NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 9 APRIL 1925 Oaze eiaopme co Mmii eb IIIKtllKimillC K steifea. Q daartoe bgt best ia de. gefegeiakeicL? HAARLEM LAHGE VEER5TRAAT LEIDEN I HEEREHKLEEDING LEIDEM DAME5KLEEDING V15C.HMARKT 910 m LEIDEM r?5 HOOGSTRAATl"2 L .UWE RIJM 'WOERDEN IscHOonMovtn verzeeiieii wij a aeieetd, zosveef mogelijk in de ocoienduren te komen. Overheid ontheiliging ln de hand. De Voorzitter meent, dat de raad iet alleen met beginselen moet rek'e- ïc n. Weih. Warme n-d a m zegt als R. K. geen bezwaar te kunnen maken tegen ver- oop des Zondags, waarin hij meent de instemming te hebben van de kerkelijke overh:id. De heer Kuipers wil den verkoop in elk geval gedurende de kerkdiensten, ook des avonds zien verboden. De Voorzitter zegt de kerkdien sten te 12 uur als afgeloopen te beschou wen. Dan is de verkoop verboden. Maar het politietoezicht kan niett worden uit gebreid. De discussie wordt gesloten. De heer v. Kesteren wil het fietsen op de trottoirs bij verordening zien ver boden, en tevens een standplaats van Woonwagens zien aangewezen. Zal worden overwogen. De heer So bels zou gaarne zien, dat B. en W. proeven lieten nemen met een teerbesproeiingsmiddel ter bestrijding van het stuiven op de wegen. De directe kosten zijn f 2co per K.M. per half jaar met jó maal Oproeien. Dit voorkomt dagelijks en kele malen besproeien met water. Het is gemakkelijk en niet duur. Besloten wordt een proef te nemen. De heer S e g e r s zou wel eens willen weten of de raad iets voelt voor maatre gelen, teneinde de nadeelen van den zo mertijd te ontgaan. Uit een korte discussie blijkt, dat de faad er zich zonder meer bij Wensdht neer te leggen, waar de Zomertijd eerst met Juni wordt ingevoerd. In antwoord op den heer Kuipers wordt medegedeeld, dat de verbetering van de Kanaalstraat reeds is aanbesteed. - De heer A. H. Schrama brengt den burgemeester hulde voor zijn optreden te gen de jongens, die bij den heer Grulle mans ruiten hebben stukgegooid. Spr hoopt, dat ook voor andere gevallen zoo zal worden opgetreden. De Voorzitter prijst in dezen de medewerking van de omwonenden, die niet altijd kan worden geroemd. De heer C. Schrama wil openstelling van den weg in ^Keukenhof", op Zon dag. De Voorzitter zegt, dat alle po gingen bij den heer v. Lynden zijn ge daan om den weg heropend te krijgen, doch dat deze hebben gefaald. De eige naar is te veel door het publiek miskend. Hierna sluiting. GEMENGD NIEUWS. Drieduizend auto's verkwanseld. Te Boedapest heeft de politic een uitge breid onderzoek ingesteld naar driedui zend automobielen uit het leger van Mackensen, die in 1918 door soldaten op hun doormarsch voor een spotprijs werden verkocht. De Duitsche regeering bood deze auto's aan de Commissie voor herstel aan teneinde als oorogschadeloosstel- ling te dienen; op haar verzoek trachtte de politie dan ook do wagens cp le spo ren. De bezitters van auto's moesten cle herkomst van hun voertuigen bewijzen; tegen 2600 werd proces verbaal opge maakt. Het meerendeel der van heling be schuldigden kon bewijzen te goeder trouw te zijn geweest. Tegen duizend autobezitters is echter een rechtsvervol ging ingesteld. Arsenaal uit het steenen tijdperk. In de omgeving van de Allerheiligen kerk te Frindsbury nabij Rochester is een praehistorische werkplaats ontdekt, waarin zich ongeveer 4000 stuks stee nen werktuigen en wapenen, benevens een voorraad vuursteen bevonden. De werkplaats schijnt een soort arsenaal te zijn geweest. Van menschenbeenderen werd geen spoor ontdekt, hoewel deze in dit dis trict talrijke malen gevonden werden. Expeditie naar het Poolgebied. Twee Marinevliegtuigen met marinevliege niers bemand zullen dezen zomer nage noeg onbekend gebied in de Poolzone onderzoeken. Het niet in kaart gebrach te terrein tusschen Alaska en de Noord pool bedraagt meer dan een millioen vierk. mijl. Men zal ook trachten in verbinding te komen met de expeditie