CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Belangrijkste nieuws in dit Nummer 5e JAARGANG NUMMER 147 f ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Vei kwartaal i 2.50 Vei week 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 BUREAUHooigracht 35 - Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 EERSTE BLAD. V Belastingverlaging. Tegen het door de Regeering inge diende wetsontwerp tot verlaging van de Inkomstenbelasting zijn door ons onlangs enkele bedenkingen geopperd. Daarom willen wij hier ook laten volgen wat de Standaard omtrent dit onderwerp opmerkt: „Wij geven toe, er zijn bezwaren. Stond het geheel op zichzelf, dan zou de vraag kunnen worden overwo gen of zoodanige vergrooting van den aftrek niet velen buiten de belasting stelt,, die toch wel iets mochten bijdra gen. Maar men denke hier aan de in directe belastingen, die noodig waren tot dekking van het tekort. Het kan niet worden ontkend, dat er moeilijkheden rijzen in verband met de gemeentelijke belastingen,, die in vele gemeenten thans door dei rijksadministratie* worden geïnd. De gemeenten moeten in vele gevallen bij een lager inkomen beginnen aan te slaan. Deze mogelijkheid wordt natuurlijk niet afgesneden en in verband hier mee is de voorgestelde wijziging in het forensenontwerp, waarhij de gele genheid voor de gemeenten om, zelf weder de inning der belastingen ter Ihand te nemen, wordt verruimd, van 'beteekenis. Ook vergete men den wensch. van vele Gemeentebesturen (tot verhooging van den aftrek niet. Lastiger is het geval met he^ school geld, dat thans gekoppeld is aan de inkomstenbelasting. In een enkel inge zonden stuk werd onze aandacht op dat feit gevestigd. In de pers werd er op gewezen, dat in een plattelandsgemeente menschen met 3000 gulden inkomen nogal iets beteekenen. Hebben zij een flink gezin, dan vallen zij buiten de inkomstenbe lasting en behoeven dies ook geen schoolgeld te betalen. Dit lijkt ons geen gewenschte toestand- Wij wijzen er echter op, dat de kop peling van inkomstenbelasting aan schoolgeld thans reeds ongewenschte verhoudingen in het leven riep, die tot zeer veel ergernis aanleiding ga ven. De berichten in de bladen van rijke hoeren, die hun kinderen per auto naar de school brachten en vrij waren van het betalen van schoolgeld, terwijl een eenvoudige arbeider wel schoolgeld moest betalen, waren niet zeldzaam. Er is over deze zaak reeds heel wat te doen geweest. Men kan dus niet beweren, dat zulke toestanden door het nieuwe voorstel zouden worden geschapen. En als de ongewenschte verhouding breedere af meting mocht aannemen, dan zal dit o.i. juist aanleiding zijn de vraag ern stig te overwegen, of men inzake 'de schoolgeld-heffing niet een anderen weg moet inslaan. Maakt men den band, die tot ongerijmde toestanden leidde, los, dan vervalt tegelijk dit be zwaar tegen het thans gedane voorstel. Het -komt ons voor, dat deze zaak dus het oordeel over het .voorstel niet mag beheerschen." De bezwaren die zich in verband met de schoolgeldheffing voordoen schijnen ons van ondergeschikt be lang, daar het o.i. in elk gaval nood zakelijk zal zijn dat aan de ongerijmde toestanden op dit gebied een einde wordt gemaakt. Maar het blijft ons vooralsnog onge- wenseht schijnen dat door de voorge stelde wijziging een zoo belangrijk deel I van de bevolking buiten de belasting wordt gesteld, j Het is wel waai* dat deze personèn in de indirecte heffingen hun aandeel bijdragen, maar voor hun besef is het toch zoo, dat zij van den gewonen be lastingplicht zijn vrijgesteld. En dit schijnt ons uit opvoedkundig oogpunt niet juist gezien. Van veel meer beteekenis zijn de moeilijkheden die zich voor de gemeen ten zullen voordoen. Bij vele Gemeentebesturen bestaat inderdaad de wensch