Nieuwe zendingen. Gebr. BRÜNING, DONDERDAG 27 MAART 1925» Dag-Agenda. Donderdag 26 Maart Leiden. Bijbel- jbespreking Jeruël, Groenesteeg, n.m. 8 uur. Donderdag 26 Maart Leiden. Uitvoe ring Chr. Mannenkoor „Na Arbeid [Kunst". Foyer der Stasdgehoorzaal, jnan. 8 uur. Donderdag 26 Maart Leiden. Ds. J. jp. Pauwe in gebouw „Prediker" des Avonds half 8. Vrijdag 27 Maart Leiden. Hildebrand javond, Stadsgehoorzaal, n.m. 8 uur. b Vrijdag 27 Maart Leiden. Lezing eidsche Radio Vereeniging, door den .neer Swierstra. Oud Hortuszicht n,m. »8 uur. Woensdag 1 April Leiden. Nationale [Film L. Chr. Oranje Ver. „Neerlands I Volksleven in den Zomer", Stad9ge- hoorzaal. j Donderdag 2 April Leiden. Alsboven j De avond-, nacht- en Zondagdienst [der apotheken wordt van Maandag 23 'tot en met Zondag 29 Maart waargeno- imen door de apotheek van. den heer !C. B. Duyster, N. Rijn 18, telef. 523. j spraak te willen volgen, die het dichtst I bij het Hollandsch komt, óf de z.g. Ro- j meinsche, zooals die bij de katholieken i steeds meer in gebruik komt. De uit- j spraak van gisteravond was echter be- slist onjuist; een uitspraak als eusibus 1 voor entibus is in geen enkel opzicht te verdedigen, aangezien „ti" alleen voor een klinker al „si" zon mogen uit- j gesproken worden. Ten besluite werd dooi' alle aanwezi [gen Gezang 96 gezongen, waarna Ds Riemens sloot met dankzegging. Het was een avond, van hoogstaand kunstgenot, die bewijst dat „Ex animo" (iets presteer en kan. De slachttarieven. B. en .W. stellen aan den gemeenteraad voor afwijzend te beschikken op het ver 1 zoek van de Leidsche Vleeschhouwers J vereeniging en de Leidsche Varkenssla- igersvereenigingen, om de slachttarieven te verlagen en tegelijkertijd het slacht- 1 tarief voor varkens, ten behoeve van i hier ter stede gevestigde fabrieken van 1 verduurzaamde levensmiddelen geslacht I te verhoogen. Leidsche Duinwatermaatschappij. B. en W. stellen aan den gemeente raad voor aan den heer B. J. H. Haitink op diens verzoek eervol ontslag te ver- leenen als commissaris der gemeente bij de Leidsche Duinwatermaatschappij en in die vacature te voorzien door de be noeming van den heer N. C. F. van Gin kei, Directeur aan de Kon. Ned. Grof smederij -alhier. Aan de Theol. School té Kampen is geslaagd voor het propaed-examen de heer Chr. W. J. Teeuwen, alhier. Droevig ongeval. Gistermorgen waren op de Botermarkt alhier eenige knaapjes aan het spelen met eenehandwagen. Een hunner, de 6-jarige C. J. K. zat in den wagen. Onder het .jijden is deze wagen in den Nieuwen Rijn gereden, .waarbij het knaapje, dat in den wagen zat, onder den wagen terecht kwam. Toen hij na eenigen tijd met veel moeite er uitgehaald werd; waren de levensgeesten reeds geweken. Hij had (zich krampachtig aan den wagen vast gehouden. In verband met dit droevig 'ongeluk zouden we nog eens de aan dacht van het publiek er op willen ves tigen, dat men bij een dergelijk ongeval niet allen op den kant moet gaan staan maar liever onmiddellijk de politie waarschuwen, die altijd over dreggen beschikt. Dan is er de meeste kans op, redding. Op den Rjjnsburgerweg had gister middag een aanrijding plaats van een sleeperswagen door de stoomtram. De bestuurder van eerstgenoemd voertuig kwam de Warmonderlaan afgereden in de richting Leiden, doch nam zijn bocht te groot, mfet hei gevolg, dat hij in bot sing kwam met de stoomtram, die uit de richting Leiden kwam. Door