'PUROL H Dag-Agenda. Donderdag 26 Febr. Leiden. Bijbel- jrspreking, Jeruël, nm. 8 uur, Groene- •teeg. Donderdag 26 Februari Leiden. Jroote Uitvoering van de Chr. Gym- lastiekvereen. „D.O.S." Stadsgehoor- ,aal 8 uur. Donderdag 26 Febraoxi Rijsburg. Orgelbespeling in de Ned. Herv. kerk ■ï.iii. 7.30 uur, door den heer Schouten. Vrijdag 27 Februari Leiden. Groote fjitvoering van de Chr. Gymnastiek- rer. „D.O.S." Stadsgehoorzaal 8 uur. Vrijdag 27 Februari Leiden. Propa- ;anda Vergadering van de Vereen, v. School- en Werktuin°n, Foyer Stadsge ioorzaal, 8 uur. Vrijdag 27 Febr. 1925. Sassenheim. vergadering Chr. Landarbeidersbond. Spreker de heer L. v. Vliet. Zaal Hoog- traten n.m. 7.30 uur. Woensdag 4 Maart Leiden. Verga- lering Federatie van Ned. Herv. Dia conieën. Spreker Prof. dr. Slotemaker le Bruine, Foyer Stadsgehoorzaal, 8 lur. Donderdag 5 Maart Leiden. Lezing net Lichtbeelden over Z.-Afrika. Spre- ler de liee# L. Penning, „Prediker" uur. Woensdag 11 Maart Leiden. Hulpver. an den Geref. Zendingsbond in Ge- louw „Prediker." Dagelijks: Wassenaar Kunstzaal „De rietvink" (Stoeplaan, hoek „de Kie- lit") van 17 Febr. tot en met 15 Maart >925 Tentoonstelling Schilderwerken '?an 15de en 16de eeuwsche meesters. De avond- nacht- en Zondagsdienst ;er apotheken wordt van Maandag 23 febr. tot en met Zondag 1 Mdart a.s. waargenomen door de apotheek van Jen heer M. Boekyijt, Vischmarkt 8, elefoon 552. lunnen heenzetten; en naar de stel lige verwachting van den zegsman ■al de ove: groote meerderheid van de katholieke fractie tegen het voorstel •temmen. Voorts meende de zegsman <e kunnen verwachten, dat hét voor del ook door de andere fracties za) Vorden verworpen. Van de Christel.- Sistorischen zouden er slechts eeni- 'en voor %zijn, de Anti-Revolutionairen ',ijn er allen tegen, terwijl ook van de linkerzijde verschillende stemmen te- ;en het voorstel zullen opgaan. De aardbeving in Limburg. Het seismologisch instituut van de echnische hoogeschool te Aken heeft en tijde, dat in Limburg de aardbe- ?ing gevoeld is, urenlang groote be- 'oeringen in den bodem opgeteekend, waaronder één tachtigen stoot. De vliegtocht NederlandIndië. De terugkeer van de vliegers, die den ocht naar" Indië gemaakt hebben, is 'ast.gesteld op Zaterdag 18 April a.s. Op genoemden datum zal de bemanning oer vliegtuig op het vlitgveld Schiphol erugkeeren, waarna een receptie in A?n- tterdam gehouden zal worden, 's Avonds ;al aan de bemanning een serenade ge bracht worden. Van het Hof. De Koningin heeft met ingang van i April a..s op zijn verzoek djo de meest iervolle wijze aan G. Ch. baron Snouc- taert van Schauhurg ontslag verleend tls thesaurier-generaal, onder dankbe- uiging voor de vele en belangrijke liensten gedurende een reeks van ja- en aan het Koninklijk Huis bewezen ;n met behoud van r|ng en ancienni- eit als groot-officier der kroon. De Prins zal op 2 Maart a.s. deelne- nen aan den maaltijd van den Zweed- ■chen gezant, den heer Von Adler- [eutz. Troelstra-oord. In verband met het terugtreden van Jfr. P. J. Troelstra uit het politieke even besloot het Ned. Verhond van ^akvereenigingen hem te huldigen [oor de stichting van een z.g. Troel- tra-oord. De algemeene aanslag voor iie stichting brd'T' voor de bij het LV.V. aangesloten vakhonden 15 cent •er lid, waardoor dadelijk een stam kapitaal van ongeveer f 25.000 wordt revormd. BUITENLAND. DE INTEKGEALLIZERDE SCHULDEN. Een memorandum der Britsche indnstrieelen. De bend van Engelsche industri ëlen, die over het vraagstuk der in- ergeallieerde" schulden heeft beraad