1 WOENSDAG t8 MAART 1925 -lie Brieven. In mijn vorigen brief maakte ik terloops i-Vnig van, dat er onder de regeering n President Harding heel wat geknoeid is. Nu is dat op zichzelf niets bijzonders. is in de oorlogsjaren, en in de peri- !e, die direct op den oorlog volgde, >k in andere landen genoeg gebeurd. Is wij Hollanders in dat verband alleen aar denken aan wat plaats greep bij -li bouw van het Rijksziekenhuis, ver- aat ons reeds de lust om al te zeer uit 3 hoogte over de knoeierijen in andere ..nden te spreken. Als ik dan ook een briefje aan deze westie wijd, dan doe ik dat meer om te aten zien, hoe ook in dit opzicht Amerika en land is van bijna onbegrensde moge- .jkheden. Het is verwonderlijk te zien, hoe men- :chen met een zekere „handigheid" zich eelal tot de hoogste posten weten op 3 werken. En als dan eenmaal de gele- .enheid daar is, dan knoeit men natuur- ijk in het groot. Echt op zijn Ameri- .:aansch. Een van de meest sprekende gevallen werd openbaar, toen eenige dagen ge-, .eden Colonel Charles R. Forbes wegens oplichterij van het gouvernement veroor deeld werd tot twee jaar in de staats gevangenis en io.ooo dollar boete. De carrière van dit heerschap vormt een geschiedenis zóó sensationeel, als ze zelfs in de goedkoopste romans maar zel den wordt gevonden. Men is hier in Ame rika in dit opzicht wel het een en ander gewoon, maar verschillende dagbladcor respondenten bekenden, dat veel van wat hier openbaar werd, ten eenen male on aannemelijk zou schijnen, als niet alle be wijzen zwart op wit voorhanden waren. Waar de man in kwestie geboren is Üeeft men niet uit kunnen vinden. Als jongen was hij tamboer bij de ma riniers. Reeds op veertienjarigen leeftijd werd hij uit den dienst ontslagen Twee 3n twintig jaar oud, trekt hij opnieuw den wapenrok aan en dient als gewoon sol daat. Hij' deserteerde, maar werd gegre pen en moest zijn tijd uitdienen. Zoo vocht hij op de Philippijnen waar hij zich goed gedroeg en den rang van sergeant behaal de. Op een en dertigjarigen leeftijd was hij aannemer in het noordwesten en hier interesseerde hij zich nog al voor de plaatselijke politiek. Daarna vertrok hij naar Hawai, waar hij' een regeeringsbaan- tje kreeg. Hier werkte hij zich geleidelijk op en kwam ook met enkele hoogefe po litieke personen in nauwer contact. In den oorlog ging hij ais majoor naar het front en behaalde enkele ridderorden en werd bevorderd tot luitenant-kolonel. Toen de oorlog beëindigd was, keerde hij1 naar het noordwesten terug en vatte zijn aannemersbezigheden weer op. Dit was in 1919 en 't was juist in dit jaar, dat in Washington grootsche plan nen werden ontworpen voor de verzorging van de oud-gedienden uit den wereld oorlog. Het „Veteranen-Bureau" werd opge richt, en dit bureau werd bekleed met een buitengewoon groote macht. Het kreeg )de beschikking per jaar over een bedrag van 450 millioen dollar, en zou een uit gebreide, nieuwe organisatie moeten scheppen, die haar vertakkingen had tot in de uiterste deelen van het land. Dat Bureau had een chef noodig, en jin verband hiermede bracht Colonel For- 1 bes een bezoek aan President Harding in zijn woning te Marion. Hij bracht den President aan het verstand, dat er voor zoo'n post wel slechtere menschen ge vonden konden worden dan Charles R. Forbes. En het resultaat van dit onder houd was, dat de vroegere tamboer de voordeur van de presidentswoning uit stapte als hoofd van de organisatie die 'jaarlijks ongeveer een half billioen dol lars uit zou hebben te geven, een