WOENSDAG 18 MAART 1925 den tenslotte vervolgens veilig de stad bereiken. Spoorweg ongeval. Toen gisteravond le passagierstrein van 4.31 uit Nijmegen oinnenkwam, waaraan 2i wagens gela den met varkens vastgekoppeld waren, ontspoorde, vermoedelijk door verkeer den wisselstand, een der wagens. De wagen raakte los en werd over den spoorweg geslingerd om tenslotte dwars over de baan te blijven liggen. Een vijf tal varkens werd gewond. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor De spoorweg is in zooverre versperd, dat de passagiers uit Den Bosch voor Nijmegen te Wijchen moeten uitstappen en na eenige minuten geloopen te heb ben, in een anderen trein hun reis weer kunnen vervolgen. Een trein met spoorwegpersoneel is uit Nijmegen vertrokken om den weg weer vrij te maken Ongelukkige moeder. De jonge wed. P. Veerman te Huizen (N.-H.), verloor binnen een week niet alleen haar man cn schoonvader, die op zee verdronken door het omslaan van de H. Z. 52, maar ook haar moeder en grootmoeder over leden. Het omkomen van haar man had haar dermate aangegrepen, dat ze naar de „Majella" te Bussum moest worden vervoerd, waar ze ontijdig van een meisje is bevallen. De toestand der jonge moeder is .zoodanig, dat het ergste ge vreesd wordt* Gevaarlijk spel. iWaarschijnlijk door dat kinderen met lucifers hebben ge speeld, is brand ontstaan bij den land bouwer H. van Boekei te Ede. Twee hooibergen brandden af. De brandweer was spoedig met een autosproeiwagen, die tevens dienst kan doen als brand spuit, ter plaatse. Ook een spuit uit Vee- nendaal verleende hulp. Mede door den Z.W. wind bleef de boerderij gespaard. Wilddieven. De wilddieven op de iVeluwe worden steeds brutaler. Dezer dagen werd in het afgesloten landgoed „Deelerwoud" eerf kostbaar hert vermist. Aanvankelijk dacht men aan 'n natuur lijken dood, doch na lang speuren vond men de ingewanden van het dier,,waar uit bleek, dat het door wildstroopers af gemaakt was. Het gelukte de gemeente politie de twee daders op te sporen, die I gevankelijk naar Apeldoorn werden overgebracht. In de vorige week deed zich een nog brutaler geval voor. Op het eveneens af gesloten landgoed „Hooge Veluwe" te Hoenderloo graast een kudde Angora- schapen, welke den nacht in een schuur doorbrengen. De bewaker ontdekte op een morgen, dat een der beste exempla ren verdwenen was. Na eenig zoeken vond men in de nabijheid de plek waar het dier was afgemaakt en van de huid ontdaan; alleen het vleesch was mede genomen. K Buitenkansje voor. wanbetalers. De redactie van het weekblad der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen meldt, dat haar uit Amsterdam van be voegde zijde wordt geschreven: Op de belastingkantoren worden de oude diensten aangezuiverd en daar er wegens de bezuiniging geen voldoende aantal deurwaarders werkzaam is, ge beuren er de grootste onbillijkheden. Er staat nog een legio van oude posten open die nog betaald moeten worden en daar de deurwaarders hun handen vol werk hebben en de dienst voor een bepaald lijdstip aangezuiverd moet zijn, worden honderden posten op den z.g. afschrij- vingsstaat geplaatst. Groote bedragen, die bij tijdige vervolging geheel of ten minste voor een groot gedeelte waren binnen gekomen, worden nu kwijt ge scholden. Alles moet nu overhaast be