HfillRLEMiSïfl2SS-2§5i Bezoekt ons met üwe kinderen. PAASCH E! - cadeay - PIECK ves-koopS uitsluitend degelijk goed. NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 9 APRIL 1925 Dag-Agenda. Maandag 13 April Leiden (2e Paasch dag). Jaarvergadering v. d. Afd. Zuid- Holland v. d. Ned. Bond van J. V. op G. G. In de middagvergadering spre ken Minister EL Colijn en Br. J. W&te- rink van Amsterdam. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 6 tot en met Zondag 12 April waarge nomen door de apotheek van den heer M. Boekwijt, Vischmarkt 8, telefoon 552 omstandigheden geen twéé roomsch- Ikatholieken in het nieuwe college kun nen zetelen. Nader wordt gemeld, dat opnieuw een vergadering is gehouden onder leiding van/den burgemeester. Na het bedanken van "den heer Wier dels is de toestand veranderd en de kans op overeenstemming grooter geworden Volgens „De Maasbode" is de ver onderstelling nu niet gewaagd, dat het oude college van B.^ en W. achter de groene tafel zal terugkeeren met alleen dit verschil, dat de heer Wier- dels vervangen worde door den heer Von Fr ei tag Drabbe. De wetliouderscrisis te Rotterdam. Omtrent 'de oplossing van de wet houderscrisis te Rotterdam, meldt on ze Rotterdammer het volgende: De besprekingen der fractievoorzit ters onder leiding van den Burge meester op j.l. Zaterdag hadden geen resultaat opgeleverd. Alles stuitte af op den onwil der sociaal-democraten ■en op het feit, dat de klove tusschen Rechts en V. D. onoverbrugbaar leek. ;Na dien is er geruimen tijd gesproken met den leider der V. D. door de Rechtsche fracties plus de V. B. Er is toen een compromis tot stand gekomen, om op de inkomsten van het personeel, in dienst van de ge meente, aan pensioenbijdrage te ver halen 3 o/° van den vollen pensioens grondslag voor het eigen pensioen en 31/20/° van dien grondslag, doch be perkt tot een bedrag van f 3000, voor het weduwen- en weezen-pensioen. In de tweede plaats is een motie ingediend, waarin B. en W. worden uitgenoodigd, aan den raad voorstel len in te dienen voor een tijdelijke, algemeene vermindering d r 1 o en en salarissen van het gemeen tepersoneel met 20/°. Noch de eene noch de andere groep vindt in dit voosrtel zijn volkomen bevrediging, zoodat het werkelijk het karakter draagt van een compromis. Uit bovenvermeld bericht zou kun nen worden geconcludeerd, dat dus nu voor de bezetting van een wethou derszetel ook een oplossing is gevon den in den zin, dat Rechts plus V. B. plus V. D. dien zetel zouden bezetten. Dat is echter niet het geval. Zoover 'gaat het compromis niet wijl de V. D. in dien zin niet zullen meewerken aan het verkiezen van een nieuwen wethou der van financiën. Die taak blijft over gelaten aan Rechts plus V. B. Evenwel er is dus zooveel gewon nen, dat er nu een voorstel is, dat een meerderheid in den Raad krijgt en waarop bezetting van den vacanten zetel volgen kan. Het heden te verschijnen voorstel zal de oplossing der moeilijkheden .zoeken, gedeeltelijk in pensioenver- liaal, (gedeeltelijk in een korting op loonen en salarissen. DE STAKINGEN IN DE VENEN. Een revolutionaire beweging. Men meldt d.d. 8 April uit. Emmer- erf scheidenveen aan de Staridaarrd; De staking in de venen breidt zich uit, met name wat betreft Emmererfschei deveen en Emmercompascum. Gisteren is besloten geen brood meer te bakken, terwijl ook de slagers het werk hebben neergelegd. Tevens verhindern demon strerende massa's de levensmiddelen, die per auto of schuit worden aange voerd, verder te vervoeren of te distri- bueeren. De stakers roeren zich gewel dig. Verschillende sprekers, zooals Brommert en