iriining 36.S0 Kinderwagens Gebrs. S&iVOefttr-Ai' ti» 1925 I Dag-Agenda. Donderdag 19 Maart Zoeterwoude. i Huisvlijttentoonstelling in het koor Ider Ned. Herv. kerk n.m. 7. 30 uur. Donderdag 19 Maart Lelden. Bijb^J- bespreking (gebouw. Jeruël .Groenest. u.m. 8 uur. Donderdag 19 Maart Leiden. Christ. Comité voor YVinterlezingen, Dr. G. Wisse van Utrecht, n.m. 8 uur. Woensdag 25 Maart Lelden. Leden vergadering Leeszaal „Reuvens" in 't gebouw Breestraat 27 n.m. 5 uur. Vrijdag 27 Maart Leiden. Hildebrand ïavond, Stadsgehoorzaal, n.m. 8 uur. Vrijdag 27 Maart Lelden. Lezing Leidsche Radio Vereeniging, door den heer Swierstra, Oud Hortuszicht n,m. 18 uur. Woensdag 1 April Lelden. Nationale Film L.-Chr. Oranje Ver. „Neerlands Volksleven in den Zomer", Stadsge hoorzaal. Donderdag 2 April Lelden. Alsboven j De avond- nacht- en Zondagsdienst Ider apotheken wordt van Maandag 16 tot en met 22 Maart a.s. waargenomen door de apotheken v. d. h.h. D. J. van Driesum, Mare 76, tel. 406 en W. Pelle K. Rapenburg 12, telefoon 594. De heeren Kuyper (Leiden) en v. d, Brink (Voorburg) verdedigden 't voor- stel-Voorburg dat de verkiezing niet door de vergadering wil doen plaats hebben, maar door hen die namens de Kiesvereenigingen zitting hebben in de centrales, waaruit de Kamerkies kringen zijn gevormd, maar een traps gewijze verkiezing, die naar de voor stellers meenen meer recht doet aan het historisch gewordene, en tegen gaan zal dat personen die eenmaal 'n naam hebben, doch met het bestuur van hun eigen kiesvereeniging in gee- I nerlei contact meer staan, op het kus- sen blijven. Het voorstel werd bestreden door i den heer Karstens, die aanvoerde dat het wel meer voorkomt, dat partijver- tegenwoordigers niet strikt aan de roogenblikkelijke meening van hun I kiesvereeniging zijn gebonden, en door |den heer v. Nes, die het voorstel— iVoorburg overbodig achtte omdat de kiesvereenigingen geen permanente j vertegenwoordigers in de besturen der centrales zullen hebben. De heer Karstens achtte de wijziging niet, Voorburg en Zoeterwoude wel v. veel gewicht, omdat de Kamerkies- kring nogal invloed heeft op de sa- I menstelling van de candidatenlijst i voor de Tweede Kamer. Tenslotte werd aangenomen een voorstel-Alphen om het getal der be stuursleden te brengen van 18 op 27, Verworpen werd een voorstel van de zelfde plaats om het bestuur bij het opmaken van een voordracht te bin- den aan een groslijst, en een van Voorburg betreffende het invoeren ,v. de trapsgewijze verkiezing. In de middagvergadering werden enkele ingekomen stukken behandeld, evenals het rapport over de Financiën en de Propaganda. De propagandaplannen van het be stuur vindt wat de uitgifte van een algemeen propagandablad betreft niet veel .instemming bij Gouda, Bodegra ven en Alphen, die zich wilden beper ken tot de plaatselijke pers en -propa ganda. Ten slotte werd besloten dat alle kiesvereenigingen den gewonen aanslag zullen voldoen; ongeacht in welke mate zij van de uitgaven van de Kamerkieskringen gebruik maken. De aanslag werd bepaald op f0.50 per lid van de kiesvereeniging, te voldoen binnen drie maanden. De uitslag van de gehouden bestuurs verkiezing die hierna bekend gemaakt werd wees uit dat alle leden waren herkozen, n.l. de heeren W. Warnaar, B. Boot Jr., T. v Egmond, J. Hylkema, J. Karstens, G. Los, Ds. E. H. Broek- ,stra, H. Zonneveld, F. Eikerbout van jden kieskring Leiden, en in den kies kring Gouda