NIEUWE LEIDSCHE COURANT VAN DONDERDAG 2 APRIL 1925 Dag-Agenda. Donderdag 2 April Leiden. Buitenge wone vergadering van „Patrimonium" in het gebouw Hoogl. kerkgracht. Spreker Ds. J. G. W. Goedhard, 8 u. Donderdag 2 April Leiden. Tweede Filmavond Leidsche Chr. Oranjever eniging. Donderdag 2 April Leiden. Bijbelbe spreking, Jeruël, Groenesteeg 16, des avonds 8 uur. Donderdag 2 April Leiden. Uitvoe ring door „Zingt den Heer" in de .Graanbeurs. 's Avonds 8 uur. Zbndag 5 April Leiden. Jeruël, Br. v. Essen; 's avonds br. v. d. Horst. Dinsdag 7 April Leiden. Bachcon- j cert in de Remonstrantscbe Kerk. I Aanvang 's avonds 8 uur. Maandag 13 April Leiden (2e Paasch dag). Jaarvergadering v. d. Afd. Zuid- Holland v. d. Ned. Bond van J. V. op G. G. In de middagvergadering spre ken Minister H. Colijn en Dr. J. Wate- i rink van Amsterdam. De avond, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 30 tot en met Zondag 5 April a.s. waar- I genomen door de apotheken van de jri.H. G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, 'telef. 502, P. du Croix, Rapenburg 9. RECLAME 'aan de voorgenomen reorganisatie van P. T. en T., waarover de comm. v. ver voer, post en telegrafie een rapport heeft samengesteld. De heer v. d. Laan zou wel iets ge- -voelen voor z.g.n. „nightletters", n.l. uit gestelde telegramen, die o.m. in Amerika lm et veel succes worden gebruikt. De Voorzitter meent dat dit mooce j systeem toch meer zin heeft, voor een •land van groote uitgestrektheid zooals Amerika, dus voor Nederland, waar heel veel per briefpost kan worden gedaan. Het telefonisch overbrengen van telegrammen heeft hier reeds jaren plaats. De bedoeling •is slechts, ze vrij te krijgen van het volle I tarief, wanneer ze niet expres behofeven i te worden bezorgd. I De heer Jhr. R o 11 merkt op, dat Ame irika particuliere maatschappijen heeft, die 'goedkooper en langer werken. De heer Wernink voelt veel voor lde z.g.n. nightletters, die het mogelijk ma- :ken dat een belangrijke mededeeling niet m telegramstijl behoeft te worden ge- steld. Na eanige discussie wordt de bespreking •hierover beëindigd. Besloten wordt een adres te verzenden waarin een spoedige reorganisatie wordt aangedrongen opdat de tarieven bedui- dend kunnen worden verlaagd, wat ook den postdienst ten goede zal kómen, en voorts de invoering van goedkóope te legrammen die per telefoon kunnen wor- j den doorgegeven in overweging wordt ge geven. Naar aanleiding van het door den min. van Justitie instellen van een Comm. tot onderzoek van het recht op de Binnen scheepvaart wordt besloten een advies te j verzenden waarin o.m. de wenschelijkheid om in deze commissie naast enkele we tenschappelijke personen ook vertegen- (woordigers uit de verslagen op te nemen, wordt uitgesproken. Naar aanleiding van ingekomen adres- sen van organisaties uit het bloembollen- bedrijf in deze omgeving met betrekking jtot het telefoon-spreeknet in de Bollen- I streek wordt besloten aan het hoofdbe- stuur der Posterijen enz. een adres te j richten, waarin gevraagd wordt te be- 1' vorderen, dat ook de plaatsen Rijnsburg, Oegstgeest, Warmond en Katwijk aan den Rijn in het reeds -bestaande streeknet wor den opgenomen, omdat de economische belangen der betrokken gemeenten /dit eischen. Afgezien nog van de directe voor- deelen, is het een feit, dat de handel -I in het centrum der bloembollenstreek zich jmet hare telefonische orders "bij voor keur wendt tot die firma's, welke bij het net dier bloembollenstreek zijn, aangeslo ten, hetgeen voor de anderen, niet bij het streeknet aangeslotenen een nadeel betee- kent, hetwelk moeilijk onder cijfers is te brengen. Anderzijds is het juist het tele foonbedrijf, hetwelk ook