Arkema, vinden hier voedsel voor hun revolutionaire denk beelden. De massa wordt verblind door fanatieke .redevoeringen, dig de gemoe deren in beweging brengen. Het stadium, waarin de actie thans ders doen gevoelen, dat zij niet meer verkeert heeft den Christelijken arbei- kunnen meedoen. Ook de verschillende kerken hebben gevoeld, dat het nu niet meer is een zuivere loonkwestie, maar dat wordt aangestuurd cp revolutio naire daden. Vandaar, dat zij zich met liet volgende telegram tot den burge meester van Emmen hebben gewend: „Ondergeteekenden wijzen U op den toestand in de plaatsen Emmererfschei- denveen en Emmercompascum, die nu door staking der bakkers en slagers op revolutie kan uitloopen. Zij verzoeken U onmiddellijk maatre gelen te treffen, dat de burgerij wordt beschermd en dat diegenen, die willen werken, daartoe de gelegenheid krijgen. Wordt niet onmiddellijk ingegrepen, dan zullen wij ons tot den Minister wenden, opdat het niet worde als* in 1921". Dit telegram is onderteekend namens de Geref. Kerk, de Ned. HerV. Kerk; de B. K. Kerk en de Baptisten-Gemeente Gisteravond i» een vergadering ge- RECLAME. Het stadsgesprek. De strijd van C. A. Brenninkmeyer tegen dure Heerenkleeding is zoo po pulair geworden, dat iedereen er van spreekt Nu zij het grif toegegeven, dat de prijzen bij C. A. voor moder ne solide Heeren-, Jongens- en Iunder- kleeding (goed afgewerkt en van pri ma pasvorm) werkelijk hijzonder laag zijn en valf het licht te begrijpen, dat in de tegenwoordige tijdsomstandighe den het publiek buitengewoon is inge nomen met de voordeelige Heerenklee ding van C. A. want men komt steeds meer tot de overtuiging: C. A, is toch voordeeliger, ook voor Hee renkleeding. Men vergelijke Slechts. U Ziet dan het verschil dadelijk. houden van Christelijke arbeiders. Be sloten werd de opkomende revolution- naire beweging tegen te gaen en het Evangelie te stellen tegenover de revo lutie. Ook hier geldt het immers: Begin sel voor belang. Hedenmorgen te S uur is een verga dering gehouden in de openlucht, op een terrein te Emmererfsc heiden veen. De driekleur was in het midden van het terrein geplant. Er waren ongeveer 300 personen aanwezig van allerlei rang en stand. woord. Medegedeeld werd, dat de chris- Verschillende sprekers voerden het telijke arbeiders onder politiegele.de aan het werk zullen gaan en dat de christelijke bakkers en slagers hun be drijf weer in werking zullen stellen. Zoo dit niet mogelijk is, zulle levens- -rrrdHeien uit de oTrdifffrpn^e plaatsen worden aangevoerd en uitgedeeld. Na afloop der openluchtsamenkomst werd een demonstratie gehouden, waarbij vaderlandsche liederen werden gezon gen. Het koninklijk bezoek aan Amsterdam De burgemeester van Amsterdam heeft thans bericht ontvangen, dat het Koninklijk bezoek aan de hoofdstad dit jaar zal duren van Woensdag 13 Mei tot Maandag 18 Mei a.s. Uit de bouwvakken. Naar wij vernemen, hebben de hoofd besturen van de Neutrale en R.K. bon den van bouw vakpat" cons in een schrij ven aan den Rijksbemiddelaar, mr. S. de Vries Czn., medegedeeld dat zij be reid zijn zijn bemiddelingsvoorstel in zake 'e collectieve arbe. Isovereenkomst neergelegd in de or la: js gepubliceerde -n ledenvergaderingen te verdedigen, op voo* -aarde dat de Rijks bemiddelaar er zich eerst van overtuigt dat de hoofdbesturen der werknemers bonden welwillend tegenover het voor stel staan. UIT DE ANTIREVOL. PARTIJ. Verkiezing voor het Centraal Comité. Ofschoon de stemming voor leden van het Centraal Comité, in verband met de voorgestelde Statutenwijziging, eerst na de Deputatenvergadering zal plaats