uii iiiiimycr beslaat uit IWtE Bladen. CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Belangrijkste nieuws in dit Hutnmet >5e JAARGANG ZATERDAG 2r FEBRUARI 1925 NUMMEP fSfi» EDWE LEID ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal I 2.50 Per week i. 0.19 Franco per post per kwartaal I 2.90 EERSTE BLAD. Bemoedigende verschijnselen. Wie in de gelegenheid was de ver gaderingen onzer Kiesvereenigingen in verschillende plaatsen bij te wonen, zal Jot de ontdekking zijn gekomen dat de itemming over 't geheel genomen, uit stekend is.' Er zijn bemoedigende verschijnselen. 't Is niet, als bij de S.D.A.P. waar nu reeds de overwinningsliederen worden gezongen, omdat de leiders een groote overwinning zeggen te ruiken. Daarvoor zijn onze mannen te nuch- i ter en zijn ook onze leiders te nuchter. Zij begrijpen te goed dat wie zich aan gordt zich niet moet beroemen als die zich losmaakt. Van een overwinningsroes is nergens ook maar een spoor te ontdekken. En ook hoort men niet de brallende taal als op 't Congres van de S.D.A.P. waar men elkaar opwekte om der re actie de pooten stuk te slaan. Dergelijke groote woorden worden in onze kringen niet gehoord. Maar wie zijn oogen en ooren den kost geeft, ontwaart wel een stemming van rustige vastberadenheid. En dat is van groote beteekenis. De ernst van den toestand wordt overal ingezien. Beseft wordt dat thans groote belan gen op het spel staan en dat met name de Anti-revolutionaire partij het hard zal hebben te verantwoorden. Maar beseft wordt ook, dat het thans niet minder dan ooit te voren, gaat om de beginselen, dat het gaat om de Christelijke grondslagen van ons volksleven. Waarom wordt door alle partijen van links zonder eenige uitzondering zoo getoornd tegen de samenwerking v&n de rechtsche partijen en het on mogelijke beproefd om die partijen in gevechtspositie tegenover elkaar te plaatsen? Het antwoord ligt voor de hand. Het is, omdat men beseft, veel meer e/i veel beter dan velen die tot de recht sche partijen behooren, dat die samen werking voor de toepassing en de door werking van de Christelijke beginselen van groote beteekenis is. Wij zijn vaak geneigd hierbij alleen te letten op w e 11 e n die al of niet tot stand komen. Maar de linksche partijen verstaan opperbest, dat de wetgeving niet het eenige en lang niet altijd het voor naamste is, maar dat er ook van het gewone beatuurs beleid groo te invloed uitgaat. Wij denken hierbij aan de benoe- m i ng en. Er is een tijd geweest dat de man nen van Christelijken huize uit alle belangrijke betrekkingen werden ge weerd. Maar de liberale heerschappij is ge- oroken. Ook de belijders van den Christus zijn nu benoembaar en daardoor in staat grooten invloed uit te oefenen. Wij denken aan allerlei maatregelen die genomen moeten worden en waar door als in 1918 krachtig kan worden opgetreden tegen hen die alles omver trachten te werpen, of waardoor de Zondagsrust kan worden bevorderd en de verdere ontkerstening van het volk gestuit. Zelfs al was door de opvolgende rechtsche regeeringen geen enkele wet van beteekenis in het Staatsblad ge boekt, dan nóg Zou er reden zijn om te danken voor wat verkregen is en zou- ïen de linksche partijen snakken naar iet oogenblik dat zij weer als vroeger !n de gelegenheid waren zich uit te leven. Maar er is meer verkregen en het s een verblijdend verschijnsel dat dit In onze kringen vrij algemeen wordt :ngezien. Dat beseft wordt, dat b.v. het werk fan Minister Colijn niet los staat van le beginselen, maar dat hij in staat vaa zijn voor land en volk zegenrijken BUREAUHooigracht 35 - Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 arbeid te verrichten, omdat hij was anti-revolutionair, omdat zijn anti revolutionair beginsel hem noopte on danks smaad en hoon en tegenwerking en kans op stemmenverlies, toch vol te houden en door te zetten en die maatregelen te nemen die in de gege ven omstandigheden gebiedend nood zakelijk waren. Ons anti-revolutionaire volk is over tuigd dat de heer Colijn als anti-revo lutionair zijn plicht heeft gedaan. Het is overtuigd dat onze Anti-revo lutionaire Kamerfractie heeft gehan deld naar plicht en roeping. En daarom gaat het ook rustig en vastberaden den komenden strijd te gemoet. STADSNIEUWS. Vijfde Abonnementsconcert. Harriet van Emden. Na een uitvoering van Handel's Ju das Maccabaus in den Haag schreef, de muziek-recensent van „De Maas bode", die het soms heel mooi zeggen kan o.m.: Handels Cantilenen in solo bewerking zijn doorademd van zijn