van Donald B. Mc. Millan, die per schip ongeveer half Juni- voor de negende maal naar genoemd gebied zal 'terugkeeren. Het pan is door den staatssecretaris voor Marine Wilbur goedgekeurd en door president Coolidge bekrachtigd. De nationale geografische vereenlging zal eveneens een expeditie uitzenden. Het personeel voor de vliegtuigen zal uit vrijwilligers van den marine-vlieg- dienst worden gakozen. Aanvaring op zee. Gistermiddag heeft op de reede voor den Helder, tijdens oefeningen een aanvaring plaats gehad tusschen de onderzeeboot O 2 en de tor pedoboot G 12. Deze laatste bekwam 'n scheur onder de waterlijn ter hoogte van de machinekamer, doch kon, met behulp van eigen pompen drijvende blijven. Geassisteerd door het torpedo- transportvaartuig Mercuur werd de G 12 de haven binnengebracht en in het dok opgenomen. De O 2 bekwam eenige schade aan den voorsteven. Onbewaakte overwegen. Door den trein, die om 7 uur 8 uit Groningen ver trekt, is Maandag op den onbewaakten overweg bij wachtpost 0 nabij Kalkange een paard en wagen aangereden. De be stuurder van den wagen, H. Benak, v erd gewond en de wagen versplinterd. Het paard kwam er goed af. Droogte in Zwitserland. Over geheel Zwitserland heerscht gedurende de laatste maanden een groote droogte. In sommige districten en in verscheidene steden is de electriciteitsvoorziening reeds gerantsoeneerd.. Men vreest voor een lagen waterstand op meren en rivieren gelijk in 1921, het geen aanzienlijke financieele schade voor de boeren en warmoezeniers en ook in verband met verminderd toeris tenverkeer zou beteekenen. Kind verdronken. Het anderhalfjarig zoontje van een inwoner van Hillegom geraakte in een sloot achter de woning en was verdronken toen de ouders het kind vonden. Prettige familieBij de weduwe De Jong te Heer en veen is f600 gestolen. Een jongmensch, familielid van de bestoli is in verband daarmee aangehouden. Motorrenner doodgevallen. De Itali- aansche motoTrenner Quido Montasti heeft op den terugweg van de rennen te Brescita op den straatweg naar Milaan een doodelijken val gedaan. Het motor rijwiel slipte over een steen met het gevolg, dat Montasti er af geslingerd en ernstig gewond werd. Naar het ziekenhuis overgebracht, is hij aldaar overleden. Een super bandiet. Men weet dat aan de overzijde van den grooten Oceaan alle menschen en dingen eigenschappen in den overtreffenden trap bezitten. Men is daar super-rijk, super-arm, su per-geleerd enz. Het schijnt echter helaas, dat men die .superioriteit niet alleen m het non plus ultra, doch ook in liet nee plus ultra wenscht te verkrijgen. Want een telegram uit New-York meldt, dat door de rechtbank van Hart ford (Connecticut) Gerard Chapman, Amenka's meest popplairo superhan- diet ter dood is veroordeeld. Chapman stond voor genoemd ge noemd gerechtshof terecht voor moord op een politie-agent. Onder enorme belangstelling van het publiek er was een speciale politie macht rioodig om de honderden nieuws gierigen die om een plaatsje in de tri bune vochten, in bedwang te houden legde Chapman zijn verklaringen af. Lachend gaf hij toe een roover, een dief en een misdadiger te zijn. Een, moordenaar was hij evenwel niet. Ten tijde van den moord te New-York ver toefde hij vele mijlen van deze stad. In een ongenadig kruisverhoor van verscheidene uren, beantwoordde de bandiet alle vragen beschaafd en glim lachend. Hij deed een fascineerend ver haal van rooverijen, dranksmokkelen, schietpartijen ontsnappingen uit de ge vangenis en 't leven in de misdadigers- wereld in 't algemeen, maar ontkende- den moord met denzelfden ernst en vrij moedigheid als weermede hij de andere midsdaden bekende. Tramongeval. Dertig personen zijn ge wond, o.w. 11 ernstig, toen een tram te Rochdale van een heuvel gleed en in gen na een botsing met een stoomtram een winkelhuis terecht kwam. Door de botsing werden de contrceurs uit den wagen geslingerd. De bestuurder was niet in staat