AB ONNEMENTSPRIJS CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 53 JAARGANG DONDERDAG 19 MAART 1925 NUMMER 1467 In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn (Per kwartaal n i 2.50 [Per week i 0.19 [Franco per post per kwartaal 2.90 BUREAUHooigracht 35 - Leiden Z TeL 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 22cent Ingezonden Mededeelingen, dnbbel tarief.; Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. ue Rijksmiddelen. De maandstaat van de Rijksmidde len maakt, wanneer we hem vergelij ken met die van de vorige maand en van Februari 1924 nu niet bepaald een gunstigen indruk. Was het vorig jaar de opbrengst 133878.107, in de pas verloopen maand werd ontvangen f 33.310290., Dit resul taat kon echter slechts worden bereikt doordat de rijwielbelasting een bate gaf van f300.999 en de accijns op bier tengevolge van de verbooging van dit recht een .meerdere bate van f298000. Bovendien gaf de afgeloopen maand een meerdere opbrengst aan successie rechten van bijna negen ton. Trekt men deze bedragen van de ontvangsten af, dan blijkt, dat we in vergelijking met bet vorig jaar ruim 2 millioen zijn achteruitgegaan. Daarbij komt dan nog, dat algemeen verwacht was, dat de invoerrechten in verband met de in uitzicht gestel de verbooging van het tarief sterk zouden stijgen. Regel is toch, dat een ieder zich tracht te dekken voor de bui losbreekt, wat dan een tijdelijk sterk vermeerderden invoer tengevol ge beeft. Uit den middelenstaat blijkt daarvan echter niets. Nu moet men, evenals met alle cij- I fers, ook met deze cijfers voorzichtig zijn en daaraan geen al te voorbarige 1 conclusies verbinden. Zoo is b.v. al dadelijk van invloed dat de maand Februari dit jaar 28 j dagen telde, en het vorig jaar 29, 1 waardoor de ontvangsten uiteraard een weinig zijn gedrukt. Bovendien blijkt uit de specificatie van de opbrengst der Inkomstenbelas ting dat de mindere ontvangst een gevolg is van bet feit dat nu minder aan achterstand ontvangen werd dan een jaar geleden. Wordt dat in het oog gehouden, dan kan zells worden was een sterk vermeerderde ont- Merkwaardig is bet verschijnsel dat de accijns op het gedistilleerd te zien geeft. Enkele jaren geleden is deze belas ting verdubbeld, zoodat er alle reden was een sterk vermeerderde ont vangst te verwachten. Uit de cijfers blijkt echter bet tegendeel. De op brengst is niet vermeerderd, maar ver minderd. Dit zou een zeer verblijdend ver schijnsel zijn, indien dit een gevolg was van bet sterk verminderd drank gebruik. En nu is dat ongetwijfeld ook wel van invloed geweest. Maar- voor een deel is de verminderde op brengst ook een gevolg van den clan- destienen invoer die door de booge rechten veel meer loonend is gemaakt i en van de geheime branderijen, die telkens weer gesignaleerd worden. Over 't geheel maakt de middelen- staat, vooral als we hem vergelijken met de raming over 1925 geen al te pessimistischen indruk. Er is reden tot tevredenheid. Maar waakzaamheid blijft geboden. Bezuiniging blijft eisch. Noodzakelijk blijft een Minister van Financiën, die de touwtjes in banden weet te houden en die de uitgaven binnen zekere grenzen weet terug te brengen. STADSNIEUWS. Het zwemonderricht op do lagere scholen. Door het Bestuur der Leidsche Zwem' Club is wederom aan B. en W. een ver zoek! gericht, een proef te nemen met het zwemonderricht op de lagere scholen,. Op eenzelfde verzoek, verleden jaar ge daan, ontving het L.Z.C.-bestuur een af wijzend antwoord, waarin echter B. en W. verklaarden overtuigd te zijn van het nut van het zwemonderricht. Het L.Z.C.