NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN VRIJDAG 3 APRIL 1925 daad beschouwt; die hei ongeluk weet te dragen, die zijn wensctien matigt, zijn toorn onderdrukt; die de vermoeie nis van den arbeid verkiest boven ge noegens err rust. enz. Vraag dus zulk een geestin een gezond lichaam. Blijkbaar is dit heel wat anders dan men er thans van maakt. Juvenalis zet den geest voorop. Tegenwoordig heeft het er veel van of men in de eerste plaats het laatste zoekt, verwachtend, dat daji het eerste, de gezonde geest, van zelf wel komen zal. Het is de vraag of de tegenwoordige sportvereering aiet reeds uiting is van een zieken geest, die er toe neigt, dat wat slechts middel is, of misschien zou kunnen zijn, tot doel te verheffen. Die vraag dringt zich sleeds aan mij op, als ik 22 jongelui ziet zie afjakke ren ten aanschouwe ven duizenden schreeuwende kijkers. Wat zoeken die duizenden toch? Gezondheid door lichaamsbeweging? Wfl, waarom gaan ze dan niet een 15 of 20 k lometer wan-1 delen of wat fietsen of roeien zeilen of zwemmen; ieder naar zijn aard? Dat was toch sportlievender c-n gezonder. En als ze dan eens die 22 jongelui on- rclr-dercl aan hun jeugd g spel lieten, aan hun jeugdige behoefte aan lichaams beweging; als vc-rder die jongelui daar bij niet gehinderd werden door photo- grafen, sport-verslaggevars enz., zou dat ook niet uitermate bevorderlijk zijn voor de geestelijke gezondheid der jonge mannen. Wij hadden dan misschien meer sporl; maar minder.„sport'". Ik kan in die vertoomgei' niet anders zien dan de behoefte aan emotie, aan prikkel, een nerveus verschijnsel, (ge voed door eenige belanghebbenden), het welk hier massaal tot uihng komt. Hoe dit- zij: Juvenalis heeft niet gezegd, dat een gezond lichaam voor waarde ,s voor een gezonden geest. UIT DÉ OMGEVING. ALPHEN a. d. rnji-j. usmeenteraad ergadering van Donderdag 2 April. Voorzitter de burgemeester, de heer Dr. H. W. LovLilr. Afwezig de heer v. Dijk. Na opening" heeft goedkeuring plaats 1 van. de notulen. Vervolgens worden voorgelezen de ant- j woorden op door enkele raadsleden in I de orige vergadering gestelde vragen. Met betrekking tot de aanbesteding van j het bouwen eener M.U.L.O. school, dee- len B. en W. mede, dat de bouw voor- jloopig niet is gegund. Het plan is vat- 1 baar gebleken voor enkele bezuinigingen enz., waarna B. en W. het eerst nog eens willen, herzien. Ingekomen stukken. Naar aanleiding van een adres van T- A. Kromhout^ zegt dé voorzittter dat de bouwverordening momenteel niet toelaat dat vergunning wordt verleend tot het ge bruik van onbrandbaar riet. Wel zijn B. en W. voornemens om binnenkort met een voorstel te komen tot wijziging van de verordening. r. Voorstel van B. en W. om vergunning te verleenen aan den heer P. J. Oosthoek voor den aanleg van straten. 2. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het raadsbesluit d.d. 23 October 1924 waarbij aan G. Pannevis Sr. vergunning tor straataanleg werd verleend. Goedgekeurd. 3- oorstel van B. en W. tot overname va 11 gedeelten grond van de Martha- Stichting. Goedgekeurd. De heer No om en vindt het nogal duur. Verder vraagt spr. of het in de doeling ligt om het geheelè aan te ldoo- j pen stuk grond te bestraten. !1C€r Herngreen vindt het ook j vreesdijk duur. Spr. kan de houding van de Martha-Stichting in dezen niet be wonderen. Dat de voormalige gemeente Aarlanderveen haar een hak heeft gezet, behoeft zij niet op ons te verhalen. De heer v. d. Bent zal tegenstemmen omdat het te duur is. Dan moet de toe stand maar zoo blijven. De voorzitter vindt het beter er maar niet meer over te spreken. De heer Herngreen dus u vindt het toch ook niet in den haak? De voorzitter: ik heb niets gezegd. Jh/i kan.de zaak van twee kanten bezien. Er is voor beide iets te zeggen. De heer Ge s m a n kan het