EUROL^SSfe '■Ruwt Huid Apperr* f DINSDAG 24 MAART 1926 Dag-Agenda. Woensdag 25 Maart Leiden. Leden vergadering Leeszaal „Reuvens" in 't gebouw Breestraat 27 n.m. 5 uur. Woensdag 25 Maart Leiderdorp. Uit voering Chr. Zangv. Excelsior Geref. Kerk n.m. 8 uur. Woensdag 25 Maart Leiden. Vocaal concert der Chr. Zangv. „Ex Animo". Stadsgehoorzaal 8 uur. - Woensdag 25 Maart Sassenhelm. Orgelbespeling Geref. kerk, n.m. 8.30 pur, door den heer H M. Keuning Donderdag 26 Maart Leiden. Bijbel bespreking Jeruël, Gi'oenesteeg, n.m. 8 uur. Donderdag 26 Maart Leiden. Uitvoe ring Chr. Mannenkoor „Na Arbeid Kunst". Foyer der Stasdgehoorzaal, p.m. 8 uur. Donderdag 26 Maart Leiden. Ds. J. P. Pauwe in gebouw „Prediker" des avonds half 8. Vrijdag 27 Maart Leiden. Hildebrand avond, Stadsgehoorzaal, n.m. 8 urn*. Vrijdag 27 Maart Leiden. Lezing Leidsche Radio Vereeniging, door den heer Swierstra. Oud Hortuszicht n,m. 8 uur. Woensdag 1 April Leiden. Nationale Film L. Chr. Oranje Ver. „Neerlands Volksleven in den Zomer", Stadsge hoorzaal. Donderdag 2 April Leiden. Alsboven De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 23 tot en met Zondag 29 Maart waargeno men door de apotheek van den heer C. B. Duyster, N. Rijn 18, telef. 523. digheid, waarmede dit ambt waarge- nomen moet worden en verklaard, dat de taak van den voorzitter is toe te zien, dat alles in overeenstemming met de grondwet geschiedt. Na Zagloels verkiezing tot voorzit ter der nieuwe kamer heeft het minis erie den koning ontslag gevraagd. De koning heeft dit echter gewei gerd, waarop het parlement ontbon den is. Dit nieuwe parlement heëft slechts tien uur geduurd. Het is waarschijn lijk het kortste geweest in de ge schiedenis van Egypte. Het einde kwam onverwacht. Ziwar Pacha trad de vergaderzaal binnen, waar men bezig was met de verkiezing van een censor. Hij liet de verkiezing stop zetten en las het ontbindingsdecreet voor, dat met ge schreeuw en gejuich door de Zag- l'oelisten werd begroet. De afgevaardigden verlieten snel de vergaderzaal. DUITSCHLANDS BUITENLANDSCHE POLITIEK. De bezwaren der Duitsch-Nationalen. De laatste dagen deden in Duitsch land geruchten de ronde, volgens wel ke de Duitsch-nationalen zich tegen de buitenlandsche politiek van Stre- semann gekant zouden hebben en het voortbestaan van het huidig kabinet daardoor ernstig in gevaar wordt ge bracht. In het bijzonder bij den linkervleu gel der betreffende fractie zou groote verbittering heerschen over de garan- tievoorstellen van Stresemann, aan Frankrijk gedaan. In deze kringen be schouwt men het strijdig met de na tionale eer, dat Duitschland onge dwongen en uit vrije beweging ver klaart, zijn aanspraken op Elzas- Lo tharingen op te geven. Onder den drang van de linksche elementen van de Duitsch-nationale Rijksdagfracties een vergadering ge houden om deze kwestie te bespreken. Men besloot in deze vergadering aan Stresemann een brief te zenden, waar in de Duitsch-nationalen aan hun be zwaren uiting zouden geven. Op grond hiervan werd een bijeen komst gehouden met- de leiders der Duitsch-nationale fractie, Stresemann en rijkskanselier Luther. Het resultaat hiervan is geweest, dat de fractie heeft te kennen gege ven,. ook verder de buitenlandsche j politiek van het tegenwoordige kabi