CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN «■RCSA.NG MAANDAG 6 APRIL 1925 NUMMER 1482 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal 2.90 BUREAU: Hooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 4 .tot ueter inzien t. Van Sociaal-democratische zijde wordt nog altijd de stelling verdedigd, dat Overheidsbedrijven, b.v. Gas- en Electriciteitsfabrieken g»en winst mo gen maken, maar dat zij tegen kost prijs hebben te leveren. Gebeurt dat niet, dan heft men een indirecte belasting, waarvan het heet dat zij altijd onevenredig zwaar drukt op de minder gegoeden. In Amsterdam en andere gemeenten waar de Soc. Democraten mee de lei ding hebben wij wezen daarop reeds vroeger is men evenwel van het ma ken van winst volstrekt niet afkeerig. Hierop werd onlangs ook in de Eer ste Kamer door Prof. Diepenhorst in zijn debat met den heer Wibaut de aandacht gevestigd. En wat antwoordde toen de heer Wibaut? Wanneer mijn partijgenooten dat zeggen, geven zij zich van 'tgeen zij zeggen geen voldoende rekenschap. De kracht van de leuze is groot in de wereld, en dan gaan zij af op de leuze dat de Overheid moet leveren tegen kostprijs. Vroeger b?n ik in deze materie niet zoo helder geweest als tegenwoordig, maar door dieper nadenken ben ik tot dit beter inzicht gekomen. Door dieper nadenken tot beter in zicht gekomen. 't Valt te prijzen in den heer Wibaut. Laten we hopen dat zijne volgelin gen, die blijken in deze materie nog niet zoo helder te zijn, ook eens gaan nadenken. Wie weet, misschien komen ze dan ook nog wel tot beter inzicht. V Belastingpolitiek Op de belastingplannen van minister Colijn worden en werden vele aanmer kingen gemaakt. Een der bezwaren is dat het verband tusschen de directe en de indirecte belastingen verbroken wordt, en dat de indirecte belastingen te hoog worden opgevoerd. Laten we om hierover een oordeel te vellen in grooten stijl eens nagaan de verdeeling der inkomsten per hon derd gulden zooals die was voor 1914 en in het jaar 1924. Per honderd gulden belasting die de Staat inde kreeg hij uit Grond-, Perso- neele- en Vermogensbelasting in 1924 minder f 11, terwijl aan Inkomstenbe lasting en Dividend belasting 18 gul den meer inkwam. De verschillende verdedigingsbelastingen, die in 1924 nog niet bestonden brachten 8 gulden meer in het laatje. Op verschillende accynsen verloor de staat per honderd gulden inkomsten 13.5 gulden en op de invoerrechten 3.5 gulden. Aan directe belastingen ont ving de 9taat per honderd gulden in 1924 dus f 15 meer, maar aan indirecte belastingen werd per honderd gulden f 17 verloren. Hieruit blijkt duidelijk/ dat het even wicht tusschen directe en indirecte be lastingen verbroken is. En nu wil onze minister van finan ciën dat evenwicht weer eenigermate herstellen. Deze belasting 21.5 pet. van de to taalinkomsten moet dus omlaag en de indirecte lasten moeten omhoog. Dat beguisel werd door minister Co- lijn trouw gevolgd. Reeds zijn voorgan ger was hiermede begonnen door de Tabaksbelasting, die in 1924 3 pet. van de inkomsten uitmaakt. De invoerrech ten, die per honderd gulden inkomsten ni 1924 f3.5 minder opbrachten dan in 1914 moesten opgevoerd worden, wat dan ook gebeurd is, door de nieuwe Tarief wet. Ên nu staat de Weeldewet op het program, welker opbrengst de betrek kelijk verminderde opbrengst van do accijnzen op suiker en het geslacht kan compenseeren. Het is dus niet juist dat de