slaagd, besloot, naar de Britsche bla- len melden, een memorandum te ichten tot den kansielier van de scha. eist, waarin de opvattingen der fa brikanten en producenten over dit rTSAgstuk worden uiteengezet. Naar gemeld wordt, be at di. me- norandum een uitvoerige uitcenzet- jng over de bedragen, welke de Britsche belastingbetalers en de En gelsche nijverheid moeten opbrengen en gevolge van het feit, dat de ge- RECLAME Gesprongen Handen Ruwe Schrale Huid Springende c Lippen en Huidwondjes PUROL in Doozen 30.60.90ct Tube 80c« Bij Apothekers en Drogisten allieerden hun verplichtingen niet na komen. Aangetoond wordt, dat de Engel sche belastingbetalers voor de Fran- sche schuld 7 pence per pond in komen betaalt en voor de Italiaansche schuld 6V2 P- per pond inkomen, ter wijl, voor de overige landen met inbe grip van Rusland nog eens 9V* p. per pond inkomen wordt betaald. Het memorandum wijst er op, dat, indien hierbij nog de betalingen van Engeland aan Amerika worden be rekend, welke neerkomen op een be taling van 81/2.p. per pond, de Brit sche belastingbetaler 2 sh. 7 Va p- psr pond inkomen moet opbrengen, in verband met deze schulden-kwestie. VERKLARINGEN VAN CHAMBERLAIN. Dnitschlands ontwapening. In het Engelsche lagerhuis heeft Chamberlain ontkend, dat er eenige vertraging is in de publicatie van het eindverslag der militaire controlecom missie over de ontwapening van Duitschland. Hij zeide, dat het zeer lijvige ver slag eerst op 18 Februari door het geallieerde militaire comité te Ver sailles is ontvangen en het is de taak van dit comité om het verslag te be- studeeren en zijn eigen toelichting daarop aan den raad van gezanten voor te leggen. De vraag, of het verslag zal wor den gepubliceerd, moet door de ge allieerden worden beslist. Chamberlain herhaalde zijn vorige verklaring, dat het volgens zijn mee ning het doel der geallieerden moet zijnr om de vervulling door Duitsch land te verkrijgen van die bepalingen van het verdrag van Versailles, waar van volgens de bewoordingen van het verdrag" de verkorting van het tijd perk der bezetting van de Keulsche zone afhangt. Het protocol van Genève. Op de vraag, of hij zich voorstelde op de a.s. vergadering van den raad van den volkenbond amendementen in 'te dienen op het protocol van Ge- nève verklaarde Chamberlain, dat de regeering met de bestudeering van het protocol nog niet gereed is en dat het ongewenscht is, daarover eeni ge mededeeling te deen. NOODLOTTIGE BRAND TE LONDEN. Een zesjarige heldin. Een noodlottige brand brak gister te Stockwell, een Zuid-Londensche ge meente, uit in een door enkele arbei dersgezinnen bewoond huis. De' brand ontstond beneden in de achterkamer van een alleenwonend gc pensionneerd man van 85 jaar. Hij kwam in de vlammen om. Zijn lijk werd gevonden met een petroleum lamp in de hand; blijkbaar had hij daarmee een ongeluk gekregen waar door de brand ontstond. Het vuur verspreidde zich«snel naar boven, waar een arbeidersgezin met enkele kinderen woonde. Van deze familie verbrandde een 3-jarig knaapje, terwijl zijn vader bij vruchtelooze pogingen om hem te red den, ernstige brandwonden opliep. Het 6-jarig .zusje sprong moedig u t het venster op straat en kwam er met lichte kneuzingen af. Zij stond na den val onmiddellijk weer op en riep haar vader toe: „Werp broertje maar uit het raam, ik zal hem wel opvangen!" Maar de kleine -was toen reeds dood. Een gepensienneerd arbeider van 72 jaar, die ook alleen woonde, liep ernstige brandwonden op. KORTE BERICHTEN. Acht personen zijn gedood en zeven ernstig gewond