MODE-RUBRIEK. Siironisch hoesten? ZATERDAG 7 MAART 1925 RECLAME. Hoe lang doet U dat nu al? Heem daar nu eens de kkende Akker's Abdij siroop voor, dan zult ge 't betreuren, dat al niet eerder gedaan te hebben. KapitaalvommgenBezuiniging (Ingezonden). III. Vroeger dacht men wel eens te veel: Wie het geld laat rollen, doet het best. Dit is onjuist. Het komt er mpar op aan, h o e het rolt. Het heeft zijn nut die vraag ook bij geldbelegging te overwe gen. Wie met zijn bespaard geld op de een of andere wijze de luxe productie, den bouw van luxe panden bevordert, kan mede de oorzaak zijn, dat het kapitaal voor- meer noodzakelijke levensbehoef ten duurder wordt en de vervulling van die behoeften voor anderen moeilijker. Wie zich veel luxe veroorlooft, werkt mede, dat het kapitaal in die richting geleid wordt. Vooral in bijondere tijden, waarin niet alleen de „paupers", maar breede volks groepen op den grens der armoede leven, moet hiertegen en bij de beleg ging en bij verbruik worden gewaakt. Dat kan ieder doen in den stand waar in God hem plaatste, waarbij niet over 't hoofd behoeft te worden gezien, dat pok het gouden sieraad, ook de vruchten van schoone gaven en talenten tot 'smen schen gebruik en genot mogen dienen. Voor den een kan verwerpelijke luxe zijn, wat bij het leven van den ander be hoort. Voor een fijngevoeligen geest kan iets geheel anders tot de levensbehoeften behooren dan voor andere naturen. De vervulling er van behoeft nog geen ver- k w i s t jn g te zijn, ook al begrijpt men niet, dat iemand er „zooveel gelei voor over heeft". Maar dikwijls is er geen sprake van levensbehoeften, maar is er een verspil ling in ongebondenheid, die schrijnend afsteekt tegen anderer tobben. En dit is natuurlijk nóg verkeerder dan geforceerde ondoelmatige kapitaal vorming in tijden van malaise. Dan niet allereerst bezuiniging om tot 'kapitaalvorming te komen, maar bezuiniging op gemakkelijk te missen luxe om voor anderen meer koop- kracht te scheppen voor het noodzake lijke. Dit laatste toch dient ook de Overheid 1 te bevorderen, als middel tot verhooging i der volkswelvaart. Direct kan zij dit weliswaar slechts I doen voor een deel der bevolking, nl. de werklieden en ambtenaren in dienst vgn Rijk, Provincie en Gemeente," waarbij I geen ongelijkheid met 't overige volks- i deel mag onstaan. I Indirect kan zijechter voor heel het volk in die richting werkzaam zijn. Het medehelpen door veiligstelling van den gulden, door verlaging van die belastingen, die het meest de koop kracht schaden is dringend noodig. De tegenwogrdige Rijksregeering heeft daartoe de forsche hand aan den ploeg Zij diende voorstellen tot wijziging van de wet op de inkomstenbelasting in, waardoor b.v. hoofden van gezinnen met drie kinderen, en met minder dan i 2000 inkomen, geen of bijna geen rijks- j inkomstenbelasting betalen. Als nu de gemeenten dat goede voor beeld maar volgen! Dat daarentegen het invoeren van een weeldebelasting op het pro gram staat, wil niet zeggen, dat met de j eene hand wordt afgebroken, wat de 1 andere opbouwde. Immers, hier komt I de koopkracht veel minder in het ge- drang, omdat zij, wier koopkracht be trekkelijke weelde toelaat, ter wille van de 5 of 10 pet. belasting, practisch wel niet zóóveel minder" zullen koopen. Wel kan hierdoor wat minder (geld) kapitaal worden bespaard, maar dit is thans zoo erg niet. De bezwaren, die voor de verkoopers der weel de-artikelen tegen de voorge stelde belasting onstaan, behoeven, uit maatschappelijk oogpunt bezien nu niet te hoog te worden aangeslagen - afge zien van de vraag, of de keuze der weel- de-artikelen geheel juist en de inning der belasting zoo doeltreffend moge lijk is. Zal de verkoop inderdaad