iesfaat uil ÏWEE Bladen. EERSTE BLAD. CHRISTELIJK DAGBLADvoor LEIDEN EN OMSTREKEN üeianurijksle nieuws m uk Kummer 6e JAARGANG WOENSDAG 1 APRIL ^925 NUMMER 1478 COURANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 BUREAUHooigracht 35 - Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 V Exportmoeilijkheden. In ons land staat het nog altijd ge kleed te dwepen met den z.g. vrijen handel. Met den zoogenaamden vrijen handel. Want in werkelijkheid is onze han del allerminst vrij. Ons land is van alle kanten omringd dpor hooge tariefmuren. Door alle ons omliggende landen worden vrij hooge tarieven geheven. Het is vooral daarom dat menig maal .op verhooging van het tarief is aangedrongen. De vrije handel is een begeerlijke zaak, maar nu vrijwel overal bescher mende rechten worden geheven, is het gedweep met wat men vrijhandel ge lieft te noemen, niet zonder gevaar. Dat blijkt ook weer uit wat „De Nederlandsche Nijverheid" omtrent de belemmering van den Nederlandschen export meedeelt. Gewezen werd op de teleurstellende ervaringen van de directie der Glasfa briek Leerdam met betrekking tot de deelneming aan de Leipziger Messe. Om verzekerd te zijn bij eventueele deelneming gedekt te zijn, verzocht /.ij 't Messeamt er zich bij de Auszenhan- delstelle van te overtuigen, voor welk bedrag zij invoervergunning zou kun nen krijgen. Zij noemde een bepaald bedrag, in overeenstemming met hare onkosten, maar men antwoordde daarvan slechts ongeveer 1/A te kunnen garandeeren. Dit maakte het haar onmogelijk aan de komende Messe deel te nemen. De directie voegt aan deze teleur stellende mededeeling toe, dat het h.i. tijd wordt voor een algemeen optre den tegen deze toestanden. Duitsch- land sluit zijn grenzen voor diverse artikelen, België eveneens en Enge land schijnt ook te willen volgen. Verder vestigt een fabrikant te Zaandam in het Handelsblad de aandacht op de belemmering van den Nederlandschen handel in de Fransche protectoraten in Klein-Azië. Daar eischt men van Nederlandsche producten een certificaat van oor sprong en een factuur, door de Kamer van Koophandel gelegaliseerd, terwijl beide stukken sedert December 1924 moeten worden geviseerd door dan Consul van Frankrijk. De kosten voor dit visum bedragen 2 X f12.96 f 25.92. Deze zaak verzond vroeger ge regeld postpakketten naar' genoemde landen welke een waarde van f50— f 100 niet overschreden en heeft thans alle orders moeten weigeren. Ziedaar nu de gevolgen van den hooggeloofden vrijen handel in de practijk. Hadden we een behoorlijk tarief en bestond de mogelijkheid retorsiemaat regelen te nemen, dan zou in elk ge val iets gedaan kunnen worden om deze aanslagen af te weren. Maar men kan nu eenmaal geen vuist zetten als men geen hand heeft. En zoo moeten wij het maar lijde lijk aanzien dat onze industrie wordt gehandicapt en dat als gevolg daar van het aantal werkloozen voortdu rend toeneemt. V Reizigersbelasting. Onze handel en industrie hebben met nog andere moeilijkheden van soort gelijken aard te worstelen. De Deensche regeering b.v. zou, naar we vermeld vonden, al zeer dras tische bepalingen hebben gemaakt. „Handelsreizigers, zoo deelde men „De Nederl. Nijverheid" mede, die in Denemarken vertoeven zij 't slechts voor enkele dagen zijn verplicht 'n „Adgangsbevis" aan te vragen, waar voor een bedrag van 400 Deensche Kronen (f 180) wordt geheven. Nu is niet alleen het bedrag overdreven hoog, maar men moet bo vendien nog rekening houden met het aanzienlijk tijdverlies, dat wordt ver oorzaakt. door de verschillende forma liteiten die aan het verkrijgen van zulk een Adgangsbevis zijn verbonden. Dit document moet n.l. door de po- litie-au'oriteiten geregistreerd en van een visum voorzien worden. Daarmede gaat een lialve dag verloren. Men stelle zich den handelsreiziger voor, die in den kortst mogelijken tijd groots' aantal