de heeren E. Guldemond, L. Vuyck Azn, H. A. Schreuder, C v. Muyswinkel, P. van Nes Czn., Ds. G. A. van Heijningen, J. A. Bakhuy- sen, H. Nieuwenhuysen en J van Lien De voorzitter gaf hierna met een in leidend woord aan Mr. H. Bijleveld gelegenheid tot het houden van zijn opwekkende rede: Donkere wolken Gouden Verschiet. Wat is licht? heeft eens een dich ter gevraagd. Licht of geen licht laten we trach ten die tegenstelling eenigermate te 'Peilen. Wij, die het licht mogen genie ten van Gods voorzienigheid, Gods .Woord. Wat leven we allen weinig uit dat rijke voorrecht, en dal terwijl we dat licht zoozeer van noodc heb ben, ziende op de duisternis rondom ons, in de nationale en internationale verhoudingen. Het is niet zoo, dat na den wapenstilstand van 1918 de klank van den vrede levenswerkelijkheid werd, wat spr. nader illustreert met Internationale gebeurtenissen uit de tllerlaatste dagen. Hier is het de revanche-idee, elders RECLAME MIJNHARDT's 'Zenuw-Tabletten 75« - Laxeer-Tabletten 60« Hoofdpijn-Tabletten 60 Bij Apoth. en Drogisten, de veiligheidsgedaclite, die den toe stand gespannen houdt. Zeker, er is na den oorlog iets won derlijks "verrezen: de volkenbond, welks zetel te Genève is, iets, dat te weinig heeft geleefd in het gebed van de Christenen, en dat meer en meer blijkt gegrond op zuiver menschelijke pogingen. Er is zooveel in dat herin nert aan het streven van het Oude Babel. Maar ligt er ook niet een aan klacht in, dat wij dien Volkenbond zoo sceptisch hebben bejegend? De valuta-misère behoort nog niet tot het verleden. Het spook van de werkloosheid waart nog rond, en be dreigt dagelijks nog de levensexisten tie en -mogelijkheid van breede groe pen der bevolking. En op geestelijk terrein? Het com munisme is nog steeds bezig zich te ontwikkelen tot een demonisch wereld verbond, dat een plaats opeischt in alle levensverhoudingen. En het gele gevaar, dat wacht op den „,Untergang des AbendUandes?7 Maar ook in eigen vaderland nemen ongeloof en verwording bij den dag toe, al voelen wij er door de dagelijk- sche aanraking de ontzettende betee- kenis niet meer zoozeer van. De duisternis op geestelijk-politiek gebied is zoo dik, en de aanblik zoo somber. Moeilijk ook waren de omstandighe den, waaronder onze partijleiders hun aandeel in de volksregeerang moes ten behartigen, inzonderheid wat on zen partijleider aangaat, die tot zulk een bijzondere positie werd geroepen, Terwijl na de jaren van stoffelijken vooruitgang geld, macht en eer het eenig voorwerp schenen van wat h.et volk begeerde, moest plotseling wor den ingegrepen, en de kreet om bezui niging worden aangeheven, niet al leen als een eisch van goede econo mie, maar ook als een eisch van be ginsel, van Gods orde en der tijden nood. En vond die roep om bezuiniging in ons volksleven dementaliteit, die zij moest kunnen verwachten? Vond zij die ook in eigen kring? De aanvallen op het gebouw der So ciale wetgeving, de drang naar eenzij dige ontwapening, alles was gericht op het loswerken van de grondslagen van het overheidsgezag, met misken ning van Hem die juist om het licht in de levensverhoudingen mogelijk te maken, om de werking der zonde te stuiten de overheid instelde. Het komt er juist op aan, de overheid te eerbie digen in tijden van moete. Maar gelukkig, we behoeven als anti-revolutionairen bij die donker heid en die moeite niet te blijven staan, al is het goed dat we de wer kelijkheid