Wortelboer's Kruiden of Wortelboer's Pillen Staatkunde, Waschzakkesi Slechts 40 cent kosten onze kleine Advertentiën BOEKEN ZIJN DUUR! J. H. KOK te KAMPEN. riwiTSERSCHEJ OIT ZIJN ONZE REEPEN Handelsdrukkerij WOENSDAG 25 FEBRUARI" 1925' den en moest in het ziekenhuis aan den Bergweg ter verpleging worden opge nomen. Daar is de kleine Woensdag avond gestorven. Onder den trein. Toen Zaterdagavond een treinpoetser aan het Centraalstation te Amsterdam de rails wilde oversteken tusschen de wachtende wagens van een personentrein en een locomotief, die ?oor die wagens wilde rijden, werd hij door de locomotief gegrepen. De man, was 36 jaar, raakte bekneld tusschen de buffers en was onmiddellijk dood. Vliegtuig geland. Het vliegtuig D. 468 van de Deutsche Aero Lloyd, bestuurd door Gutschnridt, op weg van Londen naar Berlijn, is gisteren bij Geesteren in Overijssel wegens motorstoring gedaald. De landing geschiedde vlot. De twee passagiers vervolgden hun reis per trein Om van te schrikken. Een Parijsche ■werkster was Maandag nog niet beko men van den schrik die haar Zondag bij 'het naar bed gaan werd aangejaagd. Ze was laat thuis gekomen en vermoeid, 'Jixöct naar bed gegaan. Maar nauwlijks lag 2fe<$nige seconden, of ze sprong met een schreetw als van een waanzinnige, overeind ei het bed uit. De toesnellende buren ontdekten de oörzaak van het vreemde gedrag van de werkster; Men vond onder de dekens 'n boa constrictor, d'e daar als een roos lag 1 te slapen. Onmiddellijk werd de kranige Parijschepolitie te hulp geroepen om den onkieschen indringer aan te houden. De slang behoorde aan een temmer in de buurt en was uit zijn kooi ontsnapt. Gelukkig had het griezelige dier zijn maa.g goed gevuld en kon 't met weinig moeite tot een terugkeer naar zijn eigen slaapgelegenheid worden overgehaald. 1 Mishandeling en berooving. Toen zich een der onderofficieren van de te Delfzijl in de haven liggende torpedojager aan boord wilde begeven werd hij aangeval len door leden der bemanning van het in lossing liggend Chileensche bark schip „Maria" en zoodanig mishandeld, dat hij het bewustzijn verloor, meldt de „Tel." Vervolgens is 'de onderofficier beroofd van zijn uniformjas, horloge en porte- monnaie met geld. Men liet hem verder aan zijn lot over. De politie heeft de ver moedelijke daders gearresteerd. De jas is aan boord van het barkschip terug gevonden, doch de overige goederen zijn nog niet opgespoord. EEN STAKENDE BEUL. In de Slavonische provincie Eesseg werd onlangs de beruchte roover Za- roega ter dood veroordeeld. Deze man had twintig roofmoorden op zijn ge weten; zijn verzoek om genade werd door den koning verworpen. Volgens de Zuid-Slavische wetten moet een 'doodvonnis drie dagen, nadat het von nis rechtskracht heeft gekregen, ten uitvoer worden gebracht. Alle Zuid- Slavische bladen stuurden hun ver slaggevers om de terechtstelling bij te wonen; deze wachtten en wachtten, maar van een terechtstelling was geen sprake. Een der verslaggevers hoorde door een indiscretie van een der rechters hoe de vork in de steel zat. "De recht bank te Eesseg telegrafeerde na af wijzing van het gratieverzoek den beul Mauser, die in Belgrado woont, naar Esseg te komen om Zaroega te recht te stellen. Maar wie er kwam, niet Mauser. Eindelijk kwam er een tele gram van Mauser met de mededee- ling, dat hij niet eerder kon komen, voordat zijn laatste