handeld worden. Het is schreeuwend onbillijk, want er zijn tientallen pos bij van menschen, die zich van belasting niets aantrekken en denken: „Laat maar loepen Komt nu de deurwaarder bij hen voor een oude belasting, dan toonen ee 'hem de aanslagbiljetten over, 3 of 4 jaar, die ze nog achter zijn, en dan advi seert de deurwaarder meestal, de oude maar te laten loopen en met de nieuwere te beginnen, waarvan meestal ook niets komt. Op die manier zijn slechte bétalers beter af dan goede. Op deze wijze worden in Amsterdam alleen niet duizenden, doch millioenen guldens weggesmeten. Jeugdige dief. Te Roermond is gear resteerd een jongen van 16 jaar, wegens een diefstal van ruim 300 te Merkel beek. Bij onderzoek bleek hij in den voorgaanden nacht nog een tweede braak te hebben gepleegd aldaar. Hij heeft bekend. Een gevaarlijke sprong. De 50-jarige fabrieksarbeider F. B.. te Rotterdam wilde Zaterdag op het van de Nassau kade vertrekkende yeerbootje springen. Hij viel en kwam daarbij met zijn buik op cTe reeling terecht, tengevolge waar van hij ernstige inwendige kneuzigen bvkwam. De geneeskudige dienst ver voerde hem naar het ziekenhuis aan den Bergweg, waar de man onmiddellijk ge opereerd moest worden, gelukkig met gunstig gevolg. Draadlooze telefonie Twee militaire aviateurs hebben te Dayton op een hoog te van verscheidene duizenden voet op een afstand van meer dan 5 mijlen van elkaar draadlooze gesprekken met el kaar gevoerd. Tolboom opgeheven. Maandag j.l'. is onder groote belangstelling van belang hebbenden en nabij wonenden de tol boom in de voorstoot langs den 's Gra- RECLAME de martelingen van „opgeblazenheid" na het gebruik van voedsel, de slaap- iooze nachten en het algemeen onge mak. Niettemin, ondanks de beroemd heid, welke Gebismureerd Magnesium over de geheele wereld geniet, is het nog niet aan alle maaglijders bekend dat een onfeilbaar eh snelwerkend ge neesmiddel bestaat. Dit middel wordt algemeen voorgeschreven door genees kundigen en wordt aangewend in kli nieken wegens zijn onmiddellijke uit werking; het maakt het schadelijke, pijn-veroorzakende zuur onschadelijk zoodra het in de maag komt; niette min is het volkomen veilig, zoowel voor jeugdige als bejaarde personen en men geraakt er niet aan gewend. Gebismureerd Magnesium wordt ver kocht door alle apothekers tegen ma tigen prijs en een enkele proefneming is voldoende om het bewijs van zijn wonderlijke pijn-stillende eigenschap pen te leveren. Gebismureerd Magnesium Dépot, Jacob Marisplein 23, Amsterdam. Ver krijgbaar bij alle goede Apothekers en Drogisten, o.a. bij: Reyst Krak. Weigeld: alle vervangingsmiddelen. Let er op dat gij het echte Gebismu reerd Magnesium krijgt. vendamschen weg te Voorhout in tegen woordigheid van den burgemeester en de gemeentepolitie officieel opgeheven. Met haar initiatief heeft de gemeente Voorhout ongetwijfeld goed werk in het algemeen belang verricht en velen zul len het gemeentebestuur dan ook erken telijk zijn voor hare bemoeiing in deze, een bemoeiing, die gepaard .ging met verschillende moeilijkheden en van de gemeentekas een niet onbeduidend financieel offer vergde. De schippers worden er aan herinntyd )dat zij voortaan in geen enkel opzicht meer tot het betalen van tolrecht yer- .plicht zijn. s Moord door besmetting. Uit