dertig duizend ambtenaren aan moest stellen, en in de behoefte moest voorzien van 200 duizend gewonde oud-gedienden. Wat dunkt u, lezer, zei ik te veel, toen ik beweerde, dat Amerika in dit opzicht een land is van bijna onbegrensde moge lijkheden? Het zou mij te ver voeren, als ik hier alles ging beschrijven, wat bij het ge voerde proces, dat negen weken duurde, aan het licht kwam. Ik zal mij bepalen tot enkele van 4e meest sprekende staal tjes. De nieuwe directeur wist er den presi- 1 dent alras van te overtuigen, dat er groote bedragen noodig waren voor den bouw van hospitalen. En op voordracht van den President stond het Parlement de aange vraagde gelden steeds toe. Hoe de gelden besteed werden kan men zien aan het hospitaal te livermoore in Califomie. Een zeker heer kocht daar een stuk' land voor 17.000 dollar, knapte het een beetje op, en verkocht het den- i zelfden dag dat hij het eigendomsbewijs j.iji handen kreeg aan Colonel Forbes voor 'het gouvernement voor 105.000 dollar. Zooals men ziet, een niet onaardige ver dienste. Om nu zorg te dragen, dat dit kostbare terrein versierd zou worden met een waardig gebouw, legde Forbes beslag op een plaatselijk architect, tegen de ma- \tige vergoeding van 100.000 dollar. De 'plannen die ontworpen werden waren zoo ondoelmatig, dat tot heden toe nog steeds niet tot de aanbesteding is overge gaan. Op een andere plaats werd een terrein gekocht, met een geschatte waarde van 135.000 dollar voor het zachte prijsje van 90.000 dollar. Prachtplannen werden ont worpen voor het hier te stichten hospitaal, j maar toen men zou gaan bouwen kwam j men tot de ontdekking, dat de architect heelemaal vergeten had voor de keuken te zorgen. Een beroemd geval is oolc het contract I dat gegeven werd voor vloerwas. De ge- I kochte hoeveelheid was voldoende om ge durende honderd jaar in de behoefte van I het Bureau te voorzien. En nadat de partij een poos was opgeslagen geweest, werd 1 het grootste gedeelte op last van den di recteur vernield, om zoodoende het gevaar 'voor brand te verminderen. Een van de mooiste staaltjes is wel de geschiedenis van het voorraadstation te Perryville, Maryland. Hier waren, allerlei voorraden opgeslagen, in gezamenlijk eigendom beboerende aan het „Vcteranen- Bureau''' en den publieken gezondh.-dienst. Er waren enkele beschadigde partijen, maar bijna alles was nieuw. Wat deed nu mijnheer Forbes met al deze voorraden? Houden voor het '„Veteranen-Bureau" Neen. Overgeven aan d.en publieken ge zondheidsdienst? Ook niet. Hij besloot ze te verkoopen. Een eigenlijke inven taris werd niet opgemaakt. Een poging om te adverteeren om zoodoende een goed bod te krijgen werd niet gedaan. Forbes besloot eenvoudig tot verkoopen en tot verkoopen aan een firma uit Bos ton, tegen een prijs van 201/4 procent van de waarde. Dit geval is wel het meest verbazing wekkende van de geheele geschiedenis. Er is een hoofdambtenaar aan het Mi nisterie van Financiën, die alle verkoo pen moet bekrachtigen, voor dat zoo'n zaak doorgang kan hebben. Hij keur de een lijst goed, die hem ter goedkeu ring werd voorgelegd, maar daarna wer den er nog twee andere lijsten aan het origineel vastgeplakt, die hij nooit ge zien had. Eén honderd vier en twintig wagonla dingen met allerlei goederen werden ver scheept. En het toppunt van alles is wel, dat zich hierbij 84.000 beddenlakens be vonden, die ook voor 20^/4 Pct werden opgeruimd, terwijl gedurende denzelfden tijd, dat de verzending plóats had, nieuw gekochte lakens, aangeschaft