CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 6e JAARGANG DONDERDAG 2 APRIL 1925 NUMMER 1479 COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 BUREAU: Hooigracht 35 Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone adverteotiën per regel 22Ya cent Ingezonden Mede deelingen, dubbel tarief.' Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentien bij voornitbetaHng van ten hoogete 30 woorden, worden dege lijks geplaatst ad 40 cent. STADSNIEUWS. Neerlands Volksleven in den Zomer. Gisteravond had in de Stadsgehoor zaal de eerste vertooning plaats van den film „Neerlands Volksleven in den Zomer", georganiseerd door de Qhr. Oranjevereeniging. Aangezien de voorzitter dezer ver- eeniging, ds. H. Thomas, wegens on gesteldheid verhinderd was, opende de heer C. Th. Breebaart de samen komst met een kort openingswoord, waarin hij de aanwezigen welkom heette en in 't hijzonder den heer van der Ven, den kunstenaar aan wien wij de opname van deze film danken, den heer Dekker, die voor de muzi kale begeleiding zorg droeg en Mej. v. de Reyden, die eenige liederen ten ge- hoore zou brengen. Nadat spr. was voorgegaan in gebed, gaf hij het woord aan den heer J. v. d. V e n tot het toelichten van de film, die daarna vertoond werd. De heer v. d. Ven wees er op, dat op 't platteland en ook wel in de ste den, nog tal van oude gebruiken, ze den én gewoonten in eere gebleven zijn. Het is buitengewoon interessant, de feestelijkheden en vermaken, die uit overoude tijden tot ons gekomen zijn, na te gaan en spr. heeft daartoe het geheele 'land doorgereisd. Hij is geweest in het hooge Noorden en in 't Zuiden, in de Betuwe en de Veluwe en heeft ai die eigenaardigheden in een zuivere, waarheidsgetrouwe film vastgelegd. Prof. J. Röntgen, directeur van het Conservatorium voor Muziek te Amsterdam, heeft bovendien uit de oude melodieën, die op bepaalde da gen gezongen werden, een muzikale illustratie gecomponeerd, die aan deze film ook muziekhistorische beteekenis geeft. De folkloristische film bestaat uit een voorspel, getiteld „Bloemenvoor- spel", een viertal afdeelingen. Ie. Luilakviering en Pinkstergebrui- ken, 2e. Koningsfeest en Bronkdag, 3e.Midzomerfeesten in Noord-Bra bant, Gelderland en op Terschelling. 4e. De boerenbruiloft te Asselt hij Roermond en ten slotte een naspel „Zomerna- spel." Het is een film van buitengewone wetenschappelijke waarde, die een kijk geeft op de rijke materie van ons Ned. volksleven en al de eigenheden daar van naar voren doet komen, voorzoo ver deze verband houden met de komst van den zomer. Het zijn, in verschillende vormen, uitingen van de uitbundige vreugde, die zich van het volk meester maakt nu de zomer weer in tland is. Zeer interessant is vooral het tweede deel van deze film: het feest van de Schötterie )schuttersfeest), zooals spr. dat in het dorpje Gronsveld bij Maas tricht gezien heeft. Hier komen nog verschillende "oude gebruiken der Ger manen in aaneengeschakeld verband voor, terwijl de katholieke kerk zich daaraan heeft aangepast en achter de schutters de processie volgt. Hier zien we het syncretisme, d.w.z. het verwe ven zijn van oudheidensche gebruiken met de Christelijk religie. Welk een diepen kijk geeft ons dit feest in de psyche van den kattholie- ken Limburger! Zoo zouden we de film in alle on- derdeelen kunnen beschrijven, maar we willen liever onze lezers opwek ken: ga zelf kijken. Hedenavond wordt de film weer ver toond en we raden ieder aan die maar eenigszins kan, indien hij gisteravond niet geweest is, vanavond de film te gaan zien. Hij zal er ongetwijfeld van genieten, want het is iets zoo moois als maar zelden vertoond wordt. En de liefde tot ons land en volk zal ver sterkt worden bij wie al die typische uitingen van ons volksleven leert ken nen en waardeeren. L.E.D.A.G.O.H. Al zou eenerzijds met het oog op de vele concurrentie van gisteravond een nog minder groote belangstelling, dan nu werd getoond ook nog te ver geven zijn geweest, toch had eigenlijk voor wat L. E. D. A. G. O. H. haar gasten bereid had meer