CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN advertentie-prijs DINSDAG 17 MAART 1925 NUMMER T46e ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 BUREAUHooigracht 35 - Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 Gewone advertentiën per regel 221/* cent Ingezonden Mededeelingen, dnbbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. H.H. ADVERTEERDERS 20 MAART '25 Opesiag Voorjaars-Seizoen Beleefd verzoeken wij H. H. Adverteerders, de Copie voor hunne Advertentiën, tot plaatsing in het blad van Vrijdag a.s., liefst Donderdag te doen bezorgen, aan ons Bureau, Hooigracht 35. De Administratie. V Kon het niet anders? Glashelder heeft Minister Colijn in de Eerste Kamer in het debat met den heer Wibaut aangetoond, dat het niet mogelijk was de begrooting sluitend te maken zonder aan de salarissen te raken en zonder nieuwe heffingen op te leggen. Een gedeelte van het klemmende be toog, aan den indruk waarvan ook de heer Wibaut zich niet kon ontworste len, laten wij hier volgen: Om het bewijs te leveren dat, al ware 't tempo verlangzaamd, al ware een tijdperk van 2-3 jaren genomen, in stede van 1 jaar, ook dan nog de genomen maatregelen niet achterwege gelaten hadden kunnen worden, moet ik, aldus de heer Colijn, den heer Wi baut uitnoodigen er in te bewilligen, dat ik hem bij de hand neem en hem door de begrooting heenvoer, opdat wij samen de begrooting eens gaan analyseeren. Ik begin dan met voorop te stellen, dat aan de salarissen niet mocht wor den geraakt; die salarisverlaging valt af te keuren. Dat beteekent dus, dat een bedrag van 210 millioen huiten de bezuiniging moet gesteld worden. Ik neem aan, dat de pensioenen en de wachtgelden, die tot een gezamenlijk bedrag van 55 millioen op de begroo ting voorkomen, volgens den heer Wi baut ook onaangeroerd moesten wor den gelaten, omdat zij tot dezelfde ca tegorie als de salarissen behooven. Dan kom ik aan de uitgaven voor de soci ale verzekering, die uitgetrokken zijn tot een bedrag van 49 millioen. Ik heb eenig vertrouwen, dat de heer Wibaut van oordeel is ,dat ook die uitgaven niet voor bezuiniging in aanmerking komen. Ik voeg die dus bij de andere. En hoewel ik nooit gelegenheid heb gehad daarover met-den heer Wibaut van gedachten te wisselen, neem ik toch aan, op grond van wat ik in het i algemeen van zijn zienswijze weet, dat ook de post van 107 millioen ten be hoeve van den dienst van de Nationale Schuld naar zijn meening niet kan worden verminderd. Nu is er nog een andere post, en daarvan ben ik niet zoo heel zeker, al heb ik wel een vermóeden, en die betreft de uitkeeringen aan de gemeen ten, die tot een bedrag van 19 milli oen op de begrooting voorkomt. Ik heb niet gemerkt, dat de heer Wibaut van oordeel is, dai deze post zou moe ten worden verlaagd. Dan is er nog een 2 millioen uitkee- ring aan de kerkgenootschappen, en ik meen, dat de heer Wibaut ook daar aan niet zal willen tornen en evenmin aan het bedrag, dat op de begrooting voorkomt ten behoeve van de tekorten in zake de exploitatie-verliezen van den woningbouw, groot pl.m. 6 mil lioen. Als ik nu dit alles bij elkaar tel, kom ik tot een rond bedrag van 450 mil lioen, die dus buiten de bezuiniging blijven. Indien wij op de salarissen niet bezuinigd hadden, zou het cijfer van uitgaven op de begrooting op het oogenblik staan op rond. 650 millioen. en dan zou er dus overblijven een be drag van 200 millioen, waarop wij dan moesten gaan bezuinigen. Nu is dat bedrag intusschen ook weer te hoog, want daaronder zitten allerlei uitga ven, die gegrond zijn op wettelijke ver plichtingen. Ik heb dat nu niet nage gaan voor de heele begrooting, maar op het Departement van Binnen^land- sche Zaken is dat bedrag al