NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN WOENSDAG 6 MEI 1925 TWEEDE BLAD. Wat de bladen zeggen. Ds. Kersten en het „pensioen." De heer R. A. den O. schrijft in het jongste nummer van „Nederland en Oranje" het officieel orgaan van het Verbond van Antirev. Kiesverenigin gen: De Staatk. Geref. Partij schreef in art. 9 van haar program: „Onwettige dwang der consciëntie barer onderda nen wordt ook uitgeoefend door de sociale wetten, in 1913 door H. M. de Koningin uitgevaardigd*, wier uitvoe- ring God. verhoede De lectuur en de propaganda der Staatk. Geref. Partij deden deze uit spa-aak ten allen tijde staan in het licht van de gemoedsbezwaren tegen het aanwenden van middelen, waarop de mensch vertrouwt in plaats van te -gelooven in Gods Voorzienigheid. Met instemming haalde Ds. Kersten indei- tijd in de Tweede Kamer een inge zonden stukje uit „De Heraut" van 1878 aan, waarin 22 bezwaren tegen „verzekering" werden genoemd. Op 12 Febr. j.l. schreef Ds. Kersten In „De Banier": „De verzekering zelve oordeel ik in strijd met het geloof in de Voorzienigheid Gods te zijn. Dr. Kuyper's Gemeene Gratie (met welks opzet ik het geheel eens ben) heeft mij ook in dezen niet overtuigd, 't Ver zekeringswezen kan ik niet vereeni gen met het geloof, dat niet aheen dankbaarheid in voorspoed en geduld in tegenheên, doch als vrucht ook af werpt: „dat wij in alles dat ons nog toe komen kan een .goed toevoorzicht hebben op onzen getrouwen God en Vader, dat ons geen schepsel van Zijn liefde scheiden zal, aangezien dat alle schepselen alzoo in Zijne hand zijn, dat zij tegen- Zijn wil zich nog roeren, noch bewegen kunnen" (Heid. Cat. Zondag 10). „Of vuur dreigt dan wel water; pok ken of invaliditeit en ouderdom, ons leven is in Gods hand, en wij hebben ons voor de toekomst Hem te onder werpen, zonder lijdelijk te zijn. „Geheel de wereld spitst zich op het uitdenken van allerlei verzekering, en den mensch'sust zij in slaap; hij is als Moab van zijn jeugd aan gerust geweest en hij heeft op zijn heffe stil gelegen en is van vat in vat niet ge ledigd, en heeft nie!t gewandeld in gevangenis; daarom is zijn smaak in hem gebleven en zijn reuk niet veran derd." „Neergezonken op zijn droesem! Doo- delijk gerust. Voorwaar,, op de ijdele zorg, die aan de verzekering ten grond slag' rust, past het woord des Hee- ren: „Zulke dingen doen öe Heide nen." Aldus op '2 Februari 1925. ■Thans lezen we in „De Banier" van 10 April 1925: „Onze strijd gaat niet tegen pensi oen als zoodanig, maar tegen de wijze, waarop het pensioen geregeld is „Niet tegen pensioen als zoodanig." Dat was wel bekend, want Ds. Ker sten is als lid der Tweede Kamer ver zekerd voor pensioen voor zich en z'n weduwe, onderwerpt er zich ook aan, dat de premie voor dit laatste hem van zijn schadeloosstelling wordt in gehouden. De Staatk. Geref. Partij stelde ook in 1922 twee mannen can- didaat, die als onderwijzers verzekerd zijn van pensioen bij invaliditeit en ouderdom. Maaris er nu principieel ver schil tusschen dit (staats)-pensioen en de invaliditeits- en ouderdomsver- zekering volgens de wetten van 1913? Is „pensioen"- wel vereenigbaar met het geloof in de Voorzienigheid Gods? Zoo ja, dan zal de Staatk. Geref. Partij het principieele verschil moeten dui delijk maken. 't Lijkt er echter meer op, of Ds. Kersten langzamerhand begint over tuigd te worden, dat zijn standpunt FEUILLETON. De Loods van Zwaankreek. Een verhaal uit het verre Westen. 