zelfs gedurende !de laatste jaren een voordeelig saldo op- (levert. Inzake het Post- en telegraafkantoor te Rijnsburg zal een adres worden verzonden, I waarin er op gewezen wordt, dat in ver- i band met de economische positie van Rijnsburg, afdoende verbetering direct noo dig is. Afgezien van de nog te kleine locali- teit, is b.v. het telegramgeheim niet vol doende verzekerd, daar bij telefonisch doorgeven, een ieder, die al of niet toe vallig aanwezig is, van den inhoud kan 'kennisnemen. Ook de spreekcel is niet zoo- 1 danig, dat het gesprokene niet kan afge luisterd worden. Met betrekking tot de aanhangige wij ziging van het stemrecht van de Kamer van Koophandel wordt besloten, eenige svenscheiijk geachte veranderingen ter ken nis te brengen. Bij de rondvraag dringt de heer Simonis aan op het doen van stappen, die kunnen J leiden tot de opheffing van de onpret tige en in vergelijking met andere landen 'ook ongerijmde heffing van een extra I bedrag voor thuisbezorging van aange- teekende stukken. Zal worden overwogen. Tevens wordt nota genomen van een opmerking van den heer Wernink, die wel eenige beperking wenscht in het zich laten vertegenwoordigen van de kamer bij allerlei kleine gelegenheden. De kamer ging hierna in geheime zit ting. Ten nadeel© van den schipper j. L. de G. te Leiderdorp is van 'n schuit welke in den Nieuwe-Rijn lag, een 7 M. lange loopplank ontvreemd. Aan het politiebureau is een val- I sche gulden gedeponeerd. (.Yoop fleren eojon^enjhlecdi^ DENKT qqq bioen - Haarlemmerstraat 143 BINNENLAND. De Koninklijke familie naar 'tLoo. Gisterochtend zijn de koningin, de prins en prinses Juliana uit Den Haag vertrokken om hun zomerverblijf op hert Loo te vestigen. Het vertrek had plaats met den ge wonen Staatsspoortrein van 10 uur 24 min., waarin zich het koninklijk salonrijtuig bevond. Ter weerszijde van de koninklijke wachtzaal hadden zich weer velen opgesteld om van het vertrek getuigen te zijn. De Gouverneur der residentie, gene- raal-majoor Bentinck en de burgemees ter van Den Haag, mr. Patijn, deden de koninklijke familie officieel uitge leide en tot aan het vertrek van den trein onderhield de koningin zich., staande voor het geopende venster van het spoorrijtuig, met deze autoriteiten. De koningin zag er welvarend en op gewekt uit. De burgemeester van Ameide. In antwoord op de vraag van den heer Schaper betreffende het instellen von een onderzoek in zake de handel wijze van den burgemeester van Amei de in verband met het optreden van een nachtwaker tegenover autobestuur ders in het begin van Februari, heeft de minister geantwoord dat in deze zaak een ambtelijk onderzoek is inge steld. Uit dat onderzoek, alsmede uit een rapport, ter zake aan den minister van Justitie uitgebracht door den pro cureur-generaal bij het gerechtshof te 's-Gravenhage, is niet gebleken, zegt de minister, dat het gebeurde aanlei ding behoeft te geven, om den burge meester voor zijn ambt ongeschikt te verklaren. De vloot en de verkiezingen. Op de vragen van den heer Duys betreffende het tijdstip, waarop dit jaar de oefeningsreizen der Nederland- sche vloot zijn vastgesteld, ten gevolge waarvan vele bij de marine dienenden niet aan de verkiezing van leden der Tweede Kamer zullen kunnen deelne men, antwoordde de Minister van Ma rine: Evenals andere jaren zullen ook dit jaar door verschillende oorlogs schepen gedurende den zomer oefe ningsreizen naar het buitenland wor den gedaan, w.o. omdat dit door de Regeering zeer wenschelijk wordt ge acht, een reis naar de Oostzee voor vlagvertoon. Aangezien deze reis plm. zeven weken zal moeten duren, met het oog op het zomerverlof en om an dere redenen begin Augustus moet zijn afgeloopen