standpunt .van de Martha^ stichting wel begrijpen. Met 14 1 tegen 2 stemmen wordt ten- slot .e tot aankoop besloten. Tegen de hecren v. t Riet en v. d. Neut. I 4. Voorstel van B. en W. tot overname J eigendom door de gemeente van ge- deel ten openbaren weg aan de van Man- dersloostraat, van Boetselaerstraat en den Macl'nneweg. Goedgekeurd. Voorstel van B. en W. tot wijziging en opnieuw vaststellen der verordening betreffende de levering van gas en elec- iriciteit en het electriciteitstarief en tot wijziging van de verordening betreffende de levering van water. De,- heer Noo men herhaalt zijn' be zwaar tegen het minimum-tarief voor •Vnuntgasmfeterverbruikers, waardoor men- Echen, die zuinig moeten leven, worden getreffen. Spr acht een kleine verhooging van de huur der overige meters een be tere oplossing. De heer Koren wil de aansprakelijk heid van d'en meterhouder laten vervallen ingeval er buiten zijn schuld een tekort in den inhoud is ontstaan. Nadat de heer Noomen dit voorstel heeft gesteund, wordt er over beraadslaagd. Wethouder V1 a s m a n maakt er be- lïwaar tegen. Er zijn gevallen, die niet op te lossen zijn, en dan wordt het bedrijf de dupe. Er is geen grens voor aan te wijzen. De heer Herngreen meent, dat B. £n W. via de comrpissie v. d. bedrijven wel voor een soepele toepassing van dit artikel kunnen zorgen. De heer Meyer zou het gebruik van penningen willen in voeren. Daar steelt men niets van. De heer den Hertog is daar tegen, omdat zulke penningen evengoed hun waarde hebben. De heer v. 't Riet wil vasthouden aan het verantwoordelijkheidselement in de verordening. De heer de W o 1 f meent, dat moet worden volstaan met een zeer serieus on derzoek in voorkomende gevallen. De heer No omen is van meening, dat de gebruiker niet aansprakelijk mag worden gesteld voor het geld, dat de gas fabriek op een door haar zelf bepaalde wijze wordt bewaard. De heer Koren trekt zijn voorstel in. Dhr Noo me n neemt genoegen met de toezegging van B. en W. dat zij zijn denkbeeld, betreffende het aanslaan van de meterhuur over een bepaalde categorie in overweging zullen geven aan de gas- commissie. Na eenige discussie wordt besloten het artikel te laten zooals het is. 6. Voorstel van B. en W. tot verk'oo-p van een perceel bouwgrond aan de bouw- vereeniging „Volksbelang" q..q De heer de Wolf herinnert er aan, dat voor eenige jaren van de bouwvereeniging „Alphen Vooruit" toen zij grond jwilde hebben werd geeischt, dat zij toen reeds de toekomstige huurders zou noemen, wat natuurlijk niet kon. De vereeniging is toen op de flacon gegaan. Worden er tegen woordig nog zulke eischen gesteld? De voorzitter kan zich voorstellen, dat die vereen, het niet heeft kunnen hou den. De lust om bouwvereenigingen te stichten is echter wel zoo sterk afgenomen dat dergelijke bepalingen nu niet meer noodig zijn. Het voorstel wordt goedgekeurd. 7. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de Bouw- en Woning verordening. Goedgekeurd. 1 1 8. Voorstel van B. en W. om een cre- diet te verleenen voor den aanleg van rio- leering in de Badhuisstraat. Goedgekeurd. Er zal bfij den aanleg spoed worden betracht. 9. Adres van het Bestuur van het Cen- Craal Genootschap voor lrinderherstellings en Vacantiekolonies, gevestigd te Amster dam, houdende verzoek om een gemeente lijke. bijdrage voor den bouw en de inrich ting van een nieuw koloniehuis, met voor ste! van B. en W. li. en W. stenen voor f 50 te geven. Ue heer Herngreen is daar tegen. De raad besloot voor eenigen tijd geen subsidies meer te geven. Geven we dit subsidie, dan hebben ook Chr. en andere inrichtingen er recht op. Wethouder V1 a s m a n verdedigt de aanvrage. De heer v. d. Neut onderschrijft wat de heer Herngreen heeft gezegd. De heer den Her to g zag voorstem men, omdat het een inrichting geldt waar patiënten van alle gezindten worden op genomen. Het voorstel wordt verworpen met 9-7 stemmen. Tegen de heeren v. 