hebben, kan thans reeds aan de kiesvereenigingen worden medege deeld, dat de heer J. C. Wirtz, één der dit jaar aftredende leden, gemeend heeft zich voor een herbenoeming niet meer te moeten beschikbaar stellen. Ongetwijfeld komt den heer Wirtz, die zoovele jaren zitting liad in het Cen traal Comité den dank der partij toe, voor hetgeen hij in die positie heeft verricht. Candidatenlijsi. A.R. partij. De vergadering van het Centraal Co mité, beslissing nemende op 2 inge diende bezwaarschriften en voorziende in een opengevallen plaats op de bij- lijst, tengevolge van het niet aanvaar den zijner candidaatstelling door één der aanvankelijk op die lijst geplaat ste personen, heeft op voorstel van het College van Gemachtigden de beide lijsten thans in de hierachter aange geven volgorde definitief vastgesteld. Hoofdlijst: 1 H. Colij'n te 's-Graven- hage; 2 V. H. Rutgers te 's-Graven- hage; 3 Th. Heemskerk te 's-Graven hage; 4 J. J. C. van Dijk te 's-Graven- hage; 5 L. F. Duymaer van Twist te 's-Gravenhage; 6 F. H. de Monté ver- Loren te 's-Gravenhage; 7 J. Schouten te Rotterdam; 8 E. J. Beumer Utrecht; 9 H. Visscher te Huis ter Heide; 10 J. A. de Wilde te 's-Gravenhage; 11 C. Smeenk te Arnhem; 12 A. Zijlstra te Groningen; 13 J. G. Scheurer te Ermelo; 14 C. v d Heuvel te Nieuw- Vennep (gem. Haarlemmermeer); 15 II. A. Leenstra te Heerenveen; 16 Th. Heukels te Rotterdam; 17 A. Colijn te Nieuwer-AmsteJ; 18 Ds. G. Hof stede te Blokzijl; 19 H. Amelink te Utrecht; 20 H. A. Dambrink te Utrecht Bijlijst: 1 H. Colijn te 's-Gravenhage; 2 M. van Grieken te Rotterdam; 3 H. Bijleveld te 's-Gravenhage; 4 J. Mid del veld Jr. te Ruinerwold; 5 P. S. Ger- brandy te Sneek; G J. Terpstra te Den Haag; 7. R. Koppe te Groningen; 8 G. Diepenhorst te Zeist; 9 C. Maris te. Halsteren; 10 G. Baas Kzn. te Amster dam; 12 W. Warnaar te Sassenheim; 13 J. Severijn te Dordrecht; 14 C. v d Zaal te Deventer; 15 K. Meima te Sneek; 18 C. Roeterdink te Gorssel; 19 S. Brandsma te Middelburg; 20 D. L. Harms te Hoorn. BUITENLAND. DE DUITSCHE PRESIDENTSVER KIEZING. Toch een candidatuur-Hindenburg. Jar res trekt zich terug. Naar het rechtsche bloc gistermid dag officieel' mededeelde, heeft het Hindenburg candidaat gesteld voor liet Rijkspresidentschap. "Hindenburg heeft de candidatuur aangenomen. Over de wijddragen.de politieke be- teekenis van deze surprise kan eerst later geoordeeld worden. ■Momenteel' valt de aandacht echter op de volgende punten: eerstens op de tweedracht, die in de Loebel'lcom- missie heerscht en door de candida- tuur Hindenburg eerst duidelijk tot uiting gekomen is en welke tweedracht natuurlijk ver over de grenzen van die commissie heen de tegenwoordige regeering in haar bestaan bedreigt. Want, zelfs wanneer "de volkspartij zooals te verwachten is, zich noodge dwongen bij de situatie neerlegt, blijft nog de vraag, wat Stresemann zal doen. Deze heeft zich indertij'd met alle kracht tegen Gessier verklaard, omdat volgens hem de buitenlandsche ver houdingen Gessler's candidatuur niet dragen konden. Toch was Gessier een democraat en republikein, die zich bo vendien uitdrukkelijk tegen de revan- che-idée gekant had. Hindenburg heeft het lang zoo ver niet gebracht en deze omstandigheid, gevoegd bij zijn verleden, moet dus wel veel zwaarder op de teere buiten landsche verhoudingen drukken, waar van Stresemann de hoeder is. De ensceneering van de nieuwe can didatuur is een allerdroevigst begin geweest. Het was Jarres uitdrukkelijk beloofd geworden, dat hij ook bij de tweede verkiezingen candidaat zou b ij ven. Deze belofte werd door de Duitsch nationalen zonder eenig