ongeveer 7 millioen, evenals bij Waterstaat, dus als men de heele begrooting eens ging uitpluizen, zou men allicht komen op ongeveer 25 millioen, waarop men ten slotte ook niet zou kunnen bezuinigen. Als object, waarop men kon bezui nigen, blijft er dus rond 175 millioen over. Daarop moest worden bezuinigd een bedrag van 119 millioen; n.l. 138 millioen, verminderd met 19 millioen meevallers, dié we hebben gehad door-, dat we de middelen voor 1925 19 mil lioen booger hebben kunnen ramen dan voor 1924. Dat wil dus zeggen, dat alle andere uitgaven van deh Staats dienst, met inbegrip b.v. van alle wa terstaatswerken, van alles wat we moe ten doen voor onderhoud van wegen, kanalen, dijken enz., kortom van alle publieke werken, van opvoedings- en gevangeniswezen enz., tezamen zou den moeten worden teruggebracht van 175 millioen tot ongeveer 80 millioen. Mag ik nu niet de vraag herbalen, of er iemand is, die werkelijk in ge- moede meent, dat zulks mogelijk zou zijn geweest? Want alleen indien men kan aantoonen, dat het mogelijk ware geweest, beeft men aangetoond,, dat men het bad kunnen doen zonder de nieuwe heffingen op te leggen, die door den beer Wibaut werden afge keurd, en zonder de salarisverlaging. Ik ben van oordeel, dat dat niet kon Niet alleen omdat er niemand is ge weest, die gezegd beeft boe het wel kan, maar omdat het niet kan uit zich zelf, omdat het niet kan in 2 jaren noch in 3 jaren, omdat het eenvoudig nooit zou kunnen." Dit laatste is ten slotte van alle kan ten toegegeven. Er is in de Staten-Generaai niemand opgestaan die een ander en '#3ter dek kingsplan kon aangeven. Het financieele beleid van Minister Colijn bleek onaantastbaar. Het kon inderdaad niet anders. STADSNIEUWS. Hoogheemraadschap Rijnland. In verband met bet bericht in de pers omtrent bet dezer dagen door de vereenigde vergadering van bet hoog heemraadschap van Rijnland genomen besluit tot verbetering der waterinla- ting en versterking der bemaling te Gouda, deelt men ons bet volgende mede: De beteekenis van dit besluit is, dat Rijnland volledige medewerking geeft aan de provincie Zuid-Holland ter za ke van baar plannen tot verbetering van den scheepvaartweg Rotterdam Gouda-Amsterdam. Wanneer die plan nen tot uitvoering komen, zal Rijnland op grond van het thans genomen be sluit, overgaan tot bet door de provin cie nieuw te graven verbindingskanaal tusschen IJsel en Gouwe, buiten de be bouwde kom der stad Gouda om. Het nieuwe gemaal zal komen te staan op de plaats, waar ook de nieuwe inlaat- sluis is ontworpen. Door bet stichten van dat nieuwe ge maal zullen voortaan hooge Gouwe standen kunnen worden voorkomen en zal dientengevolge de schutsluis te Gouwesluis kunnen verdwijnen, waar mede de scheepvaart ten zeerste zal zijn gebaat. Alleen een keersluis zal te Gouwesluis worden gemaakt, maar deze zal slechts in geval van calami teit behoeven te worden gesloten. Met bet bouwen van een nieuwe inlaat- sluis wordt beoogd, de inlatingsmidde- len van Rijnland aanmerkelijk te ver sterken. St. Radboudstichting. In bet gisteren verschenen Staats blad no. 54 is opgenomen een Kon. be sluit van den 2den Maarrt 1925, tot aanwijzing, overeenkomstig artikel 70 der Hooger Onderwijswet, van de Sint Radboud-Stichtig, gevestigd te Utrecht als bevoegd om bij de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijks universiteit te Leiden een bijzonderen leerstoel te vestigen. Hildebrand-avond. Wij vestigen de aandacht van onze lezers op de in dit nr. voorkomende ad vertentie van den „Hildebrand-avond". Waar reeds meerdere malen Hilde- brana-avonden in onze stad zijn gehou den, die zoo uinemend geslaagd zijn, kunnen wij om tweeërlei redenen onze lezers opwekken vooral dezen