NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 30 APRIL 1925 Dag-Agenda. Donderdag 30 April, sav. S uur Kleine Gehoorzaal (ingang Aalmarkt): Volkszangavond. Donderdag 30 April 'sav. 8 uur. Stadsgehoorzaal, L. Chr. Oranje Ver. herdenking geboortedag H. K. H. Prin ses Juliana. Sassenheiin. Donderdag 30 April sav. 8 uur in Hotel ,,'tBruine Paard" A.R. Kiesvereen. Spr. Ds. C. W. J. van Lummel. Donderdag 30 April 's avonds 8 urn- Stads Evangel. Jeruël. Bijbelbespre king. Groenesteeg 16. Leiderdorp 30 April 7.30 uur spreekt voor de Oranjevereen. Ds. v d Bosch van 's-Gravenhage. Onderw.: „Oranje of Rood." Dinsdag 12 Mei, 's avonds 8 uur Hoogl. Kerk. Kerkconcert „Con Amore. De avond- nacht- en Zondagsdien-1 tier apotheken wordt van Maandag 27 April tot en met Zondag 3 Mei a.s. waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18. Telefoon 523. net comité liet op 25 stations een reclamebord van de nationale commis- sje iegen het alcoholisme aanbrengen. De rekening sluit in ontvangst en uit gaaf met f223. Als bestuurslid werden herkozen de heeren G. P.J Bon, W. G. F. Scheps en is gekozen de heer J. Meyerink. Aangenomen werd een voorstel van het bestuur om aan alle raadsleden in plaatsen in deze provincie waar geen organisatie op drankbestrijdingsgebied is, een propaganda-cii;culaire te zen den. De Stemplicht Naar verluidt aldus meldt het Corr. Bur. zou dezer dagen de indie ning te verwachten zijn van een wets ontwerp tot aanvulling der K'eswet, w&qjbij degenen die tegen den stem plicht gewetensbezwaren hebben, van stemplicht worden vrijgesteld. Onderwijzerssalarissch. Volgens De Res.bode wordt op het oogenblik op het Departement van On derwijs op verzoek van den minister van Financiën een overz ebt samenge steld van de gevolgen van het Bezoldi gingsbesluit voor de onderwijzers waar bij alle kortingen, ingevolge dat besluit op hen toegepast benevens alle toela gen uit welken hoofde ook. worden 'h aanmerking genomen, teneinde- een overzicht van de werking van dat be sluit te verkrijgen. Het Verdrag NederlandBelgië. Bij de Tweede Kamer Is ingekomen het wetsontwerp tot gosdkeuring van het op 3 April 1925 te sGravennage tusschen Nederland en België gesloten verdrag tot herziening van eenige be palingen van bet op 19 April 1839 te Londen (üsschen beide Statiën gesloten verdrag en tot het treffen van eenige regelingen ten behoeve van de weder- zijdsche belangen, alsmede van de bij het verdrag gevoegde overeenkomst no pens de procedure met betrekking tot de daarin voorziene scheidsrechterlijke oplossing van geschijlen OeziSlSci in dó ËieEnLidastris. Gisteren heeft onder leiding van den Rijksbemid/naar, den heer H. A. van IJsselsteijn, op het Dep. van Arbeid een vergadering plaats gehad van werk gevers» en werknemers in de steenin- dustrie. Het resultaat is, dat er tus schen het hoofdbestuur van den Bond van Waalsteenfabrikanten en de bestu ren der verschillende bij het conflict betrokken arbeidersorganisaties volle dige eenstenim gheid is verkregen. De hoofdpm i van verschil zijn ge regeld als volgi. I. De loonen zullen met 5 pet. wor den verhoogd. II. Aan volwassen arbeiders en aan kostwinners, die op 1 Dec. in dienst zijn zal met 1 Januari f5 worden uitge keerd. III. De arbeiders zullen berusten in een arbeidstijd van 50 uren per week lot 30 September a.s. Een foorloopige overeenkoms' zal nog deze week door partijen worden geteekend. Het ultimatum tot staking is in ver- r.d hiermede ingetrokken. Louis Bouwmeester t De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dr. J. Th. de Visser heeft