CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Amsterdamsche Anthraciet Mij. Heerensingel 34-35 Belangrijkste nieuws in dit Nummer NUMMER T464 ABONNEMENTSPRIJS ADVERTENTIE-PRUS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per week i 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Gewone advertentiên per zegel 22Va cent Ingezonden Mededelingen, dubbel tarieL Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiên bij vooruitbetaling van ten Hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. BUREAU: Hooigracht 35 - Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox20 btt nummer Beslaat uit Mi Biadeo. EERSTE BLAD. V De ongelijke porties. De socialistische levensvisie, schreef indertijd een der rood© propagandisten in „Het Volk" is deze dat men in al hetgeen iemand meer bezit of meer ge- #niet dan zijn broeder onrecht ziet. Dit schijnt ons juist opgemerkt. En de socialistische propaganda is er geheel op gericht deze „levensvisie" ingang te doen vinden en stelselmatig haat en afgunst te kweeken bij de massa. Deze kapitalistische maatschappij is slecht, ellendig slecht, maar straks komt de socialisatie en dan het socia lisme, en dan zal het alles anders worden.. Zou het waar zijn? In Rusland heeft men getracht deze socialistische levensvisie te verwezen lijken, met het resultaat door Clinge Doorenbos in de T e 1 e g r. aldus ge schetst: Jantje vroeg in eens aan tafel: Wat is communisme, pa! Pa, die 't duidelijk uit wou leggen Dacht een oogenblikje na. Doorgaans is er niets te eten In een Communistenrijk: Ieder burger krijgt zijn portie, Alle porties zijn gelijk. De practijk heeft gesproken. De waanzinnige droom is vervlogen. En de sociaal-democraten, die zich niet ontzien in hunnè propaganda de socialistische „levensvisie" te besten digen, spreken zich in hunne officieele geschriften heel wat voorzichtiger en verstandiger uit. Zoo schreef nu ruim een jaar gele den de heer Wibaut: De socialistische voortbrenging zal uiterlijk veel gelijkenis hebben met de kapitalistische. In de socialistische zal, evenals in ie kapitalistische, eer meerder dan minder de techniek tot haar hoog ste uitleving komen. In de socialistische voortbren- zal als onafwendbaar gevolg van de uitleving der techniek van een groot aantal werkers in de voortbrenging de dagelijksche arbeid even eentonig zijn, als hij ooit in het kapitalisme is geweest. In de kapitalistische voortbren ging zullen, evenals in de kapitalis tische, leiders en volgers zijn. Op de plaats van de leiders zullen wij de allergeschiktsten, de allerbekwaam- sten hebben te brengen, die er zullen bestaan. Met groote verantwoorde lijkheid en met groote zelfstandig heid die door deze verantwoordelijk heid wordt geboden. In de socialistische maatschappij dus ook de eentonige dagelijksche ar beid. In de socialistische maatschappij ook de leiders en de volgers. In de socialistische maatschappij ook de ongelijke porties. Dat is opzichzelf niets nieuws. Maar het kan toch geen kwaad deze uitspraak nog eens in herinnering te brengen. STADSNIEUWS. Evangelisatie in België. De samenkomst in de Hooigracht- kerk, waar de heer J. Dols uit Brus sel zou spreken, gaat vanavond niet door, doch is verzet op morgen (Dins dagavond, zelfde tijd en plaats. Gemeenteraadsverkiezing. Ter voorziening in de vacature W. van den Heuvel (S.D.A.P.) werd heden door het Centraal Stembureau gekozen verklaard als lid van den ge meenteraad de heer P. J. Vredeveldt, afdeelingschef bij de N. V. Sijthoffs Uitgevers Maatschappij. Naar „Het Volk" meldt, zal de heer Vredeveldt zijne benoeming niet aan nemen, daar hij voor de vervulling van het raadslidmaatschap geen toestem ming kan krijgen van zijn patroon. Opvolger op de lijst is nu de heer H. J. Schüller. Kamerkieskring „Leiden". Wij vestigen de aandacht onzer anti revolutionaire mannen en vrouwen op de in dit nummer voorkomende ad vertentie, betreffende de vergadering van afgevaardigden der Kiesvereeni- gingen in d. Kamerkieskring „Leiden" welke op Woensdag 18 Maart a.s. in Pulchri Studio, Lange Voorhout Den Haag, zal worden gehouden. De morgenvergadering is van huis- houdelijken aard, in de middagverga dering spreekt de heer Mr. H. B ij 1 e- v e 1 d over: Donkere wolken gou den verschiet en de heer R. A. den Ouden, over: Het verband tusschen Kies vereeniging en Prop. club. Beide vergaderingen zijn voor leden der Antirevolutionaire Kiesvereenigin- gen toegankelijk, op vertoon van een witte kaart, welke kaaiden te beko men zijn bij de vereenigingssecreta- rissen. De actie tegen het B. A. De afdeeling van de S.D.A.P. besloot de actie tegen het Burgerl. Armbest. in samenwerking met den Bestiiur- dersbond voort te zetten. In verband daarmede heeft de de heer Oostveen, oud-lid van den Gemeenteraad, die als Soc. Dem. in het Armbestuur zitting had en die zich omdat hij beter in staat is over het optreden van het B. A. te oordee'len, met deze actie niet kan vereenigen, als lid van de S.D. A.P. bedankt. Ned. Natuurhist. Vereeniging. De afdeeling Leiden der Nederland- sche Natuurhistorische Vereeniging wil in navolging van enkele andere afdee- lingen, die daarmede veel succes heb ben gehad, ook de bioscoop als middel bezigen om kennis aangaande de natuur te verbreiden en heeft daartoe een op Woensdag 18 Maart a.s. in het Rejo- RECLAME. - TELEFOON 1523 - Prima Brandstof Verzegelde Zakken theater te houden film-voorstelling in elkaar gezet. Het programma bevat een groote ver scheidenheid. Spookachtige inktvisschen, met hun menschachtige oogen en hun vangar men met zuignappen openen de rij, ge volgd door giraf en rhinoceros roodborst en krekel. Hoe des ochtends de bloemen ontluiken en s avonds weer sluiten, wordt in versneld tempo op het doek ge bracht. Dan volgt een interessante opname met betrekking tot het leven van de mpt. Een lange film geeft het zoo bij uitstek belangwekkende leven der bijen weer. De merkwaardige dierenwereld vkn Australië is vertegenwoordigd door een paar vogelsoorten: emu en casuaris, maar ook door de kangeroe's, die met hun grappige sprongen voor een ko misch nummer zorgen. Het gedartel van waterbewoners uit vreemde gewesten en het gespring van een brulvorsch zal evenzeor met nalaten de aandacht te trekken. Kortom: op éen middag of avond zien wij tafereelen uit de levende natuur van allerlei deelen onzer aarde. Een zooge naamde teekenflim zorgt voor afwisse ling. Het bestuur der afdeeling hoopt, dat een druk bezoek zal toonen, dat men hier ter stede er evenzeer als elders prijs op stelt, aldus eens het een en ander van het wondere leven van planten en dieren te kunnen aanschouwen. De toestand van Mr. Schokking. De toestand van mr. Schokking blijft op één hoogte, naar „De Nederlander" meldt. Hoewel er geen achteruitgang valt te constateeren, kan van bepaal den vooruitgang nog niet gesproken worden. Verbreeding Lage Rijndijk; Ingediend is een wetsontwerp, hou dende verklaring van het algemeen nut der onteigening van perceelen, erf dienstbaarheden en andere zakelijke rechten, noodig voor de verbreeding