avond bij te wonen en dus nu al reeds 27 Maart vrij t6 houden! Ie om het kunstgenot dat deze avond zal verschaffen, omdat we nog van vroeger weten, op welke uitne mende wijze de bekende stukken uit de Camera door deze dillettanten club zijn opgevoerd, en lest best om het goede doel dat deze avond beoogt, nl. het uit zenden van zwakke kinderen naar C'nr. gezondheids- en vacantiekoloniën! Wij raden u aan, voorziet U tijdig van plaatsbewijzen! De Wethouder van Onderwijs zal morgen (Woensdag)-middag geen spreek uur houden. W- F. v. \V. heeft gistermiddag in een dronken bui een spiegelruit vernield van D. in de Groenesteeg, mitsgaders een spiraalveermatras. die voor den winkel stond uitgestald. Aangehouden is een gesignaleer de, G. A. B. uit Amsterdam, die nog 13 dagen hechtenis moet ondergaan. BINNENLAND. De Koningin en de Prins te Genève. Zondagochtend aldus wordt aan het Hdbl. geseind, gingen de Koningin en de Prins met hun gevolg bij ds. Frank' Thomas in de Victoriahall ter kerke. Deze gevierde redenaar heeft de na tionale kerk verlaten en preekt in deze zeer mondaine concertzaal, daar hij meent aldus publiek te bereiken, dat geen kerken bezoekt. De altijd actueele onderwerpen zijner origineele predicaties worden steeds tevoren aangekondigd. Ditmaal was het „Het Koninkrijk Gods komt". Als teeken daarvan ziet hij den Volken bond. Sceptisch zijn omtrent Volken bond noemt hij misdaad. Het Int. Arbeidsbureau, dat het ideaal van 'den God van den arbeid verwezenlijkt, het Roode Kruis, de Y. M. O. A„ de toe nadering der kerken, Ghandis idea lisme, China's .Christianiseering door generaal Feng, zijn teekenen van het komend Godsrijk. De predikant zinspeelde in harte lijke woorden op de aanwezigheid der Koningin. Mile Sauvin bracht eenige liederen ten gehoore. De vorstelijke bezoekers hadden plaats genomen temidden van het par terrepubliek, zoodat zij aanvankelijk on opgemerkt bleven, behalve voor de talrijke leden der Hollandsche kolonie. Na afloop van den dienst keerden zij te voet door de besneeuwde straten naar hun hotel terug, gevolgd door een groote menigte onbescheidenen. Daarop maakten Koningin en Prins, ditmaal door niemand herkend, een wandeling langs de kaden. 's Middags deed de Prins een auto tocht met consul Van Notten, daarna met de Koningin, 's Avonds dineerden de gezant Doude van Troostwijk en de consul bij het koninklijk echtpaar in hun particuliere vertrekken van het Hotel des Bergues. Zaterdagmiddag had de Prins het stadhuis bezocht ter raadpleging van de archieven betrekkelijk het verblijf alhier van zijn overgrootvader, die het Geneefsch burgerrecht verwierf. Na den autotocht door het kanton maakten de Koningin en de Prins nog een wandeling door de oude stad. be zichtigden de kathedraal^ en winkel den. De Koningin en de Prins zijn Maan dagmorgen elf uur uit Genève naar ;Sierre vertrokken. Uit Genève wordt nog aan het Hdbl. geseind De Koningin en Prins Hendrik' wan delden gistermorgen, al winkels kij kende, naar het station, waar de con- su) de heer Van Otten, ds. Frank Thomas en zeer veel belangstellenden zich voor het salonrijtuig verzameld 'hadden: De gezant Doude van Troost wijk vergezelde de hooge gasten. Bij het langzaam wegrijden van den trein riep het wuivende publiek: „Vive la Reine" en „Leve de Koningin waarop de Koningin terugwuifde en de Prins het raampje neerliet en eenige woorden van "dank sprdk. De Koningin heeft, door Kaar groo ten eenvoud, zich hier groote popu lariteit verworven. Zij heeft zich ook zeer voldaan over het bezoek verklaard Het incognito is ten strengste be waard. Niet alleen werd het secre tariaat van den Volkenbond niet be zocht, ook niet door den Prins, op wiens particulier bezoek half en halt