CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 5e JAARGANG VRIJDAG 27 MAART 1925 NUMMER 1474 ODRANT ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 0 1 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 Lm üHismer bestaat oit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. De huwende onderwijzeres Over dit onderwerp maakte dezer dagen het „Onderwijs" het orgaan der vereeniging van hoofden van openbare scholen de volgende nuchtere opmer kingen: Het wetsontwerp, dat de beslissing over al-of-niet-aanblijven der huwen de onderwijzeres in de handen van gemeente- en schoolbesturen legt, is door de Tweede Kamer aanvaard en zal naar allen schijn het Staatsblad wel bereiken. Ons verheugt de gevallen beslis sing, al voldoet zij ons nog niet ten halve. Een verbod met mogelijkheid van uitzonderingen scheen ons hier noodig, en men verkreeg slechts de mogelijkheid van een verbod, met al de kansen eener ongelijke en daar door stootende rchtsbedeeling. Men zal te eeniger tijd deze mate rie weer moeten in behandeling ne men: dat schijnt ons de consequen tie *jer gevallen beslissing. Er is nog heel wat in de Kamer gediscussieerd en bij de stemming stond het Rechts tegenover Links. Wij begrijpen, dat men in politicis allerlei motieven kan aanvoeren, die men als gewoon burger weinig of geen waarde toekent. Dit schijnt ons wel zeker: bij den uitslag der gehouden stemming knik te het gezond verstand onzer natie met instemming." Wat hier wordt opgemerkt is in meer dan een opzicht juist. Men zal inderdaad nog een stapje verder moeten gaan, en moeten komen tot een algemeen verbod met de mo gelijkheid van uitzonderingen. En ook dan zal het gezond verstand onzer natie instemmend knikken. Maar dan zal het bij de stemming ook weer zijn rechts tegen links. Waaruit de conclusie getrokken zou kunnen worden, dat zelfs naar het oor- 'deel van het orgaan der (openbare school) hoofden-vereeniging, de linker zijde zich niet in de eerste plaats door het gezond verstand laat leiden. STADSNIEUWS. Ouderavond v. d, Geref. School a. d. Lusthoflaan. Gisteravond werd in de Geref. school a. <L Lusthof laan, hoofd G. Bakema, de jaarlijksche ouderavond gehouden. Om 8 uur opende de voorzitter, de heer Z ij 1 s t r a, de vergadering door te laten zingen Ps. 116:: 1 en door ge bed. Na het voorlezen van Matth. 26 vs. 3646.heette de voorzitter de tdlrijke aanwezigen hartelijk welkom. Naar aanleiding van het voorgelezen schrift gedeelte, wees hij op het woord van Jezus: „Waakt en bidt!" niet in 't minst waar 't betreft onze chr. school. Hierna leidde de heer van Hooi donk zijn onderwerp in: „De leugen op school." Na een.algemeene beschou wing over waarheid, werkelijkheid en leugen, sprak de inleider over de on waarheid van kinderen, de bron waar uit dit voortkomt en welke middelen door ouders en onderwijzers samen hiertegen dienen te worden aangewend Vooral de Bijb. Gesch. biedt ons vele aanknoopingspunten. De inleider ein digde met te wijzen op bet groote voor recht en den voorsprong in dit opzicht van de chr. op de neutrale school. In' de pauze konden de ouders het werk der leerlingen inzien en eveneens de gemaakte teekeningen. Hiervanwerd een druk gebruik gemaakt en allen be wonderden nog eens weer het prachtig ingerichte schoolgebouw. Na de pauze sprak het hoofd der sch. de heer Bakema over: „de groot Meester." Op duidelijke wijze schetste de inleider: „Jezus als paedagoog', de ideaal opvoeder, die den „nieuwen mensch" predikte in zijn dienende lief de. Uit zijn „studieboeken" 1 Mozes en de Profeten, 2 Het rijke menschenleven en 3 de Natuur putte Jezus Zijn vele aapknoopingspunten voor Zijn predi king. Ook 't bidden van Jezus leert ons „Niets zonder 't gebed'. De heer Bakema'eindigde hierna mei