m NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN ZATERDAG 2 MEI 1025 Dag-Agenda. Zondag 3 Mei Stads Evangel. Jeruël, Midd. gr. 3. 'sMorg. de heer J. Se- vensma van Amsterdam; 's av. de heer van der Horst. Zondag 3 Mei 's av. half 7 Stads- Evangel. „Jeruël" Groenesteeg 16. Spr. de heer J. v d Zwart van Voorschoten. Donderdag 7 Mei 'sav. 8 uur Stads- Evangel. „Jeruël" Bijbelbespreking. Dinsdag 12 Mei, 's avonds 8 uur Hoogl. Kerk. Kerkconcert „Con Amore. De Geneeskundige Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen door Dr. Varekamp, tel. 1916. A.s. Zondag 3 Mei zal de dienst der Huisartsen te Leiden worden waarge nomen door Dr. de Graaff, Horst, Jans- sens, Weebers. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 4 tot en met Zondag 10 Mei waargeno men door de apotheken van de H.H. G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 502; en P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 807. Gistermorgen om half acht wist hij het uitladen van een veeschuit aan den Ouden Singel een koe aan haar bewaker te ontsnappen. De koe maakte een lange wandeling langs Turfmarkt, Prinsessekade, Kort Rapenburg, Ra penburg, en door de Doelensteeg en het Paterstraatje naar den Witte Singel, waar madame nog behoefte had 'n ge deelte van de afrastering bij het Dia- conessenhuis te beschadigen. Ten laatste slaagde men erin de koe weer meester te worden, om ze vervol gens met de noodige omzichtigheid weer naar de plaats van bestemming terug te brengen. Eigenaar van de koe bleek te zijn de heer J. M. te Heemstede, die zich be reid verklaarde de aangerichte schade te vergoeden. BINNENLAND. Mr. J. Schokking. In den toestand van mr. Schokking is verbetering gekomen. De longont steking kan als geweken worden be schouwd, en het laat zich aanzien, dat spoedig algeheels verbetering zal zijn ingetreden. Hij zal echter niet aan üc verkiezingsactie kunnen deelnemen. Verlaging telefoongesprekken. Naar het Hb'ld. verneemt, zai bin nenkort het telefoontarief voor gesprek ken tusschen niet meer dan 15 KM. van elkaar gelegen plaatsen, dat thans bedraagt 35 ct. per 3 min. verlaagd worden tot 20 ct. Ned. Spoorwegen. Naar gemeld wordt zal eerlang de werkplaats der Nederlandsóhe Spoor- wegen aan de Moreelselaan te Utrecht opgeheven worden. Deze opheffing zal j geleidelijk gaan en het daar werkzame personeel zal ingedeeld worden bij de andere centrale werkplaatsen in ons land. UIT DE ANTIREVOL. PARTIJ. De Kamervacature. I Er is in den Kamerkieskring Leiden in Antirevolutionaire kringen groote belangstelling voor de vraag op welke wijze de vacature op de candidaten- lijst, ontstaan door het overlijden van den heer de Monté verLoren, zal wor den vervuld. Zooals bekend is de heer W. War- naar thans eerste opvolger op de lijst en zal de heer Warnaar in de loopenae parlementaire periode de opengeval- len plaats hebben in te nemen. Was voor de komende verkiezingen dezelfde lijn gevolgd als in 1925, dan zou de heer Warnaar ongetwijfeld op nieuw een vooraanstaande plaats heb ben gekregen en zou hij dus de aan gewezen man zijn orri straks in de Ka mer zitting te nemen. Daarmee zou aan den wen9ch van zeer velen in tuinbouwkringen worden tegemoetgekomen. Feit is toch dat de landbouw wel verschillende vertegenwoordigers heeft in de A.R. Kamerfractie, maar dat de tuinbouw, een niet minder belang rijke tak van bedrijf en die vool* ver schillende deelen van ons land van groote beteekenis is, geen enHeleh vertegenwoordiger heeft. Doordat nu met eene lijst wordt uit gekomen is echter de heer Warnaar naar den achtergrond gedrongen. De vraag waarvoor velen zich