zaken w!' afdoen en ciie van weinige uren welke hij tot zijft beschikking heeft, er enkele ver liest door dezen hinderlijken en on- billijken maatregel l Wel deelde men dienaangaande aan het departement van Buitenlandsche Zaken mede dat de belasting alleen betreft sommige „koopsteden", maar aangezien deze steden niet nader wor den gedefinieerd, en een dorp óók als „koopstad" kan worden aangemerkt, begrijpt men, welk een onzekerheid en dus nog grooter last uit zulk oen regeling voor buitenlandsche kooplie den voortvloeit." Zoo wordt de Nederlandsche export op een zeer onbehoorlijke en onrede lijke manier belemmerd. En dat alles wordt in de hand ge werkt doordat wij geen wapenen heb ben om ons te verweren. Hij treden ten opzichte van onze handelspolitiek bij voorkeur op in de rol van het schaap en het is waarlijk geen wonder, dat we dan ook als scha pen worden behandeld. Voorzichtig optreden is hier eisch. Door ruw ingrijpen kan ontzaglijk veel onherstelbaar worden bedorven. Maar daarvoor is niet noodig dat al bij voorbaat de wapenen uit handen worden gegeven. STADSNIEUWS. Afscheid 2. Bcuwma Nieuwenhuis. Nadat B. en W. reeds in het middag uur van dezen trouwen en bekwamen ambtenaar afscheid hadden genomen, vereenigden zich gistermiddag in de raadszaal de ambtenaren van het stad huis, nevens de vertegenwoordigers van het ambtenarenpersoneel uit alle gemeentebedrijven, zooals de Lichtfa brieken, de Reinigingsdienst, de poli tie, de gestichten te Oegstgeest, Ge meentewerken, Het Slachthuis, de Keu ringsdienst, Militaire Zaken enz enz. met hetzelfde deel; op waardige wijze van den gezienen collega, voor wat het werk ten stadhuize betreft althans, te scheiden. Nadat de heer Nieuwenhuis en de leden van zijn gezin onder applaus worden binnengeleid, nam de secreta ris der gemeente, Mr. Dr. van Strijen het woord. Het is geen gewoonte, aldus spr. dat ik bij gelegenheden als deze het woord voer, maar daarop wil ik voor ditmaal gaarne een uitzondering maken, waar ik met u, eerst als commies van re dactie, later in uw tegenwoordige functie zoo langen tijd aangenaam heb samengewerkt. Reeds vanmorgen in de vergadering van B. en W. heb ik u de hand gedrukt en zult gij het hebben gevoeld, dat uw arbeid gewaardeerd wordt. Spr. zal dan ook geen lange rede houden, doch meer een woord ter inleiding op het geen straks de ambtenaren-collega's zullen zeggen. Gij hebt trouwens zelf uw wijsheid nooit gezocht te uiten in een vloed van woorden, zegt spr. en uw werk was er niet minder om. Stil en rustig werktet ge door aan de belangen der gemeente. Gij beschouwdet uw taak niet als aan gevangen en geëindigd met de vastge stelde arbeidsuren, maar ge waart al tijd met uw werk bezig. Met hart en ziel gaaft ge u aan uw arbeid; ge waart voor de gemeente een nuttige kracht. Veel hebben we ook van uw bekwaamheid genoten. Gij wist ook in moeilijke gevallen wel een weg ter opklaring te vinden. De ridderorde die u werd toegekend was ten volle verdiénd. Daarvan wil spr. gaarne ge tuigen uit de 20 jaar dat hij van de 475 jaar met hem samenwerkte. Uw bekwaamheid en welwillendheid was oorzaak dat ik indertijd als jong amb tenaar en later als jong secretaris mijn functie -durfde aanvaarden. Uw advie zen waren altijd even helder, en ik hoop dan ook, dat ge, zij het niet als chef van de rekenkamer, ons zco noo dig toch nog ter zijde zult willen staan. Moge u verder een gelukkige le vensavond zijn weggelegd, en zij onze vriendschap u een aangename herin nering, terwijl wij ons omgekeerd in de uwe gaarne aanbevelen. (Applaus). Hierna richtte namens de ambtena ren de heer A. A. Wijnnobel het woo: d tot den heer Bouma Nieuwenhuis. Zoo is dan het oogenblik aangebro ken, aldus spr. waarop gij uw werk kring, dien gij bijna 47 jaren met zoo veel liefde en toewijding ó- A' vc.vuk1 gaat verlaten ik. weet, dat u gaarne de lialve