CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN E Oil Miner Ssesfaai uit TOK Bten Belangrijkste nieuws in dit Nummer 5e JAARGANG ZATERDAG 21 MAARTÏ925 NUMMER 1469 COURANT Abonnementsprijs In Leiden en buiten Leiden waar agenten £»veaiigd aójn (Per kwartaal i 2.50 jPer week f 0.19 'ranco per post per kwartaal I 2.90 BUREAU: Hooigracht 35 - Leiden EERSTE BLAD. Zedelijke volkskracht. Toen het vorig jaar het nieuwe ge bouw van dc Theologische School te Kampen werd geopend verklaarde de Minister van Onderwijs die deze plech tigheid bijwoonde: het is voor den eer sten keer dat ik zulk een plechtigheid bijwoon en verklaren kan: wij zijn aan u alles verschuldigd en gij zijt aan de Regeering niets verschuldigd. Zulke momenten van zedelijke volkskracht zijn er in ons land wel meer aan te wijzen. Wij denken hierbij o.m. aan de Ver een iging tot Christelijke Verzorging van krankzinnigen, van wie wij dezer dagen een gedenkboek, uitgegeven ter gelegenheid van haar veertigjarig be staan mochten ontvangen. Een groot en grootsch werk werd door deze vereeniging verricht. Niet alleen dat een viertal stichtin gen werden opgericht waar duizenden lijders worden verpleegd maar deze stichtingen werden ook voor de krank zinnigenverpleging in het algemeen van rijke beteekenis. En dat alles werd verricht onder nauwlettend toezicht van de Overheid maar zonder dat ooit bij de Regeering om eenigerlei subsidie behoefde te worden aangeklopt. Ook hier kan gelden: gij zijt aan de Overheid niets verschuldigd, maar de Overheid is aan u alles verschuldigd. En dat in meer dan een opzicht. Voor de publieke kassen werden groote sommen bespaard, maar tege lijkertijd werden nieuwe banen betre den en nieuwe methodes toegepast, waarvan ook de door de Overheid ge- exploiteerde inrichtingen de rijke vruchten hebben geplukt. Door zulk een arbeid wordt de zede lijke volkskracht in niet geringe mate gesterat. En dat is het, wat wij vooral ook in dezen tijd noodig hebben. Ontkend kan niet worden dat ook in onze kringen het leunen en steunen op den sterken arm der Overheid al meer en meer in gebruik komt. Wij spreken nog wel over de groote beteekenis van het particulier initia tief en wij verlangen van de Overheid dat zij het particulier Initiatief zal sterken en prikkelen, maar in de prac- tijk zijn we al heel ver weggegleden. Allerlei omstandigheden werken daartoe mee en ook de Overheid gaat hier niet vrij uit. Er worden op elk gebied eischen ge- setld, waaraan zonder dat de Over heid de vervulling daarvan mogelijk maakt, niet kan worden voldaan. Het is b.v. practisch onmogelijk in dezen- tijd het lager onderwijs uit par ticuliere kassen te onderhouden.' Er zijn enkele scholen die het weten klaar te spelen en dat is te waardeeren, maar als men het onderwijs' in de breedte wenscht uit te bouwen, zoodat overal de ouders voor hunne kinderen hiervan gebruik kunnen maken,dan blijft er geen keus meer over. En zoo gaat het ook op menigerlei ander gebied. Maar daaruit volgt niet dat er niet veel meer gedaan zou kunnen worden. Waarom kunnen b.v. sommige ker ken zonder al te groote bezwaren en zonder dat d^e gebouwen slechter on derhouden zijn en de predikanten slechter bezoldigd worden wel in hun uitgaven voorzien, terwijl andere die uit de publieke kassen bijdragen ont vangen daartoe niet in staat zijn? Eenvoudig omdat men daarin opge voed is. Men heeft geleerd zichzelf te helpen, en daardoor is de geestelijke spierkracht groot er geworden en is men in staat tot dingen, waartoe men anders zeker niet in staat zou zijn. De sterking van de volkskracht, daarop mogen met name de Anti-revo lutionairen bedacht zijn. Het is altijd een ietwat verdacht verschijnsel al9«het particulier initia tief zoo sterk verheerlijkt wordt, op oogenblikken dat de Overheid dreigt #in te grijpen. Als de Overheid met een Ongeval lenwet komt, dan wordt ruimte ge vraagd voor het particulier initiatief. En als het schijnt