den wagen op tijd tot stilstand te brengen. RECHTSZAKEN. De rechtbaiik te 's-Gravenhage'heeft bij' vonnissen van 2 April' j.l. vernie tigd de vonnissen van het Kantonge recht, waarbij G. K. en J. B. de K., beiden te Leiden, waren vrijgespro ken (een automobiel-bergplaats in ge bruik nemen zonder vergunning van B. en WJ Beklaagden ^ijn veroordeeld ieder tot f5 boete of 5 dagen hechtenis. Het Hof heeft gisteren bevestigd het vonnis van de Haagsche Recht bank, waarbij A. de R., winkelier te Leiden, is veroordeeld tot 9 mnd. gevangenisstraf met afrtek van voor arrest wegens het aangifte doen van een feit, wetende dat dit niet gepleegd is; het vonnis dierzelfde Rechtbank, waarbij A. v. d. L. uit Leiden is vrijgesproken van de hem ten laste gelegde verkrachting. Land- en Tuinbouw. De landbouwverwachtingen. Over dit onderwerp schrijft de heer Kruseman in „In- en Uitvoer". De schr. wijst allereerst op het verschijn sel van de hooge landprijzen, pachten en arbeidsloonen eenerzijds en de lage prijzen der producten anderzijds. Niet alleen in Nederland, noch alleen in Europa, maar ook in de V. S. en in Canada waren de netto-opbrengsten van de boerderij onvoldoende om den landbouwer zijn levensonderhoud te verschaffen. Dat kwam in de V. S. het duidelijkst aan het licht, doordat de loonen daar meer gestegen waren dan in Europa. De zeer natte zomer van 1924 heeft er echter toe bijgedragen het beeld van de juiste verhoudingen in het land bouwbedrijf minder goed zichtbaar te maken. "Deze zomer was n.l. oorzaak van de stijging der prijzen van ver schillende landbouwgewassen, In lie bijzonder de granen. Voor Europa en bepaaldelijk vooi Duitsehland beteekent de duurte ei het gebrek aan eigen broodgraan, dai de bevolking tot aan September a.s eet van de opbrengst van leeningen. De economische verhoudingen zuller. er niet gemakkelijk door worden. Doordat wij geen leeningen meei behoefden te sluiten om tekorten aar. te zuiveren en ook omdat de tarwe oogst in Nederland zelfs in normalf jaren slechts een betrekkelijk kleii deel vormde'van onze voedselb ehoef t<^ maakt de misoogst van dat produc voor ons niet zulle een groot verschï als bij onze buren. De prijzen der meeste landbouw producten, met name die van aard appelen djje zeer overvloedig zijl zijn echter sedert het najaar aan zienlijk gedaald. De koopers evenwel hebben de tij delijke duurte verdisconteerd, alsof d. verhoudingen tusschen uitgaven en in komsten voor den boer blijvend warei veranderd. Een der redenen zal we zijn dat de boerenbevolking nog altij; oorlogswinst bezit in effecten belegd Zij heeft echter liever land, al is da duur, dan effecten. .Voor hen echter, die hypotheek mo ten nemen tegen 5.5 5. rente, i het vrijwel onmogelijk, om in de tot komst het hoofd boven water te hoi' den en zoodra het land van de hypo theeknemers voor schuld verkoch moet worden, zal de daling in d landprijzen eerst recht beginnen. Men moet zich door de tijdelijk gunstige resultaten niet laten mislei den; de toestand in den land- en tuir bouw is op het oogenbiik slecht oogenschijnlijk gunstig. Zoo is het bekend dat onze best afnemer in 1924, het Duitsche Rijt nu juist niet uitblonk door een juis inzicht van eigen financieelen toestani Voeren Ruslancj, het verdere Ooste van Europa en Klein-Azië weer lanc bouwproducten uit, dan zal men zie niet moeten verwonderen indien di uitvoer, gevoegd bij de sterk gestege productie van Canada, Australië e Argentinië, tot een daling der prijze leidt tot ver onder den kostprijs de producten van West-Europa en Am rika. En als de boer niet meer ka betalen, dan zakt steeds en overal hi economische gebouw ineen. De schr. acht het dan ook verkeet om door de tijdelijke prijsstijging vet lokt, duur land te koopen. Hoewel op dit oogenbiik de toi stand van den Nederlandschen lan* bouwer gunstig schijnt, is de toekomt lang niet zonder zorgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 7