net te zullen steunen. De bezadigde elementen in de Duitsch-nationale partij hebben alzoo nog steeds de overhand. HET EINDE DER PAPIERMARKEN. Intrekking op 5 Juli. Nadat in November 1923 de stabi lisatie van de papiermark met behulp van de rentemark tot stand was ge komen, duurde het toch nog tot Oc tober van het volgende jaar voor er nieuwe bankbiljetten in Rijksmark den uitgegeven. Dit geschiedde toen op grond der nieuwe bankwet van 39 Augustus 1924. De eerste Rijksmarkbankbi'j .tten droegen den datum van 11 October 1924. De Rijksbank maakt nu bekend, dat alle bankbiljetten, die vóór den 11 October 1924 gedagteekend zijn en dus nog als papiermarkbiljetten be schouwd moeten woden, na d?n 5 den Juli van dit jaar hun geldigheid ver liezen. Reeds vroeger ii er me: de:cn ruil van bankbiljetten e"-n begin ge maakt, toen men de papiertbs van 5, RECLAME Leiden - Haariemmersiraal 143 10 en 100 billioen introk, door ze te gen 1 rentemark per billioen in te .wisselen. De Rijksbank wil' klaarblijkelijk aUe herinneringen aan de papiermarken doen verdwijnen. Vandaar haar oproep aan de houders van vroegere bankbil jetten, om voor 5 Juli van dit jaar deze papiermarkbiljetten tegen rijks- ünarkbiljetten te ruilen. Dit frso de laatste termijn. Tot 5 Juni zijn de openbare kassen in Duitschland verplicht om deze papier markbiljetten nog aan te nemen. Na 5 Juni worden dan nog tot 5 Juli uitsluitend door de Rijksbank inge wisseld. Na 5 Juli zijn ze ongeldig en is voor de Rijksbank "de verplichting tot inwisseling geëindigd. Deze maatregel zal ongetwijfeld veel bijdragen tot een verbetering van den tegenwoordigen toestand, welke ieder oogenblik aanleiding geeft tot onaan gename vergissingen en ook bedrog. SOVJETAUTORITEïTEN VERONGE LUKT. Regeeringsvliegtuig bij Tiflis neerge stort. Nabij Tiflis is een voor Soechoem bestemd vliegtuig in brand geraakt en neergestort. Hierbij zijn om' het leven gekomen: Miassnikof, lid van het bestuur van het Centrale uitvoerend bewind 'der Sovjet-Unie, lid van den Oorlogsraad en vice-president van den Volksraad der Transkaukasische federatie, Mogi- lefski, voorzitter van de buitengewone commissie voor Transkaukasië en Ara*' bekof, gevolmachtigde van de post en telegraafcommissie der sovjet-unie voor Transkaukasië en voorts twee vliegeniers. De verongelukte leden der Kauka- sische regeering waren op weg naar Soechoem, ten einde de opening van een sovjetcongres bij te wonen. In Transkaukasië is een rouw van 24 uur afgekondigd. KORTE BSRiCHTEN. Te Rome is dezer dagen een 17-jarige Duitsche vrouwelijke pelgrim aangekomen, d.e d_n geheel n afsta. d Beriijn-Rome te voet heeft afgelegd. De Turksche minister van Bui tenlandsche Zaken is bij een auto ongeluk zoo zwaar gekwetst, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. In New-Orleans heeft een ern stige treinbotsing plaats gehad waar bij dertien personen gedood werden en zeven gewond. De onderkoning van Indië heeft aan Theodore en Kernit Roosevelt de gevraagde toestemming tot het hou den van een onderzoekingstocht on der meer door de Hoenza-pas welke Indië en Turkestan verbindt geweigerd, omdat hij bij deze route niet voor hun veiligheid kan instaan. President Coolidge heeft het ontslag aanvaard van den Amerikaan- schen gezant