bij een groo te n b r a.n d in een der arbeiders wijken te Moskou. Een poging van de Duitsche volkspartij in Oldenburg, om tot een zuiver burgerlijke regeering in dezen staat te komen, is mislukt, daar het centrum en de democraten zich er tegen verzetten. De Duitsche studentenvereni gingen zijn van plan, groote betoo- gingen te houden tegen de onder drukking van de Duitsche bevol king van 31/2 millioen zielen in Tse- cho-Slowakië. De toestand van den Duitschen rijkspresident E b e r t, <raarin tot dus ver geen verandering is gekomen, blijft bevredigend. De crimmin. politie te Boelgarije ontdekte een groote communisti sche organisatie, waarbij zij veel be zwarend materiaal in beslag nam. 70 communisten werden gearresteerd. Senator Duipont Ridgley. lid \an het parlement van den staat Delaware (Ver. St.) heeft een wetsontwerp in gediend, strekkende tot invoering v n een proef hu welijk voor den lijd van één jaar, na afloop waarvan echt scheiding onmogelijk zou worden. De Belgische regeering heeft haar vroeger besluit, dat de ho og- 1 eer aren van de staatsuniversitei ten (Gent en Luik) verbiedt recht streeks aan den verkiezingsstrijd deel te nemen, hernieuwd. 1 Te Jena overleed gisteren een vroedvrouw die 83 jaar oud was geworden en haar beroep gedurende 35 jaar had uitgeoefend. Zij had 3333 kinderen ter wereld helpen' brengen. KERK EN SCHOOL. GEREF. KERK. Tweetal: Te Westzaan, Cand, V. Tom te Hilversum jên P. v. d. Marei, cand. te Koudekerk'. Beroepen: Te Marken, cand. V Tom te Hilversum. Te Ihrhove (O. Fr.), cand. P. Boes te Marken. Te Doorn, B. v. d. Werff te Den Helder. EVANG. LUTPI. KERK. Aangenomen: Naar Maastricht, J, F. Verhoef te Soerabaja (Ned.-Indië). Bevestiging, Intrede, Afscheid. Dr. F. W. C. L. Schulte hoopt 1 Mrt a.s. afscheid te nem'en van de Ned. Herv. Gemeente te Hierden (Gld.en 8 Maart d.a.v. intrede te doen in zijn nieuwe Ge meente te Bergeyk (N.-Br.) Ds. A. H. de Wit höopt 19 April afscheid te némen 1 van de Ned. Herv. Gemeente te Üitwijk ca. en 26 April d.a.v. intrede te doen te Zp'elmond. Bevestiger: Ds. N. Lüijendijk van Nieu- werlcerk a. d. IJssèl. Ds. A. Dijkstra' zal D. V. 15 Mrt afscheid nemen van de Ned. Herv. Gem. te Vierhuizen-Zoutkamp en 22 Maart d.a.v. intrede doen te Saaxiïm, na bevestigd te zijn door Ds .J. J. Knap van Groningen. Ds. Koffijherg, In het Diaeonessenhuis te Rotterdam is, tot het ondergaan van een operatie, opgenomen Ds. Köffijberg, Geref. pred. te Bolnes. Ds. Köffijberg is reeds eenigen. tijd lijdende aan galsteen-koliek. De be handelende geneesheer heeft alle hoop op herstel. Prof. Zevenbergen. Naar „De Stand." verneemt, is Prof. W„ Zevenbergen; hoogleeraar aan de. Vrije Universiteit te Amsterdam, ernstig onge steld. Hij zal geruimen tijd rust moeien nemen en waarschijnlijk een kuur In het buitenland moeten ondergaan. UIT DE OMGEVING. KOUDEKERK. Gemeenteraad Vergadering van Woensdag 25 Fe bruari. Voorzitter de burgemeester, de heer J. M. E. Kwint. Aanwezig alle leden. 1 Na opening met ambtsgebed richt de voorzitter zich tot den raad met een korten speech. Er zijn reeds eenige weken voorbij gegaan sedert de wisseling des jaars, doch ik meen, aldus spr., 'tocli de goe de feewooate te moeten volgen om deze wisseling met een enkel woord gedenken. Uit het afgeloopen jaar zijn weinig belangrijke zaken te memoreeren. Al leen het hoofd van het college, Bur gemeester Oeberius Kapteyn is* tegen het einde van het jaar uit uw mid den verdwenen. Hopen we d^at het hem welga. Het Aantal ingezetenen is, ofschoon niet veel, tocli nog met 3 