36) ,Je moet niet denken, dat ik me ooit druk maak met wedden", vervolgde Bill. „Ik doe het zelden of nooit maar ik wil "er met alle plezier m'n duiten eens aan wagen: als de jongens d'rlui hart gezet hebben op iets, dat een dikke zeventienhonderd guldens moest kos ten, dan geloof ik, dat zij het misschien in een paar dagen wel bij mekaar konden krijgen." Hier deed Robbie een zoo spotachtig „Och kom!" hooren, dat Bill even zweeg, en toen, over Robbie's hoofd heenziende, nog langzamer en zoetsap- piger vervolgde: „ik hou me niet dik wijls op met wedden, zooals ik zoo met een al zei; maar als de een of ander met me wedden wil over wat ik daar even zei, dan ben ik z'n man, als het maar niet om al te veel duiten gaat." „HoorI Hoor!" schreeuwde Hi weder, van zijn plaats bij de deur. „Ik geloof niet te boud te spreken als ik zeg, dat de jongens voor de kerk, v,-a?.r de Loods 2ijn zinnen op heeft ge- te dezen opzichte toch niet houdbaar is. Hij begint zijn draai te nemen. De annexatie van Heemstede. Onder het opschrift „De groote slok op" driestart „De Standaard": De groote stad is als een groote slok op, die haar buren, de kleinere ge meenten, maar niet met rust laat. Zij komt tengevolge van allerlei omstan digheden in geldelijke moeilijkheden, en als er nu in de buurt gemeenten zijn met een kapitaalkrachtige bevol king, dan is men daar geen oogenblik zeker. Met kracht wordt naar annexatie gestreefd, onder het voorwendsel, dat de gemeenten in den omtrek haar rijkdom te danken hebben aan de stad en dat het dus niet meer dan billijk is dat zij haar vangarmen uitstrekt en tot zich neemt hetgeen eens ande ren is. Wij ontkennen niet, dat er gevallen zijn, dat er zich aan den rand van de stad een of ander complex vestigt, 't welk zijn opkomst geheel aan de stad te danken heeft. Dat de voordeelen van de stad geniet en zich aan de las ten weet te onttrekken. Maar lang niet altijd is dit het geval. En het wil ons toeschijnen, dat het allerminst het geval is met de omstre ken van Haarlem. Vandaar dat het voorstel tot uitbrei ding van Haarlem en tot annexatie van de beste gedeelten van Bloemen- daal en Heemstede behoort tot die po litiek, waartegen wij ons steeds met kracht hebben verzet en die op goe den grond niet te verdedigen is. ;Men zou veeleer kunnen zeggen, dat Haarlem allerlei voordeelen plukt van de omstreken, die vele kapitaalkrach tige lieden trekken, door de eigen schoonheid en gemakkelijkheid van leven. Wat Heemstede betreft, zou Amster dam allicht meer argumenten ter an nexatie kunnen aanvoeren dan Haar lem. j Hoe dit echter ook zij, hier is weer het voorbeeld gesteld van een o. i. af keurenswaardige annexatie-politiek. Het verzet van Antirevolutionaire zijde tegen deze politiek heeft tot nu toe weinig succes gehad. Hier is er thans een voorbeeld, zoo onbillijk, dat, naar wij hopen,, einde lijk aan de groote slokop, de stad, het halt zal worden toegeroepen. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beo* o epen: Te Steenwijk, K. de Bel te St Nicolaasga. GEREF. KERK. Beroepen: Te Tholen, F. A. den Boeft te Kruiningen. Te Schoonhoven en Willige Langerak, J. O. Aalders Te 's Gra- venhage. REM. BROEDERSCHAP. Bero;epen: Te Utrecht, W- J, W.ege- rif te Dordrecht. Dr. E. J. Brouwer. In den intiemen kring van de commissie van Samenwerking (samenwerkende Zen dingscorporaties) is Maandag 4 Mei Dr. K. J. Brouwer tot het ambt van zendings director ingeleid. De voorzitter der Commissie, Prof. van Nes, las 1 Cor. 3 en ontleende daaraan den grondslag zijner toespraak. Daarna spraken achtereenvolgens Ds. Joh. Rauws namens de Directie, Dr. F. J. Fokkema als rector der Zendingsschool, Dr. C. W. Th. Baron van Boetzelaer van Dubbeldam, namens het Ned. Zend. Gen, en Ds. H. J. de Zwart, namens de Ned. Zend. Vereen. De toespraken werden door Dr. Brou wer beantwoord. Prof. van Nes ging daarna voor in ge bed. Uit het Sociale Leven. Werktijd verlenging oi Loonsvermin dering. Men schrijft uit Weesp aan „De ;Standaard": Aan de Fabriek van