van be- teekenis door lijden, dan zal die van meer noodige levensbehoeften er mede gebaat zijn: ten eerste door de verande ring van vraag, want wie minder be laste artikelen koopt, heeft méér gc£d beschikbaar voor andere, en ten tweede, omdat de opbrengst der weeldebelasting tot verlaging der inkomstenbeslasting en d'tot verhooging der koopkr acht vooral van de minder bedeelden, kan leiden. Dat laatste voordeel zal in ieder geval bestaan, ook al blijft de vraag voor luxe-even groot. En bij een belangrijk profijt ten bate der gemeenschap moet het nadeel voor den enkeling geen struikelblok zijn. -In vele gevallen zal hij bovendien de lasting op de afnemers kunnen afwente Afb. 1. Mantelpak, rijk met tres bezet. Ook van dit voorjaar is het hoofdmateriaal voor gameering tres, dat in verschillende breedten op de costuums wordt aangebracht Tres behoort tot die versiering, die in ruime mate als zoodanig gebruikt kan worden, zonder dat er gauw van een teveel sprake is. Op ons plaatje zien we het tres in combinatie met donkerblauw kamgaren, waardoor een geheel verkregen wordt, dat eigenlijk in geen enkele damesgarderobe ontbreken mag. Het jasje is eenvoudig recht en heeft een smalle omgeslagen kraag en lange revers. Langs de onderrand loopen de tresrijen die ook in overeen stemmende breedte de smalle mouwen garneeren. Langs de kraag loopt eveneens in enkele rij een tresgarneering, terwijl de revers glad blijven. De rok, die uit rechte banen bestaat, heeft aan iedere kant drie plisseegroepen. Afb. 2. Mantelpak voor zwaardere figure-n. Ons voorbeeld geeft een costuum, dat door de smalle dieploopende revers en de oploopende tres- pattes uitstekend geschikt is voor zwaardere figuren. Het jasje is met gescheiden voorpanden geknipt, waardoor het model voor een zwaar figuur aanmerkelijk ver- Afb. 1. Mantelpak me tresgarneering. beterd wordt. De sjaalkraag is op den schouder maar matig breed. Aan de gladde mouw herhaalt zich de op loopende tresgarneering. De gladde rok heeft opzij een diepe plooi waardoor het modelvanbovenietsvernauwdwordt. Afb. 5. Mantel met dubbele pelerine. Deze mantel herinnert ons, doorzijn dubbele pelerine en eenigszins staande kraag, aan de mode van het directoire. De mantel is gemaakt van donkerbruine ripsstof. De pele rine de ongevoerd blijft, laat midden voor de over elkaar sluitende voorpanden over een tamelijk groote breedte vrij. Drie knoopen vormen de laag-aangebrachte sluiting. De kraag is verstelbaar en kan dus ook hoog gesloten worden. De lange mouw wordt van onderen door een biesj£ afgewerkt. Het split van de zak is van een belegsel voorzien. RECLAME Kinderen Afb. 2. Mantelpak voor zwaardere figuren. Afb. 3. Mantel met dubbele pelerine. len, in andere dikwijls voor den min deren verkoop van luxe, een vergoeding vinden in den hoogeren omzet van an dere artikelen. Zal de verlaging van loonen en sa larissen ook tot verhooging der koopkracht der bevolking medewerken? Het schijnt een „contradictio in termi nis", want lager inkomen kan toch moeilijk meer koopkracht geven. Toch is het vraagstuk niet zoo een voudig: Wordt de koopkracht k u n s t- matig hoog gehouden, b.v. het geld voor loonen enz. geleend, dan kan dit nooit stand houden en wreekt dat zich op den duur dubbel: het inflatiegevaar. Wordt het geld niet geleend, maar le veren de middelen, w.o. de belastingen voldoende op, dan zal salaris verla ging veelal gepaard gaan met belas- t i n gverlaging. Van kunstmatige koopkracht is dan veelal geen sprake, zoodat dit gevaar niet door loonsverlaging behoeft te wor den gekeerd. (Slot volgt). DE ANTITHESE. Hoe menigmaal is nu door de over zijde al niet de „antithese" dood ver klaard! De „Rotterdammer" nee&t er 'n loop je mee. Herinnert o.a. aan het reeds tal van jaren geleden door „Het Volk" gedich te graf jubelliedeken: Als door Den Haag een lijkstoet rijdt.. Met Heemskerk aan den kop, Met Talma, die de paarden leidt, Met heel .