den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud belang rijk te verhoogen. En op zichzelf is dat een zeer ver klaarbare wensch. De moeilijkheid is echter dat aan de ren wensch niet kan worden voldaan' zonder de gemeentefinanciën hopeloos te desorganiseeren. Vele gemeenten kunnen de bijdra gen uit dezen hoofde nu eenmaal niet missen. Hoe wenschelijk verhooging van het niet belastbare bedrag vaak ook mag zijn, de m og e 1 ij khe id om de zen wensch te vervullen ontbreekt. En aan besluiten in dezen geest is dan ook meermalen goedkeuring ont houden. Gaat nu echter het Rijk in deze lichting voor, dan zal niet alleen de lust om hierin te volgen toenemen, maar dan zal het ook moeilijker wor den dergelijke voorstellen af te wijzen. En dan komen de. gemeenten in last. Want zij hebben niet evenals het Rijk een equivalent in de indirecte belastingen. ONS FEUILLETON. In dit nummer beginnen wij de plaatsing van een nieuw feuilleton, een spannend verhaal uit het Verre Westen, dat tevens een kijk geeft op het leven van fortuinzoekers en uit- gestootenen in deze afgelegen streken. STADSNIEUWS. Ghr. Hist. Unie. Onder leiding van den plaatsV. vöorz. den heer W. v. d'. Akker uit Katwijk aan Zee, hield de Kamerkring Leiden op Za terdag j.l. in het Nut te Leiden zijn jaar vergadering. Smartelijk' miste men zijn' voorzitter, mr. J, Schokking, wiens langdurige ziekte aan leiding was, hem in den gebed© te her denken. Men deed de gewone jaarlijksche punten der agenda af, waarvan hier slechts aangestipt wordt, dat de heeren Van Boeijen uit Voorburg en Van Wil- lemswaard uit Schoonhoven met nagenoeg algemeene stemmen werden herkozen als leden van het bestuur. Met overgroote meerderheid besloot de vergadering de Utrechtsche motie inzake de Plaatselijke Keuze en gericht tegen de vijf leden der Eerste Kamer aan te ne men. De overige tijd werd besteed aan de voorbereiding der verkiezingen. Ofschoon er openhartig critiek werd uitgebracht over den gang van zaken in de laatste periode, kenmerkte zich de vergadering door een aangenamen geest. (Nederl.) Jubileum. Den 24sten April a.s. zal het 25 jaren geleden zijn dat de heei* M. v. Nieuw- kerk bij de H. IJ. S. M. in dienst trad. De jubilaris is thans stations-beambte bij de Ned. Spoorwegen. i .-j A Ambtsjubileum. Onder zeer veel belangstelling Heeft Zondag de bekende pater A. J. M. v d Donk alhier zijn zilveren priesterfeest gevierd. Een nieuv/ Klooster? De „Leidsche Courant" meldde giste ren dat door de orde der Kruisheeren een groot terrein is aangekocht langs den Vrouwenweg onder Zoeterwoude, aan den hoek van de Meerburgerwe tering tegenover de plaats Cronesteyn, dat bestemd zou zijn voor den bouw van een klooster en een kerk. De beer Ir. C. G. Driessen, inge nieur bij de Stedelijke fabrieken yoor Gas en Electriciteit komt als nummer éen voor op de voordracht voor de be noeming van een direceur van het ge meentelijk gas- en waterbedrijf te Maastricht, door B. en W. dier ge meente opgemaakt. Naar gemeld wordt, komt onze jeugdige stadgenoot, de heer Jan Veer man, leerling van den kunstschilder L. v. d. Vlist, in aanmerking voor het Kon. Subsidie voor jonge kunstschil ders. Gisterenmorgen om kwart over. elf moest de politie tusschenbeide ko men in een minnetwist tusschen den 20-jarigen N. M. en zijn 24-jarigen con current A. v. d. B. waarbij de laatste en bloedende wond boven het oog be kwam, waarschijnlijk toegebracht met een hard voorwerp. De wond werd in het politieposthuis' aan de Haven ver zorgd. Op dtn hoek Breestraat—Kort Rapenburg werd gistermorgen om kwart voor tien de boomkweeker C. de B. uit Alphen a. d. Rijn, terwijl hij eenige boompjes op zijn fiets meevoer de aangereden door een uit 't Noord einde komenden auto, die bestuurd werd door G. V. uit Schiedam. De wielrijder bekwam zelf geen letsel, maar zijn rijwiel werd sreheel vernield. De schuld lag bij hemzelf, daar hij in weerwil van het stop-sein van den verkeersagent, dat hij) duidelijk gezien had, nog wel meende te kunnen door rijden. 