-bestuur vond hierin aanlei ding, op deze zaak terug te komen en gaf de door haar ingestelde commissie, (bestaande uit technici op het gebied van Lichamelijke Opvoeding, "Onderwijs en Zwemmen) opdracht de zaak opnieuw in studie te nemen. Deze commissie heeft toen alle bezwaren, welke verleden jaar tegen het schoolzwemmen ingebracht wer den, nagegaan. Zij ging hierbij uit van het standpunt, dat: ie. Het zwemonderricht op de scholen voor de Gemeente geen meerdere uit gaven met zich zou brengen; 2e. Het zwemonderricht niet storend mocht werken op den gang van het on derwijs. Aan de hand van deze twee stellingen heeft de commissie een uitvoerig rapport samengesteld, waarin zij tot de conclusie kwam, dat deze bezwaren óf niet beston den, óf zeer gemakkelijk te ondervangen zouden zijn. De commissie gaf tenslotte het advies nogmaals aan B. en W. te verzoeken een proef te willen nemen met het school zwemmen voor leerlingen der zesde klas se van een 5- of 6-tal lagere scholen. De Commissie heeft echter tegelijkertijd onderzocht of, wat waarschijnlijk zal ge beuren, indien de proef slaagt, het moge lijk is aan alle leerlingen der lagere scho- ien zwemonderricht te laten geven, waar bij zij uitgaat van de uren, waarin de leer lingen thans gaan baden, hoewel zij1 de tiogelijkheid openlaat het zwemonder richt te geven op de uren, uitgetrokken voor het vak' Lichamelijke Opvoeding, (zooals b.v. gebeurt op de eerste Leid sche Schoolvereeniging). De commissie heeft in haar rapport een voorbeeld van rooster gevoegd, waaruit blijkt, dat het zwemonderricht aan de leer lingen van alle lagere scholen mogelijk is. Overeenkomstig het advies der Com missie heeft het L.Z.C.-bestuur aan B. en W'. het verzoek gericht; bij dit verzoek is het rapport der Commissie gevoegd be nevens een zeer gunstig rapport van den Wethouder van Onderwijs van Haarlem, inzake het schoolzwemmen aldaar. Het L.Z.C.-bestuur hoopt, dat B. en W. ditmaal aan het verzoek kunnen voldoen, opdat hier ter stede in de toekomst geen kind hetzij meisje of jongen zal zijn ,die de zwemkunst niet machtig is. Natuurhistorische lil'm. Een stroom van menschen ging gis terenavond „Rejo'-theater" binnen, maar bemerkende, dat niet een der filmen van liet gewone gehalte zou worden vertoond, doch slechts een natuur-historische film keerde de grootste helft weer terug; wij vonden in de zaal een niet groot maar uitgelezen gezelschap. Toch was de film ieders belangstelling \vaard. Of behoeven de moderne men schen niet meer in bewondering te staan voor de natuur, die in haar gene ei ge nomen blijft „ein Reflex der Göttlichen Vollkommenheiten" Van de 12 nummers zullen wij enkele van de belangwekkendste noemen, zooals „de zangers der natuur". Niet alleen de gevederde zangers, maar ook de sprink hanen, de krekel en een buitenlandschen „bóeren-nachtegaal". In het leven van de mot zagen wij de metamorphose van de rups door den poptoestand heen, tot vlinder een van de meest zonderlinge verschijnselen in de natuur, die zelf reeds één groot wonder is. „Het leven der bijen" was opgenomen bij den bijen-vader Jan Luberti in Was senaar. Dit is een teelt, die de belangstel ling heeft, van groot tot klein. Het uit komen der bijen, het zwermen, een prin- ^sessengevecht en de darrenmoord speelde zich op de films af. Een komisch nummer was het woedend gespring van. dc kangoeroe's. In de niet- genoemde filmen traden op Inktvisschen, Giraf en Neushoorn, Emu en Casuaris, enz. Een mooi nummer >vas ook het ontlui ken en sluiten der bloemen en het groeien der vruchten in een versneld tempo voor gesteld. Tot lid der Ned. Natuurhistorische ver- eeniging kan men zich opgeven bij' S. Broekhuizen Jr., Hooge Rijndijk 67." Leidsche Chr. Orauje-Vereeniging. Op de j.l. gehouden jaarvergadering dezer vereeniging werden reeds eenige mededeelingen gedaan omtrent het voor nemen, om op' 1 en 2 April een groot nationaal folkloristisch filmwerk „Neer- land's volksleven in den zomer" te doen vertoonen, waarbij de heer J. D. v. d. Ven een populair-wetenschappelijke voor dracht houdt, met begeleiding van muziek, gecomponeerd door Prof. Julius Röntgen, op oude volks- en populaire wijzen. Dit is iets zeer bijzonders. Deze film wordt in geen bioscoop vertoond, alleen voor vereenigingen en op speciale uic- ncodiging, laatst voor autoriteiten in Den Haag, voor