CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN ADVERTENTIE-PRIJS stadsnieuws. binnenland. Ge JAARGANG ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 bil iiüiünier beslas! uit TWEE Bladen. EERSTE blad. BUREAU: Hooigracht 35 - Leiden Tei. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 V Uit de hoofdstad. De wethouderscrisis te Amsterdam is dan eindelijk opgelost. Althans als men hier van een oplos sing kan spreken. Beter en meer aan de werkelijkheid beantwoordend is het te zeggen dat de crisis is geëindigd. En geëindigd met een volkomen-ne derlaag voor de' S.D.A.P. Een feitelijke, zoowel als moreele ne- De oorzaak van de crisis is bekend. De Raad verklaarde in het optreden van den heer de Miranda inzake de melkvoorziening geen vertrouwen te stellen. Zelfs nadat verklaard was, dat deze wethouder hier niet zelfstandig zou handelen, maar dat een commissie uit het college van B. en W., waarin het socialistische element in de minderheid was deze zaak ter hand zou nemen, werd een motie aangenomen, waarin uitdrukkelijk werd uitgesproken dat het vertrouwen in het ei houder lijk beleid geschokt was. Volkomen in den haak was het, dat daarna de lieer de Miranda ontslag nam. Een andere houding was niet moge lijk. Iedere andere wethouder zou na zulk een votum zijn heengegaan en ten zij de Raad van een andere opinie blijk gaf, niet weer zijn teruggekeerd. De heer de Miranda echter liet aan kondigen daj, hij gaarne bereid was te rug te keeren. Slechts eene voorwaarde werd hier bij gesteld, nl. dat het college van B. en W. meer democratisch gezind zou wor den. Aan deze voorwaarde werd echter niet voldaan. De heer Ter Haar die naar de mee ning van de roode heeren door een Vrijzinnig-Democraat mo-jst worden ver vangen, werd herkozen, terwijl de heer Wierdels die zoo nu en dan in het so cialistisch vaarwater terecht kwam plaats moest maken voor den heer Von Prijtag Drabbe, een verklaard tegen stander van de sociaal democratische capriolen. Alsof dit alles nog niet genoeg was, ontving de heer de Miranda een tweede votum van wantrouwen, toen bij de ge houden verkiezing de meerderheid van den raad verklaarde, op zijn aanblijven geen prijs meer te stellen. Na zulk een vernietigend vonnis had het uit moeten zijn en zou het ook uit zijn geweest, indien de roode heeren met ten koste van alles aan de zoo sterk begeerde zetels hadden vastgehou den. Verschillende heeren bedankten en bij de nieuwe verkiezing stond de heer de Miranda nadat hij tweemaal de deur was gewezen weer opnieuw op de stoep en verzocht hij binnengelaten te wor den. Omdat er toch een college van B. en W. moet zijn en omdat de overige groe pen geen vast aaneengesloten meerder heid vormen, en ook omdat de roode wethouders in het college nu toch schaakmat waren gezet hebben tenslot te de anti-revolutionaire leden, die toch ook weinig voor een Vrijz. Democra- tischen wethouder gevóeld zullen, heb ben, aan den heer de Miranda hun stem gegeven. Dus niet omdat zij in hem eenig ver trouwen stelden maar alleen om een oplossing te verkrijgen en omdat zij de zekerheid hadden dat de roode wethou der niet in de door hem begeerde rich ting zal sturen. En ondanks dit alles, werd de benoe ming aangenomen. Er zou over deze verkiezing en wat daarmee samenhangt zeker nog wel een en ander te zeggen zijn. 't Is toch niet zonder beteekenis dat een gemeenteraad zooals die van Am sterdam feitelijk niet in staat is een be hoorlijk college van B. en W. dat tot re- geeren in staat is, samen te stellen. Thans echter vestigen wij alleen de aandacht op het merkwaardige feit, dat kopstukken van de S D.A.P., nadat zij zoowel een feitelijke als een moreele nederlaag hebben geleden, en nadat zij bij voorbaat de verzekering hebben ont vangen dat ze aan den leiband van de burgerlijke partijen zullen moeten loo ien. toch den moed hebben uit handen "an een minderheid het wethouder- "hap te aanvaarden. 