NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 6 MEI 1925 RADIO EN WEERVOORSPELLING. De taal der luchtstorlagen. Nu de lente haar intrede beeft gedaan, aldus de „Tel.", merkt dè radio-luiste- I raar, die eerst dit seizoen zijn ontvang toestel heeft aangeschaft of vervaardigd, dat er van tijd tot tijd uit zijn hoofdtele foon of zijn luidspreker krakken te voor schijn komen, die hij tot dusver weinig of hiet heeft gehoord en die hem in gcsn geval aangename metgezelion toeschijnen van de radiomuliek en de stemmen der sprekers. He: zijn de luchtstoringen, atmosfen- j sche storingen, die haar oorsprong vin den in de natuur zelve. Het is de onee- jreglementecrde draadlooze telegrafie aer natuur, die zich door de intensiteit der uit zending niet stoort, aan afstemming, se lectiviteit, en dergelijke. In het algemeen zal de gemiddelde radio-amateur, wanneer de storingen in deze maand op sommige avonden zoo j hevig gaan worden, dat het genieten van radio-muziek op 2ijn minst twijfelachtig I wordt, 2eker geen lust hebben om de taai 1 dier storingen eens te gaan beluisteren. 1 Toch is het zeker de moeite waard dit te. doen. Want ai zijn zij "geen van alle muzikaal welluidend, toch kan men uit den aard der krakende geluiden vele dingen al- leiden, die help.-n bij het vermen van ,ecn weerprognose voor d£n komenden dag O! voor eenige dagen vooruit. In zeevaart- en landbeuwkringen wordt i dikwijls uit den aard der radio-storingen afgeleid, wat voor weer ruwweg mag wor den tegemoet gezien. De atmosferische storingen mogen glo baal wprden gerangschikt in zes klassen. In klasse één rangschikt men de, hevige ratelingen met korte tusschenpoozen, die dikwijls duiden op naderenden storm. Ne men de ratelende geluiden in hevigheid toe, dan beweegt de storm zich in de richting van den ontvanger en omge- Ikeerd. In rubriek twee vallen de roffelende ge luiden, die wijzen op een naderende ha gelbui. In zoo'n geval bezit de antenne dikwijls krachtige ladingen, die zich ver traden door duidelijk zichtbare electrische .-vonkjes, wanneer men den intenne draad van het toestel losmaakt en aan de aard- klem van het toestel tipt. Korte, drog^ krakken met duidelijke tusschenruimten en van niet-opvallende sterkte gaan meestal een temperatuurs tijging voorafdit soort storingen komt -veel voor in de lente. Zij behooren tot .categorie drie. j Een vierde soort storingen, hoewel niet zoo geprononceerd, piegen voor te komen op korte golflengten en zijn soms de voor boden van verandering van windrichting, De snel elkaar opvolgende storingen van categorie vijf worden herhaaldelijk vergezeld van buitengewone uitbarstingen fan groot» geluidsintensiteit; zij wijzen op naderende belangrijke barometrische depressies en zijn de voorloopers van storm en slecht weer. .Regen, sneeuw of mist -verhoagen de ge leidbaarheid van de lucht en van de aardt en begunstigen ongestoorde radio-commu nicatie. Deze weersconditie staat bekend ais geval zes, het geval, waarbij weinig of geen storingen in de ontvangappara ten hoorbaar zijn. Merkwaardig is dikwijls, dat jbij nader rend onweer, dat is dps onder omstan digheden, waarbij men juist atmosferische electrische storingen zpu verwachten, dik wijls in het geheel geen luchtstoringen aanwezig zijn. Alleen op het moment, dat men den ■bliksemstraal 2iet flitsen, hoort men go lijktijdig een korte, droge krak in het .opneeminstrument. Aan den anderen kant kan men op mooie heldere zomeravonden somtijds een onophoudelijk geratel in de hoofdtelefoon waarnemen. In het algemeen verklapt de atmosfe rische storing