gerekend was, maar de Koningin heeft zelfs niet de geringste aanra king met wie dan ook uit Volken- bondskringen gehad. Zij heeft hier trouwens niemand ontvangen behalve den gezant, den consul en den pre dikant. De vorstelijke gasten blijven tot Vrij dag te Sierre ip. het hotel Chateau Bellevue en vertrekken dan over Lau sanne, Neuchatel en Bazel naar Ne derland. Het Zwitsersche telegraafagent- schap meldt uk Bern, dat ons Ko ninklijk echtpaar met gevolg te Sierre is aangekomen. De datum der verkiezingen. Zooals men weet, zegt de M a a s b. moet volgens wettelijk voorschrift de verkiezing voor de Tweede Kamer plaats hebben binnen 45 dagen na de candidaatstelllng, welke aan d. datum van 19 Mei is gebonden. De uiterste datum voor de Kamer verkiezing is dus 3 Juli. In verband met de vele werkzaam heden, welke tusschen candidaatstel- ling en verkiezing moeten geschieden, wordt de datum voor de verkiezingen zoo laat mogelijk gesteld. Bovendien wordt voor den verkiezingsdag de voorkeur gegeven aan den Woensdag, opdat met zoo weinig mogelijk hinder voor het onderwijs gebruik kan wor den gemaakt van schoollokalen als stembureaux. In verband met een en ander ligt het, naar wij vernemen, in de bedoe ling der Regeering den datum van de verkiezingen te bepalen op Woensdag i Juli. De Kamerverkiezingen. Naar de Ned. verneemt, hebben de In de Christelijk Democratische Fede ratie samenwerkende partijen op de in te dienen candidatenlijst voor de komende kamerverkiezingen als no. één aangewezen, den heer A. P. Staal man te Driebergen, oud-lid der Twee de Kamer. De overige plaatsen worden over de verschillende partijen verdeeld, met dien verstande dat no. 2 wordt aange wezen door den Chr. Dem. Bond. De „Nieuwe Platteland - in een algemeene vergadering van den Plattelandersbond met de heeren A. Braat en A. van der Hoven de volgen de personen zijn candidaat gesteld voor het lidmaatschap van de Tweede FEUILLETON. In 's levens branding (Uit het Engelsch)). 63) Zelfs zijn moeder merkte de veran dering op, weinig als zij anders oog had voor zulke dingen. De belangstel ling van mevrouw Wybum in het le ven en de wereld was bijna geheel uit gestorven. Zij had niets meer overge houden om voor te leven. Haar geloof en hoop en eerzucht waren met één enkelen slag vernietigd, en zij had de kracht niet, zich bovende ramp te verheffen. Douglas deed zijn best haar op te wekken. Maar hij .wist niet, hoe veel het oude voor haar was geweest; .hoe trotsch zij er op was, de voor vechtster te zijn van een nieuwe gods- idien9tige beweging. Zoo wist hij odk niet, hoe vreeselijk de slag was, die haar getroffen had. Het scheen h,aar voor 't oogenblik, dat alles vernietigd was, en een tijdlang was zelfs God slechts een naam voor haar. Maar langzamerhand begon haar geestkracht weer terug te keeren, en zij begon alles in te zien met een hel derheid, die haar ontbroken had in de dagen van haar trots en voorspoed. Maar het leven had niet langer eenige aantrekkingskracht voor baar. Zij was thans te oud om de fouten van vele jaren te herstellen. Zij wilde van de aarde verdwijnen en vergeten worden. Op zekeren avond, terwijl zij Dou glas gadesloeg, die hard zat te wer ken, zeide zij, na een lang stilzwijgen: „Gij schijnt hard te werken, mijn jongen." „Neen, niet hard, moeder. Het is een arbeid der liefde." „Is het voor de courant ,dat ge schrijft?" „Neen, moeder, ik schrijf een boek." „Ach, jongen, dat probeert tegen woordig bijna iedereen." „En toch is er plaats voor nog een", zeide hij lachend, „ten minste, dat hoop ik." „Maak er een goed boek van", zeide zij. Wees niet cynisch en afbrekend, en omdat ik dwaas ben geweest, laat u dat niet bevooroordeeld maken." „Ik zal mijn best doen, moeder." „Als ik een boek kon schrijven", ging zij voort, „dan zou het zijn over „Dingen, die blijven." In het eerst dacht ik, dat alles vernietig-d was; 'maar he>t is niet zoo, mijn jongen. Er zijn eenige dingen, die vast staan als een rots." „Ik geloof u, moeder.