en bezwaarlijk veór 10 Juni kan aanvangen, zal een aantal opvarenden als gevolg van dezen sa menloop der omstandigheden verhin derd zijn deel te nemen aan de ver kiezing voor leden dei' Tweede Kamer zooals trouwens met tal van zeevaren-, den het geval is. Ware het mogelijk geweest om de noodig geachte reizen alle zoodanig te regelen, dat zonder overwegend be zwaar gelegenheid gegeven kon wor den tot deelneming aan de bedoelde stemming, dan zou de Minister onge twijfeld het plan in dien geest hebben vastgesteld; nu de omstandigheden dit niet toelaten, zal het eene belang voor het andere moeten wijken. In het voorloopige reisplan van Hr. Ms. „Ja va" zal zoodanige wijziging gebracht worden, dat de opvarenden aan da stemming kunnen deelnemen. v Voor de afwezigheid der bedoelde schepen op den stemmingsdag bestaan geen andere redenen dan die, welke hierboven zijn vermeld. Woningbouw fe Amsterdam. Blijkens de gegevens, omtrent den stand der woningmarkt, bedroeg het aantal woningen te Amsterdam eind Februari 1925: 172.743. Aan het einde van de manad waren in uitvoering: Vereenigingsbouw. Arbeiderswonin gen 1818, middenstandswoningen 120. Gemeentelijke woningbouw, Beton dorp Watergraafsmeer 138, Tuindorp Oostzaan en Nieuwendam '1001, nabij Postjes wetering en Stadion 1148. Particuliere woningbouw 5122. To taal aantal woningen in aanbouw 9347 Dividend- en Taniiemebelasting. Naar „De Rsb." verneemt zal de ge wijzigde Dividend- en Tantième-belas ting 1 Mei a.s. van kracht worden. Zij zal echter buiten toepassing blij ven voor de heffing der belasting ter-1 zake van uitdeelingen en salarissen, betrekking hebbende op een boekjaar, dat vóór dien. dag is geëindigd.. BUITENLAND. DE OPENING DER HEBREEUW- SCHE UNIVERSITEIT. Een indrukwekkende plechtigheid. Alle wegen in Palestina leidden gis teren naar den berg Scopus, op welks top Lord Balfour gistermiddag de ce remonie vervulde van de inwijding der Hebreeuwsche hoogeschool, wel ker stichting tal van' Joden over de geheele wereld met geestdrift vervult. Van den vroegen morgen af, toen de extratreinen begonnen aan te komen met bezoekers van heinde en verre, zelfs uit afgelegen districten als Haïfa en Tiberias, toog een aanhoudende stroom van allerhande auto's over den langen weg, die naar den berg leidt, welks paden bezaaid waren met voet gangers, die naar boven klommen om zich van een goed kijkje op de plech tigheid te verzekeren. In de nabijheid van den berg was de menigte zoo tal rijk, dat een groot gedeelte er van zich wegens de beperkte ruimte op den top moest vergenoegen met opwaarts te blikken* vanaf den bergvoet. £)e openingsceremonie had in de open lucht plaats in een amphithea ter, dat naar Grieksch model werd in gericht op de berghelling vlak bene den het Universiteitsgebouw. Het amphitheater, dat later voor het houden van lezingen en toespra ken zal dienen, is nog niet voltooid. Van de vijf secties, waaruit het zal bestaan, zijn er drie gereed met zit plaatsen voor ongeveer 2000, personen, welk aantal gister ver- overtroffen werd. De banken zijn van steen, en de studenten moeten naar Grieksch voor beeld zelf voor hun zetel een mat of een schaapsvacht meebrengen. Het amphitheater staat aan den Oostkant en de gister aldaar verza melden moeten getroffen zijn gewor den door het onvergelijkelijk pano rama vol Bijbelsche herinneringen, dat zich aan hun blikken vertoonde, zoo als de wildernis van Judea, waarheen de jaarlijksche zondenbok werd ge stuurd, de wonderschoone heuvelen van Moab, het. Jordaandal en de Doode Zee. Terwijl het algemeen puÊliek, tot de plechtigheid toegelaten, plaats kreeg binnen het amphitheater, namen de voornaamste gasten plaats op een vlak daarvoor