gebed. Voldaan over dezen gelukkig geslaagden avond, die den band tus schen huis en school nauwer aanhaal de, gingen de aanwezigen huiswaarts. BUREAUHooigracht 35 - Leiden Q> Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentien per regel 221/» cent- Ingezonden Me de deelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentien bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage* lijks geplaatst ad 40 cent. „Na arbeid Kunst," Het Christelijk mannenkoor van de zen naam, onderafdeeling van den Chr Besturenbond, gaf gisteravond in den Foyer van de Stadsgehoozraal onder leiding van zijn directeur, den heer A. Teljeur, een welgeslaagde uitvoering, met medewerking van de mandolin- club „Klein Krebustlipo." Er bleek voor deze uitvoering veel belangstelling te zijn, want de Foyer was letterlijk tot in de hoekjes bezet en er moesten zelfs stoelen worden bij gezet. De talrijke aanwezigen werden wel kom geheeten door den heer K. W a s- senaar Sr. die met gebed opende, en daarna het koor gelegenheid gaf zich te laten hooren. Meermalen wekte wat het koor ten gehoore bracht de hoorbare tevreden heid van het auditorium. Wel gaf het wat ue tenoren betreft, soms den in druk dat deze het speciaal in de liooge passages wat teveel op enkele krach ten lieten aankomen. Maar wij willen daar gaarne bijvoegen dat de 1ste te noren soms moeilijk werk hadden te leveren, zooals in „Ecce quomodo Mori- tur" van Jac. Handl. Het koor toonde zich uitstekend in het nuanceeren, b.v. in „Mijn Nederland" van G. A. Man- gold, dat vóór de pauze en .,De Ves per" van L. Beethoven, dat na de pauze werd uitgevoerd. Ook het „kerkje" „Zonnezang" en het „Domine, salvam fac Reginam nostram" respect, van Becker, Zwijs9ig en Giesen werden goed weergegeven. De dirigent beleefde genoegen van zijn koor en de voorbereiding kwam wel uit. Miéschien dat een flinke toe name van het ledental, hoewel dit niet onbevredigend is, een nog betere taak- verdeeling mogelijk zou maken, wat dan den algemeenen indruk nog zou verbeteren. De koorzang werd afgewisseld door het optreden van de mandolineclub „Klein Krebustlipo", die onder leiding van den heer A. Loeff heel goed werk gaf, en ten volle den hartelijken bijval dien bet genoot, verdiende. Het aar digst vonden wij vóór de pauze de „la Caravane"-ouverture van Gretzij en een fox trot van Machiocchie; na de pauze van denzelfden componist „En voi des fleurs" en tot slot de door den heer Polman gecomponeerde jubileum- marsch, die het publiek een warm ap plaus ontlokte. Het publiek bleek de club eerst te wlilen laten gaan nadat nog een toe giftje was gespeeld. De heer Wassenaar bracht het koor, dén directeur, en de mandolineclub hartelijk dank, en eindigde na krachtig te hebben opgewekt tot toetreding als lid of donateur. „N. A. K. kan op een succesvollen avond terugzien, evenals zijn kleine, maar dappere en bekwame medewerk ster. Openbare Leeszaal „Reuvens." .Woensdagmiddag te 5 uur had de a1- gemeene vergadering der leeszaal „Reuvens" plaats. De voorzitter, de heer Mr. v. d. Eist, opent de vergadering, daarna leest de secretaris, de heer A. A. van Rijnbach, de notulen der vorige ver gadering, die onveranderd worden goedgekeurd. De voorzitter "deelt mede, dat de heer Dr. J. E. Kroon bedankt heeft als secretaris en als zoodanig is op gevolgd door den heer Rijnbach. Spr. dankt den heer Kroon voor den door hem verrichten arbeid, (applaus). Daarna leest de secretaris het jaar verslag over het afgeloopen jaar, waaraan wij het volgende ontleenen: Het aantal leden en der uitgeleende boeken vermeerderde op bevredigen de wijze, terwijl ook de financieele uitkomsten niet ongunstig zijn, on danks de korting door het Rijk op het subsidie toegepast en de verlaging van de uitkeering