schaamtegevoel gebroken. Het is dan ook te begrijpen, dat Jarres, ontstemd over den weerzin- wekkendén „Kuhhandel" in het recht sche blok, besloten heeft definitief vanr een candidatuur af te zien. De footeekenis der candidatuur. Hindenburg. Het is duidelijk, dat de candidatuur Hindenburg slechts een verkiezings manoeuvre is van partijen, die voor geen enkel middel terug rchr'kken om een succes zoo noodig te forceeren. Hindenburg is 77 jaar oud, en daar de president voor 7 jaren gekozen wordt, zou zijn ambtsperiode tot 84 jaar loopen. De generaal aanvaardde de candi datuur onder de pressie van zijn vrien den, die hem te verstaan gaven, dat het zijn plicht was, zich opnieuw voor het vaderland op te offeren. Herhaal delijk heeft Hindenburg met het oog op zijn hoogen leeftijd geweigerd, tot dat hij ten'slotte op aandringen van admiraal Von Tirpitz heeft toegege ven. Een niet minder groot bezwaar is zijn afkeer van de politiek. Zijn geheele leven lang is hij uitslui tend militair geweest en de partijver houdingen in Duitschland hebben hem nooit bezig gehouden. Hij zal daar om, als het op politieke beslissingen aankomt, uitsluitend een werktuig in de handen van zijn raadgevers zijn. Dr. Stresemann en de Duitsche Volkspartij hebben de candidatuur van Hindenburg van het begin af bestre den, omdat zij den,indruk, dien deze candidatuur in het buitenland en voor al in Frankrijk maken moet, als nood lottig voor de toenaderingspolitiek be schouwen, die de Duitsche regeering in den laatsten tijd voert. Het zou inderdaad voor de Duitsche propaganda een moeilijke taak zijn, de wereld te overtuigen dat het mili tarisme in Duitschland aan terrein verliest, indien Hindenburg, de groote militaire heros van het Duitsche volk, tot hoofd van de republiek verkozen wordt De indruk in Engeland. Het bericht van de candidatuur van veldmaarschalk Hindenburg voor het Duitsche presidentschap heeft te Lon den een sensationeelen indruk ge maakt. In politieke kringen beschouwt men deze candidatuur als een onwelkome storing in de internationale besprekin gen over het veiligheidspact. Voordat beslist is, wie bij de Duit sche presidentsverkiezingen de over winning zal behalen zullen van de zijde der geallieerden, afgezien van de bijna gereed zijnde Fransche nota, wel geen verdere stappen worden ge daan. Politici van alle Engelsch'e partijen zijn het er over eens, dat een door Hindenburg uit naam der Hohenzol- lems geregeerd Duitschland zeer ze ker wantrouwen zou inboezemen. DE DREIGENDE FRANSCHE CRISIS. Herriici's positie zeer wankel. De Ministerraad bijengeroepen. In den Franschen Senaat werd gis termiddag langen tijd gesproken over de begrooting van onderwijs. Bij de voortzetting der behandeling heeft zich een ernstig feit voorgedaan. Herriot had voorgesteld de credie- ten voor de beurzen van studenten RECLAME □EN KT.' aan Lemen - Haarlemmerstraat 143 te verhoogen en stelde daarbij' de ver trouwenskwestie. De verhoogingen werden aangeno men met 142 tegen 140 stemmen, het geen dus een meerderheid van 2 stem men voor Herriot beteekende. Nader bleek echter, dat de stem men verkeerd waren geteld, en dat Herriot in plaats van 2 stemmen in de meerderheid feitelijk 2 stemmen in de minderheid was gebleven. Daar echter de in de zitting aangekondigde stemming als officieel geldt, heeft Herriot dus officieel een meerderheid van 2 stemmen. Herriot heeft in verband met deze stemming tegen gisteravond 10 uur een ministerraad uitgeschreven, waarin de regeering beraadslaagd heeft over de aan te nemen houding. De ver wachting was aanvankelijk, dat de re geering zou aftreden, doch zij