den schok viel de voerman van den bok. Met inwendige kneuzingen werd hij opgenomen en door den E. H. D. naar het ziekenhuis vervoerd, waar gelukkig bleek, dat het geval niet van ernstigen aard was. Daarna werd hij per auto weer naar zijn woning gebracht. Döor P. P. is bij de politie geklaagd dat hij gistermorgen op het Levendaal door zekeren K. de W. mishandeld is. Ïïij ontving stompen tegen zijn borst en mond, teengevolge waarvan de laatste °dde. BINNENLAND. Het millloen voor de Olympische Spelen. Verschenen is thans het voorioopig verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp inzake het verleenen van een millioen gulden voor de Olympische Spelen. Zeer vele leden bleken teleurgesteld Ie zijn over de indiening van dit wets ontwerp. Bij dezen waren er, die onder andere omstandigheden een voorstel als dit hadden kunnen begrijpen, maar daar jan thans, nu ellerwegs bezuinigd moet RECLAME worden, hun stem in geen geval wilden geven. Andere leden hadden principieele be zwaren tegen het voorstel. Zij zagen in sportfeesten als déze voor het .volk. meer nadeel dan voordeel. Uitspattingen daar bij zijn, volgens hen, geen zeldzaamhe den. Dergelijke feesten lokken in den regel, zoo wordt gezegd, een grooten trek uit naar het land, waar ze gegeven wor den van „menschen die met onzedelijke practijken hun slag trachten te slaan". In het bijzonder vreesden deze leden, dat de heiliging vart den Zondag en schending van ua Zondagswet geen uit zondering zouden worden. Afgescheiden an alle andere overwegingen, zouden deze leden dan ook nooit hun stem aan het voorstel kunnen geven, dan onder uitdrukkelijk beding, dat op Zondag geen Olympische Spelen zouden worden gegeven en geen extra treinen zouden loopen. Andere leden vroegen, of in het alge meen niet te veel wordt gedaan aan sport ten koste van geestelijke belangen. Met betrekking tot het beroep door den minister op toezeggingen door het Nederlandsch Olympisch Comité met steun der regeering gedaan, en die thans gestand moeten worden gedaan, achten deze leden de Kamer in geen enkel op zicht gebonden. Even weinig klemmend achtte men 't beroep in de Memorie van Toelichting, op de ideeele winst, gelegen in de ver sterking van de banden met het buiten land en van de goede internationale ver standhouding, welke door deze feesten zouden worden bevorderd. De beteekenis van het vreemdelingen- bezoek voor ons land mag trouwens, aldus zeggen deze leden niet overschat worden. De meeste bezoekers zullen in Amsterdam blijven en het land niet in trekken. Bovendien zou de duurte, die met zulke feesten pleegt gepaard te gaan ander en meer te waardeeren vreemde- hngenbezoek afschrikken! Den financi- eelen opzet van het voorstel achten vele leden voor ernstige critiek vatbaar. Het getuigde h.i. van een zeer groote royali klaarden de hier aan het woord zijnde teit met rijksgelden. Resumeerende ver leden, zich in geen geval met het wets ontwerp te kunnen vereenigigen. Sommige andere leden verdedigden bet "voorstel. Zij achten ook thans de uitgave van gelden voor dit doel verantwoord. De Olympiade is e$n ge wichtige internationale gebeurtenis en het is een eer voor Nederland, dat deze spelen hier plaats zullen vinden. Een droevig figuur zouden wij maken, als wij ons thans gingen terugtrekken. Ge wezen werd door deze leden o.m. op de blijvende gevolgen voor het vreemdelin •genverkeer, die van de Olympiade