inte- resseeren is nu: zal ten opzichte van dezen candidaat dezelfde gedragslijn worden gevolgd.als b.v. bij den heer Leenstra werd toegepast? M.a.w. zai nu voor den heer Warnaar een plaats op de hoofdlijst worden ingeruimd? Het antwoord op deze waag wordt in tuinbouwkringen in 't algemeen en in den kieskring Leiden in 't bijzonder met belangstelling tegemoet gezien. Minister Colijn te Alphen. In den datum is een verandering ge komen. Niet Woensdag 6 Mei, doch Vrijdag 8 Mei hoopt Z.Exc. Colijn te Alphen a d Rijn op te treden, 's avonds om half acht in de Geref. kerk aan de Radhuisstraat. RECLAME Voordeelige Mei-aanbieding bij C. A. Gedurende de maand Mei organi seert de bekende firma C. A. Bren- ninkmeyer een groote, voordeelige Mei aanbieding zoowel in de Dames- als Heerenzaken. De firma C. A. zal in deze maand haar populaire spreuk: „C. A. is toch voordeeliger, ook voor Heeren- kleeding" opnieuw bewijzen en .ver sterken. Wij raden iedereen aan eens een kijkje te nemen. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. De Olympische spelen. In de gisteren gehouden vergadering van de Tweede Kamer werden eerst door den voorzatter en daarna door Mi nister Ruys de Beerenbrouck gevoel volle woorden van waardeering gewijd aan de nagedachtenis van den heer F. K. de Monté verLoren, welke toespra ken door de Kamer staande werd aan gehoord. Daarna komt aan de orde het voorstel om een miliioen beschikbaar te stellen ais garantie voor de te houden Olym piade. De heer BOON (V.B.) verdedigt het ontwerp, maar w.l de voorwaarde, dat op Zonuag niet gespeeld zai worden iaien vervallen, waarom hij volgende motie voorstelt: De Kamer, van oordeel dat aan het verleenen van Rijkssieua voor het or- ganiseeren van de Olympisch Spelen niet behoort, te worden verbonden de voorwaarde dat op Zondagmiddag niet zal worden gespeeld, gaat over tot de orde van den dag. De heer KERSTEN (St. üeref.) noem de de spelen in oorsprong en wezen hei densch en beklaagi de geestelijk arme en doode massa ü.e geen ander genot kent dan deze spelen. De toewijzing van deze subsidie is geen zaak van nationale eer, want de zonde is geen eer, maar een schandvlek der natie. Spr. gelooft wel dat het oer regeermg ernst is met het verbod van spelen op Zondagm.ddag, maar zal men duizenden kunnen opsluiten in hun hotels? (Hilariteit). De extratreinen zul len toch rijden en ons land zai prijs ge geven worden aan het moderne heiden dom. Spr. heeft een kiekje gez.en van de Olympiade van vrouwen die in klee ding en manieren kerels gelijk vechten om een voetbal. Dat een miliioen gevoruerd wordt, komt eerst in tie tweeue piaais. Erger is het, dat dit miliioen worm weggewor pen in een bron van zedeiijK heuert, liet geen puizenuen grieven zai. um de eer uous en net heil aes voiks zal spreaer bet 'n er achten als Nederland uit de rij uer nat.es gesenrapo wordt die om beurten worden aangewezen voor de De neer rvDx2Jjüiüi\.ur'iiri ^0-u.A.f.) cnyinpisciie opcieu. veruewxgue neu vuuiStei en Keuruë net at, uat uuor ue negeer mg net nouue*» van nottü'ijeu vuur uit uoei, Weru ge- Weigeru. ae neer R. VlööUnuri (A.R.) acnt 't ontwerp in njnreciuen Sinju met uras- lisCiie maacicgciëu uer regeermg to» saueernig uer nuancien. net was>., zei nij, noog noouig om ue jjegrooung ie stenen op een lager pen teneinue te voor Komen uat ons voik in ue neiasungen zat stiKken. Daarom whde zij ue staats bemoeiing beperiten.Dit ontwerp ureidt eenter de jjeinuenng van uen öiaai s.erk uit. De particulieren zijn in de eerste piaats geroepen om deze zaak te sunsr- uieeren, n.et de Staat is hiertoe geroe pen. Spr. herinnert