Melkproducten /„Neerlandia" alhier, dreigt het tot zet, stellig binnen 'n maand twaalfhon derd guldens zullen vinden, als de an dere lui er toe besluiten konden met de rest over de brug te komen." Nu was Robbie's geduld ten einde. Ten hoogste geprikkeld door de plage rige zeurstem verloor hij zijn zelfbe- heersching en riep, in woede ontstoken „Bluf! allemaal bluf!" „Zoo? Denk je misschien, dat ik daar niet borg voor durf blijven?" „Juist", antwoordde Robbie kregelig. ,,'t Is niet waarschijnlijk, dat je er mij voor zult moeten aanspreken. Ik zou denken, dat die twaalfhonderd gul dens zoo goed als binnen zijn", teemde Bill ,liem op slimme manier in den val lokkend. Robbie liep er dan ook met open oogen in. „Watblief?" riep hij op smalenden toon. „Best. Vijfhonderd gulden zullen hier klaar liggen, en zullen daar zeker tot in 't oneindige blijven liggen. Dat durf ik, boer Muizert, je dan wel ver zekeren." Nu ging Bill spijkers met koppen slaan. „Ik heb mijn visitekaartjes niet bij mij", zei hij met een oolijk lachje. „Zeker in je Zondajfsche jas laten een conflict te komen, in verband met voorstellen, welke de firmanten, de heeren Jansen Storms, aan de ar beiders hebben gedaan. Reeds in het najaar 1924 werd den arbeiders kennis gegeven, dat de firma voornemens was over te gaan tot invoering van de, bij ministerieel besluit toegestane arbeidstijden voor de zuivelindustrie. Deze regeling komt hier op neer, dat het halve jaar een werkweek van 43 uur is toegestaan, terwijl geduren de 17 weken een 55-urige week ver oorloofd is. Aangezien in het vorig najaar be gonnen werd met de 43-urige periode kwamen werkgevers en werknemers overeen, de besprekingen over de 55- urige week tot het voorjaar op te schorten. Eenige weken geleden deelde de firma Jansen Storms den arbeiders mede, dat, in verband met ongunstige bedrijfsresultaten, niet alleen tot in voering van de 55-urige werkweek zou worden overgegaan, dooh dat ook het loon van 27 gulden op 24 gulden zou worden teruggebracht. Over deze voorstellen hadden ver schillende besprekingen plaats tus schen de hoofdbesturen van de vol gende organisaties: „Nederlandsche iVej;eeniging van Fabrieksarbeiders", R.K. Zuiverbewerkersbond „St. Padua en ,,Chr. Fabrieksarbeidersbond" met de firmanten van „Neerlandia" zonder dat men tot overeenstemming kwam. In de laatst gehouden vergadering van de verschillende hoofdbesturen, kwam een brief ter tafel, waarbij de heeren Jansen Storms mededeelden, het loon van f 27 te willen handhaven, mits de arbeiders de 55-urige werk week aanvaardden. In gecombineerde vergadering werd met algemeene stemmen besloten, ook op dit voorstel niet in te gaan. Nog, vernemen wij dat de firman ten, bij weigering hunner voorstellen door de arbeiders, in uitzicht heb ben gesteld, het geheele bedrijf van .Weesp te verplaatsen naar .Wagen berg (Brabantk Uit het Schildersbedrijf. De patroonsbonden te 's-Graven- hage vergaderden Maandagavond. Na geconstateerd was, dat geen enkel ge organiseerd patroon of ongeorgani seerde, die tot de vergaderingen wer; den ujfrtgenoodigd, het contract der gezellen heeft geteekend, zette de bondssecretaris, de heer L. de Groot de door de hoofdbesturen genomen maatregelen uiteen. De patroons te Groningen en Almelo denken er even min als te den Haag ovér, iets toe te geven. Door zelf te werken, zullen de noodzakelijke werken worden af gemaakt. iVan alle zijden werd het optreden der gezellen becritiseerd. De ter vergadering aanwezige onge organiseerde patroons drongen er ern stig op aan, tot het lidmaatschap te mogen toetreden. De besturen zullen overwegen of de gelegenheid daartoe nog zal worden gegeven. De heer De Groot zou er vóór wezen, dat ieder, die het wenschte, voorloopig als