DINSDAG 24 MAART 1925 volgende motie: „De algemeen© verga dering, van meening zijnde, dat het de taak der belanghebbenden zelf is, zorg te dragen, dat de te exporteeren produc ten aan alle door het buitenland te stel len eischen voldoen, besluit met klem er bij de regêering op aan te dringen, de staatsbemoeiingen op dit terrein tot het noodzakelijke te beperken en te be vorderen, dat in deze het particulier ini tiatief zooveel mogelijk tot ontwikkeling kan komen". Nog zal het bestuur opgedragen worden zijn volle aandacht te blijven schenken aan de beweging voor invoerrechten in de landen, waarheen onze export plaats heeft en die maatregelen te nemen, welke den onbelemmerden uitvoer onzer pro ducten kunnen bevorderen; alsmede alle pogingen in het werk te stellen om ver laging van de nog steeds te hooge vracht tarieven der spoorweg- en .stoomboot maatschappijen te verkrijgen. De Veiiingsvereeniging te Woerden stelt voor, krachtige maatregelen te nemen, om wanbetaling van alle veilingen te weren en doet daarvoor verschillende maatregelen aan de hand. HET TREKKEN DER VOGELS. Over dit belangrijke onderwerp 'doet rdr. G. v. M. in de laatste aflevering van „Wetenschappelijke Bladen" in teressante en ook nieuwe mededee- lingen. Het probleem betreffende het trek ken der vogels schijnt in een geheel nieuw licht, wanneer men het met het verschil in den duur van den dag op verschillende breedten in verband brengt. Dit geschiedde het eerst door Mey- denbauer, die er op wees hoe op de meer noodelijke breedten de langere duur van het daglicht in den zomer den vogels gelegenheid bood tot het langer zoeken van voedsel en in het (algemeen tot een betere voeding. Dit werd nader onderzocht door ■Braum, die het leven der vogels *s zomers en 's .winters met elkaar verge- leek. En ten slotte heeft Hesse dit vraag stuk nog nader in beschouwing ge nomen. Zooals bekend is', zijn de meeste vogels dagvogels, die in het licht hun voedsel zoeken. Daar de dag in de tropen 12 uur duurt, maar de vogels gedurende den tijd, dat de zon het hoogst staat, rus ten, blijven voor het zoekernvan voed sel slechts '3 of 9 uren over. Op onze breedte r evenwel neemt de vogtel één geringe rust des middags. I Voor het zoeken van voedsel heeft de vogel' hier dus bijna tweemaal zoo- j veel tijd beschikbaar als in de tropen. De behoefte aan voedsel is bij de vogels betrekkelijk groot. Wanneer Ihet gedurende de korte winterdagen den vogel niet mogelijk is langen tijd naar voedsel uit te gaan, dan ver- j hongert hij licht. De mist is dan een gevaarlijker vijand dan de vorst. Proefnemingen toonden aan, dat jkieine buitenlandsche soorten vinken bij 13 14 graden vorst nog in leven bleven en groeiden, wanneer door kunstmatige verlichting de dag ver lengd wordt, maar dat ze bij .15 gra den omkwamen, wanneer hun maar de enkele uren van den dag ter be- schikking staan. En dit is dan juit- sluitend het gevolg van een onvol doende gelegenheid, voor het- zoeken van voedsel. Ook nog op andere wijze is dit ge bleken. Bij rijkelijken toevoer van voedsel wordt liet aantal eieren, dat de vogel legt, grooter en de eieren vertoonen zelfs gemiddeld een groote gewicht. De eieren van dezelfde soort vogels I verschillen in zwaarte naar gelangvan de geografische breedte en wel soms meer dan 40 