verhouding tusschen directe en indirecte belastin gen wordt verbroken. De verhouding wordt integendeel hersteld. K. STADSNIEUWS. Vereen, van Chf. Onderwijzers. Zaterdagavond vergaderde de Afd. „Leiden" der Vereen, v. Chr. Onderw. in de bekende zaal in het „Nut." Alvorens na de gebruikelijke ope ning het woord te geVeti aan den heer J .C. Wirtz Czn. richtte de voorz. de heer P. Zijlstra zich tot dhr. W. om hem hartelijk geluk te wenschen met zijn 50-jarig jubilé, dat hij den vori- gen dag had mogen herdenken. Was dit in alle stilte geschied, 't leven en werken van den jubilaris was niet zoo verborgen gebleven. Spr. hoopte dat dhr. W. nu hij weer hersteld is, nog jaren de vruchten van zijn werkzaam leven op zoo velerlei gebied mocht ge nieten en deze afdeeling daarvan ook mee zal mogen genieten. De heer Wirtz, hierna het woord verkrijgende voor zijn inleiding over de „Vereenvoudiging van ons Taalon derwijs" dankte eerst voor de harte lijke woorden namens de afdeeling tot hem gericht. Spr. zegt ook God te dan ken voor de velerlei zegeningen in z'n leven genoten, vooi de vruchten die hij mocht zien, die juist ook weer ge noeg teleurstellingen naast zich had den, om den jubilaris aiet hoogmoedig te maken. Tot zijn inleiding komende, verbaalt spr. op de hem eigen wijze, van zijn ervaringen met het taalonderwijs in heel verschillende deelen van ons land opgedaan, van den invloed van het dia lect. Vooral in verband met het laatste licht hij met voorbeelden toe. hoeveel werk bij het taalonderwijs bij slaafs volgen der taalmethoden wordt nage laten, hoeveel ook ai3 overbodig kon worden weggelaten. Van de tegenwoordige methoden en van het met hand en tand vasthouden aan, naar spr.'s oordeel, zooveel on- noodige vormen, blijkt hij allerminst een voorstander te zijn. Na zoowel voor dit onderwijs als voor de correc tie wegen te hebben aangegeven om een gunstig resultaat te kunnen ver wachten, eindigde de heer W. zijn met aandacht gevolgde voordracht. De discussie wees wel uit, dat som migen met den spr. nogal in meening verschilden, maar de voorz. sprak ze ker in den geest der vergaderden, toen hij den heer W. hartelijk dankte voor de wijze, waarop hij dit londerwerp zoozeer de practijk van het onderwijs rakende, had behandeld. Besproken werden daarna nog eeni- ge uingen betreffende de sauk.: te houden algemeene vergadering, waar na de heer Zijlstra werd aangewezen als afgevaardigde naar de „voorver gadering" en de heer De Boer van Noordwijk als zijn secundus. De heer Wirtz eindigde met dank gebed deze mooie vergadering. Opening Instituut Kern. Zaterdagmiddag heeft in tegenwoordig heid van een aantal genoodigden en auto riteiten de opening plaats gehad van het instituut Kern, het instituut voor Indische archaeologie, in het gebouw Gravestein, De openingsplechtigheid ving aan met een rede van den voorzitter, Prof. Dr. J. P h. V oge 1, die in 't bijzonder welkom heette J'hr. Mr. Dr. N. C. de Gijselaai als burgemeester van Leiden en als pre sident-curator der Leidsche Universiteit en de vertegenwoordigers van den Aca- demischen Senaat en vervolgens dank aan het gemeentebestuur bracht voor het af staan van een gedeelte van dit historische gebouw voor de huisvesting van het in stituut, aan de Commissie van Uitvoering van het Leidsch Universiteitsfomds, die door een ruime subsidie een vaste finan- cieele basis heeft verschaft aan de2e on derneming en aan Dr. Wieder, den di recteur van de Universiteitsbibliotheek, door wiens hulp en medewerking uit de Universiteitsbibliotheek een grcot aantal belangrijke werken in bruikleen aan het Instituut is afgestaan. Den naam van het Instituut noemde spreker een symbool en tevens een pro gramma. Studie der Indische archaeologie gebaseerd op een degelijke taalkennis, is het doel van het instituut Kern, een s.udie zich uitstrekkend over het geheel?