CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Belangrijkste nieuws in dit Nummer 6e JAARGANG trONDÊFTeAG 16 APRIL 1925 NUMMER 1489 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per week .......i 0.19 Franco per post per kwartaal 1 2.90 iu iiummer beslaat uil TWEE Bladen. EERSTE BLAD. V Sensatiezucht. Wij hebben gisteren gewezen op wat Ellen Forest in de „Groene. Amster dammer" schreef over onze topsy tur- vy wereld en waarin zij het onvrou welijk en in den grond onzedelijk ge doe van vele vrouwen op de kaak stelde. In dit verband willen wij ook nog wijzen op een ander kwaad, waarop onlangs in de N e d e r 1. de aandacht werd gevestigd, n.l. de sensatiezucht der vrouwen zooals die met name in het buitenland aan het licht treedt. In Duitschland is die sensatiezucht al zeer weerzinwekkend gebleken hij de behandeling van de Haarmann- zaak, men herinnert zich die nog wel: het was de berechting van den massa-moordenaar uit Hannover. Wel nu, die sensatiezucht der dames werd zelfs een zoo verschrikkelijk indi vidu als dezen Haarmann te bar. Toen hij tot de verschrikkelijkste sexueele confidenties moest komen, maakte hijzelf den president de op merking, dat de aanwezige dames zich toch zeker zouden schamen de ontzettende dingen, die er op sexueel gebied ter sprake kwamen, aan te hooren. De voorzitter, die dat met Haar mann volkomen eens was, antwoordde dat hij geen recht had, om het vrou welijke deel van het publiek het ver blijf op de openbare tribune te ont zeggen, omdat de wet geen onder scheid maakt tusschen mannelijk cn vrouwelijk publiek. Maar wèl wilde hij den aanwezigen dames de gelegenheid geven om te verdwijnen, waartoe hij de zitting eenigen tijd schorste. Geen van de aanwezige vrouwen verdween echter! Hierop reageerde de voorzitter van het gerechtshof met de klassieke woorden: „Nu de fatsoenlijke dames de zaal hebben verlaten, gaan wij'met het verhoor van de beklaagden voort." Is het niet verschrikkelijk. Hier kwamen moeders uit gegoede, zelfs aanzienlijke kringen zich overgeven aan de sensationeele prikkeling die er gelegen is in een luguber proces. Wat de opvoeding door dergelijke vrouwen beteekenen moet, laat zich begrijpen. En dat is niet alleen in Duitsch land zoo. Een Londensch rechter beeft zich ernstig beklaagd over d* gedra gingen van het nieuwsgierig dames- publiek, dat eiken dag in den letter lijken zin des woords om een plaats op de publieke tribune vocht. Dat waren er per dag ongeveer.3000! Herhaaldelijk speelden zich de schan daligste tooneeltjes af, de op sensatie beluste dames rukten mekaar deklee- ren vaak van het lichaam en lieten zich als niet onverdienstelijke „bok- sters" kennen! En tijdens de zitting waren er al tijd verscheidenen, die onder elkaar weddenschappen aangingen over den afloop. Vaak om hooge bedragen...." Als we dergelijke dingen lezen, dan hebben we opnieuw reden om onszelf onze vrouwen en onze kinderen ge lukkig te prijzen, dat het in o n s land nog zoover niet gekomen i3, en dat, al staat hier de wereld dan soms ook op haar kop, onze vrouwen zich van hare zusteren in het buitenland gun stig onderscheiden. Maar het kwaad ligt ook hier voor de deur. En de gevaren die ook in dit op zicht nu pers en bioscoop altijd meer de sensatiezucht prikkelenhet opkomend geslacht, en ook onze jonge vrouwen bedreigen, mogen niet gering worden geacht. Meer dan ooit is het noodig de Christelijke zede hoog te houden, op gevaar af voor ouderwetsch en ach terlijk te worden uitgekreten. STADSNIEUWS. BUREAUHooigracht 35 - Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 Groot Ned. Studentencongres. Ter aanvulling van het reeds gepu bliceerd voorloopige programma voor het 10de Groot Ned. Studentencongres, dat van 17 tot 21 April a.9. te Leiden ■-.al worden gehouden, wordt nog het olgende gemeld: De officieele opening van het con- Z-CS zal plaats hebben op Vrijdag avond a.s. in het groot-auditorium der Leidsche Universiteit. De openingsrede zal worden gehouden door den