pet. in gewicht. Nu zijn de omstandigheden, waar- onder voedsel verkregen kan worden, I voor trekvogels bijzonder gunstig. Daar op gemiddelde breedte het le ven der insecten in de weinige zomer maanden samengedrongen is/ vinden zij hier in dien tijd de tafel rijkelijk I gedekt. Des winters zoeken zij streken op, waar door een langeren duur van den dag de levensvoorwaarden voor hen beter zijn. UIT DE OMGEVING. LEIMUIDEN. Gemeenteraad. Aanwezig 6 van de 7 leden, afwezig met kennisgeving de heer v d Akker. Voorzitter de heer Bakhuizen, burge meester, Secretaris Diemont. De voorzitter opent de vergadering met gebed. De notulen van de vorige I vergadering worden door den secreta ris gelezen en onveranderd vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. Van Ged. St. goedkeuring van de schoolgeldrege- lihg. Een schrijven van de commissie tot wering van schoolverzuim, waarin mededeeling, dat zij tot voorzitter heb- j ben benoemd den heer P. de Jeu en tot secretaris den heer A. van Loon. j Schrijven van dezelfde commissie: 'n j verslag van hun werkzaamheden over i het afgeloopen jaar. Een schrijven van I Ged. Staten waarin wordt meegedeeld dat de kosten tot uitvoering der wa- J renwet voor deze'gemeente bedragen f229. Schrijven van hetzelfde college, inhoudende goedkeuring Raadsbesluit, tot aanschaffing van een motorbrand spuit. Vervolgens een adres van het Roomsch katholiek schoolbestifiir om vergoeding van het tekort ontvangen schoolgeld in de jaren 1923 en '24 tot een gezamenlijk bedrag van f780. B. en W. stellen voor dit bedrag, waarop het schoolbestuur recht heeft, uit te betalen; zonden stemming wordt hier toe besloten. 4. Adres van "C. v. Heiningen Gzn. die den Raad verzoekt om verhooging van zijn bezoldiging als doodgraver. De voorzitter zegt, dat adressant bet kerkhof keurig netjes in orde houdt en vindt dat de vergoeding van f50 wel te weinig is, maar aangezien bedoelde persoon nog andere werkzaamheden voor de gemeente verricht, die ruim vergoed worden, stélt hij den Raad voor dit voorloopig voor kennisgeving aan te nemen. De heer R i e t d ij k' is van meening, dat als de post voor het doodgraven te laag is, die verhoogd moet worden, en dan een post die te laag is verlaagd moet worden. De verschillende werk zaamheden zijn niet aan elkaar ver bonden, dus moeten ook op zich zelf behoorlijk gesalarieerd worden. De voorzitter gevoelt veel voor het denkbeeld van den heer Rietdijk, maar aangezien de begrooting voor dit jaar al deze posten beeft geregeld stelt hij den Raad voor, daarmede te wach ten tot het vaststellen van de begroo ting voor het volgende jaar, en dit adres nu voor kennisgeving aan te nemen. Aldus wordt besloten. 5. Adres van N. v. Immerseel, waarin adressant verzoekt om ontslag als uur werkregelaar De voorzitter stelt den Raad voor dit ontslag eervol te verlee- nen. Wordt goedgevonden. 6. Benoeming uurwerkregelaar. B. en W. stellen den Raad voor daarvoor te benoemen C. v. Heiningen Gzn. en hem daarvoor een vergoeding te geven van f25 per jaar. Aldus wordt besloten. 