„Rechts" achterop. Als Kuyper snottert van verdriet, En priesters missen lezen, Dan gaat daar d' antithese, Piet! Dan gaat daar d'antithese. En over die zelfde „antithese" wordt nog thans, na zooveel jaren in de Link- sche pers honderd-uit-gepraat. Veel meer dan wij dit doen. Wij constateeren eenvoudig het feit, 'twelk wie oogen heeft, zien kan, n.l. dht zij bestéat en gaan voorts rustig onzen weg. Zij staan zich dé keel heesch te schreeuwen: „Mensehen, ze bestaat immers niet" en maken er veel meer praats over dan wij. GEMENGD NIEUWS. B ij g e 1 o o fIn oostelijk Groningen is dezer dagen weer eens een staaltje van bijgeloof bekend geworden. Een kind van den arbeider M. was sedert het vorig jaar oiigesteld. Hulp van een geneesheer baatte niet, te Groningen werd bij een specialist aangeklopt, doch daar geen directe verbetering viel te constateeren, volgde zelfs consult bij een dokter over de grens. Ook diens geneesmiddelen brachten niet de gewenschte uitkomst. Het dochtertje bleef ziek, tot na Nieuw jaar een oude vrouw verklaarde, dat het kind behekst moest zijn. En haar raad? Het 5-jarig kind had te lang haar, dat geheel moest worden geknipt enverbrand. De overblijfse len bij fichte maan begraven, het kind gewone traan laten drinken, en naar mate dan de haargroei weer terugkwam kwam ook de gezondheid van 't meiske. De raad is opgevolgd. Het haar van het kind werd kortgeknipt, verbrand en begraven. Het drinken van traan werd mede opgevolgd en het zieke kind is thans genezen! Natuurlijk krijgt de raad geefster de eer van deze genezing. Arme menschen! v Inhetholvan denlee uw op de markt te Purmerend waren Dins dag twee rijksveldwachters als burger gekleed, op surveillance uit. Toen zij in een cafe een ksp koffie ge bruikten, kwam een Amsterdamsche koopman naar hen toe met de vraag of de heeren een spelletje (ongestempelde) kaarten wilden koopen. De heeren von den dat goed en toen de koop gesloten was, maakten'zij zich als politie-beamb- ten bekend. De koopman was dus leelijk in den val geloopen. Hij zou echter nog een po ging doen om te ontsnappen. Aan de veldwachters zei hij, dat hij aan een ander tafeltje ook een spel kaar ten verkocht had, dat hij nog moest af rekenen. Of hij dat dan nog even doen mocht? Dat mocht niet, doch hij kreeg wel1 ge legenheid om de verkochte kaarten te rug te vragen. Inplaats echter dat te doen nam de Amsterdammer de vlucht, achtervolgd door de beide veldwachters, Zij slaagden er in, den vluchteling te pakken te krijgen. Ook een tweede ontvluchting mis lukte. De koopman die ook een valschen naam had opgegeven, kreeg nu twee be keuringen. Ons Babbelhoekje. Beste jongens en meisjes, We gaan nu v.*eer den goeden kant op met ons Babbelhoekje. Getal briefjes is nog -\vel niet zoo groot als 't vroeger wel eens was, maar ik ben toch best te vreden. Ik vond het prettig, dat meerderen weer eens een ilinken brief schreven en me heel wat nieuws vertelden. Eigenlijk was ik een beetje bang, dat de raadsels wat moeilijk zouden zijn, maar de meesten schreven, dat ze er heel weinig moeite mee haddn gehad. Ik va, daar blij om, want als het al te veel moeite ko:-t, dan hebben sommigen voor de oplossing meer tijd nordig dan ze mis^n kunnen Met genoegen zag ik uit de briefjes, dat er meerdere neefjes en nichtjes zijn, die al zoo echt genieten van de mooie dagen, die we deze week hadden en die opgetogen schreven over den heerlijken zonneschijn en het lieflijk gezang van de vogels. Zoo mag ik het graag hooren. We moeten al