ons dan ook bet weer, dat komen gaat, en niet datgene, dat er reeds is* GEMENGD NIEUWS. Scheepsramp op de Noordzee. Het stoomschip Gruno,-kapitein Scholtens, thuisbeiioorende te Groningen, 'op reis van Hamburg naar Groningen, trof Zondagmorgen elf uur in de Noordiee ten Noorden van Borkum, een onbe mand vaartuig aan. Het bleek te zijn een lichter, genaamd Dorus, 600 ton groot thuis behoorende te Kopenhagen De sleeptros, welke nog aan het vaar tuig was bevestigd, kon niet worden binnengehaald, zoodat vermoed werd, dat die tros nog verbinding hgd met 'n sleepboot of voorafgaande» lichter, welke vermoedelijk gezonken is. Op verderen afstand werd nog een lichter in zinkenden toestand waargenomen, vermoedelijk thuisbehoorende bij eerst genoemde. De Doru? js door de Gruno te Delfzijl binnengesleept. Ontploffing op school. Te Purraer- end is tijdens de les een ongeluk ge beurd in de Rijks H. B. S. Een glazen kolf met 9tikstof, waar mede een proef werd genomen, sprong, den Bifrg een deel van bet glas in het. uiteen, waardoor de amanuensis van gezicht kreeg, terwijl een splinter in het oog drong. Direct werd hij naar Amsterdam ver, voerd, alwaar hij Ier behandeling werd, opgenomen. Hoewel het oog ernstig gewond is, hoopt men het te behouden, Dr. Bouman wend aan de handen bloedend verwond. Door den stroom gedoofl. De vijftien jarige zoon van den koperslager R. te Lichtenvoorde, was Zaterdagmiddag bezig een electrische verlichting aan te, brengen in zijn duivenhok. Met beide handen greep hij den ka bel, die onder stroom stond, vast. Hij bleef aan den draad hangen. De moeder die alleen thuis was. deed vergeefsche pogingen hem te be-, bevrijden. Toen eindelijk meer hulp kwam op dagen was het reeds te laat. De ontbo den geneesheer constateerde den dood. Mislukte noodlanding. Gistermiddag omstreeks 12 uur heeft een sergeant vliegenier uit Soesterberg die met het vliegtoestel no. 73 in de richting Til burg vloog, vlak voor deze stad een noodlanding gamaakt. waarbij het toe stel ernstig werd beschadigd. Hij land de op een bouwland langs den Bos- schenweg. Bij het dalen raakte de machine de kruinen van de langs den weg staande boomen, waardoor het toestel over den kop sloeg. Het toestel werd ernstig beschadigd. De vliegenier bleef ongedeerd. Het toestel zal worden gedemon teerd en naar Soesterberg worden ovec gebracht. De terechtstelling der drie bandieten. De elébtrocutie heeft plaats gehad van drie misdadigers, de gebroeders Morris en Joseph Diamond en John Farina, die in November 1923 in Brooklyn twee wisselloopers hadden vermoord teneinde ze van het bedrag van 38.000 dollars dat zij bij zich droegen,, te be- rqoven. Het trio behoorde tot een uitgebreide bende misdadigers, die bij meer dan 1500 moorden betrokken waren, Welke gedurende de laatste zeven jaar in New York werden gepleegd. De moord op de bankloppers ge schiedde cm tien uur 'smo.eens in een der drukste gedeelten van Brooklyn. De terechtstelling der bandieten was voor de pers toegankelijk. Toen de jour nalisten de gevangenis betraden, werd hun verzocht, bij de voltrekking van het vonnis stil te zijn en niet te rocken. De drie misdadigers legden grooten moed aan den dag bij het zieh van den stoel met een electrischen stroom van 2000 volt. Zij mochten Hun eigen klee- ren dragen of de gevangeniskleedij aan trekken. Morris Diamond kwam het eerst aan de beurt Hij werd, als Israëliet door rabbijn Katz bijgestaan, evenals zijn broeder Joseph. Alvorens den stoel te betreden verklaarde Morris te meenen dat het land, waarvoor hij in den oorlog zijn leven had