onder de oogen zien. Spr. staat dan uitvoerig stil. bij de vele en groote voorrechten waarin we ons mogen verheugen. Zien we slechts op ,de goede rechtsoefening in ons land, op de zelfstandigheid en de niet- omkoopbaarheid onzer ambtenaren, op de gezond democratische grondslagen van ons parlementaire leven, en op de ongeschonden en goed vastgelegde vrijheden van ons volk. Verder op den bloei en de erkenning van het Chris telijk ondenvijs, waaromtrent het mo gelijk is en zelfs natuurlijk geacht wordt, dat het gelijke rechten geilet, iets, dat voor enkele 10-tallen jaren nog voor onmogelijk werd gehouden. Wel zijn er nog verwaten dompers, die het goed recht van het Chr. onderwijs niet willen erkennen en de actie er voor bestempelen als sectarisme, maar voor de meesten is het duidelijk dat zij in het ongelijk staan. Het grootsche werk van het finan cieel herstel van ons land, ook wat z'n geestelijken achtergrond (betreft, be sprekende, wekt spr. óp tot dank aan God die ons zulke uitnemende leiders schonk. Het is waar, dat b.v. onze leider, de heer Colijn, over groote gaven be schikt, maar wat hij tot stand bracht schrijven wij daaraan toe, dat hij bij de kracht die God hem schonk, leefde uit het positief Christelijk levensbe ginsel. Dat stelt hem in een gansch bijzonder licht, en geeft zijn werk een buitengewone beteekenis. Tallooze malen heeft de tegenpartij voorspelt dat het bestaan der A. R. afhankelijk was van het, bezit van een of ander groot man. Welnu, wij vol gen een leider als deze door alles heen en schamen er ons niet voor, onder z'n bezielend woord een traan uit het oog te pinken, maar dat is geen menschen vergoding, doch innige dank aan God die ons zoo rijk zegende. Bidden we echter ook om ootmoed, teneinde bewaard te blijven voor op pervlakkigheid. Er is licht, veel licht, maar wij zul len er cok verantwoording van moe saCïK.'.tf ten doen, en de kracht van tiet kan sel toonen in onze daden. Die .vroom begeert te leven, bidd' God nacht ende dag. dat Hij ons kracht moog' geven, dat Hij ons helpen mag. (daverend applaus). Nadat de voorzitter Mit. Bijleveld1' had bedankt voor zijn bezielende toe spraak, werd medegedeeld dat de heer den Ouden bericht van verhindering had gezonden, en de overige tijd zou worden besteed aan nog enkele te be handelen voorstellen. Een voor stel-Voorschoten ten aan zien van de brochure-verspreiding werd omgezet in een advie^-en door het bestuur in welwillende overwe ging genomen. Een voorstel-Moordrecht om via het kringbestuur te trachten naar ophef fing van de classificatie voor de vast stelling van onderwijzerssalarissen vond in 't geheel geen steun, daar de vergadering van meening bleek dat de kieskring zich moet bepalen to;t het werk van de propaganda, en der gelijke kwesties aan de specialiteiten in kiesvereen., provinciaal en centraal comité overlaten. Een voorstel Alphen om aan de A. R. Kamerclub te adviseeren tot te genstemmen bij de behandeling van het vaccinatie-wetsontwerp werd niet behandeld, daar men dit, gez&en de voorloopige houding van de club, over bodig achtte. Na de rondvraag, waarbij een pro pagandistische aangelegenheid naar de centrale Gouda werd verwezen, werd de vergadering gesloten, nadat de heer H. J. Blommendaal uit Lei den was voorgegaan in dankgebed, en gezongen was Psalm 138: 3. RECLAME Wij ontvingen een groote sorteering merK „PATRIA" in alle kleuren en modellen vanaf 1435 Hoogstraat 