CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Belangrijkste nieuws in dit Hummer Re JAARGANG ZATERDAG 11 APRIL 192S AB ONNEMENTSPRIJS ADVERTENTIE-PRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per week v i 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Gewone advertentiën per regel 22l/i cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. BUREAU: Hooigracht 35 - Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 w-ii i i Ëgstaai m 'iMt ïladen. EERSTE BLAD. Aan de Lezers I Wegens den 2en Paaschdag zal de "Nieuwe Leidsche Courant« niet\ verschijnen. Waarlijk opgestaan. De opstanding van Jezus Christus uit de dooden blijft een feit van mach tige beteeke'nis. Met de opstanding staat of valt heel de Christelijke wereldbeschouwing. Indien het Paaschfeest geen andere beduidenis heeft, dan dat het een sym bool is van het nieuw ontwakende le ven in de natuur en de zedelijke ver heffing van den mensch, dan staat het Christendom met ledige handen en heeft het niets te bieden, noch voor- het heden, noch voor de toekomst. Indien Christus niet opgewekt is, zegt de Apostel, zoo is uw geloof te vergeefs. Dan zijn ook verloren dege nen die in Christus ontslapen zijn. Dan is heel het leven van hen, die Jezus als hun Zaligmaker eeren één groote vergissing, en hebben zij het gebouw hunner hoop op een zand grond gebouwd. Dan heerscht ten principale niet het leven, maar de dood. Dan hebben gelijk zij, die beweren dat de menschen door het Christen dom worden afgescheept met een wis sel op de eeuwigheid, een wissel die nooit gehonoreerd zal worden. Dan heeft de wolke der getuigen, dan hebben allen die in het geloof ge storven zijn en den marteldood onder gaan hebben, hun leven gegeven voor een mystificatie. Indien Christus niet opgewekt is Maar nu, Christus i s opgewekt en is de eersteling geworden dergenen die ontslapen zijn. Christus is opgewekt. Dat hebben betuigd de hemelsche wachters bij het graf die den verbaas den vrouwen toeriepen: Wat zoekt gij den levende bij de dooden Hij is hier niet, maar hij is opgestaan! Dat hebben betuigd de bevreesde dis cipelen die bijeen kwamen om den dooden Jezus te herdenken, maar die het jubelend uitriepen: De Heere is waarlijk opgestaan 'en is van Simon gezien. De Heere is waarlijk opgestaan! Zoo leert het ons Gods Woord. En dit getuigenis is bevestigd dooi de velen aan wie de Heiland zich ver toon heeft met vele gewisse kentee- kenen. En deze waarheid is ervaren door hen die geleerd hebben zichzelven te verliezen om hun leven in Christus Jezus te zoeken. De Heere is waarlijk opgestaan! Indien dit niet het geval was, dan zou alle Christelijke actie tot onder gang gedoemd zijn. Dan zou een partijleven op Christe lijke basis een onding zijn. Dan zouden gelijk hebben zij, die zon der met diepere beginselen rekening te houden, ijveren voor hunne werke lijke of vermeende belangen. Dan hebben wij niet in den Hemel een Heere en Koning wiens regiment over alles gaat en wiens eere te be vorderen het doel moet zijn van alle Christelijke actie op welk gebied dan ook. Dan hebben gelijk zij, die beweren dat Christendom en Socialisme gem onverzoenlijke tegenstelling vormen en dat een Christen zonder zijne over tuiging geweld aan te doen zich kan scharen onder de roode vaan. Dan is volkomen juist de voorstel ling dat Godsdienst privaatzaak is en dat de religie of wat men daarvoor houdt in het publieke leven geen be slissende beteekenis heeft. Indien Christus niet opgewekt ls.... Maar nu Christus is opgestaan. Hij heeft over dood en graf getrium- feerd en alle macht is in zijne handen gegeven. En daarom hebben zij