MODERUBRIEK. L i I 1 Q j] 1 iii B y c NiïEUWE CETDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 3 APRIL TSSH JIT DE OMGEVING. WASSENAAR. Woensdagmorgen vergaderde de Raad deze gemeente De Voorzitter deed mededeeling, dat van gemeentewege aan Jac. Voornam een fauteuil werd aangeboden bij ge legenheid van de Viering van zijn hon derdsten verjaardag Voorts deelde de voorzitter mede, at B en W met ingang van 1 April 1925 heboen bevorderd tot commies ter secretarie den heer G. J. Schut en tot ilerk in vasten dienst den heer C Ver steeg, en dat is benoemd tot corres pondent der Arbeidsbemiddeling de heer Brouwer. B. en W, hebben voorts besloten sollicitanten op te roepen voor klerk ter Secretarie. Medegedeeld werd voorts dat de ver- eeniging Wassenaar Vooruit voor de Burgemeesterskamer van het nieuwe raadhuis heeft aangeboden 6 ramen van gebrand glas met wapens der Oranjes, het Nederlandsche wapen en het wapen van Wassenaar, Besloten werd het geschenk dankbaar ie aanvaarden. Van het kerkbestuur van de parochie „De Goede Herder" is een verzoek in gekomen om een lokaal van de pastorie tijdelijk als schoollokaal in gebruik te megen nemen. Goedgekeurd. Over enkele verzoeken om subsidie wordt beslist. Ter tafel kwam weder het voorstel van B. en W. om met den heer Van Dijk een weg aan te leggen van den Lange Kerkdam naar de Oprijlaan van Huis de Paauw. De heer Van Dijk was bereid f 15000 in de kosten ad f 36207 bij le dragen. Zonder hoofdelijke -stemming werd tot den aanleg van den weg besloten. Hierna bracht de Voorzitter ter tafel een voorstel van B, en W. tot aankoop van de stalgebouwen bij Huize De Paauw, benevens een strook grond groote 3100 M2, rondom het gebouw. Met algemeene stemmen werd hierna tot den koop besloten. OEGSTGEEST. GeborenGerard, z. van W. J. Ouds hoorn en A. Alblas. Cornelia Maria* d- van J. Molenkamp en J. M. v. Tienen, GehuwdA. Nederburgh te Warmond en A. v. Egmond te Oegstgeest. Overleden: C. v. Wetten 67 jaar, Wed. W. den Dubbelden. N. Visser 12 jaar. Op den Rhijngeester Straatweg had door het te dicht bij den tram baan plaatsen van een wagen, een aanrijding plaats met de Electr. Tram. Een tweede wagen daarbij staande, moest het ook nog ontgelden, zoodat beide zwaar beschadigd werden. OEGSTGEEST. .Woensdagavond j.l. vergaderde de A.-R. Prop-club in de consistorie der iKehoboth-kapel. De voorz. de heer van Esch, opent de vergadering met gebed en heet allen welkom. De secr. leest de notulen eener vo rige vergadering. De heer de Wilde houdt daarna eer.' inleiding over het onderwerp: „On ze houding tegenover de defensie". Inl. toont aan dat onze tijd zich ken merkt door onbeslistheid en onstand vastigheid op velerlei gebied'. Inzonderheid merken wij dit op in het nationale leven. Zoo ook ten op- zichte van defensie. Waar sprake is van moreele en I militaire defensie, wil spr. het laatste inzonderheid behandelen. Wanneer er gesproken wordt van defensie d. i. ver dediging, handhaving van het recht, wordt dikwerf de vraag gesteld: wat is recht? De grondslag van het recht ligt in de wet en ordening Gods. Dsar de defensie rust op het recht, wil spr. dan ook niet behandelen de technische zijde der defensie, d. i. hoe de defensie, moet zijn, maar in de eerste plaats de vraag: moet de de fensie er zijn? Dit kunnen wij beves tigend beantwoorden. Zij dient om de kwaden en het onrecht te straffen, waarom een macht (overheid' noodig is. (Rom. 13^ Aan deze macht wordt door C-od zelf het zwaard in handen gegeven (Gen. 9 Q). Tot handhaving daarvan is defensie noodig en moet zij er zijn. Ook in Jezus' gesprekken tegenover soldaten, lezen wij nooit, dat Hij hen bestraft over hun wede, terwijl deze er vooral waren om de macht te hand haver- Verwerpen wij de defensie, die be deelt door leger en vloot op te treden tegen aanvallen van vijanden buiten de grenzen, dan moeten wij ons, con sequent doorgevoerd, ook stellen tegen politie en justitie, die optreden tegen vijanden binnen de grenzen. Verwerpen wij dit, dan stellen wij ons tegen de ordinantie Gods en wordt liet alleen een verwachten van den mensch. Waar dit op uitloopt zien we bij den Volkenbond. Hoe schoon het doel' ook is, de grootste ij veraars er voor stellen er Teen vertrouwen meer in. De p opaganda voor ontwapening is arom boerenbedrog. Laf en eerloos zou lïet zijn voor den moed der helden van ons voor geslacht, om zonder