eeuw zou hebben volgemaakt en dat alleen de helaas minder gunstige toestand van uw oogen de reden van uw ont slagaanvrage is geweest. Het valt u niet gemakkelijk uw werk dat zoo geheel uw denken in beslag nam, te moeten neerleggen; u en uw werk waren éen. Toen u 1 Augustus 1878 als jong ambtenaar uw loopbaan alhier aam ving, hebt u vermoedelijk niet gedacht hier uw levenstaak te zullen vinden. Aanvankelijk hebt u ook wel eens het voornemen gehad, elders uw fortuin to zoeken. Doch Leiden, met haar oude en hAFi vele historische gebouwen beviel u wel en toen ge u bovendien nog met een Leidsch meisje verloofde, werd aan heengaan niet meer gedacht. Na eerst op de afdeeling Algemeens Zaken te zijn werkzaapi geweest, werd u, toen in 1892 de heer Kokxhoorn tot gemeente-ontvanger werd benoemd, in zijn plaats Chef van de Financieele afdeeling. Begunstigd met aen scherp verstand en met een goed geheugen, met groo- ten ijver bezield, hebt u gedurende een lange reeks van jaren uw beste krach ten aan de gemeente gegeven. Wan neer de oude eigendomskwesties te be handelen waren, was u in uw element. Oude akten, dispositieboeken en aller lei andere oude registers werden dan nageplozen en vergeleken en meerma len gelukte het u een schijnbaar niet te ontwarren kwestie tot klaarheid te brengen. Maar niet alleen de eigendom men en wat daarmede annex was, ook het andere werk had steeds uw volle belangstelling. En het is dan ook niet te verwonde ren, dat Burgemeester on Wethouders, en vooral ook de heer Van Strijen, die zoovele jaren dagelijks met u I aan raking kwam, u, hoe gaarne z;j uwe welverdiende rust ook gunnen, slechts noode laten gaan. Hoe uw persoon, uw werk door Burg. en Weth. gewaardeerd wordt blijkt ten duidelijkste uit de Koninklijke onder scheiding, die u hedenmorgen is ten deel gevallen. Maar gij hebt u niet alleen een uit stekend ambtenaar, gij hebt u ook een uitstekend mensch getoond De verhouding tusschen u en de ambtenaren van de Rekenkamer is steeds even prettig, even vriendschap pelijk geweest. Een beroep op uw wel willendheid was, wanneer de dienst het toeliet, nimmer tevergeefs. Wij leefden mee met u en uw gezin, onze persoonlijke of huiselijke omstandighe den hadden uw belangstelling. Ook de andere ambtenaren ten Stad- hpize, van de gemeentebedrijven enz. hebben steeds de grootste medewer king, de grootste welwillendheid van u ondervonden. Ook van hunne hoog achting, hunne vriendschap kunt u verzekerd zijn. Toen het dan ook be kend werd, dat het voornemen bestond u bij gelegenheid van uw afscheid een stoffelijk blijk van hoogachting en van bijzondere toegenegenheid aan te bie den, werd dit plan allerwege met de meeste instemming ontvangen. En voor mij is het een groot genoe gen en een groote eer dat de aanbie ding van dit huldeblijk aan mij is op gedragen. Hierna werd den heer Bouma Nieu wenhuis door spreker, namens de amb tenaren, aangeboden een exemplaar van het welbekende werk van9Frans van Mieris „Beschrijving der stad Lei! den 1762" en een pracht gravure. (Applaus). De heer J. P. A. Koste r, zich bij de woorden van den heer Wijnnobel aansluitende, acht zich gelukkig het bijzonder verband met de afdeeling Financiën naar voren te kunnen bron gen. Het is niet gemakkelijk, aldus spl een ambtenaar als u te vervangen. Gi.i waart zoo'n onmisbare schakel in onze afdeeling. Spr. besluit met den wensch dat in moeilijke gevallen niet tevergeefs een beroep zal worden ge daan op den heer B. Nieuwenhuis. Als oudste collega sprak na dezen de heer Rosier, referendaris, die 4" jaar met den scheidende heeft samen gewerkt. Spr. zal niet in herhalingen treden, doch slechts in 't kort stilstaan bij do groote werkkiach en wcrklun waai van de heer B. N. altijd heeft blijk gegeven, ovenals van zijn groote be kv.aairlieid, al liep hij daa.meo li\v wei'Kkring verlaat, maar er is nu