tegen een prijs van 1.03 dollar per stuk, aan het station arriveerden. Het ergste van de geheele geschiedenis is echter, dat niet alleen enorme kapi talen werden verknoeid, maar dat ge durende al dezen tijd, de jonge mannen diehet beste, wat ze hadden, aan het vaderland hadden geofferd, en voor wier verzorging het Parlement met milde hand de noodige gelden had beschikbaar ge steld, tevergeefs wachtten op de hospi talen en- klinieken, die nooit werden ge bouwd. Het is verschrikkelijk. Eén der groote New Yorksche bladen noemt deze'zaak dan ook „de zwartste vlek in de oor logsgeschiedenis der Republiek". En een ander blad spreekt van „zoowel in wreed heid als in omvang het grootste regee- ringsschandaal in de Amerikaansche ge schiedenis". Uit het Sociale Leven. Chr. Metaalbewerkersbond. .Wij ontvingen het jaarverslag over 1924 van bovengenoemden Bond. Helaas moet ook dit jaarverslag nog staan in het teeken van achteruit gang, ook al is die minder groot dan de beide vorige jaren. Het ledental bedroeg op 1 Jan. 1924 6343. In den loop van het jaar werden 868 nieuwe leden ingeschreven, ter wijl 1410 leden moesten afgevoerd worden, zijnde in totaal een verlies van 542 leden. Er was slechts één maand, waarin het ledental iets vooruitging, n.l. Oc tober, waarover een winst van 22 le den te boeken was. Op 31 Dec. telde de bond 4801 leden, terwijl het aantal af deelingen, 83 bedroeg tegen 90 op 1 Jan. Evenals in '23 werd ook dit jaar heel de gang van zaken beheerscht door de gevolgen van de wereldcrisis. Wiel was er in het begin van het jaar, voornamelijk In den scheepsbouw eenige, soms zelfs flinke opleving waar te nemen, doch in den verderen loop van het jaar werd de toestand weer slechter. Het werk bleef weer uit en een groot gedeelte van de arbeiders kwam als gevolg daarvan weer op straat en moest weer van de verschil lende ondersteuningen gaan leven. Verbetering van de arbeidsvoorwaar den kon daarom ook in dit jaar niet, althans niet in belangrijke mate, wor den verkregen en er moest weer genoe gen genomen worden met veel, wat in normale tijden absoluut zou zijn (afgewezen. De mentaliteit der arbeiders werd door dit alles niet beter; groote onte vredenheid over den gang van zaken ktoam meermalen tot uiting.,. Van ernstiger aard was, dat men meerma len overging tot het spontaan neer leggen van den arbeid.Dit laatste werd er niet beter op, toen in het laatst van het jaar de werkgelegen heid weer beter werd en men van meening bleek, dat daarvan directe voordeelen moesten worden gezien. Ten opzichte van de toekomst, aldus gaat het verslag voort, hebben wij goeden moed. Verschillende teekenen wijzen in de richting van verbetering. Ook voor wat onze industrie betreft kan op goeden grond verbetering wor den verwacht. Deze verbetering en het werk dat de vakorganisatie in dien tijd ver richten kan en zal, zal er' toe mede werken dat de mentaliteit van de ar beiders zich gaat wijzigen en zij de organisatie weder komen versterken. De financieele positie van den boiid geeft over dit jaar zeer rijke stot tot dank. Overeenkomstig de goedgekeurde begrooting voor (h(et jaar 1924 zou er een winst gemaakt worden van f 34317.00, terwijl er een winst gemaakt is van f39885.31, een grootere winst dus dan waarop was gerekend van f5568.31. Zonder daarmede het bestuur 111 de hoogte te steken, mag, naar aanleiding van deze cijfers wel geconstateerd, dat alles gedaan is wat maar mogelijk ,"Was om het winstcijfer zoo groot moge lijk te doen zijn. Vergeten mag daarbij ook niet