7. Adres van de Nederlandsche Ver- eeniging tot afschaffing van alcohol. dranken, om het aantal vergunningen in de gemeente te beperken. De voor zitter zegt dat er nu weer een vergun ning is opgeheven en er nu nog 6 zijn, hij stelt den Raad voor het adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer R i e t d ij k kan zich daar mede wel vereenigen, maar zou toch wenschen, dat bij sterfgeval van hou ders van vergunningen het aantal nog meer beperkt werd; andere leden zijn het daarmede niet eens en meenen dat 6 vergunningen voor onze gemeen te niet te veel is. Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten om het aan tal op 6 te houden, en dit aan de Ko ningin te verzoeken. 8. Adres van het Gemeentebestuur van Heemstede om adhaesie te betui gen aan hun adres aan de Regeering om wijziging te brengen in de annexa tieplannen. De voor zit ter licht dit adres toe: B. en W. stellen den Raad voor het voor kennisgeving aan te nemen, aan gezien deze gemeente er weinig belang bij beeft. Aldus besloten. 9. Adres van P. Tij sterman, pachter van de gemeente rietlanden om de pacht met 2 jaar te verlengen, alsdan is hij bereid jaarlijks de pachtsom te verhoogen met f250. B. en W. stellen den Raad voor gunstig op dit adres te beschikken. Met algemeene stem men wordt hiertoe besloten. 10. Voorstel B. en W. tot overname Van den nieuwen weg van de gemeente Haarlemmermeer. De voorzitter licht dit voorstel nader toe, bespreekt de onderhandelingen die met het polderbestuur van Haar lemmermeer gevoerd zijn waarvan het resultaat is, dat genoemd polderbe stuur bereid is f500 vergoeding te ge ven aan de gemeenten; bij acht het voorts in het belang der gemeente op dit aanbod in te gaan,, omdat zij er be lang hij heeft als deze weg goed wordt onderhouden. Verschillende heeren voe ren hierover het woord. De heeren Visser en Heenk zien er een finan cieele strop in voor de gemeente, an deren waaronder wethouder Bénard zien er®een voordeel in voor de gem. Het voorstel van B. en W. wordt met 4 van de 6 stemmen aangenomen. Te gen stemden de heeren Visser en Heenk. 11. Voorstel B. en W. straatverlich ting Bilderdam en Molenkade. De voorzitter leest een ingekomen schrijven voor van den directeur der lichtfabrieken te Leiden, waaruit blijkt dat de straatverlichting aan den Bil derdam met 6 lantaarns en daarvoor noodig zijnde waterkabel een uitgave met zich zal brengen van f 1842, en die aan de Molenkade met 3 lantaarns f523. Na eenige bespreking wordt be sloten aan den Bilderdam geen waterkabel te leggen, maar de lan taarns aan de eene zijde der vaart te plaatsen, wat nog al eenige besparing in kosten zal geven. Hiervoor zal een nader onderzoek in gesteld worden. Wat de Molenkade betreft wordt be sloten er 3 lantaarns te plaatsen. 12. B. en W. komen met plannen voor een nieuwe brug over de Drecht. Deze plannen worden door den Raad goedgekeurd en B. en W. gemachtigd om over te gaan tot besteding van dat werk. 13. Comptable besluiten: Enkele pos ten der begrooting zijn overschreden, maar kunnen gedekt worden uit den post onvoorziene uitgaven. Aldus be sloten. 14. Vaststelling van den pensioen grondslag voor den gemeente politie agent Kemp: Wordt vastgesteld. 