die den naam van Christus noemen dien Koning te eerbiedigen, voor zijn gezag te buigen en zijne ordinantiën voor heel het le ven tot uitdrukking te brengen. Alle tweeslachtigheid is hier contra bande. Eén van twee: Christus is niet op gestaan, maar dan is ook heel het Christendom een leugen en zonder eenige waarde, of: Hij is opgestaan, maar dan hebben we ook een verheer lijkten Koning wien te dienen onze dure roeping is. Aan die klem kan niemand zich ontworstelen. De opstanding van Jezus te erken nen en tevens te weigeren Hem te die nen en voor Zijn naam en zaak te ijveren is etn verhouding die niet te verdedigen is. En daarom is het ook zoo onver klaarbaar dat zoo velen zich aan aile sociale en politieke actie zoeken te onttrekken, omdat zij daarvoor nu een maal geen belangstelling hebben of omdat bepaalde personen hun minder sympathiek zijn. Ja, dat zou mogelijk zijn, als het bij dit alles ging om de Christenen. Maar het gaat om den Christus! Om de feere en de glorie van den opgestanen en verheerlijkten Heiland, Wien gegeven is alle macht in den hemel en op de aarde. V Welkom in Leiden. Leiden ontvangt a.s Maandag gasten Van alle kanten zullen ze hierheen komen, de jongelingen, leden van de afd. Zuid-Holland van den Bond van Jongelingsvereenigingen op Gereform. Grondslag. Welkom jongelingen, van harte wel kom in onze oude Sleutelstad, waar ge komt om te werken, maar ook om bezield te worden door het geestdrif tige woord van ouderen, maar ook om die ouderen die vooraanstaan in de vuurlinie door uw jeugdige geestdrift te bezielen. Er is een tijd geweest dat van vrij zinnige en socialistische zijde gespot werd met wat men noemde de „gris- telijke jonchelingvereenigingen." Maar die tijd is vóorbij. Ook door onze tegenstanders wordt thans ingezien hoe noodzakelijk het is de jongelingen te organiseeren en ze eenigermate toe te rusten voor de taak die hen straks in het leven wacht. Daarnaast echter zijn er in onze kringen verschijnselen die er op wij zen dat de belangstellingen in de Jon gelingsvereenigingen verflauwt, dat soms uit de hoogte neergezien wordt op den arbeid in en door deze vereeni- gingen verricht. Die jongelingsvereenigingen, zoo heeft men gezegd kweeken een pedant en eigenwijs geslacht dat alles meent te weten en alles te kunnen beoor- deelen. Laten we aannemen, dat er in die critiek een element van waarheid schuilt. Maar dan behoeft dat nog geen re den te zijn om deze vereenigingen te veroordeelen. Alsof deze verkeerde eigenschappen ook niet gevonden wor den bij hen. die meenen te hoog te staan of ook wel te vadsig zijn om zich bij een jongelingsvereeniging aan te sluiten. Critiek kan goed zijn. Mits ze een opbouwend karakter draagt en met liefde gemengd is. Laat van die liefde en belangstel ling Maandag iets gezien worden. Mogen de vergaderingen die Maan dag gehouden worden er toe meewer ken dat de groote beteekenis van onze Gereformeerde Jongelingsvereenigin gen weer meer wordt gevoeld en zij het voor de jongelingen zelve een dag van blijde bezieling, die de geest kracht vernieuwt en opnieuw de be geerte wekt om met alle kracht en met heel hun ziel en zinnen te dienen den verheerlijkten Koning wiens glo rierijke opstanding uit de dooden in deze dagen wordt herdacht. Welkom Zuid-Hollandsche jongelin gen! Welkom, en een rijk gezegend sa menzijn! V Het millioen. Het millioen voor de Antirevoluti onaire partij is binnen. 't Heeft eenige moeite gekost en het heeft ook langer geduurd dan aan vankelijk de bedoeling was, maar de eindstreep is nu toch bereikt. Dat is voor de Antirevolutionaire partij een reden tot blijdschap, al thans dat kan het zijn, indien van dit kapitaal een goed gebruik wordt gemaakt. 