con gres-voorzitter, den heer C. J. H. Ver hoef, terwijl de heer L. L. W. van Soest zal spreken namens het hoofd bestuur van het Dietsch Studentenver bond, de heer P. Beeckman namens het Algemeen Vlaamsch Hoog-studen- tenverbond en de heer F. C. L. Bos man namens de Zuid-Afrikaansche studenten in Nederland. Voorts zullen nog het woord voeren de burgemees ter van Leiden, jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, en de rector-magnificus der Leidsche Universiteit, prof. mr. A. J. Blok. Bij de ontvangst in den Burcht Vrij dagmiddag zullen de congressisten worden toegesproken door prof. dr. T. R. Daels uit Gent. Op den Hugo de Grootsdag (Zater dag) spreekt de heer G. Schotel uit den Haag over: van De Groot tot Kant, en de heer H. C. G. van de Mandere, Den Haag, over: Nederland als land van Grotius. Het programma voor Maandag 20 April vermeldt o.a. lezingen van: prof. J. J. Smith over: die Dietsche stam in Zuid-Afrika; dr. C. Gerretson, Den Haag, over: de onnutte dienstknecht', dr. N. B. Tenhaeff, Den Haag, over: Idealisme en Nederlandsch besef, en mr. F. van Dieren, Leuven over: Vlaan deren na den oorlog. Dinsdag 21 April houdt pater Bor- romaeus de Greeve een rede over: „Waarin wij allen groot zijn en één", en pater Callewaert, Gent, over: de Vlaamsche ziel. In de sluitingsbijeenkomst zal het woord voeren de heer P. J. de Kan ter, voorzitter van het Algemeen Ned. Verbond. Aan het congres zullen ruim 100 studenten deelnemen. Het Kern-Instituut. In het kort geleden alhier geo pende Instituut Kern zullen colleges worden gegeven in het Sanskrit. Prof. dr. B. Faddegon, buitengewoon hoog leeraar in het Sanskrit aan de ge meentelijke universiteit te Amster dam, heeft zich met het geven van deze colleges belast. Zij zullen aan vangen Donderdag 30 dezer, des mid dags 3 uur. Bijzondere leerstoel voor Wijsbegeerte. Vanwege het Leidsch Universiteits fonds zal een bijzondere leerstoel in de wijsbegeerte voor het recht aan de Leidsche Universiteit worden geves- tigd. De Staatscourant van gisteravond bevatte het K. B. waarbij hiervoor toestemming is verleend. Tot hoog leeraar voor dezen leerstoel zal wor den benoemd mr. dr. Leo Polak, pri vaat-docent in de kennisleer aan de Gemeente Universiteit te Amsterdam. Radio in „Prediker." Uit-enkele nauw met de Chr. Jonge- lingsvereeniging Pred. VII:ia in ver band staande personen heeft zich een comité gevormd dat zich ten doel stelt een radio-ontvangtoestel voor deze ver- eeniging aan te schaffen. Het comité gaat hierbij uit van de overtuiging dat er op radiogebied een geheele nieuwe toekomst openligt en waar thans door de Ned. Chr. Radiover. eiken Woens dag omroepavonden worden georgani seerd, die niet in strijd zijn met doel en grondslag der vereeniging meende het de tijd gekomen te achten waarop de zaak ook maar ineens moet worden aangepakt. Daartoe door iemand in de gelegen heid gesteld kan het comité reeds tot aanschaffing overgaan zonder eerst het benoodigde geld bijeen te hebben ge bracht, wat tot gevolg had dat gister avond de groote zaal van Prediker ge heel gevuld was met belangstellenden toen te» 8 uur de heer Questroo de ver gadering opende met gebed en een har telijk welkom aan alle aanwezigen toe riep. Inmiddels werd het toestel, fabrikaat van den heer v. Berkel te Leiden, inge steld op Hilversum en binnen 2 secon den was voor allen goed en duidelijk hoorbaar het laatste gedeelte van de mededeelingen van den politiecommis saris te Hilversum Nu begon het eigenlijke program, 'dat dezen avond verzorgd was door de jeugd wat liet muzikale gedeelte aan ging, terwijl als sprekers optraden Ds. Limburgh en Ds. v. d. Vliet. Van het gesproken woord ging niets verlo ren en er werd met aandacht geluisterd Ook de 15- en 16-jarige violist en pia nist kweten zich met bei hinderkoca goed van hun taak; alleen was het te betreuren, dat een der nummers door een in de nabijheid wonenden amateur, door het zgn. zoeken werd bedorven. Alles bijeen genomen kon de heer Mazurel