15. Vaststelling kohier hondenbelas ting wordt door den Raad goedgekeurd 16. Rondvraag. De heer K o ot vraagt naar de regeling van het betalen der schoolgelden; hij heeft sinds Juli van het vorig jaar nog niet betaald. De voorzitter beantwoordt den heer Koot, hij zal een onderzoek in stellen. Hierna sluiting der openbare vergadering. ALPHEN AAN DEN RIJN. Bevallen: M. van Huik geb. Klijn d; A. M. Hart geb. Kuik z; S. A. Ver schuur geb. Wiegman, d; N. van der Kraan, geb. van Wagenignen z; C. W. Wijsman geb. Rodenburg d; M. A. de Korte geb. Kouwenhoven z; S. Fokke- ma geb. de Vries d; Overleden: A. M. Bekker, echtg. van J. W. van Heusden 39 j; P, van Donk wedn. van M. P. Honselaar 82 j; F. Vroolijk jm. 8 mnd; Chr. Th. Kling wedn. van J. C. Crispijn 82 j; T. de Knegt jd. 30 j; A. P. de Korte, jm. 1 d. Ingekomen van: Plarlingen, S. Mel- lema, horlogemaker van Mandersloo- straat 33; Utrecht, Ma. v d Klashorst echtgen. van S. Mellema; Waddinx- veen Ltje de Kooter. Ridderbuurt 2; Leiden A.a G. v d Wassenberg, Raad huisstraat 269; Leiden Trtje Bergs- hoeff, Prinsenlaan 14; Leimuiden, G. van Heijningen, arbeider 's Molenaars- buurt 25; Culemborg W. J. van Nifte- rik, letterzetter Dorpstraat 76; Pols broek J. Timmer cementwerker, Wil lemstraat 28; Voorschoten W. Anker, rnelkcontroleur Hooftstraat 150; Lei den H. G. Lek, gasfitter, Hooftstraat 214; Amsterdam Mtha E. Wöckener, buffetjuffr. Vijvecrstr. 5; Nieuwkoop,, J. v d Knijff, veehoudersknecht, Ouds- hoornsche weg 168; Hekendorp, K. v. d Sterg arbeider Zuidereinde 51; 's-Gra venhage Tbra Kroon, Vinkebuurt 38. Vertrokken naar: Koudekerk, H. Wesselink, veehoudersknecht; Voor schoten C. van Els wijk, veeh. knecht 's-Gravenhage* Joh.a C. van Leeuwen wed. Nic. Snel Rembrandstr. 17; Oegst- geest Dthea Hohenburg; Leiden A. J. van Dissel, kantoorbediende Biliton- straat 19a; 's-Gravenhage Bta R. Ros kam, verpleegster Celebesstr. 64; Wou- brugge (Hoogmade) H. J. van Dam, veeh. knecht; Warmond Sa. M. Dam, dienstbode; Rijnsatertvoude E. de Vreede veeh.' knecht; Leiden, H. van Zanten meubelmaker, Pr. Hendrikpl. 2; Bremen La A. Schweers, dienstbode; Zwammerdam, E. Hoogencjoorn; Reeu- wijk N. Uittenhroek, boomkweeker; 's-Gravenhage Jtje Feenstra dienstb.; N. Molstraat 87; Middelburg C. G. Hoo- gendijk veilingmeseter; Amsterdam, J. van Tiggelen metaalwerk Rietlan derwoning IJ 33. HAARLEMMERMEER. Burg. Stand. Geboren: Barend IHendrik, zv. M. Roubos en H. W. van Locvesijn; Plendrik zv. P. van der Vlugt en K. van 'Andel; Cor nells, zv. T. Boon en E. Speelman; Johannes Cornells, zv. J. M. Meijer en M. van den Blom; Jan, zv. K. Bos en M. Schippers; LevenlOoze zv. R. Heikens en M. C. Jagt. Overleden: Dirk Visser, 78 j. wed. van E. Klomp; Cornelis Bakker, 14 mnd. zv. M. Bakker en M. Kool haas; Johannes van der Horst, 68 j. wed van J. M. Gedaen; Lena .Wil helm ina van Kampen, 24 j. geh. met P. J. Lubbers. j BOSKOOP. Bij1 hét eindexamen van de Rijkstuln- bouwschool slaagden de volgende leer lingen: C. Bulk, P. W. Hardijzer, A. L. Guldemond, B. Mossel, allen uit Bos koop; J. Cramer, Amersfoort; W. Bo- land, G. A. v. Wankum, Amsterdam; H. A. Uittenbogaard, Dordrecht; H. L. J. Haakman en B. ter Kuile, 's Gravenhage H. A. A. v. d. Lek' uit Ossendrecht. RIJNSBURG. Burgerlijke Stand. Geboren: Jan, z. van Johanna Proost; Willem, z. van A. de Mooij en T. van der Boon; Johannes Adam, z. van D. Brus- see en P. Keukenmeester; Maria, d. v. C. Hogewoning en Joh. Blcemen- daal: Hendrik Willem, z. van Joh. G. Blase en H. Arink; Leandfert, z. van A. Noort en Monster; Jacoba, d. van A. Zandbergen en M. Glas bergen; Willem, 7.. van R. v. Vliet en