den Gouverneur-Generaal van West-Indië tijdens zijn verblijf in Arnhem, voor de Chr. .Oranje-vereen, te Hilver sum, enz. Gezien het groote succes overal met deze film behaald, besloot het bestuur de vertooning te Leiden mogelijk te ma ken., Met het oog echter op de groote kosten, dienen de leden zich een kleine opoffering te getroosten en zullen de toegangskaarten voor de leden en hun huisgenooten verkrijgbaar zijn voor 50 ets. per stuk (belasting inbegrepen). Dit is zeer goedkoop. In Baarn o.a. werden de kaarten verkocht voor f 2,50. Voor verdere bijzonderheden verwijzen we naar de in dit no. voorkomende ad vertentie. De bijzondere leerstoel in de Thomistische wijsbegeerte. Zooals reeds medegedeeld, heeft de Sint Radboud-Stichting bij K. Besluit de bevoegdheid verkregen, om aan de Rijks-universiteit alhier een bij zon deren leerstoel te vestigen, opdat door den daarvoor te benoemen hoogleeraar onderwijs worde gegeven in de wijs begeerte van den H. Thomas van Aquino. (Thomistische Wijsbegeerte; Naar verluidt, zal als zoodanig wor den benoemd de Zeereerw. hooggel. pater prof. Welschen O.P. die na den dood van pater De Groot de Tho mistische Wijsbegeerte doceert aan de Amsterdamsche Universiteit, en aan wien nu ook 't onderwijs in genoemd vak te Leiden zou worden toever trouwd. 'Aiam Den jxaagWasseiu. —Leiden. De aanleg van de electrische iram Den HaagWassenaarLeiden nadert thans haar voltooiing. Toch zal, naar de N. R. Ct. meldt, de iram zooals zich aanvanke lijk liet aanzien, niet reeds in April in exploitatie kunnen worden gebracht. De reden hiervan is, dat de firma, die be last was met de aflevering van het ma teriaal voor den bovenbouw van de brug hij het Haagse he Schouw, deze niet op tijd heeft doen geschieden. Thans is echter dit materiaal aangekomen, zooflat aan cle voltooiing van de tramlijn niets meer in den weg staat en de dag, waar op de opening zal plaats hebben, spoe dig definitief zal kunnen worden vast gesteld. Schaken. Competitie Ned. Schaakbond, district Z. Holland, 2e kl. groep A Door de uitslagen Leidsch Schaakgen. I—H. Arb. Sch. I 8—2 en D D ÏI—N. R. Sch. II 6—4 is de stand in deze groep thans de volgende: gesp. gew. gel. verl. aantal punten Tot. voor tegen Disc. Disc II 5 5 o o 35 —15 10 L. Sch. I. 5 2 2 1 26 —24 6 N.- R. Sch. II 4 2 o 2 21 19 4 Res. Sch. I 3 o 2 1 12I/217Va! 2 Rott. Sch'. I 3 o 1 2 12 18 1 H. Ar. Sch'. I 4 o 1 3 131/2—-261/2 1 Het Haagsche D. D. II bezette alzoo de eerste plaats met 10 punten en 5 ge wonnen partijen. Thans resten nog de wedstrijden H. Arb. Sch. I—Rott. Sch. I (25 Maart te Rotterdam), Resid. Sch. I R. R. Sch. II (6 April te Rotterdam) en Resid. Sch. IRotterd. Sch. I (op een nader tc bepalen datum in April tè Rot terdam). Op den hoek Hooge Woerd-Kraai- erstraat had een aanrijding plaats tus- schen twee auto's, resp. bestuurd door H. en A., die beiden verzuimd hadden signalen te geven. Persoonlijke ongelukken hadden er niet bij plaats en h$t materieel bekwam weinig schade. Gistermiddag heeft de brandweer een schoorsteenbrandje gebluscht ten hui ze van J. H. v. d. W. aan de Minnebroe dersgracht. Geen schade. De reiziger W. N. L. is gistermiddag op de Hoogewoerd met zijn auto tegen een voor de garage van den heer Stol- linger staande auto aangereden bij het uitwijken voor een wielrijdster. In den stilsta anden auto werd de vooras verbogen, en van L.'s auto het pantser van den motor ingedrukt. KAMERKIESKRING .LEIDEN" DER A. R. PARTIJ. Gisteren vergaderden in „Pulcliri Studio" te Den Haag de Kamerkies kring „Leiden." Bij verhindering van den voorzitter, den heer W. Warnaar, berustte de leb ding bij d. heer D. P. v. Muylwijk, die de vergadering opende met het laten zingen van Ps. 89:8, het lezen van een gedeelte van Ps. 78 en gebed. Onder luide instemming van de ver gadering werd vastgesteld en besloten telegrammen van hulde en heilwensch te zenden aan Minister Colijn, en aan den heer' Warnaar, die momenteel te Ginneken