een maal een tijd van gaan. In zeer har telijke bewoordingen dankt spr. dan voor de samenwerking, gedurende 45 jaar ondervonden. In al dien tijd heb ben we, zegt spr. geen onvriendelijk woord gewisseld. Het afscheid zal u leed doen, maar, zie dan even terug op die 47® jaren en groote dankbaar heid zal u vervullen jegens God, die u steeds de noodige krachten gaf om te dienen de belangen van onze goede stad. Ook jegens u past dankbaarheid die is ook getoond, door de regeering, door B. en W. en ook door de amb tenaren. Wat de eervolle onderschei ding van H. M. de Koningin betreft, die heeft hier nog meer heteekenis, waar het voor de eerste maal is, dat een secretarie-ambtenaar zulks te beurt valt. Van harte, zegt spr. ver heug ik mij in die onderscheiding, zij is geheel verdiend. Wij zullen u altijd blijven waardeeren. (Applaus). Geroerd dankte hierna de heer B o u ma Nieuwenhuis voor de tot hem gerichte woorden, Gij kunt be grijpen, zei hij, hoe ik tegen dezen dag heb opgezien, waar ik moet gaan scheiden van dit oude gebouw waarin ik zooveel dagen heb doorgebracht en waaraan zooveel herinneringen zijn verbonden; waar ieder vertrek mij spreekt van de menschen die er heb ben gewerkt, van wie er velen reeds zijn heengegaan. Gewerkt aan een ar beid die mij lief was, en mijn gansche hart had. Dankbaarheid vervult spr. wanneer hij denkt aan de aangename samenwerking gedurende al die jaren, en ook voor wat deze dag bracht. En dan wil spr. allereerst H. M. de Ko ningin danken voor Haar hooge on derscheiding, het college van B. en W. en den secretaris. Het werken on der u was mij een lust, zegt spr. Alle ambtenaren dankt spr. voor de pretr tige samenwerking. Gaarne zal hij, waar mogelijk met zijn raad dienen. Ook den heer Rosier wil spr. hartelijk danken, en ten slotte allen ook voor hun geschenken, -die spr. op hoogen prijs stelt en gaarne aanvaardt. Mo gen wij allen gelukkige jaren tege moet gaan. (Applaus). De heer Bouma Nieuwenhuis werd hierna van alle zijden de hand ge drukt waarna de eerewijn rondging en de plechtigheid een einde nam. Ecll. Maatschappij van Landbouw. In de koepelzaal van „den Burcht' vergaderde gisteravond de afdeeling Leiden van de Holl. Mij. van Land bouw, onder voorzitterschap van den heer C. Bakker. Mede in verband met de veeten toonstelling te Rotterdam, bleken nog al heel wat leden verhinderd te zijn. De voorzitter verwelkomde de aan wezigen en gaf daarna den secretaris, den heer N. v. Oosterhout gele genheid de notulen der vorige verga dering te lezen, die daarop onder dank werden vastgesteld. Onder de ingekomen stukken welke hierna werden bekend gemaakt, was een aanbieding om een Irzlng te laten houden over de toekomst van den landbouw in Zuid-Afrika, vanwege 'n Engelsch genootschap. Het bestuur zal deze aanbieding iri herinnering houden. De lezing belooft inderdaad heel interessant te zijn, maar men diént eenigszins te kunnen rekenen op een voldoende opkomst. Vanuit de vergadering werd aange voerd dat een dergelijke vergadering wel kans van slagen zou hebben, war. neer in breeden kring er de aandacht op werd gevestigd, en de medewer king van de pers werd gevraagd. Algemeen werd er de wensclielijk- heid van ingezien dat een lezing als deze wordt gehouden om deskundige voorlichting te kunnen geven bij emi gratie, die bij de /kleiner wordende bestaansmogelijkheid voor onze land bouwers, door de toenemende bevol king, mits onder zekere voorwaarden dient te worden bevorderd. De aan bieding spreekt van overleg met Dr. v. Molhuysen, wiens meening hier over zou zijn te hooren. Ten slotte werd tct het laatste be sloten en de lezing te laten doorgaan, indien zij nog in de eerste helft van Moi kan worden gehouden. Ten tweede kwam in behandeling een verzoek van de Leidsche geiten fckvereen.'ging, waarvan de afdeeling donatrice is, cm een subsidie, waarop gunstig