te Buenos Aires, Riddel, die dit ontslag gevraagd had, omdat zijn vrouw met het oog op de lange zeereis niet naar Argentinië wilde gaan Bij de hooge zeeën in het Ka naal is een bark omgeslagen, waar van naam en nationaliteit niet konden wofden vastgesteld. De Italiaansche fascisten berei den de oprichting van een fascisti sche internationale voor en zoeken aan sluiting bij de in Genève opgerichte anti-bolsjewistische liga. Het index-cijfer voor België be droeg op 15 dezer 511 tegen 517 op 15 Februari. De sowjet-bladen bevestigen het bericht in de buitenlandsche pers over de ongesteldheid van Tsjitsjerin. Hij heeft zich overwerkt en ondervindt daar nu de gevoTgen van. KERK EN SCHOOL. Predikantspensioenen. De synodale commissie der Ned. Herv. Kerk, heeft in de commissie voor het zoeken naar weger), waarlangs zooveel mogelijk kan 'worden voorzien in dat deel van den nood der ontoereikende pensioenen, dat bij het inwerkingtre den van het Reglement op het Pensioen fonds nog zal blijven, benoemd, tot lid en voorzitter Ds. A. B. te Winkel, pred. te 's Gravenhage, tot leden: Mr. S. J. Hcgcrzeii, quaestor generaal der AJge- mecne Synode, Ds. D. B r, secretaris an den Bend van Ned. p .anten, b:i- den te 's Gravenhage, Ds j. Barbar, pred. te Hengelo (Geld.) cn den heer G. W. Mortier, voorzitter der vereeniging tot ver betering der p:nsio:na:i van Ne l. Herv. predikanten. Godsdienstonderwijs r j en l:er!:clfkc l;edi neen, z.g. Peniioenfotids- Mcrtitr, die a'.lcn deze benoeming heb ben aangenomen. Hier niet denkbaar. Een groote Geref. Kerk, niet ver van Budapest, had vier nieuwe kerkklokken besteld en toen de klokken kwamen, wer den zij in een feestelijken stoet door de stad gevoerd en in den kerktoren opge trokken. Tijdens deze feestelijkheid luid den de Luthersdhè en Roomsdha klokken ook, en in den stoet zelf liepen achter de Geref. predikanten de Luthersche predi kant en de Roomsche priester als pastor loei cok'. Dit kan men zich in Holland moeilijk' voorstellen, zegt de Hong*. „He raut". Maar in Hongarije kómt zooiets dikwijls voor. 1 De nieMeerplichtige jeugd. Op het congres voor het onderwijs aan de niet-leerplichtige jeugd, dat 17 en 18 April a.s. in het Jaarbeursgebouw' te Utrecht gehouden zal worden, zal het eerst aan de orde komende onderwerp: „De noodzakelijkheid van het onderwijs aan de niet-leerplichtige jeugd" worden ingeleid door Prof. R. Casimir, die daarbij de volgende stellingen zal verdedigen: 1. De klachten over ons onderwijs op de lagere school hangen gedeeltelijk sa men met het te vroeg afbreken van het onderwijs. Bevestiging, verwerking en daarna uit breiding van het gelecrdei is noodig om het eenmaal geleerde ooter, uitwerking' te verzekeren. 3. Ook op Psychologische gronden moet men het onderwijs boven den leerplich tigen leeftijd voortzetten. 