*' 0„ Douglas,, ik heb u zoo verkeerd beoordeeld en behandeld. „Het heeft mij geen kwaad gedaan, moeder." „God, in Zijn goedhslid, maakt de draden weder recht, die ik verward heb. Wees altijd nederig en eenvoudig, Douglas." „De wijsheid komt" tot sommigen on zer zeer laat. Ik dacht eenmaal, dat ik alles wist, en dat al de anderen dwa zen waren. Wij moeten zeer veel lee- ren, mijn jongen, om in te zien, hoe dwaas wij zijn. Denk vriendelijk over mij, als ik heengegaan zal zijn.' „U zult nog in vele jaren niet heen gaan", zeide hij. Zij glimlachte droevig, en antwoord de toen, na een lang stilzwijgen: „Ik nader mijn einde, jongen. Soms denk ik, dat ik gaarne zou blijven leven, om u lief te hebben; maar het is te laat. Wat kunt gij geven om de liefde eener oude vrouw? Toen gij een kind waart en smachttet naar mijn liefde, verhardde ik mijn hart tegen u, en was ik bevreesd u eenige liefde te too- nen, uit angst, dat God toornen zou. En nu nu ach, dit is ook mijn smart." En zij boog haar hoofd en zweeg. Gedurende de paar volgende weken had Douglas het zoo druk, dat het hem niet opviel, dat zijn moeder voortdu rend zwakker werd. Zij leek ongeveer hetzelfde als altijd, en daar zij niet klaagde, dacht hij, dat zij zich wel voelde. Zijn boek vorderde langzaam, want slechts nu en dan kon hij een uurtje vinden om er aan te wijden. Toch vorderde het, terwijl hij er steeds meer belangstelling voor begon te voelen en dat op zichzelf vond hij een zeer goed teeken. Tot dusver had hij nog niet ontdekt waar Floss Gresham woonde. Het adresboek hielp hem niet. Er waren Upton's Greeham's zonder tal, en ze allen op te zoeken om eindelijk de goede te vinden, was een onbegonnen werk. Hij moest een ontmoeting aan het toeval overlaten. Groot als Londen was, kwamen de menschen elkander toch ieder oogenblik tegen, daar er toch hoofdstraten waren, waar ieder op zijn beurt al eens doorkwam. Indien hij zijn oogen dus maar open hield, zou hij haar te avond of te mor gen wel eens tegenkomen, dacht hij. En toch gebeurde dit niet, zoodat hij na eenigen tijd tot de overtuiging kwam, dat zij niet te Londen woonde, en dat het heel toevallig zou zijn, in dien hun wegen elkander weer kruis ten. Maar de jeugd geeft de hoop niet spoedig op, en de liefde lacht over het woord „onmogelijk", en hoewel Dou glas' verstand hem zeide dat het dui- J zend tegen een was, dat hij Floss "ooit j weder ontmoeten zou, bleef hij steeds l op den uitkijk en zeide in zijn hart:1 „Wij zullen elkander wederzien." In die dagen sprak hij den majoor; nooit. Hij had gehoord, dat de majoor; zelfs huwelijksplannen had, en met' veel ijver het hof maakte aan een jon- ge dame. En daar de majoor even voor de slotcatastrophe hevige ruzie metj zijn zuster had gehad, bemoeide hij^ zich niet verder met haar zaken en be-1. kommerde hij er zich niet over, wat» er van haar geworden was. Hij hoorde; toevallig, dat zij haar intrek bij haar; zoon had genomen, en met die inlich ting was hij volkomen tevreden. Zoo ging de warme zomer voorbij, en de herfst brak aan en maakte plaats voor den winter, die op zijn beurt het veld moest ruimen voor de lente. Douglas had gedurende al dii maanden met onvermoeiden ijver ge werkt, en begon juist de vruchten van zijn arbeid te plukken. In het kantoor van „de .Boodschapper" werd hij zeer op prijs gesteld, en hij werd bevorderd met een flinke verhooging van salaris. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1