't Riet, Herngreen, Gesman, Noomen, den Ouden, v. d. Neut, Bol, Cokx en Leliveld. 10. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de gemeentebegrootingen, dienst 1924 en 1925. Goedgekeurd. 11. Benoeming van een adujnct gemeen te-architect, voorloopig voor den tijd van een jaar. Dhr den Ouden verwondert het, dat B. en W. niet hebben gehandeld 'vol gens het advies van de commissie voor publieke werken bij het opmaken van de voordracht, hoewel de commisrie geheel eenstemmig was in haar oordeel. Bij de eerste stemming worden op de beide eerste candidaten de heeren J. D. J. Waardenburg te Noordwolde en P. 'Stempels te Delft evenveel stemmen uit gebracht, zoodat weer een vrije stemming zou moeten worden gehouden. Vanuit de vergadering wordt voorge steld, om met de eindstemming te wach ten tot ook de heer v. Dijk aanwezig zal zijn, maar dit is, naar de voorzitter me dedeelt, niet in overeenstemming met de wet. Bij de herstemming die nu volgt, wordt met 9 van de 16 stemmen benoemd de heer Waardenburg. Rondvraag. De heer Cokx vraagt, of in den straat weg te Aarlanderveen niet alvast de ergste gaten kunnen worden weggenomen, nu met algeheele vernieuwing wordt gewacht tot na den hooibouw. Is geen bezwaar tegen. De heer v. 't Riet geeft in overweging, om, ingeval de wettelijke zomertijd weer mocht worden ingevoerd, de klok om 1 uur in Aarlanderveen te laten luiden, an ders heeft het voor de bevolking, die dén zomertijd handhaaft, geen beteekenis. Zal worden overwowogen. Hierna sluiting. RIJNSBURG. Het blijft nog tamelijk vlot loopen in den bloemenhandel, voor Duitschland wordt goed gekocht. Vdtir binnenland kan voor deze prijzen weinig gebruikt worden. Betaald wordt op heden per 100 voor 1ste soort Murillo tot f6.40, Cris de Lin tot f5. Prins van Oostenrijk f6.90, Duchesse de Parma f8.30- Cramoissie Brillant f4.50, f4 80, oude kastulpen zijn iets hooger in prijs dan uit de warme kas. Voor koudeil grond Narcissen is onvoldoende vraag. Gaan slechts tot hoogstens f0.50 per 100. SASSENHEIM. Predikbeurten Chr. Geref. Gemeente, Kerklaan. Zondag voorm 10 uur en nam. 5 uur: ds. W. Bijleveld van Haar lem. NOORDWIJK AAN ZEE. Woensdagavond gaf de Chr. Zangver- eeniging „Soli Deo Gloria" dir. de heer Jac. Smit van Leiden, een uitvoering in det Ned. Herv. kerk alhier. Ds. J. Vermeulen opende deze bijeen komst na gemeenschappelijk zingen van Psalm 33 vera 1, met gebed. Hierna RECLAME. sprak ZEerw. een welkomstwoord tot de talrijke aanwezigen, waarna het woord aan de zangvereenigmg was, tot afwerking van het programma. De inzet was weer heei goed, nl. het bekende Bondslied van H. Graaf van Hogendorp. We willen van de overige stukken niets afdoen, als we enkele bijzondere willen noemen, bv. no. 2 van het pro gramma „Bruidsvaart :n Handanger", van Halfdan Kjezulf, én ..Bruidskoor" van Richard Wagner, en het eeuwen oude en lieflijke „Des Heer» n Huis", van L. van der Wulf. De Bas-solo was heel1 goed: hiervoor was gekozen het lied var. Am. Spoel „Op het Kerkhof". In de nos. 7 en 9 van hef. programma werden goede stemmen opgemerkt. Over het geheel mogen we wel spre ken van een goed geslaagde uitvoering, wat ds. Vermeulen aan het slot ook ge zegd heeft, tevens dank brengend aan den heerS mit, dir. dér vereen., een ook aan alle leden voor hetgeen ze hebben te genieten gegeven. Na het zingen van den Avondzang ging ds. Vermeulen voor in dankgebed. KATWIJK a. d. RIJN. Gistermorgen had de gemeentetuin man Van Zeist het ongel .ik bij het kap pen van boomen langs den Molenweg, achterover te vallen, doordat een tak plotseling afbrak. In zorgwekkenden toestand is hij naar het ziekenhuis te Leiden vervoerd. Men vreest het ergste, vermoedelijk hersen