aan het Eucnaris- tisch Congres, dat in hetzelfde Stadion gehouden is en zeker niet minder inter nationaal belang had dan de Olympiade Ook hierbij waren duizenden vreemde lingen aanwezig en de oogen der ge- lieele wereld waren gevestigd op deze gebeurtenis. Heeft de regeering ook hier steun verleend? STEMMEN: Is er om gevraagd? De heer VISSCHER: Ik ben er zeker van dat de R. K. Staatspartij te hoog stond om een blauwtje te loopn want de regeering zou dezen steun niet heb ben verleend. Spreker vraagt, of het de opvoeding des volks tot zuinigheid is als de regee ring -in de M. v. A. de wergevers reeds bij voorbaat aanspoort den werknemers voldoenden vrijen tijd te geven om de spelen te kunnen bijwonen. Het ont breekt er nog maar aan, dat de werk gevers worden opgewekt tot het geven van een dotatie. Spr. meent dat het beter is een vogel in de hand te hebben, dsn tien in de lucht. Eén miliioen in de schatkist is beter dan de vele voordaelen die in het vooruitzicht gesteld worden. Naast de materieele bezwaren zijn er ook ideëele. Het voorstel is in strijd, met het predi- caat „christelijk" dat deze regeering draagt. Spr. beschouwt de sport niet als onchristelijk, maar voor duizenden is de sport niet meer een middel tot bevor dering van de lichamelijke ontwikke ling. De sport is een manie geworden en daarom een geestelijk nadeel. In ver gelijking met w-at zij in Oud-Hellas was is de hedendaagscka sonst minderwaar dig. In de Helleensche cultuur was de sport een factor, die opgenomen was in het religieuse leven, maar juist om, deze reden hebben de eerste christenen geweigerd aan die spelen deel te nemen en velen hebben daardoor de marte laarskroon verworven. De spelen zijn een herleving van het klassieke, maar zonder den ideëelen achtergrond. Maar hoe is het dan mogelijk, dat een christe lijke regeering daaraan steun geeft? Zoo ergens van dan geldt het vqor de jsport: Sic transit gloria mundi! .Wie kent nog de namen der overwinnaars in de Olympische spelen van Hellas? Maar bekend gebleven zijn de groote nationale genieën. IJdel is de glorie van de sport. En onjuist is het te meenen dat de harmonie der natiën bevorderd wordt door deze gebeurtenis. De wetenschappe lijke bijeenkomsten vóór den oorlog ver mochten dit niet. Indien het waar was, dat de regee ring zich moreel gebonden had, dan had zij lichtvaardig de eer van ons volk in de waagschaal geworpen; Gelukkig i9 het niet zoo erg; de regeering heeft toezeggingen gedaan, maar zij kan die terugnemen, zij heeft wel ernstiger toe zeggingen teruggenomen. Spr. zal tegen stemmen omdat het geven van 1 miliioen voor feesten niet gewettigd is, omdat het niet behoort tot de roeping van den staat, omdat de spelen zijn voortgekomen uit de ontker- sten.ng der volkeren en omdat de Olym pische Spelen in strijd zijn met het apostolische woord dat van de lichame lijke oefening zegt, dat zij van weinig nut is. De regeer.ng zegt, dat zij van veel nut is; de Bijbel zegt dat zij van weinig nut is; wij houden ons aan den Bijbel. De heer BULTEN (R.Kbestrijdt het ontwerp op financieele gronden. De heer SCHAPER (S.D.A.P.) is van oordeel, dat de m.nistèr van Financiën aanwezig behoort te zijn en dient de vol gende motie in: De Kamer, van oordeel, dat het ge- wenscht is dat de Minister van Finan ciën aanwezig is bij de beraadslaging over het wetsontwerp, besluit tot diens aanwezigheid de beraa lslagingui ie schorsen. De VOORZITTER merkt op, dat vol gens de Grondwet de Kamer den Mi nister slechts uit kan nood.gen. De heer SCHAPER \vij2igt zijn amen dement in dien zin. De Ireer RUTGERS (A.R.) acht het on noodig dat de Minister van Financiën bij iederen post van een begrotings wijziging tegenwoordig is. We zouden daarmee den verkeerden kant opgaan. Het zou er dan op gaan lijken dat' we een rijkskanselier hadden, met een aan tal ondergeschikte ministers De heer SCHAPER vult zijn motie aan zoodat ook de Minister van Buiten landsche Zaken wordt uitgenood gd. De heer DRESSELHUYS (V.B.) kan om tactische redenen de motie niet steunen. Bij stemming over de motie worden 40 stemmen tegen en 10 vóór uitge bracht. Vóór stemden de soc.