dat de ontvangsten nog ie'rs bleven beneden de raming. LW,anneer wij daarmede rekeneïi, dan zien wij'dat een kleine f7000.00 minder is uitge geven dan begroot. Ook de stand van de werkloozen- kas geeft reden tot blijdschap. Moest de penn. het vorige jaar. melden, dat deze kas over 1923 een tekort had van f36.428.30, thans kan hij mede- deelen dat de reserve rond f 30.000.00 bedraagt. „Ondanks alle tegenwerking die van meerdere zijde wordt ondervonden, aldus het bestuur, gaan wij voort te doen het werk dat ons op dit terrein is op de handen gesteld, in het vaste vertrouwen dat onze God onzen arbeid zegenen zal, als wij Hem daarom ,van harte aanroepen." Overleg, geen medezeggenschap. Daar is„ merkt de Rotterd. op, 'n Centrale Commissie voor georgani seerd overleg tusschen regeering en ambtenaren. De voorzitter dezer Commissie, de secretaris-generaal in algemeenen dienst Mr. J. B. Kan heeft goed gedaan het karakter van dit overleg eens dui delijk uiteen te zetten. Zooveel misverstand bestaat daarom fcrent, dat overname van zijn woord ook in ons blad gewenscht schijnt. Hij gaf deze juiste teekening, na ge constateerd te hebben dat tot hiertoe het overleg meermalen faalde: „Ongetwijfeld staat hieraan ook schul dig de opvatting, die sommigen koes teren aangaande de draagkracht van het overleg. Maar al te gaarne geloo- ven zij, dat de Regeering waar het de belangen der ambtenaren geldt,, haar bevoegdheid slechts uitoefent met me dewerking van deze laatsten. Tegen over een dergelijke, opvatting kan er slechts met den meesten nadruk op gewezen worden, dat het gemeen over leg, van hetwelk het in art. 72 der Grondwet vastgesteld formulier voor de afkondiging van wetten melding maakt, een gansch andere is dan het hier bedoelde. Integendeel uit art. 64 der Grondwet vloeit zeer heslist voort, dat de Regeering en zij alleen de be slissing in handen heeft op dit gebied. Wel verre dus van medezeggenschap uit te oefenen, ban de Commissie voor Georganiseerd Overleg slechts wen- schen kenbaar maken. Zij kan trach ten in samenwerking met de Regee ring de meest juiste, de meest billijke besluiten uit te lokken, maar aan de vaststelling daaraan deelnemen, gelijk de Staten-Generaal aan de wetgeving, is een taak, niet voor de Commissie weggelegd." De arbeidsmarkt in 1924. De Februari-aflevering van het Maand schrift van 'het Centraal Bureau voor de Statistiek bevat o.a. een overzicht van den stand der arbeidsmarkt in het jaar 1924. Wat de nijverheid betreft wordt eerst uiteengezet, dat zich na he zeer ongun stige jair 1923 gaandeweg meer ople ving is gaan aftekenen. Daarbij wordt o.a. geconstateerd, dat de beweging in gunstiger richtig in het algemeen vrij wel parallel ging met de vordering der pacificatie van Europa en de daarmede nauw samenhangende wederoplev ig van Duitschland. Met vooropstelling der verbetering wordt echter tegelijkertijd yoor oogen gehouden, dat toch nog altijd op talrijke ondernemingen te vele moeilijkheden, vaak van verschilenden aard, bleven drukken om in het algemeen reeds van het einde der malaise te kunnen ge wagen. Ook in de laatste maanden des jaars waren er nog alles bijeengenomen vrij veel fabrieken, waar de bedrijvigheid nog onvoldoende was, of voor de zooveel mogelijk op peil gehouden productie geen bevredigende afzet kon worden ge vonden. Ten aanzien van een aantal bedrijfs takken in het bijzonder kon men uit werkgeverskringen nog tamelijk wat klachten hooren over schaarschte van orders, welke een voldoende winst marge opleveren, hetgeen