- Indi sche cultuurgebied: Voor-Indie, Achter- Indië en Indonesië. Dat ook excursies op nauw-verwante cultuurgebieden niet uit gesloten zijn, ligt vcor de hand. Spr denkt vooral aan Perzië, Tibet, Turkestan en het verre Oosten. Eindelijk besprak hij het doel van het Instituut. Dat doel is tweeledig. Het wil zijn een inrichting van onderwijs. De col leges in de Hindoe-Javaansche en Indi sche archaeologie zullen voortaan in dit vertrek gegeven worden, onder gebruik making van het aanwezige materiaal. Ver der zullen origineele voorwerpen hier een plaats kunnen vinden. Reeds mocht het bestuur enkele zoodanige voorwerpen in ontvangst nemen, waarvoor spr. den hee- ren H. Dunlop en A. C. Tobi, controleur B. B., hartelijk dank brengt. Maar het instituut zal niet alleen be doeld zijn als een seminarie voor Indi sche archaeologie ten gebruike van stu denten. Het bestuur hoopt, dat het zal worden een centrum voor wetenschappe lijk onderzoek, waar binnen- en buitenland sche vakgenooten zich zullen wijden aan de studie der Indische oudheden. Het be stuur hoopt ook mettertijd jonge Neder- landsche geleerden naar Indië uit te zen den, om daar ter plaatse monumenten te onderzoeken en te bestudeeren en deel te nemen aan opgravingen. Na Prof. Vogel voerde het woord Jhr. Mr. Dr. N. C. d e G ij se 1 a a r, die zeide, als burgemeester van Leiden het tot stand komen van het instituut Kern ten zeerste toe te juichen, omdat de roem van de Leidsche Hoogeschool en hare instellingen ook op Leiden afstraalt. Als president curator der Leidsche Hoogeschool achtte spr. de oprichting van het instituut zeer gelukkig juist in dezen tijd van stroomin gen waarin het Leidsche Indologische onderwijs zoo wordt becritiseerd. Het In stituut Kern toont thans opnieuw, hoe veel de Leidsche Hoogeschool voelt voor de bevolking, de geschiedenis en de oud heden van Indië. Spr hoopt, dat het insti tuut Kern de luister der Leidsche Hooge school zou verhoogen en er toe zou bij- uragca o.n d,n band tusschen Leiden cn Indië hechter te maken. Prof. Dr. W B. Kristensen bracht de gelukwenschen over van den Academi- schen Senaat. De rector-magnificus, Prof. Mr. A. J. Blok ,was verhinderd de ope ning bij te wonen. Spr zeide de hopen, dat het Instituut Kern een krachtigen steun zou worden voor het Indologische onderwijs aan de Leidsche Universiteit. Prof. Dr. A. W. Byvanck voerde het woord namens *de faculteit der letteren en wijsbegeerte. Spr. wees er op, dat de archaeologie een steeds grooter plaats gaat innemen bij de studie der letteren en wijsbegeerte. Het onderwijs in de archae ologie is echter niet wel mogelijk zonder een instelling als het Instituut Kern. In het begin van de 19e eeuw bestond aan de Leidsche Hoogeschool reed? een in stelling als het instituut Kern. Het droeg den weidsch^ naam van Academisch mu seum voor schoone Kunsten. Langzamer hand is deze instelling echter opgeheven. Slechts het Prentenkabinet is nog een overblijfsel er van. Spr wenschte de