gisteren het volgende persoonlijk schrijven gezonden aan de familie van wijlen den heer Louis Bouwmeester: Met diep leedwezen nam ik kennis van het overlijden van den heer Louis 3ouwmeester en ik haast mij U de ver zekering te geven van mijn bijzondere deelneming in dit voor U allen zoo smartelijk verlies. Ongetwijfeld heeft zijn verscheiden, behalve zijn nabestaanden, talloozen in ons land, die hem liefhadden en bewon derden om zijn groote kunstpraestatie. De Regeering is zich bewust, dat een groot kunstenaar is heengegaan den naam van ons .vaderland tot ver over jd grenzen heeft hoog gehouden. 'narne zou ik persoonlijk bij de be- .te 'onis van mijne gevoelens doen blij RECLAME ken, doch zeer tot mijn leedwezen, ben ik verhinderd. Ik zal mij echter doen vertegenwoor digen door den heer jhr. c1 C. Feith, secretaris-generaal van mijn Departe ment. Een succes van Pander. Met een licht Pandervliegtuig is gis teren naar uit Londen wordt bericht, op het vl.egveld van Croydon met suc ces een proef afgelegd. Het toestel werd eerst beproefd door een zeer ervaren Engelschen bestuurder, die na er ver scheidene moeilijke evolut.es mee te heb ben verricht, meldde dat de machine zeer makkelijk bestuurbaar was. Een Belgische bestuurder, die later 'n proef nam, rapporteerde even gunstig. Sir Sefton Brancker, de directeur der burgerlijke luchtvaart, was ondei de vele toeschouwers en scheen zeer onder den indruk. Het toestel Jat ontworpen is door twee jonge Nederlanders, is van Amsterdam naar Parijs en van Parijs naar Engeland gevlogen en zal eind dezer week naar Amsterdam terugvlie gen. DE CRISIS IN DE COMMUNISTISCHE PARTIJ. Twee Gommunizüzclie lijsten. Het secretariaat van de afd. Amster dam van den Bond v. Communistische Strijd- en PropagandacKibs schrijft aan „Het Volk": Gezien den uitslag van de onderhandelingen in Moskou tusschen meerderheid en minderheid in de Comm. Partij Holland .besloot de afd. Amsterdam der B.K.S.P. in haar laatste huishoudelijke vergade ring het Hoofdbestuur op te dragen bij de Tweede Kamerverkiezingen met een eigen candidatenlijst uit te komen. „Het Volk" voegt aan bovenstaande mededeeling toe dat de meerderheid der afdeelingen der B.S.K.P. van oor deel is dat zij als georganiseerde op positie van leden en uitgetreden leden der Comm. Partij aan de a.s. Tweede Kamerverkiezingen zelfstandig moet deelnemen. In de I-Dingen der B.K.S.P. acht me:, het compromis-voorstel van Moskou dat no. 2 van de officieele candidaten lijst van de Comm. Partij Holland e*n oppositielid moet zijn waardoor dus Van Ravesteyn geofferd zou moeten worden niet te aanvaarden. Men is vrij algemeen van meening dat de heer Wijnkoop uit het Parlement ver dwijnen moet. Op 3 Mei a.s. vindt ter bespreking hiervan een landelijke vergadering van de B.K.S.P. plaats Naar „Het Volk" voorts van welin gelichte zijde verneemt, zal zonder twijfel in deze vergadering besloten worden tot het indienen van een eigen candidatenlijst met als candidaten: 1. Sneevliet 2. Henr. Roland Holst, 3 Bouwman. De Kamerverkiezingen. De uitslag der stemming in groep III omvattende de kieskringen Amster dam, Haarlem, Helder, Rotterdam, Den Haag, Leiden, Dordrecht en Mid delburg, luidt volgens het Huisgez. naar de berekening van de vootrloopige dus nog niet officieele uitslagen als volgt: Kieskring Amsterdam, 1 J. B. van Dijk; 2 mevr. S. C. C. Bronsveld—Vi- tringa, 3 mr. G. C. J. D. Kropman, 4 C. P. Bon, 5 mr. G. M. G. H. Russel. De heer Bon (St. Micliaël) is alzoo op de vierde plaats tusschen het po litiek advies ingeschoven. Kieskringen Helder—Haarlem. 