't Is een bewijs, dat niet het socialis- en niet de democratie den doorslag geeft, maar. dat men door niets anders dan machtsbegeerte wordt gedreven. Voor de S.D.A.P. een bedenkelijk ver schijnsel1 A.R. Kiesvereeniging. De Antirevolutionaire Kiesvereeni ging „Nederland en Oranje" zal as. Maandagavond hare jaarvergadering houden. In deze vergadering komt o.m. aan de oirde de bespreking van de te voe ren propaganda en voorts de jaarver slagen van secretaris en penningniees ter. Verder zullen drie bestuursleden ge kozen moeten worden wegens perio dieke aftreding van de heeren J. van der Steen, P. Mazurel èn R. Zuidema. „Gezag en Vrijheid." Ons wordt verzocht mee te deelon, dat „Gezag en Vrijheid" niet deze week zal verschijnen zooals aanvan kelijk de bedoeling was, maar de vol gende week. De verspreiders gelieven hiervan goede nota te nemen. Het Groot Nederlandsch Studenten congres. De buitenlandsche deelnemers aan de Vlaamsche Studentenweek, die zooals eerder gemeld hedenavond in het Groot Auditorium der Universi teit wordt geopend, worden hedrn- avond te vijf uur aan het Station ver wacht, en na aankomst vandaar afge haald, waarna te half zes de studen ten der Leuvensche Hoogeschool in optocht naar „Den Burcht" trekken. De Tramlijn Kouden Hoek-Heeren- singel. Bij geruchte wordt vernomen dat sommige gebruikers van in de nabij heid van de Zijlpoort gelegen pei^cee- len binnen afzienbaren tijd van dit gebruik afstand zullen moeten doen, in verband met aanhangige plannen van de stadslijn van de H.T.M. toch naar de Heerensingel door te trekken Gelijk men weet, was tot heden het wachten op een definitieve beslissing inzake de verbreeding van de passage door de Zijlpoort, ten aanzien waar van de H.T.M. naar het oordeel van het gemeentebestuur tot heden geen voldoende tegemoetkoming toonde. Het bovenstaande, mocht het juist zijn, zou er op wijzen dat nog een op lossing wprdt gezocht in een plan om de passage te verbreeden, wellicht met behoud van de Zijlpoort. Doordat het paard schrok van 'n passeerende autobus van „Stadsver keer", kon de voerman S. J. terwijl hij om den hoek Schelpenkade-Witle Singel wilde heenrijden, het gespan niet meester blijven. Het paard liep tegen het hek en den muur van den heer de R. op, welke manoeuvre de wagen, schoon meer werktuigelijk, volgde, 't Hek werd eenigszins bescha digd. De voerman kwam' er zonder letsel af. De grondwerker v. H. kreeg gis termiddag, terwijl hij voorbij het in aanbouw zijnd perceel van de firma Waals op de Haarlemmerstraat liep, een steen, die van den steiger viel, op 't hoofd. Na den man voorloopig te hebben verbonden, bracht |de Eerste Hulpdienst hem over naar het Acad. Ziekenhuis ter verdere behandeling. Iemand, afkomstig uit Putten op de Veluwe, wiens maatschappelijke nood blijkbaar hoog geklommen was, wierp gisteren een groote steen door de etalageruit van het sigarenmaga zijn der fa. Iminink op den Stations weg. Naar later bleek met de bedoe ling om zoodoende bij de politie een onderkomten te krijgen. De man, F. W. geheet en, en 49 jaar oud, is naar het Huis van Bewaring opgezonden. Vanmorgen is met klein materi aal een begin van brand gebluscht, ontstaan ten huize van een bewoner van de Joubertstraat. De wethouders ver kiezing te Amsterdam. Zooals wij gisteren onder laatste be richten reeds meldden, is de wethou derscrisis te Amsterdam opgelost door de herkiezing van de drie aftredende Sociaal-democraten. De bedoeling van het roode bloc w het geheele college te herkiezen met uitzondering van den heer Ter Haar (C.H.) die vervangen zou wordendoor een Vrijz. Democraat. Het „rechtsche" bloc daarentegen wilde één der Sdc. Dem. den heer de Miranda, vervangen door een Vrijz. Dem. terwijl in de plaats van den heer Wierdels (R.K.) diens partijgenoot van Frijtag Drabbe gekozen werd. De Vrijz- Dem. weigerden echter op deze