er op wijst dat de bedrijfstoestand tot op zekere hoogte minder gunstig was dan de bedrijvig heid (hier en daar zelfs verhoogd voor bereiking van lagere kostprijzen) zou doen vermoeden. Zooals uit de cijfer^ betreffende de arbeidsbemiddeling en werkloosheid blijkt, was in bijna alle beroepsgroepen het aantal overcomplete arbeiders in het meerendeel der maanden van 1924 min der omvangrijk dan in de overeenkom stige tijdvakken van 1923. Intusschen toonen deze cijfers mede aan, dat vooral in sommige bedrijfsgroe pen het overschot van werkkrachten nog vrij aanzienlijk is gebleven en dat er ze ker nog aanleiding is om de werkloos heid en haar bestrijding een der zorg wekkende problemen van dezen tijd te noemen. Een opmerkelijk verschijnsel was het, dat ook uit branches waar werkloozen waren, vrij vaak berichten kwamen, van een tekort aan geschoold personeel. Ook van vrouwelijke of jeugdig personeel was 't aanbod meermalen onvoldoende. Omtrent elk der onderscheidenlijke bedrijven of bedrijfsgroepen afzonderlijk bevat het overzicht de noodige bijzon derheden. Daaruit blijkt o.a., dat in den scheeps bouw weliswaar'een aantal ondernemin gen voor den bouw van zeeschepen min of meer belangrijke orders hebben weten te bemachtigen, maar dat toch de opleving voor de tegenwoordige se dert den oorlog sterk toegenomen bouwcapaciteit nog onvoldoende was. Voor de sigarenindustrie was ook 1924 een ongunstig jaar. In het eerste halfjaar kwam er eenige opleving, maar daarna trad weer achteruitgang in. Intusschen was de toestand in het Zuiden van het land minder onbevredigend (in sommige plaatsen in een aantal fabrieken zelfs drukte). Aangaande land- en tuinbouw is een verslag opgenomen, hetwelk is samenge steld door de directie van den land bouw. Daarin .wordt o.a. geconstateerd, dat wijzigingen van blijvenden aard, betrek king hebbende op de werkgelegenheid zich in den landbouw wel hier en daar voordeden, maar minder dan in den tuinbouw, waar uitbreiding van de cl tuur meer voorkomt, terwijl instensivee- ring door glasbedekking vermeerdering van werkgelegenheid met zich brengt. Ten aanzien van den landbouw werd o.a. gewezen op eenige verandering de cultuur, welke van tijdelijken aard zijn. Deze bestonden o.a. hierin, dat de teelt van hakvruchten, vooral suiker bieten, en van vlas toenam ten koste van den verbouwvan granen; hierdoor ont stond eenige uitbreiding der werkgele genheid. Op Tholen bracht uitbreiding van de uienteelt ook eenige werkverrui ming. In Utrecht legde men verschillen de grienden aan, waarvoor de grondbe werking nogal arbeidskrachten vraagt. Op den duur 2al deze cultuurwijziging echter de werkgelegenheid niet in de hand werken. Een andere factor van tijdelijk karak ter, welk op de werkgelegenheid wel eenige invloed heeft geoefend, was de weersgesteldheid. Het zeer regenachtige weer in den oogsttijd vertraagde de werk zaamheden zeer; het drogen van de oogst eischte veel zorg en gaf daardoor aan meer handen werk. Het zachte na jaarsweer liet toe, dat tot het einde des jaars buien gewerkt kon worden. Werk zaamheden welke vaak tot het voorjaar moeten wachten, konden worden ver dicht. Bij den tuinbouw is de invloed 'der weersgesteldheid geringer dan bij den landbouw. Voor de glascultuur is hij zelfs zoo goed als niet aanwezig. Voor de volle-gronds-cultuur bestond hij in eenig meer werk door den snellen groei van het onkruid bij het vochtige weer. Land- ea Tuinbouw. De melkmachine in de practijk. De heer K. N. Kuperus, te Engelum heeft, in