ver- eeniging geluk met het tot stand komen van het instituut en hoopte dat dit ook in de toekomst den onontbeerlijken finan- cieelen en moreelen steun zou blijven ge nieten. De aanwezigen bezichtigden daarna het instituut, rondgeleid door het bestuur der vereeniging. Verbod van melkbezorgen op Zondag. Na de aanneming in de Raadsver gadering van 22 December 1924, van de motie van den heer Wilbrink, in zake de bezorging van melk op Zon dag, hebben B. en W. de commissie voor de strafverordeningen uitgenoo- digd een verordening in den geest van bedoelde motie te ontwerpen. Deze heeft aan die uitnoodiging voldaan en legt nu bij een ontwerp-verordening aan den Raad voor. Daarbij wordt opgemerkt, dat de minderheid van de Commissie in be ginsel tegen de vaststelling van een dergelijke verordening gekant is. Zij stelt zich ten deze op het standpunt ook door B. en W. in hun desbetref fend praeadvies van 31 October 1924 ingenomen, en meent derhalve de tot standkoming van den maatregel, wel ke op dit punt getroffen staat te wor den, te moeten bestrijden. Intusschen bestaat overigens om trent de wijze, waarop, gelet op het gevallen votum, de aflevering van melk op Zondag behoort te worden ge regeld afgezien van een eenkei on derdeel, in de commissie eenstem migheid. Die regeling komt hierop neer, dat het voortaan des Zondags den geheelen dag verboden zal zijn melk of melkproducten aan huis te be zorgen. Alsmede zal het verboden zijn, op dien dag een winkel, waar melk of melkproducten worden verkocht, voor het publiek geopend te hebben op an dere uren, dan van des voormiddags 7V2 tot 8V2, van 12 tot 2 en van des namiddags 6 tot 8 uur. Voor zoover uitsluitend voor gebruik :er plaatse van verkoop wordt verkocht, is laatst- gemelde bepaling uiteraard niet van toepassing. Ten aanzien van den melkverkoop op Zondag wordt een uitzondering op het verbod voorgesteld voor verkoop op geneeskundig voorschrift. Ten aanzien van de aanwijzing van de gevallen, waarin melk en melkpro ducten des Zondags wèl zullen mogen ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 221/» cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tariel Bij contract, belangrijke redactie. Kleine adverientiën bij vooruitbetaling van ten Hoogste 30 woorden, worden dage lijks 'geplaatst ad 40 cent. FEUILLETON. De Loods van Zwaankreek. Een verhaal uit het verre Westen. 12) Zooveel is ten minste zeker, hij stak zijn vijandige gezindheid jegens den zendeling en alles wat op dezen be trekking had, niet onder stoelen en banken. Die vijandigheid kwam meer dan ooit aan 't licht bij de godsdienst oefeningen op den eerstvolgenden Zon dag. Zij kwam misschien te sterker door de oprecht gemeende hartelijke instemming van Hi, die bereid was om alles te steunen wat de Loods maar met mogelijkheid zou kunnen beweren. Bill, die niets met eigen oogen aan schouwd had, maar van Hi een opge togen verslag had gekregen, nam voor alsnog een afwachtende houding aan. De billijkheid clscht echter te erken nen, dat in Bills hart geen plaats was voor lage afgunst, zelfs niet toen Hi hem rondweg zeide, dat hij best nog eens in de lew kon gaan bij deD Loods Maar hoeveel eerbied Bill ook had voor Hi's oordeel inzake bet balspel, hij dacht er niet aan zijn recht prijs te geven, om een eigen opinie te heb ben over vragen van godsdienstigen aard, en wachtte er zich dus wel voor eenige bewondering te toonen, zoolang de zendeling niet bewezen had, dat hij in zijn ambt iets vermocht tot stand te brengen. De tweede godsdienstoefening ver liep vrijwat beter dan de eerste. Het zingen ging van harte, en onwillekeu rig namen de mannen onder het ge bed een eerbiedige houding aan. Het onderwerp der preek gaf ditmaal geen aanleiding tot tegenspraak en re detwisting. 