dat het met de Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 invoering van een Ziektewet ernst zal worden, dan wordt aan alle kanten geroepen het particulier initiatief toch een kans te geven. Op zichzelf is dat goed. Maar het zou toch mooier zijn' en het zou meer indruk maken indien vooral in dezen tijd, nu de ziektever zekering weer voor langen tijd van de baan dreigt te geraken, het particulier initiatief toonde wat het kon. Dat zou van beteekenis zijn voor de zieken die daarvan zouden prof it e eren maar het zou van beteekenis zijn ook voor heel ons volkslevén. De zedelijke volkskracht zou daar door in niet geringe mate worden ge sterkt. STADSNIEUWS^ De Mis. In de geheel gevulde Pieterskerk werd gisteravond door Ds. K. H. E. Gravemeyer, Ned. Herv Pred. te 's-Gravenhage een „apologetische voor dracht" (de laatste) gehouden over bo venstaand onderwerp. Nadat gezongen was Ps. 40: 3 en 4, ging spr. voor in gebed on las 1 Car. 11:23—29. Het i9 met ontroering en blijdschap dat Spr. in deze schoone Pieterskerk optreedt om dit onderwerp te behan delen, dat het hart der Roomsche vroomheid raakt. Wat is de Mis? Hoe is het mogelijk, dat het Avondmaal is kunnen ver worden tot het Misoffer? Dit behoeft ons niet te verwonderen, wanneer wij denken aan de heiden- sche invloeden, die in de eerste Chr. gemeente gevonden werden. Spr. zal het hedenavond niet heb ben over hetgeen Rome meent te put ten uit de oude schrijvers en de over levering der kerk, omdat de protes tanten daaraan niet zoo groote waarde hechten. Wel erkent Spr. dat reeds in de vroegste Chr. kerk de verwording „van tafel tot altaar" begonnen is. Doch Spr. zal argumenteeren Imet materiaal en gegevens, die nien in zijn woning alle kan controleeren. De liefdemaaltijden fin de eerste christengemeente, waarin de offerge dachte naar voren, trad, alsmede hei- densche invloeden en de invloed van Israels ceremonieelen dienst hebben samengewerkt om uit het avondmaal het Sacrament des Altaars te maken. Het gaat hiermee net als met de heele Roomsche Kerk, die als een hei- densche macht zich over de Chr. kerk heeft heengeschoven. Wel zijn er in De Roomsche kerk daarom overblijf selen der waarheid doch die worden verstikt door het Roomsche systeem. Het wezen der leer betreffende de Mis is de transsubstantiatie, d.w.z.- dat onder de gestalte van brood en wijn de volle Christus tegenwoordig is. Vooral na het 4de Lateraansch Concilie in 1215 werd deze leer nader geformuleerd en aanbevolen. Spr. beeft een Roomschen Catechis mus meegebracht en beveelt zijn hoor ders aan, zich er ook een aan te schaf fen, zijnde dit het beste tegengif tegen de lezingen der Roomsche apologeten, die zelfs hun voordrachten hóuden in een der zalen van de Leidsche Acade mie (de Academie, door Prins Willem aan de Leidsche burgerij geschon ken voor de opleiding van diel- naars. des Goddelijken Woordsl), en liet voorstellen alsof dc Roomsche leer bijna aan het Protestantisme verwant is. Aan de hand' van dezen Catechis mus zet Spr. de leer van het H. Mis offer uiteen, dat het onbloedig offer des Nieuwen Verbonds is en waarin Christus door bemiddeling van den priester zichzelven opoffert aan Zijn hemelschen Vader, Door het Kruisoffer heeft Christus de genade voor ons verworven, door het Misoffer worden die verdiensten toegepast, .zoowel op de geloovigen op aarde als op de zielen in het vagevuur Spr. laat vervolgens zingen Gez. 46 vs. 48 en 49, zet Spr. zijn rede voort. Spr. wijst er op. hoe den laatsten tijd door de Roomschen met voorliefde wordt gewezen op het getuigenis der catacomben. Spr. acht dit een bewijs, j dat ook toen reeds velerlei ontaarding j gevonden werd doch de catacomben I kunnen niet bevestigen wat Christus nooit geleerd heeft. Tegenover liet getuigenis der cata comben stelt spr. het getuigenis des Woords. De Roomsche kerk faalt volgens Spr in haar uitlegging van de woorden: Dit is Mijn lichaam, dit is Mijn