rekening van een terechtstelling, twee maanden geleden gehouden, zou zijn voldaan en ook zijn kosten voor de terechtstelling van Zaroega hem van te voren zouden zijn betaald. Hij had geen lust om weer twee maanden op zijn geld te wachten. De rechtbank te Eesseg wendde zich tot den minister van justitie in Belgrado; de zaak werd aldaar onderzocht, waar mee weer drie dagen voorbij gingen. Weer gingen er drie dagen voorbij' met de beslissing der quaestie of Mauser het loon voor Zaroega's te rechtstelling vooruit zou betaald wor den. En nog is er niets besloten. Het interessantste aan deze quaestie is, 'dat de veroordeelde verklaart, 'dat men hem krachtens de Zuid-Slavische wet, niet meer kan ter dood brengen, want in de wet is bepaald, dat een ter dood veroordeelde binnen drie dagen terechtgesteld moet worden. En zoo is het dus mogelijk dat een roofmoor denaar, die wel twintig moorden op zijn geweten heeft, niet ter dood ge bracht zal worden, omdat de Zuid- Slavische regeering den beul niet op tijd betaalde. STIKGAS ALS GENEESMIDDEL. Op het oorlogsveld had de Ameri- k'aansche geneeskundige dienst waar genomen, dat golven verstikkend gas de soldaten immuun maakten tegen verkoudheid, bronchitis en griep, in dien het gebruikte gas uit chloor be stond. In zulke gevallen genas de aan doening door beperkte hoeveelheden van een middel, dat in groote hoeveel heden verstikkend en vergiftigend zou gewerkt hebben. Thans in vredestijd hebben del Ame- rikaansche dokters van leger en ma rine onderzoekingen ingesteld om uit te maken, welke de grens van de to- lerantie van het menschelijk organis me voor chloor is. En nadat zij ge vonden hadden, dat tweehonderdste milligram chloor op een liter lucht goed verdragen werd, zijn zij op het denkbeeld gekomen, de patiënten op te sluiten in gechloreerde kamers waar in de atmosfeer, licht doortrokken is van bleekwater (eau de Javel), wat alleen een lichte prikkeling van het oogslijmvlies, gelijk bij een gewone verkoudheid in het hoofd, veroorzaakt. Het resultaat heeft, volgens de Pa rijsche „Matin", de verwachtingen overtroffen. In drië of vier uur van behandeling waren verkoudheden, goedaard ge aanvallen van bronchitis, „griep, kinkho,est aan de beterende hand. Thans zijn op een totaal van 1000 patiënten, "die in de ziekenhuizen be handeld zijn, 80 o/° onmiddellijk' gene- 'zen of öp wonderbaarlijke wijze veel verbeterd. En het middel is ook reeds met veel succes op paarden toege past bij aandoeningen van hun adem halingsorganen. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) De Olympische Spelen.* Uw Redactie heeft enkele critisch'e opmerkingen gemaakt naar aanleiding van het regeerings-voorstel om een millioen subsidie te geven voor de Olympische spelen in 1928. Het zij ons veroorloofd daar iets tegenover te stellen. In de eerste plaats willen wij op merken, dat het hier niet voornamelijk gaat om een subsidie voor sport. De sport is hier slechts middel; doel is, ons land te trekken in de aan dacht der geheele wereld. Men moge over de sport of over de Spelen den ken zoo men wil: niemand kan ont kennen, dat de Olympische Spelen een wereldgebeurtenis van bijzondere be- teekenis zijn. In Parijs waren ongeveer 50 landen vertegenwoordigd en 320 journalisten, gekomen uit alle stre ken van den aardbodem, deden er hun werk. Voor een klein land als het onze, dat reclame en propaganda nog