CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN advertentie-prijs Belangrijkste nieuws in dit Nummer 5e JAARGANG* ZATERDAG 28 FEBRUARI 1925 NUMMER 1451 AB QNNEMENTSPRIJS ïn Lelden ca buiten Leiden waar sgenten gevestigd zijn Per kwartaali 2.50 Per v/eekI 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 lm nummer figsigai uit ÏW£E Sladeo. EERSTE BLAD. Christelijke grondslagen. In haar ontwerp-program van actie !925 wordt door de Antirevolutionaire partij op den voorgrond gesteld, dat ie Overheid weerstand heeft te bieden aan elke poging die gedaan wordt tot loswrikking van de christelijke grond slagen van ons volksleven. Het ideaal van de Antirevolutionaire partij is, die Christelijke grondslagen ;e beveiligen en te bewaren. Dat is, met droefheid moet het wor- len erkend, geen overbodig pogen. Er is in deze dagen een stelselmatig streven, om de Christelijke grondsla gen die voor ons volksleven -van zoo groote beteekenis zijn geweest te on dermijnen en los te wrikken. Denk slechts aan de huwelijkswet geving, die nog altijd op Christelijke basis berust. Dat is velen een doorn in het oog. Er is een roepen om vrijheid. Men wil niet nieer een band die voor bet leven klemt. De echtscheiding moet worden verge makkelijkt. Men deinst er niet voor terug om openlijk uit te spreken dat het huwe lijk een vrucht is van de verkeerde maatschappelijke toestanden en dat door het verandoren van die toestan den het huwelijk vanzelf zal verdwij nen. Er is een roepen om wat genoemd wordt, de erkenning van het Moeder recht. Waarom zou de Moedervreugde al leen gesmaakt mogen wordein den weg van het huwelijk? De gehuwde vrouw staat toch niet hooger en is toch niet zedelijker dan de ongehuwde moeder, die omtrent het huwelijk en het zedelijk leven nu eenmaal andere opvattingen heeft, dan de in onzen tijd gangbare? Zoo wordt het huwelijksleven onder mijnd en de fundamenten van het ge zinsleven omver gestooten. En men ziet niet in of wil niet zien welke ontzettende gevolgen hieruit voor de kinderen moeten voortvloeien. De mensch, zoo wordt geëischt, moet zelf uitmaken wat goed is en kwaad, recht en onrecht, zedelijk en onzede- lijk. Vaste normen bestaan niet. Er is geen sprake van, dat hij zou gebonden zijn aan wat Gods Woord ons leert omtrent het leven en zijne verhoudingen. Hij moet zelf en onbeperkt kunnen beschikken over zijn leven en de le vensverhoudingen. Ja, ook over het leven. Niemand heeft het recht van eev mensch te eischen dat hij een mis schien droevig leven langer zal voort- sleepen dan hij zelf verkiest. En met een beroep op de ware mo raliteit wordt gevraagd de vrijheid om uit het leven te scheiden niet alleen, maar ook om te dooden. Duidelijk is dat streven onlangs in Frankrijk aan'het licht gekomen. Daar was een Poolsch schilder die. ongeneeslijk ziek, op eën schrikkelijke ivijze leed. Hij verzocht zijn jonge vrouw hem uit zijn lijden te verlossen en eindelijk na een zwaren zelfstrijd nam ze een revolver en voldeed ze aan het ver zoek van haar man door hem dood te schieten. Voor de rechtbank gedaagd, werd de moordenares, want dat was ze toch inderdaad, vr ij gesproken. Er werden geen verzachtende omstandig heden gepleit en op grond daarvan de straf tot een minimum bepaald, maar zij werd van alle schuld vrijgesproken. Het recht om in een dergelijk geval" een medemensch te dooden, werd er kend. Met het gevolg, dat zich enkele we ken later een soortgelijk geval voor deed. Een naaister kwam zich bij de poli tie aanmelden met de mededeeling dat zij aan het lijden van haar zuster die het haar dringend gevraagd had, met een revolverschot een einde had gemaakt. En hioi - het spreekt vanzelf zal het niet blijven. Er zijn zooveel soorten van lijden BUREAU: Hooigracht 35 - Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox20 Daar is lichamelijk en geestelijk lij den, de levensomstandigheden kun nen zoo moeilijk zijn en wat is dan gemakkelijker dan er een eind aan