1 Mr. J. Bomans, 2 A .J. Loerakker, Ch. L. van de Bijt, Chr. M. Jansen, 5 mr. A. J. M. Leesberg, 6 H. E. Everard. De heer Loerakker is derhalve op de tweede plaats tusschen het politiek advies ingeschoven. Kieskringen Rotterdam, Den Haag, Leiden, Dordrecht. 1 Mr. D. A. P. N. Kooien, 2 C. J. Kuiper, 3 mej. J. M. A. Meyer, prof. dr. J. A. Veraart, 5 dr. L. G. Kortenhorst, 6 G. W. Kampscöer, 7 prof. dr. A. M. A. A. Steger, 8 H. E. van den Brule, 9 M. J. H. Lambooy, 10 J. H. M. Balvers. De heer Kampscliöar (burgemeester van Monster en candidaat van 't West- land) heeft zich derhalve op de zesde plaats gewerkt terwijl de tiende plaats wordt ingenomen door den heer Bal vers (vertegenwoordiger van de bol lenstreek). Kieskring Middelburg. 1 ir. L. A. Fruytier, 2 J. W. Vienings. j-l ■■IMP—I BUITENLAND. UZ BELGISCHS MINISTERCRISIS. De Brocqueville kabinetsformateur. De Belgische koning heeft g.ster-na- micldag om vijf uur den Katholieken senator, graaf. De Brocqueville opdracüt gegeven een nieuwe regeer mg te vor men in den geest van de uitspraak d.e 5 April j.l. door het kiezerscorps inzake de politieke oriënteering des lands werd gegeven. De Brocqueville, die voor en gedu rende de eerste jaren van den oorlog premier was, ontveinst zich niet dat zijn taak moeilijk zal zijn, doch hij is van oordeel dat alles beproefd moet worden om de crisis tot een einde te brengen. Hij heeft zich den steun verzekerd zoowel van de Vlaamsche rechterzijde als van de christelijke democraten en zal voorts trachten eenige extra-parle mentaire persoonlijkheden in zijn nieuwe kabinet te krijgen, op wie de liberalen nïet al te veel tegen hebben. Vandaag zal hij met Vandervelde, Maa son en Hymans spreken en dezen zijn inzichten uiteenzetten. De Brocqueville kwam gisteren juis.t uit Parijs terug, waar hij verschillende politici, o.a. Caillaux en Briand had ge sproken. 1 BUÏTSCHLANDS BUITENLANDSCHE POLITIEK. Eeur rede van den Rijkskanselier. De Duiische Rijkskanselier Dr. Luther heen gisteren voor ae 4os„e grooie ver- gaueiiiig van uen Deutscnen inüusir.e- und Handelsdag een rede gehouden, waarin inj in ae eerste plaats de becee- kems veriuaarcle van het. economische leven voor de verdere ontwikkeling van Duitschland Hij zeide daarbij o.a. dat Du.tschland in weerwil van den grooten vooruit gang welke het geheele economische leven heeft gemaakt tengevolge van ae stabiliseering< der valuta en van het Dawes-plan, nog ver verwijderd 19 van normale toestanden. De Du.tsche regeering verkeert aan twee zijden in een gedwongen positie, daar zij jDehalve wat noodig is voor het eigen volk, ook nog de lierstellasten uit hel bedrijfsleven moet zien te halen. Overgaande tot de buitenlandsche po litiek zeide de rijkskanselier: De inter nationale toestand in zijn geheel laat zich 'omschrijven met de formule, dat de volkeren steeds sterker de behoefte gevoelen, dat een ^inde TJvcrdt gemaakt aan de onzekerheid welke inzake <j[e groote politieke kwesties op Europa drukt. Een daarop gerichte politiek moet natuurlijk beheerscht worden door de wet der continuïteit en kan niet maar willekeurig van richting veranderen. Ondanks de teleurstelling, voor Duitschland gelegen in het voortduren der bezetting van de Keulsche zone, heeft de regeering zich er niet van af laten brengen positief en naar haar beste krachten mede te werken aan de oplossing der verdere Europeesche kwesties. Het spreekt vanzelf, aldus ging de Rijkskansel er voort, dat het standpunt hetwelk de regeering ten opzichie van cie veiligheidskwestie heeft ingenomen onveranderd blijft bestaan. De