wachten zijn, en op de nieuwe handels betrekkingen 'velke zeker zullen worden aangeknoopt. Wat de kosten betreft, werd er op ge- frezen, dat waar de Olympiade nog in het verre verschiet ligt, aan particulieren nog de voldoende gelegenheid heeft ont broken door toezegging van bijdragen van hun belangstelling blijk te geven, Voorts zal de schatkist, zoo wordt ge zegd, indien het aanhangige ontwerp weeldebelasting tot wet mocht worden verheven van de Olympiade ook recht streeks baten trekken. Indien men ver onderstelt, dat het aantal bezoekers 100.000 zal bedragen, (te Parijs waren er naar men beweert, 1.000.000), die h.er acht dagen blijven en 7 25 per dag ver teren, dan zal dit een vertering geven ,van ƒ20.000.000), die alleen wellicht aan weeldebeasting 7 2.000.000 zal opbrengen Eenige leden meenden, dat het Rijk eerst dan behoorde te overwegen wat het doen kon, als eerst particulieren, Pro vineie en Gemeente hadden laten zien wat deze spelen hun waard zijn. Andere leden waren van oordeel, dat het beter zou zijn, als de regeering zich garant stelde voor een deel van het eventueel deficit. Nog werd gevraagd, of de geheele op zet van deze spelen niet zuiniger kan De kosten te Antwerpen hadden volgens de overgelegde rekening veel minder be dragen. Ook zou men willen vernemen of het juist is, dat in steden waar deze Olympische spelen zijn gehouden, men daarmede minder voldaan is. en men z> geen 1 tweeden keer wenscht. Spoorwegpersoneel. Naar gemeld wordt, hèeft de directie an de Nederlandsche Spoorwegen be paald, dat het personeel H.S.M., hetwelk deelgenoot is van het pensioenfonds, voortaan niet meer op 60-jarigen leef|Jd ontslagen wordt, doch dat bedoelde ambtenaren en beambten ook na het be reiken van den 60-jarigen leeftijd m dienst gehouden kunnen worden, tenzij ,hun werkzaamheden, geschiktheid, be kwaamheden of dienstijver van dien aard is, dat op hun langer, blijven geen prijs wordt gesteld. - Bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen besond al jaren de be paling, dat personeel eerst op 65-jarigen leeftijd wordt ontslagen. Stichting 's-Heerenloo. Dr. J. H. Oldeboom, arts te Stad-Har- denberg, heeft zijn benoeming tot genees heer-directeur van de stichting 's Heeren loo te Ermelo aangenomen. Christel. Zeeliedenbond. Gemeld wordt, dat door den C.Z.B. een druk bezochte vergadering is gehou den, waarin zeer sterke drang werd uit geoefend op hst bestuur, 01.. bij de ree- ders aan te dringen de zeelieden ten spoedigste te werk te, stellen. Er werd geklaagd, dat er wel werk was, maar dat de reeders de zeelieden laten loopen en anderen dan zeelieden te werk stel- len. Deze handelwijze werd sterk afge keurd. In overweging werd gegeven, om als de reeders dit standpunt blijven in nemen, eenparig te weigeren, om de laatste acht dagen vóór het uitvaren te werken. Arbeidstijd boter- en kaasiabrieken. De Minister van Arbeid, H. en N. heeft Van i April 1925 tot en met 31 Maart 1926, in afwijking van het bepaalde bij ^art. 24, eerste lid, der Arbeidswet 1919, *aan hoofden of bestuurders van: lo. boter- en kaasfabrieken in alle gemeenten des Rijks vergund dat gedu rende 26 weken 10 uren per dag en 55 uren per week door arbeiders van 16 jaren of ouder arbeid wordt verricht, mits gedurende 13 weken niet langer dan 7 uren per dag en 42 per week ar beid wordt verricht. 