'tWas het verhaal van Zacheus den tollenaar, en vertellen was Moore's bijzondere gave. Hij slaag de er dan ook meesterlijk in ons met een paar flinke trekken den slimmen bekeerden tollenaar en den trotschen aanmatigenden, bedilzieken Farizeër voor te stellen. Met een gelukkige wending zag men hen overgeplaatst naar Laag Heuvel land, gekleed in een veedrijverskiel. Bill was niet zoo gauw met zichzelf eens wnt er van te denken, maai* Hi behoefde zich niet lang te nezinnen en beduidde zijn vriend met veelbeteeke- nende knikjes en oogjes, dat hij in Bruce den Farizeër herkende, natuur lijk tot diens groote ergernis. De prediker moet hei bemerkt heb ben, want met een waarlijk gee9tigen zet werd ons de Farizeër voorgesteld als iemand, die in plaats van zelf den schoen aan te trekken, liever onder zoekt, of hij soms zijn buurman past. Waarop Bill Hi met den elleboog aan stootte en hoorbaar fluisterend vroeg: „Zeg, vrindje, hoe smaakt je dat?" „Zwijg toch", antwoordde Hi veront waardigd, maar zijn vertrouwen in z'n uitleg van de toepassing had een schok ontvangen. Toen Moore over den Meester ging spreken en ons beschreef hoe Hij ver keerd had onder zijne discipelen, kwa men wij, toehoorders, zoozeer onder den indruk van het gehoorde, dat on ze harten ontroerd werden binnenin ons. Die groote Persoonlijkheid stond als levend voor ons in al zijn goedheid en barmhartigheid. Hi was er heeleiv.aal stil onder ge werden, Bill meer verbaasd, want het was alles nieuw voor hem, maar Bruce scheen er door geprikkeld te worden tot verzet. Hem was dat alles overbe kend, en vol van herinneringen, waar hij niet aan verkoos te denken. Hij was dien avond dan ook buiten gewoon twistziek, dronk veel, en ging laat naar huis, vloekende en schelden de op alles en allen, en op den Loods in 't bijzonder, want Moore had heel voorzichtig en bescheiden geprobeerd hem tot kalmte te brengen, cn bij het opstijgen te helpen. „Niet veel beter dan een beest", zei Hi, met de bedoeling den Loods een troostwoord toe te voegen, omdat hij den wegrijdende diep neerslachtig stond na te kijken. „Neen, neen, niet een beest, maar een broeder", antwoordde hij snel. „Een broeder? Neen boor, daar is mijn familie nog te goed voor!" ant woordde Hi gebelgd. „De Meester heeft hem lief", zei de ander ernstig. „Kom, dat kan u geen ernst zijn. Ge loof me, hij is nog meer met zichzelf ingenomen, dan die ouwe zot uit den bijbel, van straks, en mei vrijwat min der reden." Maar Moore zei vriendelijk: „Beoor- woiden bezorgd, bestaat in de com missie verschil van gevoelen. De meerderheid meent, dat, wil men de melkbezorging op Zondag conse quent regelen, alleen voor ziekenhui zen, gestichten en bakkerijen een uit zondering op bet bezorgverbod be hoort te worden gemaakt. Voor die in richtingen toch kan het noodzakelijk zijn, ctes Zondags versche melk te ont vangen. De meerderheid van de commissie acht het ongewens cht, de bezorging op Zondag ook toe te laten ten behoeve „v. hotels, café's, restaurants en lunch rooms. Het zou, zoo meent zij, in hooge mate ongerijmd en onverdedigbaar