appreciatie mogen blijken in de opkomst. Niet alscff deze bepaald een mislukking was, integendeel, we hebben wel veel minder gezien, maar voor wat de gast- vrouwe gisteravond beoogde, was een stampvolle kerk meer gewensckt ge weest, en die was er niet. Intusschen, in materieel opzicht mo ge deze uitvoering dan geen gouden eieren hebben gelegd, voor het gevoel van het auditorium dat zijn belang stelling toonde zal L.E.D.A.G.O.H. door dit kerkconcert toch hebben gewon nen, want een goed concert was het zeker, den eenvoudigen opzet ten spijt. Wij willen geen poging doen om te ontleden wat tot het welslagen het meest heeft hijgedragen. Behalve dat zulks buiten de strekking van deze uitvoering omgaat, zouden we dan mo gelijk ook geweld doen aan de opvat ting van het gehopr, dat zijn waar deering voor een deel regelt naar de aad van de bijdrage. Wij voor ons heb ben van het eene zoowel als van het andere een goeden indruk gekregen. Wat het koor gaf in eenige fragmenten uit het onlangs door haar uitgevoerde „De Schepping' van Haydn, al moest het effect van de Hollandsche uit spraak nu ook de aanvulling van de orkesetbegeleiding missen, mocht voor al vocaal gehoord worden; zelfs kwam het koor als zoodanig beter uit; heel mooi in den reizang op het geschapene van den vierden dag en in het slot koor. Een uit het koor samnegesteld kwartet en duet leverden heel ver dienstelijk werk. De pianobegeleiding en het fluitspel van den heer Riedel stonden ht koor uitnemend bij. Het nobelst openbaarde zich het koor echter in een capella-lied: Oudejaarsavonda van G. B. Meyer Jr. De melodie werd hier heerlijk weerge geven, wat vaak den zin van het lied duidelijk liet spreken. Den directeur, den heer J. W. Snel Jr. komt lof toe voor zijn kundige en bezielende leiding van het koor, maar ook voor wat hij als orgel-solist praes- teerde. De Pastorale van Guilmant kreeg van hem een waardige vertol king. en zijn Oudejaarsavond-fantasie bevat veel origineels, dat van een goe de beheersching van de muzikale stof getuigt. De mooie kwaliteiten van het Hooigracht-orgel kwamen bij een en ander wel duidelijk uit. Het laatst, maar niet als het mindere mogen we het fluit-solospel van den heer J. P. Riedel noemen die zich zijn instru ment weer geheel meester toonde, en zijn goeden naam als fluitist eer aan deed. Ook zijn bijdragen vonden diepe aandacht. Nogeens, L.e.d.a.g.o.h. heeft van gis teravond geen verlies te boeken. Moge zij nu ook materieel spoedig uit de zorgen geraken, opdat het élan niet een te zwaren* proef krijge te door staan. De uitvoering werd door den voor zitter met gebed geopend en gesloten, terwijl door de aanwezigen bij den aanvang Ps. 150: l_en bij het einde het Avondlied werd gezongen. Een nieuwe veilingloods. Door de leden van de Leidsche Tuin derspatroonsvereeniging is tot B. en W. het verzoek gericht een nieuwe loods aan de Houtmarkt te mogen bouwen. B. en W. hebben dit verzoek in handen gesteld van den Markt- en Havendienst, doch in afwachting daarvan gaven zij reeds toestemming tot den houw met het oog op het ko mende drukke seizoen, omdat den 150 tuinders dezer vereeniging niet de ge legenheid tot veilen mag worden ont houden. In den loop der vorige week is met den bouw der loods begonnen onder leiding van den aannemer J. P. Straat hof. De loods heeft een oppervlakte van 102 M2. Hoewel de loods nog niet geheel ge reed is, zal morgen toch reeds de eer ste veiling worden gehouden. Deze zaak heeft in sommige kringen een bevreemdenden indruk gewekt. Vooreerst toch stelt „Ons Belang" thans de gemeentelijke loods in huui- heeft alle tuinders, onverschillig of ze al of niet lid zijn van deze vereeniging in de gelegenheid hunne producten te veilen. Maar bovendien trekt het ook de aandacht dat terwijl „Ons Belang" gedurende langen tijd in de open lucht hare veilingen hield, thans niet eens het advies van de daarvoor aangege ven autoriteiten is afgewacht, maar reeds dadelijk een voorloopige vergun ning werd verleend tot het bouwen van een loods die ten doel heeft de door de gemeente voor