bloed, dit „is" moet evenmin letterlijk geno men worden als in het woord van Christus: „Ik ben de ware wijnstok" en bet woord van Paulus: „De steen rots was Christus." Bovendien sprak Christus Arameesch waarin dit woord je niet eens uitgedrukt wordt. Rome legt in d*ezie en dergelijke) teksten niet „uit" maar „in" en plaatst zich als middelares tusschen God en de ziel. Spr, wijst ten slotte op de schade, door de leer der Mis aangericht. Rome heeft de geestelijke dingen veruitwen- digt en verstoffelijkt. Door de Sacra menten worden „genaden" medege deeld. Maar, zegt Spr. (niet spottend) de hostie komt in de maag terecht en door de maag hebben wij geen ge meenschap met God, alleen door het geloof. Ook is de Mis een verloochening van het eenige offer door Christus aan bet kruis gebracht ,dat dan immers on voldoende zou zijn, en een vervloekte afgoderij, waardoor de waarheid be dekt wordt. Spr. spreekt den wensch uit dat ook in de Leidsche gemeente met de a.s. Paaschdagen velen den dood des Hee- ren zullen verkondigen door aan te zitten aan het H. Avondmaal. Spr. wijst er ten slotte op, hoe de leer van het Misoffer door het lezen van missen voor afgestorvenen er toe meewerkt, Rome tot uitwendigen rijk dom, glorie en -macht te brengen. Er komt veel geld op die wijze binnen, vandaar Rome's mooie kerken, doch Spr. als protestant vindt niet het be langrijkste, dat het geld er komt, maar hoe het er komt. Veel tranen en ongerechtigheid kleeft er aan liet geld, door Rome op die wijze verkre gen, daarom kan er geen zegen op rusten. Nadat Spr. was voorgegaan in dank gebed, werd nog staande gezongen Gez 264 (Lutherlied): 2: „Geen aardsche macht begeeren wij." Zendingsbidstond. In een matig bezette Oosterkérk" trad Donderdagavond voor de Hulpvereen. v. d. Geref. Zendingsbond op Ds. J. de Bruin, Ned. Herv. Predikant te Rotter dam. Dé samenkomst werd geopend met het zingen van Ps. 688 en het leven van den 72sten Psalm, waarna Z. Eerw. in gebed voorging. De Gemeente des Heeren, aldus spr., heeft gedurig noodig saam te komen in een bidstond als dezen, om elkaar te sterken en kracht te vinden in hst ge bed, voor de moeilijke taak haar op gelegd. Om Gods wil, ten opzichte van dat heerlijke werk te verstaan, is haar noo dig de leiding van Gods Geest. Er wordt van haar gevraagd een offer, een groot offer, 't Is goed voor de Ge meente bijeen te lcomen en den blik naar boven te slaan, want eerst dan zal het Schriftwoord verstaan worden, wie zijn leven zal verliezen om mijnentwil, zal het zelve weer terug vinden. Zendingswerk is Gods werk. Niet minder dan de H. G. zelve spreekt: „Zondert mij af Paulus en Barnabas". Alle banden aan en vertrouwen in. de aardsche dingen en schatten zullen ver broken moeten >vorden en toevertrouwd aan Hem. r ,Want die gaven aan Hem gegeven, zijn wèl bewaard, staan op een beken de bank en geven hooge rente. Dezen avond, aldus spr., mogen we zien den arbeid Gods, en hoe God de Heere werkt op het Zendigsterrein. Tot tekst koos Z. Eerw. Psalm 87, de verzen 3 tot 5, waarin de dichter de glorie en de heerlijkheid bezingt van de stad Jeruzalem. 't Is sprekers wensch, dat ook de Ge meente te dezer plaatse zal mogen mee zingen dat machtige lied van. Jeruzalems heerlijkheid, Jeruzalems uitbreiding en Je ruzalems bevestiging. Jeruzalem heeft tot hare grondvesten de bergen. Jeruzalem is een beeld der Kerke Gods. In Gods vrijmachtige gena de is zij geworteld en de deugden Gods zijn ontelbaar vele. Christus is haar Hoofd en pleit ruste loos voor haar op Zijn zoen- en kruis- verdienste. Niet voor niets wordt hier Jeruzalem voorgesteld. Zij toch is de onneembare, alzoo ook Christus Kerk. Wil 't goed zijn, dan zal ook de Zending in dat teeken moeten staan, moet gebouwd en gewerkt worden op dien grondslag. In Jeruzalem woonde God in de wolk boven de cherubs en Zion is de tem pelberg. Zeer heerlijke dingen worden verteld van Christus en Zijne Gemeente, want daar