DINSDAG 24 MAART 1925 Op 't Schip van Staat. Ons resten nog een paar opmerkin gen in verband met de vrijheid van drukpers, voor we de andere politieke grondrechten bespreken. De vrijheid van drukpers kwam goed beschouwd hier op neer, dat inen wel geen voor afgaand verlof nocdig heeft, maar dat men door de strafwet toch zeer be perkt kan worden in zijn uitingen. Nu komt deze beperking pas in toe passing als zulk eon uiting reeds door publicatie haar beleedigeade of scha dende werking heeft gedaan. Komt dan de strafrechter tusschenbeide, dan komt hij dus feitelijk te laat. De straf wet kan dan ook alleen nog maar verder onheil "verhinderen. Men noemt dat een repressieve of ach- teraf-werkende maatregel, j Een andere kwestie, die zich hierbij 1 voordoet is deze, of een ambtenaar 2 in dit opzicht dezelfde vrijheid heeft als een ander niet-ambtelijk persoon, 4 wanneer zijn schrijven zich richten zou tegen de regeering in rijk, provincie of gemeente of tegen zijn meerderen. Er I zit aan deze kwestie te veel vast, om Idat zoo raaar eens even in een ar- tikeltje als dit af te handelen of uit te maken. Over 't algemeen is, dunkt j ons, die vrijheid stellig meer beperkt Idan van een gewoon burger. Maar «ïog eens, hiermee is het laatste woord er over niet gezegd. Met de toepassing van art. 7 hangt ook nog samen de meermalen ter spra- l 3de komende tooneel-censuur en ook I de .Wet op het Auteursrecht van 23 'Sept. 1912. .Voor de toepassing van de tooneel- censuur herinneren we aan het verbod j toot opvoering van het tooneelstuk „Al- I lerzielen", terwijl de wet op het Auteursrecht dient ter bescherming van de werken van schrijvers, zoodat het niet dan met bepaald verlof daar toe vrijstaat aan anderen, zulke wer ken geheel1 of gedeeltelijk te doen vermenigvuldigen of zooals bij muzi kale werken, zelfs te doen uitvoeren. We moeten Ket, wat art. .7, betreft, hierbij laten, om nu iets te zeggen van het petitierecht, zooals dit j in art. 8 wordt verleend en in het I le lid wordt omschreven met de woor- j denIeder heeft het recht om ver- zoeken, mits schriftelijk, aan de be- j voegde macht in te dienen, j Slechts een weinig bekendheid met onze vaderlandsche geschiedenis en met de historie van onzen schoolstrijd roept bij ons als vanzelf de herinner j ring aan een paar petities op. We I denken aar» de aanbieding van het I [Smeekschrift der Edelen aan de Land- voogdes in 1666 en niet minder aan dat schitterende moment uit den schoolstrijd, toen op den 3en Augus tus 1878 op het Loo met toespraken van Ds. v. Son en van den Christen edelman Jhr. Elout v. Soeterwoude laan Koning Willem III het Volks- 1 Ipetitionement werd aangeboden. Ge weekend door 305369 personen, hield {het een verzoek aan Z. M. in, dat Jhr. Elout in 't kort aldus uitdrukte: „Plaats Sire! onder zulke voordracht [Uwe Koninklijke handteekening nooit" De petitioneerende Nederlanders wil- den op die wijze dus trachten te voor kómen, dat een wetsvoorstel' van kracht zou worden, waarvan ze groote nadeelen voor ons volksleven vrees- 1 den. Men wilde dus trachten een dreigend kwaad af te weren. Omge keerd kan een petitie ook ten doel hebben om een wet of maatregel der regeering te verzoeken. We denken aan een petionement als dat voor Plaat iselijke keuze. Dit is wel duidelijk uit art. 8, le lid, dat we, als we iets zouden willen verzoeken aan „de be voegde macht" we niet de gedachte bij ons om behoeven te dragen, alsof we ais een Esther een Ahasveros daar voor zouden moeten naderen. Neen, zelfs verzekert dit art. reeds in zijn aanhef, dat men zelfs niet eens een zekere min of meer voorname positie daarvoor behoeft te bezitten, maar dat „ieder", dat wil dus zeggen, rijk of arm, jong of oud, vrij of ook gevan gen, zelfs vreemd en ingezeten, zijn .verzoek tot de bevoegde macht kan richten. En niet alleen personen, ook corporaties, wettig bestaande lichamen leunnen van dat petitierecht gebruik maken, al geldt daarvoor de beper king, dat ze dat alleen mogen doen over onderwerpen, tot hun bepaalden [werkkring behoo rende. Over dit laat- fcte straks nog iets. 