vroeg leeren genieten van de zegeningen, die God ons schenkt, ook' in de natuur. Er is een versje dat zegt: tel uw zege ningen, tel ze één voor één, maar we doen dat vaak zoo weinig en we zien vaak zoo heel veel zegeningen over het hoofd. Als de zon zoo heerlijk schijnt en de vogels hun mooiste lied zingen, zoodat alles Gods eere vertelt en Zijne groot heid, dan merken we soms daar niéts van en vergeten we ook zoo heel vaak, naar dat mooie lied te luisteren. Dat is natuurlijk niet in orde, jonge lui. Ook in de natuur heeft God Zich ge openbaard en openbaart Hij zich altijd weer, en we zouden heel verkeerd doen en zondig, als we daaraan geen aandacht schonken. De zegeningen, die God ons ook daarin geeft, moeten we telle n, en het spreekt vanzelf, dat we ook niet moeten ver geten daarvoor te danken. Zooals ik de vorige week al heb' aan gekondigd, geven we vandaag weer twee prijsraadsels, waarvoor aardige prij zen beschikbaar worden gesteld. .Ik ver trouw, dat er heel wat deelnemers zullen zijn en dat ik' a.s. Donderdag een flink aantal briefjes zal hebben te beantwoor den. Hier volgt nu eerst de correspondentie: M a u r i t s, Leiden. Ik ken die mijn heer ook niet. Vermoedelijk was 't een ingezonden raadsel en is er 'n vergissing begaan. Ja, 'twas wel wat moeilijker, maar 't geeft dan ook meer voldoening. Krielhaantje, Leiden. Nee, ze wa ren nu toch niet zoo gemakkelijk, maar je hebt het toch voor elkaar gekregen, 't Is nu wat laat, maar ik wil je toch nog gelukwenschen met dien feestdag. Wil je vader en moeder van mij groeten Blondine, Koudekerk. Ik geloof, dat de meesten het weer veel gezelliger von den. Den laatsten tijd was 'took wel wat al te mager geweest. Gelukkig, dat het met dat jongere zoo goed gaat. Is hij neg in 't ziekenhuis Hendrik Huds.on, Koudekerk. Ja, ik heb dat ook wel eens gelezen. Denk je misschien ook ontdekkingsreiziger te wor den? In dat geval mag je wel haast ma ken, want met al die vliegmachines blijft er niet veel te ontdekken over. Jonge Corrie, Koudekerk. Zoo, zoo, je staat dus al dicht voor de verhooging. Je gaat 'toch zeker over? Als je al je werk maakt zoo goed als je briefjes die je schrijft, dan zal 't best in orde komen denk ik. Nee, je kunt de schaatsen wel wegbergen. Junior. Je hebt gelijk. Maart is prach tig ingezet, maar dat mag ook wel, want Maart moet immers negen zomersche da gen leveren? Ik heb twee ansichten ge had met een jacht er op, die ik erg mooi vond. Je moet maar eens komen kijken. hebben altijd wat Zorg daarom altijd Akker's Klooster balsem in huis te hebben om dadelijk te kunnen helpen bijbuilen, schrammen, ontvellingen, kneuzingen, brafid-, snij- en stootwonden, spierpijn, wintervoeten. Kloosterbalsem heelt alle wonden Kees, Leiderdorp. Wil je een volgend maal even schrijven hoe oud je bent En vindt je het óok niet beter een schuil naam te kiezen? Schrijf me ook maar eens waar je op school gaat en bij wel ken onderwijzer. T-ip Top. Leiderdorp. Nu zoo heel erg was 'tniet hoor, maar ik vind dit toch mooier. Ja, 't was heel mooi. en 't zal zeker een aardig gezicht zijn. over al die bloempjes. Als de vorst het nu straks maar niet bederft. Roosje,. Koudekerk. Wel aardig, dat je op die manier je briefjes kunt ver zenden. En vond je het erg jammer, dat je niet naar de bruiloft mocht Gaat je vader eiken dag daarheen? Zangeresje, Leiden. Ja, ik kan wel wat muziek maken, maar erg ver heb ik het toch niet in deze kunst gebracht. Je hebt gelijk, 't begint nu echt mooi te worden, vooral als het zonnetje zeó heer lijk schijnt. Heidebloempje, Leiden. Je schrijft dat het soms zoo echt guur is en je hebt ook gelijk. Maar over 't geheel hebben we toch niet te klagen. Van die tentoon stelling heb ik wel eens gehoord. 