een hoogen prijs verhuurde loods concurrentie aan te doen. Handelaren in aardappelen enz. In de algemeene vergadering van handelaren in groenten en fruit ge houden in „Zomerlust" werd besloten om voortaan hun inkoopen te doen bij de Tuindersvereeniging „Ons Belang" dn de gemeenteloods aan de Boom- markt. Vijf en dertig handelaren traden toe als lid, zoodat deze organisatie de meeste handelaren omvat. Naar aanleiding van bovenstaand besluit wordt ons nog gemeld, dat de onderhandelingen tusschen de Tuin- dersvereeniging „Ons Belang" aan Ie Boommarkt en het Bestuur van de Groenten- Fruit- en Aardappelhande- larenvereeniging tot die resultaten hebben geleid, dat voor keur en her keur voor wicht en kwaliteit de beste waarborgen zijn, waardoor beide par tijen ten zeerste bevredigd werden." Arbeiders en Godsdienst. Over dit zeer belangrijke onderwerp spreekt hedenavond in „Patrimonium" Ds. J. G. W. Goedhard, Ned. Herv. Pred. alhier. Gaarne wekken wij onze lezers op deze vergadering bij te wo nen. Het onderwerp dat behandeld zal worden is van zeer groote beteekenis en 'tis actueel bovendien. Moge de belangstelling die getoond wordt, daar mee in overeenstemming zijn. Gemeenteraad. De Leidsche Gemeenteraad zal a.s Maandag des nam. te twee uur ver gaderen. De punten van behandeling alsmede de adviezen die daaromtrent door B. en W. aan den Raad zijn aan geboden, hopen wij morgen te plaatsen N.V. „De Leidsche Courant." In de gehouden vergadering van aandeelhouders der N.V. ,.De Leidsche Courant" werden balans en winst- en verliesrekening goedgekeurd en het dividend bepaald op 8 pet. (vorig jaar 7 pet. De aftredende commissarissen, de heeren J. Bots, C. J. L. van der Meer, L. B. Roozen en J. Stadhouder wer den herkozen. Kamer van Koophandel. De Kamer kwam gistermiddag bijeen onder voorzitterschap van den heer D. ten Cate Brouwer. Met "kennisgeving waren afwezig de heeren Sanders, Smits en Sprey. De notulen werden, na door den secre taris, Mr. P. G. Knibbe gelezen te zijn, ongewijzigd goedgekeurd. Ingekomen stukken. De voorzitter deelt mede, dat betreffen de het treinverkeer bereikt is, dat in den zomerdienst zal worden ingelascht trein 202 op LeidenAmsterdam, zoodat een meer geregelde verbinding is verkregen. Voorts is verzocht om een trein in te leggen op het traject LeidenUtrecht, waar er thans tusschen 8.23 en 12.uur geen trein naar Utrecht vertrekt, en te vens, om den trein die 10.19 uur in Utrecht is, aansluiting te geven op den snel trein avn Groningen, die thans op het zelfde moment uit Utrecht vertrekt Met betrekking, tot de arrondissements rechtspraak stelt het bureau der kamer voor, een adres te richten aan den Mi nister van Justitie, met verzoek om de grens uit te breiden voor de civiele zaken waarvoor men bij den kantonrechter te recht kan, teneinde een snellere uitspraak te verkrijgen. Goedgekeurd. In antwoord op een ander adres van de Kamer is bericht ontvangen, dat te Kat wijk de postbestelling van 4 uur n.m„ waar dikwijls de buitenlandsche post met meekomt, niet zal worden opgeheven. Ten aanzien van de actie voor vaarwater verbetering RotterdamAmsterdam, deelt de voorzitter mede, dat blijkens sommige maatregelen van den minister de ge- wenschte verbetering zeer aanstaande is evenals de verbetering van d.e sluis te Gouda. De voorzitter brengt van deze plaats gaarne dank daarvoor aan den Mi nister en aan het bestuur van Rijnland. De kamer heeft zich doen vertegenwoor digen bij de opening van de bloementen toonstellingen te Rijnsburg en ta Heem stede. De pogingen tot bemiddeling in het ge schil tusschen de groentenveiling en „Ons Belang" en de L. T. P. V. hebben helaar geen resultaat gehad. Tot voorzitter van de commissie van vervoer, post en telegrafie is benoemd Jhr Roëll, tot voorzitter van de comm. van het Handelsregister de heer v. d, Steen. Met goedvinden der vergadering wordt hier de agenda zoodanig gewijzigd, dat eerst behandeld wordt punt 10, n.l. het verzenden van een door een speciale com missie voorbereid adres, bedoelende wij ziging van het wetsontwerp