't Verzoek moet gericht aan „de 'bevoegde macht". Waar is dat adres? {Geldt dit alleen den Koning of ook de Volksvertegenwoordiging. Dc prak tijk heeft al uitgemaakt, dat zij, die van het petitierecht gebruik maken, zoowel hun verzoeken tot den Koning als tot de Staten-Generaal richtten. En met reden. Bevordering van de totstandkoming of verwerping van een wet staat toch het overgroole deel van de Staten-Generaal en dan ook, zooals in 1878 bij de Schoolwet-Kap- peyne aan den Koning. Wel is er eenig verschil in de uit werking van zulk een verzoek, wat het antwoord betreft. De Koning ant woordt gewoonlijk. De Kamers niet of men moet als antwoord rekenen, ;wat men over zijn verzoek bij de be handeling te hooren krijgt. Boven schreven we reeds over het recht van petitie van corporaties, die dat alleen mogen doen over onder werpen, lot hun bepaalden werkkring behoorende. Dit vindt hierin zijn grond dat zulk een corporatie immers ook alleen met het bepaalde doel, waar voor deze corporatie moet dienen, op gericht "werd. Dat is dus wat anders, dan wanneer de Raad van Amsterdam besluit, een verzoek tot de le Kamer te richten om den zomertijd niet af te schaffen. Daar petitioneert Amsterdam voor de belangen der Amsterdammers. Dat recht is haar toegekend in art. 148 der Gr.Wet, dat zegt, dat de gemeen tebesturen de belangen van hun ge meenten en van hare ingezetenen kun nen voorstaan bij den Koning, bij de Staten-Generaal en bij de Staten der provincie, waartoe ze behooren. Een ongeveer gelijkluidend artikel is 138 met het oog op "het petitierecht der Provinciale Staten. Geven deze beide artikelen eën uit breiding van het bedoelde in art 8, tevens is hier een omschrijving en wel zeer duidelijk van wat te verstaan is onder „de bevoegde macht". De vlucht welke de pers de laatste tientallen jaren nam, gevoegd bij de vrijheid van drukpers, heeft art. 8 wel wat in beteekenis doen inboeten. Som mige perscampagnes hebben meer dan een petitionement uitgewerkt. We kun nen wel zeggen, dat de pers dage lijks petitioneert, al doet ze dat dan op hjaar wijze. Uit onze Indiën. De heropbouw van WonoSobo. Het blad Mataram verneemt, dat het bestuur van meening is dat er vol doende gelden voor de slachtoffers van den ramp te Wonosobo zijn binnenge komen. Er werd f20.000 ontvangen. Van dit geld zullen 2000 inlandsche woningen, elk geraamd op f40, ge bouwd worden, terwijl f 80.000 besteed zal worden voor den heropbouw van Europeesche en Chineesche woningen. Het bestuur rekent op een maande- lijkschen heropbouw van 750 wonin gen, zoodat men ongeveer Juli geheel gereed denkt te zijn. Een compagnie geniegroepen houdt toezicht en verleent assistentie. De pest in Indië. Het volgende staatje geeft het aantal pestgevallen in 'indië over de maanden Mei t.m! December van bet vorige jaar: Mei 274, Juni 466, Juli 625, Au gustus 824, September 1327, October 1256, November 1798. December 3565. Er is dus sedert de regens begonnen te vallen, een toenemende stijging, die in December zelfs tot een verdubbeling van het cijfer over November leidde. Banka-tin. Op de Indische begrooting voor het jaar 1924 was gerekend op een produc tie van Banka-tin van 300.000 pikol. Naar de Loc. verneemt is deze hoe veelheid overschreden, er werd ruim $30.000 pikol geproduceerd. In Januari 1925 werd in totaal aan Banka-tin verkocht 32.594 pikol, voor een bedrag van f 6.230.892, wat een ge middelde oplevert van f 191.17 per pi kol, een zeer mooie prijs, die alleen circa twee jaar geleden werd over-! troffen, toen ruim 200 gulden werd gemaakt. In Januari .1924 werd