Chicago wordt geemld, dat daar een zekere Vy'il- liams Shepherd is gearresteerd, de vogjd van den 2i-jarigen milhonair William Macclintock, de onlangs aan typhus is overleden. Stephard wordt ervan verdacht, Macc lintock met typhusbacillen te hebben be smet, teneinde te verhinderen, dat hij zou trouwen met Isabella Pópe. Alles was voor dit huwelijk reeds in gereed heid gebracht. Boot met lijken opgepikt. Een Reuter- telegram uit Shangai meldt: Uit Nagasaki wrodt gemeld, dat een boot gevonden is, behoorende aan het Japansche Stoomschip „Uwajun Amaru, dat, naar men gelooft ter hoogte van de jKabashima-eilanden vergaan is in den storm van 1.1. Woeensdag. De boot bevatte drie lijken Men vreest dat de overige passagiers- en bemanning op zestien na, die verle den week zijn opgepikt zijn omgekomen. Dokters en bijgeloof. Men is bezig te San Fransisco 'n paleis te "bouwen met, spreekkamers voor een bataillon dokters en tandartsen. Het gebouw zal 2.5 millioen dollar kosten en 15 verdiepingen hoog zijn. Maar de hoogste verdieping heet de £6e, omdat de 13e den naam van 14de verdieping zal dragen. Men is n.l. een weinig schuw van het getal 13, en waarschijnlijk vreezen de college's die de 13de gehuurd hebban, dat het "verlichte Yankee-publiek liever in de hoogere of lagere sferen hulp zal zoeken. Er wordt gerekend op veel bezoek per - auto. Op het dak komt een garage voor 210 en onder de eerste verdieping een voor 165 auto's. Onbewaakte overwegen. Gistermiddag werd op een onbewaakten oyerweg nabij Kiel de wagen met paard van een rei zend koopman door den trein aangere den. Het paard was juist de lijn gepas seerd, toen de trein den wagen greep, dezen medesleurde en geheel vernielde. De koopman viel en bekwam kneuzin gen aan den schouder. Het paard kreeg geen letsel. Auto-ongeluk. Gistermiddag had op 't Nieuwe Plein te Arnhem een ernstig automobiel-ongeluk plaats. De oud-direc teur van Gemeentewerken, de heer Schaap, stak op een onverwacht oogen- blik den weg over, juist toen een luxe auto naderde. Hoewel de chauffeur krachtig remde, kon hij toch niet voor komen, dat de heer Schaap gegrepen werd. Een der wielen ging hem over de beide beenen. Per -ziekenauto is het slachtoffer naar het gemeente-zieken huis vervoerd, waar bleek, dat hij be beenen gebroken had. Kippendief stallen. Den laatslen tijd zijn des nachts bij verschillende inge zetenen te Finsterwolde herhaaldelijk kippen ontvreemd, soms 14 a 16 stuks iegelijk. Het mocht de marechaussee en de po litie niet gelukken dé daders op te sporen. Toec. werd verzocht pan een jager den omtrek- eens ie laten afzoeken door een Gordon Setter. Het resultaat was hoogst gunstig, want op vele plaatsen werden verstopte kip pen gevonden, liier onder den grond, daar in mesthoopen, elders tussclien boon en stokken, enz. Een hond blijkt de schuldige te zijn. De eigenaresse van het verdachte dier is van politïewege aangezegd, haar hond steeds vast te houden. Namens den slooper. Te Zaandam 'heeft iemand, voorgevende ie komen na mens den soloper, op het terrein van den onlangs door brand vernielden mo len ,,De 'Zeilemaker" een groote partij ijzer weggevperd. Het ijzer is later bij een opkooper te Koog aan de Zaan teruggevonden. Als verdacht van dezen diefstal is de Zaan dammer v. 