lid werd ingeschreven om na de staking zich al of niet definitief aan te (sluiten. De Internationale van Clir. Steenfa briekarbeiders. Dezer dagen heeft te Nijmegen de Christelijke internationale vakgroep der Steenfabrieksarbeidersbonden, ver gaderd. De volgende moties zijn aange nomen: I. De Internationale conferentie van de Christelijke steenfabrieksarbeiders bonden enz. spreekt zicfy uit voor een stelselmatige propaganda in elk land, te voeren met het doel, het daarheen te leiden, dat in de streken waar steen industrie gevestigd is den arbeiders het geheele jaar door arbeidsgelegenheid zal worden verschaft: i. door invoering van werkgelegenheid (a. (het oprichten van aanvullings-industriën; b. open bare werken); 2. door een goed gere geld verkeer. zitten?" opperde Hi, die zich verkneu kelde bij de gedachte, dat het Bill was gelukt den Schot vast te zetten. „Maar hoe nu verder?" vroeg Bill, weer ernstig geworden. „Als een van de heeren den datum wou opschrijven, durf ik wel voor instaan, dat van daag over een maand twaalfhonderd en vijftig gulden op dezen zelfden 1?: senaar zullen liggen uitkijken naar die andere vijfhonderd gulden. Of mis schien vindt u zevenhonderd en vijftig gulden nog aardiger?" zei hij op vlei- enden toon tegen Robbie, die bij de minuut ongeduldiger werd. „Dat is mij allemaal 't zelfde, als jc nou maar uit wou scheiden met zani ken." „Jongens, jullie zijt getuigen van de ze kleine overeenkomst, en misschien wil de schoolmeester het wel op schrift brengen", zei Bill. Alles werd zorgvuldig genoteerd, en onder gelach en gepraat voerden de veefokkers en drijvers Bill in triomf naar Willemsen's toko, om het feit plechtig te bezegelen, terwijl Robbie zeer ontstemd, maar uitwendig kalm, met zijn vrouw naar huis ging Zijn grootste grief was echter, dat de voor zitter aan zulk een. minnen troep hacl II. Gehoord de inleiding van den heer Braam (Nederland), betreffende den toestand der arbeiders in de steen- industrie, is van oordeel, dat door een doeltreffende organisatie van het be drijf en medezeggenschap der arbei ders een verhoogfng van het levenspeil van in alle in het bedrijf werkzaam zijnde personen mogelijk zal worden. Werkloosheidsverzekering. De directeur van den Rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeids bemiddeling de heer Folmer, heeft aan de besturen der gesubsidieerde ver- eenigingen (bedoeld zijn hiermede de werkloozenkassen) een schrijven gezon den van den volgenden inhoud: „Blijkens een besluit van de Belgi sche Regeering heeft zij besloten, dat leden van Nederlandsche werkloozen kassen den tijd van lidmaatschap der Nederlandsche werkloosenkas mogen mèetellen voor het bepalen van het recht op uitkeering uit de Belgische werkloozenkas. Bij het sluiten van overeenkomsten met Belgische organisaties kan door 11 met het vorenstaande rekening wor den gehouden." BINNENLAND. WIJZIGING L.O. Wet. Verschenen is het voorloopig Verslag over het ontwei'p van wet tot wijzi ging van de Lager Onderwijswet 1920. Verschillende leden verklaarden, er zich niet mede te kunnen vereenigen. Ofschoon zij van meening waren dat het voor het gezinsleven wenschelijk zou zijn dat de gehuwde vrouw geen loonarbeid verrichtte althans niet buiten het gezin achtten zij*dit wets ontwerp waarbij den gemeente-bestu ren de bevoegdheid wordt gegeven een onderwijzeres te ontslaan uitsluitend wegens haar huwelijk, veel te abso luut. Zij zouden er zich bij hebben kun nen neerleggen mits ware gebleken, dat het onderwijs schade ondervond tengevolge van haar huwelijk. De op schortingsbepaling van het nieuw in te voegen 4e lid van art. 38 L. O.