aan het eind zeker gewagen van een avond "die goed geslaagd was. Het lokte een spontaan applaus uit toen de omroeper van uit Hilversum de in Prediker te Leiden vergaderden een hartelijk welkom toeriep. Alvorens de aanwezigen uiteengin gen werd nog medegedeeld dat door twee personen reeds een gift ieder van f10 was toegezegd en het comité hoopt dat verdere groote en kleine giften zul len volgen, alsook dat velen gebruik zullen maken van de volgende avonden om door middel van hun klein entree het toestel spoedig schuldvrij te maken En voor den maker van het toestel en voor de commissie was deze avond er een van goed succes die goede ver wachtingen biedt voor de toekomst. Onderscheiding. Gisteren werd bij de verificatie van 's Rijks zee-instrumenten alhier aan den scheepsbeschieter J. C. van der Breggen de gouden medaille voor 36- jarigen trouwen dienst uitgereikt. Jubilea. Gisteren heeft de heer Chr. Hooge- veen onder veel belangstelling den dag herdacht waarop hij voor 25 jaar in dienst trad van de fa. Tieleman en Dros, Conservenfabrikanten alhier, als vertegenwoordiger voor Den Haag en Omstreken. Van de zijde der firman ten en vooral uit de kringen waar de jubilaris zijn dagelijkscheft arbeid ver richt gewerden hem veel bewijzen van belangstelling en sympathie. Het reizigersverkeer met Paschen. De Noord-Zuidh. Tramwegmij. heeft op de lijn ScheveningenKatwijk Noordwijk den eersten Paaschdag 10.000 en op de lijn Voorburg-Sche- veningen 15.000 personen vervoerd. Voor den tweeden Paaschdag waren deze getallen onderscheidenlijk 12.000 en 20.000. De heer H. D. F. Cuper was gis teren 25 jaar in dienst der gemeente ■bij de afdeeling onderhoud van ge bouwen, ter gelegenheid van welk feit hij ten stadhuize door den wethouder van de bedrijven werd gecomplimen teerd, die hem tevens de gebruike lijke gratificatie overhandigde. Ook uit den kring der collega's toonden velen hun medeleven en waardeering. Naar de „Tel." verneemt, zal de heer Damme alhier, oud-directeur van de Insulinde-Oliefabrieken, ernstig in aanmerking komen voor de functie van Directeur-Generaal der Posterijen en Telegrafie. Vanmorgen overkwam den groen- tenhandelaar v. E. uit de Lombok- straat een ernstig* ongeval. Rijdende met zijn tweewielige hittekar geraakte onderweg het tuig onklaar, wat hij op den wagen zittend trachtte te ver helpen. In een oogenblilc echter dat de wagen een lichte zwenking maakte geraakte hij het evenwicht kwijt en viel hij van den wagen, waarbij hij met het hoofd op de straat terecht kwam. De Eerste Hulpdienst werd ge waarschuwd, die een voorloopig ver band legde en v. E. naar zijn woning vervoerde. Het was moeilijk de ge volgen van den val juist te consta- teeren, waai- de getroffene herhaalde lijk het bewustzijn verloor. Bij een in uitvoering zijnd grond werk van Gemeentewerken in de Ko ningstraat is in den afgeloopen nacht een van de daanbij geplaatste waar schuwingslantaarns gestolen. Een daad die nu niet bepaald blijk geeft van veel verantwoordelijkheids gevoel ten aanzien van de verkeers veiligheid, om van den diefstal zelve nog niet te spreken. Gistermiddag om vier uur kwam op de Hoogewoerd een door den heer R. uit Rotterdam bestuurde auto in botsing met een uit de tegenoverge stelde richting komenden handwagen, terwijl hij door een voor hem rijden den handwagen niet voldoende zeide te kunnen uitwijken. De kwestie was, dat de auto even had moeten wach ten, wat den bestuurder niet erg naar den zin was. De auto wend bij de aan rijding licht beschadigd. Een agent v. politie die den bestuurder erop wees dat hij even terug diende te gaan, kreeg bij het omgooien van het stuur een der voorwielen over den rechter- voét, gelukkig zonder ernstige gevol- BINNENLAND. DE CHRISTEL. HIST. UNIE. Algemeene vergadering. In het Jaarbeursgebouw te Utrecht werd gisteren de algemeene vergadering van de Chr. Hist. Unie gehouden, on der leiding van den vice-voorzitter, Prof. Slo te maker de Bruine. In zijn openingsrede gedacht de voor zitter