't H. aangehouden. Waarschuwing tegen scheepsdieven. Transatlantische reizigers worden in Amerika en Engeland ér voor gewaar schuwd, dat de dieven die gedurende het reiszeizoen de groote passagiersschepen onveilig maken, thans hun nieuwe cam pagne geopend hebben. Een van hun eerste slachtoffers dit jaar is mrs. Huntington Wilson uit New- York, echtgenoole van een Amerikaan- schen diplomaat; aan boord van de Olym pic-,. op weg naar Cherbourg, werd haar een bontmantel en een aantal juweelen tot een bedrag van f 60,000 ontstolen. Gedurende de reis hadden mrs, Wil son's juweelen meermalen de bewonde ring opgewekt van de overige opvaren den, en de schitterende chinchillamantel die zij op het dek droeg, werd niet min der benijd. Den dag voor de aankomst van de ..Olympic" te Cherbourg, keerde mrs. Wilson van het diner naar haar hut te rug en kwam tot de ontstellende ontdek king, dat haar bontmantel verdwenen was in gezelschap van enkele harer schoonste juweelen. De kapitein werd onmiddellijk ge waarschuwd, en het geheele schip werd stilte doorgezocht; maar van den mantel en de juweelen was geen spoor te vinden, en er was niet de mins_te aan wijzing wie de dief was. UIT DE OMGEVING. SASSENHEIM. Maandagav. trad op voor de A.R. Prop. Club dhr K. Kruithof met het onderwerp: ,De komende Stembusstrijd". De vergadering, voor alle A. R. toe gankelijk. was maar matig bezocht. Na een openings- en welkomstwoord .-an den 2den voorzitter der Club, hield dhr Kruithof een c uur lange causerie waarbij' vele persoonlijke ondervindingen, zoowel uit den tijd dat spr nog liep zonder boord om", als uit lateren tijd, met boord en zelfs met een gevuld lcnoops gat, de revue passeerden. Breedvoerig werd vervolgens het ont daan en de gevolgen van het algemeen kiesrecht besproken, waarbij1 de spr ge legenheid kreeg om een schrijven van Mevr. Pothuis, in „Het Volk" van Juli 1920 geplaatst, danig onder handen, te nemen. Ook de sociale wetgeving van '20 werd door spr uitvoerig behandeld. Toen was alles „socialerig" aangelegd, en wa ren alle Kamerleden, op de Communis ten na, voor de nieuwe arbeidswet. Spoe dig daarna kwam echter bij velen 't be rouw 'en werd er danig tegen geprutteld, wat tot gevolg had, dat een staatscom missie van 5 personen, waaronder ook spr., werd ingesteld, met het doel in het buitenland en voornamelijk in Duilsch- land, de daar geldende arbeidswet te bestudeeren. Kort daarop volgde toen de 48-urige arbeidsweek. Het financieel beleid der huidige Re geering werd vervolgens door spr ver dedigd, en daarna gewezen op de nog ohvervulde wensohén, uitgedrukt in ons stembusprogram. Als eenig bezwaar te gen Minister Aalberse noemde spr. de behandeling, of liever, de niet-behandeling der Ziektewet. Zoodoende blijven de ar beiders maar wachten, doch als er een linksche regeering komt, is de kans nog geringer. Tenslotte bespreekt spr. de houding en het optreden der Chr. Dem. Federatie, ook' aan 't licht wordt gebracht de hou ding van den heer Nijgh en diens invloed en steun ten opzichte dezer nieuwe partij organisatie. De leuze klinkt daar: „Weg met deze Coalitie", maar, vraagt spr., wat dan? Elke andere coalitie zal den wagen van Staat weer in 't moeras^ bren gen. Met de woorden -van Nahum 2:1, ge vold door een krachtige opwekking eenheid in de