vermeerderd. Met genoegen kan worden geconsta teerd, dat het aantal geboorten, be dragende 52, het aantal sterfgevallen met 34 overtrof, j Voor mij is 'het de eerste vergade ring, waarin verschillende/ gemeente lijke aangelegenheden aan de orde zullen worden gesteld. Eén zaak, welke reeds meermalen uwe aandacht vroeg, de uitbreiding van het .waterleidingnet, moest door samenloop van omstandigheden, reeds thans op. de agenda worden geplaatst. Mijne heeren, ik herhaal den wensch bij mijn; intrede uitgesproken dat wij alhier" steeds aangenaam zullen sa menwerken in het belang van deze gemeente. Ik wensch u toe,'dat een goede ge zondheid uw deel zal zijn en u aldus steeds onze bijeenkomsten zult kun nen bijwonen en verder, dat het ook de uwen zal welgaan. Hopen wij, dat onder Gods zegen, dit jaar veel belangrijks voor onze Gemeente tot stand kome! Hierna werden de notulen der twee vorige vergaderingen gelezen en goed gekeurd. Onder de ingekomen stukken is de mededeeling dat voorloopig op reke ning van de gemeente een patiente is opgenomen, in' een krankzinnigenge sticht. Hierna komt ter tafel het voorstel om aan den gemeente-ontvanger, den heer P. de Ligny, eervol ontslag te ver- leenen onder dank voor de aan de ge meente bewezen diensten. Aldus besloten. Besloten wordt verder, naar aanlei ding van een plaats gehad hebbende herziening dè zekerheidsstelling voor den nieuw te benoemen fimctionaris te brengen van f2000 op f3000. Vervolgensv wordt overgegaan tot het benoemen van een* gemeente-ont vanger. Een 10-tal sollicitanten zijn ingekomen. Op de v--;rdracht staan dp. heeren E. Rollema en J. P. Slegten- horst. Met 5 van de 7 stemmen wordt be noemd de heer E. Rollema. "ingevolge de bestaande salarisrege- ling moet bij het combineeren dezer functies op beidex salarissen een kor ting van 20 pet. worden toegepast, wat in dit geval echter tot gevolg zqu heb ben dat het geheele honorarium van den functionaris ih zijn kwaliteit als gemeente-ontvanger f80 per jaar zou bedragen. Daarom stellen B. en W. voor, tot Ged. Staten liet verzoek te richten om de korting van 20 pet. toe te passen op het salaris als ontvan ger, en dat van den secretaris onge rept te laten. Aldus besloten. Aangenomen wordt het voorstel 0111 tegen f 62 per jaar aan den heer J. van de Horst een perceel tuingrond bij de alg. begraafplaats, groot 23 aren te verhuren. Een kleine ruimte zal' blij ven gereserveerd voor het eventueel begraven van cadavers enz. Afwijzend wordt beschikt op het ver zoek van de kweekschool voor Vroed vrouwen te Heerlen om een jaarlijk- sche subsidie. Ter tafel komt hierna een- verzoek van de IJsclub „Rijnstreek" om een subsidie van f150. De wethouders stellen voor, afwij zend te beschikken. De heer Oppelaar pleit voor in williging van het verzoek, met de be perking dat het bedrag alleen wordt verstrekt wanneer de kas van de club leeg is. Er dilent echter een bedrag te worden gevoteerd. Het werk van de club strekt zich over een zeer groot terrein uit.'Soms wordt er ingeval van sterk ijs reeds de eerste dagen voor f 600 per dag verwerkt, wat ten goede komt aan de werkloozen, die anders voor rekening der gemeente komen. Waar bij veel open weer het ledental toch reeds slinkt, acht spr. het noodig de vereeniging z>oo noodig eenigen steun te geven. De heer van Egmond wil de zaak Uitstellen tot een volgenden winter. Er komt nu toch geen ijs meer. Het voorstel 'van B. en W. wordt gewijzigd in den zin als door den heer Oppelaar gewenscht, en aldus aangenomen. Een bedrag van f150 wordt dus op de begrooting