voor de correspondent schappen, waartoe de Bond van O. L. en B. in Zuid-Holland d:t jaar, even eens ten gevolge van de verminde ring van het Rijkssubsidie besluiten moest. Het aantal in 1924 uitgeleende ro mans, novellen enz. bedroeg '46534 tegen 47223 in 1923, alzoo een ver mindering met 639, terwijl het aan tal uitgeleende studieboeken, me: 2903 vermeerderde. O k werden 31 2 men jongens- en meislesboeken uitgeleend dan in. 1923, in het ^«h.eel dus een vermeerdering met 5336. In de Teugdbib'iotkeek weiden Z'j J3 ouexen uitgeie^nd, w.aaronaer .ilüti stu dieboeken. Het aantal leden verminderde met 167, doch daarentegen staat bij de jeugdbibliotheek een vermeerdering van 239 leden. Een ernstig bezwaar was het ge brek aan ruimte in het perceel Bree- straat 27. Het bestuur heeft het moei lijke vraagstuk der verbouwing of verplaatsing der Leeszaal dan ook reeds ernstig in studie genomen. De voorzi tter dankt den secre taris voor het uitbrengen van het jaarverslag. Daarna volgt het financieel verslag van den penningmeester, den heer saldo van f 121.81. De inkomsten be- saldo van f 123.87. De inkomsten be droegen in totaal f 15.078.12*/* en de uitgaven f 14956.31V» Op voorstel der commissie tot het- nazien der boeken, wordt de penning meester van zijn gevoerd beheer ge dechargeerd. Daarna sluit de voorzitter, niets meer aan de orde zijnde, de vergade ring. Ghr. Bakkersgezellenbond. De afd. Leiden van den Chr. Bak kersgezellenbond hield Woensdag avond een vergadering waarin als spreker optrad de heer Hanemaayer, met het onderwerp: „Rondom den nachtarbeid." Spr. begon met een kort overzicht te geven van de arbeidsverhoudingen van vroeger om daarna in breede trekken uiteen te zetten de actie voor afschaf fing van den nachtarbeid, wat eerst door vorige Ministers was ter hand genomen en onder Minister Aalberse \yas tot stand gekomen. Thans is op aandringen van de groot wetgevers, getracht gedaan te krijgen wijzigingen in de bestaande wet aan te brengen. Het gevolg is geweest, dat Minister Aalberse een wetsontwerp in gediend heeftr dat, mocht het door de Tweede Kamer worden aangenomen, aanleiding kan zijn dat opnieuw de nachtarbeid alsook de -Zondagsar- beid in tal van bedrijven wordt inge voerd. Zoowel door de patroons als door de gezellen dient daarom met alle geoor loofde middelen krachtig tegen dit wetsontwerp gestreden te worden om die verslechteringen tegen te gaan. Nadat de spreker allen had aange spoord zich krachtig te organiseeren, en al het mogelijke te doen om den nachtarbeid te weren, eindigde hij zijn met gloed en bezieling uitgesproken rede. Mej. O. Parmentier alhier is benoemd tot "lid van de examencom missie, heiast met het examineeren van hen, die een akte van bekwaam heid wenschen te verkrijgen tot het geven van M. O. in het boekhouden (akte K XII en Q) of tot het geven van L. O. in de beginselen der handelsken nis (akte U) zijn benoemd. Vanmorgen om half elf had op Int Kort Rapenburg ter hoogte van de Boommarkt een ernstige aanrijding plaats tusschen de vee-auto H 41788 en een vigelante van den stalhouder J. P. K. welke achteruit van de Boom- markt het Kort Rapenburg kwam oprijden. De auto botste tegen het ach terste gedeelte vak het rijtuig aan en reed er de twee achterwielen vrijwel geheel af. De atuo bekwam geen schade De heer v. I. student alhier ver mist uit de gang van zijn woning aan de Breestraat een rijwiel, dat waar schijnlijk door onbevoegden is meege nomen. Tusschen K. en zijn zwager B. ontstond een ruzie, waarbij, laatstge noemde overging tot handtastelijkhe den, die hem een plaatsje in het poli tierapport bezorgden. Op de veemarkt is een big achter gebleven, die bij de fa. Wed. Dieben is geschut. Inlichtingen bij de politie. In de gehouden jaarlijksche