schudding en schedelbreuk HAARLEMMERMEER. Burg. Stand. Geboren: Hendrik'a Cornelia, dv. D. Parlevliet en A. Kamer; Cornelia, dv. G. Vos en C. Haspels; Ferdinand Anthonie, zv. P. T. Mallipaaixl en A. C. Dol; Metthea, dv. L. van der Linden en A. W; E. van der Meulen; Hendrikus Marti- nus, zv. M. Smorenburg en C. K. Sprangers; Apolonia Maria, dv. J. Fer- dolage en C. Harding; Mafia dv. W. Blom en M. Hulsbosch; Elizabeth, dv. H. G. Huiskens en K. C. Kaslander; Maria Agatha, dv. P. A. Smit en A. M. Groenewegen; Job Hubertus, zv. G. Duivenvoorden en P. M. Vertcgaal; Franciscus zv. F. Maas en C. de Lan ge; Anna Petronella, dv. P. van der Meer en A. Th. van der Wereld; Ge- rardus Godefrides, zv. C. de Jong en A. Schaap; Agatha, dv. G. Revers en A. van Maar en. Levenlooze; dv. C. G. van Eg- mond en M. G. Heemskerk; dv. J. van Braak en C. C. Blijendaal. Overleden: Johannes Theodorus Broedersz, 11 mnd. zv. Th. N. Broe- dersz en C. M. Fontaine. ANTI-CHRISTELIJKE STEMMING IN CHINA. Dr. Witte beschrijft in de „Evangeli sche Presse Dienst" de toestanden in China, gelijk die zich in ae laatste twee jaren ten opziente van zending en chris tendom gewijzigd hebben en teekent, dat er in China een sterk anti-Christe lijk gezinde strooming opkomt. Twee verwijten worden tot de Chris telijke zending gericht: ten eerste, dat ze iets storend vreemds in China brengt en ten tweede, dat ze de voorvechtster is van het Europeesche en nog meer van 't Amerikaansche politiek economisch imperialisme. Iets waars is, volgens dr. Witte, in het laatste. De wereldmachten drukken China. En 't is ook wel gebeurd, dat vooral de Amerikaans^bc* zendeling zich niet strikt beperkte tot zijn reli gieuze taak. In het algemeen echter is vooral tegenwoordig de laatste be schuldiging niet .waar. En wat 't eerste betreft, de zending brengt wel iets nieuws, doch dit zijn sociale hulp, be schaving, zedelijke sterking, religieuze verdieping en dus opbouw van China. Maar de beweging tegen het Christen dom groeit. Onlangs nam een vergade ring van 900 leeraren ts Nanking een scherpe motie aan, waarin strenge con trole over de missiescholen gevorderd werd. In Sommige misslc-scholen ont stonden zelfs door vereenigingen aan gestookte oproeren onder de leerlingen. In de kerstmisgodsdiensloefening der christelijke gemeente te Tsingtau wer den door agenten van deze vereeniging in de kerk vijandige vlugschriften uit- gedtsld. 't Is Russisch geld, dat dttze beweging drijft, zegt dr. Witte. Naar de „Chicago Tribune" meldt, is al te Pe king met Russisch geld een drukkerij gesticht tot het maken van vlugschrif ten en brochures tegen do zending. De Russische „Iswestia" meldde reeds in een rapport van een sovjetgezant te Peking: „De anti-Christelijke beweging in China heb ik met de Chmeesche na tionale beweging vereenigd, met het doel, alle kapitalistische uitbuiters uit het land te drijven. De Gh: neezen heb ben leeren inzien, dat de Christelijke kerk in China de bijbel in de éene hapd en 't geweer In de andere hand droeg". Ook Engelsche bladen brengen derge lijke berichten. En alles te zamen pre- ,dikt, dat de toestand van de vreemde lingen op 't moment weer even gevaar lijk is als voor den Boxer-opstand in 1900. Alleen met d/it verschil, dat het aanzien der Europeesche grootmachten in China sinds den oorlog enorm is ge zonken en deze grootmachten zelve heel wat van hun kracht hebben ingeboet, terwijl het bolsjewisme China als storm ram tegen Europa en Amerika gebruikt. GEMENGD NIEUWS. Brand. Gisteravond omstreeks half 8 ontstond brand in de achterkamer van perceel Utrechtschestraat 90, te Amster dam, waar de heer E. Friedlander een zaak in comestibles-waren heeft. De felle vuurgloed, die onstond door dat de vlammen een oogvnblik achter uit naar buiten sloeg^.i, dred de talrijke toeschouwers uit de op dat uur zoo drukke buurt toesnellen. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, en water gaf met twee stralen op een motorspuit, wist het vuur echter te beperken tot de achterkamer, die ge heel uitbrandde. De bewoners waren z^or ontdaan wat te begrijpen is, daar hun heele inboedel verbrandde en zij niet verzekerd waren Zij waren nog slechts drie maanden in het perceel gevestigd. De oorzaak van den brand is onbe kend. Een onbescheiden aardappel. Een vrouw te Saint-Pol-sur-Mer kocht bij een groentenboer een kilo aardappelen tegen fr. 0.70. Bij het schillen ontdekte zij in een daarvan tot haar groote ver rassing een briefje, waarop te lezen stond: Schrijf aan M. X., handelaar te Angoulême, hoeveel gij voor de aard appelen betaald hebt. De vrouw schreef naar Angoulême, en ontvmg ten ant woord, dat hij, de handelaar, de aard* apoelen tegen fr. 0 22 had geleverd. Natuurlijk deed dit schrijven onder de noodige buurvrouwen de ronde, zoo dat de klandizie bij den duren groen tenboer er niet op verbeterd zal zijn. Een lumineus idee van den hande laar van Angoulême in zijn strijd tegen de woekerprijzen. HondsdolheidEen telegram uit Gi braltar meldt, dat aldaar op verontrus tende wijze dolheid is uitgebroken on der de honden en katten. Een twaalftal personen zijn reeds ter behandeling naar de Pasteur-instituten te Sevilla en Tanger gezonden. Brutale overval. In he'- hart van de financieele wijk te New-York hebben Maandagmorgen vier rewapende man nen een inval gedaan in het kantoor van een bekenden diamant-makelaar. Zij ontvreemdden, nadat zij den eige naar en twee klanten hadden vastge bonden, een hoeveelheid niet gezette diamant, ter waarde van ongeveer 75000 dollar. In een gereedstaande auto kon den zij ontkomen. Mijnwerker vermoord. Het Parket van Justitie, zoo wordt uit Maastricht gemeld heeft zich naar Nieuwenhagen begeven, teneinde de sectie te verrichten op een lusschen het kasteel Strythagen en de hoeve Rovenhof, midden op den weg ge vonden lijk van den mijnwerker Loes- berg. De dood was het gevolg van drie schoten in zijn hoofd. Nadat de mare chaussee een onderzoek hadden inge steld, werd een zekere Hinskens uit Schaesberg aangehouden, die na een scherp verhoor verklaarde, de dader te zijn. Over de aanleiding tot den moord tast men nog jn het duister. De aangehoudene werd ter beschik king der Justitie gesteld. De vergiftiging te AmersfoortHet ge rechtshof deed gisteren uitspraak in de zaak tegen den 32-jarigen drogist B. J. Verhaaf te Amersfoort, die door de rechtbank te Utrecht op 16 December jl. veroordeeld werd tot 20 jaar gevan genisstraf, wegens poging tot moord op zijn echtgenoote, twee maal gepleegd. Het Hof overwegende, dat het onder zoek niet volledig is geweest, gelastte 't instellen van een nieuw onderzoek op Dinsdag 2 April a.s. Als psychiaters zullen dan nog ge hoord worden de heeren prof. Dr. K. H. Bouman en Prof. Dr. L. Bonman. Kachel gesprongen. Te Schoonhoven is in een perceel aan het Halve Maan ,een kachel uit elkaar gesprongen. Het raam van het woonvertrek werd totaal vernield, terwijl in een andere kamer de ruiten door de luchtdruk sprongen. Vlammen sloegen op uit de kachel. J^e vrouw des huizes, die zenuwlijdster is, liep gillend naar buiten. Een buurman en zijn zoon kwamen toeloopen en haaF den de kachel uit het vertrek. Een mei. je, dat op de bovenverdieping aan he werk was, en den slag hoorde, sprong van schrik uit het raam Met een ver stuikten voet moest zij z ch onder ge neeskundige behandeling stellen. De schade is niet onaanzienlijk. 