J. C. Glasbergen. Ondertrouwd: J. Nagtegaal j.m. 25 j. en C. de Winter, j.d. 21 j. O ve rieden: Anthonia de Mo oil oud 5 j., d. van A. de Mooij en L. Bavelaar; Garriije Hogewoning, 51 j. echtgen. van T. van Duyn; Janria van der Vijver, 3 j. d. van A. van dei- Vijver en J. Glasbergen; 'Gerrit Zand bergen, 16 jaren, z. van W. Zand bergen en J. van der Meij; Maria Winters, 65 j. wede. van J. van Eg- mond. KATWIJK AAN ZEE. Burgerlijke Stand. Geboren: Nicolaas Petrus, zoon van N. T. Winters en G. J. Borst; Cornelis. zoon van D. Hc&k en A. van Beelen. Maartje, dochter van J. Kuijt en A. v. Duijn. Maarten Cor nelis, zoon van M. Ros en A. Guijt. Willem, zoon van A. Guijt en L. Snijders. Jacob, zoon van A. de Lange en A. van Duijvenbode. Neeltje, dochter van J. Rem melzvaal en N. van der Marei. Johannes, zoon van D. Durieux en G. J. Keikes. Alida, dochter van M._ Mos en A. van Duijvenbode. Overleden: Leendert van den Oever, oud i jaar, zoon van P. van den Oever en A. Barnhoorn. Ondertrouwd: W. M. Remeeus en M. van der Kraan. Getrouwd: D. Durieux en G. J. Keikes. G. de Zwart en T. van Beelen. OEGSTGEEST. Zaterdagmiddag had op den Rijksstraat weg nabij huize „Bijdorp" een autoaanrij ding plaats.# De auto H 9459 reed in de richting Den Haag in kalme vaart, in verband met een bocht in den weg. Achter bovengenoemde auto k'vvam de auto G. 18539, eveneens in dezelfde rich ting. maar déze reed veel vlugger en be merkte niet, dat de voorop rijdende auto haar vaart verminderde, waardoor een botsing onvermijdelijk werd. Van de voor ste auto werd de benzinetank' geheel in elkaar gereden. NIEUWE WETERING. Gisteren had een inwoner uit Sassen- heim het ongeluk in de bocht nabij de Fransche brug, vanwege de gladheid van den weg met zijn motor, waarop nog een duorijdster had plaats genomen, te slip- Pen- De duorijdster viel van de duo en be zeerde zich nogal. Later vervolgden zij met bevuilde handen en kleeren hun reis. ZOETERWOUDE. De Raad komt Woensdag 25 Maart a.s., des v.m. 9.15 uur bijeen. Agenda 1. Ingekomen stukken. - 2. Verlenging v. d. termijn voor zitting van den ontvanger. 3. Opnieuw behandeling der aig. po litieverordening. 4. Beslissing omtrent het verzoek tot verbouwing der Zusterschool. 5. Rapport van B. en W. inzake de ge houden interpellatie-Starrenbroek. 6. Rondvraag. KOUDEKERK. Donderdagavond laatstleden hield de vereeniging „Helpt eikander" bedoelende uitkeering bij ziekte, hare jaarvergade ring op de bovenzaal van het café De Bruin. De voorzitter, dhr N. P. Slegtenhorst, opende met een kort woord de vergade ring, heette gewone en buitengewone le den hartelijk welkom en deelde enkele zaken, de vereeniging betreffende, mede. De secretaris, dhr P. de Jong, las de notulen, waarna de Penningmeester, dhr P. Boers, financieel verslag uitbracht. De ontvangsten bedroegen, met inbegrip van het batig saldo van het vorige jaar, groot f 716,41, f 1519,19, terwijl de uitgaven be droegen f 29,91, en dus een batig saldo overbleef van f 689,28, De commissie tot nazien der rekening rapporteerde bijzonder van dhr Zuidwijk tot goedkeuring. De voorzitter dankte den rapporteur yoor de genomen moeite en den penning meester voor zijii uitnemènd en richtig beheer. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren J. van Beek en N. P. Slegtenhorst, terwijl tot lid van de commissie tot nazien der boeken door den voorzitter werd aan gewezen dhr D. Dorrepaal. Na de pauze, in welke een kop koffie werd gebruikt, werd langdurig en gezel lig gedelibereerd over tal van zaken de vereeniging betreffende waarna tenslotte de voorzitter dank bracht aan Dr. Vlaan deren (hoewel niet tegenwoordig) voor de vele moeite en arbeid, welke hij zich geheel belangloos voor de vereeniging getroost; den bode voor zijn accuraten we- kelijkschen arbeid, de leden voor hun trouwe opkomst en sprak de beste wen schen uit voor de vereeniging en haar leden. Een 46-tal leden woonden de ver gadering bij. SASSENHE1M. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornelis, zoon van C. Westerbeek en G. Plaat. Johanna Cornelia, dochter/; van G. Hockn en G. M. v. d. Berg. Hendrik, zóón. van M. O. Suijm en G. van Tol. Gevestigd. Mej. M. Suijm, Hoofdstraat 24J', Lisse. Mej. C. Koomen, Hoofdstraat 119, van Noord wijk. Mej. M. J. van Egmond, Hoofdstraat 124, van Öegstgeest. Vertrokken. Mej. M. Suijm. van Hoofdstraat 238 naar Lisse. A. W. de Bruin van Nieuwe Haven 25 naar Öegstgeest. De voorloopig vastgestelde kiezers lijst dezer gemeente vermeld 1765 namen van kiezers(sters), waarvan 1765 kiesge rechtigd zijn voor de Tweede Kamer, 1557 voor de Provinciale Staten en 1682 voor den Gemeenteraad. ZIEN IN HET DONKER. Er zijn mensciien, bij wie het gezichis termogen in het donker zoo sterk terug gaat, dat zij bijna blind zijn. Hoewel dit de uiterste gevallen zijn, komt deze ver mindering bij den mensch als regel voor. Bij veel dieren daarentegen is het van algemeene bekendheid, dat het hun wei nig moeite kost in zwak licht hun prooi ie vinden. Weliswaar speelt het reukver mogen een rol, maar niet altijd, zooals hij de nacht-uil, die alleen door het ge zicht geleid wordt. Tijdens den oorlog was men in Enge land al begonnen met ec-n onderzoek naar de beste omstandigheden voor nachtelijke operaties en daarbij is ook de gevoeligheid van liet oog van mensch en dier vergelijkend onderzocht. Men nam een stukje uit het netvlies weg en verving dat door kwarts, waarna men met een spectoscroop onderzocht, welke kleuren van licht het krachtigst door drongen. He: meest opvallend bleek het oog van den mensch en dat van een tijger of uil te verschillen in de gevoeligheid voor ultra-violet licht. Het menschelijk oog is daar uiteraard geheel ongevoelig voor; wegens zijn „onzichtbaarheid" heeft men 't den bijzonderen naam ge geven. Het resultaat van het onderzoek is on langs in het Britsch Geneeskundig Ge nootschap besproken en men was het er over eens. dat in de grootere gevoelig heid van het dierlijk oog voor het ultra violet licht waarschijnlijk de oorzaak van het grooter gezichtsvermogen bij hacht moet worden gezocht. Hoe hier ook nog verschillen kunnen optreden, bleek uit de mededeeling, dat in den oorlog in Palestina voor nachte lijk werk, Australische paarden werden gebruikt, omdat zij niet aan nacht-blind heid leden. GEMENGD NIEUWS. Zonderlinge geschiedenis. De Londensche bladen vertellen een zonderlinge geschiedenis van de 34- jarige vrouw van een handelsreiziger die dezer dagen in een van de Lon densche Ziekenhuizen overleden is, waar zij'met ernstige kneuzingen aan het hoofd gebracht was, nadat men haar aldus in den kolenkelder