te maken. Men kan het doen op verzoek. Maar waarom zal men niet een stap je verder gaan en zijn medemensch uit medelijden uit zijn lijden verlos sen? Het denkbeeld is dan ook reeds be pleit om aan geneesheeren het recht te geven ongeneeslijk kranken. zacht jes te laten inslapen, voor goed. Zoo worden de Christelijke grond slagen ondermijnd. En het ergs'.J en gevaarlijkste hier bij is,, dat we hier te doen hebben met natuurlijke vruchten en noodzakelijke consequentiën van de revolutieleer. Als er geen goddeijlke geboden zijn die den mensch binden, maar als de mensch in zichzelf souverein is, waar om zal hij zich dan onderwerpen aan regelen van moraal door anderen vast gesteld? Als de mensch r.ich heeft te laten leiden alleen door het licht der rede, wie kan dan in redelijkheid van hem eischen, dat hij zich zal laten regec- ren door wat een toevallige meerder heid heeft beslist? Dan is zijn opvatting toch zoo goed als die van dnderen? En als hij dan het huwelijk ver werpt, het ongehuwde moederschap verheerlijkt en aan een leven als in het dierenrijk do voorkeur geeft, wie heeft dan liet recht hem deswege te veroordeelen? Ongeloof heeft Groen gezegd, leidt tot revolutie. En het aanvaarden der revolutie beginselen leidt en moet leiden tot de ondermijning en de loswrikking van de Christelijke grondslagen van ons volksleven. Maar daarom is het ook zoo noodig dat alle Christusbelijders zich opma ken om die grondslagen te beveiligen en te versterken. STADSNIEUWS. Leidsclie Ver. v. School- en Werk tuinen. De Foyer van de Stadsgehoorzaal bood gisteravond een keurigen aan blik. En dat niet alleen, maar het was er, dank zij den kwistigen planten- en bloementooi, het goede strijkje en de vele belangstellenden ook recht ge zellig. Het gaf alles den indruk, dat de Leidsche Ver. v. School- en Werktui- nen, of beter misschien de propagan- dacommissie, die onder leiding van Mevr. A. Coertde Jong haar ter zijde staat, de zaken goed aanpakt. ■Onder het vrij talrijke gezelschap werden tal van vooraanstaande per sonen opgemerkt, zooals de burgemees ter, Jhr. de Gijselaar met echtgenoote, de weth. v. Onderwijs, de heer Meij- nen, de secretaris, M. D. v. Strijen, Prof. Mr. v. Eysinga, de directeur van den dienst v. Sociale Zaken, de heer Wijkmans, en verder verschillende hoofden van Middelbare en U. L. on derwijsinrichtingen, die door den heer E. Th. Witte in zijn openingswoord als voorzitter der uitnoodigende ver- eeniging hartelijk werden welkom ge- heeten. Aan de hand.van een beknopte sta tistiek liet spr. zien hoe elders de pro paganda voor het denkbeeld van Sch.- en Werktuinen groote vórderingen ge maakt heeft. Den Haag heeft tegen woordig 5, Amsterdam 4 en Hilversum 3 van zulke tuinen, terwijl er ook te Bussum, te Arnhem en te Zutphen worden gevonden,.zoodat het tijd zal worden dat ook Leiden op dit gebied werkzaam wordt. We zijn dan lang niet van de eersten, maar dat is geen bezwaar. Als het dan meteen maar goed wordt aangepakt, teneinde den achterstand zoo spoedig mogelijk te kunnen inhalen. Na het program van den avond te hebben gereleveerd, be sluit spr. met den wensch dat allen dezen avond tot de overtuiging zullen komen dat het hier een hoogst nuttig werk betreft. Het bedoelt colt niet een bepaalde klasse, maar kinderen uit alle standen der maatschappij. De vereen, beschikt thans over een terrein van 8000 M2; moge het spoedig te klein blijken, en een tweede tuin noodzakelijk worden. Spr. gaf hierna het woord aan Ds. J. G. W. Goedhard, die zou spreken over de invoering van den Moedersdag in ons land, door de Kon, Ned. Mij. van Tuinbouw en Plantkunde voorgestaan Over wat de Moedersdag is, het door scholieren jaarlijks op een vastgestel- den plantdag uitplanten van jonge boompjes, zal spr. het niet in de eer ste plaats hebben, waar dit voldoende is omschreven in 'n circulaire die den bezoekers was uitgereikt. Spr. zal die circulaire in zekeren zin hebben te verdedigen. De