gewaagd, hem dit einde wel had mogen sparen. Hij voegde er aan toe dat een aristocratische jury hem had berecht, en dat zijn broeder on schuldig was. Joseph liep met zijn han den in zijn zakken naar den stoel en vroeg God zijn ziel in de hel le ver branden indien hij schuldig was. Farina, die door een roomsch geeste lijke werd bijgestaan, droeg een cruci fix in de efene en een brandende sigaar in de ahdere hand. Hij kuste het cruci fix en 2eide: Good-bye all. De methode van electrocutie was voor de drie veroordeelden dezelfde. John Burburt de „beul" heeft reeds 140 mensehen door het omtrekken van den electrischen hefboom van 't leven beroofd. Twee minuten nadat de stroom Was afgesloten trad de gevan genisdokter naar voren ou. den dood vast te stéllen. Joseph Diamond had eenige raadge vingen aan jongeren achtergelaten, o.a. Onthoudt u van slecht gezelschap; be denk dat het beter is een bediende in een kleinen winkel te zijn die tien dol lar per week verdient, dan de beroemd ste bandiet Motorongeluk le Soekaboemi. Te comiAndant van de veldpolitie te Soe kaboemi, de heer E. H. Rob, is met zijn motorfiets omgeslagen. Zijn echtgenoote kreeg een ernstige schedelwonde en verkeert in levensge vaar. UIT DE OMGEVING. HAZERSWODDE Burgerlijke Stand. Bevallen: E. Windhorst, geb. Driebergen, dochter. Overleden: J. PLpmp, echtgenoot van' T. de Kort, do jaar. G. C. H. Roden berg, oud 9 maanden. OndertrouwdJ. W. den Hertog, 25 jaar en T. van Aalst, 29 jaw. P. van der Klvgt, 27 jaar en J. P. van Amsterdam, 24 jaar. T. C. Heeg, 20 jaar en H. Hea ving, 23 jaar. - Door het bestuur van de Hazers- woudsche Droogmakerij zal op Maandag 18 Mei a.s. schouw worden gehouden vol- ens art. 5 en 2'J kier verordening. Tot onderwijzeres eener naaischool te Wovbrugge is met ingang van 1 Mei benoemd mej. M. Binnendijk alhier. Mej. de Q. trof het ongeval, dat zij per fiets naar her dorp rijdende, en uit- uitwijkend voor een auto, op den grond viel, omdat haar rijwiel slipte. E>opr krachtig remmen van den chauf feur werd een ernstig ongeval voorko men, daar het voorwiel van de auto reeds op de kleeding van mej. G. stond. Met een kleine verwonding aan haat arm liep het ongeval voor haar af. LISSE. Gevestigd. M. H. G. Kemperman uit Leiden. C. J. Tirion en echtgenoot^ uit Bussum. A. C. van der Pouw Kraan ui: Uithoorn. J. J. Broers uit Hazerswoude. M. te Pas echtgenoote van B. Pauw uit Zoeterwou- d«. J. Verbaas uit Haarlemmermeer L. van Leeuwen uit Bodegraven. W. Noord heek en gezin ui: Schiedam. M. H. van Graas uit Leimuiden. L. J. Beuk uit Lei- muiden. H. D. van Vliet en echtgenoote uit Haarlemmermeer. J. Hoos en gezin uit Heukelum. Vertrokken. J. M. Niesten naar Huizen Wed. A. Hóogenbpom naar Beverwijk. H. van Ype ren en gezin naar Alphen a. d. Rijn. A. Vloeken naar Rijnsaterwoude. J. H. Ver haar naar Bergen op Zoom. C. B. van der Meer en echtgenoote naar Uithoorn. J. G. Waasdorp en echtgenoote naar Leiden. J. van der Zwet, echtgenoote van P. J. van der Hulst naar Lisse. P. ChrHeems kerk, echtgenoote van G. van der Hulst, naar Voorschoten. W. N. Reeuwijk naar Noordwijkerhout. J. W. Bonda en ges- zin naar Oegstgeest. M. C. Snijders en ezin naar Leiden. KATWIJK AAN ZEE. De collecte, gehóuden in de Geref. Kerk alhier, ten bate van den zendings- schoolbouw te Solo, heeft bijna f 100 op gebracht. Als werkloozen werden deze week ingeschreven 5 arbeiders, 1 grondwerker, 12 visschers, 2 kuipers en 1 opperman. Te samen 21 personen. De laatste dagen worden veel apar- tementen gehuurd voor het a.s. zomer seizoen. Met het oog op de vervroeging van de vaqanties op de verschillende scholen wordt vooral voor de maand Juli veel gehuurd. Verwacht wordt dat dezen zomer veel vreemdelingen de zomermaanden alhier zullen komen doorbrengen. Van den landbouwer v. Dijk alhier is een jonge koe gestorven. Daar het vleesch' vpor de consumptie is afgekleprd is dit v,£or den betrokken persoon een belangrijke schadepost. 