CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN advertentie-PRIJ Belangrijkste nieuws in dit Kumn Se JAARGAWB' ■VRIJDAG 13 MAART 1325 NUMMER 14® NIEUWE LEIDSC ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per week .......f 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Dit iiüiiiüier bestaat uit ME Bladen. EERSTE BLAD. - V De Zomertijd. Aan den strijd om den Zomertijd is dan nu een einde geokmen. Met vrij groote meerderheid werd het door de Regeering ingediende voor stel tot afschaffing van dezen uit de crisisdagen afkomstigen maatregel door de Tweede Kamer aangenomen. Overijld is men hierbij niet te werk gegaan. Er is gewikt' en gewogen en het voor en het tegen is van alle kanten be keken. De zoogenaamde zomertijd had on getwijfeld enkele voordeelen. Hij gaf een niet onbelangrijke licht- besparing, terwijl dank zij de vrij dwa ze gewoonte van velen om van den nacht den dag te maken, meer van hit zonlicht genoten werd. Maar daartegenover stonden ook ern stige nadeelen, die vooral op het plat teland werden gevoeld en daar groot ongerief veroorzaakten. Dit werd tenslotte vrij algemeen er kend en daarom besloot' de Regeering den knoop door te hakketv/eri de af schaffing voor te stellen;, aam -welk voorstel do Tweede Kamer hare goed keuring h&rhtte. En er is reden om te veronderstel len dat de Eerste Kamer dit voorbeeld zal volgen. Voor het platteland is dit besluit, dat van practischen zin getuigt, een felicitatie waard. V Vergissingen. De Sociaal-Democraten zijn sterk in het maken van vergissingen de laat ste jaren. Met name de heer Schaper, begint op dit gebied een zekere vermaard heid te krijgen. Zooals.aan alle.terzake kundigen be kend is zijn de militaire uitgaven voor Oorlog en Marine samen, geraamd op i 98.517.22. Dit was echter voor den heer Scha per geen beletsel cm eerst in open bare vergaderingen en daarna in ech rede door hem als fractieleider in de Tweede Kamer te verklaren, dat voor de militaire departementen een be drag van 150 millioen was uitgetrok ken. Dit was# geen verspreking zonder meer neen, zijn geheele betoog was op deze foutieve voorstelling gebouwd. En eerst toen hij van alle kanten op deze fout opmerkzaam was gemaakt, kwam de heer Schaper er toe zijn fout te er kennen. Hij had, zoo verklaarde hij, in der haast de cijfers van Waterstaat voor Oorlog genomen. En hij voegde er ter verontschuldi ging aan toe, dat zulk een vergissing zelfs een weesmeisje kan overkomen. De heer Schaper heeft gelijk. Een weesmeisje zou zulk een fout kunnen maken. Maar bij een fractieleider is ze niet wel verdedigbaar. Neg in een ander opzicht had de Socialistische spreker gelijk. Er zijn, zoo zeide hij, minder on schuldige vergissingen voorgekomen. Inderdaad. Want dezelfde politicus schreef in „Het Volk1' dat volgens de voor gestelde weeldebelasting van elke kop koffie, thee enz. minstens 10 cent be lasting betaald zou moeten worden. Later moest hij echter tcegevén dat niet een belasting van 10 cent, maar van 10 pet. bedoeld werd, wat niet be paald' hetzelfde is. Alweer, een voor een weesmeisje vergeeflijke vergissing, maar die toch bij een leider van een zoo groote partij niet moest voorkomen. Maar we zijn nog niet aan het eind In hetzelfde artikel waarin deze ver gissing werd toegegeven, werd er de aandacht op gevestigd, dat Minister Colijn belasting hief van koffi e, thee, hier enz. Zelfs een \veesmeisje weet echter, dat dit niet juist is, en dat de verhoo ging alleen betrekking heeft o£> thee en bier. Zoo volgt de eene vergissing de an dere. En nu zou dit zoc erg niet zijn, in dien deze „vergissingen" niet gebruikt werden om de „bewuste" kiezers op BUREAUHooigracht 