1 1 - In de fabriek van 'de N.V. Stoom spinnerijen Nico Hoos aan de Zijl on der Leiderdorp Had gistermorgen de 15-jarige W. B. uit d$ Gasstraat Het ongeluk uit te glijden, als gevolg waar van hij zich' ernsig bezeerde. Daar geen geneeskundige hulp in de buurt te krijgen was, werd de Eerste Hulp dienst uit de stad ontboden, die een be klemde breuk bij den jongen consta teerde, en hem per politie-brancard deed overbrengen naar het Acad. Zie kenhuis. Bij een bouwwerk' in de Hansen straat waren gistermorgen eenige op geschoten jongens bezig werklui tepla gen, wat een der arbeiders, B., aan leiding gaf om een der belhamels met een steen te gooien, die ongelukkiger wijze juist het onschuldige hoofd tref fen moest van den 3-jarigen Nicolaas de V., een knaapje van een der omwo nenden, dat een en ander stond af te kijken. Het kind werd nogal ernstig gewond en moest ten ziekenhuize di rect onder geneeskundige behandeling worden gesteld, nadat door B. zelf een noodverband was gelegd. Schaken. Competitie Ned. Schaakbond, 'district Z. Holland, 3e kl. groep A. De twee afgebroken partijen uit den wedstrijd VoorschotenLeiderdorp zijn door den arbiter beslist, de eene partij werd voor Voorschoten (A. v. Meenis-) de andere voor Leiderdorp (F. de Bruin) gewonnen verklaard. De einduitslag blijft daardoor gelijk spel (55). De stand in deze groep is nu als volgt: Leidèch Schaakgen. II: ge?p. 4, gew. 2, gel. 2, verl. o. Aant. p. voor 211/2', tegen 18Vb, totaal 6. Resid. Schajakcl. IIIgesp. 2, gew. 1, gel. 1, verl. o. Aant. p. 12V21 voor, tegen 71/2 p. Totaal 3. L'. Volksschaakclub: gesp. 3, gew. 1, gel. 1, verl. 1. Aantal p. 13 voor, tegen 17 p. Totaal 3. Voorschotensch'e Schaak'v.gesp. 2, gew o, gel. 1, verl. 1. Aantal p. 9V2. voor, tegen 101/2. Totaal 1. Leiderdorpsche Schaakv.gesp. 3, 'gew. o, gel. 1, verl. 2. Aantal p. 13V2 voor, tel gen 161/2. Totaal 1. Thans resten in deze groep no!g drie wedstrijden. Vermoedelijk 2 April te Leiden: Resid. Schaakcl. IIILeiderd. Schaakv. Op 6 April te Leiden: Voorsch. Schaak'ver. L. Volksschaakclub en op 9 of 16 April in Den Haag Voorsch. Schaak'vereen. Res. Schaakclub III. BINNENLAND. Geref. Vereen, voor Drankbestrijding. Zaterdagmiddag j.l'. hield de Prov. Z. H. Bond van de Geref. Vereen, voor Drankbestr. zijn ,4e jaar verg. te Rotterdam. De voorzitter, de heer W, C. F. Scheps, opende de verg. op de gebrui kelijke wijze en sprak in zijn openings woord over den groei der beweging in den laatsten tijd en de belang stelling voor de goede zaak tot in 's lands vergaderzaal toe, al was er ook: veel' teleurstelling en tegenwerking, niet 't minst van hen, die ons be hoorden te steunen. iUit het jaarverslag bleek een kleine achteruitgang in ledental, maar ook dat er goede arbeid verricht was. Het 'toestuur stelde voor, ditmaal niet mee te doen met Blauwe iWeekbetoogingen v.n. om financieele redenen, waar 't houden van betoogingen voor onze menschen toch niet 't meeste succes oplevert. Bovendien schijnt het voor sommige sprekers zeer moeilijk neu traal te blijven. De Bond zal lie ver spreekbeurten financieel voor zijn rekening nemen, al' blijft iedere af- deeling vrij naar omstandigheden te handelen. In de twee vacatures voor be stuurslid werden gekozen ds. Mak van den Briel' en G. Dom van Vlaardin- gen. Van de afd. Vlaardingen waren een 5-tal' voorstellen ingekomen. Het eer ste om op de a.s. Generale Synode der Geref. Kerken de aandacht op onze zaak gevestigd te zien werd aangenomen. Het tweede aan predikanten me dewerking te vragen aan het be stuur teruggezonden