'tZal een vloek zijn indien de mee ning mocht postvatten dat met dit millioen de zaak nu in orde is en dat we dus wel op onze lauweren kunnen gaan rusten. Want geld is onmisbaar ook in den politieken strijd, maar meer dan geld is warme liefde en persoonlijke toe wijding. Maar als die liefde en toewijding niet gemist worden, dan kan dit ka pitaal waarvan we in de Kuyper- stichting reeds zulke uitnemende vruchten zien, voor' de Antirevolutio naire partij tot een niet te waardeeren zegen worden. Socialisten en Communisten Op een andere plaats in dit blad vindt de lezer een verschrikkelijk ver haal van de ontzettende gruweldaden die zich in de Russische gevangenis sen afspelen. Duidelijk blijkt daaruit, dat de macht hebbers in Sovjet-Rusland voor geen gewelddaden hoe gruwelijk ook terug deinzen. Het verhaal is aan „Het Volk" ont leend, dat het weer uit een onlangs verschenen boek overdrukte. Maar wat gebeurt nu! Een aantal „partijgenooten" plaatsen in „Het Volk" een schrijven, waarin tegen de opname van dergelijke ver halen geprotesteerd wordt. „Bij een revolutie aldus dit schrij ven, veroorzaakt door een eeuwen lange onderdrukking en geestelijke mishandeling van een massa-proleta- riaat als het Russische, zullen geweld daden nu eenmaal moeilijk te vermij den zijn. Ook ondergeteekenden zulle'i zich allerminst over zulke daden ver heugen, maar zij zullen er geen aan leiding in vinden om ten opzichte van de Russische revolutie hetzelfde stand punt in te nemen als de liberale bour geoisie innam ten aanzien van de groote Fransche omwentelingna dat zij de vruchten ervan geplukt had!" En de schrijvers eindigen met te ver klaren, dat dergelijke gruwelverhalen thuis behooren in zesderangs antire volutionaire blaadjes, maar niet in het hoofdorgaan van de Nederlandsche so cialistische, dat is nog altijd revo lutionair e partij. Hier wordt dus door sociaal-demo craten openlijk partij gekozen voor het Bolsjewisme en met nadruk herinnerd aan de familieverwantschap die er be staat tusschen Socialisten en Bolsje wisten. De redactie van „Het Volk" denkt daarover anders. Maar als men nu rekening houdt met het feit, dat in belangrijke tijds gewrichten altijd de uiterste elementen de leiding nemen, dan heeft deze ge schiedenis ons zeker wel iets te zeg gen. STADSNIEUWS. Tweede Kamerverkiezingen. De kieskring Leiden van de demo cratische partij heeft de candidaten- lijst voor de Tweede Kamer als volgt samengesteld: 1. prof. mr. J. E. Hee- res, 2. A. I. Witmans Mzn., 3. mevr. mr. A. Leijdesdorff De Leeuw, 4. ge neraal G. J. W. Koolemans Beijnen,5 Gerh. van Dijk, 6. K. Dilling, 7. dr. R. de Waard, 8. H. F. Tillema, 9. mej. W. van de Pauwert, 10. J. A'. van Gijn, 11. N, de Jong, 12. mevr. G. van BiemaHeymans, 13. Th. B. V. Dill, 14. H. S. Eriks, 15. A. van Gent, 16. B. Israel, 17. iWl J. Kreu- rinker, 18. C. Roggeveen, 19 mevr. A. SchwierRutte, 20. mevr. W- iWillink Altes. De candidaten van 12 tot 20 zijn alphabetische op de lijst geplaatst Bakkerij Tentoonstelling en -Wedstrijd Door de R.K. en Chr. bakkersgezel- lenbonden zal evenals het vorige jaar een tentoonstelling worden gehouden, van werkstukken vervaardigd door de leerlingen van de vakcursussen, zoo wel op het gebied van banket als luxe brood. Ter opluistering en meerdere aantrekkelijkheden, zal er ook een vak wedstrijd aan verbonden zijn. Het belooft ongetwijfeld Mets moois te worden, en het is vooral voor a.s. vakgenooten van groot belang, een kijkje te komen nemen, wat er in een cursus bereikt kan worden. Voor nadere inlichtingen vervoege