zijn, te verbieden dat op Zondag melk bij de ingezetenen aan huis wordt be zorgd, maar toe te laten, dat des Zon dags de melk wordt afgeleverd aan café's, restaurants, lunchrooms en ho tels. De minderheid van de commissie is van een andere opvatting. Zij zou haar oordeel in dezen als volgt willen weer geven: Het doel van de melkverorde- ning moet zijn het tegengaan van het huis-aan-huis bezorgen der melk op Zondag. Wanneer dat doel is bereikt, moet overigens getracht worden zoo min mogelijk hinder en last aan de ingezetenen te veroorzaken. Het beoog" de doel wordt nu niet in gevaar ge bracht, wanneer de gelegenheid tot melk bezorgen op Zondag, behalve ten 1 behoeve van ziekenhuizen, gestichten en bakkerijen, ook voor hotels, koffie huizen en melksalons wordt vrijge laten. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: W. Kraal, gesch. 47 j j. en G. Withaar, jd. 46 j; C. W. Huis man, jm. en J. H. v d Ham, gesch: P. G. v. Ulden, jm. 23 j. en E. Chouffour, jd. 20 j; W. v. d. Reijden, jm. 23 j. en C. H. Hoogkamer, jd. 22 j; A. Stik- voort, jm. 28 j. en J. Viele, jd. 25 j; C. Wijling, jm. 27 j. en L. Volkers, jd. 1 25 j; R. Wilschut, jm. 29 j. en M. W. Struben, gesch. 28 j; A. J. de Tombe, j wedr. 45 j. en E. Ferwerda ,jd. 45 j; A. H. Winkelmolen, jm. 33 j. en J. W. 1 Schoenmaker, wed. 30 j; W. F. Zirkzee 1 jm. 22 j. en J. C. E. Laven, jd. 23 j; C. Bleyie, jm. 24 j. en A. v d Berg, jd. i 25 j; W. C. Mooyekind, jm. 30 j. en M .J. Rombouts, jd. 25 j; K. Pees, jm 25 j. en J. Favier, jd. 23 j; A. Hoorn weg, gesch. 24 j. en J. Lancel, wed. 21 j; J. Ph. la Lau, jm. 26 j. en M. E. v. Dam, jd. 22 j. Mij. van Ned. Letterkunde. Vrijdagavond had de Maatschappij van Nederlandsche Letterkunde het genoegen voor haar te zien optreden den heer J. J. Smith, B. A., Hooglee raar te Stellenbosch (Z.-A.) De belangstelling voor deze lezing was buitengewoon groot en de spreker werd door den voorzitter Prof. Ph. S. van Ronkel hartelijk welkom gehee- ten. Spr. ving zijn voordracht aan over 1 de ontwikkeling van het Afrikaansch en de vereenvoudiging van het Afri kaansch werkwoordelijk stelsel, met uitvoerig het ontstaan van het Afri kaansch te schetsen. Hoewel spr. erkent dat Zuid-Afiika veel te danken heeft aan de Nederland sche taalgeleerden, kan hij hun con clusie over het ontstaan van het Zuid- Afrikaansch niet onderschrijven. deel hem niet te hard, Hi!" en ging heen, waarna Hi en' Bill nog geruimen tijd onder het genot van een borrel die zonderlinge beschouwing bleven be spreken. Toen zij een uur later even eens in de duisternis verdwenen en naar Ashley-Hoeve terugkeerden, wa ren zij er nog lang niet over uitge praat. Dat was de eerste van een lange reeks echt goede bijeenkomsten. De toespraak was altijd hoogst eenvou dig. Afgetrokken vraagstukken werden j niet behandeld, daarentegen werd steeds partij getrokken van alles wat in die heerlijke bijbelsche verhalen op het dagelijksche leven kon worden toe gepast, en'dan bij voorkeur gestoken in een kleed, voor bet Verre Westen geschikt. Bill en Hi hechtten zich met hun gansche hart aan den zendeling en trokken 9teeds zijn partij. Eens zelfs hoorde men den laatste triomfantelijk verklaren: ..Je zoudt nooit een dominé in hem zien, dat is zoo; maar hij is een beste harddraver, en 't zal niet lang duren, of hij gaat er als een wervelwind vandoor" (Wordt vervolgd./

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1