opgestelde groote tri bune. De inwijding. De plechtigheid ving aan met een gebed, uitgesproken door den opper rabbijn van Jeruzalem, waarna dr. Weizmann als voorzitter alle aanwezi gen welkom heette. Toen Lord Balfour opstond voor het houden van zijn inapgureele rede, had een zeer indrukwekkend tooneel plaats. Tegelijk met hem stond de ge heele talrijke schare ii> het amphi theater op en juichte hem levendig toe. Met deze bijvalsbetuigingen ver- eenigden zich ook de duizenden, die buiten het amphitheater waren verza meld. Het gejuich hield langer dan een minuut aan. In de Engelsche redevoering, welke de bejaarde staatsman improviseerend uitsprak, zeide hij, onder meer: „Veroorloof mij u voor de hartelijke ontvangst te bedanken. Ik had gaarne gewild, dat ik u in het Hebreeuwsch kon toespreken, maar u zult het voor lief moeten nemen, dat ik spreek in een taal die mij beter bekend is en naar ik hoop door velen van u wordt verstaan." Balfour wees er op, dat deze ope ning een groote gebeurtenis was in de geschiedenis van een volk, welks in- tellectueele en moreele lotsbeschikking herleefde en dat op dzen dag zou terug zien als een der groote mijlpalen in zijn levensloop. Er was een nieuw tijdperk begon nen en de groote poging in Palestina, die vele honderden jaren geleden tot een eind kwam, zou worden hervat in het aloude tehuis van het Joodschc volk. Hij verklaarde daarop de Hebreeuw sche Hoogeschool van Jeruzalem ge opend en ging weer zitten temidder. van een levendig gejuich, dat tot ver in het rond weergalmde. Nadat de vermaarde Joodsche dich ter Bialik een gelegenheidsgedicht in het Hebreeuwsch had voorgedragen, werd de plechtigheid besloten met den zegen, uitgesproken door opperrabbijn Hertz. Alg. studentenstaking in Frankrijk. De laatste dagen hadden in Parijs studentenrelletjes plaats, die 'n steeds ernstiger karkater aannnamen. De aanleiding hiertoe was het vol gende: Er was aan de Parijsche Hoogesch, de Sorbonne, een vacature, de leer stoel in het internationaal recht. De faculteit, die de voordracht had op te maken, plaatste daarop in de eerste plaats den heer Le Fur, hoog leeraar aan de universiteit te Rennes, in de tweede plaats den heer Georges Scelle, hoogleeraar aan de universiteit van Dijon, en op het oogenblik chef van den minister van Arbeid. De minister van Onderwijs benoem de den heer Scelle, gebruikmakend van een recht dat_ onbetwistbaar is, maar dat hoogst zelden wordt uitge oefend. He ongeluk wilde, dat dc gepasseer de candidaat een royalist is, en de royalisten, strijdbaar en rumoerig, ple gen nu eenmaal geen affront op zich te laten zitten. De mannen van de „Action Fran- qaise" vonden in het geval een prach tige aanleiding om weer eens wat roe ring te brengen in de kringen der stu denten, die voor hun leer iets an ders dan het bestaande! in de jeugd der universiteiten een prachtigen' voe dingsbodem vindt. Ze beslisten, dat de heer Scelle zijn college niet geven zou. En ze zijn er inderdaad in geslaagd dit te verhinderen. Daar komt bij, dat de deken van de rechtsgeleerde faculteit, prof. Berthelé- my, slechts in schijn met de regeering heeft meegewerkt om de orde te hand haven, wat wel daaruit moet voortko men, dat hij als militant katholiek en nationalist in zijn hart de protestbewe ging goedkeurt. Toen deze laatste geschorst werd, werd dit in universitaire kringen alge meen beschouwd als een aanslag op hun rechten, althans tradities en aan gezien de weigering van Berthélemy de politie in de facuteit toe te laten, een van de redenen der schorsing uil- maakt, heeft de deken de overgroote meerderheid der studenten van alle faculteiten achter zich. Dit is hem gistermiddag beduid door een manifestatie, waarbij