-wet had evenzeer toepasselijk moeten zijn bij ontslag wegens huwelijk. Andere leden verklaarden zich even min met dit wetsontwerp te kunnen vereenigen en wezen er op, dat de door den Minister aangevoerde gronden zeer zwak mogen worden genoemd. De onderwijswetgeving dient door onder- wijsbelangen te worden beheerscht en niet dienstbaar te worden gemaakt aan de propaganda van andere denkbeel denden dan die, welke met het belang van het onderwijs verband houden, na melijk „dat het werkzaam zijn van een genuwde vrouw in een ambtelijke betrekking in het algemeen niet ge- wenscht is" zooals in de Memorie van Toelichting wordt beweerd. In het zoogenaamd betalen der jaar wedden door het Rijk kan geen rechts grond liggen voor de invoering dozer regeling als hier wordt voorgesteld. Ook uit dien hoofde moet dit wetsont werp volgens de hier aan het woord zijnde leden worden afgewezen. Sommige leden waren van meening, dat dit wetsontwerp in een gebleken leemte voorziet. Nog andere leden waren van oordeel, dat dit wetsontwerp niet ver genoeg gaat. Zij meenden, dat niet een facul tatief, maar een imperatief voorschrift wenschelijk is, uitgaande van het be ginsel, dat een gehuwde vrouw nkt als onderwijzeres gehandhaafd kan blijven Hiertegen werd van andere zijde opge komen door eenige leden, die meenden, dat aan de gehuwde onderwijzeres zel ve moet worden overgelaten de beslis sing of zij haar taak in het gezin naar behooren kan waarnemen zoftder dat het onderwijs daaronder behoeft te lijden. WIJZIGING PENSIOENWET 1922. Verschenen is het Voorloopig Verslag over het ontwerp van wet tot wijziging van de Pensioenwet 1922. toegestaan fatsoenlijke lui lastig te val len, want hij kon zich niet ontveinzen, dat hij zich had laten verleideh, om zijn zekerste stelling, een onverbreek baar stilzwijgen, prijs te geven. Toen ik den volgenden dag het gebeurde met hem besprak, wees ik hem op de mo gelijkheid, dat al die mooie beloften van Bill grootspraak waren. ,,'t Kan wezen", zei Robbie, „maar die lammeling weet het dan toch wel zoo te draaien, dat hij een mensch een mal figuur doet slaan." Daar zat hem de knoop. Bill had niet alleen zijn oprechtheid in zake den godsdienst in twijfel getrokken, i%ts wat het manneke moeilijk kon verkroppen, maar hij had ook den draak met hem gestoken ten aanhoore van de voile vergadering, en dat was een bittere pil voor zijn hoogmoed. Toen hem echter eenige dagen later ter oore kwajn, dat Bill de noodige stappen deed, 0111 zijn woord te kunnen gestand doen, en verklaard had, dat hij die dompers, die eenden, wel zou loeren zwemmen, al moest hij(_ er een jaar lang zijn salaris voor opofferen, zette Robbie zich bedaard aan 't werk, om zijn eigen aandeel in de overeen komst te kuiWfcp lettellen. Zijn fat- Verscheidene leden betuigden hungroor te ontevredenheid over de indiening van dit ontwerp, reeds binnen een termijn van twee en een half jaar sedert de Pensioen wet tot stand kwam. Waarvoor is dit noodig, zoo vragen zij. Is de stand van het fonds inderdaad van dien aard, dat bezuinigingen ten nadeele der pensioengerechtigden noodzakelijk dia nen^tè worden aangebracht? Zij meenden dit in hooge mate te moeten betwijfelen. Het aantal wijzigingen tot schade vari het overheidspersoneel is zóó groot, en van dusdanige beteekenis, dat de 'toen aan het woord zijnde leden daarom ge loofden hun stem niet aan het ontwerp te zullen kunnen geven. Eenige leden maakten de opmerking, dat zij bezwaar hadden tegen het ont- werp, nu het amendement-Tilanus is ver worpen, aangezien de thans verkregen rechten van hen, die vóór 1 Juli IQ25 ge- pensionneerd werden, niet meer zullen ge- handhaafd blijven, hetgeen door deze le» den zeer werd betreurd. Andere leden verklaarden noodgedwon gen dit ontwerp te zullen aanvaarden.. Zij begrepen, dat de Regtcring in verband met de