van den Lage Rijndijk alhier. De Lage Rijndijk is aan de zuidzijde geheel bebouwd, terwijl de bebouwing aan de noordzijde voortdurend in oos telijke richting wordt uitgebreid. Door deze steeds voortgaand uitbrei ding zal het verkeer op dien dijk, dat nu reeds vrij druk is te noemen, in de toekomst, nog vermeerderen. Om deze reden wenscht de gemeente dien weg tot 15 m. te verbreeden. Van éen der perceelen, benoodigd voor de hiervoor vereischte werken, is de eigendom niet bij minnelijke schik king kunnen worden verkregen. Der halve strekt dit wetsontwerp om te verklaren dat het algemeen nut de ont eigening ervan ten behoeve van die werken vordert. Tninderspatroonsvereeniging. De vorige week vergaderden de le den van de Leidsche Tuindenspatroons vereeniging onder leiding van den, heer A. de Graaf, in verband met het feit, dat deze Vereen, op 31 Maart a.s. de veiligloods zal moeten verlaten. Na breede bespreking werd bij hoof delijke stemming uitgemaakt dat geen bemiddelingspogingen zullen worden aanvaard en dat de vereeniging zelf standig zal blijven voortwerken. Het bestuur werd machtiging ver leend om zoo spoedig mogelijk stap pen te doen, opdat de plaatsing van een nieuwe veilingloods tegen 1 April a.s. zou zijn verzekerd. Met het oog op den korten tijd, waarin de vele werkzaamheden tot voorbereiding der nieuwe veiling moeten worden ver richt, werd op verzoek van het bestuur een commissie van drie leden uit de vergadering benoemd, die het dage- lijksch bestuur zal bijstaan. Schermen. Het Hoofdbestuur der Cbr. Gymnas tiek en Schermvereeniging „D.O.S." is voornemens het schermen opnieuw in hare vereeniging in te voeren. Doch nu niet als onderafdeeling der gymnastiekafd., doch als eene, welke geheel zelfstandig naast de andere af- deelingen komt te staan. Om als lid tot deze afdeeling te kun nen toetreden is het nu niet meer noo dig eerst van een der andere afdeelift- gen lid te zijn. De verschillende klassen zullen naar geoefendheid en leeftijdsgrens inge deeld Worden, Aan het hoofd dezer afdeeling zal iemand komen, welke zich op het ge bied der schermkunst een zeer goeden naam heeft weten te verwerven. Zij, die het voornemen hebben als lid dezer afdeeling te willen toetreden, kunnen nu reeds zich als.lid opgeven aan het adres van den secretaris van het Hoofdbestuur, Garenmarkt 13. DAMMEN. Leidsche Damvereeniging. Stand van den winterwedstrijd. gespeelde punten partijen B. Slegtenhorst 8 4 J. Oudshoom Sr. 18 13 J. Vermeulen 16 8 W. J. v. d. Voort 14 8 J. v. d. Meij 10 12 W. H. Oudshoom 3 10 L. K. v. d. Vlist 17, 10 C. Teunissen 10 14 C. Lepelaar 2 10 P. v. d. Stel 6 15 A.s. Donderdag betrekt bovengenoem de vereeniging haar nieuw clublokaal, Breestraat 157, lunchroom Bernsen. Lief hebbers van het damspel worden uitge- noodigd eens kennis te komen maken. Burgerlijke stand. Ondertrouwd: P. H. v. Thiel, jm. 29 j. en W. Westerbaan, 25 j; J. Paddist, jm. 20 j. en S. J. Prins, jd. 20 j; P. Azier, jm. 22 j. en M Stavleu, jd. 20 j; J. J. Boon, jm. 26 j. en A. Oostveen. Binnenland Benoeming raadslid te Leiden. Vereen. Raden van Arbeid. Bezoldiging tijdelijke ambtenaren. Buitenland. De zitting van den Volkenbondsraad gesloten. Belangrijke besprekingen te Parijs. Communistische relletjes te Hallo en Berlijn. Hevige orkaan boven Japan. jd. 26 j; C. J. M. Boom, jm. 24 j. en E. W. C. van Kerkhof, jd. 25 j; W. Rijs- dam, jm. 21 j. en M. Vet, jd. 23 j; J. M. Seriier, jm. 27 j. en S. Zwanenburg, jd. 24 j; J. J. Huizing, jd. 23 j. en H. M. S. de Goederen, jd. 23 