verblijf houdt. Het telegram aan Minister Colijn luidde aldus: „De Kamersectie „Leiden" der A.R. Partij, in vergadering bijeen te 's-Gra- venhage in Pulchri Studio, volkomen vertrouwen stellend in uwe leiding, waardeerend uw belangrijke werk-t zaamheden voor Vaderland en Partij, bidt Gods zegen af op uw persoon en' werk." Aan den heer Warnaar werd een telegram verzonden van den volgen den inhoud: „De Kamersectie Leiden" d.er A. R. Partij, in vergadering bijeen te 's-Gra- venhage in Pulchri Studio, wehscht u volkomen herstel en bidt Gods ze gen af voor uw persoon en werk." Van den heer Warnaar werd het volgende antwoord terugontvangen: „Hartelijk dank voor uw goede wen- schen. Mijn bede dezen morgen was, dat God uw vergadering mocht zege nen tot Zijn eer, tot sterking van onze A. R. Partij en dus tot zegen voor Land en Volk." Bericht van verhindering was inge komen van de heeren v. Muyswinkel (Bodegraven) Jongenburger (Gouda), Eikerbout (Leiden), en van den heer P. A. Colijn, burgemeester van Bos koop. De secretaris, de heer J. Karstens las de notulen der vorige vergadering, welke ongewijzigd werden goedge keurd. Dezelfde maakte vervolgens den uitslag bekend van ,de in beide Kamerkieskringen gehouden stemmin gen voor de candidatenlijsten der a.s. Kamerverkiezingen reeds in ons blad vermeld.) Aan de orde kwam hierna de ver kiezing van enkele bestuursleden, die echter werd voorafgegaan door een uitgebreide discussie naar aanleiding van het feit dat ditmaal geen perso nen uit de stad Gouda zelve op de can- didatenlijst waren gesteld. De heer J. P. Kol ij n (Gouda) vroeg of het bestuur van meening was, dat men het in Gouda „niet meer kon." Nadat de voorzitter, de heer v. Muyl wijk tevergeefs had getracht de lei ding voor deze zaak in andere han- den te doen overgaan, gaven de hee ren Nieuwenhuysen en Ds. Broekstra uiteenzetting van het standpunt dat het bestuur te dezen meende te moe ten innemen in verband met de te Gouda hangende kwesties, waarmede het bestuur zich niet kon en meende niet te mogen inlaten. Een voorstel van den heer Baart( Alphen a. den Rijn) om met het standpunt van het bestuur accoord te gaan, werd ten slotte met groote meerderheid aange nomen, nadat in uitzicht was gesteld, dat bij de behandeling van de voor stellen tot reglementswijziging gelegen heid zou worden gegeven om aanvul ling, gewenscht met Goudsche perso nen mogelijk te maken. Het concept- reglement werd hierna artikelsgewijze behandeld. De hierbij gehouden bespreking was in hoofdzaak gewijd aan de ingeko men voorstellen van Alphen a. d. Rijn, Voorburg en het bestuursvoorstel ten aanzien van artikel 3, dat de verkie zing van bestuursleden van den Ka merkieskring regelt. FEUILLETON. In 's levens branding (Uit het Engelsch)). 65) 1 Tevergeefs trachtte hij zich zijn klei ne toespraak te herinneren, maar geen lettergreep kwam hem in de gedach ten; hij kon haar slechts aanstaren en zich vermeien in haar schoonheid en denken hoe vriendelijk de tijd haar had behandeld, want zij was mooier, dan toen hij haar den laatsten keer zag. Gedurende de laatste drie jaren was haar schoonheid tot rijpheid en haar gestalte tot volle ontwikkeling gekomen. Zij was de oude Floss, maar mooier en bevalliger dan ooit. Het scheen hem toe, alsof er minu ten verliepen, maar in werkelijkheid waren het slechts eenige seconden; en terwijl hij zocht naar woorden om iets te zeggen, gleed een glimlach over Floss' gelaat en zeide zij „Ik ben dikwijls benieuwd geweest, of wij elkander niet eens zouden ont moeten, want natuurlijk wist ik, dat u in Londen waart." „Ik heb sedert jaren naar u uitge zien", zqide hij ronduit, „en had bijna de hoop opgegeven u ooit teVug te zullen zien." „Hoe wist u, dat wij hier wonen?" vroeg ze, met een lief blosje. „Sugden vertelde het mij. Hij was de uitgever, .zooals u misschien weet, van „Het Nieuws van Deeping." „O ja, ik herinner mij zijn naam zeer goed." „Ik wist niets, voör ik Sugden ver