Moeders dag toch is een Amerikaansch idee, en hoewel we reeds in verschillende opzichten genieten van in haar oor sprong Amerikaansche ideeën, heeft toch de Hollander nog niet afgeleerd om hij kennismaking met een Ameri kaansche gedachte de schouders op te halen en er zich af te maken met 'n: echt Amerikaansch. Hoewel spr. rekening wil houden met de bezwaren tegen geimporteer- de gedachten, zou hij in dit geval toch willen vragen: is er nu op deze Ameri kaansche plant geen Noderlandsche variatie mogelijk? Spr. staat dan nader stil bij de be teekenis van den moederdag; een stil le hulde te brengen aan de moeders, zoowel aan die heengingen als die er nog zijn. Is dit geen prachtig idee? Een schets nemend uit het bekende boek van Mevr. Hille-Goerthe teekent spr. de moeder zooals wij haar zien als het middelpunt van het gezinsle ven. Van hoe ontzaglijk belang is haar wezen en arbeid voor het gezin, en van hoe groote beteekenis is het goed geregelde gezin vóór de maatschappij. Het is onmisbaar voor het instand houden van de samenleving. Laten wij de moeder, de altijd zor gende moeder, die het gezin maakt tot wat het is, eeren met bloemen. La ten we het goede van anderen willen overnemen, en iets van hun vrijheid en blijheid brengen in onze veelal stij ve manieren. We moeten ondanks de scherpe kanten van het leven, het goe de en vriendelijke trachten vast te houden. Hierna sprak de heer K. Billing uit Zutphen over de geschiedenis en de beteekenis van de School- en werk tuinen. Het eerst werden ze gevonden in Duitschland, Engeland en Zwitser land. Hier te lande heeft spr. den eer sten helpen opricht, te Arnhem, waar men door de tegemoetkomende hou ding van het gemeeritebestuur de be schikking kreeg over het voormalig rosarium op Sonsbeek. Daar werken nu 300 kinderen. Na in dit verband de oprichting van de verschillende bestaande tuinen te hebben besproken, waarbij meermalen kon worden melding gemaakt van veel medewerking van de gemeentebestu ren, stond spr. nader stil bij de groote beteekenis van het werk. Uit spr.'s er varing blijkt wel dat het een zaak is die tot het hart van de menschen spreekt wanneer zij gezien hebben het groote ethische en sociale belang dat zij voor kinderen en volwassenen dient- Reeds heeft de ontwenning van de stedelijke bevolking aan het leven der natuur 'n te groote scheiding gevormd tusschen de Stad en het platteland. Ook Rusland heeft het bewezen, dat het materialisme te veel vat op den mensch heeft, wanneer de liefde voor de natuur wordt veronachtzaamd, wat moet leiden tot ontwrichting van de maatschappij. De school- en werktuinen zijn zoo wel geestelijk als lichamelijk een ze gen voor de kinderen wien binnen de vier muren van het schoollokaal nooit zóóveel uit de natuur kan worden ge toond. Bij het zelf-werken wordt ook de gave van het opmerken in hooge mate tot ontwikkeling gebracht, ter wijl er daarnaast voor het lichaam wel geen mooiere vorm van gymnas tiek bestaat dan het werk tusschen de bloemen en planten. De kinderen mogen ook de geoogste groenten mee naar huis nemen; niet verkoopen, wel weggeven. Zoo wordt er tusschen het gezin en het werk in de natuur meer verband gelegd, het zal een plaats gaan innemen in de ge sprekken, wat ongetwijfeld gunstig kan werken. In menig gezin, ook in de armste, brachten reeds de eigen ge oogste bloemen en vruchten kleur en fleur. De Regeering erkende ook de betee kenis van het werk, door een subsidie beschikbaar te stellen. Ook verschil lende gemeenten steunen krachtig. Den Haag met f 20.000, Amsterdam met f 16000 enz. Wat de spr. hierna in een aantal keurige projectiebeelden op het doek liet zien, was eveneens een krachtige aanbeveling voor de schooltuinen. Het was een aantrekkelijk gezicht; de jon gens en meisjes óf op hun eigen stukje óf in gezelschap van den leeraar bij een te zien om zich een en ander te laten verklaren. Spr. besloot met een krachtige op wekking om te bevorderen dat van do