alleszins noodig heeft, is zulks van nog veel grooter beteekenis. Deze sub sidie is naar onze overtuiging dan ook een zeer productieve geldbeleg ging. En zou men willen ontkennen, dat het ook in tijden van bezuiniging ge- wenscht is, zijn geld vruchtbaar te beleggen Desnoods een groot bedrag voor reclame uit te geven, omdat op den duur het profijt daarvan zal bin nenkomen Toekenning van deze subsidie is een nationaal belang. Alle Staten, waar sinds 1896 de Spelen gehouden zijn. hebben dat ingezien en offers ge bracht. Onze nabuur België b.v tn 1920, toen het nog bloedde uit vele wonden. Moet Nederland het eerste land zijn, waar de overheid weigert een offer voor de Spelen te brengen? Een dergelijke beslissing zou over de geheele wereld den naam van ons land ernstig schaden. Trouwens,, zoudt U denken, geachte redactie, dat bewindslieden als de Mi nisters De Visser, Colijn, Van Kar- nebeek, die (om van de anderen te zwijgen) aan de totstandkoming van dit wetsvoorstel krachtig hebben me degewerkt, een dergelijke subsidie in dezen tijd zouden voorstellen, als er niet overwegende motieven waren, die er voor pleitten? De Regeering vindt deze subsidie niet alleen „een nationaal belang", zij schrijft in de Memorie van Toe lichting, dat zij is een zaak van „na tionale eer". Zoudt U meenen, dat een Regeering zich zonder zeer grondige redenen in dezen geest uitlaat? Een vergelijking met wetenschap en kunst is niet geheel zuiver en evenmin billijk. In den loop der jaren heeft de schatkist herhaaldelijk, èn voor de wetenschap èn voor de kunst, zeer belangrijke offers gebracht, hetzij voor die belangrijke zaken op zich zelf, het zij om, door middel van die zaken, den naam en de reputatie van ons land te versterken. Nu ^ordt eindelijk ook eens de gelegenheid benut om door middel van sport een nationaal be lang te dienen, en moet dit nu wor den geweigerd, omdat het sport is? Wij vertrouwen, dat de Staten-Gé néraal er anders over zullen denken, zoo niet, dan wordt aan den enaam van ons land stellig veel nadeel toege« bracht. Comité Olympische spelen 192S. Fa. C. A. FRANCHIMON, (A. B. v. d. Reep), Telefoon 1611. Haarlemmerstraat 204. Het van ouds bekende adres, waar men uitsluitend iets goeds koopt. 00 Samos vanaf 75 ct. p. fl. Kinawijn vanaf f 1,75 p. L. Portwijn, R.W. 75 ct. p. fl. Vermouth f 1,75 p. L. Bordeaux 90 ct. p. fl. Tokayer f 1,60 p. L. Bloedwijn 120 ct. p. fl. Inmaakwijn f 1,50 p. L. Zoete, Roode Wijd slechts f 1,20 per Liter. Heerlijk!! BOUWKUNDIG BUREAU P. M. J. VAN OERLE 11 ARCHITECT ZOETERW. SINGEL 74 - TEL. 2435 Gij behoeft niet te klagen over gal, slijm, maaglijden, trage ontlasting, slechte spijsvertering, gebrek aan eetlust, gevatte koude, influenza, lusteloosheid, koortsigheid, duizeligheid, hoofdpijn, enz,, want door 't gebruik van de zijt ge binnen enkele dagen weer frisch en opge knapt. Probeer ze maar eens en ge zult tevreden j zijn over de heilzame uitwerking. Tegen Kinkhoest en Asthma „Pertolan" f 2,—. Wonden en Aambeien Wortelboer's Zalf 75 ct. Rheumatiek Wortelboer's Olie f 2,—. Wormen „Fermitan" Wormpoeders 85 ct. Overal verkrijgbaar. Indien niet bij U verkrijgbaar dan geschiedt de verzending franco na ontvangst van het bedrag door: JACOBA MARIA WCiRTELBOER te OUDE-PEKELA, (GRONINGEN). 576 203 Haarlemmers!?. 203 irftu Slagersjassen '510 ook voor Jongens, Baftkersjassen, en Broeken, Goede passende Morielien. Beslist lage prijzen. 