j; E. van Beijnum, 31 j. en B. E. van Essen, jd. 30 jr. Érnstig ongeluk. Zaterdagmiddag gebeurde op den Hoogen Rijndijk, ter hoogte van de Rijndijkstraat een vrij ernstig ongeluk J. H., een wielrijder, die de Rijndijk straat wilde inrijden, moest even wacli ten voor een groep renners, die in ta- melijken gang per race-rijwiel passeer den. Een van hen, Willem M., vanhier verkeerde in de meening, dat H., die met zijn fiets dwars op den weg stond de Rijndijkstraat wilde inrijden, waar om hij een zwenking maakte naar den anderen kant, met de bedoeling, om achter H. heen te rijden. Deze bleef echter op z'n plaats, met het gevolg dat M. tegen den ander opreed, en met rijwiel en al voorover sloeg, waarbij hij met het hoofd op de straat terecht kwam. Met een ontvelling aan 't hoofd en een lichte hersenschudding werd hij op advies van dr. S. van den Eer- ste-Hulpdienst per politie-brancard naar zijn woning overgebracht. Naar de meening van den geneesheer be-1 stond er geen direct levensgevaar. Zondagavond om kwart voor ze ven hebben eenige brandweermannen een schoorsteenbrandje gebluscht ten huize van de Wed. A. H. aan het Utrechtsche Jaagpad. Oorzaak was waarschijnlijk eenig schoorsteenvuil dat aan 't gloeien was geraakt. Schade werd niet aangericht. W. D. heeft er zich ter bestemder plaatse over beklaagd dat hij gisteren door den caféhouder K. is mishandeld. Zaterdagmiddag om twaalf uur slipte op de Hoogewoerd ter hoogte van het filiaal van de Melkinrichting j De Landbouw het motorrijwiel van den heer J. W. de R., waardoor het' voertuig het trottoir opreed en terecht- j kwam in de glasruit van de deur van 1 genoemden winkel, die den aanval be grijpelijkerwijze niet bleek te kunnen weerstaan. Tegen den 19-jarigen M. W. B. te Voorschoten is een klacht Ingediend FEUILLETON. En 's levens branding (Uit het Engelsch)). 61) „Ik geloof, dat u ook de echte vrouw ontdekt heeft?" Dat dacht ik eerst, en later twijfelde ik weder. De oude vrouw verzekerde mij zoo stellig, dat ik mij vergist had." „Welnu, mevrouw David luisterde 't gesprek af, en dat was het, wat haar op Donderdagmorgen naar de kerk toe bracht, en zij bijtijds was om het huwe lijk te verhinderen,,. „En wat is er van David geworden? „O, ongeveer zes maanden geleden, toen hij uit de gevangenis ontslagen werd, heeft zijn vader hem en zijn vrouw naar Australië geëxpedieerd om daar het leven opnieuw te beginnen.'- Een tijdlang zwegen beiden. Douglas nam weder plaats op de bank, en ver wonderde er zich over, dat hij zich zoo zwak en uitgeput gevoelde. Hij vergat, dat hij sedert den morgen niets had gegeten. John Sugden stak een sigaar aan en zette zich naast Douglas neder. Het park was op dit oogenblik bijna verla ten. Doch al ware het overvol geweest Douglas zou er niets van gezien heb ben. Hij vertoefde met zijn gedachten weder in Deeping zijn hart was ver vuld van nieuwe hoop. „Een sigaar, Wyburn?" Die vraag bracht hem weder tot zich zelf. „Gaarne". „Zeg eens, Wyburn, gij ziet er niet al te best uit. Hebt gij te hard ge werkt?" „Dat kan wel. Waar, zeidet ge ook weer, dat juffrouw Gresham was heen gegaan?" „Ik herinner mij niet, dat ik daar iets over heb gezegd. De waarheid is, dat ik niet weet, waar zij is heenge gaan". „Woont zij niet meer te Deeping?" „Ik geloof niet, dat zij of de dokter te Deeping gezien zijn, sedert dien ge- denkwaardigen Donderdag. 