2o fabrieken van gecondenseerde melk en melkproducten in alle gemeenten des lEtijks vergund, dat gedurende 17 weken 10 uren per dag en 55 uren per week en gedurende 9 weken 9 uren per dag en 50 uren per week door arbeiders van 16 jaren of ouder arbeid wordt verricht. 3o. melkinrichtingen te Amsterdam Rotterdam, 's-Gravenhage, Utrecht Haarlem, Arnhem, Nijmegen en Apel doorn vergund, dat gedur. 17 weken 10 uren per dag en 55 uren per week en gedurende 9 weken 9 uren per dag en 50 urep. per week door arbeiders van 16 ja ren of ouder, arbeid wordt vericht; 4o. melkinrichtingen, voor zoover niet gelegen in gemeenten als hierboven on der 3e genoemd, vergund, dat gedurende 17 weken 10 uren per dag en 55 uren per week en gedurende 9 weken 9 uren per dag en 50 uren per week door arbei ders van 16 jaren of ouder arbeid wordt verricht mits gedurende 9 weken-niet langer dan 8 uren per dag en 45 uren per week arbeid wordt verricht. Het Kamerlid Loerakker. Naar „De Tijd" mededeelt, heeft Het Tweede Kamerlid Loerakker (r.k.) het voornemen te kennen gegeven, zich te doen schrappen van het Politiek Ad vies. De redactie van het blad teekent hierbij aan: De bedoeling is blijkbaar, dat de heer Loerakker zich onder de alphabetisch gerangschikte candidaten zal scharen, om aldus te trachten door de stemming in de kiesvereenigingen een betere plaats op de groslijst te ver krijgen, dan hem door het adviseerend college is toegedacht. RECLAME Slaapkamers, Huiskamers. HOOGSTRAAT 1-2. BUITENLAND. HET DUITSCHE VEILIGHEIDSPLAN Een Fiansch voorstel aan de gealli eerden. De instructies, welke de Fransche gezant te Londen van Herriot heeft ontvangen, aldus een bericht uit Pa rijs, zullen hem in staat stellen, met de Engelsche regeering te onderhart delen over verdere stappen, die ge nomen moeten worden ten aanzien van Duitschland. De Fransche regeering heeft aan de voornaamste geallieerde regeerin gen voorgesteld, dat zij tezamen aan de Duitsche regeering een soort vra genlijst zullen voorleggen, die ertoe zal kunnen leiden, dat de aard van het arantiepact gelijk door Duitsch land is voorgesteld, duidelijker zal blij ken. De vorm en de inhoud van de vragenlijst zullen door alle geallieer de legeeringen goedgekeurd moeten orden. .Wanneer de Engelsche regeering op dit plan ingaat, zal het de taak zijn /an den Franschen gezant in Parijs naam van de Fransche regeering samen te werken met Chamberlain en het Engelsche departement van Bui- tenlandsche Zaken voor het opstellen van bedoelde vragenlijst. De indruk van Chamberlains rede in Duitschland. Chamberlain's rede is te Berlijn met groote instemming begroet, maar men houdt zich gereserveerd en de bladen drukken de Londensche telegrammen af, zonder er commentaar aan toe te voegen. Alleen eenige uiterst rechtsche bla den treden in de oppositie vallen Stre- semann heftig aan en noemen de Duitsche voorstellen een tot waanzin gedreven vervullingspolitiek. De regeering zelf is van oordeel, dat zij van nu af slechts passief kan afwachten, hoe de andere partij zich over haar voorstellen zal uitlaten. Zij legt er echter eenigen indruk op, dat haar opvatting in zake Duitscnlands toenadering tot den volkenbond niet gewijzigd is. De verhaten, van den diplomatieken correspondent van de Daily Mail vol gens weike Luther op dramatiscne wij ze in de ondernandelmgen ingegrepen zou heboen, aisook die üetreitcnue een bezoek van Stresemann aan de Fian- scne ambassade om een anti-botscne- wistisch bioc voor te