4. Het zal een zaak van didactiek' en in terne regeling zijn den juisten vorm, vopr dit onderwijs te vinden. Peters vasten. Dat voorloopig de Roomschen meer aan de opvoeding van de buitenstaanders, dan aan die van hun eigen menschen doen, zegt Ds. Schilder in „De Heraut", laat zich ook zien uit het volgende knipsel, dat uit de R. K. „Nieuwe Delftsche Crt" geno men is Peter zat al,in de 6e klas. Dus je kon onderhand al beginnen met je petje voor hem af te nemen. Als hij naar school trok met z'n boekentasch onder den arm en een geleerde trek om den mond, zei je al gauw bij' jezelf: ,,'nAanstaande pro fessor". Ja, dat zei je dan vooral hierom): „Pe ter zag er armoedig uit. En uit zulke men schen, die schijnbaar bestemd zijn om la ter putjesschepper te worden, groeien vaak de grootste geesten, omdat ze hun her senen gebruiken. Z'r. klompen, die bij een partijtje voetballen met een blikken bus gebarsten waren, werden met een eindje van Moeders drooglijn Bijeengehouden. Z'n broekje was aan die zijde, waar een normaal mensch gewoonlijk op pleegt te zitten, al zoo vaak door en door gesleten, dat Moeder een flink stuk bombazijn er in genaaid had. Nu was de kleur van Pe ters pantalon blauw, tenminste geweest. Er lag nog een blauwige gloed over. En de ingezette lappen bombazijn waren groen. Dat had Peter erg teleurgesteld: dat Moeders lappenmand geen stukje blauw meer had. Want al was Peter arm en al zag hij er sjofeltjes uit, hij werd niet graag nagekeken, en nog minder graag uitgelachen. Want daar had ie een broer tje aan dood, 'tHad heel wat gemopper gekost, eer Peter z'n broekje had aangetrokken. „Ik lijk wel een regenboog", foeterde hij. „Witte klompen, zwarte kousen, blau we broek met groene lappen, grijze bloes RECLAME BiJApoth.caDrc-:i'.:r» „En rooie haren", gierde z'n zusje Marie Dkt was mis. Want dkt kon Peter hee- lemaal niet hebben, dat ze z'n haren er bij haalden. Hij vroog op haar af, maar zus was 'mte vlug af. „Foei", zei Moeder, „je mag niet zoo kwaad en giftig worden, vooral niet in den H. Vastentijd. „Ja, maar waarom moet die meid „Stil, je zusje is geen meid. En L. Heer heeft dezer dag meer van de Joden moeten uitstaan, dan jij. Pas op, hoor". Peters moeder was een vrome vrouw. Èn toen Peter dan ook naar school stapte dacht hij' over Moeder's woorden na. Hij had al het plan gemaakt, om op de speelplaats, met z'n rug tegen den muur te gaan staan, dan kon geen mensch de lappen, die akelige groene lappen in z'n broek zien. Maar nee, na wat Moeder had gezegd, was z'n plan veranderd. En hij liep in de gaten. Ze speelden haasje- over. En Peter moest bok staan. Heerlijk glansden de groene lappen op z'n strak gespannen broekje. „Hé, Peter, moet jij1 reclame maken voor een verffabriek „Zeg, hebben ze je de staaltjes van een manufacturenwinkel in je broekje gezet?" „Blauw is de hemel en groen zijn de weiden", zong een ander. Peters handen jeukten. Hij' zou ze an ders geleerd hebben. Maar Moeders woorden. Boven in den hemel keek' Petrus door een luikje naar beneden, of de menschen wel goed vastten. „Zeg, Lucas", riep hij' den heiiige toe, die een mooi landschapje schilderde, want Lucas is de patroon der schilders, „Zeg, kijk eens". Lucas lei zijn palet neer en hield z'n eene penseel tusschen de lippen. „Daar zie je die jongen? Ja, hij' moet nou net bok' staan. Hoort, ze schelden hem uit voor armoedzaaier, die met ouwq lorren aan z'n lijf loopt. Ze plagen hem". „Ja. hij is zeker 'n dooie pier, dat ie z'n eigen zoo maar laat schelden." „Nee, dat zit zco: Vanochtend mop perde hij wel, maar toen z'n Moeder zei, dat 't Vasten was, en O. L. Heer in deze dagen zoo erg dcor de Joden is bespot geweest, heeft ie besloten, die plagerij te