-democraten en de heeren ter Hall, Krijger, v. Gijn en mej. Westerman. Daar het vereischte aan* al' leden niet aanwezig blijkt te zijn, wordt de verga dering te 415 uur verdaagd tot Dinsdag middag 1 uur. BUITENLAND. ERNSTIG TREINONGELUK IN DEN POOLSCHEN CORRIDOR. Reeds 28 dooden. Gistermorgen om 1 uur is de D- trein van Eydtkühnen naar Berlijn, die 8.12 des avonds van Koningsber gen naar Berlijn vertrekt, in den Pool- schen corridor ontspoord. Het ongeluk had plaats tusschen Dirschau en Pruisisch Stargard in de nabijheid van het station Suaroschin. De wagens vlogen in een grooten bocht uit de rails en rolden met fuit- zondering van vier, de helling af, waarbij enkele wagens op elkaar re den. Het aantal dooden bedraagt 28, ter wijl er vele gewonden zijn. De berichten omtrent het ontzet tende xongeluk bleven langen tijd uit, 'daar de telegraaf leiding vernield is. Nader word: nog gemeld, dat al leen de beide laatste wagens van den trein, de slaapwagen en een wagon eerste en "tweede klasse in de rails bleven en op het spoor bleven staan. Een wagen schoof geheel in een er voor gekoppelden wagon; uit de puinhoopen van deze twee wagens zijn dan ook de meeste slachtoffers te voorschijn gehaald. Vermoedens van een aanslag. Omtrent de oorzaak van het onge luk bestaan twee verschillende mee- ningen. De eene zegt dat het onge luk geweten moet worden aan een aanslag op de Russische handelsdele gatie, die ach in den trein bevond, de andere spreekt van een gewone ont sporing, doordat de rails losgeraakt waren. Voor de tweede lezing spréékt de verklaring van een der medereizigers volgens welke de Poolsche machinis- etn reeds den vorigen dag hadden RECLAME MIJNHARDT's Staal-Tabletten 90 ct. Maag-Tabletten. 75ct Zenuw-Tabletten 75 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Hoofdpijn-Tabletten 60ct 2544 Bij Apoth. en Drogisten geweigerd op dit traject te rijden, daar de bovenbouw slecht was. Blijkens het ingestelde onderzoek is de mogelijkheid van een aanslag niet uitgesloten, daar op de plaats des onheils de rails losgeschroefd en ge deeltelijk opengebroken waren. De trein werd door Poolsch perso neel bediend, maar bevatte bijna uit sluitend Duitsche reizigers. De licht gewonden en de ongedeerd geble-ven reizigers werden onmiddellijk met den volgenden D-trein verder vervoerd, die met 50 minuten vertraging te Berlijn aankwam. Hardnekkig $eed het gerucht de ronde, dat de aanslag bedoeld was tegen een hooggeplaatste persoonlijk heid, die zich in den trein bevond, naar men vermoedt een lid van de Russische handelsdelegatie. Een roof-overval schijnt uitgesloten daar niet de minste poging tot plun dering is gedaan. De schuld aan Polen. De rechtsche bladen in Berlijn ma ken van het spoorwegongeluk in den Poolschen corridor gebruik om op nieuw te wijzen op den onhoudbaren toestand, welke in het leven is geroe pen 'door de afscheiding van 'Oost- Pruisen van het rijk. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" zegt, dat het ongeluk alleen plaats heeft kunnen hebben, doordat Po len het toezicht over de spoorwegen in den corridor verwaarloost en bo vendien de Duitsch-Poolsche overeen komst in zake het spoorwegverkeer in den Poolschen corridor en de re gelen ven verkeersveiligheid heeft ge schonden. HINDENBURGS AMBTSAANVAAR- DING. Dinsdag 12 Mei de beëediging. De nieuwe president der Duitsche republiek zal waarschijnlijk Maandag 11 Mei te Berlijn aankomen. Op zijn uitdrukkelijk verzoek zal hij zeer een voudig ontvangen worden. Voorloopig neemt Hindenburg zijn intrek in het paleis van den rijks kanselier dr. Luther, die hem den volgenden dag naar den rijksdag zal begeleiden, waar 's-middags om '12 uur de plechtige beëediging plaats heeft. Vervolgens inspecteert Hindenburg op het plein voor het groote bordes van den rijksdag een eerecompagnie van de rijksweer. Op zijn speciaal ver zoek zal hiervoor de zoogenaamde traditiecompagnie van het derde gar deregiment te voet worden genomen, bij welk regiment Hindenburg als jong officier de veldtochten van 1866 1870 heeft meegemaakt. Na de inspectie gaat Hindenburg, begeleid door een eskadron rijksweer- huzaren, naar zijn eigen paleis in de Wilhelmstrasse, waar hij zal worden ontvangen door den waarnemenden rijkspresident dr. Simons. Vervolgens zullen de rijkskanselier en -de overige leden van het rijks- kabinet den rijkspresident gelukwen- schen, waarna een receptie plaats heeft voor de vertegenwoordigers van de Pruisische regeering, het presidium van den rijksdag en dat van den rijks raad, het oppercommando van de rijksweer enz. Op Woensdag 13 Mei worden de verschillende staatssecretarissen aan Hindenburg voorgesteld en Donder dag zal hij het diplomatieke corps ont-. vangen. DE COMMUNISTISCHE ACTIE TE PARIJS. Een revolutieplan ontdekt. De Parijsche autoriteiten zijn in het bezit gekomen van naar het schijnt zeer belangrijke berichten, die nieuw licht werpen op den aard en de 'uit gebreidheid van de militante commu nistische organisatie in de hoofdstad. Deze documenten zijn den autori teiten in handen gevallen bij verschil lende raids in communistische krin gen sinds de schietpartij op Montmar- tre. Om het hangende onderzoek niet te belemmeren, betrachten de officieele milieux strikte geheimhouding betref fende den juisten aard van deze stuk ken, doch het „Petit Journal" is in staat mee te deelen, dat ze het vol gende bevatten: •1. Rapporten van employés uit alle regeeringsdepartementen, aangaande loopende zaken, de stemming onder de ambtenaren en hun aantal. 2. Een mobilisatieplan voor de snelle bezetting van de voornaamste regeeringsbureaux en belangrijkste de partementen, o.a. het ho?fd-telegraaf- en telefoonkantoor, het ministerie v*** Binnenlandsche Zaken, de Prefectuur van politie, het ministerie van Oorlog en het militaire hoofdkwartier te Pa rijs. 3. Een staat van alle kazernes te Radio-Programma. Wat er vanavond te hooien is. 5.30 NSF (Hilversum, 1050 M.) Concert orkest onder leiding van F. Lupgens. 5.35 FL Parijs .(Eiffeltoren, 2650 M.) concert. 6.20 2LO (Londen, 365 M.) en 5XX (Chelmsford, ióco M.). Tijdsein van Big Ben, weerbericht, nieuws. 7.20 5IT (Birmingham, 475 M.) en 5XX Concert. 7.20 (Brussel, 2Ö5 M.). Herman Teir- linck over Vlaamsche letterkunde; daarna concert. 7.50 (Munster, 410 M.). Weberkwartet. 8.05 SFR. (Panjs, 1780 -M.). Concert. 8.20 2LO en 5XX. Redevoeringen, ge houden y»an The Royal Academy Ban quet. 9.20 2LO. Tijdsein van Greenwich, weer bericht, nieuws. Parijs en omgeving met een van dag tot dag bijeengehouden opgave van de sterkte der zich daarin bevindende troepen. 4. Een plan van het vliegveld Le Bourget, benevens een dageiijkschen staat van de vliegtoestellen en muni tie-voorraden. 