gelederen en trouw aan het beginsel, eindigt spr zijn rede. Nadat enkele vragen gesteld en be antwoord zijn, gaat spr voor in dank zegging, waarna de voorzitter de verga dering sloot. v 1 ZOETERWOUDE. Geboren: Petrus Jacobus, z v J. van der Salrn en J. A. M. van Steen; Pe trus Cornells, z v A. C. Paardekooper en M. M. Straathof; Jacobus Marinus z v A. J. van der Poel en C. M. van Bohemen; Johannes, z v J. Ammer- laan en M. Overdevest. Gevestigde personen: P. I. de Kort en A. C. J. Eulte, beiden van 's-Hage A. H. Elskamp en H. C. Lüts van Am sterdam; M. C. Stoutjesdijk van Budel. C. M. van Biezen van Schiedam; G. J E. M. van Leeuwen van Leiden; P. M. Komans van Woubrugge; O. Kiss, I. M. Kuti, M. Moetari, P. Moetari, H; M. Jonas en M. Mokaij, allen uit Buda pest, A. Schuurman uit. Dorsten, P. A. van der Burg uit Stompwijk, A. Roezen uit Muiden; J. de Ruiter uit Leiderdorp, S.. OJjJ f.v.t dA« JJaeix. Vertrokken personen: A. P. van Velzen naar Bergen; W. van Diemen met gezin 11. Hazerswou- de; A. J. Beenen naar Bioemendaal; D. S. Hoogendaalen naar Schoonho ven; W. van Leeuwen naar Rheden; C. M. van der Valk naar Schiedam; Th. M. van Bakel naar Haarl:meer; A. J. van Dijk met gezin naar Leiden; A. A. C. M. Goes naar Baarn; M. A. A. van der Tuin naar Rijswijk; G. C. A. Zalenstein naar Wassenaar; P. en J. M. Paardekooper naar Leiden; B. v. der Meer naar Aalten; A. A. Straathof naar Haarlem; J. C. Oudshoorn naar Koudekerk; M. C. van der Gaag naar den Haag; L. H. Straathof naar Anna Paulowna; Th. C. Klijn naar Bergen; N. de Witte naar Leiderdorp; A. W. B. Simonis naar 's-Bosch. HAARLEMMERMEER. Burg. Stand. Geboren: Aafje, <d. van C. van der Kwast en I. Jongsma Willemijna, d. van A. Knook en M. Groeneweg; Elisabeth, d. van J. C. van der Graaf en "C. N. Klaassen; Lena, d. van A. van Zanten en D. W. Jansen.. Getrouwd: Arij Romeijn, 26 j. en Helena Klazina van Kooten, 21 j.; CornelisGaakeer, 31 j. en Teuntje de Koter, 26 j.; Albert Leendert Kloot wijk, 27 j. en Woutje Tijsje Dijkgraaf, 21 j.; Johannes van Wijk, 25 j. en Antje Neeltje Petronella Hazekamp, 23 j. Ondertrouwd: Johan David Luijt, 21 j. en Hilligje Jannetjee Ouwerkerk, 22 j.; Krijn Koese, 13 j. en Neeltje van den Oever, 19 j.; Ma rinus van der Werve, 28 j. en Jantje Kuperus, 24 j. Overleden: Jan Babtist Ferdo- lage, 81' j., wedr. van J. E. Janssen. ALPHEN AAN DEN RIJN. Burgert. Stand. Bevallen: G. van Schaik, geb. v. Beeman, d. M. van Leeu wen, geb. Ram, d. A. M. Smit, geb. La Rivière, z. N. van Zijtveld, geb. Streef kerk, z. G. Zeilstra, geb. van Eek, d. M. van Engelen, geb. de Jong, z. Overleden. A. van 't Hoog, jd. 6 m. M. Butter, wed. van J. Munnik, 64 jaar. O. Verkade, jd. 8 jaar. C. Bertram, jd. 11 m. M. G. Goeman, echtgen. van A. H. Pijnacker, 28 jaar. WOUBRUGGE. Burgerlijke Stand. Geboren: Leonardus Adrianus Jozephus, zoon van C. Hillenaar en C. W. Hoogeveen. Overleden: Gerardus van der Meer, echtgenoot van A. Winters en, 71 jaar. Pieter Rijkelijkhuizen, wedr van. C. van Graven, 78 jaar. Hendrikus Adrianus Hil lenaar, 7 maanden. WASSENAAR. Burg. Stand. Geboren: Helena Johanna d. van L. J. A. Hazebroek en G. Apeldoorn; Anna d. van J C. v. d. Boon en G. Blijleven. Ondertrouwd: F. H. J. M. Buf- fart en L. C. Herinan; A. F, Meijer en A. W- Hartman. BOSKOOP. Burg. Stand. Geboren: Marijnus Pieter, z. .van G. R. Bouman en A. Guldemond; Johan, z. van Q. de Bruin en P. Kromhout. Ondertrouwd: P. J. van Kla veren en G. Heijkoop. Overleden: C. .Vermeulen, wed van C. B. Liennemann. 