alge- meene vergadering van aandeelhou ders der N.V. Eerste Leidsche Hulp bank alhier zijn de balans en de winst en verliesrekening goedgekeurd en is het dividend bepaald op 3 (v. j. 25) pet. BINNENLAND. De Rotterdamsche Gzmeenteraad. Het voor'stel-Schouten c.s. waarbij het verhaal van de pensioenpremiën opnieuw aanhangig was gemaakt, is rvf-r den Rotterdamschen 22. .teaen 21 stem men voor de tweede maal verworpen. Afwezig waren 1 rik. en 1 s.d. Van de 2 dissidente katholieken heeft er thans 1 voorgestemd; de tweede, de heer Hoe be, bleef met de v.d., de s.d., de comm. en den rapaljaan tegenstemmen. Mr. Ab. van der Hoeven, die in de voorafgaande middagzitting met 22 van de 40 uitgebrachte stemmen, waar van 15 blanco, opnieuw tot wethouder was benoemd, maar die benoeming, blijkbaar in verband met het nog te be handelen voorstel Schouten c.s. in be raad had gehouden, zal, naar wij ver nemen, de benoeming niet aannemen en dus bij zijn aanvankelijke ontslag aanvrage blijven. De Koningin naar Het Loo. Het vertrek van de Koninklijke fa milie naar het Loo op a.s. Maandag is bepaald per staatsspoor, des na middags te 2 uur 51; aankomst op het Loo te 5 u. 15. Het Amsterdaznsche meelbesluli. In de gisteren gehouden vergadering van den Amsterdamschen Gemeente raad is gestemd over het voorstel der SociaalDemocratische wethouders in zake hooger beroep bij de Krooh betref fende het meelbesluit. Dit voorstel werd met 27 tegen 20 stemmen verwor pen, zoodat dus niet in hooger beroep zal worden gegaan. Vee-invcer in België. Het „Hbl. van Antwerpen" meldt, dat het invoerverbod van Nederlandsch ee via het station Clinke is opgeheven er> dat de staatsstallen aan het station aldaar weer geopend zijn. De Kamerverkiezingen. De Tijd meldt dat de heer A. J. Loerakker definitief heeft besloten, zich te laten schrappen van het Poli tiek Advies. Er is een comité gevormd om hem een goe'de plaats op de de finitieve lijst te bezorgen. De Vloot en de verkiezingen. Het Tweede Kamerlid Duys heeft den minister van marine de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat dit jaar de oefenin-* gen onzer vloot zijn vastgesteld op zóó danig tijdstip, dat ten gevolge daar van vele bij de marine dienenden niet zullen kunnen deelnemen aan de verkiezing van leden der Tweede Ka mer Zoo ja, is de minister dan bereid te dezer zake alsnog zoodanig in te grijpen, dat niet een grcot aantal van de uitoefening van hun kiesrecht ver stoken blijft Zoo de minister hiertoe niet bereid is, zou hij dan wi'len mededeelcn welke groote en gewichtige landsbelangen het gebiedend noodzakelijk maken, dat een aantal s'chepen onzer vloot juist omstreeks den stemmingsdag niet in ons land aanwezig is Verbond van Actualislcn. Naar de Vaderlander meldt, heeft de heer W. H. Snijders zich wegens den staat van zijn gezondheid verplicht gezien ontslag te nemen, als secretaris van het Verbond van Actual'sten. De centrale raad heeft tot zijn opvolger benoemd den heer J. Schouten, redac teur van De Vaderlander. De heer Snijders blijft lid van den centralen raad. De heer W. Lubberink heeft ontslag genomen als redacteur van De Va derlander. De redacteur J. Schouten is benoemd tot verantwoordelijk hoofd redacteur. Voorts deelt het blad mede, dat de centrale raad van het V. v. A. het besluit om aan de verkiezingen met eigen candidaten deel te nemen, he'tf ingetrokken. Het politiek advies van het Verbond met het oog op de ver' kiezingen zal later volgen. Uit de aardappelmeel-industrie. Naar wij vernemen heeft het bèsluur der Ned. Ver. van Fabrieksarbeiders namens de samenwerkende vakvereeni- gingen aan de „Ver, van Werkgevers in de Aardappelmeelindustrie en Aan verwante Bedrijven", waarbij bijna al le Coöp. Aardappelmeelfabrieken zijn