'tMoet soms heel mooi zijn. Ja, dat blaadje heb ik ook gelezen. S. en C. N., Woubrugge. Wel gefelici teerd hoor C. met je verjaardag en met de mooie cadeau's die je hebt gekregen. Dat was op die manier wel een echte feestdag. Ja, ik hoop, dat er weer gauw een ander geplaatst kan worden. Bos ch vioolt j e, Lisse. Je geheim is bij mij veilig hoor, ik zal het ook niet in de courant zetten. Ja, als 't zoo gaat. dan wordt het nog wel weer 'ngezelljg hoekje. Je hebt het zeker nu wel erg druk de eerste weken, of valt het nog wat mee VVaterlelie, Lisse. Ik denk, dat je niet veel gemist hebt. Me dunkt, van een radiouitvoering in de openlucht zal wel niet veel terecht komen. Wil je Pa- en Moe an mij groeten Jan van Schaffelaar, Leiden. Ik had waarlijk niet gedacht, dat je mij zou kunnen vergeten. Zco, je hebt dus al weer een mooi uitstapje in het verschiet. En hoe gaat het nu met je broertje? Ik hoop, dat hij gauw weer wat mag opknappen. Dirk III, Leiden. Je wil, als je groot bent, zeker een beurtvaart hebben, ten minste, je begint je al aardig te instal- leeren. Of ga je liever varen op het groote water Hebben jullie veel schik gehad Woensdag en ben je nog naar Penning geweest Germaan, Leiden. Wat fijn, dat je zoo'n mooie duif gekregen hebt. Je bent zeker wel erg in^je schik. Ik zal het raadsel eens bekken en als 't geschikt is, wordt het binnenkort geplaatst. Je moet dus maar eens goed opletten. Rugby, Leiden, 'tls dus een heel toe vallige naam. Ik dacht eigenlijk, dat je er een bepaalde bedoeling mee bad. Ik vond het erg leuk, dat je nog zooveel tijd had, om een briefje te schrijven. De hoofdzaak is meestal even te begvnnen. Vaders jongste, Leiden. Nee, je leeftijd is heelemaal geen bezwaar. En we zullen maar hopen, dat 't met het huis werk ook nog wat meevalt. Bevaluhet je nogal op de ambachtschool? Ik ben er weieens geweest; 't is een heel mooie in richting. Sneeuwwitje, Lisse. Dat Is zeker wel een heel prettige dag geweest, Maandag Ik kan me begrijpen, dat je veel schik hebt gehad. Was je Moe niet een beekje boos, dat je zoo onder de modder zat? 't Wordt nu zeker al weer mooi op de landerijen. Breistertje, Lisse. Dat was nog eens een echt lange brief. Je hebt Zondag zeker wel goed geluisterd, dat je er zooveel van kunt vertellen. Ik heb Zondag over den zelfden tekst hooren preeken, vindt je dat niet eigenaardig? Je zat wel echt op je praatstoel, maar ik vind het heel goed hoor. De oplossing van de vorige raadsels is: 1. Een goede haringvangst is voor de visscher een bron van welvaart. Onder- deelen: logger, tarbot, haring, seinen, graat, visch, vlonder, eerjdenvocr, hen gel, vin, water. 2. Spreken is zilver, zwijgen is goud. Onderdeelen: zilver, ruw, kind, reis, prijs, gong, zes, el. Hier volgen nu de prijsraadsels: 1. Mijn geheel bestaat uit 52 letters. Een 52. 9. 6. 45 is zeer schuw. 12. 42. 5. 40. is een jongensnaam. 15. 22. 2. 37 is een getal. Een 29. 43. 33. 26. 51 is zeer scherp. 14. 50. 7. 46 is gevaarlijk voor 't ver keer. Een 32. 25. 44. 7 is bol of Hol. Een 8. 47. 18. 38 ziet ge veel aan zee. 21. 4. 11. 35. 19. 41. 30. 10 17, is een dorp in 't Zuiden van Noord-Holland. Bij een 31. 13. 20. 3. 1 moet een be stuurder voorzichtig zijn. 49. 16. 28. 23. 34 is een jaargetijde 24. 36. 39. 26 is zwart. 27. 48 is een lengtemaat. 2. Mijn geheel bestaat uit 31 letters. 15. 2. 23. 4. 30. 8 bloeien in 't voorjaar. 29. 16. 7. 13. 17. 14. 25. 31 ruiken heer lijk. Een 11. 27. 3. 21. 7. 28 is een vrucht. Een 9. 10. 27. 12. 13. 20. i is eer bolgewas. Een 4. 13. 22. 5. 14 is een roos. Een 15. 26. 19. 24 is aan den boom Bloemen hebben 18, 22. 6 noodig. Vele groeten, OOM FELIX.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 7