30 April mocht onze predikant, Ds. J. J. Impeta, onder zeef groote belang}- stelling zijn 75-jaxigen geboortedag vie ren. Naar aanleiding hiervan werd Zondag morgen na de predicatie, door den heer Varke visser, ouderling der gemeente, een hartelijke toespraak gehouden, waarna d® gemeente staande haar leeraar Ps. 71, de verzen 12 en 13 toezong. Zichtbaar bewogen dankte Zijn Eenv. voor deze zegenbede. Moge God onzen grijzen predikant met zijn echtgenoote nog sparen tot in lengte van dagen. OEGSTGEEST. Burgerlijke stand. Ondertrouwd: B. v. d. Meij en H. v. d. Berg te Zwart sluis. Gehuwd: P. J. van Nieland te Hazers woude en J. P. M. v. d. Berg. Overleden: A. van Willigenburg, 18 j. E. v. d Meulen, 77 jaar, echtgen. van H. G. Lefeber. KATWIJK. Burgerlijke stand. Geboren: Gijsbert, zoon van G. Ouwehand en P. de M^l. Cornelia, dochter van T. van Rhijn en, A. de Vreugd. Cornelis, zoon van G. de Mol en W. van Leeuwen. Maarten, zoon van J. van Duijn en N. van der Plas. Jacob, zoon van J. Ros en P. van der Oever. Dirkje, dochter van W. van Klaveren en J. Varkevisser Dirk je Cornelia, dochter van G. N. Boorya- kamp en P. Schuitemaker. Overleden: Cornelis van Kuijeren, 29 jaar, zoon van J. C. van Kuijeren en G. Godijn. Janna Maria Rcsbag, 85 jaar, wed. van I. van Tongeren, Ondertrouwd: E. H.' O, Ricldefs en A- M. Haasnoot Getrouwd: G. J. van der Voort, en T. van Neut. J. Klinkenberg en W. van Dijk. P. C. Bloot en W. M. Dubbeldam. M. puineveld en W. Meijer. De stand der werkloosheid is als volgt: Visschers 12, losse arbeiders 5, opper lieden i, grondwerkers 1, kuipers 2. Totaal 21. EEN LANGDURIG PROCES. In het jaar 1846 richtte een rijke Hin doe in zijn tuinen te Calcutta een heilig dom op voor zijn huisgoden, een man- nelijken, een vrouwelijke en een heiligen steen, met de bepaling, dat deze goden op de plaats zelve vereerd en niet ver plaatst mochten worden. Hij liet een be langrijk kapitaal na, om voor den dienst der huisgoden te zorgen en zijn zoon bouwde bovendien voor elk beeld een tem pel. Na diens dood bleven er drie klein- zoofts over, die bepaalden, dat elk om de beurt een jaar lang bewaarder van de heilige plaatsen en beelden zou zijn. Dit 'ging vele jaren goed, totdat de jongste kleinzoon tien jaar geleden in een *nde,r deel van de stad ging wonen, aldaar een eigen tempel liet bouwen en toen 9»jn jaar als bewaarder aanbrak, den mannelijken god naar dien nieuwen tem pel liet vervoeren. Hiertegen kwamen de beide andere kleinzoons en de echtgenooten en kin deren van de vier kleindochters op en acht jaar lang werd deze familiestrijd voor de verschillende rechtbanken in Indië uitge vochten, zonder ander resultaat, dan dat steeds nieuwe geschilpunten ontstonden. Het hooggerechtshof van Calcutta riep tenslotte de hulp in van den geheimen. Raad te Londen en de2e heeft dezer dagen pij monde van Lord Shaw de vol gende verstandige en eenvoudige uit spraak gedaan: De zaak wor<^t opnieuw verwezen naat het Hooggerechtshof te Calcutta, dat één enkel persoon zal benoemen, die boven en buiten beide partijen staat, een onbaat zuchtig vriend der Goden, zooals de rech ter hem in abstracto noemde, en die zal beslissen hoe, waar en op welke wijze de