27 j.; Nicolaas Nederhof, 58 j. INGEZONDEN. (Bciten verantwoordelijkheid der Redactie.) Schoolbestuur cocatra Gemeente best, M. de R! Om het gewicht der zaak zult u mij zeker wel een woord van verweer te gen het door u aan mijn vorig 9chrij ven toegevoegd onderschrift toestaan. Allereerst dan M. de R. moet ik af wijzen de van u afkomstige kwalifi catie: „En deze wethouder en dit college zou het er op toeleggen het bizonder onderwijs onaangenaam te zijn en de rechtsche meerderheid van den Ge meenteraad zou aan dit streven haar steun verleehen? Iedereen voelt dat deze voorstelling niet juist kan zijn." Ik heb van een toeleg niet gespro ken, doch alleen feiten aangehaald. En van een steun verleenen aan een stre ven om het bizonder onderwijs onaan genaam te zijn leest u in mijn schrij ven niets. Maar er zijn volgens de fijne onderscheiding onzer vaderen: zonden van bedrijf en zonden van nalatigheid en de meegedeelde feiten, die ik nog nader zal adstrueeren mogen onzen Chr. raadsleden wel eens de vraag op de lippen brengen of er in deze aan hun kant geen nalatigheid wordt ge vonden. Nogmaals ik wil alleen de feiten doen spreken en verklaar bij voorbaat niet te kunnen doorgronden waarom het rechtsche College van B. en W. een houding aanneemt tegen het bi- zonder onderwijs, waardoor dit groote moeilijkheden komt. U schrijft, dat als de zaak zóó cri tiek stond, de schoolbesturen zich na tuurlijk met de rechtsche Raadsfrac ties in verbinding zouden hebben ge steld. Nu als dat helpen kan, dan zullen die besturen deze wenk wel ter harte ne- Effe sou willen wagen: zijn deze fracties dan totaal onwetend op dit gebiêd? Lezen zij niet de verslagen der Plaatselijke Schoolcommissie en hebben zij geen contact met de bestu ren der bizondere scholen? Zijn de le den dier fracties vreemdelingen in het Leidsche Jeruzalem? Doel van mijn schrijven is de publieke opinie onder onze menschen wakker te schudden en de belangstelling in de zaken vafl het Chr. onderwijs op te rakelen en als ik dit succes zou hebben en er in on zen kring weer over deze dingen ge sproken wordt dan ik twijfel er niet aan zal de vertegenwoordiging van onze volksgroep in den gemeenteraad er ook wel aandacht aan gaan wijden. Ik geloof niet gezien de uiterst ge- inge belangstelling die onderwijsza ken ter rechterzijde in dén Raad ten deel valt dat de leden der rechter zijde eigener beweging zich zullen doen hooren. Overigens M. de R. bevat uw onder schrift precies wat ik had verwacht. ,'tls heusch zoo erg niet." „Die me neer G. overdrijft", „De wet is een struikelblok"' enz. enz. Telkenmale als ik deze zaken in kringen van belang stellende, doch overigens ondeskundi ge partijgenooten besprak, gingen er dergelijke klanken op. Men wil het niet gelooven en daarom zal het wel niet waar zijn. Toch M. de R. wilde ik om wat liefs, dat ik werkelijk over dreven had, dat het anders stond dan de werkelijkheid- te zien geeft, want het is mij niet te doen om iemand te prikkelen, doch het waarachtig belang onzer scholen drijft mij. Die scholen, waaraan het gebed en de offervaar