slag of stoot ons over te geven. De verdediging moet zijn in over eenstemming met onze nationale kracht. Niet in grootte, maar in een 1' dat zijn plicht en roeping ver staat, ligt onze kracht. Zouden wij dan niet sterk' zijn De geschiedenis bewijst het. Vertrouwen we daarin meer op God, die soms een kleine groep, die volgens plicht en roeping handelen, zegenen wil. Laat theorie en praktijk hier geen schrille tegenstelling vormen, zooals linkerzijde met hun leuze „geen man en geen cent" en als ze aan de re geering komen, gaat de defensie boven de nationale draagkracht. De bewij zen daarvan vinden we bij onze bu ren. Laten we ons niet door deze schijnleuze van de wijs brengen. De overheid raoetde staatseenheid volgens haar recht handhaven naar binnen en naar buiten en daarvoor moet de defensie er zijn. Op deze leerrijke inleiding volgt een aangename gedachtenwisseling. Bij de rondvraag wordt de propa ganda besproken, waarna de heer de Wilde deze vergadering met dankzeg ging sloot. Op de volgende vergadering zal door den heer Hulshoff ingeleid wor den het onderwerp: Onze houding te genover de Herv. (GerefJ Staats partij. RECHTSZAKEN. KANTONGERECHT ALPHEN. Voor het Kantongerecht had zichte verantwoorden H. A. Sch. te Boskoop, die geweigerd had op herhaald aan dringen van den brugwachter zich van de Gouwsbrug te verwijderen. Bek!:, ontkende, doch verklaarde op een pas afstand van de brug geweest te zijn. De Brugwachter bevestigde evenwel zijn verbaal en verklaarde bovendien dat bekl. tweemaal geweigerd had zijn naam op te geven. Bekl. werd veroor deeld tot f 5 of 5 dagen. C. B. te Koudekerk was verba- liseerd dat hij met C. T. op den open baren weg aldaar, in strijd met de po litieverordening, twee paarden had la ten losloopen. Bekl. verklaarden dat de paarden zich hadden losgerukt en zeiden dit dadelijk aan de politie te hebben medegedeeld. De verbalisanten konden zich hier van niets herinneren, waarna de amb tenaar van het O. M. een geldboete v. f2.50 of 1 dag voor ieder eischte. Uit spraak f2 of 2 dagen hechtenis. A. van O. landbouwer te Boskoop stond terecht wegens melkverval- sching, door toevoeging van water. De controelur verklaarde, dat bij navraag de echtgenoote van bekl. openlijk be kend had, met medeweten van haar man de melk vervalscht te hebben in verband met een gerezen kwestie tus- schen hen en den melkslijter N. De scheikundig directeur van den Keu ringsdienst van Waren te Leiden had geconstateerd dat een waterpercentage van 11 aanwezig was geweest. Bekl. werd veroordeeld tot f 300 of 30 dagen. J. C, 1 te Ter Aar had een hoe veelheid rundvleesch aanwezig gehad hetwelk niet voor consumptie geschikt was en evenmin van het keurings- merk was voorzien/ Beklaagde zeide dat het vleesch hem niet toebehoorde, doch dat hij het had ontvangen om gerookt te worden. Eiscli f 8 of 8 dagen hechtenis. Vonnis f 6 of 6 dagen hech tenis. Voor overtreding der arb.wet: J. L. 2 x f4 of 8 dagen hechtenis; J. A. P. 3 x"f4 of 12 dagen hechtenis; P. van D. f2.50 of 1 dag hechtenis. Overtredingen vleeschkeuringswet: M. K. f0.50 of 1 dag hechtenis; G. A. S. 3 x f7 of 21 dagen hechtenis. H. B. had met een auto gereden op den Wouhrugschen weg, die voor deze voertuigen is gesloten. Bekl. zeide, in dienst der Gem. Lichtbedrijven zijnde, materialen te hebben moeten aanvoe ren voor kabelaanleg op dien weg. Een verzoek om dispensatie was wel gedaan, doch toen nog niet afgekomen Uitspraak f3 of 3 dagen. A. D. bestuurder van een autobus van Alphen op Leiden, was met zijn wagen op den Lagen Rijndijk onder Koudekerk op een handkar gere den. Door den schok was hij zijn stuur kwijt geraakt en was de bus in de sloot terecht gekomen. Bekl. onderstreept^ dit laatste. De kan van den weg was echter daags te voren opengebroken geweest, zoo dat de grond daar zeer verzakt was. Om nu te voorkomen dat de auto zou wegzakken, waartoe volgens meening van bekl. veel kans bestond, trachtte hij zoo spoedig mogelijk weer midden op den weg te komen. Dit deed hij evenwel te vroeg met het bekende ge volg. De kantonrechter veroordeeld* beklaagde tot en boete van f 6 subs 6 dagen hechtenis. Afb. 5. Costuumrok met zij-sluiting van knoopen. Afb. 1. Blouse met ron de n hals. Op warme dagen dragen wij in huis bij voorkeur een lichte dunne blouse met korte mouwen en lagen hals. Voor deze blouses zijn crepe-stof en zijde alsmede alle