godheden der familie Mullick door de afstammelingen van den erflater zullen vereerd worden. Alle uitspraken van la gere gerechtshoven vervallen hierdoor rit beide partijen moeten hun eigen kosten dragen. De „Manchester Guardian" teekende bij fiec bespreken van deze verstandige uit spraak aan Lord Shaw heeft een Indische familie- aangelegenheid naar Indië teruggezonden en de twistvraag teruggebracht tot het punt van aanvang, vanwaar het nooit ver der dan dc familiekring had moeten ko men. Onze rechters in Ensteland hebben al jaren vergeefs gewezen op hét misbruik van tijd, geld en goeden naam dat som mige familie's maken, die weigeren hun vuile wasch binnenshuis te wasschen em naar de openbare rechtszittingen loópen waar zij kapitalen uitgeven, om de wereld getuige te laten zijn van hun eigen ge brek aan voegzaamheid en decorum. INGEZONDEN. (Buitea T«r*nhvo ordelijkheid der Redactie.) Hooggeachte redactie. Het ingezonden schrijven van den heer de Graaf in Uw blad van 29 April noopt ons, om opnieuw u beleefd te verzoeken tot plaatsing van onderstaande regelen. Liever deden wij dat niet, doch het ver wijf, dat wij de openbaarheid 2ouden schu wen, omdat alles aan de „oppervlakte" komt, is weer zoo'n insinuatie, waardoor wij het noodzakelijk1 vinden, hierop even in te gaan. Wij zijn echter nog overtuigd, dat een dergelijk geschrijf den buitenstaander geen juist oordeel kan geven, daarvoor vinden wij de wijze van openbaarmaking niet geschikt; een betere weg ware aan_ te wijzen, waarbij dan tevens misschien iets kon bereikt worden, waarvan beide par tijen voordeel konden hebben. Doch, zooals wij reeds in ons vorig schrijven zeiden, bestaat hiervoor niet de minste kans, omdat wij met menschen te doen hebben, die het niet anders willen, en die 2elf verklaren, het een soort sport" te vinden dergelijke zaken aan de hand te hebben en er een eer in te stellen 0$ allerlei wijze tegen te werken, waardoor men genoodzaakt wordt, tot maatregelen Oiver te gaan en neemt men die dan, dan is het, of de onrechtvaardigste zaak van de wereld gebeurt. Onze argumenten heeft' de h'eer De Graaf niet weerlegd, dat kon hij ook niet. Wij schreven, dat ons nooit een aanbod heeft bereikt yan f 33.000 te betalen en het restant over eenige jaren te verdeelen, ,\yant dat wij zoo'n voorstel met béide han den hadden aangegrepen. Hij begint er nu den h'eer Flinterman bij te halen en te vertellen, welk z.g. aan bod deze heeft gedaan en een brief be kend te maken, waaruit zou moeten blij ken, dat dit is afgewezen. Maar nu begrijpen wij er niets meer van. Wij hooren nu, dat de heer De Qraaf ondanks hij weet, dat hij met het bestuur der Bank of met haar rechtskundige te maken heeft, op een Zondagmorgen naar Den Haag is gegaan, om daar met een borg een z.g. accoord te maken. Natuurlijk wordt hij op dien rijd minder prettig ontvangen, hoewel hij toch ge legenheid krijgt zijn voorstel te doen. Ligt het er nu niet dik op, dat het een schijnbeweging was en de opzet voorzat het te doen mislukken? Anders bewandelt men toch andere en betere wegen en richt men zich behoorlijk schriftelijk of persoonlijk tot de menschen, die over de zaak te beslissen hebben. Mijnheer de Graaf weet altijd zoo goed den weg, en hoe k'omt het, dat hij toen het spoor zoo bijster is geworden? Is het, omdat hij wel wist, dat dit voorstel bij het bestuur een gunstig onthaal zou vinden en dat dit moest worden voorkomen? Wel is ons in begin Februari, door mid del van Mr. Fokker en De Haan een voorstel gedaan wat was als volgt: ie. Van de f 18.000 die op de spaar bank geplaatst is, zal f 14.000 worden ge stort in mindering van de schuld; 2e. de vaste goederen kunnen ook gelde worden gemaakt. 