woont God zelf door Zijnen Geest en wordt het gebed niet verstoord. Een vcortreffelijken Koning, Die zich een Gemeente ten eeuwigen leven hééft verkoren, waarvoor Hij alleen borg staat. Hebben cök wij een tong ontvangen om mede den lof des Heeren te verkon digen in ons lied en in te stemmen in die accc orden, die de heerlijkheid van dien Koning prijzen Uitbreiding van die Kerk' is naar Gods heilig bedoelen. Daar is een eeuwige liefdesdrang bezig om Gods raadsplan te volvoeren. In de veelheid der onderdanen daarin zal des Konings heerlijkheid zijn. Ze zullen komen uit alle streken, alle volken, talen en natiën. Hij zal ze ma ken tot inwoners van dat hemel sche Je ruzalem. Dat burgerrecht is niet te koop, het wordt geschonken uit vrije ontferming. De prediking des Woords, en allen, die daartoe verwaardigd worden, moe ten meewerken om dat Godsplan te vol voeren. En eerst, wanneer aan allen zal aangezegd zijn geworden, wat tot hun eeuwigen vrede dienende is, dan zal des Konings heerlijkheid gezien worden en „er zal niet één onderdaan gemist wor den". Moge ook bij ons veel gebed gevonden worden voor dit heerlijk werk en voor hen, die arbeiden onder de wilde volkeren. Nog werden gezongen Ps. 87:2.3 en 4 en tenslotte Ps. 89: 1. Bij den uitgang werd een collecte voor de zending gehouden, die f34,50 opbracht. De Leidsche Winkelstand. Hedenavond, zal het op de Boter markt levendig toegaan. De Nieuwe Af deeling, die C. A. aan hunne bestaande zaak hebben toe gevoegd voor den verkoop van moder ne Heeren- Jongens- en Kinderklee- ding is geopend. Reeds eenigen tijd heeft men naar deze gebeurtenis uitgezien. Eindelijk is men nu zoo ver. Met de lift gaat men omhoog naar de tweede etage der percéelen Boter markt 5, 6 en 7, welke étage een op pervlakte van 400 M beslaat en thans door C. A. geheel i9 ingericht uit sluitend voor den verkoop der aller nieuwste kleeding voor Heeren, Jon gens en Kinderen. Wat zich daar aan het oog vertoont, is niet met oen enkel woord te be schrijven. Eerstens wordt men getroffen door de inderdaad ongeloofelijk groote sor teeringen van alle dankbare bovon- kieeding voor het mannelijk en, wij zouden haast zeggen „kinderlijk" geslacht. Het merkwaardigste is, dat al deze kleeding absoluut naar de laatste mode is: geen enkel stuk zal men er onder treffen, dat aan vorige seizoenen herinnert; integendeel, in dien het mogelijk ware, op de mode vooruit te loopen, zouden C. A. het gedaan hebben, dat kan men leeren uit een nauwkeurige inspectie van de ze werkelijk enorme voorraden. All ies splinternieuw van fa^on, alles hoogst modern van lijn en daarbij alles even zorgvuldig afgewerkt. Maar en dit verdient bijzondere opmerkzaamheid in weerwil, van de uitgestrektheid dezer nieuwe Afdee ling, is de organisatie zoo in elk op zicht volmaakt, dat men steeds een gemakkelijk overzicht krijgt van de complete collecties die hier aanwezig zijn. Overzichtelijkheid is een hoofd-ver- ei9chte wanneer men uit lange rijen en hooge stapels goederen het enkele kleedingstuk moet kiezen dat het J>est voldoet wat betreft kleur, maat, mo del, kwaliteit en prijs. C. A. hebben dit zelf dadelijk onder het oog gezien, vandaar dat de nieuwe Afdeeling er speciaal op is ingericht, het den be zoekers gemakkelijk te maken bij het koopen hunner kleeding. Daar zijn bovendien ook de geriefe lijke paskamers, waar men het geko zene kan bekijken, alvorens definitief te besluiten. Met dit alles geven C. A. blijk, dat zij een juisten blik heb ben op de behoeften van het publiek en behalve dat ook alle krachten inspannen om aan die behoeften te voldoen. Een voordeel, waaraan men niet zoo dadelijk zou denken, is, dat voor taan de Dame9 en Heeren gezamenlijk naar dezelfde zaak van C. A. zullen kunnen gaan om hunne kleeding te koopen en elkander bij het kiezen do behulpzame hand te bieden. Want het is een voldongen feit, dat de Heeren zich bij voorkeur door do Dames laten voorlichten