men zich bij den heer Esderp, Park straat 20. De tentoonstelling wordt gehouden op 21, 22 en 23 April a.s. Bondsgebouw Steenschuur 15. Voor de vakwedstrijden worden waar devolle diploma's en voor de leerlin gen prijzen uitgereikt. Vreemdelmgenbezoek. Ongeveer 20 leden van de Westpreus zischer Botanisch-Zoologischer Verein te Dantzig maken van 2 tot 16 dezer een tocht door ons land. Donderdagmiddag waren zij de gast van Vreemdelingverkeer alhier. Het gezelschap staat onder leiding van pr. dr. Lakowitz uit Dantzig. Onder leiding van het bestuur van Vreemdelingenverkeer werd een be zoek gebracht aan het museum van oudheden, de universiteit, het stad huis, enz. waarna thee werd aangebo-" den. VervolgeDs is het gezelschap naar den Haag vertrokken. Gistermorgen om kwart voor elf geraakte aan de Oranjegracht de met een paard bespannen bierwagen van den bottelaar v. P. uit de K. Raam- steeg te water, doordat het paard er gens van schrok. Wagen en paard werden door politieagenten, bijgestaan door enkele omstanders weer op den wal gebracht. De materieele schade was gering. De voerman had zich bij tijds in veiligheid kunnen stellen en bekwam geen letsel. Ten nadeele van H. v. d. B. is üit het Nutsgebouw aan het Steen- schuur een rijwiel gestolen. Donderdagmiddag om half drie is de 11-jarige M. L. wonende aan de Waardgracht op de Haarlemmerstraat op de treeplank van een rijdende auto bus geklommen. Hij viel er echter af en bleef bewusteloos op den grond liggen, terwijl het bloed uit zijn rech teroor liep. Na binnengebracht te zijn in perceel 71 werd hij door den Eer sten Hulpdienst haar het Acad. Zie kenhuis vervoerd. De jongen heeft ver moedelijk hersenschudding hekomen. Donderdagavond om kwart voor negen is zekere H. v. d. B. met zijn rijwiel gereden door een ruit van per ceel Oude Vest-hoek Pelikaansraat, bewoond door den melkhandelaar A C. De fietsrijder schrikte van een na derende auto en raakte het beheer over zijn stuur kwijt. De schade ad f 3 zou hij vergoeden. BINNENLAND. HET ACCOOR3 MET BELGIë. Belgische onderscheidingen Koning Albert heeft het groot-kruis van de Leopolds-orde verleend aan den minister-president jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck en aan den minis ter van Buitenlandsche Zaken jhr. rar. dr. Van Karnebeek. Aan jhr. Van Vreedenburch, Neder- landsch gezant te Brussel, is het groot kruis van de Kroonorde verleend. Een renumeratie van f 150.000? Het Tweede-Kamerlid Schaper heeft naar „Het Volk" meldt, de volgende vragen gesteld aan den Minister van Financiën. „Is de Minister bekend met het feit, dat de gedelegeerde commissa ris der Rotterdamsche Bank ver eeni- ging die in de algemeene vergadering van aandeelhouders dier instelling op 28 October j.l. als zoodanig is be noemd om inzonderheid voor de be langen van de Nederlandsche Bank en den Staat bij de Rotterdamsche Bankvereeniging te waken, eeny remu- neratie van f 150.000 geniet Is het 'den minister bekend, dat tegen het bedrag 'dezer remuneratie door commissarissen der Rotterdam sche Bankvereeniging bezwaatr is ge maakt, doch dat zij onder pressie van de directie der Nederlandsche Bank voor de eischen van den nieuwen func tionaris zijn gezwicht? Is de minister bereid mede te dee- len op welken grond aan 'den be doelden functionaris een zoo exorbi tant hooge jaarlijksche belooning is toegekend, terwijl toch niet betwij feld kon worden, dat voor de Rotter damsche Bankvereeniging na de plaats gehad hebbende gebeurtenissen de noodzakelijkheid bestond om belang rijke bezuinigingen m haar bedrijf door te voeren? Zou de minister, indien een vol doende grond voor deze