verkocht 30.892 pikol, opbrengst f5.320.864, gemiddelde f 172.24. Er is dus in de maand Januari 1925 meer verkocht 1702 pikol, meer ont vangen f910.028. Communistische propaganda. Aneta seinde don 19den Februari uit Bandoeng aan de Loc.: Een onbekend gebleven Europeaan, vermoedelijk afkomstig uit Batavia, bereist momenteel de Plreanger Re gentschappen tot het voeren van com munistische propaganda. Hedenmor gen nadat de regent met de bevolking van Tagogapoe een bespreking bad gehouden, arriveerde hij, en begon na het vertrek van den regent het" volk toe te spreken over bet communisme. De menigte nam evenwel een dreigen de houding aan, waarna de propagan dist in de richting Padalarang, langs de spoorbaan retireerde. Onderweg dreigde de bevolking hem opnieuw met molestatie, waarop de Europeaan zich opnieuw genoodzaakt zag, af te trek ken. Nader is gebleken, dat de Euro peesche propgandist voor het commu nisme in Tagogapoe geen Europeaan was, doch een Turk, genaamd Said Meostafa. Hij is in Sasaksaat gearres teerd en naar Bandoeng overgebracht, waar een onderzoek werd ingesteld. De persoonlijke tusschenkomst van den regent was noodzakelijk om te belet ten, dat. ernstige molestaties door de woedende bevolking begaan werden. De Turk is te Constantinopel gebo ren. Hij is uit Turkije via Singapore en Sambas te Tjilatjap gearriveerd, waar hij tot twee jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens oplichting. Later vestigde hij zich te Batavia. Van beroep was hij reizend koopman Naar men beweer t, zou op hem een schriftelijke aanstelling tot communis tisch propagandist gevonden zijn. Suikero.u&erreiningen. Volgens de Java Bode vertrok mot het stoomschip „Kawi" uit Bata via een missie onder leiding van den heer Zeveojn, ter voorbereiding van groote suikerondernemingen in Indo China. De heer van der Kolk gaat mee als expert voor de süikerfabricage. De zaak wordt gelanceerd en gefinanceerd door Franschen Uitsluitend Franschen zullen wolfden aangesteld. De Holland- sche commissie is uitsluitend advisee- rend. De heer Zeverijn is o.m. commis saris van de maatschappij tot exploi tatie der suikerfabriek Kalibagor di recteur der cultuurmaatschappij Kali- woengoe en Plantaran en commissaris van de suikerfabriek Poerwokerto. Onrust op Madoera. In de desa Banjoeboemi in de af- deeling Bangkalan (op Madoera) zijn een mantripolitie, een hoofdagent en een agent door de bevolking geslacht, toen zij een onderzoek instelden naar gevallen van ontduiking van de land rente. Verscheidene aanvallers werden gedood. De bevolking weigert de lijken uit te leveren. Een dader is gearres teerd. De controleur van Bangkalan is met een politiemacht naar Banjoe boemi vertrokken. Nationalistisch congres. Te Bandoeng is een comité gevormd met bet doel om met Kerstmis van dit jaar aldaar een congres te houden. Een nationaal Indisch Congres als van Bandoeng in 1921 en van Soerabaja in 1923. Het congres zal ditmaal geheel in het teeken der „nationalistische" poli tiek staan. Een der te behandelen vraagstukken zal zijn: „Op welken grondslag moet de staatsinrichting van een zelfstandig of onafhankelijk Indonesië worden opgebouwd?" Grootsche plannen. Het A. I. D. meldt, dat een schema ontworpen is voor de opening van het achterland van Moeara Bliti en het bovenland van Palembang" en Benkoe- len voor den grootlandbouw, waartoe de aanleg van een spoorlijn van Moe ara Klingie naar Padangoeloelanding noodig is. De persoonlijke onderzoekingen van de heeren dr. Rutgers en Pekelharing hadden tengevolge, dat de aandacht van het departement van Gouverne- mentsbedrijven op dezen spooraanleg werd gevestigd. In de betrokken streek zijn 100.000 bouws in erfpacht uitgegeven, waar van slechts 7000 bouws werden beplant Het geheele gebied is voor den groot landbouw geschikt., zelfs wellicht met tabak