schijnt besloten te hebben zich te houden aan de stemming, die officieel is afge kondigd. Althans, volgens een communiqué, verstrekt na afioop van den minister raad, zet het kabinet zijn politieken en financieelen arbeid voort. Ernstige aardbeving in Mexico. Een telegram uit New York meldt, dat de stad Sombrereta in Mexico door een aardbeving vrijwel verwoest is. Over een groote uitgestrektheid heerscht een paniek tengevolge van de vulkanische uitbarstingen en de aardbevingen in de staten Durengo en Zacatecas. President Calles heeft zich naar ChakhiliUites begeven, waa heen ook huip voor de vluchtelingen g.z^nd.n wordt. KORTE BERICHTEN. De te Tientsin verblijf houdende Chineesche ex-keizer heeft de regee ring der V. S. gevraagd of er be zwaren zouden bestaan tegen een Ame rikaansche reis voor studie-doeleinden Washington liet verklaren, dat het te gen die lreis geen bezwaar maakt. Ismet pasja geeft toe, dat de Koerdische opstand, ernstiger is dan zich aanvankelijk liet aanzien. Bij de verkiezingen voor de Lon- densche armbesturen is het aantal Labour-leden in de meeste besturen aanmerkelijk toegenomen. In sommige besturen heeft Labour zelfs dp meer derheid verkregen. Twee-en-vijftig Samaritaansche Joden, die op weg waren naar Jeru- zelem voor het Paaschfeest, zijn door Arabieren aangevallen, toen zij Na- bles passeerden. De Beriijnsche rechtbank heeft gisteren een verzoek van de verdedi gers van de gebroeders Julius en Henry Barmat om hun cliënten in vrij heid te stellen van de hand gewezen. Naar minister Joynson Hicks op een schriftelijke vraag geantwoord heeft, zijn er sinds Januari 1901 in Engeland 621 doodvonnissen uitge sproken, 545 over mannen en 76 over vrouwen. Daarvan is het vonnis over 335 mannen en 5 vrouwen voltrokken. Venizelos heeft verklaard bereid te zijn als Grieksch vertegenwoordi ger met Roemenië over een Balkan bondgenootschap te onderhandelen, zoodra de vernieuwing van het Grieksch-Servisch verbond een feit is. De ex-kapitein Sadoul is door den krijgsraad vrijgesproken van de hem ten laste gelegde desertie. UIT DE OMGEVING. Gemeenteraad. SASSENHEIM. De gisteravond gehouden raadsverga dering werd door allo leden bijgewoond, dank zij den terugkeer uit het buitenland van den heer v. Zonneveld, en het her stel van wethouder Wamaar. Beide wer den door den voorzitter, burgemeester Gouverneur in het bijzonder welkom ge- heeten. De heer Warnaar dankte voor de ondervonden belangstelling. De Voorzitter uitte er zijn voldoe ning over, allen zoo juist voor het Paasch feest „in. good ordre" om zich heen te zien. De ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen, en gaven geen aanleiding tot bespreking, evenmin als de voorgestelde af- en overschrijvingen op de begrooting voor .1924, welke allen wor-' den goedgekeurd. De balans- en exploitatierekening van de woningbouwvereeniging „De Vooruit gang" werden voorloopig goedgekeurd. Zullen eerst nog even bij de leden circu- leeren. Zulks op verlangen van den heer v. Breda. Zonder hoofdelijke stemming ging de raad accoord met den voorslag van B. en ,W» om de laan voor de Visser-school Gemeentelijke Aankondigingen Aan den gemeentelijken vischwinkc! Vischmarkt 18, tel. 1225 is Vrijdag en Zaterdag verkrijgbaar: SCHELVISC'l 0.11—0.39, SCHOL 0.11—0.28, BOT 0.11, CARBONADEVISCH 0.32, POON 0.15, Geh. KABELJAUW 0.22 per pond en IJBOKKING. Leiden, 9 April 1925., N. C. DE GIJSELAAR, Burgem. RECLAME Op GOEDEN VRIJDAG en PAASCHZATERDAG geven wij bij aankoop van 2 GULDEN een Jongenspakjes Nieuwste Schortjes Heeren Overhemden Kousen en Sokken Corsetten. tusschen Menneweg en