gebracht. Afwijzend - wordt hierna beschikt op een verzoek van de gemeente Hilver sum om steun aan haar adres inzake wijziging van de liefgng van foren senbelasting. Idem op een verzoek van B. en W. van Heemstede om adhaesie aan hun adres inzake annexatie van gemeen ten; fdem op een subsidie-aanvrage van de Ver. v. d. Middernachtzending. Het doel is B .en W. wel ^sympathiek, maar dit is niet voldoende, om "een gemeentelijke uitgave te motiveeren; een zienswijze waarmede zich de raad kan vereenigen. Het kohier van de hondenbelasting wordt voor 1925 vastgesteld met een eindcijfer van f 351. Tenslotte komt de uitbreiding van bet waterleidingnet in de Lage waard ter sprake. Voor den aanleg van de persleiding, die met medewerking en onder toe zicht van het Bataafsche Waterlei dingbedrijf zal plaats hebben, zjal f9000 noodig zijn. Verder is gerekend op 6 brandkranen a f50 per stuk, zoo dat er pog f 300 bijkomt. Eigenlijk zou het beter zijn 10 kranen %an te leggen met het oog op de groote uit gestrektheid. Het laatste blijkt aller meening te zijn, zoodat voor het aan brengen van brandkranen, wat thans het voordeeligst kan plaats hebben, f 500 wordt gevoteerd. Tevens zal in de Lagewaard een paar- denpad worden gelegd. Voor Waal- steenen zal f4059,. voor Rijksklinkers f4285 noodig, zijn. Na ampele bespre king wordt besloten de waterleiding buizen onder het paardenpad te leg gen, mede met het oog op den te ver wachten aanleg van eléctriciteit, waar voor de overblijvende kant van den weg kan worden gebezigd. (Aan den anderen kant ligt reeds een gaslei ding). Besloten wordt de bestrating aan te brengen zoodra de gesteldheid van den weg het zal toelaten. De heer v. d. Berg dringt aan op spoed. Spr. is er altijd tegen geweest, maar nu 't toch gebeuren moet wil hij maar opschieten ook, anders krijgen de landbouwers er last mee bij den hooi-oogst. In antwoord op een vraag van den heer de Jong deelt de voorzitter mede dat van electriciteitsaanleg in de La- gewaal, hoezeer spr. het zelf betreurt, momenteel nog niets kan komen, om dat de levering op geen manier ren dabel zou te maken zijn. Intusschen zoeken B. en W nog voortdurend naar een voor de gemeente zoo gunstig mogelijke oplossing. In de koorzaal der Ned. Herv. "kerk trad Maandagavond voor de afd. Koudekerk, der Chr. Hist. Unie op Mej. T. Katz. De koorzaal was goed gevuld, ook waren er tame^jk veel vrouwelijke kiezers opgekomen. De heer Ant. van Egmond, voorziA ter der Afdy opende de vergadering met gebed en een inleidend verrd waarna de spreekster haar rede 'be gon. die in hoofdzaak was een helder uiteenzet mg van het verkiezingsmani fest van de Chr. Hist. Unie. Spr. ver heugde zich inzonderheid over de op komst van zoo vele vrouwelijke ki :- zers, omdat zij' 'juist de vrouwen ook wenschte te wijzen op het belang da: zij hebben bij de a.s. verkiezing. Zij wees vervolgens op liet verschil van opvatting tusschen rechter en linker zijde omtrent het wezen en de taak van Regeering en Volk vertegenwoor diging, -\taav de rechterzijde de verant woordelijkheid ten volle dcor de re geering wilde laten dragen en 2e en le Kamer ziet als volksvertegenwoor diging, terwijl de linkerzijde telkens weer de volkssouvereiniteit huldigt en de volksvertegenwoordiging tot macht hebbende wil maken. De regeer.ing stelt de wetten vast na bespreking met de volksvertegenwoordiging en de C. H. U. acht het haar taal-:, die wetten te toetsen aan de ordeningen Gods, zooals die zijn geopenbaard in de H. Schrift. Zij' is historisch, om dat zij. open oog hebbende voor het nieuwe, toch ook niet veronacht zaamt de leidingen Gods met ons volk, uitkomende in onze geschiedenis Daar om spreekt het verkiezingsmanifest ook over het Protestantsche stempel, dat cp onze natie door den gang dér gesch. is gedrukt. De C. H. meenen, dat een staat geregeerd in Protest. Chr.