35 - Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 een dwaalspoor te brengen en de hetze tegen Colijn te verscherpen. V Nog een vergissing. Het zich „vergissen "schijnt aanste kelijk te werken in de S.D.A.P. Daarvan weet de heer Stenhuis mee te praten. Deze maakte een blunder die voor die van den heer Schaper niet onder deed. Zooals reeds werd opgemerkt bedra gen de niet-militaire uitgaven voor Oorlog en Marine samen f98 millioen. In dat bedrag is echter inbegrepen een bedrag van f21.5 voor pensioenen en wachtgelden, een bedrag dat, stel dat tot afschaffing van leger en vloot kon worden overgegaan natuurlijk met vele millioenen zou stijgen. Wij laten dat echter buiten beschou wing en komen dan tot een bedrag van 9821 millioen is: f77 millioen. Dit verhinderde echter den heer Stenhuis niet om te verklaren dat hij eens heel bescheiden zou zijn en te vreden zou wezen als voorloopig 100 millioen van de militaire begrootin gen werd geschrapt. Op een bedrag van 77 millioen, voor loopig 100 millioen schrappen, is*ze ker geen onaardige positie. Intusschen wordt het duidelijk, dat de heer Vliegen op het Congres moest klagen dat al de mooie leuzen die men had aangeheven niet den min sten indruk hadden gemaakt en dat integendeel steeds meerderen voorliet lidmaatschap var de S.D.A.P. bedank ten. Men kan tenslotte zelfs den „bewus- ten" kiezers niet alles wijsmaken. STADSNIEUWS. Het Gezag. .In de Oosterkerk hield gisteravond Ds. W. Th. Buis se vain, Ned. H. predikant alhier, een apologetische lezing over bovenstaand onderwerp. Nadat Spr. er op gewezen had, dat het stellen van het probleem minstens even belangrijk is als het zoeken naar de oplossing, en dat reeds bij het stel len der vraag de gees-ten uiteen gaan ging spr. achtereenvolgens na: voor welk probleem het Christendom van den aanvang af gesteld werd, onder welke invloeden de oplossing gezocht werd, de beteekenis der Reformatie in verband hiermee en ten slotte, in wel ke richtmg het Christendom naar de oplossing van dit probleem in de toe komst zoeken moet. Spr. sloot aan bij de vorige apolo getische lezing, gehouden door Prof. Slotemaker de Brpine over „Dienst knecht of kind". Reeds in de Nieuw- Tostamentische geschriften zien we, hoe naast het Evangelie van het kind schap een ander beginsel om ruimte vraagt; dat van de pacdagogie en der oi'ganisatie, waaraan verbonden is de tucht cn de bedreiging. Het anathema der kerk is aan Paulus ontleend. Al heel spoedig won de organisatie het van liet kindschap. Een van de voornaamste oorzaken daarvan is do erkenning van het Oude Testament als Heilige Schrift. De Pinksterge meente is niet onmiddellijk uit het Joodsche Tempelverband uitgetreden om zich zelfstandig als gemeente van Christus te organiseeren. Zij heeft hot niet aangedurfd, met het Oude Testa ment te breken. In Paulus' dagen werd de strijd opa 'het Oude Testament gestreden, diie zich om een drietal punten concen treerde: het Joödsche particularisme, de besnijdenis en de Sabbath. Die strijd leidde niet tot een breuk met het Oude Testament, want Maroion, die de tegenstelling tusschen Oud cn Nieuw Testament op de spits dreef, werd door de Kerk als een ketter ver oordeeld. Het voornaamste resultaat van den strijd om het Oude Testament, was, dat de volks- en de verbondsgedachte van Oud-Israël door de Gemeente op zichzelf werd ovorgedragen én tcoge- past, zoodat historisch de doop in de plaats van de besnijdenis gekomen is. Daar komt nog bij, dat hot Christen dom optrad in de Romeinsch-Hcllcen- sche wereld; het was zendingsgcmcen te en trad1 apologetisch op. Het leerde alzoo aan de wereld (vergelijk hier mee de eerste vraag