wijze een zetel te aanvaarden. Tenslotte hebben naar gemeld wordt de drie A.R. leden op advies van den burgemeester aan de oplossing van de crisis meegewerkt, door op den heer de Miranda te stemmen, die, hoewel hij tweemaaal een votum van wantrou wen in ontvangst had te nemen, toch de benoeming aanvaardde. Naar aanleiding hiervan schrijft het liberale Handelsblad: „Het is geloopen zooals wij vrees den: de meerderheid is voor het sta kingsdreigement van de sociaaldemo craten gezwicht, en met 22 stemipen, tegen 19 op den heer Ketelaar, is de heer De Miranda toch weer benoemd. De drie roode heeren zijn dus terug, en zij kunnen het prettige bewustzijn hebben, dat een eensgezinde fractie van zestien man, bovendien steunend op het aanzien van iemand als den heer Wibaut, eigenlijk alles vermag. Want dat de positie van den heer Wibaut aan dezen uitslag niet vreemd is, mogen wij wel aannemen. Vermoe delijk is het diens invloed op den bur gemeester geweest, waardoor 't „denk beeld" van den heer De Vlugt om de drie rooden dan maar te herkiezen, is uitgesproken. En de burgemeester heeft drie partijgenooten in den raad, die blijkbaar den doorslag hebben ge geven: de stemmenverhouding voor den heer De Miranda tegenover den heer Ketelaar was nu 22—19, tegen 19 22 den vorigen keer. Zooals vanzelf spreekt was daarmede de zaak beslist: de heer Wibaut was al herbenoemd, weer met 41 stemmen de drie com munisten stemden blanco en de heer E. Polak kreeg zijn 22 stemmen (22 blanco: het had toen geen zin meer voor de tegenstanders van drie soci aaldemocraten nog op een ander te stemmen). De drie socialisten na men na dezen uitslag natuurlijk da delijk aan. Wij behoeven niet te zeggen, dat wij dezen tocht naar Canossa betreuren. Niet omdat e^n Dag. Bestuur alleen uit de geringe „burgerlijke" minder heid een ideaal was geweest, maar om dat het nu om het principe ging: al les laten doordrijven of niet. Wel is het slot van de geheele historie ge weest, dat de positie der S.D.A.P. in het «Dag. Bestuur eenigszins is ver zwakt wij nemen natuurlijk aan, dat de heer Drabbe meer ruggegraat tegenover zijn roode collega's zal too- nen dan zijn voorganger de heer Wier dels maar hun eischen hebben de soc.-democraten toch ingewilligd ge kregen. Officieel moet nu nog worden besloten, wie bij de melkvoorziening de leidende rol zal gaan spelen, maar de heer De Miranda zal (wij kennen hem daarvoor goed genoeg!) wel gauw klaar staan met het argument: ik ben piet voor niets herbenoemd. Toch hopen wij, dat het nieuwe bloed in het college van B. en W. in zooverre zal spreken, dat de drie so cialisten daar tenminste niet alles meer te vertellen zullen hebben. En dat de heer De Miranda zoo nu en dan, eens zal bedenken: niet aan mijn po litiek en m ij n persoon heb ik het in hoofdzaak te danken, dat de anti-revo-* lutionairen op zulk een eigenaardige manier den 16 en April 1925 mij als wethouder hebben helpen handhaven. De N. R. Crt. schrijft over deze ver kiezing het volgende: Amsterdam heeft dus weder een vol ledig college van B. en W. of liever want vacatures van langen duur zijn er niet geweest i de wethou derscrisis ligt weer achter den rug. Men zal begrijpen, na hetgeen we ge schreven hebben, dat wij ons over de wijze waarop een oplossing verkregen is verheugen. Een regeering van de burgerlijke meerderheid alleen, en welk een meerderheid dan nog,ware onnatuurlijk geweest, en zou zeker niet lang geduurd hebben. En daarna hadden eerst recht de sociaal-demo craten koning gekraaid. Wij begrijpen de gevoelens van de velen die zullen betreuren dat de heer de Miranda in het college terugkeert M&ar men moet rekenina houden met l de realiteit. De sociaal-democraten hebben nu eenmaal 16 stemmen in den raad, zij zijn de grootste fractie en dit getal stijgt door het verbond met de vrijzinnig-democraten tot 19, en bij gelegenheid kunnen daar de 4 communistische