bij het doen hunner keuze en wat de Dames be treft, spreken de Heeren ook gaarne een woordje mee, waarneer er een ADVERTENTIE-PRIJS Gewone adverientiën per regel 22l/t cent Ingezonden Mededeelingen, dnbbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, werden dage lijks geplaatst ad 40 cent •irf&sib Binnenland De Eerste Kamer heeft de wijziging der Jachtwet 1923 aangenomen. De wet op de coöperatieve vereenL gingen door de Tweede Kamer aam genomen. Twee kinderen te 's-Hertogenbosch vermoord. Buitenland. Herriot verdedigt in de Kamer zijn anti-clericale politiek. De Zwtsersche Nationale Raad be sluit de speelhuizen voor goed te ver bieden. De soc. candidaat voor het rijkspre sidentschap Otto Brann verklaart, dat zijn eenig program de voortzetting van Eberts werk is. nieuwe japon of mantel voor hunne eegaas moet komen. Maar daar blijft het niet bij, daar zelfs de jongelui en kinderen hunne ouders naar C. A. kunnen vergezellen om voor tot dus ver ongekend lage prijzen degelijk en modern gekleed te worden naar den smaak van vader zoowel als van moeder. Wie dus weten wil, wat de voor jaarsmode van 1925 brengt op het ge bied van Dames- Heeren- Jongens- of Kinderkleeding, begeve zich vanavond of anders in den loop der volgende week naar C. A. om van de schit terende etalages te genieten cn zich vervolgens binnen te verlustigen aan een nadere bezichtiging der volledige sorteeringen. Wij wenschen C. A. van harte ge luk met de opehing hunner nieuwe Afdeeling en twijfelen niet of hun on dernemingsgeest zal gevolgd worden dcor het succes, dat hen ook elders ten deel viel. Voor Radio-amateurs. De fabriek „Holland" zond on; ter be proeving haar nieuwe „Radivac"-Radio- lamp. Hoewel deze speciaal geconstrueerde „Radivac" niet behoort tot de zwak-gloei- ende „Dull Emitters", zoo heeft zij toch een speciale gloeidraad, waardoor reeds bij uiterst lage belasting, goede emissie, gemakkelijk genereeren en rustig werken verkregen wordt èn als detector, èn als versterker voor hoog- en laag-frequent. (3 Volt, 0.4 Amp. met plm. 40100 Volt anode-spanning). Dat de lamp als versterker bijzonder geschikt is." blijkt wel uit de •stijlheid der karakteristiek, daar deze 0.40 M.A.: V. is, waarbij een versterkingsfactor van 9.5 ver- cregen wordt Door onze specialegloei- draad-construcie hebben wij echter nog meer kunnen bereiken en wel, dat „Radi vac" speciaal als krachtverstevker of laat ste lamp, ten behoeve van het werken met luidsprekers, bijzonder geschikt is. Wanneer men dé gloeidraadspanning verhoogt tot 4 Volt, waarbij de stroom- sterkte stijgt tot plm. 0.5 Amp. en men neemt circa 150 Volt anode-spanning, dan verkrijgt men een emissie van plm. 10 m.A., wat voor eiken luidspreker meer dan voldoende is en waarbij men zuiver geluid verkrijgt. Hierdoor wordt de nor male levensduur in het geheel niet beïn vloed, daar van overbelasting van de lamp nog geen sprake is. Daar cok hei uitwendige der lamp goed verzorgd is, gelooven wij, dat, gezien den lagen prijs, deze lamp wel een goed afzet gebied zal vinden. De handelaars in radio-artikelen zijn be reid te demonstreeren. Polikliniek voor kleine huisdieren. Men meldt ons van wei-ingelichte zijde, dat de plannen om te geraken tot de oprichting van een polikliniek voor kleine huisdieren van min- en on- vermogenden, reeds vasten vorm aan namen en dat deze polikliniek begin April geopend zal worden. Adres: Hee rengracht 110. Uren: Dinsdag- en Vrij dagavond van 7 tot 9 uur. Nader bericht volgt zoodra de tarie ven en condities zijn vastgesteld. Prijsvraag-Mnrburg. De Faculteit der Rechtsgeleerdheid heeft voor de prijsvraag-Marburg (50 dollar) het volgende onderwerp vast gesteld: „Dc Nederlandsche arbitrage- en verzoeningsverdragen vergeleken met de bepalingen over vreedzame be slechting van internationale geschil len in het Protocol van Genève." De antwoorden mogen niet langer

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1