en suikerriet te bebouwen. Voor de zekerheid van het transport is bedoelde lijnaanleg noodzakelijk. De kosten worden geraamd op 5G millioen gulden. Aangedrongen wordt op uitvoering in 1927, waarvoor in dat jaar een mil lioen noodig zal zijn. BINNENLAND. Wijziging van de Pensioenwet. De minister van Financiën heeft thans aan de Tweede Kamer de ba lans op 1 Juli 1922 van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds doen toeko men. Deze balans, die een nadeelig saldo aanwijst van f 103.000.000. sluit met f597.000.000 en heeft alleen betrek king op de ambtenaren in den zin der Pensioenwet 192.. De lasten en baten der militairen, met inbegrip van de bezittingen der op 1 Juli 1922 opgeheven militaire fondsen en kassen zijn niet in reke ning gebracht. Eveneens zijn wegge laten de lasten en de aanstaande ba ten der toekomstige ambtenaarspen sioenen voor de op 1 Juli 1922 in dienst zijnde ambtenaren. Met zekerheid kan worden gezegd aldus de Minister dat het nadeelig saldo van de balans, die ook bier ontbrekende kosten om vat, nog zeer aanzienlijk hooger zal zijn. Uit de metaalindustrie. De metaalbewerkers hebben de vol gende loonsvoorstellen aan de directie van de werf „Conrad" te Haarlem gedaan: l'o. de loonen van hen, die 20 jaar en ouder zijn, worden met 6 cent per uur verhoogd; 2o. de loo nen van hen, die jonger dan 20 jaar zijn, worden met drie cent per uur verhoogd. Een conferentie is aange vraagd tot nadere toelichting van deze voorstellen. De visitatie ie Bentheim. Naar het „Vad." verneejmt, zal in de toekomst het oponthoud der D-trei- nen 'aan het Duitsch-Nederlandsche grensstation Bentheim aanmerkelijk verkort worden. Daar de laatste maan den de Duitsche visitatie van reizigers naar Nederland slechts zeer weinig tijd in beslag neemt en voor hand bagage vaak in het geheel' niet noo dig is, wordt thans overwogen de vi sitatie door Nederlandsche douane voor reizigers naar Nederland weer te Oldenzaal te doen geschieden. Daar entegen zouden reizigers naar Duitsch- kind dan weer te Bentheim worden gevisiteerd. Ba^kexsnachtarbeid. De Neutrale bond van personeel in de voedingsbedrijven heeft ter vervan ging van een vroeger gezonden adres, dat in de jaarlijksche algemeene ver gadering geen goedkeuring heeft ge vonden, aan de Tweede Kamer ge schreven, dat tegen het bij de Kamer aanhangige wetsvoorstel in zake „wij ziging van de bepalingen der Arbeids wet 1919 betreffende den arbeid in broodbakkerijen", in den Neutralen Bond van Personeel in de Voedingsbe drijven ernstige bezwaren zijn gere zen; dat het bovendien, indien toch de Arbeidswet 1919 moet worden ge wijzigd, gewenscht wordt geacht, om het aanvangsuur van den arbeid in alle broodbakkerijen op hetzelfde tijd stip te bepalen, en wel op 6 uur des voormiddags; dat alle voorarbeid te verrichten door bakkersgezellen moet worden verboden; dat het voorgestelde in art IV van het aanhangige wets voorstel niet moet Worden ingevoerd, en dat voor een behoorlijke opvolging van deze wet, voor wat betreft het verrichten van bakkersarbeid het ver- voerverbod, bedoeld in lid 6 van art. 35 behoort te gelden tot 9.V2 uur des voormiddags. Postverbinding Indië-Nederland. Naar de Telegr. verneemt, worden door het hoofdbestuur der Ned. Pos terijen onderhandelingen gevoerd met de Zwitsersche en Italiaansche post- besturen, ten einde een bespoediging van de verzending der mails van Ge nua naar ons land door een snellere verbinding via Duitschland mogelijk te maken. De mails die anders 's morgens om 11.39 te Amsterdam binnenkomen, zou den in dit geval den avond te voren reeds in de hoofdstad kunnen zijn. Het moet zeer waarschijnlijk zijn, dat deze bespoediging een feit zal worden. Bond van Gerei. Knapenleiders. De 13e jaarvergadering van boven- genoemden bond zal .Woensdag 15 April a.s. in het gebouw voor K. en