1-2 Nieuwe Rijn 8-10 BINNENLAND, Pensioenen spoorwegpersoneel. Naar wij vernemen, zal voortaan het pensioen ran het spoorwegpersoneel niet meer worden berekend n$ar het loon van de standplaats, waar men het pensioen geniet, doch naar het laatst in dienst genoten loon. Voorts zal het personeel der H. S. M. dat op 60-jarigen leeftijd gepension- neerd wordt, onder bepaalde voor waarden in staat, worden gesteld tot desnoods 65 jaar'in dienst te blijven. Uit de steeniadustrie. Naar de Maasb. verneemt, dreigt plotseling een ernstig cotflict in de steenindustrie. Nadat de werkgevers in een op 12 Maart gehouden con ferentie met vertegenwoordigers van de arbeiders voorstellen hadden gediend, die als de uiterste grens moes ten worden beschouwd, hebben de ar beidersorganisaties thans meegedeeld, dat deze voorwaarden niet kunnen wor den aanvaard. Zij dienden daarom nieuwje amendementen in, waarvan de meeste reeds eerder door de werk gevers onaannemelijk waren verklaard Deze laatsten hebben thans de on derhandelingen afgebroken daar zij meenen, dat verdere bespreking toch nutteloos is. De Kamerverkiezingen. Reeds eenigen tijd hebben verschil lende Midde:stan:"sgroep n bhsprck'n gen gehouden, ten einde vo,or de eerst komende Kamerverkiezing te trachten samenwerking te verkrijgen, en even tueel met eigen candidaten uit te ko men. Het verlangen naar deze samenwer king is ontstaan door de voortdurende miskenning van de rechten dier groe pen in Stalen-Generaal, Provinciale Staten en Gemeenteraden. Als gevolg van die pogingen is, naar de N. R. Crt. verneemt, de vorige week te Utrecht een gecombineerde verga dering gehouden, waar een groot aan tal1 plaatsen was vertegenwoordigd, <o, m. de groote gemeenten xVmsterdam, Rotterdam, Den Haag, .Utrecht, ter wijl uit vele andere gemeenten adhae- sie-betuigingen waren ingekomen. Gisteren heeft te Den Haag reeds een tweede vergadering plaats gehad, waar, behoudens nadere goedkeuring door de betrokken organisaties, werd besloten over te gaan tot permanente samenwerkingen der bestaande groe pen, die reeds in staten en gemeente raden zijn vertegenwoordigd. Daarvoor werd een comité van actie benoemd, dat contact zal zoeken met ide daarvoor in aanmerking komende middenstandsgroepen. Het ontwerp-Ziektewet. Naar de „Tel." vernee|mt, wordt in parlementaire kringen niet meer ver wacht, dat het ontwerp-Ziektewet nog dit zittingjaar *in de Tweede Kamer in openbare behandeling zal komen. BUITENLAND. HET VEILIGHEIDSVRAAGSTUK. Chamberlain in het Lagerhuis. De Britsche minister van Buiten- landsche Zaken Chamberlain is gis teren na zijn bezoek aan Genève en Parijs voor het eerst weer in het La gerhuis verschenen, waar hem eenige vragen werden gesteld. Een hiervan luidde, of hij bereid was, onderhandelingen aan te knoo- pen met de Fransche regeering, ten üinde een gemeenschappelijken grond slag te zoeken voor gemeenschappe lijken steun aan het prototcol van Ge nève. Chamberlain antwoordde hierop dat de bezwaren der Engelsche regeering' tegen het protocol van een zoo fun- damenteelen aard zijn dat naar hare meening het protocol niet een bruik bare basis vormt vo.or verdere bespre kingen. De regeering acht de beste wijze van oplossing van het veiligheids vraag stuk, die, welke is aangegeven in de rede, welke Chamberlain te Genève heeft gehouden, n.l. door in samen werking met den Volkenbond te ko men tot een aanvulling van het pact, door speciale