hem met een enormen optocht een adres van sym pathie is overhandigd en door de alge- meene staking der studenten die „As sociation Génerale des Etudiants" voor de achttien universiteiten van Frank rijk heeft afgekondigd KORTE BERICHTEN. Men verwacht dat Hoepk'er-As- choff zijn verkiezing tot Pruisisch mi nister-president niet zal aannemen en dat dan Braim gekozen zal worden. Chamberlain heeft in het Lager huis verklaard nog geen mededeel in- gente kunnen doen over een vjjf mo- gendhedenconferentie ter bespreking der Duitsche garantievoorste'len. Volgens een bericht uit Kaapstad zal de Zuid-Afrikaansche regeering het overzicht over de begrooting van dit jaar voor het eerst in het Afri- kaansch opstellen Een fascistisch congres voor cul tuur, te Bologna gehouden, heeft be sloten te Bólogna een fascistische uni versiteit te stichten ten einde toekom stige leiders voor partij en staat te kweeken. Bij een botsing tusschen een uit Mineralnyje (Kaukasus) komenden trein en een locaaltrein, nabij Moskou werden tien reizigers gedood, tien zwaar, en zestien licht gewond. .Dinsdag is de laat'te dienst voor vele jaren gehouden onder den koepel van de St. Paul's kathedraal, waar aan thans de herstellingswerkzaam heden zullen aanvangen. RECLAME. UIT DE OMGEVING. WOUBRUGGE. Gemeenteraad (Slot). B. en W. wenschen een geheel nieuwe politieverordening te maken, en deze tér voorbereiding te stellen in handen van een commissie, bestaande uit de heeren Vromans, Boot, v. Leeuwen, v. Dam en de Vette. Goedgekeurd. In behandeling komt hierna een her haald verzoek van den heer M. Kroes om alsnog over te gaan tot het leggen van een electriciteitskabel voor aanslui ting van zijn twee boerderijen in liet Noord-Westelijk dorpsgedeelte. De bedrijvencommissie adviseert tot inwilliging onder de verschillende voor waarden, o.m. deze, dat de aanvrager 50 pet der kosten zal dragen. Wethouder Liever se blijft het een douceurtje noemen, dat men den een geeft boven den anderen omdat anderen den geheelen aanleg, hebben betaald. De heer Boot is voor het voorstel van B. en W. en Commissie. De tijd is geheel veranderd, en het is goed, dat de raad met zijn tijd meegaat. De heer v. D a m onderschrijft dit. Het Radio-Programma. Wat er vanavond te Iioore*. is. 7.20 2LO (Londen, 365 M.) en 5XX '(Chelmsford, ióco M.) Tijdsein van Big Ben. Weerbericht. Nieuwstijdingen. Talk by the Radio Society. Causerie overThe debt of English to Latin. 7.20 (München, 483 M.) Concert. 8.15 NSF (.Hilversum, 1050 M.) Concert in het concertgebouw te Amsterdam on der leiding van Dr. Karl Muck, aange boden door de N. V. Philips Gloeilampen fabrieken te Eindhoven. Programma: Symphonie in G kl. t., Mazart. 2 aria's, door Ilona Durigo, Han del. Tragische Ouverture, Brahms. Het concertgebouworchest de Kon. Liedertafel „Apollo", soliste Ilona Durigo. Chelms ford zendt dit concert eveneens uit. 8.20 (Brussel, 263 M.) La politique et l'hygiène, daarna concert, lichte muziek. 9.05 SFR (Radio-Paris, 1780 M.) Con cert. Russische muziek. gemeentebedrijf is e r ook voor menschen die wat verder af wonen. Wethouder Lieverse zegt, dat men dit standpunt voor Hoogmade niet in neemt. De lieer Boot kon daarover niet oór- deelen. Daar moeten de vertegenwoordi gers van Hoogmade dan maar tijdig de aandacht op vestigen. Dat is nu niet aan de orde. Wethouder v. 