van den Rocm- schen Catchismus), wat men moet doen om zalig te worden: gelcoven, wat de Kerk gelooft; doen, wat de Kerk voorschrijft en gebruik maken van de genademiddelen der Kerk, de sacramenten. Als later onder Constantijn de Groo te het Christendom Staatsgodsdienst wordt, en het onder de horden van de Noordelijke landen een orde tracht te grondvesten, krijgt het beginsel der paedagogie een ongeproportioneerde versterking. In de practijk van Karei de Groote e.d. kwam het Oud-Testa- mentisch idaeal Weer naar voren der veroveringsoorlogen van Israël in Ka naan en der theoèratie onder David. Het is de beteekenis der Reformatie geweest, dat het beginsel van het kind schap door haar weer van onder het stof der paedagogie werd vandaan ge haald, hetgeen vooral uitkwam in ec-n drietal punten: de rechtvaardiging door het geloof, de persoonlijke heils- verzekèrdheid en de afkondiging der vrijheid van den Christenmensch. Wel is het probleem kindschap of paedagogie ook door de Reformatie niet opgelost, maar toch heeft in het probleem 'n accentverschuiving plaats gevondenen zich voor de volgende tijden bestendigd. Rome vraagt: hoe vorm ik het Evangelie naar de pae dagogie? De Reforihatie vraagt: hoe vorm ik de paedagogie naar het Evan gelie? Ongetwijfeld kan Rome het Protes tantisme verwijten, dat het hinkt aan de heup der paedagogie (men denke aan zijn gebrekkige organisatie), doch daar staat tegenover, dat Rome zeer onpaulinisch hinkt aan de heup der vrijheid. Godsdiensthistorisch is het de be teekenis van het Pausdom, dat het de katholiciteit der kerk gered heeft, <~n men behoeft geen geloovige it; :msche te zijn om hierin de voorzienige lei ding Gods te zien. Doch wanneer het- getij verloopt, moeten de bakens verzet. En men kan, na Trente, niet zeggen, dat de ont wikkeling van het pausdom een be nadering is van het ideaal der katho liciteit, terwijl het met zooveel heersch zucht en liefdeloosheid is opgetreden en geleid heeft tot een vermenging van geestelijk en -wereldlijk gezag. Ten slotte gaf spr. nog wenken be treffende de richting, waarin de op lossing van het probleem te zoeken is, voorzoover dat lh deze hedeeüng mogelijk is. Vooreerst moet men blijven inzien, dat de Heilige Schrift geen wetten geeft, dcch normen. Voorts is er tweeërlei gezag: dat van Rome en dat van het Protestantisme, welk laatste bedoelt het object tot eigen gedachten te brengen, ook al is dit een gevaarlijk standpunt. Het gaat er oni zich over te geven aan den Geest, die in alle waarheid leidt. Ook hij de Protestanten zijner ve len, die een noodzakelijke voorwaarde voor de zaligheid achten het aanne men van c-en aantal geloofswaarheden, een Duitsch rijmpje zegt (vrij vertaald) er is geen dominee, zoo onbenullig, of er steekt een pausje in. Met er op te wijzen hoe, goed verstaan het reformatorisch Protestantisme een remedie biedt tegen drieërlei kwaal van onzen tijd: het individualisme, het spiritualisme en de revolutionaire gedachte, eindigde spr. Het was jammer om de schoone lezing, dat het kerkgebouw, dat goed verwarmd was, slechts matig bezet was, waartoe het weer ook wel zal hebben meegewerkt. MeubiloeriaBstentocreïening. Het bestuur van de Woningbouwver eeniging „de Eendracht" besloot, naar men ons meldt, in zijn in aanbouw zijnd complex Lagen Rijndijk een meu bileeringstentoonstelling te organisee ren. Zij beoogt daarmede de a.s. be woners en ander belangstellenden te doen zien, op welke wijze een arbei derswoning behoort te worden inge richt en een gezellig interieur met niet te hooge installatiekosten, is te verkrijgen. Vele arbeiderswoningen worden ©enerzijds met meubilair overladen, waardoor van gemak