overeenkomsten te slui ten ten einde in bijzondere behoeften te voorzien. Voorts zei Chamberlain, dat het Duitsche aanbod, betreffende een iWest-Europeesch pact thans nog niet rijp is voor publicatie. Wanneer men op het oogenblik te veel nadruk zou leggen op speciale punten van het Duitsche voorstel zou men, aldus Chamberlain, schade doen aan de vooruitzichten van deze onderhande lingen, welke thans in een vergevor derd stadium van voorbereiding zijn. DE „VEREENIGDE STATEN VAN EUROPA." Drie hoofdgroepen. Naar verluidt, heeft Chamberlain in de kabinetszitting van gisteren niet alleen verslag uitgebracht over de houding van Frankrijk, België, Italië en de landen van de kleine entente tegenover de Duitsche vel ghridsveor- stellen, doch hij zou ook in grco.e trekken het plan van Benesj geschetst hebben, tot vorming van de „Vereenig- de Sstaten van Europa", waarover Be nesj in Genève met Chamberlain ge sproken heeft en dat hij in Parijs bij Herriot en den Poolschen minister van Buitenlandsche Zaken heeft toege licht. In diplomatieke kringen te Londen zijn dan ook geruchten in omloop, volgens welke het in het geheel niet uitgesloten zou zijn, dat Benesj, wan neer zijn plan in het Britsche kabinet een gunstig onthaal verkrijgt, naar Londen zou komen, ten einde met Chamberlain en den binnenkort te Londen aankomenden Amerikaan- schen gezant Houghton, het probleem verder te bespreekn. Het plan van Benesj bedoelt uit de staten van Europea drie groepen te formeeren, met gemeenschappelijke re gionale belangen. De eerste of westelijke groep zou bestaan uit Engeland, Frankrijk, Bel gië en Duitschland, zoo mogelijk met Nederland, Spanje en Zwitserland. De oostelijke groep bevat Polen, Tsjechoslovakije, Joegoslavië, Oosten rijk, Roemenië, Griekenland, Bulga rije en de randstaten, terwijl de overige Oostzecstaten in een Skandinavische groep zouden worden ondergebracht. Aan Italië zou de keus gelaten wor den, zich bij de oorstelijke of weste lijke groep aan le sluiten, waarbij waar schijnlijk voor Italië en Duitschland de mogelijkheid wordt opengelaten, van beide groepen lid te worden. Deze drie groepen zouden dan sa mengevat worden in een verband „de 'Vereenigde Staten van Europa". Aan het samenbrengen 'in groepen ligt de gedachte ten grondslag, dat iedere staal in vollen omvang de gren zen van iederen anderen staat der groep tegen aanvallen in oorlog ga randeert. Het verband van den ge- heelen statenbond is gebaseerd op de gedachte, dat alle twisten tusschen de groepen of tusschen leden daarvan, uitsluitend door verplichte arbitrage mogen worden beslecht. De groepen moeten op de basis van dit veiligheidsprogram tegelijk pro gressieve ontwapeningsmaatregelen daar voeren. DE PRUISISCHE MINISTERCRISIS. Een ambtenarenkalinet In het zicht. De Pruisische regeeringsciisis is nog steeds niet opgelost. De Landdag, die gistermiddag bij een kwam om d"e regeeringsverklaring aan te hooren, moest, nadat men den aanvang der zitting reeds van 2 uur n.m. tot 5 uur had uitgesteld, de be handeling van dit punt der agenda tot vandaag verdagen. Intusschen worden de interfraclio- neele besprekingen voortgezet. Er be staat uitzicht, dat onder leiding van iMarx een ambtenarenkabinet tot stand komxt, dat uit alle groote .partijen van den Pruisischen Landdag, van de Duitsch-nationalen tot de sociaal-de mocraten, zal worden gevormd. Op het oogenblik worden tegen zulk een oplossing nog bedenkingen