van haar woning in Manor Park had aan getroffen. Nadat zij eenige dagen bewusteloos was geweest, kwam zij bij kennis en vertelde het volgende verhaal. Den middag, dat men haar had ge vonden, was er een marskramer aan de deur geweest, van wien zij gewei gerd had iets te koopen. Toen zij eenigen tijd daarna in den kelder ko len geschept had, sprong dezelfde man plotseling van achter de trap te voor schijn, waarop een worsteling vqlgde. Verder herinnerde zij zich niets meer. De vrouw is overleden, doch telkens als zij bij kennis was, deed zij1 hetzelfde verhaal. De politie probeert nu den mars kramer in handen te krijgen. Uit het huis van de ongelukkige vrouw was niets gestolen. Het ongeluk te 's-Gravenhage. Omirent het ongeluk, dat Zondagmid dag in de Gouwestraat plaats gehad heeft, en waarbij een 24-jarige vrouw verbrand is, kan nog medegedeeld wor den, dat de vrouw eenige stukken kiee- ren uitwaschte, en dat door een achtcr- waartsclie beweging de nachtjapon die zij droeg, met het vuur van een open haard in aanraking kwam. Bij haar was een vriendm, mej. G./ die kopjes stond te wasschen. Zonder naar deze te kijken, snelde de vrouw, wier kleeren in brand stonden, de trap af. Op haar gegil kwam een jongeman die een etage lager woont, kijken en toen hij zag, wal er aan de hand was. greep'hij een deken, wikkelde de vrouw er stijf in en bracht haar naar buiten. Daar hij in de meenmg verkeerde, dat op dc bovenverdieping alles in brand stond, gaf hij de vrouw aan eenige voorbijgangers over en snelde zelf de trap weer op om te zien, of hij daar nog hulp kon verleenen. Zijn zenuwachtige en geagiteerde be wegingen trokken de aandacht van het publiek en al spoedig werd er gemom peld, dat de man de vrouw in brand ge stoken had. Dit gerucht verspreidde zich binijfcn zeer korten tijd, aangevuld inet de fan tasie der buurtbewoners, die ieder nieuwe bijzonderheden over de ver schrikkelijke „misdaad" wist te ver tellen. Toen de man die zich van geen kwaad bewust was, zich even later weer op straat vertoonde, werd hij van alle kan ten uitgescholden voor moordenaar, brandstichter enz. Zelfs begon 't publiek zoodanig tegen hem op te dringen, dat hij het maar veiliger vond, de woning binnen te gaan. Hierdoor werd de woede van de volks menigte nog meer geprikkeld, zoodat de politie, maatregelen moest nemen, om den man, die gepoogd had de vrouw te redden, voor een pak slaag of nog erger van de zijde der buurtbewoners te be hoeden. De straat werd door de politie afgezet en langzamerhand werd ook in de oogen van de omstanders de „misdaad" tot de .ware proporties teruggebracht. Toch durfde de man, naar hij gister avond aan Commissaris Kramer, die het onderzoek leidde, mededeelde zich nog niet op straat te vertoonen, uit vrees voor molest. De toestand van de vrouw was van dien aard, dat haar ouders, die in Arnhem wonen, gisteravond nog overgekomen zijn. Een onbegrepen vrouwenziel. Eèn Egyptenaar, trouw aanhanger van den grooten Profeet, heeft dezer dagen zijn 28e vrouw getrouwd. Hij heeft 50 kinde ren, waaryan het jongste zes jaar. Daar voor heeft hij dan ook den hoogen leef tijd bereikt van 90 jaar. „Ik heb veel van mijn vrouwen gehouden", zei hij, vol gens een bericht in een Fransch blad, en

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 7