W. te Utrecht worden gehouden. Prof. Dr. T. Hoekstra hoopt te re- fereeren over de leeftijdsgrenzen (naar beneden en naar boven) terwijl Ds. P. N. Kruyswijk van Voorschoten zal spreken over: „Overtuiging en geloof" Voor de verkiezing van bestuursle den, aftredend de heeren Joh. C. Francken, Dr. J. Waterink en mej. H. Esmeijer, zijn de volgende dubbel tallen opgemaakt: Joh. C. Francken Rotterdam en J. C. Kloosterman, te Waardhuizen: Dr. J. Waterink, Am sterdam en Ds. A. B. W. M. Kok, Wiommels: mej. H. Esmeijer, Êrme- lo, en mej. S. PijSeï, Utrecht. Verkiezingen Tweede Kamer. In verband met ontijdige en onjuiste publiceering van .candidatenlijsten ver zoekt het Hoofdbestuur van den Vrijz. Dem. Bond mede te deelen, dat op 20 Maart jl. de candidatenlijst, welke zal' worden ingediend in de kieskrin gen Den Haag, Rotterdam, Leiden, Dordrecht, Middelburg, Tilburg en 's Hertogenbosch, definitief is samenge steld als volgt: 1. Mr. H. P. Marchant, Schevenin- gen. 2. Mr. P. G. Oud, Den Haag. 3. Mevr. Mr. B. Bakker-Nort, Gro ningen. 4. Th. M. Ketelaar, Amster dam. 5. F. G. H. Ebels, Nieuw-Beer- ta. 6. Mr. A. M. Joekes, Den Haag. 7. Mr. S. J. L. van Aalten, Rotter dam. 8. Mevr. W. H. B. van Itallie- van Embden, Leiden. Jac. - Welle- man, Krabbendijk. 10. Klaas de Vries Amsterdam. 11. E. Bredewout, Zwolle. 12. E. J. Abrahams, Amsterdam. 13. J. Kortland, Schoonhoven. 14. Mr. J. Adriaanse, Oostkapelle. 15. H. B. Berghuys, Utrecht. 16. Joh. Speelman, Sassenheim. 17 J. G. van Niftrik, Dor drecht. 18. A. de Broekert, Eindhoven. 19. M. Germeraad, Schiedam. 20. H. P. Vroom, Vught. Land- en Tuinbouw, De Intern. Voorjaars-bloemententoon stelling. Door de Permanente Commissie van beoordeeling zijn de volgende bekro ningen toegekend: Prijsvraag Nr. 88. Een perk' of rand, beplant met 2000 a 3000 Crocus, in één of meer verscheidenheden, Afdee- ling Uitgeest der „Algemeene Ver- eeniging voor Bloembollencultuur, b'r., medaille, J. Valkering Zonen, Lim- men, verguld zilveren, médaille. Prijsvraag Nr. 89. Een perk of rand beplant met 1000 h 1500 Crocus in één of meer verscheidenheden Joh. Rietbroek Jr., Roelofarendsveen, eer volle vermelding, 246 J. Valkering Zonen, Limmen, zilveren medaille, 247. W. F. van .Waveren, Bennebroek, br.. medaille. Prijsvraag Nr. 90. Een perk' of rand beplant met 500 h 300 Crocus, in één of meer verscheidenheden Joh. Rietbroek Jr., Roelofarendsveen, br. medaille. Prijsvraag Nr. 9T.. 'Een groep per ken, een samenhangend geheel vor mend, beplant me': Crocus in verschei denheden: Gebr. Van Zanten, Hille- gom, verg. zilveren medaille; N. V.» v./h. Wi. J- Eldering Zoon O Ver veen, Gouden medaille. Prijsvraag Nr. 92. Een rand of rr. beplant met een collectie Cioci zooveel mogelijk verscheidenheden van elke verscheidenheid 40 a 50 stuks J. Valkering Zonen, Limmen, zi'- veren medaille. Eereprijs ad f 100, beschikbaar steld door de gemeente Wasser?. werd toegekend aan de Ciocu b .1 11 ting van het voorterrein, bestaand;: uit ongeveer 55.000 Crocus in scc. ten, ingezonden door de1 afdeeling Wassenaar der „Algemeene Vereen ging voor Bloembollencultuur Zilveren medaille werd toegekend aan de onderbeplanting van bosch terrein met Crocus, Muscari, Scilla Sibirica en Chinodoxa luc liae, inge zonden door de afdeeling Haarlem mermeer, der Algemeene Vereeni ging voor Bloembollencultuur." Ter gelegenheid van de „Internationale Voorjaars Bloemententoonstelling'' te Heemstede, is door het Comité een Festi val voor Harmonie- en Fanfarecorpsen uitgeschreven, dat zal plaats vinden op h -t terrein der Tentoonstelling, op 12 en 13 April (ie en 2de Paaschdag) en op 19 en 26 April. Als herinnering zal aan ieder deelne mend gezelschap een zilveren herinnerings medaille w-orden aangeboden, terwijl bo vendien nog een vijftal muziekinstrumen ten onder de deelnemende vereenigingen