soorten wasch- stoffen, zoowel effen als bedrukt een dankbaar materiaal. Ons plaatje geeft een lang jumper- model, zeer smaakvol bewerkt Al naar keuze kan mep links op zij een paar lussen aanbrengen. Het middengedeelte wordt door knoopen gegarneerd. De onderste rand is voorzien van een mooibewerkte schuifzoora. Afb. 2. Casaque met kraag. De lengte van deze casaque wordt bepaald, door de lengte van het jasje dat erover gedragen wordt. Het lange rechte model kan met, of zonder ceintuur gedragen worden Als materiaal is lichte crepe-stof heel mooi, in combinatie met wit opaal, en smalle valenciennes-kantjes voor kraag, mouwopslagen en passe. Men kan deze casaque zonder sluiting maken. Een kantje langs de zaksplitjes. Afb. 6. Costuumrok met geplooid zijgedeelte. Afb. 3. Blouse met staanden kraag. Onze meer bejaarde dames dragen bij voor keur bij het mantelpak een blouse met staanden kraag. Ons plaatje, dat een blouse van witte stof laat zien, is voor op den schouder ingehaald. Dit harmonieert weer heel mooi met de afwerking van de lange mouw, en den staanden kraag, terwijl het ingezette stukje open zoomen heeft De onderrand is in een ceintuur gevat Afb. 4. Blouse met ja- bot en omgeslagen kraag. Deze witte blouse is gegarneerd door groopen van fijne zoompjes. De jabot die langs de geheele lengte loopt, wordt door een sierlijk kantje onderbroken, dat ook aan den om geslagen kraag voorkomt terwijl de gebogen mouwopslagen glad blijven. Afb 5. en 6. Twee costuumrok ken. Ons plaat je geeft hier een model van twee costuuwrokken. De een is van lichte, de andere van donkere wollen stof gemaakt De eer ste rok knoopt links opzij over, terwijl de tweede hier een paar plooien vertoont Van achteren ?ijn beide rokken geplooid. Afb. 7. Store met rijk borduurwerk. Deze elegante store is versierd door drie medaillons, die in Richelieu-werk zijn uitgevoerd, terwijl de zich hierbij aanpassende figuren, al naar het hoofdmateriaal, in steel- steek of van doorstopwerb gemaakt zijn. Een smalle kant loopt langs de geheele lengte van de store, terwijl de bogen door kwasten zijn afgewerkt. Afb. 8. Kussen met appli que s. Dit kussen is bestemd voor de heerenkamer, en heeft appliques, die men maakt van laken of leder in twee tinten. Zooals men ziet bevestigt men de kleine gedeelten met breede steeken, waarvoor men een der hoofd- tinten kiest De smalle strook, die de vier hoeken deelt, is met overhandsche steken aangenaaid. Afb. 9. Theewirmer met olantgarnituur. Deze aparte theewarmer heeft het nieuwe, zeer ge wilde ronde model. Op den grond vorm, die uit vier gedeelten bestaat, worden drie volants genaaid, die van lichte zijde, of een andere luchtige stof gemaakt zijn. Afb. 10 en 16. Twee patro nen voor kruissteekborduur sel of filetstopwerk. Deze beide eenvoudige, doch daarom niel minder sierlijke en smaakvolle patro nen kunnen zoowel voor kruissteek borduursel als voor filetstopwerk dien9t g ji 6 Sf. S jj Afb. 7, Store met rijk borduurwerk. doen Zij zijn geschikt voor alle mogelijke doeleinden zooals: kinder schortjes en jurkjes, kleedjes en derg. Afb. 11. Gordijn voor een speelgoedkast De best „deur* voor een speelgoedkast is wel een gordijn, dat met aardige motieven ge borduurd is. Echt kinderlijk en leuk wordt het in breede spansteek met wol of twist bewerkt Allerliefst zijn de primitieve figuren op ons voorbeeld. Als materiaal neemt men het beste naturel-linnen, dat het minste stof opvangt Afb. 12—14. W aschtaf el- garnituur met eenvoudig borduurwerk. Dit driedeelig gar nituur kan al naar wensch en keuze tot vijf stuks uitgebreid worden. Als materiaal kan dienen frotte of panama- stot De randen bestaan nit breede, vlakke festons, waaraan zich nog een paar kleinere motiefjes aanpassen. Het werk is uitgevoerd in roode en blauwe twist. Afb. 15. Biernetje met eenvoudig borduurwerk. Voor het komende paaschfeest geven wij hier een alleraardigst eiernetje. Het bestaat uit gevlochten materiaal en i9 gevoerd met flanel, terwijl ook de zijkantjes van flanel zijn. Langs den rand loopt een aardige hoog-opstaande plissee, terwijl het netje nog versierd wordt door een klein werkje, in spansteek uitgevoerd en gefestonneerde kantjes. Afb. 10. Voorbeeld voor kruissteek of filetstopwerk. Afb. 11. Gordijn voor de speelgoedkast Afb. 10. Voorbeeld voor kruissteek filetstopwerk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 7