't Riet is ook van mee ning, dat de bedrijven op uitbreiding moe ten vigileeren. De Voorzitter zegt, dat de Hoog- m'adensche leden goed werk kunnen doen door té zorgen, dat ook uit dat gedeelte bijv. de Doesbrug aanvragen om electrici- teit komen. De heer Boot geeft den heer Lieverse in overweging om het ijzer te smeden als het heel. is. Weth. Lieverse wist niet dat de ver ordening die indertijd, aanleg in Hoog made belemmerde, zoo gemakkelijk kon worden gewijzigd. De lieer Boot houdt vol dat de heer L. een vorige aanvrage uit Hoogmade wel een beetje beter had kunnen verdedi gen. (gelach.) WethLieverse verdedigt zich. De Voorzitter merkt op», dat inder tijd het bedrijf nog zoo slecht niet was. De heer Boot ontkent dit. Het keer punt is pas gekomen toen de raad stond voor de keuze: óf tariefsverlaging- óf uit breiding. De voorz. stemt dit toe. Het voorstel wordt hierna aangenomen get op één na algemeene stemmen. Te gen de heer Lieverse. De raad gaat accoord met eenige voor gestelde af- en overschrijvingen op de begrooting voor 1924. Waarschijnlijk zal de rekening over 1924 sluiten met een baiig saldo, wat in geen jaren is gebeurd. Vaststelling rooilijn voor het Zuid- Oos telijk gedeelte. Voorgesteld wordt, deze te bepalen voor huizen op 10.40 3Vf. en voor schuren op 11.40 M. uit het hart van den weg. In antwoord op den heer Boot zegt de voorz. dat dit vrijwel overeenkomt met den bestaanden toe stand. Naar aanleiding van een opmerking van den weth. 't Riet merkt cle voorz. op, dat onderscheid moet worden ge maakt tusschen de bouwiijn en de eigen- domslijn. Spr. betreurt het,.dat men soms het fundamerit al heeft gelegd, eer'men' weet of -men er bouwen mag. De Geref. Diaconie bijv. die het eerst heeft ge vraagd, moet achteruit, terwijl een stal van de Wed. Buitenhuis gebouwd werd zonder dat vergunning was verkend. Weth. van 't Riet merkt op dat dit voor een deel op rekening van den gem.- opzichter komt, die soms heel verkeerde adviezen schijnt te geven. De voorz. heeft daarover ok' al eens k'westie gehad met den opzichter, die zelf dé rooilijn schijnt vast te stellen. Spr. zou hem wel eens op z'n plicht willen wijzen, namens den raad. Verschillende leden, ook de heer v. 't Riet, dringen aan op onderzoek. Dan kan men verder zien wat er gedaan moet worden. Aldus besloten. De verordening wordt goedgekeurd. De heer Boot lcomt bij de rondvraag terug op de beslissing over het subsidie aan het Groene Kruis, dat er sinds ge bleken is, niet zoo gunstig bij te staan, als wel werd gedacht. Er is nu een T.B.C.- patiënt voor wien geen ligtent beschik baar is. Weth. v. 't Riet merkt op dat de raad zich niet tegen elk subsidie heeft uitge sproken. Alleen werd niet gevooeld vóór een permanent subsidie. Na onderling overleg wordt op advies 1 van B. en W. besloten eensubsidie van i f 100 toe te staan. Weth. Lieverse informeert naar een sollicitatie-kwestie te Hoogmade bij het Hulppostkantoor aldaar, waaromtrent de voorzitter toezegt in de geheime verga dering nadere mededeelingen te zullen doen. De openbare vergadering wordt hierna gesloten. KATWIJK AAN DEN RIJN. Dinsdagavond vergaderde de A. R. Propagandaclub i. d. consistoriekamer der Geref. kerk alhier. De vergadering werd geleid door ha ren voorzitter den heer G. van der Perk. Deze liet zingen Ps. 189:1, ging voor in gebed en las vervolgens Psalm 146. In zijn openingswoord liet de Voorzitter een woord van dank hooren aan zijn medebestuurders en de leden, voor de groote belangstelling, ondervonden bij zijne ziekte, maar bovenal een danktoon aan God, voor Zijne liefderijke ontfer ming, dat het Hem nog heeft mogen be hagen dat hij dezen avond weer als voorzitter hier mag tegenwoordig zijn. Vervolgens wees hij ook op den tijd die aanstaande is, met het oog op de ver kiezing, om toch vooral allen paraat te zijn. Maar bovenal, laten we werken in de kracht onzes Gods. Daarna kreeg de Secretaris de gele genheid tot voorlezing der notulen, die _onveranderd werden goedgekeurd. Als

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2