5. Een dagelijkschen staat van het effectief aan de verschillende politie commissariaten en bureaux, met dé tails oyer de dagtaak der manschap pen en opmerkingen omtrent de uren van den dag en nacht, wanneer de posten het zwakst bezet zijn. DE ACHTURENDAG IN ENGELAND. Een voorstel der Arbeiderspartij ver worpen. De arbeiderspartij in het Engelsche Lagerhuis, kon daar toevallig giste- ten den 1 Mei dag vieren met een ar beidstijddebat. Haar Sckotsche afgevaardigde Bu chanan verwierf bij de loting het recht op een der Vrijdagen voor wetsvoor stellen van leden bestemd. Een door hem ingediend ontwerp be oogd, overeenkomstig het besluit van de Waskingtonscke Arbeidsconferentie den werktijd van 48 uur per week wettelijk voor alle takken van bedrijf door te voeren. Het voorstel werd evenwel door het Lagerhuis in tweede lezing met 233 tegen 128 stemmen verworpen. KORTE BERICHTEN. De Boelgaarsche Boerenpartij heeft de leiders van haar radicalen vleugel uit de partij gestooten. Onder het koninklijk paleis te Sofia zouden mijnen ontdekt zijn. Belgrado heeft Weenen gewaar schuwd, dat daar een njeuvve commu nistische samenzweering tegen Joego slavië voorbereid wordt. In Duitsch-nationalistische krin gen heerscht ontstemming, wijl Hin denburg blijk geeft de huidige poli tiek te willen steunen. Aan de binnenscheepvaartconfe- rentie van den volkenbond zal ook Rusland deelnemen. De Turksche troepen worden uit Koerdistan terug geroepen. UIT DE OMGEVING. LEIDERDORP. De Leiderdorpsche Chr. Oranjevereen. kwam Donderdagavond in feestelijke openbare vergadering bijeen, ter herden king van den jaardag van H. K. H. Prinses Juliana. De voorzitter, de heer G. Goedhart "Hz., opent de vergadering na het zingen, van Ps. 337, met gebed en het lezen van Ps. 33. heet allen welkom, in het bijzonder den feestredenaar Ds. D. A, v. d. Bosch van 's Gravenhage. Deze, het woord verkr ijgende, vraagt allereerst, of het wel de moeite waard is hier vanavond bijeen te komen. De, telg uit het huis van Oranje viert vandaag immers'pas haar ióen verjaardag, waar toe zoo'n drukte voor een kind? Spr. antwoordt terstond, dat er zeker reden, is, want dat kind is geen gewoon kind, doch in haar zijn samengevat de tradities van een geslacht, waarin God ons volk zooveel heeft geschonken. Daarom is er ook reden om God te danken. Ons volk staat bekend, dat het niet kan feestvieren, d.w.z., onze volksfeesten verloopen steeds in onzinnig gejool. Echt feestvieren is danken. Daarom is 't zoo goed, dat er Chr. O ran j evere eni- gingen opgericht zijn, die o.m. het feest vieren willen bepalen bij de stille wijding van Gods huis, denken en danken. Er zijn twee sterk sprekende kleuren, te weten Oranje en Rood. Spr. wil zijn gehoor ten eerste bepalen bij de sprake die uitgaat van Oranje, daarna die uitgaat van Rood, en tenslotte een conclusie trek ken. Spr. gaat dan achtereenvolgens die twee erlei sprake na, die telkens met historische voorbeelden toelichtende. God geve, dat ons volk trouw moge blijven rondom Oranje, vragend en bid dend voor Oranje. Dat kind, welks geboortedag wij hed herdenken, is de draagster van al cii schoone tradities. Oranje en Nederand leggen de handen ineen tot een vast bond en God houde deze omklemd Na deze schoone rede worden st; twee coupletten van het Wilhelm zongen. Hierna heeft de heer F. D. van .ji een tweetal orgelnummers, waarom i e - fantasie over het „Zij zullen het ni ben". Dei voorz. spreekt nog een woo darde tot allen, in het bijzonder t ker en organist. Daarna sluit Ds. v. d. P -«•- gadering met dajikzeggh

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2