rijke schepping meer studie gemaakt wordt. Hoe verder we in de schoonhe den en den rijkdom van de schepping doordringen, hoe kleiner wc ons gaan gevoelen. Het onderzoeken van de na tuur is een zegen voor den mensch. In de pauze, die nu volgde, liet zich weer het strijkje hooren, en dienden vriendelijke jongedames onder leiding van Mevr. Coert thee rond, terwijl an deren weer de zaal doorkruisten met door Mej. Kamerlingh Oiyies fraai be werkte inteeekënlijsten, voor het lid maatschap der vereeniging, of voor een gift ineens. z Mede ten bate der vereeniging werd na de pauze onder veel vroolijkheid op „Amerikaansche" wijze een fraaie origineele plaat van Willy Sluiters ge veild, die wel flink wat zal hebben opgebracht. De avond mocht dan ook in alle op zichten volkomen geslaagd heeten. De heer Dilling gaf het bestuur veel kans van slagen: mede met het oog op de groote belangstelling die de Lei- denaren reeds op deze eerste vergade ring toonden. Ga zijn verwachting in vervulling. Een adres. Curatoren van het Gymnasium al hier hebben in een adres aan 'de Tweede Kamer hunne instemming be tuigd met het tot de Kamer gerichte adres van de besturen van het Ge nootschap Leeraren aan Nederl. Gym nasiën en der Ver. van Rectoren en Conrectoren in Ned., in zake het nader gewijzigd ontwerp van*Wet tot Rege ling van het Yobrb. Hooger en Alg. Vormend M. O. In het bijzonder heb ben curatoren daarbij gewezen op de bedreiging van het bestaan van vele openbare gymnasia en op de nadeelen met betrekking tot de opFeïding voor de juridische faculteit, welke uit het ontwerp zullen kunnen voortvloeien. De Leiusche Winkelstand. De vleeschhouwerij van de Fa', de Leeuw, Haarlemmerstr. 136 is over-, gegaan in andere handen, en wel in die van den heer L. v. Bergen, die zooals men weet tot heden in de Jan Vossensteeg de zaak van den heer A. Slok voortzette. Er behoefde bij deze verandering aan het interieur van de zaak niet veel te worden veranderd, daarvoor is zij reeds te goed geoutilleerd; we meenen zelfs er reeds eerder iets over te heb ben geschreven. Het inwendige is on der de nieuwe leiding een toonbeeld van helderheid en degelijkheid, terwij! over de nieuwste hulpmiddelen, in- stallatiën enz. wordt beschikt. Ter ge legenheid van 'de opening prijkte een schat van bloemen tusschen de aan trekkelijke vleeschwaren-expositie, die ten aanzien van de kwaliteit van het verhandelde het beste doet verwach ten. Het Motorhuis. Het is niet voor de eerste maal, dat men op deze plaats in onze kolommen iets vindt over de ontwikkeling van het „Motorhuis" dat de automobieltechniek en -handel hier ter plaatse op energieke wijze vertegen woordigt. Gedurende de vier jaren, dat het bedrijf in het bekende hoekpand aan den Rijns- burgersingel was gevestigd, hield dc uit breiding eraan steeds gelijken tred met de toenemende belangstelling voor en ge- haJuiktmhking; van wat er in c!e auto-we reld plaats heeft. Geheel in tegenstelling met de verwach ting van velen, dio den grootschen opzet gadesloegen, moest nog gestadig worden uitgebreid on werd zelfs de garage in dc Naucisstraat. die niet minder dan 20 wa gens borg, te klein. Het Motorhuis echter wist raad. In de onmiddellijke nabijheid van den hoofdver keersweg, waar cok de bestaande raak ligt wist de directie terrein te bemachtigen, voor dit doel uitnemend gelegen, en van beduidende oppervlakte, n.l. het perceel Morschsingel ib, slechts door een enkel partriciërshuis van den Stationsweg F**- gen. En-daar is een scluttcreaul «gericht© nieuwe garage vtgkregen. d>c Gewone advertenHcn per regel 22'/j cenfc Ingezonden Mcdcdceiingcn, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiGn bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage» lrjks geplaatst ad 40 cent. Binnenland De heer van der Hoeven neemt ont slag als wethouder van Rotterdam. Een verklaring van Minister Rays omtrent de ambtenaarssalarissen. Buitenland. Eedenmorgen is président Ebert verleden. In