zullen worden verloot. De deelname is werkelijk schitterend te noemen, want niet minder dan 36 mu- ziekvereenigingen hebben hun medewer king toegezegd, zoodat er op bovenge noemde da,gen zeer veel goede muziek op het Tentoonstellingsterrein zal ten ge- hoore woredn gebracht. De volgende vereenigingen hebben zich voor deelname doen inschrijven „Crescendo", Amsterdam. „Willen is Kunnen", Haarlem. „Eensgezindheid", Heemstede. „Soli Deo Gloria", Velsen. „St Jacobus", Haarlem en Spaarnwoude. „St Jeanne d' Are", Ncordwijkerhout. „Pa trimonium", Amsterdam. „St Fidelius", Velseroord. „St Cecilia", Voorhout. „Zand voort's Harmonie Kapel", Zandvoort. „Sur sum", Bloemendaal. „Oefening kweekt Kunst", Bloemendaal. „Oefening baart Kunst", Buiksloot. „Harpe Davids", Noordwijkerkout. „Hillegomsche Harmo nie Kapel", Hillegom. „Nieuwer-Amstel Fanfarecorps", Nieuwer-Amstel. „Ons Ge noegen", Hoofddorp. „Kunst na Arbeid", Bennebroek. „Veni Vidi Vici", Amst-rdam „St Michael", Heemstede. „Hou en Trou", Durgerdam. „Wilhelmina", IJmuiden. „Euphonia", O verveen. „N. Z. H. T." Oegstgeest. „Eensgezindheid", Egmond- Binnen. „Haarl. Tramfanfare", Haarlem. „Haarl. Politie Muz. Ver.", Haarlem. „St Gregorius de Groote", Lisse. „Har monie", Zaandam. „St Cecilia", Schoten. „Harmonie", Assendelft. „Lourens Jansz. Coster", Haarlem. „Excelsior", Haarlem. „Sarphatie", Amsterdam. „Warmonds Fan farecorps, Warmond. „Eensgezindheid",, Lisse. Verder ligt het in de bedoeling van het Comité de Gemeentebesturen van Haar lem en Heemstede te verzoeken, vergun ning te geven, dat de muziekgezelschap pen zich met muziek naar en van het terrein mogen begeven, wat de gezellig heid in den omtrek .nog danig zal ver- hoogen. Aardappelen voor Engeland. In de laatste vergadering van liet bestuur van het uitvcer-bureau is de uitvoer van Nederlandsche aardappe len naar Engeland besproken. De in Nederland verbouwde soorten zijn over het algemeen in Engeland niet gewild. Met het oog op de gunstige omstandigheden, waarin de aardappel teelt in Nederl. verkeert ten opzichte van de teelt in Engeland, waar de suikerbietenbouw ten koste van de aardappelteelt van overheidswege be vorderd wordt, meent men, dat wan neer in ons land geschikte soorten voor de Engelsche markt worden ver bouwd, de vaste uitvoer van winter aardappelen naar die markt mogelijk en waarscbnijlijk is. Thans reeds is de Londensche markt van onze kust streken uit goedkooper te bereiken, dan b.v. uit bet aardappel-verbouwen de Lincolnshire. In verband hiermede zou men gaar ne deskundige proeven hier te lande zien genomen met Engelsch pcotgoed. Tegen het uitsluitend telen van wit- vleezige soorten de soorten, welke men in Engeland wenscht, bestaat echter het bezwaar, dat deze soorten elders niet gewild zijn. Besloten werd, deze kwestie in een brief ter kennis te brengen van den directeur-generaal van den landbouw. Verder werd besloten, de algemeene vergadering op 1 April te Utrecht te doen plaats hebben. De Nederl. Tuinbouwraad. De groep veilingsvereenigingen ui: d:n Ned. Tuinbouwraad, d.w.z. de vertegen woordiger van al de veilingsvereenigingen uit het heele land, houdt op Donderdag 2 April de jaarvergadering in restaurant Vreeburg te Utrecht. Voor de benoeming van een voorzitter beveelt het bestuur volgens art. 15 der sta tuten aan: de heeren P. V. Valstar (d? huidige titularis) en P. Slot A.Pzn., burge meester van Wervershoef. Het bestuur stelt voor: Met alle fen dienste staande middelen het gebruik va:i het werk van het Uitvoer Controle Bu reau voor te staan, om daardoor de con trole op de uit te voeren producten te bevorderen. Ook wordt voorgesteld om krachtig voort te gaan met het maken van reclame ter bevordering van doji af zet der producten. In behandeling zal voorts komen de

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 6