'Men ver telt, dat zij den volgenden morgen op reis zijn gegaan en daarna in Londen zijn gaan wonen. Evenals gij, Wyburn, schenen zij verlangend, Deeping te ver geten". Maar Douglas hoorde die laatste op marking niet. Hij werd bestormd door duizenderlei gedachten en in den geest vertoefde hij overal, behalve in het Park. John Sudden sprak nog verscheide ne minuten voort, maar Douglas ant woordde niet, om de eenvoudige re den, dat hij hem niet hoorde. Toen stond Sugden op en zeide lang zaam: „Ik moet naar het kantoor te rug." Douglas schrikte op en zag hem vragend aan. „Ik heb u, geloof ik, nog niet verteld", ging Sugden voort, dat ik tot redacteur van „De Boodschap per" ben benoemd. Dat is natuurlijk de reden, dat ik hier woon." „Neen, dat wist ik niet. Ik feliciteer u." Douglas vroeg zich af, of zijn vriend hem zou kunnen helpen, doch hij had den moed niet het te vragen. Hij kon er niet voor uitkomen hoe slecht het hem gegaan was; hij kon honger en gebrek lijden, maar hij kon geen lief dadigheid inroepen. „Nu, goeden dag, Wyburn. Het doet mij erg veel pleizier, dat ik u terugge vonden heb. Ik hoop dat wij elkander heel veel zullen zien." „Dag Sugden". Zoo gingen zij van een. Douglas zag zijn vriend weg wandelen in den schit terenden zonneschijn, toen ging hij met een zucht weder zitten en staarde de huizen tegenover hem aan. HOOFDSTUK XXV. Douglas boek. Floss Gresham is vrij. Dat was Dou glas' eenige gedachte. Voor 't oogen blik was hij niet bezorgd over zich zelf. Hij vergat zijn honger, vergat zijn teleurstellingen vergat in één woord alles. De wetenschap, dat Floss niet aan David Sutcliffe geketend was, be vredigde op het oogenblik al zijn wen- schen. „Ik moet haar vinden", sprak hij bij zichzelf. „Ik moet mijzelf harer waard maken, en ik moet haar eenmaal de mijne noemen. En een blijde glimlach verhelderde zijn gelaat, zooals er me- nigen dag niet op te zien was geweest. „Zij zeide eens, dat Ik iets goeds tot stand zou brengen", mompelde hij bij zichzelf, terwijl zijn oogen glinsterden „En dat zal ik ook. Om harentwil, zal ik" „Neem mij niet kwalijk, Wyburn" Douglas schrikte bij het vernemen der bekende stem. Sugden was weder teruggekeerd. „Ik weet niet wat voor betrekking ge hier om handen hebt, maar ik zou u gaarne aannemen als medewerker aan „de Boodschapper." Douglas sprong overeind. „Niets kon mij meer genoegen doen", zeide hij. „Schikt het u, nu mee naar het kan toor te gaan, om het een en ander te bespreken?" Toen Douglas dien avond den weg naar huis insloeg was hij in de opge- wektste stemming. Eindelijk had hij een vaste betrekking gekregen; en hij en zijn moeder konden thuis onbe zorgd leven. Ook zou hij nu zijn boek kunnen schrijven. Daarvan was hij1 overtuigd. Hij had eindelijk de aan sporing en inspiratie ontvangen, waar hij op gewacht had Waar hij ook heen keek, schenen hem een paar bruine oogen toe te lachen en de lucht scheen vervuld van de echo van Floss Gres- ham's stem. Zoolang hij slechts zichzelf had om voor te werken, kwam niets er erg op aan. Ten opzichte van geld was hij al tijd vrij onverschillig geweest, en zelfs d.e tegenwoordigheid zijner moeder wekte in hem geen grooter eerzucht op dan genoeg te verdienen om in al haar behoeften te kunnen voorzien. Maar reeds de mogelijkheid van be antwoorde liefde veranderde alles. Om Floss Greshanr te winnen, was hij be reid alles te doen, durfde hij alles. Geen weg was te moeilijk als haar hand in de verte wenkte; geen strijd tc zwaar als zij de prijs zou zijn. Seder- het oogenblik, dat hij gehoord had dat Floss Gresham vrij was, was hij als een ander man geworden. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1