Panama is een Indianenopstand uitgebroken. Volgens berichten nit Angora heb ben de Koerden een ernstioe nederlaao geleden. In een der voorsteden van Rio de Janeiro zijn door een ontploiiing 2000 huizen verwoest. Hoiderd personen werden gedood en 600 gewond. dag in tegenwoordigheid van vooraan staande personen op dit gebied en vele be langstellenden werd geopend. Rees aanvankelijk bij aesthetisch aan gelegde bewoners de vrees, dat een garage op dit punt de mooie singel zou ontsie ren, rekening houdende, met den door den tijd gewijzigden bouwstijl kan gezegd dat die yrees is beschaamd. Het front maakt geen slechten indruk, en het voor- pleintje werd keurig verzorgd; voorzien1 an een tegelbestrating, die achter een degelijk hekje aan de straatzijde is afgezet met een heesterbeplanting, die het goed aansluit bij de naastgelegen perceelen. Wat voor het bedrijf van de grootste beteekenis is, is het interieur van de gara ge, dat rijkelijk de eigenschappen van licht en ruimte toont, en door zijn grootschheid een geweldigen indruk maakt. Ruim 6o automobielen vinden hier een plaats. Wé zien hier op een product van het architectenbureau Kraan, Groenewegen en Verwey, dat voor een prachtige constructie zorgde. Hoewel de stallingruimte een opper vlakte van 700 vierk. M. beslaat, werd bij de onoersteuning van de kap slechts één pijler gebezigd, die bovendien nog ver uit het centrum staat. De geheele garage, de kap incluis, is absoluut brandvrij. Aan de constructie van de vloer werd veel zorg besteed. Eerst werd een plaat van gewapend beton ge legd, en daarop kwamen groote, goed in cement gezette tegels. De kap is van bijzonder mooie con structie. Zij wordt bij het bemn van den topkoepel onderbroken door vensterglas dat voldoende licht doorlaat, en in aan de binnenzijde gestucadoord, wat heel net jes staat. Het geheel is werkelijk een reclame voor. het bedrijf zoowel als voor den architect en aannemer, dhr A. den Ouden te Moer- capelle. Dc electrische verlichting werd aangebracht dcor de fa. Gevaerts-Reuter. Bij gelegenheid van dc opening heden middag waren, geflankeerd door talrijke bloemstukken, tal van mooie cn of nuttige automobielen geëxposeerd; alle Ford-mo dellen waren er vertegenwoordigd, van den eenvoudigen touring-car tot den nieuwen blauwen wagen cn den deftigen Lincoln- automobiel met zijn stvaklcc, statige lijnen, nevens den tractor, dio voor landbouw- ven industrie-doeleinden dient cn den 2- toers-kraanwagen, die gestrande of tc wa- ter geraakte collega's in een minimum van- tijd op den wal cn thuis, brengt. Een der leden van dc directie, dhr. l Boon. sprak een openingswoord, waarin.' hij wees op de groote vlucht, dio deze 1 zaak! heeft genomen cn herinnerde aan j de geheel nieuwe controle, die thans voor de wagens kan worden ingevoerd. Spr bracht dank aan den heer. Kraan, voor diens forsch, modem ontwerp en <1© 1 weldoordachte constructie die veler goed keuring en bewondering mocht verwerven. Ook werd dank gebracht aan den heer den Ouden, dio het bouwwerk uitvoerde, j Na deze officieel copening was er ge legenheid een Ford film te bewonderen cn een kleine expositie in oogensehouw tc 1 nemen. Gisteravond om 9 uur is op de Jan van Goyenkade een 19-jarige melkventer L. L., met zijn rijwiel ern stig komen tc vallen, 'doordat zijn broekspijp tusschen de ketting en het kettingrad van zijn rijwiel bleef zit ten, waarbij hef het stuur kwijtraakte. In bev. usteLoozcn toestand werd hij1 bij een der omwonenden in buis ge dragen, vanwaar de Eerste-hulpdbn t hem later naar zijn woning vervoerde. In den. Rijn bij de Spanjaards- brug kwamen gistermiddag om 2 uur een motorschuit en een vlet met elkaar in aanvaring. De sdhipper van de vlet J_ den J„ geraakte te water, doch •wist den wal tc bereiken en er op te klauteren. Materieele schade werd nier aangericht. Naar de schuld van het ongeval ;«wrcjT mtxi oylepmoek ingesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1