stellen, benooren in het rijk der fantasie tnuis. Inmiddels heeft, volgens dep War- schauschen correspondent van de „Vos sische Ztg.", de Pooische minister van buitenlandsche zaken reeds stelling ge nomen. Polen verlangt volgens riem, dat de garantie, weike Frankrxjk toe gestaan wordt, tegelijk voor de Pooi sche grenzen zal gelden. Overigens zal Polen nimmer eenige gedachten- wisseling over zijn grenzen toelaten. Het plan van Bsnesj. Volgens een te Berlijn uit Londen ont vangen bericht zou Benesj in een on- dertioud met Herriot zijn oud stand punt hebben opgegeven en zich be reid verklaard heboen, om het Duit sche garantiflpact te aanvaarden, in dien eenige voorwaarden vervuld zijn en in het pact een absoluut veto te gen de vereeniging van Oostenrijk met Duitschland opgenomen wordt. TREINDEBAILLEMENT BIJ POITIERS. Dooden en gewonden. De sneltrein Bordeaux—Parijs is Dinsdagavond bij Poitiers ontspoord. Het aantal dooden bij het spoorweg ongeluk zou volgens een bericht .uit Poitiers vijf bedragen, .waaronder de vSenator Pedebidoux. Zeven gewonden zijn in het ziekenhuis te Poitiers on dergebracht. Hun toestand is niet ern stig. .Verscheidene reizigers, die slechts licht gekwetst waren, konden hun weg vervolgen. .Omtrent het spoorwegongeluk bij Poitiers zijn nog de volgende details bekend geworden; Behalve de sena tor Pedebidoux, die gedood werd, be vond zich in den verongelukten trein ook de heer Betouille, eveneens lid van den senaat. Beiden behooren tot de kamermeerderheid van den senaat en waar de heer Betouille vrij ernstig gewond is en voorioopig ook de se- naats-zittingen dus wel niet zal kunnen bijwonen, scheelt dit twee stemmen, wat bij de ongeveer gelijke krachten van meerderheid en minderheid van zeer grooten invloed kan zijn bij; de debatten van de volgende week. iVan de tien wagons zijn er zes ge derailleerd, twee in de rivier gestort en twee tusschen de brug en de rivier blijven hangen. In den wagon, die het eerst in de nvier is gestort, bevond zich ook de bekende abbé Brémond, 'die sinds ver leden jaar lid is van de Fransche academie. Abbé Brémond heeft van het onge luk een zeer schokkend verhaal ge daan. De reizigers, die in de naar om laag gestortespoorwegwagons zich be vonden, zijn ongeveer twee uur in hun hachelijke positie moeten blijven. Bij het reddingswerk hebben zich vooral verdienstelijk gemaakt een 50- tal soldaten, die uit Marokko met ver lofterugkeerden en zich in den niet gekantelden wagon bevonden. Wat er vanavond te hoorei is. 7.20 2LO (Londen, 365 M.) tijdsein Big Ben, weerbericht, nieuws, Fransche cau serie, radio-society-praatje (alle stations) 50 5SC1, concert, tijdsein, weerbericht, nieuws: causerie (alle stations); 10.20— 1.20 The Savoye Bands (alle stations). 7.50 5X (Chelmsford, ióco M.) concert kamermuziek. 9.05 Radio Paris (Parijs, 1780 M.) con cert, muziek van Mario Cazes. .20 SBR, (Brussel 265 M.) causerie 35 nieuws, concert; 10.20 nieuws. 7.35 k(Zürich, 650 M.) causerie, concert, nieuws. 7.20—10.20 (Stuttgart, 443 M.) concert, uitvoering „Die Jungfrau von Orleans' nieuws. 7.10 (München, 4.85 M.) Esperanto-cur sus. 7.50 (Berlijn, 505 M.) concert. 7.50 (Frankfurt a. M., 467 M.) concert, ,20 concert. 7.(Münster, 410 M.) nieuws, causerie; .20 Spaansche causerie. 