het Friesch Landbouwblad, voldaan aan het verlangen van velen, om Ï9ls over zijn ervaringen met de melkmachine mede te deelen, welke hij nu een jaar heeft gebruikt. De resultaten hebben zijn verwachting overtroffen, want niet alleen zijn de meeste koeien in melkgift vooruitge: gaan, ook het vertgehalte is bij bijna alle gestegen. De dieren laten zich zonder uitzondering rustig melken zon der spanketting. De machine verricht het melken tot groote tevredenheid en beantwoordt volkomen aan hetgeen de fabrikanten ervan gezegd hebben. Een flinke jongen van 16 jaar kan, aldus de heer Kuperus, met vier ma chines ongeveer 28 koeien per uur melken. De snelheid van het melken hangt het meest af van dengene, die de machines bedient. Deze meet zich heelemaal tot het melken bepalen en er voor zorgdragen, dat de machines steeds op volle capaciteit kunnen door werken; hij moet dus met overleg wer ken. Het is niet practisch, een ma chine zoolang aan de koe te laten hangen, totdat zij geheel is uitgemol ken. De machine kan evenwel iedere koe tot den laatsten droppel toe uit melken. Wanneer de machine ook een uur lang aan dezelfde koe hangt, heeft dit geen nadeeligen invloed op den uier. Het is evenwel noodig, de koe zoo snel mogelijk te melken, anders wordt ze een langzaammelker. Om de beste resultaten te '6'erïikén, is het noodig, de koeien na te melken, hoewel dit riïet altijd behoeft te ge schieden; zoo b.v. Zondagsavonds, of op erg drukke dagen kan het best een keer overgaan. De laatste droppels melk verzamelen zich zeer langzaam en door de be kers neer te drukken, even voor liet afnemen, bespoedigd men het uit melken, terwijl het ook van belang is, den uier dan een weinig te mas- seeren. Het namelken heeft verder dit voor deel, dat men altijd de controle heeft over tepels en uier, terwijl de koeien aan het melken met de hand gewoon blijven. De machine werkt altijd regelmatig en pijnloos en van zeere spenen heb ben we nooit last gehad, ook niet gedurende het mond- en klauwzeer. De dieren laten zich zeer goed mel ken, al hebben ze ook nog zulke kleine speenCjés; hiervoor is de machine een ware uitkomst. .Van knoopen en stren gen in de tepels heeft men nooit last. De onderhoudskosten zijn niet hoog. Wanneer men een installatie voor 30 koeien op f2000 rekent qn daarvan IQ pcL afschrijving per jaar, dat is dus f200, dan heeft men ongeveer een idee wat een machinale melkerij kost. Het reinigen der machines is uite s gemakkelijk en eenvoudig en de z 11- delijkheid der melk is onberispelijk, wanneer de tepelhouders goed slui ten, daar deze dan hoegenaamd geen vuil doorlaten. Ook heeft de Alfa La- val melkmachine het groote vco 1 dat de stallucht absoluut niet met de melk in aanraking komt; het bacteriën- gehalte is dan ook zeer laag.- De heer A. H. Veenbaas, directeur van den Gezondheidsdienst voor vee in Friesland, heeft, blijkens een pu blicatie van zijn hand in hetzelfde nummer van het Friesch landbouw blad, verscheidene monsters mach n? al gemolken melk onderzocht en is tot dezelfde conclusie gekomen, n.l. dat de machine bij den heer Kuperus ge durende het eerste jaar bewezen heeft, dat daarmee zonder groote moeite een zeer bacterie-arme melk kan worden verkregen. Steeds zal—-de veehouder echter onafgebroken zorg dienen te besteden aan een doelmatige rein-ging van de machine. Hij zal, mits in niet te vuile omgeving uit zindelijke uiers wordt gemolken, een product van hoo- ge hygiënische kwaliteir verkrijgen. De machine heeft, volgens den heer Kuperus, ook niet