digheid onzer voortrekkers zulk een uitnemenden grondslag hebben ge schonken en waarvan ik voor de ker stening onzer helaas door ongeloof, communisme en socialisme zoo zeer geteisterde bevolking, nog zooveel ver wacht. En als 't dan eens waar mocht blijken M. de R. dat ook door onze voorgangers, ook dus door de recht sche wethouders en raadsleden de ba- langen dezer scholen zij het te goe der trouw onvoldoende worden be hartigd, zou dan zwijgen plicht zijn en niet spreken? Voor het groote belang hierbij betrokken moeten persoonlijke gevoeligheden wijken M. de R. Zoo zie ik de zaak. En nu enkele feiten. U schrijft: „In verband met het groote aantal leerlingen en enkele andere oorzaken is b.v. de kostprijs van het openbaar U.L.O. per leerling hier betrekkelijk laag, met het onvermijdelijk gevolg, dat bizondere scholen voor u.l.o. met een zeer klein aantal leerlingen in de knel kofnen." Deze inlichting is onjuist M. de R. Het aantal U.L.O. leerlingen der ge meente is juist niet groot en bovendien met de door de gemeente vastgestelde vergoeding van f22.42 per leerling over 1922 komen niet alleen bizondere "U.L.O. scholen met een zeer klein, doch ook zuike scholen met-een zeer groot aantal leerlingen in' de knel. Iedere bizondere u.l.o school komt in de knel omdat voor f 22.32 per leer ling eenvoudig geen u.l. onderwijs te geven is dus: hoe meer leerlingen hoe meer strop. Tegen f 22.42 in Leiden be draagt de vergoeding in Rotterdam f 51.66 en in den Haag f 65.65 per leer ling en dat zijn toch geen boeredorpen Voor de school van den heer Vros werd over 19922 aan exploitatiekosten uitgegeven (zie het jaarverslag der Geref. Schoolvereen.) f3200. Aan ge meentelijke vergoeding ontvangt deze school (zie bijlage Gemeenteraad 1924 pag. 216) f 1367.62. Nadeelig verschil f 1600. De Lagere school aan de Iverk- gracht gaf uit in 1922 f 5900 en ont ving f 3941.68, nadeelig verschil f 2000. Dit is onder meer een gevolg hiervan, dat de gemeente over 1922 vergoedin gen van resp. f35 en f25 voor U.L.O. en GLO in het vooruitzicht stelde en ten slotte, wegens veranderd inzicht, slechts resp. f22.42 en f 16.99 betaalde. Ik vraag u in gemoede: kan 'n school bestuur daartegen \va"ken? In het verslag van de Plaatselijke Schoolcommissie (ik maak voor dit geschrijf in het openbaar uitsluitend! gebruik van openbare gegevens) over; 1923 kunt u lezen, dat de hoofden der zeer dicht bevolkte school aan 't Noord' einde de gemeente-vergoeding „beslist te weinig" achten. En dit is toch geen' prutsschooltje. Het vervolgonderwijs. Acht u het M. de R in overeenstemming met de ge-1 •lijkstelling, dat de leerkrachten der .Gereformeerde School voor vervolg onderwijs nu reeds sedert October 1923 geheel zonder salaris onderwijs geven, terwijl hun collega's aan de openbare school hun salaris onverkort al dien lijd genoten hebben. Een bedrag van; f1500 is daarmfee door hen ingeboet, indien althans het standpunt van de gemeente jn deze zaak niet door lioo- ger gezag wordt vernietigd. Is hier overdrijving als daarover geJ klaagd wordt? De Chr. Raadsleden hebben in de Gedrukte Stukken van 1923 (no. 261 pag. 155 links bovenaan) kunnen zen, dat de voortzetting van het ver volgonderwijs door de gemeente naar

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 7