- zin, de vrijheid waarborgt voor iedereen, wat ook de geschiedenis leert. Spr. besprak vervolgens de vier punten van het verkiezingsmanifest: le Bezuiniging, 2e Arbeidersbeweging 3e het leven der vrouw, 4e Ontwape ning. Na deze rede bracht de voorzitter der Afd. zijn dank ajan spr. en ein digde deze met dankgebed. ALPHEN a. d. RIJN. Ter herdenking van het 5-jarig be staan van de afd. Alphen a. d. Rijn van den bijz. Vrijw. Landstorm werd op 23 en 24 Febr. feest gevierd. Op 24 Febr. sprak, naliet inleidend woord van Kap. P. J. M. ITeskes, de heer L. T. Duymaer van Twist, lid' der 2e Kamer en voorz. van hét nationaal Lantstcrm-comité. Allereerst gewaag de Ge spr. van groote belangstelling welke er in Noord en Zuid, in Oost en West van oijs land voor de bijz. Vrijw. Landstorm bestaat. Er is overal groote toewijding, waarvan het ge heim bestaat in de pratheid van het Nederl. volk op z'n vrijheid, z'n gods dienstzin en liefde voor Oranje en Vaderland. De Vrijw. Landstorm be staat uit vele takken, die samen een machtige eenheid vormen. Op veler lei -terrein zijn we als Nederlanders gescheiden, maar als landstormers zijn we één voo% de nationale zaak. Vervolgens sprak de heer J. M. Krijger, lid der 2e Kamer en voorz. van de gewestelijke Landstorm-com missie. De spr. wenschte de jubilee- rende afdeeling geluk en sprak de hoop uit, dat h et bewijzen van de noodzakelijkheid der bijz. Vrijw. Land storm nooit in bittere ernst gezien moge worden. De preventieve waarde van den Landstorm is groot, grooter zelfs dan vermoed wordt. Toch wekt spr. op om steeds paraat te zijn. Her innerend aan Nov. '18 sprak hij zijn dank uit voor de fiere houding van „de jongens van de klei" en hunne vrouwen. Het waren deze jongens die daarom ook in 1924 zoo feest konden vieren ter gelegenheid van het jubi leum der Koningin. Dit feest was mo gelijk door het actief optreden van deze vaderlanders. Een telegram van hulde werd aan H. M. de Koningin gezonden. Het verdere van den avond werd gevuld met zang, tablaux en samenspraken. Beide avonden mogen uitstekend ge slaagd heeten. WOUBRUGGE. Meermalen reed een onbekende chauffeur te Ofwegen een landweg op, waar het voertuig spoedig weg zakte. Om dit te voorkomen heeft het gcmeenieoestuur heden een waafschu wingsbord geplaatst op een driesprong De wegvan Hoêgmade naar Of- wegen eischt bijzondere oplettendheid vooral voor chauffeurs. Op dat kleine traject zijn een vijftal scherpe boch ten en bij de zesde reed men den verkeerden weg op. De bestuurder B. ontsnapte gis ter aan een groot gevaar. Zijn paarden bespannen voor een diss el wagen, schrokken beide voor een daar pas- seerende dorschmachine en sprongen beide met wagen in den tocht. HAZERSWOUDE. Hedenavond te zeven uur hoopt de Anti Revolutionaire Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" in het lokaal achter de Geref. Kerk een vergadering te houden, waarop o.m. aan do orde zal komen jaarverslag penningmeester en bespreking cand idatenl ijst voor de Tweede Kamer. Trouwe opkomst zeer gewenscht. Maandag 2 Maart a.s. des v.m. tus schen 9 en 10 uur zal er gelegenheid be staan tot kostelooze inenting. Men ver- voege zicli hiertoe aan de Ziekenbarak en brenge de trouwboekjes mede.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2