ter wijziging. Het derde instellen van een pers commissie, verworpen, omdat "t be stuur deze zaak zelf ter hand heeft en dit voorstel extra kosten meebrengt Het vierde verzoek aan Chr. Be sturenbonden voor hen te mogen spro ken aangenomen. Het vijfde Radio-programma-rede aangenomen en in hoofdzaak reeds financieel' geregeld. Ds. van Herksen van Hillegom 'sprak een opwekkend woord. j Den spreker werd dank gezegd voor zijn krachtig woord. De vergadering werd daarna met 'dankzegging gesloten. Opheffing Raad van Arbeid Guoda. Verschenen is het K. B. van 11 Maart 1925 S No. 73 houdende opheffing met ingang van 1 April a.s. van den Raad van Arbeid te Gouda. Van de tot het gebied van dezen Raad behoorende gemeenten gaan over naar den Raad van Arbeid te Leiden Benthuizen, Bleiswijk, Bodegraven, Boskoop, Moer-Kapelle, Zegwaard, Ze venhuizen en Zoetermeer. Voorts gaan er 3 gemeenten over naar den Raad van Arbeid te Rotter dam en 6 gemeenten naar die te Dor drecht, Gouda en de rest van het ge bied zijn ondergebracht bij den Raad van Arbeid te Utrecht, welke Raad te Gouda ten behoeve van het publiek een bijkantoor zal openen. De strijd om den Zomertijd. Naar wij vernemen heeft het Hoofd bestuur der Nederlandsche afdeeling van den Joodsch-orthodoxen Wereld bond „Agoedas Jisroëil" zich gewend met een adres tot de Eerste Kamer der Staten-Generaal, waarin op grond van de groote religieuse bezwaren voor de handeldrijvenden en neringdoen den, aan den zomertijd verbonden met klem er op wordt aangedrongen het Regeeringsvoorstel tot afschaffing van den zomertijd mede op deze gronden te willen aannemen. Het Verbond van Nederlandsche Fa brikanten Vereenigingen heeft een adres gericht aan de Eerste Kamer, waarin wordt aangedrongen op het* behoud van den Zomertijd. Als bijzondere voordeelen, die de Zomertijd voor de industrie mede brengt, worden genoemd betere hoeda nigheid der productie bij daglicht dan bij kunstlicht, speciaal in textiel- en kleedingbedr ij ven. Winst van een koel morgenuur tegenover een warm mid daguur in de werkplaats, in het bijzon der voor de levensmiddelen-industrie. Belangrijke besparing op kosten elec- trische stroom, zoowel door minder gebruik van licht als door langer ge legenheid om van de goedkooper dag tarieven voor kracht te profiteeren door later intreden van de z.g. „sper- uren." Ten slotte wijst het Verhond op de voordeelen die de, lange avonden voor de arbeiders en kantoorpersoneel me debrengen. Nederlandsch fabrikaat. In de Maart aflevering van het tijd schrift der Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" treffen wij o.a. aan:: Een uitvoerige opgave van hetgeen de vereeniging in de laatste maand deed, waaruit de lezer zich een helder denkbeeld kan vormen omtrent de vee7- zijdige werkzaamheden van de ver eeniging. In het bijzonder trekt o.a. de aandacht de mededeeling omtrent de verspreiding op ruime schaal van een biljet, waarin onze landgenooten wor den opgewekt mede te werken ter ge legenheid van het feit, dat tien jaren geleden de Vereeniging werd opgericht welk feit in de tweede helft van de maand Mei zal worden herdacht, en in dien tijd in het bijzonder hun aan dacht te wijden aan het beginsel van de vereeniging. In de bijdrage „Verheugende ver schijnselen" wordt uiteengezet, dat de vooruitzichten betrekking hebbende op ons economisch leven, gunstig kunnen worden genoemd. Met verschillende bewijzen wordt deze meening gestaafd. „Vreedzame Land verovering" is de titel van een belangwekkende uiteen zetting omtrent de ontginning van de Peel, waarbij verschillende afbeeldin gen zijn opgenomen. „De handel met het Buitenland in 1924" geeft een uitvoerig en gedocu menteerd overzicht omtrent dit ont werp. Aardig is een stukje, overgeno men uit het Algemeen Weekblad „De