300 kippen verbrand. Te Den IIp (gem. Ilpendam) zijn een schuur en eenige kippenhokken verbrand. Tevens vonden 300 kippen den dood in de vlammen. Verdronken. T© Beunn gen (Geld.) is in een sloot verdronken de brievenbe steller P. Groels, aldaar. Waarschijnlijk is de man door de duisternis m.sleid. Ernstig piotorongeluk. De heer ar. Coppes te Enschede botste Dmsaag- avona nabij ae Algemeene plaats onder Bonneker niet zijn molor- rijwiel op tegen een op den rijweg siaan den wagen, die met van hcht voorzien was. De arts, die aan het hoofd zwaar ver wond werd is in het R.K. Ziekenhuis opgenomen. Bloedvergiftiging. Te Eindhoven viel het 8-jarig jongentje A. M., uit de Kruisstraat in roestvrij prikkeldraad Kort daarop overleed het aan bloedver giftiging. Een slecht profeet. Een N.T.A.-tele- gram uit San Salvador meldt: Groote onsteltenis heerschte Zaterdag in San Salvador en Guatemala, tenge volge van een zoogenaamde voorspel ling door Raphael Bandandi, den „aard bevingsprofeet" in Italië gedaan, dat aardschokken zouden worden gevoeld in Noord- en Middne-Amerika. Vele menschen brachten den Zater dag buitenshuis door, op liet open veld. Geen aardschokken werden echter waargenomen. Lijk opgehaald. Uit hei Wilhelmina- kanaal te Dongen is het lijk opgehaald van den kantoorbediende J. J. uit Oos terhout, die daar sinds drie weken ver mist werd. Antimilitaristen. Een vijftal jongelui begaven zich gistermorgen van Wie- ringen met de postboot naar Hoorn, om de schietoefeningen van den Vrijwilli- gen Landstorm bij te wonen. Hun ran sel en geweren legden zij op het dek neer, terwijl zij zelf in de kajuit gingen zitten. Een tweetal arbeiders bij de Zuider zeewerken wierpen zonder meer ransel en geweren in zee, omdat, naar zij te kennen gaven er geen ooriogsgoederen aan boord behoefden te zijn. Tegen hen is proces-verbaal opgemaakt. De gewe ren zijn nog niet opgevischt. Overreden. Te Maastricht is de 40-ja- rige dagiooner Frissen Dinsdagavond op de Hertog Singel onder de gemeente autobus gekomen en overreden. Hij werd onmiddellijk gedood, Fwas uit de autobus gesprongen, voordat de wagen stilstond. Automobielongelukken. Twaal perso nen werden Zondag in of nabij Chicago bij automobielongelukkcn gedood. Acht personen werden gedood in bot singen tusschen treinen en automobie len op overwegen. Een nieuwe Ford-fabriek. Uit Parijs wordt gemeld, dat Ford besloten heeft in Noord-Frankrijk een fabriek voor automobielen te bouwen, waar 25,000 arbeiders werk kunnen vinden. I 700 NIEUWE KAPITALISTEN. 1 Naar de Telegraaf meldt, is men in Engeland zeer benieuwd naar den uitslag van een poging die 700 mijn werkers in Wales hebben ondernomen. De eigenaars van de Vauxhall ko lenmijnen waren van plan deze mijnen wegens te geringe rentabiliteit t© slui ten, waarop de mijnwerkers aanboden de zaak voor eigen rekening gedu rende drie maanden voort te zetten De eigenaars gingen hiermede accoord. De Trade Unions hebben daarop de 700 mijnwerkers uitgesloten. Waarom, zegt de Ned. Nijverheid, is ons niet recht duidelijk. Zouden de Trade Unions vreezen hier met 700 ka pitalisten te doen te krijgen? Ontdekking op radiogebied. Naar uit Nizza wordt gemeld, heeft een ingenieur der Fransche posterijen Charles Verdan geheeten, een belang rijke ontdekking gedaan, waardoor de betrouwbaarheid der draadlooze ver bindingen voortaan zeer zal worden verhoogd en de geheimhouding der radio-berichten, naar men meent, zal worden verzekerd. .Voor het overbrengen dier bericht n werd, zooals men weet, tot nu toe het Morse-stelsel gebruikt. Door de zoo genaamde luchtstoringen komen de teekens echter vaak zeer onduidelijk over, waardoor fouten in de telegram men ontstaan. Verdan is er in geslaagd, de lucht storingen tot een minimum te redu- ceeren, en door het zoogenaamde syn chronisatie-systeem hetwelk op zich zelf intusschen niets nieuws is en waai* over wij' reeds geruimen tijd gelede# bericht hebben het onderschep n van radio-berichten tegen te gaa De genomen proeven moeten - r succesvol zijn gebleken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 6