203 Haarl.str. 203 In Nummer 5 van heden verschenen, komt o.m. voor een belangrijk artikel over den financieelen toe stand van ons land van Minister colijn, getiteld RONDOM HET STRIJDPUNT Men( abonneere zich nu op dit tijdschrift. Het is onmisbaar voor alle meelevende Anti- Revolutionairen. - De lage prijs is voor nie mand een bezwaar. Op aanvrage wordt gratis en franco een nummer ter kennis making toegezonden door 728 en sterke linnen in verschillende grootten en prijzen ft j. j. zegt men. In veel gevallen is dat waar. Dat het echter niet altijd opgaat, wordt nu door den uitgever J. H. Kok te Kampen daadwerkelijk bewezen met den nieuwen jaargang van de V. C. L. (Vereeniging ter bevordering van Christelijke Lectuur). De V. C. L. is de oudste der Christelijke Bibliotheken in ons land; ze werd meer dan een halve eeuw geleden opgericht door den Amster- damschen uitgever Höveker, en is sinds 1907 in handen van den tegenwoordigen uitgever. Wel wordt getracht de V. C. L. te evenaren, maar, dank zij de buitengewoon gunstige voorwaarden van lidmaatschap, staat de V. C. L. nog altijd aan de spitsZij toch biedt elk jaar den leden een keurcollectie nieuwe prachtboeken aan, terwijl boven dien ieder lid nog het recht heeft om zelf voor een waarde van f 5,gratis uit te zoeken uit den catalogus der Vereeniging. Vooral dit laatste: dat de leden de boeken zelf kunnen kiezen, is een voorwaarde, die alleen de V. C. L. heeft. De dit jaar nieuw verschijnende boeken zijn in één woord een prachtcollectie, zoowel wat inhoud als wat uitvoering betreft. En de catalogus, waaruit door de leden kan worden gekozen, bevat de beste boeken van onze vooraanstaande christelijke auteurs. Wie van ontspanningslectuur houdt (mooie ver halen, enz.) vindt hier heel wat van zijn gadingboeken (om slechts enkele namen te noemen) van Nelly Has, Mevr. Van HoogstratenSchoch, Idsardi, Van Diemen de Jel, P. Keuning, E. von Maltzahn, L. Penning, J. Schouten, G. Schrijver, enz. enz. Ook tal van jongens boeken en andere lectuur voor de jeugd. Wie meer van theologische, politieke, letterkundige werken enz. houdt kan zijn hart ophalen aan de boeken van Kuyper, Bavinck, Colijn, Groen v%n Prinsterer, Prof. Fabius, Ds. Knap, Prof. Noordtzij, Spurgeon, Ds. Douma, Dr. Dijk, Dr. B. Wielenga, enz. enz. En de kosten van het lid-, maatschap zijn ongelooflijk laag. Men krijgt de boeken voor nog minder dan de helft van den prijs! Hier wordt waarlijk het beste uit het beste geboden voor spotprijs. Binnen enkele dagen zullen in dit blad per advertentie nadere bijzonderheden omtrent het program van dit jaar worden meegedeeld. Goede boeken voor de laagste prijzen. Die boeken bezitten wil, moet lid worden van de V. C. L. Eenbetere en goedkoopere weg is er niet Met enkele guldens per jaar kan ieder een eigen huis- Bibliotheek gaan vormen Men vrage nu reeds een prospectus aan bij 856 6 fts reepen) thans IKRACHTL DER Jecqnqmiei —rt N.V.HALLANDSCH *T-b I CHQCALADEjiFABRIEKJ geen onzeker geluid hooren. Integendeel, op het gelever de drukwerk komen gedurig nabestellingen. - Dit is het krachtigst bewijs, dat kwali teit en prijs tot volle tevre denheid strekken. Dagblad en Drukkerij Nieuwe Leidsche Courant. (WARE GROOTTE) f- Wij laten met onze EVEN ZWAAR. ALS DE 6 CTS REEPEN. VRAAGT ZE UW WINKELIER

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 8