stemmen of andere „democratische" nog bij komen. Een burgerlijk college van B. en W. zou dus een sterke oppositie, in sommige gevallen een meerderheid tegenover zich hebben. Dit zou den toestand van onrust, van onzekerheid bestendigd hebben, wat zeker niet in het beldhg van Amsterdam zou zijn geweest. Daarbij komt dat de sociaal-demo craten nu feitelijk in het college van B. en W. in de minderheid zijn ge drongen, waar zij in principieele kwes ties, indien bijv. door wethouder de Miranda nog weer eens zou worden getracht z'n socialisatiepogingen voort te zetten nu een vastaaneengesloten en eensgezinde burgerlijke meerder heid tegenover zich zullen vinden. Laten de sociaal-democraten dus vrij in Het Volk of elders overwinning kraaien omdat hun „eisch" is ingewil ligd en de Miranda in het college is teruggekeerd, inwendig zullen hun lei ders gevoelen dat zij inderdaad var slagen zijn. Van hun oorspronkelijken eisch dat drie sociaal-democratische wethouders en een vrijzinnig-democra tische wethouder moesten worden ge kozen is niets terecht gekomen. Zij hebben niet langer het overwicht in het college van B. en W. En over dit resultaat van de wethouderscrisis kan men zich slechts verheugen- Drooglegging Zuiderzee. Aan een lezing van den heer H. Wortman, directeur-generaal der Zui- derzee-werken, over bovenstaand on derwerp, is het volgende ontleend: Wanneer besloten zal zijn, de af sluiting der Zuiderzee met kracht voort te zetten, zal begonnen worden met den bouw der sluizen bij Wie- ringen en met het maken van den omringdijk voor de sluizen bij de Mid- delgronden en daarna met den bouw van deze sluizen. Tezelfder t:jd zai dan ongeveer midden tusschen Wie- ringen en Friesland, op het Breezand, een eiland worden gemaakt, van waar uit dan een ongeveer 6 K.M. lang dijk vak op het Breezand kan worden aan gelegd zonder in de bestaande water beweging naar en van de zuidelijke kom der Zuiderzee een belangrijke wij ziging te brengen en dus zonder dat verdieping van de bestaande geulen behoeft te worden gevreesd. Vervolgens zal in en naast deze geu len een bodembezinking worden aan gebracht en zullen deze geulen beteu geld en eindelijk geheel afgesloten worden, hetgeen naar gehoopt wordt, hoofdzakelijk, zoo niet geheel, door storting van keileem zal kunnen ge schieden. Voor de uitvoering van dit werkplan wordt een tijd van 8 jaren gerekend, zoodat, wanneer in 1926 met de werken kan worden begonnen, de afsluiting der Zuiderzee in 1934 een feit zal kunnen zijn. Na een overzicht te hebben gege ven van de werken in de vier laatste jaren bij Wieringen ondernomen en de voordeelen te hebben gemeld, welke blijkens het in 1924 verschenen rap port der commissie onder voorzitter schap van dr. Lovink van de afslui ting en de drooglegging te verwach ten zijn, deed spr. opmerken, dat nog overwogen wordt den afsluitdijk niet te doen aansluiten bij Piaam, maar noordelijker, iets ten zuiden van het dorp Zurig, wat vooral gewenscht wordt om de uitwateringssluizen bij de Middelgronden dichter te kunnen bouwen bij de hoofdgeulen en de Wad denzee en daaardoor de ongestoorde loozing van het IJsselmeer beter te kunnen verzekeren. In dat geval zal de spoorwegverbinding tusschen den afsluitdijk en het spoorwegnet in Fries land dienen te loopen over Harlingen inplaats van over Bolsward en Sneek. Spreker stelde daarna nog dö ont worpen inpolderingen aan de orde en bracht tenslotte in herinnering, dat voor de ten uitvoerbrenging van het geheele plan moet worden gerekend op 25 jaren, zoodat wanneer met den eer sten polder de Wieringermeer in 1926 zou worden begonnen, tegelijk met de verdere afsluiting der Zuider zee, het geheele werk in 1951 voltooid zou kunnen zijn. Dan zullen er echter nog enkele jaren moeten verloopen eer de laatst drooggelegde gronden hun volle cultuurwaarde xullan hebban, sac Gewone advert en tiëa per regel 221/, ©ent Ingezonden Mededeelingen, dobbel tarief. Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertenuên bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, i lijks geplaatst ad 40 cent. Belangrijkste nieuws in dii Nummer Binnenland De wethoudersverkiezing te Amster dam. Inschrijving op 23 April van 35 mill, gulden schatkistpapier. De aankomst van de Holland-Indië- vliegers. Buitenland. Een Engelsch luchtschip losgesla gen. Een tocht over Nederland. De samenstelling van het nieuwe Fransche kabinet. Bijzonderheden over Hindenburg. Caillaux neemt de benoeming tot mf. nisier van financiën aan. Nieuwe aanslag te Sofia. kregen, daar er toch op moer worden gerekend, dat na het droogvallen van de gronden nog van 3 tot 7 jaar, al naar het zoutgehalte van den bodem, zullen verloopen, eer deze gronden vol doende ontwaterd en ontzilt zullen zijn Met betrekking tot de vraag of de opbrengst in zijn geheel wel zal op wegen tegen de gedane uitgaven, deel de spr. nog mede, dat de kosten van de gezamenlijke werkm van de af sluiting en droogmaking, waarvoor enkele jaren geleden wel eens epn be drag van 700 millioen werd genoemd, volgens da laatste ramingen wel niet ver zullen afwijken van de 400 mil lioen, zonder rente, en dat, wanneer men de rekening van de afsluiting niet voor rekening van de droogma king zou brengen, wat met het oog op de daarvan te verwachten directe en indirecte voordeelen wel gerecht vaardigd schijnt, de rekening van de inpolderingen, ook wanneer rente in rekening wordt gebracht, nog met be hoorlijke winst zai kunnen sluiten, zoo dat de onderneming dan ook uit een zuiver commercieel oogpunt gezien alleszins loonend zal zijn, nog afge zien van de groote indirecte voordee len, die met de vermeerdering van ons grondgebied met ongeveer 1-14 van de tegenwoordige oppervlakte en 1-10 van het reeds in cultuur gebrach te deel daarvan zullen voortvloeien. De staking in de Venen. De „N. Prov. Gr. Crt." heeft de vol gende mededeelingen uit de venen Te Emmer-Compascuum zijnde meeste der bakkers, die gestaakt hebben, Vrij dag weer begonnen, en de melkventers Zaterdag. Door de krachtige actie van het voorloopig comité, dat avond aan avond vergadert, in 't lokaal achter de Geref. kerk, zijn er echter een paar melkventers tusschen gekomen en wordt de burgerij opgewekt van dezen te koopen. Van Zaterdag op Zondag is er weer heel wat turf opgebrand. De Zondag is rustig voorbijgegaan en in de ver schillende kerken kon ongehinderd dienst worden gehouden. Een algemeen Chr. comité van actie, waarbij de Geref., Hervormden, Room- schen en Baptisten behooren, is gevormd. Jammer echter, dat de loonen voor den veenarbeid nog niet geregeld zijn. Ook de Christelijke arbeiders houden vol, dat zij voor zulk een loon niet kunnen werken. Dat er in zulke spannende dagen door sommigen heel wat doorleefd wordt, zal iedereen wel duidelijk zijn. Zoo moest o.a. bakker L., die niet wilde staken, trots alle tegenwerking, Donderdagavond de hulp der Marechaussees inroepen om den winkel te ontruimen. Wat toch was het geval? Men had aangeplakt, dat bij hem alles kosteloos verkrijgbaar was en nu liep het storm van vragende, doch ook van dwingende en dreigende menschen. Een der nieuwe melkventers overkwam het geval, dat een communis tische vrouw hem met een bezem wilde afranselen. De algemeen? toestand is heel wat verbeterd en overal komen de arbeiders weer op het werk. Alleen te Barger- compascuum. Emmercompascuum en Emmererfscheiderveen zijn ze bevreesd, dat de arbeiders die de staking willen voortzetten, waarvan de meesten ia genoemde dnrpen wonen, hun woningen in brand zullen steken, waarmee ge dreigd moet zijn. Om deze reden achten zij het niet verantwoord, hun vrouwen ee kinderen gedurende een geheele week alleen te laten in hun woningen, wwlh» «wmWIi mm «fcUegen.ziin

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1