3e. Het restant schuld moet .worden kwijtgescholden. De borgen zouden dan dus ongeveer 24.000 moeten bijpassen. Hoewel dit voorstel niet geheel kon getuigen van moreele verantwoordelijkheid der leiders die 200 dikwijls den mond vol hadden van een eereschuld, vonden wij het toch noodzakelijk, om dit voorstel ernstig on der de oogen te zien. en na ruime be spreking met de borgen en de rechts kundigen, werd in een daartoe speciaal belegde vergadering het volgende tegen voorstel gedaan: ie. Van de bekende f 18.000 zal f 15.000 moeten worden betaald; 2e. De opbrengst der vaste goederen komt ook in afbetaling der schuld. 3. De restant der schuld kan over een tijd van tien jaar worden verdeeld en ge leidelijk afbetaald. Dat kwam dus hierop neer, dat de nog onverkochte kisten konden worden be houden; een bedrag vam f 3000 ter be schikking der L. T. P. V. kon blijven en ook het mijntoestel het eigendom der vereeniging bleef en het beslag werd op geheven. Direct is dit besluit door Mr. Briet ter kennis van de advocaten der tegen partij gebracht, doch niets is daarvan meer vernomen. Het is den doofpot in gegaan en bleek een proefballonnetje te ^ijn en misschien had de heer de Graaf gehoopt, dat wij niet met een tegenvoorstel zouden gekomen zijn, oirru nu weer te kunnen spreken van zijn hooghartig afwijzen. Hieruit ziet u, mijnheer de redacteur, dat wij alles hebben gedaan om de zaak1 in goede banen te leiden en zeker was alles in orde gekomen, wanneer de leden der L. T. V. P. hun leiders niet eigen machtig hun gang hadden laten gaan, waardoor geen contact werd verkregen, doch wanneer u goed den toon beluistert van de stukken van den heer De Graaf en zijn wijze van optreden kent, dan moet het u niet verwonderen, dat alles wat onder zijn. leiding kwam, tot mislukking is gedoemd, tenzij men onvoorwaardelijk accepteert, wat hij dient te dicteeren. En als de heer de Graaf het dan ver dachtmaking noemt, wanneer wij zeggen dat verschillende zaken aan den boedel zouden zijn onttrekken ,dan vragen .wij als men een eerlijke zaak voorstaat, of men dan met een breekijzer des avoAds de deur tracht te forceeren, en als dat niet gaat, eenvoudig de ruiten stuk slaat om toegang te verkrijgen tot een gebouw waarop beslag is gplegd en waarvan de bewaarder den sleutel heeft en haalt er nog machines uit, waarvan men denkt, dat die niet onder het beslag zijn begrepen. Ala he: een gewone zaak is vraagt men toch eenvoudig de sleutels aan den be waarder en doet zooiets op den dag, dat ieder zien kan wat er gebeurt. Wij zijn het dan ook volmaakt eens men den heer de Graaf als hij zegt, dat ,ons strafrecht zoo bedroevend is. Geachte Redactie, wij zullen eindigen Wij vergden misschien reeds te veel van uw plaatsruimte, laten wij u alleen nog zeggen, dat wij altijd nog hopen, dat de oogen zijner volgelingen zullen opengaan en zij zullen zien, dat onder een dergelijke leiding de eenheid in de tuindersorgani satie niet zal worden hersteld, doch door. het zaaien der haat en tweedracht de scheiding nog grooter zal worden, zeer tot schade der tuinders en als de moraal der tuinders nog verder wordt neerge haald en de verantwoordelijkheid der schulden wordt weggeredeneerd tot groote schade der borgen. U beleefd dankende. Hoogachtend, O. BOEKEE, Secretaris der Tuindersleenb'ank. Leaden, 2 MeL Geachte Redactie, Naar aanleiding van het ingezonden stuk d.d. 29 April 1,1. waai* de veiling- leider aan de Houtmarkt meent te moe j