verdragen uit liefde tot O, L. Heer". Petrus liep gauw naar z'n dik aantee- kenbeek, en sloeg Peters bladzij op. „Vastentijd" stond er. Vasten is nog niet noodig. Nog geen ,21 jaar. Aalmoezen: heeft nog niets. Versterven: bedwingt zijn neiging tot ontevredenheid en verdraagt scheldwoor den en p'agerij. Dicht ïdapte het beek. Maar Peter's Ijst had een goede aantee- kening gekregen GEMENGD NIEUWS. De poging lot vadermoord. Omtrent de poging tot vergiftiging te IJmuiden, lezen wij o.m. nog in de „N. Haarl. Ct": Het gezin van S. leefde reeds langen tijd zeer ongelukkig. De kinderen er waren er zeven hebben een voor een de ouderlijke woning veriaten en kort geleden is de man van zijn vrouw ge scheiden. S. leefde sinds eenige dagen alleen aan de Visseringstraat. Zaterdag morgen wilde hij een ketel water nemen, die sinds eenige dagen niet meer in ge bruik was. Hij bemerkte in den ketel eenige steentjes en bij nadere beschou wing kwam dit S. verdacht voor, waar om hij aangifte deed bij de politie. De politie constateerde al aanstonds, dat hetgeen in den ketel zat ijzervitriool was. Zij stelde onmiddellijk een uitge breid onderzoek in, waaruit bleek, dat de 15-jarige dochter M. S. Woensdag avond door verbreking van een ruitje in de keuken was geweest. De politie toog naar Amsterdam, waar -de familie woont M. S. werd aangehouden en het toeval wilde, dat juist de zoon G. S. kwam aanloopen, toen deze arrestatie geschied de. Ook hij werd in hechtenis genomen, daar gebleken was, dat hij ijzervitriool in zijn zak had gehad. Op het politie bureau te Amsterdam bleek G. S. nog in het bezit te zijn van eenige stukjes. Ontkennen was dus onmogelijk, en weldra vielen beiden door de mand. De zoon schijnt het geringste aandeel in deze misdaad te hebben. Het meisje had het ijzervitriool bij een drogist te Velser oord gekocht, op aanraden van haar ver loofde, die dit een afdoend middel achtte Beide verdachten werden naar IJmui den vervoerd. Intusschen zocht de politie naar de andere medeplichtige, de R. te Velser oord. Deze werd om 10 uur Zaterdag avond in de Oranjestraat te IJmuiden Bekneld. T.e Enschede geraakte de rangeerder Oosterhof op het station-zuid zoodanig bekneld tusschen de buffers, dat zijn hand zal moeten worden ge amputeerd. Dief onder de kast. Een bewoonster van de Van Kinsbergenstraat te Amsty- dam, die 's avonds thuis kwam, ge merkte plotseling tot haar grooten schrik, dat onder de kast in de huiska mer een been tevoorschijn kwam. Even later sprong een als heer gekleed man overeind, en bezwoer haar geen aan gifte bij de politie te doen. Toen de vrouw niet antwoordde, wierp hij zich op de knieën, en smeekte om vergiffenis. Hij zeide, dat hij het huis was binnen- geloopen, en eenige voorwerpen had medegenomen. Wanneer de bewoonster wilde zwijgen en hem liet vertrekken, zou hij alles teruggeven. En inderdaad gaf hij eenige gestolen voorwerpen terug Daarna verliet hij het huis, en sprong op zijn fiets, die nog buiten stond en waaraan nog een actetasch hing, ver moedelijk om een eventueelen buit te verbergen. Toen de bewoonster later alles eens nakeek, bleek haar, dat de berouwvolle insluiper toch nog een en ander had mee gepikt. Dit waren een portefeuille, in houdende 25, een gouden horloge, twee gouden