ge opperd, door de Duitsch-nationalen, maar het schijnt, dat de Duitsche .Volkspartij, die tot dusver de afwij zende houding der Duitsch-nationalen tegen een* kabinet-Marx heeft ge steund, ditmaal op de Duitsch natio- nalen een positieven invloed tracht uit te oefenen. Indien zich derhalve geen nieuwe verrassingen voordoen, bestaat de mo gelijkheid, dat Marx hedenmiddag aan den Landdag zijn nieuwe ambtenaren- kabinet zal voorstellen. MIJNRAMP IN WEST-VIRGINIA. Dinsdagavond heeft te Vermont (West-'Virginiaeene ontploffing in een kolenmijn plaats gevonden, die op 3 mijlen afstand de huizen op hunne fundamenten deed schudden. Men neemt aan, dat jen gevolge van deze ontploffing 33 personen om het leven zijn gekomen. De mijn staat geheel in brand, het geen het reddingswerk érnstig befnoei- lijkt. Desniettegenstaande worden ale pogingen in het werk gesteld om de mannen naar boven te halen. Men vreest, dat geen der mannen die zich in de mijn bevinden, nog in leven is. Nader wordt gemeld, dat in de mijn 40 of 50 arbeiders moeten zijn achter gebleven. De ontploffing zou veroor zaakt zijn door een bom, die in een mijnschacht is gevallen. Grooto brand te Tokio. Voor de zooveelste maal sedert dë rampspoedige aardbeving werd in de omgeving van Tokio door het vuur een groote verwoesting aangericht. De brand brak uit in een papier winkel in de voorstad Nippori en greep zoo snel cm zich heen, dat *,vel- dra honderden woningen in de asch werden gelegd. Tot overmaat van ramp kon de brandweer, wegens ge brek aan water het door den wind aangeblazen vuur niet bedwingen, zoo dat vrijwel de geheele voorstad af brandde. Niet minder dan 3000 huizen werden verwoest. Een tweede brand, in de voorstad Ikeboekoeroi uitgebroken, verwoestte 60 huizen en in een derde voorstad werden nog 50 huizen i#i de asch ge- legd. Meer dan 20.000 personen zijn dak- loos geworden. KORTE BERICHTEN. De toestand van den Engelscnen staatsman lord Cur^on baart ernstige bezorgdheid. De duurte ïn Boedapest vermin dert, voornamelijk tengevolge van de ineenstorting der tarweprijzen in Chi cago, hetgeen ook een greote ver laging van den graanprijs in Honga rije tengevolge heeft gehad. Tengevolge van de nijpende broodschaartschte welke zi,ch vooral ia groote industrie-centra gevoelen doet zijn te Leningrad vrij emst'ge hongar- relletjes voorgekomen. De Poolsche minister van Bui tenlandsche Za^en Skrzynski heeft na onderhoud met Herriot verklaard, dat hij zeer gerustgesteld was wat Po- lens belangen betreft. Een uitsluiting in de metaalin dustrie in Denemarken zal ongeveer 50.000 arbeiders omvatten. Lithauen heeft een beroep gedaan op den Volkenbond om Pool.che aan vallen op de grensposten 'te doen sta ken. Herman Teirlinck is door de aurf- Vlaamsche liberalen te Brussel, doch zonder kans, candidaat voor de Ka mer gesteld. jt De Zwitserschfe Eondsr.»ad heeft het compromis inzake het onderwerp-.n der Fransch-Zwitsersche zone-kwesle aan arbitrage aangenomen. kerk en~schoolT' NED. HERV. 'KERK Bedankt: Voor Nes en .Wi«mm (Fr.) J. J. van Oosterzee te Hien en Do de- waard. GEB F F. KERK. Beroepen: Te Nièuwerkerk' (Z\ cand. P. v. d. Marei te Koudekerk a. d. Rijn. Te Zuidwolde, P. Boes, cand. te Marken. CHR. GEREF. KERK.' Beroepen: Te Baarn, J. de Bruin, te Maassluis. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt: Voor Kampen, G. H. IO sten te Ierseke.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2