leden zomer ontmoette, van ik be doel, ik had nooit een van de Deepin- ger couranten gelezen; en, natuurlijk wist ik niet dat u ik bedoel, dat ik niets gehoord van van wat er gebeurd was, weet u." Zij lachte over zijn verwarring en bloosde. „Ik ben blij, dat u alles weet", ant woordde zij, „het ontheft mij van de noodzakelijkheid van pijnlijke uitleg gingen. Maar er bestaat daarom vol strekt geen reden, waarom ik niet volkomen oprecht tegen u zou zijn. Ik heb mijn bevrijding aan u te dan ken. en mijn oom en ik zullen u daar altijd dankbaar voor blijven." „De dokter maakt het goéd, hoop ik?" stamelde hij. „Hij is heel wel, hoewel hij dage lijks zwakker wordt. Wilt u hem niet eens komen opzoeken. Ik weet, dat hij zeer verlaagt o te zien, en het zou werkelijk een groote vriendelijkheid van u zijn, als u hem een visite zoudt wilien maken." „Niets zou mij aangenamer zijn", zeide hij vol vuur. „De waarheid is, dat ik de laatste tien maanden altijd op den uitkijk naar u ben geweest." „Ik dacht, dat u ons anders liever zoudt vermeden hebben," zeide zij, zonder hem aan te zien. ,Oom en ik hebben er beide veel verdriet over ge had, dat we u zoo slecht behandeld hebben." „O, maar het gebeurde niet met op zet, gij hadt bijna niet anders kunnen handelen, dan u deedt. Maar laten wij, als het u belieft, niet langer over die zaak spreken; daarenboven vrees ik, dat ik u onbehoorlijk lang op- koud." „O, volstrekt niet. De waarheid is, dat ik jui.:t op weg was naar Denny om uw nieuwe boek te koopen het laatste exemplaar, dat ik had, gaf ik weg." „U heeft het dus gezien?" „Ik kocht het den dag zelf, dat het uitkwam, en ik las het eer ik naar bed ging." Hij wachtte, hopende, dat zij nog iets meer zcu zeggen. Een wccid van 'cvf van haar lippen, kon hem schade loosstellen voor al de onverschillig heid van het gansche lezende publiek. Maar zij voldeed niet aan zijn wensch. „Mag ik u een exemplaar aanbie den? Ik zal het mij tot een groote eer rekenen." „Het is heel vriendelijk van u." „Volstrekt niet. Mag ik het u van middag brengen? hoewel u mij nog niet verteld hebt, waar u woont." „O. wij hebben een heerlijk ouder- weisch huis op Rustell Square", en zij gaf hem het nummer. „Hoe wonderlijk!" zeide hij. „Ik heb kamers gehad op geen kwartier af- stands van u, gedurende de laatste drie jaar. Mag ik hier op u wachten èn met u terug wandelen?" „Er is niets om op te wachten" zei de zij, met een lief lachje. „Het boek was mijn eenige boodschap, en u heeft mij die reis bespaard." ,Als wij dan eerst het park eens rondwandelden", stelde hij voor. „Ik vind het altijd zoo'n heerlijk groen plekje zoo dicht bij de stad." „En zoo stil en rustig", zeide zij. ,Ik ontdekte het eens toevallig." „Het is een veel prettiger weg dan de drukke straten. Maar hier is een ledige bank in de schaduw. Als we hier eens wat rustten als u ten minste geen haast hebt om thuis te komen." ,Ik heb niet de minste haast", zei de zij oprecht. Zoo zaten zij naast el kander neder en gedurende een half uur spraken zij over alles, behalve over het ééne onderwerp, dat hen het naast aan het hart lag. En toch had hij op 't oogenblik geen verlangen zijn hartewensch uit te spre ken. Hij had thans genoeg aan de j. vreugde dicht bij Flos9 te zijn en te luisteren naar de zachte, liefelijke mu ziek harer stem. Eindelijk stond Floss op en drentel- 'j den zij langzaam naar Rustell Square. I Bij de deur van „Newlands" zooals (j Floss het huis schertsenderwijze noem de, stak zij hem haar hand toe. „Wij eten precies om zeven uur", zeide zij; en als u vroeg weg moet om uw ar tikel voor de courant te schrijven, moeten wij ons natuurlijk onderwer pen." Douglas drukte zwijgend haar hand, toen keerde hij om en snelde weg in de richting zijner kamers. Hij wist bijna niet of hij waakte of droomde. De ontmoeting wa9 zoo plotseling en onverwacht geweest, Floss was zeó lief en vriendelijk. (Wordt vervoledj.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1