ringen met diamant bezet en een bedrag van J 9. Uitgeleverd. Te Roosendaal is door de Belgische marechaussee aan de Holland- sche uitgeleverd de kantoorbediende der posterijen te Amsterdam, die aldaar een diefstal heeft gepleegd van 11.000 en deswege in België was gearresteerd. Zijn uitlevering was gevraagd door de Recht bank te Amsterdam, waarheen de aan gehoudene gistermiddag vervoerd werd. Tevens werd uitgeleverd een Pool, die omstreeks Nieuwjaar tj Roosendaal bij de familie Van Tichelen inbraak met diefstal had gepleegd, en daarbij diaman ten had ontvreemd. Oeze is naar het Huis van Bewaring te Breda vervoerd. Doodelijk ongeval. In de proeffabriek der Philips Gloeilampenfabriek te Eind hoven is gistermiddag door het springen van een metalen buis een der assisten ten, de 19-jarige heer P. Custers zeer ernstig gewond. Niettegenstaande on middellijke medische hulp verleend werd door de fabriekskliniek en de on gelukkige dadelijk naar het ziekenhuis vervoerd werd, beek een verwonding aan den buik zoo ernstig, dat de dood na enkele uTen intrad. Drinkwater. Men moet altijd voorzich tig zijn met het gebruik van drinkwater, aangezien de reinheid ervan een belang rijke factor is. Water bv., dat een ganschen nacht of dag in een karaf gestaan heeft, hetzij in een slaapkamer of erger c anders, is on geschikt om te worden gedronken. Het heeft namelijk de uitstralende gassen van het menschelijk lichaam geabsor beerd en hoe kouder hettwater is, des te meer gassen het opneemt. Water, dat den geheelen nacht in loo- den pijpen heeft gestaan, bevat de be- standdeelen van het lood, en water, dat langen tijd in ten pomp staat, wordt be ïnvloed door de omringende atmosfe ren, zoodat het eveneens in lichte mate vergiftigd is. In beide gevallen moet Radio -P-'oTi'asiima. 7.20 2LO (Londc-n, 365 M.) en 5XX (Chelmsford, ióco M.): Tijdsein ran Bi?; Ben. Weerbericht. Niu\vs tijding an. 7.50 2LO cn de overige Britsche staiions behalve Chelmsford. „The red pen" in 2 deelen. 7.50 5XX (Chelmsford, 1600 M.): Con cert. S.05 (Munchen, 385 M.); Concert. S.io NSF (Hilversum, 1050 M.): Extra K.D.O. uitzending concert, te geven dooi de Hilversumsche Liedertafel „Zang en Vriendschap". Directeur: L. C. Keer.weer met medewerking van d? solir.en: L. C. Keereweer (violoncel), Amsterdam; mej. Immink, (sopraan), Amsterdam; L. W. D. Keereweer (vleugel). Programma: 1. Koor. a. Kerstlied, Bert. Diamant; b. Waldeinsamkeit, L. Sendel; 2a. mej. Im mink, aria uit „Die Zerstörung Jeruzalem, A. Klughardt; b. mej. Immink en L. O. Keereweer, „Berceuse", A. Diepenbrock; 3. L. C. Keereweer: a. Romance, F. Schu bert; b. Ungarische Rhapsodie, D. Pop per; 4. Koor, Factus est Dominus, Isr. J. Olman; 5. Koor. a. Bruidsvaart in Har- damger, H. Kjerulf; b. In 't Woud, L. C. Keereweer; 6. mej. Immink: a. Zon nestralen, Ph. Loots; b. Naar Droomen land toe, H. Zagwijn; c. Benjamin af, Th. v. Zutphen; 7. L. C. Keereweera. Prière, W. H. Squire; b. Wiegenlied, M. Kegerj 0. Gavotte, D. Popper; S. Koor. De Gra vers, Isr. J. Olman. Plaats der uitvoering: De concertzaal „Trianon", Hilversum. 8.35 (Brussel, 265 M.) Kamermuziek. 9.05 S.F.R. (Radio Paris, 1780 M.) Con cert. 9.50 2LO en 5XX Tijdsein van. Green wich. Weerbericht. Nieuwstijdingen. Omroepavond van de Nederl. Chr. Radio-vereeniging, op Woensdag 25 Mrt des avonds te 8.10 uur, uit te zenden door den zender der N. S.