Duitsche staatslieden en het Duit- sche economische leven, zoo eindigde Dr. Luther, zuilen nooit in gebreke blij ven hun diensten te wijden aan de' vreedzame overeenstemming en de eensgezinde samenwerking der volken. DE LEGERUITBREIDING IN BOELGARIJE. Weinig animo. Daar de Boelgaarsche regeering er niet in geslaagd is 10.000 man ten be hoeve van de door de geallieerden toe gestane legeruitbreiding rjoor vrijwil lige recruteering bijeen te krijgen, over Wfcgt ?ij de inlijving vai een lichting. Een waarschuwing van Engeland. In het Lagerhuis verklaarde Cham berlain dat de Britsche regeering de Boelgaarsche regeering heeft gewaar schuwd tegen de onderdrukking van de constitutioneele oppositie fen tegen repressaillemaatregelen zonder aanzien des persoons in verband met den bom aanslag te Sofia. De uitbreiding van het Boelgaarsche leger met 10.000 man voor den tijd van een maand is door den gezantenraad toegestaan na ruggespraak met de be trokken mogendheden. Zonder twijfel kan de toegestane periode van een maand herzien worden indien zulks noodzakelijk is. Chamberlain betwijfelde evenwel ten zeerste de noodzakelijkheid van een groote rpilitaire macht voor het oplos sen van een in de eerste plaats politieke kwestie. DE WAPENGONFERENTIE TE GENèVE. Reeds 41 deelnemende Staten. Canada en Egypte heb'nm nog aan c Vv.kcnbondaweret iriaal yieUrgp- RECLAME. Leiuëti - s.uiii'ieniinersiraal 143 deeld, dat r',ij aan de 'ïit. conferentie over de controle op den handel in wa penen zullen deelnemen, zuodac hel aantal deelnemende landen thans tot 41 is gestegen. Het doel dezer conferentie is het in het leven roepen van een nieuwe con ventie ter vervanging van de conventie yan St. Germain van 1919, welke door de Vereenigde Staten verworpen is, en waartegen ook door eenige andere sta ten bezwaren zijn geopperd. De voornaamste taak dei conferentie zal zijn een systeem van uitvoervergun ningen in het leven te roepen waar door ten eerste de internationale tus- schenhandel vermeden wordt en elke staat slechts voor zijn eigen behoefte maar niet voor verkoop van derden wapens en oorlogsmateriaal in het bui tenland mag aankoopen. Voorts ligt het in de bedoeling een internationaal controle-orgaan, zooals bij de internationale opiumconventie, in te stellen. De verplichte duplicaten der verleende uitvoervergunningen zul len het overzicht van den handel in wapenen vergemakkelijken. Wapens en oorlogsmateriaal zullen krachtens het ontwerp, dat aan de con ferentie zal worden voorgelegd, in drie, grijote categoriën worden verdeeld: le. zulke, welke reeds gemonteerd of in deelen uitsluitend voor oorlogsdoelein den gebruikt kunnen worden; 2e. zulke die ook voor andere doeleinden kun nen gebruikt worden; 3e. zulke, die niet voor militaire doeleinden gebruikt kun nen worden. KORTE BERICHTEN. Chamberlain heeft in 't Lagerhuis medegedeeld, dat de bespreking van het waarborgverdrag sinds 25 Maart niet noemenswaard.g is opgeschoten. Het ontwerp-Volkenbondbegroo- ting voor 1926 is ongeveer een half nnl- lioen 'lager dan de loopende begrooting In Oostenrijk is een vereeniging gevormd om de voorwaarden voor aan sluiting bij Duitschland te scheppen lijk zal zijn zich daarvoor te verklaren, tegen den tijd dat het Oostenrijk moge- Minister-president Grabski heeft in den Poolschen Landdag het Duitsche aandrlnge. op grenswijziging gegispt. De standpunten der partijen in den Pruisischen Landdag ten opzichte van het kabinet-Braun zijn onveran derd gebleven. De centrumfractie uit den Pruisi schen Landdag zal de instelling eener commissie van onderzoek ir de zaak- Höfle voorstellen. Naar verluidt zal in Duitschland ingevoerd. Deze functie zou aan dr. de functie van vice-president worden Simons worden opgedragen. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Vaassen, H. J. Schup pen te Groot-Amimers. Te Spanbroek en Opmeer, F. J. Los te Woonmels. GEREF. KERKEN. Tweetal: Te Zwolle, J. Ubels te Vars- seveld, en J. L. v. d. Wolf te Kralingen. Te Borger, R. Brouwer te Herwijnen en D. Feenstra, cand. te Woudsend. Aangenomen: Naar Silvolde-Gen- dringen, M. Wielemaker te Vlissingen. Bevestiging, Intrede, Afscheid. Na des morgens bevestigd te zijn door Ds. A. J. Bouma, van Wanswerd, met een predikatie over Efeze 4:11 en 12, deed Zondag j.l. Ds. W. J. Baan, cand. in de Theologie te Heemstede, zijn intrede bij de Geref. Kerk te Winsum (Fr.), spre kende naar aanleiding van 1 Cor. 118. Verschillende toespraken volgden. Na des. morgens bevestigd te. zijn door Ds. N. Luijendijk, van Nieuwerkerk, met een predikatie over Hand. 2028, deed Zondag j.l. Ds. A. H. de Wit van Uitwijk (N. Br.) gekomen, zijn intrede bij de Ned. Herv. Gem, te Zoelmond, sprekende naar aanleiding van 2 Cor. 4:7a Verschillende toespraken volgden. Toe gezongen werd gezang 91:3. Ds. B. Wissing, Ned. Herv. pred. te Ulrum, herdacht Zondag j.l. zijn 40-jarige ambtsbediening. Des morgens hield hij een gedachtenis rede, sprekende naar aanleiding van Hand. 26:22—33. 's Avonds werd onder leiding van Ds. Samplonius in het kerkgebouw een fees telijke bijeenkomst gehouden van de leden der kerk. UIT DE OMGEVING. Radio-Programma. Wat er vanavond te hoeren is. 5.30 NSF (Hilversum, 1050 M.) Concert orkest onder leiding van F. Lupgens. 6.20 2LO (Londen, 365 M.) en 5XG (Chelmsford, ióco M.). Tijdsein van Li- Ben, weerbericht, nieuws. 6.50 (Berlijn, 430 en 505 M.). Uitzending van het oratorium „Die Schöpfung". 7.(Munster, 410 M,). Pers- en weer berichten. Lezingen. 7.20 2LO. (Londen, 365 M.). Kamermu- ziekavond. 7.20 (Brussel, 265 M.) Voordrachten en concert. 7.20 (Chelmsford, 1600 M.). Concert d, The Minnehaha Amateur Minstrels. 8.05 SFR (Parijs, 1780 MJ. Concert van Russische en Roemeensche muziek. 8.10 NSF. Solistenconcert, door de da- F. Fischer, sopraan; A. Hofman, mezzo sopraan; en de heeren J. Moes, tenor en Van Reen, bariton. 9.20 2LÓ. Tijdsein van Greenwich, weer bericht, nieuws. KOUDEKERK. Gemeenteraad. Vergadering van gistermorgen. Voorzitter de burgemeester, de Heer J. M. E. Kwint. Aanwezig alle leden. De vergadering wordt geopend met ambtsgebed, waarna voorlezing plaats heeft van de notulen, welke ongewijzigd worden goedgekeurd. Mededeelingen. Medegedeeld wordt, dat Ged. Staten hebben goedgekeurd het raadsbesluit tot het aangaan van een geldleening, tot ten hoogste f 10.000. Aan de oi^de is dan een voorstel inzake de salarieering van gecombineerde ge meente-ambten, in casu het salaris van den secretaris-ontvanger. Gedeputeerden zuhen waarschijnlijk niet goedkeuren het raadsbesluit waarb.j \oor den nieuwen ontvanger, den heer E. Rol- lema voor het ontvangerschap een sa laris van So pet der normale bezoldiging werd uitgetrokken. Ged. Staten zullen voorstellen, de tWeede funcie met- 50 pet te bezoldigen. Voorgesteld wordt, daar de nieuwe func tionaris op 1 Mei zijn werk aanvaardt, reeds nu een besluit in den g_est als door Ged. Staten gcwenscht, te nemen. Aldus besloten. De instructie van den gemeente-ont vanger, die op onkele punten is gewijzigd, komt hierna in behandeling. Ten aanzien van de belegging van kas gelden wordt voorge^-ld de aanwijzing van de betreffende '">an.an:teili::g--n over