hooge be looning ontbroken heeft, bereid zijn om stappen te ondernemen, die er toe Binnenland Nederlandsche Ministers ontvangen Belgische onderscheidingen. De Memorie van Antwoord inzake de Olympische spelen. De heer J. Schouten is benoemd tot wethouder van Rotterdam. De derde tijdelijke bloemententoon stelling te Heemstede geopend. De Gemeenteraad van Hillegom be sluit den gasprijs te verlagen De stakingen in de venen. Buitenland. Tengevolge van een votum van wan trouwen in den Franschen Senaat is het kabinei-Herri&t afgetreden. Een telegram van Hindenburg aan Jarres. Ernstig spoorwegongeluk nabij Bar celona (Spanje). Ernstige ongeregeldheden te Damas cus in verband met Balfours verblijf aldaar. kunnen leiden, dat deze belooning tot een peil wordt teruggebracht, dat in overeenstemming met het voor der gelijke vakkundige prestaties in het algemeen geldende kan worden ge acht Be heer Schouten wethouder. Aan een beschouwing in de „Maas bode" is het volgende ontleend: Na een crisis van zes weken is tenslotte de heer Schouten uit de bus gekomen als wethouder, die zal wor den belast met de zorg voor de fi nanciën. Tot zijn benoeming is mee- i gewerkt door in het algemeen de rechterpartijen en den Vrijheidsbond. Het College van B. en W., zooals dit in September 1923 werd samen gesteld, is hiermede ten zeerste ver sterkt uit de impasse te voorschijn getreden. Men mag van den heer Schouten verwachten, dat hij zal han delen met een vaste lijn en optreden met gezag en dat hij een herhaling zal weten te voorkomen van het spel letje, dat men b.v. van soc.-dem. zijde heeft gespeeld met de begrooting van 1925, waarvan men aanleiding vond de juistheid der cijfers te betwijfelen. Speciaal is door deze benoeming de positie van het gezamenlijke recht-;che element in het College zeer welkom verstevigd. Het kan voor sommigen zijn nut hebben er even de aandacht op te vestigen, dat hier uit dat vermaledijde vertegenwoordigend lichaam dat Raad heet, iemand tot het wethouderschap is geroepen, wiens bekwaamheid door allen wordt erkend en boven allen twijfel is verheven. En iemand, die aan zijn bekwaamheid den moed en de offervaardigheid paart om in deze bij zonder moeilijke omstandigheden de „ondankbare" taak van de zorg voor de financiën zijner stad op zich te nemen. In hoeverre is de benoeming van den heer Schouten een oplossing van de crisis, in hoever past zij bij de oorzaken, die de crisis deden ont staan? De heer Schouten heeft zelf zijn verkiezing gekenschetst als dra- gende in zekeren zin een abnormaal karakter. En inderdaad, er is voorshands een meerderheid geformuleerd, die het den nieuwen functionaris ook materieel mo gelijk maakt zijn zetel te aanvaarden. Ten aanzien van een zoo spoedig mo gelijk ingaanden maatregel tot in krimping van de personeelsuitgaven der Gemeente is een compromis tot stand gekomen, dat in de volgende Raadszitting een meerderheid voor zulk een maatregel waarborgt. Rech terzijde, Vrijheidsbond en Vrijz.-Demo craten hebben zich vereenigd op een nieuw voorstel-Schouten c.s. tot ver- haal van pensioensbijdragen op het i gemeentepersoneel, enz.; voorstel, dat; aan de uiteenloopende wenschen der verschillende deelnemende groepen zooveel mogelijk tegemoet komt (en waarop wij nader terugkomen''. Zoo doende is het den heer Schouten mo gelijk gemaakt zijn zetel in te nonen. Echter voor zijn verder wethouder- lijk leven kan de heer Schouten zich voorloopig nog niet op een vaste meer derheid baseeren. De Vrijz.-Dem. gaan met het compromisvoorstel in zake den pensioenaftrek maar zjj treden

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1