en gezelligheid geen sprake is, anderzijds gevuld met meubelen, welke door hunne afmetin gen en materiaal in de woning niet passen. Het bestuur is zoo gelukkig do me dewerking te hebben verkregen van meubel3r<v"*ectcn van raam, die in andere plaatsen reeds hunne sporen verdiend hebben, en vertrouwt dat van -deze tentoonstelling een opvoedende kracht zal uitgaan, nieuwe vormen ingang zullen vinden, waardoor de ge zelligheid van de woning zal worden verhoogd, zonder dat noodig zal zijn, dat meer geld voor de inrichting zal behoeven worden uitgegeven als in de meeste gevallen geschiedt. En niet alleen voor de meubelen zelf is dit noodig, ook voor de stoffee ring, voor wandversiering en keuken inrichting is, zooals reeds herhaalde lijk bleek, voorlichting, vooral van nieuw te vormen gezinnen, noodza kelijk. De tentoonstelling zal worden ge houden in 5 woningen van plan 6 aan de Javastraat en geopend worden vop Zaterdagmiddag 11 April a.s. Het bestuur hoopt spoedig een uit gewerkt plan te kunnen publiceeren met bekendmaking van de exposanten en verdere bijzonderheden. Hoogheemraadschap van Rijnland. Het Hoogheemraadschap van Rijn land kwam deze week in vereenigde vergadering bijeen. Na goedkeuring der notulen werd mededeeling gedaan van den toestand van het bemalingsfonds op 1 Jan. 1925; het bleek, na eerst in 1924 f34000 te zijn geweest, nu gestegen te zijn tot circa f40.000. Mededeeling werd gedaan van een procesverbaal van kasopneming; er was aanwezig een bedrag van f 183.398 tegen f 275.000 op den 27sten Nov. '24. Vastgesteld werden de lijsten der stemgerechtigde Ingelanden van Rijn land over 1925. Aangenomen werden de voorstellen vap. Dijkgraaf en Hoogheemraden tot verbetering der waterinlating en uit- maling te Gouda. Deze plannen, welke met de të maken werken tot verbete ring van de Gouwe door de provincie worden uitgevoerd, zijn begroot op f 550.000. Tegen dit voorstel werden door ver schillende leden bezwaren gemaakt. Dh. Stoop wees op de boezemverzou- ting. Dh. Duynisveld wilde alleen de waterinlating aan den IJesl, maar geen nieuw electrisch gemaal van 2 millioen kub. M. aldaar en meende in het sterke gebouw te Gouda zelf dit gemaal te plaatsen, wat beduidend minder zou kosten aan stichting en onderhoud. Dh. Los wees op het onder houd der nieuwe kade van het inwa- teringskanaal. Aan de werken hier van wordt door de Provincie f274.000 bijgedragen. Goedgekeurd werd verkoop van per ceel Schoten A No. 351 a f3 per M2; idem verhuring perceelen Katwijk- sche landen voor f 11.775, gerekend tegen f 565 per H.A. Een gewijzigde huurovereenkomst van de Katwijksche Kalkzandsteenfa- briek. betreffende onderpand, werd aangenomen, evenals het aangaan van een overeenkomst tot het afzan- den der Katwijksche landen. Subsidie werd verleend aan de Ge meente Schoten tot een bedrag van f 150 tot het onderhoud van den weg van Spaarndam naar Santpoort. Aan den brugwachter der Rijnzater- woudsche brug werd een pensioen toe gekend van f 315 per jaar. Aan het slot der vergadering vroeg Dh. Speelman naar den toestand van de gewesten Nieuwkoop en Noorden. Dh Duynisveld kreeg inlichtingen over den overweg te Veur der electrische spoorbaan en een peilsein aan de hoof den van het gemaal van deh Geer- polder. De Leiösche Winkelstand. Zoover de herinnering van de jon gere geslachten gaat, is in No. 51 van de Haarlemmerstraat gevestigd de be kende orgel- en pianozaak van de fa. H. Men s, die zich gedurende den tijd van haar bestaan hier in de stad zoo wel als in de omgeving een uitsteken den naam heeft verworven. Echter, hoe goed gerecommandeerd liet de firma de steeds voortschrijden de ontwikkeling van den tijd geens zins langs zich heen gaan, allerminst in zooverre zij nieuwe eischen stelde aan verhandelde fabrikaten en toege paste techniek, maar ook Wat betreft het comfort en de doelmatigheid van het pand, waarin het centrum van haar werk is gelegen. Daarvan gaf zij dezer dagen het be- Gewone advertentiën per regel 22Va cc Ingezonden Mededeelingen, dubbel tari Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden da^ lijks geplaatst ad 40 cent. Binnenland Het wetsontwerp tot wijziging v de L.O.