Aangesloten, eene conferentie ve zrcat over de punten: 1. Het per 1 Mei a.s. af te sluiten looncontract te baseeren op f 20 per week. 2. De afsluiting eener collectieve overeenkomst. De thans geldende loonregeling is gebaseerd op een minimum weekloon van f17.10, terwijl iedere fabriek%met haar eigen personeel gecontracteerd Belangrijkste nieuws in dit Nummer Binnenland De heer A. v. d. Hoeven als wethou der van Rotterdam herkozen. De Amsterdamsche Raad en het meel besluit. Buitenland. Ernstig mijnongeluk in Lotharingen. Treinaanslagen in Frankrijk. De Britsche Lagerhuisdebatten over het werkloosheidsvraagstuk. Mussolini in de Italiaansche Kamer teruggekeerd. De Tariefwet. „Het Vad". spreekt het bericht van de ,Avp." tegen, als zou de Tariefwet voor- loopig niet worden afgekondigd uit vrees voor weerwraakmaatregelen van t het buitenland. Herplaatsing ex-telefonisten. Naar de „Tel." verneemt, zijn thans ook de gehuwde ambtenaressen (ex- 1 telefonisten) te Groningen en Assen, I )die ingaande 1 Maart 1924 wegens f overcompleet waren ontslagen, voor herplaatsing opgeroepen. Deze her- j plaatsing geschiedt op het minimum l loon aan den rang van telefonisten i verbonden. Bij niet aanvaarding van de aangeboden betrekking, wordt het )toegekende pensioen ingetrokken, of met net bedrag van de aan de aan geboden betrekking verbonden bezol diging verminderd. BUITENLAND. DE WERKLOOSHEID IN ENGELAND. Een debat in het Lagerhuis. In hjet Lagerhuis heeft Sir John Simon (liberaal) de kwestie der werk loosheid te berde gebracht. Hij wees er op, dat sedert een on rustbarend langen tijd de toestand be staat, dat, met een variatie van om en nabij een paar "duizend arbeiders, week aan week 1.100.C09 of 1.200.0oo ongelukkigen een wekelijksche werk- loozenondersteuning ontvangen omdat er geen werk voor hen is. Hij be toogde dat de werkloozenuitkeering, welke van den wapenstilstand af tot eind Februari j.l. is uitgekeerd, niet minder dan 194 millioen pd. st. be dragen heeft. Daarbij komen nog de werkloosheidstoeslagen voor oud-strij ders ten bedrage van 62 millioen, terwijl de hulp aan thuiszittende ar men, die door de armbesturen is inge steld, in totaal 35 millioen bedraagt. Sir Arthur Steel Naitland, minis ter van arbeid, antwoordde napiens de regeering. Hij zeide: Na den grooten oorlog hebben wij onze markten verloren en thans staan wij voor moeilijkheden, die wij tevoren nooit hebben gekend. Een onderdeel ran het groote pro bleem is dat de evolutie m de in dustrie gedurende de laatste tien ja ren in een verbazingwekkend snel tem po is geschied. Vijf of zes millioen menschen ver lieten het land in verband met den oorlog, tal van maatregelen ter be sparing van arbeid werden ingevoerd en in plaats dat deze millioenen el ders werden opgenomen, keerden zij naar ons land terug. Het kon niet anders of de bedrijfsmachine kreeg een schok. Sommigen veronderstellen dat wij altoos een last van dezen om vang met ons zullen hebben te dra gen. Met, betrekking tot de kwestie in zake de subsidieering der industrie uit het werkloosheidsfonds, wees hij op de moeilijkheden, die daar uit zou den kunnen voortspruiten. Wanneer één industrie' wordt ge- subsidieert zou een andere om hulp vragen en het verleenen van subsidies zou van de eene op de andere indus trie overgaan. Hij voegde er aan toe dat de ge- heele buitenlandsche exporthandel dei- wereld thans veel minder omvangrijk is dan hij was, doch dat Engelands aandeel in dezen handel grooter is dan vóór den oorlog zoodat het dus niet achterop 'is. Hij geloofde niet dat er één r' e- ring is, die het kwaad zelf kan ge-, nezen. Hij meende evenwel dat er op' het oogenblik teekenen zijn, die op verbetering wüzen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1