8.15 (Hilversum, 1050 M.) abonnements concert Concertgebouw Amsterdam. KORTE BERICHTEN. Een voorloopige schatting van de bij de tornado verloren gegane eigen dommen bedraagt 45 millioen gulden. De meeste verliezen zijn geleden door families met beperkte middelen. .Volgens berichten uit El Arisj zouden de, "YVahabieten een aanval doen op de vroegere residentie van koning Hoessein, Akaba bij de Egyp tische grens. Uit Fairmont (West-Virginia) wordt gemeld, dat nu de laatste lijken van de 33 arbeiders die bij de mijn- ontploffing te Borsackville om het le ven zijn gekomen, uit de mijn zijn Radio-Programma. RECLAME Uiutu - haariemmerstraat 143 zouden plaats vinden en waar Hit der over de presidentsverkiezingen zou spreken, verboden. - Op de Zwarte 'Zee woedt sedert eenige dagen een hevige storm, "die zich ook op den beneden-Donau doei gevoelen. .Verschillende stoomschepen worden vermist. De correspondent van de „Mor ning Post" te Washington,, verneemt, dat er niet-officieele besprekingen gaande zijn tusschen de Britsche en de Mexicaanscke regeering in zake een hervatting der diplomatieke be trekkingen. De toestand van maarschalk French blijft op bevredigende wijze vooruitgaan. - In Peru is ernstige scliade aange richt door den jongsten regen en het buiten h'aar oevers treden der rivie ren. Men verwacht, dat het spoorweg verkeer naar het binnenland gedu rende een maand stilstaan zal. KERK EN SCHOOL. GEREF. KERK. Beroepen: Te Domburg en Westlca- pelle, H. \V. H. van Andel, cand. te De Bilt. Aangenomen; Naar Warns, W.Tom, cand. te Hilversum. Bedankt: Voor Blokzijl, Hijlaard, Kollumerpomp, St Jacobi-parochie en Scheemda, W. Tom, cand. te "Hilversum. Bevestiging, Intrede, Afscheid. Ds. J. H. Wiersma, wien eervol eme ritaat is verleend, is voornemens Zondag a.s. in de Amstelkerk afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gem. te Amsterdam. Naar gemeld wordt, is Ds. D. B. Hagen beek, predikant der Geref. Kerk van Vlaar dingen, ernstig ongesteld geworden. De patiënt is lijdende aan longontsteking. UIT DE OMGEVING. verwijderd Volgens bericht uit München heeft de politie verschillende nationaal- socialistische vergaderingen, die. heden i seheu die best kunnen werken. Er Is ZOETERWOUDE. Gemeenteraad Vergadering van Woensdag 25 Mrt. Voorzitter de burgemeester, de heer P. Wap. Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering worden de notulen gelezen en vastgesteld. Ingekomen Stukken. Ontvangen is een mededeeling dat Zoeterwoude over 1925 f 407.02 zal moe ten bijdragen in de kosten van den. keuringsdienst van waren. Verder is ontvangen van de Zoeter- woudsche Burgerwacht de rekening en verantwoording over 1924 met verzoek om van het toegekende subsidie ad f 150 een bedrag van f 146.30 te mogen ontvangen, zijnde het eindcijfer van de rekening. Wel is de burgerwacht op geheven, maar de bestaande schuld moet nog worden afgelost. Goedgekeurd. De geitenfokvereeniging heeft haar jaarverslag ingezonden met bijgaand verzoek om over 1925 weer het gebrui kelijk subsidie te mogen ontvangen. Toegestaan. Naar aanleiding van een verzoek van C. de Haan en v. d. Werken om ver lenging van den ontruimingstermijn hunner onbewoonbaar verklaarde wo ningen, en van eerstgenoemde om toe slag op de huur van f0.75 per week, zegt de heer Stadhouder dat het nu maar eens uit moet zijn met <tezc kwestie. Er komen steeds meer zieke klanten. Wanneer de Gemeente zelf huishuur gaat betalen, gaan de bewo ners nooit werken. Het zijn jonge men-

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2