financieele consekwenties van de bestaande Pensioenwet geen anderen weg kan inslaan, en dat de ambtenaren nood zakelijk het slachtoffer moeten worden. Zij konden echter niet nalaten er op te wijzen, dat het voor de ambtenaren wel bijzonder hard is, wederom dusdani°- te worden getroffen. Weer andere leden konden zich voor stellen, dat, toen de minister van Finan ciën bemerkte, dat er e?n zoo groot te kort was in het pensioenfonds, ingrijpen noodzakelijk was, maar zij betreurden, dat er geen'overgangsbepalingen zijn gemaakt waardoor verkregen rechten worden o-e- eerbiedigd. Gevraagd werd, of er wel moet worden doorgegaan met' het vormen van zulke' enorme fondsen. Ook wenschte men te worden ingelicht, hoe groot thans het actief van het Algemeen Burgerlijk Pen- sioenfonds is, en hoe groot het passieL Betreurd werd, dat in d: Pensioenwet öcen bepaling is opgenomen, waarbij het mogelijk wordt gemaakt, aan leeraren bij het Nijverheidsonderwijs ook pensioen te- verleenen voor den tijd, dien zij werkzaam zijn geweest aan inrichtingen, d;e «-een subsidie van het rijk genoten. t vroe" mel1 2ich cl artikel VIIie lid, van het ontwerp niet in Strijd is met de Grondwet. Men meen- de, dat hierdoor de autonomie van de Gemeenten wordt aangetast en verwees te dier zake naar het attikel van Dr 1Fockema Andreae in het weekblad voor gemeentebelangen 19e;, no. 1-, De hooge positarieven. Wij vernemen, dat er een comité ge vormd is, tot. het voeren van een actie hij de Regeering ter verkrijging van verlaging der positarieven. Dit comité werd gevormd uit de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Han del en andere bij den Nijverheidsraad aangesloten vereenigingen en uit'de Pers. Deze commissie besloot onder meer gegevens te verzamelen, waaruit met cijfers is te bewijzen; hoe handel en industrie gedrykt worden door het hooge posttariel. Voor het verkrijgen van deze gege vens roept de commissie de medewer king in van den handel en heeft zij een vragenlijst rondgezonden. Verbinding Maskan-Berlijn-Amsterdam Naar wij vernemen onderhoudt de Dentseh-Russfsche Luftverkehr Gesell Sv5 V Sedert 1 MeI ccn van Moskou via Koningsbergen naar Ber lijn. Gestart werd te Moskou en te Berlijn des morgens om 7 uur ter wijl te Moskou of te Berlijn des na- middags c.a. 5 uur wordt aangeko- men. Brieven en overige post kunnen dus in één dag van Moskou naar Bet- lijn of omgekeerd worden gebracht waardoor het mogelijk is geworden, dat men van Nederland uit of na tuurlijk ook van Rusland naar Neder land de post binnen drie dagen kan ontvangen. Do Koninklijke Luchtvaart Maat schappij heeft van de Deutsch-Russi scho Luftverkehr Gesellsehaft het Ge neraal agentschap voor ons land ver- I kregen. Belangstellenden kunnen bij deze Maatschappij alle gewenschte inlichtin gen krijgen. soen liet niet toe, een uitdaging van zulk een kant komende af te slaan. HOOFDSTUK XV. Bills bondgenoot. Den volgenden dag had iedereen het i even druk over Bill's „overduvelen" van de gemeenteleden, en er werd heel was gemoespeld over de nederlaag van boer Muizert en de zijnen. De Loods was bedroefd en uit zijn humeur, want voor Bills optreden, zoo heel anders dan men van hem gewoon was, kon slechts een enkele verklaring gevonden worden de gewone voor iedere dwaasheid in deze landstreek. „Ik wou voor mooi wat, dat het niet gebeurd was. Hij heeft mijn laatsta kans verspeeld. Nu is 't een verkeken zaak", klaagde hij. Maar hij zal toch misschien wel iets kunnen doen", probeerde ik te 1 troosten. „Och wat!" zei de Loods, met een minachtend schouderophalen. „Zijn eenig doel was Muizert uit zijn vel te 1 doen springen. Ik geloof, dat wij het nu wel kunnen doorschrappen." M y Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 5