-wet door de Tweede Eame: aangenomen. De heer J. van der Molen (A.R.) wenscht niet opnieuw een candidi tuur voor de Tweede Kamer te az vaarden. De begroetingen van Binnenlaat sche Zaken en Oorlog worden door Eerste Kamer goedgekeurd. De Intermatioaiale bloemententoo stelling te Heemstede geopend. Buitenland. Chamberlain heeit in de vergadc ring van den Volkenbondsraad ve klaard, dat Groot-Brittannië het p: tocol van Genève niet kan aacava: den. Briand heeft geantwoord, dat dc Fransche regeering vasthoudt aan I protocol. Soen Yat-Sen zou nu werkelijk overleden zijn. De burgerlijke partijen in Duitse.' land zijn niet tot overeenstemming gekomen inzake gemeenschappelijke caudidaatstelling voor het presiden. schap. wijs in de algeheele verbouwing va het zooeven genoe\mde winkelpand dat van een doorsnee-expositieruimt met een voor dezen tijd zelfs ietwa ouderwetsch uiterlijk is herschapen i een eerste klas magazijn, waarin wc het beste is vastgelegd wat de mc derne winkel-architectuur in stijl c; afwerking biedt. Reeds de imposante voorgevel en d •royale, stijlvolle entree spreken «var de groote verandering welke hier heef. plaats gegrepen. En evenmin valt d: oude zaak te herkennen in het ruime deftige interieur, waar een keur var. de beste en sierlijkste instrumenten orgels, piano's en vleugels een dank bare expositie vinden. De gladde vloer toont, evenals de ega le, slechts door enkele welgeplaatste muurpijlers onderbroken wanden een fraaie bewerking mot een soort kunst graniet waarvan de samenstelling voor wat den vloer betreft zich uitnemend voor een gemakkelijke verplaatsing leent, en de kleur, en dit geldt voor beide, prachtig harmonieert bij het •tentoongestelde, en het geheele inwen dige een fijn cachet geeft. Door de werkplaats iets naar achter te verleggen, kwam tusschen deze en het magazijn een flinke- ruimte vrij, die in afwijking een heel gelukkige o.i. van het oorspronkelijke voor nemen werd bestemd als kantoor. Het is echter meer geworden dan dat, want een comfortabele spreekka mer behoeft geen hooger eischen te stellen dan waaraan hier is voldaan. De inrichting is, wat meubilair en aan kleeding betreft, in één woord keurig. Rustig kan hier de muziekliefhebber zijn keus met den verkooper bespre ken, niets is er, dat zich tegen zijn! kunstgevoel zal verzetten. Van de magnifieke collectie harmo- j niums, waarin de firma Mens specia- liteite is, noemen we ter illustratie j even de „Lindholm" en „Hörügel" die het muzikaal gevoel van den hoorder streelen door hun edelen klank en ook in andere opzichten heerlijke eigen schappen toonen en het nieuwe maga zijn is alleszins geschikt om daaraan mede te werken want en dit is ook 'n belangrijke factor de expositie zaal blijkt 'n heel goede acoustiek bezitten. Het verwonderde ons niet, dat de opdrachtgeefster .voldaan was over de uitvoering, die ook wat de architec tuur betreft, voornamelijk berustte bij den heer B. Huurman, die in hot tim merwerk werd bijgestaan door de fa. J. Splinte^, terwijl de heer S. Hoope het schilderwerk en de heer v. d. Wil- lik de electrische verlichting verzorg de.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1