Kerlclaan» „Beuken laan" te noemen, nadat gebl ken was, dat meerderen, o.a. ds heer v. Rijn de naam dezer laan reeds bij zichzelf hadden to-ge dacht. Het werd even stil, tosn de voorzitter punt 7 aan de orde 'stelde: dsn verkoop van liet oude, en den bouw van een nieuw raadhuis. Met waardeeringvoor de plaatselijke bladen, die reeds een breede toelichting in haar ko'ommen had opgenomen, acht te de voorzitter het gewenscht 0:11 dj be spreking van dit punt in te lei ..en met een historisch overzicht en een brcede motiveering. Daarbij wees spr. o.m. met bescheiden heid het veronderstelde verwijt terug van te voortvarend te zijn geweeet. Nief ik, aldus spr., maar gijrelf raadsleden, en gij, nijvere burgers, liebt de noodige drijf kracht uitgeoefend. De groote daden van den raad in de laatstverloopen jaren, doen spr. vertrouwen, dat hij ook thans, waar het gemeentebelang een groote daad vraagt, niet zal terugschrikken. Daarbij is het mo-ilijk, een schooner symbool van de eenheid 'aller burgers te denken, dan een mooi, nieuw ge meentehuis, wanneer de stichting daarvan noodig is geworden in verband met hst grooter geworden verschil tusschen de primitieve toestanden ten gemeentehuize en de gelukkig voortschrijdende ontwik keling der gemeente. En hiermede liet de Voorzitter het schip te water. De eerste spreker uit den raad, .als hoedanig de heer Baron v. Heemstra optrad, ontpopte zich als een tegenstan der van dadelijken nieuwbouw. Hoofdar gument van dezen spreker was, dat de toestand niet van dien aard is, dat de begrooting voor dit jaar, die toch reeds zoo zwaar beladen is, ook al in ver band met de aanhangige plannen, voor den bouw van een bad- en zweminrich ting, niet met een nieuwe last moett worden verzwaard. Spreker wilde eefst nog maar een jaartje wachten. De Voorzitter aqcentueerde des- verlangd een door den vorigen spreker aangevallen argument, de verkeerde be lichting van een der secretarievertrekken, waardoor een ambtenaar met den rug naar het licht moet zitten. De heer v. Heemstra had gezegd: als die ambtenaar zich omdraait, houdt hij den bouw van een nieuw raadhuis tegen.) Verder ver klaarde spr. namens B. en W., dat zij hier in gemoede van een 'noodzakelijk heid durven spreken.-Men moet eerst het project van een werkelijk goed raadhuis hebben gezien, (zooals spr. er een over legde). De vele schitterende kwaliteiten van hel veronderstelde nieuwe raadhuis werden vervolgens in den breede uiteengezet, en gesteld tegenover den geraamden (bui ten de leden aan niemand bekenden) kost prijs. Als we dat doen, aldus spr., zijn we er al. j De heer baron v. Heemstra kon zich daarmede niet vereenigen, omdat nog niet met grond, enz., doch alleen met het gebouw zelf was gerekend. De heer v. R ij n waarschuwde, met een verwijzing naar den loop der landszaken tijdens en na de periode van de hoog conjunctuur voor een te royale houding al is het momenteel een gulden tijd. Spr. had er ten tijd voor genomen om er over na te denken, en naar aanleiding daarvan verklaarde spr. zich om finan- cieele redenen positief tegen het voor stel. Gelukkig daagde na deze positieve uit spraak een verdediger op in dc persoon van den heer B i s s c h o p s, die waar schuwde tegen een" zidh doodstaren o de noodzaak van bezuinigen. Het tege woordige raadhuis is heusch veel te p mitief, en in geen geval een sieraad vo de gemeente, nog minder in overc stemming met haar bloeienden toe t Spr achtte het een zaak van groot b dat voor het oude gebouw eventueel de volle prijs kan worden gemaakt, we spreken van een nieuw gebouw,

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2