^F. Aan het muzikale gedeelte zal mede werken: mevr. A. Schluter, Blancum, zang Programma: 1. Inleiding. 2. „Lied" van Wagenaar. 3. „Lied", van Zweers. 4. Ds. b- D. Poot, Herv pred. te Amsterdam- Onderwerp„Het roode snoer". 5. „A- vond", van H. C. van Oort. 6. a. Hansje.. b. Kindje, wat ben je toch zacht. c. 't Groeit een blomken. d. Heil U, Moeder. Allen van L. Mortelmans. 7. Jac. de Vries Sr. te Hilversum. Voorz. Prov. Comité N.-Holland. Herdenking Mobilisatie. 8. 9. „Zonnelied", van Cath. van Keimes. 10. „Brich entzwei mem 'armes Herze", Kleengedichtjes van Cath. van Rennes. van Joh. Seo. Bach. 11. „Liebster Herr Jesu'van Joh. SeD. Bach. men eer&i eeu allusie iiuyvotmeiu water laten wegloopen, eer men tot drinken overgaat. In groote steden 'zijn hoofdzakelijk ioouen pijpen m gebruik en men daar dan ook niet voorzichtig genqeg zijn in het toezien, dat geen water ge dronken wordt, dat den ganschen nacht in deze pijpen aanwezig is geweest. Sinaasappelen. De Sinaasappel, zoo lezen we m „Vox Medicorumis niet alleen een zeer goedkoope en smakelijke vrucht, doch ook als geneesmiddel be wijst zij vele diensten. In den winter, als over het algemeen meer vleesch en vette spijzen worder gegeten, en men gewoonlijk minder be weging neemt, werkt de sinaasappel na den maaltijd bloedzuiverend en bevor dert hij de spijsvertering. Wie een buitengewoon copieus souper gebruikt heeft, doet wel den volgenden morgen een paar sinaasappelen te ge bruiken. Voor verstopping is een sinaas appel o pde nuchtere maag 'n zeer goed geneesmiddel, terwijl deze vrucht bij koorts uitstekende diensten bewijst. De schil van de sinaasappel bevat een* aromatische, etherische olie, welke niet alleen gebruikt kan worden voor de be-# reiding van essencen, likeuren, bowls.' maar ook als desinfecteerend genees middel. De beroemde bacterioloog professor Loffler heeft bewezen, dat olie uit sinaaS appelen een goed middel is tegen diph- teritis; zij doodt de bacillen. Ook bij andere keelziekten is 't een uitstekend middel. Autobotsing. Uit Caplinaville (Illinois) wordt gemeld, dat aldaar zes personen werden gedood en dri doodelijk ge wond, tengevolge van een botsing tus schen twee vrachtauto's.. Een gouden schat. Bij Kotscherinowo hebben boeren een schat gevonden, welke 20 K.G. woog. Hij bevat tusschen andere kostbare voorwerpen twee goi'- den kronen. De mazelen. De vorige week kreeg Brussel bezoek van tweehonderd Au stralische kadetten. Een 15-tal is echter plotseling ziek geworden, en heeft in hevige mate de mazelen. Deze ongerustheid hrld verband met het feit, dat Zondagmorgen niet minder dan een half dozijn branden was uitge broken, bij een waarvan 5 menschen het leven verloren, en 5 andere werden ge wond. Deze brand brak uit in een oud rij tuig, dat in een hal stond. Weldra tas! ten de vlammen de trap aan, wraardoor den bewroners den uitg-ng uit het huis werd afgesneden. Enkelen sprongen uil het raamn huer aijfdat bmgfeka frwdw de ramen, anderen werden door brand weermannen gered. brand eischic, gelijk gezegd, 5 dooden, o.w. 2 kinderen. Binnen een half uur braken in öezlfde

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2