na het gebruik van een jaar, eenigen nadeeligen invloed op het melken en de uiers gehad, integendeel ontwikkelen de uiers en tepels zich heel best. Schapenschurft. Op de vragen van den heer van de Bilt betreffende het nemen van maat- regelen tegen de in een deel des lands voorkomende sciiapenschurft, heeft de heer Ruys de Beerenbrouck,| minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw het volgende geantwoord: j .Het is den minister bekend, dat in| een deel van ons land, met name; Friesland en Groningen, gedurende de laatste maanden schapenschurft in] meer dan gewone mate voorkomt. De veeartsenijkundige dienst heeft; alles in het werk gesteld om de ziekte zoo spoedig mogelijk meester te wor den, waarin men thans, naar mag wor den aangenomen, is geslaagd. Het aantal nieuwe gevallen neemt, althans af, terwijl gaandeweg de oude gevallen een einde nemen, zoodat een geleidelijke vermindering der ziekte gevallen mag worden verwacht. Bovendien heeft de betrokken diens': de overtuiging, dat de ziektehaarden vrijwel alle bekend zijn, zoodat vervoer van zieke op verdachte schapen groo-' tendeels is uitgesloten. Niettemin is het gevaar, dat de ziekte door den aanstaanden, te ver wachten verlevendigden schapen (lam meren; handel zoude kunnen worden ■verspreid, niet geheel verdwenen. Met het oog hierop zijn dezerzijds reeds eenigen tijd geleden maatrege len genojzien om, aan de hand van de veemarkt verordeningen, den gemeen tebesturen te doen adviseeren, tot het instellen van verscherpt toezicht op de betrokken veemarkten ten aanzien van de aangevoerde schapen. De minister meent, dat door een en ander het gevaar voor het over brengen der meergenoemde ziekte zoo veel mogelijk is beperkt. GEMENGD NIEUWS^ Voor éen match. Naar uit New-York wordt gemeld, is het contract voor den boksmatch tusschen den wereldkam pioen zwaargewicht Dempsey en den neger-bokser Wills tot stand gekomen en wel ten bedrage van 1 millioen dollar Vorstelijke bedelaar. Het „Berl. Tage- blatt" verneemt uit Budapest, dat bij een razzia door de politie een volkomen ver waarloosden bedelaar werd gearresteerd die bij nader onderzoek der papieren prins Alexander van HohenloheThu ringen bleek te zijn. Ernstige ketelontploffing. Door een ketelontploffing in de centrale Sud-Harz te Bleichenroede is gisterenmiddag het geheele electrische bedrijf in de zuide lijke Harz gestoord. Er zijn 2 dooden terwijl 7 a 8 personen ernstig gewond zijn. Valsche munters. In den nacht van Zaterdag op Zondag is door de politie te Ettlingen, naar een Wolff-telegrafn uit Frankfort a. Main een uit Zeven per sonen bestaande valsche muntersbende gearresteerd, welke sedert Kerstmis j.l- systematisch valsche driemarkstukken met opvallend hoog zilvergehalte, met 't jaartal 1924 en het muntteeken A. en B vervaardigde. De gearresteerden zijn de graveur Her mann Essig, en diens vrouw uit Ettlin gen, voorts twee graveur-leérlingen en een electro-monteur uit Ettlingen, als mede de greveur en fabrikant Ludwig Wursler en ziji\ zoon uit Niefirn bij Pforzheim. Het aanmaken van het geld geschied de in de fabriek van Wurster te Niefern die de graveursleerlingen tot het uitge ven van het geld aanspoorde. Wurster heeft reeds tuchthuisstraf on dergaan. Hongerige wolven. De stad Vilan in de provincie Alberta werd Zondag om singeld door hongerige wolven. Een aantal plezierreizigers werd inge sloten, doch tenslotte slaagde men erin vele wolven te dioden. De reizigers kon-

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 6