werd beschikt. Naar aanleiding van een schrijven n c'en Bond van Leidsche Industri .erin aaromtrent in de fccsluursver ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 227» cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage* lijks geplaatst ad 40 cent. Binnenland De Haagsche rechtbank ontzegde de vordering tegen den Staat inzake de intrekking van art 40 Bezoldigings besluit. Wijziging der Inkomstenbelasting in voorbereiding. Buitenland. Sociaaldemocraten en Centrum zijn in beginsel tot overeenstemming ge- komen inzake de herstemming voor het presidentschap en zullen gezamen- lijk de candidatnnr Mars steunen. De Pruisische Landdag zal ingevol> ge deze overeenkomst ontbonden wor den. Ongeluk met een militaire ponton brug in de buurt van Delmold. gadering reeds besprekingen zijn ge- voerd deelt de voorzitter mede dat de afdeeling zich heeft doen vertegen woordigen op een conferentie, waar de heer B. F. Krantz, lakenfabrikant een gedocumenteerde lezing heeft gehou den over de toenemende verzouting van de boezemwateringen van Rijn- iand. Als resultaat hiervan is met het hoofdbestuur in overleg getreden over de mogelijkheid om een collectieve actie op touw te zetten teneinde stap pen te doen of te bevorderen die het I kwaad van de verzouting zouden kun- I nen keeren. Als een der eerst noodige maatregelen werd indertijd genoemd j de verbetering van de sluis te Gouda. Waar nu echter van het hoofdbe- stuur niets meer is gehoord, en de verbetering van de Goudsche sluis inmiddels reeds ter hand is genomen, acht het bestuur het beter, voorloo- pig deze zaak te laten rusten. De vergadering ging hiermede ac- coord. Hierna bracht de secretaris-pen- ningmeester het financieel jaarver- slag uit, nadat door een commissie, bestaande uit de heeren v. Zijverden, v. d. Bijl cn Lijst de boeken waren nagezien en accoord bevonden. De rekening wees een totaal-ont vangst van f 5G9.83 en een idem uit gaaf van f 378.35 aan, zoodat gesloten wordt met een batig saldo van f 131.48. Den beheerder weid dank gebracht voor zijn verdienstelijk beleid en dé charge verleend. Ten aanzien van de op 29 April te 's-Gravenliage te houden algemeene vergadering wordt besloten den afge vaardigde voor de bestuursverkiezing vrij mandaat te verleenen. Met betrek king tot het voorstel van het hoofd bestuur om voor de benoeming van een secretaris-penningmeester wegens vertrek van den heer Oly het salaris te betalen op f 3500 per jaar met 2x2 verhoogingen van f 150 wordt besloten dit te steunen. Een voorstel van de afdeeling Jirom- menie om het jaarboekje af te schaf- fen, zal niet worden gesteund. Verder werd ten aanzien van den beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering nog medegedeeld, dat des middags de heer Smeding een lezing zal houden over de Economische he teekenis voor ons Vaderland van de drooglegging der Zuiderzee, waarbij de Ministers, kamerleden en verdere autoriteiten zullen worden uitgenoo- digd. Alle leden worden opgewekt om deze belangrijke vergadering te be zoeken. Bij stemming werd tot afgevaardigd de benoemd de heer C. Bakker, en tot plaatsvervanger de heer Jan de Graaf. Naar aanleiding van een schrijven van het Hoofdbestuur, dat hierover rapport wil samenstellen, werd ver volgens gelegenheid gegeven om grie ven tegen de huidige vleeschkeurings- wet te bespreken. Gezien de geringe belangstelling voor deze vergadering van de zijde der land bouwers die er toch het meest me£ te maken hebben, en tevens met bet oog op dé aanwezigheid van een vol doend aantal centrale slachtplaatsen in deze omgeving, werd geconcludeerd dat het hier nogal schikt met bezwa ren tegen de vleeschkeuringswet. Gezien de geringe belangstelling voor deze vergadering van de zijde der landbouwers, die er toch het meest mee te maken hebben, en te-

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1