te laten aan B. en \v. Ged. Sta.en zullen dit mogelijk niet dadelijk goedvinden, do_h B. en vV. geven sterk den voorkeur aan deze regeling. De geheele instructie wordt hierna goed gekeurd. Vervolgens legt de nieuwe ontvanger de heer Rollema, in handen van 'den voorzitter de ^ereischte enden af. De voorzitter wenscht don heer Rol lema van harte geluk met deze benoe ming, waarin na een 16-jarige werkzaam heid als secretaris der gemeente iets ver- eerends ligt. Moge u, aldus spr. steeds de noodige kracht worden geschonken om uw ambt goed waar te nemen. De heer Rollema dankt den raad voor het in hem gestelde vertrouwen, spr. be veelt zich in aller medewerking aan, ook in die der gemeentenaren, en hoopt dat hij slechts weinig zal behoeven te ont vangen om de in het belang der gemeente noodige uitgaven te kunnen doen. De heer R. wordt hierna door de leden persoonlijk gecomplimenteerd. Besloten wordt aan de Ned. Herv. school een voorschot te verleenen op de gemeentelijke vergoeding op den grond slag van een kostenberekening a f 9.91 per leerling, zijnde de kosten van het O.L. Onderwijs, dat hiervoor tot maatstaf dient. Eenige af- en overschrijvingen op de begrooting worden goedgekeurd. In behandeling komt* vervolgens een verzoek van den. caféhouder A. J. Lïe- verse, om wijziging van de verordening op de sluiting van café's en restaurants des Zondags, in dier voege dat inplaats van 69 des voormiddags en 126 na middags, de café s geopend zullen mogen zijn va,n 6 tot 9 uur v.m. en van 11 uur v.m. tot 10 uur des namiddags B. en W. stellen voor, hierop slechts gedeeltelijk in te gaan. Zij zouden n.l. er iets vo.or kunnen gevoelen het uur van opening op den middag voor dit speciale f geval te brengen op 11 uur, omdat er nogal eens R.-K. kerkgangers op dat uur naar huis gaan, die bij den'heer L. moeten inspannen en daar dan meteen een kop koffie willen drinken. Echter behoeft dit niet in de verordening te worden vastge legd, maar zou persoonlijk kunnen worden geregeld, gelijk onder den vorigen bur gemeester het geval was. De heeren O p p e 1 a a r en de Jong gevoelen er wel iets voor om de veror dening, ook wat de middaguren betreft, wat soepeler te maken, waar de adres sant de moreelc verplichting op zich wil nemen om na 6 uur geen sterken drank meer te schenken, en tusschen ir en 12 uur niet te laten biljarten. De voorzitter zou er geen bezwaar tegen hebben indien deze inoreele ver plichtingen in een verordening waren va t te leggen. De laatste toch geldt voor alle caféhouders in de gemeente. Overeenkomstig het voorstel van B, en W. wordt hierna besloten. Besloten wordt eenige geldlceniilgen, w.o. eenige van 6 pet, te converteferen tot één groote leening k f 557°° tegen 5 pet. bij een koers van 98 pet. M«t betrekking tot de plannen tot aan leg van waterleiding in de Lagewaard, deelt de voorzitter mede dat de grootste helft der bewoners zich voor aansluiting heeft uitgesproken. Met Leiden zal nu verder worden onderhandeld. Wat de plaatsing van een tiental brand- kranen in dit dorpsdeel aangaat, stelt cie voorz. voor, dit getal tot 4 a 5 terug te brengen, waar de afstand naar de overi; hofsteden (soms 110 M.) toch te ver wo: om voldoenden druk te kunnen verwa ten. Eigenlijk had hij tegelijk de aansch fing van een motorbrandspuit willen vo stellen om in de andere gevallen te vo zien, maar in de vergadering van B W. bleken de wethouders daar nog te te zijn, waarom spr. zijn voorstel we. aanhouden tot de behandeling van begrooting. 't Is wel te betreuren o

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2