voor de hef fing van weeldebelasting. Namens de commissie ad hoe rappor teert de heer Heringa. Na enkele bezwaren tegen het ontwerp te hebben uiteengezet, maakt spr de op merking, dat de commissie gemeend heeft niet te moeten spreken over de politieke zijde van het adres, over het al of niet nuttige er van, enz., als behoorend tot de taak der Tweede Kamer. Haar op merkingen betreffen daarom alleen de wij ze .van inning en de artikelen en bedragen welke onder de belasting vallen. De be doeling is slechts den vollen nadruk te laten vallen op het element weelde, waar dit voldoende voor een practische toepassing is te omschrijven. Den heer de Gooyer verwondert het, dat ook safeloketten in het concept wor den genoemd. De. commissie heeft daarvoor geen ver klaring kunnen vinden. Misschien wil de Minister graag weten, wie zoo'n loket heeft. Besloten wordt in het adres ook op te nemen een verzoek, om de huurcontrac ten van safeloketten niet onder de belas ting te laten vallen. De heer v. d. Zanden bespreekt in dit verband de belasting op luxe schoen werk, waarvoor echter moeilijk een om schrijving is te vinden. Geconcludeerd werd ten slotte, dat de kamer zich over alle finesses niet kan uitspreken, en zich dient te beperken tot een adres, dat in algemeenen toon is gesteld. Besloten wordt een adres te ver zenden, waarin gezegd wordt, dat de moei lijkheden aan de administratie en con trole dezer belasting verbonden van dien aard worden geacht, dat het wetsontwerp in zijn huidigen - vorm der Kamer onaan nemelijk voorkomt. De wijze van inning, zooals deze om schreven is in artikel 81b en volgende van het Wetsontwerp, lijkt de kamer zoo be zwaarlijk, dat zij Uwe Excellentie ter overweging voorstelt de aanvulling Ze gelwet 1917 aldus te wijzigen, primo, dat een omzetbelasting, verschul digd voor de artikelen, in het huidige ontwerp aan belasting onderworpen, in gevoerd worde, of secundo, in overeenstemming met het principe der oude patentbelasting door een soort vergunningsrecht te heffen naar verhouding van den omzét, tegenover den druk der belastingen het voorrecht der be perking en dus een soort bescherming gesteld worde. Ook deze tweede wijze van heffing zou naar de meening der kamer economischer zijn, dan die in het ontwerp neergelegd. In verband met de belasting van verte ringen in hotels, enz. wil de kamer spe ciaal -wijzen op de belangen van handel en industrie, die in het geding komen, doordat handelsreizigers verplicht zijn uit gaven te doen, die in vele gevallen geen weelde-uitgaven zijn. Deze zullen alle, in dien het ontwerp, zooals het daar ligt, wet zal zijn geworden, met 10 pet ver hoogd worden. Verder wordt o.m. gevraagd de grens der uitgaven, waarvoor geen belasting is verschuldigd, belangrijk te verhoogen. De kamer wijdde hierna een bespreking De Loods van Zwaankreek. Een verhaal uit het verre Westen. 9) Zij waren allen zoo zeker van hun goed recht. Hoe wist hij, dat zij onge lijk hadden? Voor het eerst van zijn leven kwam hij in aanraking met praktisch ongeloof. Ongeloof in een hoek deerde hem niet, daar kon hij met woorden tegen te velde trekken. Maar hier deed het zich voor levend, vroolijk, aantrekkelijk, ja meesleepend want deze lieden in hun losse klee- dij en met huil veerkrachtigen tred hadden vat op zijn verbeelding. Zijn gansche ziel was in beroering, en het duurde niet lang, of hij verliet de kampplaats en verdween in de rich ting van den hollen weg. Intusschen werd het spel voortgezet onder luid gejoel en de uitslag was, dat de Clubgenooten de overwinning behaalden, hetgeen zij voornamelijk te danken hadden aan hun vleugelman nen, Hi en Bill. Het overwinningsfeest was in vollen gang, of zcoals Hi het uitdrukte, le jongens kregen hun buik vol, toen de Loods binnenstapte. Zijn gelaat sprak nog van innerlijke onrust, zijn mond was pijnlijk saamgetrokken. De heele vergadering zweeg op eenmaal, zoodra hij in hun midden verscheen en recht toe liep op het buffet. Hij bleef een oogenblik aarzelend staan en liet zijn oogen gaan over al die gloeiende, ver hitte gezichten, welke hem spotachtig en uitdagend aanzagen. Hij begreep die blikken en onmiddellijk wist hij wat hem te doen 9tond. Hij wendde zich tot Latour en vraagde met luide stem: „Is dit de kamer, die gij mij 'beloofd, hebt," De tokohouder trok de schouders op en antwoordde: „Er is geen andere. De jonkman dacht een oogenblik na, doch slechts een enkel. Toen nam hij een kerkboek van den stapel die naast hem op de toonbank lag, en zei met een vriendelijken glimlach om de lippen: „Mijne heeren, de heer Latour heeft mij dit vertrek toegezegd voor een godsdienstoefening. 