allereerst Dr. J. Schokking, die nog steeds ongesteld is en wien telegrafisch de gevoelens der vergadering werden ver tolkt. Bij acclamatie werden tot leden van het hoofdbestuur herkozen Mej. Fr. Katz en cle heeren Schokking en Ter Haar. Hierna kwam aan de orde het verkie zingsmanifest waarbij, hoewel de heer Snoeck Henkemans opmerkte, dat de Ka merfractie geen enkele aanmoediging be hoeft, een door de afd. Schoten voorge stelde clausule werd aangenomen, lui dende Gestreefd worde naar afschaffing van het gezantschap bij den Paus". De afgevaardigde van de afd. Voor burg verdedigde het volgende amende ment op punt i. De overheid onthoude zich van het nemen van al die maatregelen welke kunnen leiden tot ontheiliging van den dag des Heeren. Het hoofdbestuur nam het amendement over, met invoeging van de woorden „in dien mogelijk", waarna het aangenomen werd. De afdeelingen Vlaardingen en Kethel verklaarden gaarne den Goe den Vrijdag als rustdag erkend te willen zien. De voorzitter antwoordde hierop, dat het moeilijk is, hierover in deze ver gadering te spreken. Om dit punt op te kunnen nemen, zou er een zekere alge meene overtuiging te dien aanzien onder alle Christenen moeten zijn. De Roomsch Katholieken vieren evenwel dezen dag niet als een feestdag, evenmin als velen uit Gereformeerde kringen. Op voorstel van de afdeeling Alfen werd, nadat het hoofdbestuur er zich me de vereenigd had, besloten in de sociale paragraaf in te voegen: „Gestreefd wor de naar een regeling van den rechtstoe stand van het overheids- en het semi-over- heidspersoneel". Verder vereenigde de vergadering zich met een voorstel van de afdeeling Den Haag, pm in dit punt ook uit te druk ken, dat de gemeenschappelijke welvaart bevorderd dient te worden ook door aan moediging van het particulier initiatief. Voorts werd uitvoerig van gedachten gewisseld over de kwestie van de plaat selijke keuze. Verschillende desbetreffen de amendementen kwamen in bespreking. Da afdeeling Lichtenvoorde stelde ter vergadering voor een motie, waarin da Unie zich uitspreekt, gelijk ze dit deed op de algemeene vergadering van 1920, voor plaatselijke keuze, met dien verstan de, dat de beslissing blijve in handen van de Overheid. De afdeeling Haarlem merkte op, dat de houding van verschillende Chr. Hist. Kamerleden bij de behandeling van het voorstel-Rutgers velen teleurgesteld heeft. De afgevaardigde bracht echter hulde aan Prof. Slotemakér de Bruine. De afdeeling Leiden sprak haar groo te teleurstelling uit over het feit, dat ter wille van de continuïteit de plaatselijke keuze verworpen werd. De leden van de Tweede Kamer voelden dat bezwaar blijk baar niet. Het Eerste Karherlid De Vos van Steen wijk zeide tot nu toe gezwegen te hebben, maar thans wilde hij de redenen bloot leggen van de handelwijze van de vijf Chr. Hist. Kamerleden, die tegenge stemd hebben. Het is, zeide hjj, verklaar baar, dat hierover een gevoel van bit terheid, zelfs van wrevel is ontstaan, al kan spr niet goedkeuren de wijze, waar op deze tot uiting is gekomen. Wij heb ben tegen gestemd omdat wij het in strijd achtten met den eerbied voor een be slissing, door de Kamer genomen, daar op opnieuw terug te komen. Het ging om de waardigheid, de hoog heid van de Kamer, natuurlijk niet van de leden. Van misplaatsten hoogmoed der leden was geen sprake. Het ging erom de gaafheid van onze constitutioneele instel lingen te handhaven. Zijn kiesvereenigin- gen in §taat een oordeel uit te spreken over staatrechtelijke kwesties? Om de juist heid van spr's standpunt gaat het niet, het gaat om het feit zelve. Spr is er van overtuigd, dat de heer De Savornin Lohman de protesteerende kiesvereenigingen, die van een onchris telijke daad spreken, kort maar krachtig op haar nummer gezet zou hebben. Voor den ruimen geest van den overleden voor zitter schijnt geen plaats meer te zijn. De cnafhankelijkheid en de vrijheid der volks vertegenwoordigers wordt door zulk een optreden ernstig geschaad en spr is niet van plan, zich als een spreekbuis te doen gebruiken. De voorzitter dankte den heer Vos van Steenwijk voor zijn uiteenzetting van de motieven en beantwoordde ontkennend de vraag, of de vergadering daarover mag oordeelen. ITij verheugde zich erover, dat de mo'ic-Lichtenvoorde zoo zakelijk is en adviseerde deze haar am te nemen. Verschillende afdeelingen verklaarden, ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 221/* cent Ingezonden Mededeelingen, dnbbel tarief. Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. Binnenland De algemeene vergadering van de Christel. Hist. Unie. Nieuwe Commissaris der Koningin in Groningen. Een lid van den Landstorm in het kamp van Laren doodgeschoten. Een initiatief-voorstel van den heer Braat tot inkrimping van den Zomer tijd, De toren van Zanderdorp afgebrand. Buitenland. Painlevé heelt de opdracht tot ka- binetsvormng aanvaard. Caillaux door Painlevé naar Parijs ontboden. De Fransche Kamer heelt de over eenkomst met de Bank van Frankrijk tot verhooging van de bankbiljetten- uitgifte met 4 milliard goedgekeurd. het met den heer De Vos van Steenwijk oneens te zijn en zeiden in het onderha- vige geval het "maatschappelijk belang grooter te achten dan het staatsrechte lijk standpunt. De motie Lichtenvoorde alsvoren ver meld, werd daarna bij acclamatie aange nomen. MITRAILLEUR-ONGELUK. Reserve-onderofficier gedood. In liet kamp van Laren is een ern stig ongeluk gebeurd. In de Paaschva- cantie hield de Kaderlandstorm een vierdaagsche oefening in het kamp. Voor liet aanschouwelijk onderwijs in* den lichten mitrailleur was een 15- tal jongelieden verzameld in een der barakken, waar vaandrig Smith uit Amsterdam de werking van het vuur wapen demonstreerde. De mitrailleur was op een tafel gesteld, waar omheen de leerlingen waren geschaard. Stuk voor stuk werden de uiterlijke deelen van het mechanisme verwijderd. Bij de demonstratie werden zooge naamde excercitie-patronen gebruikt. Ten einde de werking te laten zien, bracht Smith met de hand den gelei der met slagpen door middel van de spanreep naar voren. Tot ontzetting van allen ging plotseling een schot af en viel de 19-jarige reserve-onderoffi cier P. A. M. Lammers uit Hilversum, in een der slapen getroffen, neer. Onmiddellijk werd de tweede genees heer van het sanatorium „Hoog La ren" geroepen, die overbrenging naar het Majella-ziekenhuis te Bussum noodzakelijk achtte. Onderweg daar heen is de getroffene reeds gestorven. De ouders van den jongeman vertoe ven in het buitenland. Men vermoedt, dat na schietoefenin gen met den mitrailleur een scherpe patroon tusschen de losse i9 verdwaald geraakt. De Eerste Kamer. De afdeelingen van de Eerste Kamer hebben benoemd tot rapporteurs: ie. over de wetsontwerpen tot wijzi ging van de Kieswet; tot bevordering vai een richtige heffing der dir^c: be- lastingen, de psychopathenwet'-en wettelijke regeling opnieuw van de co*' operatieve vereenigingen; de heeren Janssen, Dobbelmann, Diepenhorst; Briët en Anemfc; 2o. over het wetsontwerp tot wijzi ging van het Indische regeeringsregle- ment: de heeren Slingenberg, De Veer, Haazevoet; Cramer en Rink; 3o. over de wetsontwerpen tot wijzi ging van de Lager Onderwijswet; tot wijziging van de wet betreffende het hooger landbouw- en veeartsenijkun- clig onderwijs en tot wijziging van de Beroepswet: de heeren Blomjous, Van dor Maesen de SonTbreff, Wittert van Hoogland, Van den Bergh en Ossen- dorp. Uit de Steenindustrie. Omtrent den stand van het con flict in de steenindustrie wordt ge- meld, dat op de laatste vergadering van partijen met den rijksbemiddelaari de werkgevers zich bereid hebben verklaard de tarief- en weekloonen met 5 pet. te verhoogen, echter nie* het uurloon. Hieraan werd de voor waarde verbonden, dat de organi saties der arbeiders ertoe zouden me dewerken, dat de werkweek op öO ;uur werd gebracht, en de wsch tot; 'doorbetaling van het Loon op. Chr. feestdagen werd teruggenomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1