Middenstandsbond" waarin zeer gees tig wordt gehekeld de wijze waarop Engelsche kleermakers hier te lande afzet voor hun fabrikaat zoeken. Een nieuw model greppelploeg. In het „Friesch Landbouwblad" wordt melding gemaakt van een door ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 22l/a cent Ingezonden Me de deelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentien bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. JïJfBinnenland cr Hef Brongebouw te Haarlem zal waarschijnlijk worden ter beschikking gesteld van de Vereen, van Bloembol-, lencnltunr. 1 Het pas bijeengekomen Egyptisch 1 parlement opnieuw ontbonden. Buitenland. S- Eenige leden der Kaukasische regee ring door een vliegongeluk om het le ven gekomen. De Dnitsch-nationalen hebben verze kerd de buitenlandsche politiek van Stresemann te blijven steunen. Het einde der papiermarken in Duitschland. den heer O. H. Baar da, leeraar aan de ambachtsschool te Harlingen, ge construeerd nieuw model greppelploeg een werktuig ten dienste dus van een betere ontwatering van het land. Door middel van een drietal messen welke in en uit werk kumien wor den gesteld of gewijzigd in diepgang wordt het grondLchaam driehoekig aangesneden en in de lengterichting in tweeën gedeeld. Daardoor wordt bereikt, dat de beide risters, nadat de schaar van den grond ook aan de onderzijde volledig heeft losge maakt, den uitgesneden grond op vol doenden afstand van de greppelkanten neerleggen, zonder terugvallen. Het achterstuk van de pleeg kan zoodanig opgeheven worden, dat de schaar vrij van den grond loopt, terwijl voorts de diepgang van de schaar en de onderlinge afstand der risters gere geld kunnen worden. De ploeg maakte op zwaren klei grond een greppel die „af" was. De benoodigde trekkracht (de bodem was nat) was echter nogal aanzienlijk; drie gekruiste Belgen hadden zwaar werk te verrichten. De prijs van het werktuig zal nog al hoog worden, maar daar staat te genover, dat het zich zeer goed leent om door een combinatie van boeren te worden aangekocht. De zetel van de Alg. Ver. v. Bloem bollencultuur te Haarlem? In verband met een voorstel van B. en W. van Haarlem aan den raad dier gemeente om de overeenkomst, waar bij 'de gronden in het Frederikspark aan de Mij. tot exploitatie van Staal- waterbronnen (Het Brongebouw) in erfpacht zijn uitgegeven, als vervallen te beschouwen, verneemt het Hbld. dat, wanneer de overeenkomst vervalt, hetgeen zoo goed als zeker is, het ge bouw zeer waarschijnlijk zal worden beschikbaar gesteld voor de Alg. Ver. van Bloembollencultuur, die het dan als vereenigingsgebouw zal inrichten. BUITENLAND. j HET EGYPTISCHE PARLEMENT. De opening. De Egyptische koning heeft giste ren met de gebruikelijke plechtighe den het parlement geopend. Overal langs zijn weg werd de vorst door de menigte geestdriftig toege juicht. Zagloel nam zijn plaats in de Ka mer in te midden van een diepe stilte. Ziwar Pacha las de troonrede voor; hij werd herhaaldelijk toegejuicht. Hij betuigde opnieuw het diepste leedwe zen der regeering over den verfoei lijken moord op den sirdar, en sprak de hoop uit, dat de moordenaar spoe dig zijn verdiende straf zou ontvangen* De relaties met Engeland, welke door deze misdaad hadden geleden, begonnen weer normaal, vriendschap pelijk en welwillend te worden, zeroé hij. Daarop zette Ziwar Pacha het r«K geeringsprogram uiteen. De vergadering werd besloten njef een driewerf gejuich voor den koning. Er hadden geen incidenten plaats- Ontbinding. De vregere premier Zagloel Padia werd met 125 tegen 85 stemmen tot president van de Egyptische Kamers gekozen. Zagloel zelf heeft in een rede, waar in hij het presidentschap aanvaardde, den nadruk gelegd, op de onpartij;

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1