'tZal mij zeer verheugen als gij allen wilt meedoen" en zich tot Bill keerende bood hij hem het boek aan. Deze nam het, met een gezicht alsof hij niet recht wist wat hem gebeurde. De anderen volgden zijn vogrbeeld. behalve Bruce, die op ruwen toon zei: „Bedankt, ik begeer er geen te hebben." Het bloed vloog den zendeling naar 't gelaat, hij week een stap achteruit, alsof men hem een slag had toege bracht, maar de Prins, die vlak bij Bruce zat, strekte bedaard zijn hand Uit en zei met een hoffelijke buiging: „Ik wel, als u zoo goed wilt zijn.1 „Heel graag", zei de Loods eenvou dig, en gaf er hem een. De mannen namen plaats op de banken langs den muur of leunden tegen het buffet, en de meesten zetten hun hoed af. Juist kwam Muizert binnen met zijn vrouw. Dat gaf den Prins aanleiding om op te staan, en nu gingen alle hoeden af. De zendeling had plaats genomen vlak voor het buffet en gaf als voor zang: Wie heeft lust den Heer te vree zen? De stilte, die op het voorlezen volg de, werd eensklaps onderbroken door paardengetrappel. Een donkerbruine pony schoot voobij het raam en een paar seconden later verscheen de Voortrekker in de deur. Hij wilde bin nenkomen, maar 't ongewone schouw spel van een rij mannen, plechtig neer gezeten met een kerkboek in 4e hand, deed liem als vastgenageld op den drempel blijven staan. In de uiterste verbazing staarde hij Van den een naar den ander, maai' geen geluid kwam over zijn lippen. Daar kreeg de zendeling het te kwaad en lachte hard op om het dwaze gezicht van den man. Verdwenen was het weinigje ernst, dat onwillekeurig in de harten der aanwezigen was binnengeslopen. De tegenstelling tusschen zijn harte lijke vroolijkheid en de zichtbare er gernis van den man in de open deur werd hun te machtig, zoodat de een voor en de ander na losbarstte in een uitbundig gelach. De Voortrekker bleef onbewogen, ging met groote stappen naar het buffet en knikte tegen Latour, die hem een glas inschonk, dat hij in Óen teug ledigde. „Kom hier, ouwe jongen, speel mee!' riep Bill, en reikte hem zijn boek over. Maar de zendeling was hem voor, bood den Voortrekker met innemende vriendelijkheid een ander aan, en schoof hem een stoel toe. Ik zal die godsdienstoefening nooit vergeten. Van kerkelijk 9tandpunt be schouwd was zij volstrekt niet wat zij wezen moest, maar ik geloof toch, dat de Loods in zeker opzicht, om met Hi te spreken, zijn spel aardig spelde, cn het er nogal goed afbracht. Bij den voorzang zong behalve de zendeling alleen vrouw Muizert, die een hooge sopraan bezat, terwijl drie of vier man nen er zachtjeseen tweede stem bij floten. Het volgende lied ging beter, en daarop las de zendeling een hoofd stuk voor uit den bijbel, het verhaal van de spijziging der vijf duizend. Toen hij den bijbel dichtdeed zei Bill, die met groote aandacht had geluis terd: „Zeg heerschap, wacht eens even „Wat blieft u?" vroeg de zendeling onthutst. „Wel man, je trekt aan het draadje en dan dansen de poppen, nietwaar?" „Ik begrijp niet wat gij. bedoelt", antwoordde de ander zacht. „Hoeveel menschen waren daar bij mekaar?" vraagde Bill met een wijs- geerig gezicht. „Vijf duizend." „En wat werd er geschaft?" „Vijf brooden en twee visschen", viel Bruce in. „Zoo, dat gaat me te hoog. Neen hoor", met een knipoogje tegen den zendeling, „dat is niet natuurlijk. „Net zoo. baasie" riep Bruce spot tend. Is verbazend onnatuurlijk." (Wordt vervolgd .1

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1