ten schrijven dat het hestuur van „Ons Belang" in haar ingezonden stuk van den 21sten April wat „door draaft" enz. meenen wij nog een plaatsruimte van u te moeten verzoeken, bij voorbaat 1 onze dank. Genoemde de Graaf vronderstelt dati wij 't couranten geschrijf uit den booze vinden en dat wij de openbaarheid., schuwen. Toont u eens aan de G. waar hebben wij dat geschreven? Wij schre ven „alleen", aanvankelijk was het courantengeschrijf ten einde^ en als, een wonder verschijnt in eens uw ont boezemingen." Het blijkt ook wederom, hiermede, dat wat ge maar veronder-1 stelt, ieder voor waarheid aan moet nemen; ja ge durft een zeer vage ver onderstelling die absoluut geen grond heeft, in de pers als een feit neer te schrijven. Wij geven de verzekering dat op elk ingezonden stuk een antwoord onzer zijds aan de Redactie aangeboden zal worden; want „wij hebben niets te ver moffelen of te verbergen." Dat ge zelf niet aarzelt in de courant te schrijven dat verplicht veilen niet vast te houden is, verwonderde ons zeer 11 Is daarvoor nu al die strijd ont staan? Hebt ge daarvoor de splitsing be werkt, maar de G. hoe hebben wij het nu? Er staat duidelijk „ik weet ook, dat als onze veiling een bepaald pro duct niet kan verwerken, het 'n plicht is aan mijn leiderschap verbonden, om een afzet elders voor mijn leden te zoeken." j Wat is nu het verschil? »Ons Belang" geeft de gelegenheid, dezelfde producten waarvan gij op het moment dat 2?e aangevoerd worden pas constateert,, dat de veiling ze niet kan verwerken», deze die naar het oor deel van den teler in aanmerking ko men voor een -dergelijke verkooping, in overleg met hiat bestuur zoo voordeelig mogelijk van de hand te doen. Aldus: „Ons Belang" heeft het de vies: „voorzofrg voor komt zorg." De veilingeileider aan de Houtmarkt gaat zorgen «als het te laat is. Merkt ge nu, wees nu eens eerlijk, dat wij, nu ge hebt los gelaten het ver plicht veile» hetzelfde doel hebben? Ge laat los de oorzaak van de splitsing, ge gaat nuf erkennen twee belangen! lste: Veiling. '2de: Andere afzetgelegenheden. Een me»sell is wel veranderlijk. Maar eriken dan ook ridderlijk „mijn theorie g£ng in de practijk niet op!' Mocht dit achterwege blijven, dan zijn wij zoo vrij te veronderstellen dat er andere motieven zijn, of geweest zijn. Wij zullen dan constateeren: dat ge het verplicht veilen naar voren llebt gebracht, om daardoor te bereiken, dat andere leden daardoor in hun be drijf zofuden worden gedupeerd, of dat zij moepten bedanken; waardoor zui vere-veilingproducten die door dezul ken geteeld worden op andere minder gunstige wijze van de hand gedaan moestjen worden. Vervolgens geeft ge de lezers te slik ken: „de handel is voor het overgroot e' deel naar de Houtmarkt verplaatst!" Wat een onzin!! Schrijf zulke leugens niet iri de cou rant! Mjomenteel is de grootste aanvoer van kasproducten; waar zijn de meest' tuinders met glascultuur? By „Ons Belang." Waar koint dus het meeste goed? Op de Booinmarkt! De oplossing is: De haiïdel op de Boommarkt! Als ge weer wensclit te schrijven, antwoordt hier dan niet op, vergeet dit ook, evenals onze aanval op het „Krin getje." Zeker van binnen overtuigd? Mijnheer de Redacteur, we meenen hiermede voorloopig mede te kunnen volstaan; wij danken u zeer voor d afgestane plaatsruimte. Voor de Leidsche Groentenveilin „On9 Belang", N. BONTEBAL, secr.-penn. (Wij hebben nu beide partijen, gdeg heid gegeven zich uit te spreken, en s ten daarom ilian,, wat ons blad! betn deze discuss^» Reiactiejv

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 6