verinnigd zielsgebed, huiverend in hun uitzweven als koorknapen-stemmen in egn kathedraal, en de onweerstaanbare zich aldoor opdringende en aanzwel lende koorklanken, die hel oplichten van orkestraal kleur-koloriet, als een avondzon door gebrande kerkramen, kunnen zoo hevig, geweldig, grootsch van dramatische en epische kracht op en om ons heen ruischen, alsof alle menschelijkheid is vergoddelijkt in de ze wonderbare, naar God biddende menschenziel." Iets dergelijks was te beluisteren in het drietal Italiaansche Handel-aria's, waarmee Harriet van Emden haar con cert opende gisterenavond. Ge voelt in deze muziek deii menschelijken harts tocht opbruisen, opvlammen soms, maar alles blijft toch verheven, wordt geadeld door de ziele-voornaamheid, den voornamen eenvoud dkwijls, die er u uit tegentrepdt. Een betrekkelijk so ber accompagnement onderstreept het gezongen woord, belicht het hier en daar wat meer opvallend, maar het zingen is in deze aria's hoofdzaak en gaat, niettegenstaande de naar mo derne opvattingen hinderlijke gebon denheid aan streng-gebouwde vormen, van hart tot hart. Harriet van Emden heeft een mooie stem, die ik, om haar timbre, een mezzo-sopraan zou willen noemen. Van boven tot beneden is de stem mooi- gelijkmatig ontwikkeld; de volle klank van de lagere tonen van het borst- register frappeerde me gisteren meer malen. Ze zingt met veel gemak en groot entrain, bij wijlen een tikje te veel acteerend bij haar voordracht. Een enkele hooge toon deed wat al te hard aan en schaadde daardoor soms aan de schoonheid van het geheel. Het programma, 3 Italiaansche aria's en 17 liederen op Duitschen tekst, gaf de zangeres ruimschoots gelegenheid, haar veelzijdig kunnen te demonstree- ren. En zij bleef daarbij niet in gebre ke, maar wist de wisselende stemmin gen van den tekst uitnemend in haar voordracht uit te beelden. De eerste helft van den avond ver mocht mij meer te bekoren dan de tweede. Handel en Schubert wonnen het voor mij nog van Rudolf Mengel berg en den Rus Tchaikowsky. Har riet van Emden heeft haar accompag- nateur (Rud. Mengelberg) een ruime plaats op het programma afgestaan. Na de pauze zong ze een zestal liede ren van hem. Deze componist, die cor rect en zonder zich op den voorgrond te dringen, accompagneerde, werkt blijkbaar onder den invloed van de moderne richting. Na zijn eerste lied had het gezicht van verscheidene luis teraars veel van een vraagteeken. Bij de volgende kwam er wat opklaring en bij het laatste zelfs een dankbaar applaus. Och, de meeste hoorders staan nog zoo vreemd tegen dat niet-gebon- den-willen-zijn aan regelen van melo die, rhytmiek en harmonie. En of 't nu waar is, dat die opgeëischte vrijheid de zegging van het woord altijd ten goede kogit? Ik geloof, dat menigeen daarop nog niet dadelijk „ja" zou wil len antwoorden. Rud. Mengelberg had bij zijn liederen op meer dan een plaats een accompagnement, dat door juiste teekening trof. Door elkaar ee nomen acht ik hetgeen voor de piano was geschreven, interessanter dan wat hij aan de zangstem te doen gaf. Maar een componist, die wat te zeggen heeft en dat steeds mooie* en beter zal kun nen, meen ik wel, dat we in hem zien mogen, D. S. „Athalia." In de Graanbeurs gaf Donderdag avond de Chr. Muziekvereen. „Athalia" onder leiding van haar directeur, den heer J. Noordanus Sr. een welgeslaag de uitvoering. De groote zaal was dicht bezet met een aandachtig pubilek. Aangevangen werd met het zingen van Ps. 47:1 waarbij: de muziek ver dienstelijk begeleidde. De voorzitter, de heer D. Anth. Treur opende met gebed en richtte vervol gens een kort openingswoord tot de talrijke aanwezigen waarbij hij in het bijzonder de afgevaardigden van de zustervereenigtingen eh de donateurs welkom heette. Het werven van meer dere donateurs besprekende, maakte spr. een vergelijking tusschen de be langstellenden, die zoo op 'toog wel mooie vlinders lijken, maar als men ze uitnoodigt om donateur te worden, doen als een bromvlieg. Spr. hoopte dat 't ditmaal niet zoo zou gaan. (Die hoop is in vervulling gegaan, want inderdaad gaven zich eènigen op). De verschillende nummers van het programma vielen goed in den smaak. Er werd trouwens heel goed werk geleverd. De directeur toonde uitste kend met zijn mannen overweg te kun nen. Het kwam ons voor, dat „Athalia" zich weer in opwaartsché lijn be weegt. Van de best uitgevoerde nummers noemen we de uOverture uit Joseph van Mèhul, Une fète Trianon, een Gavotte van Roubier en de „Grande fantasie sur 1' Opéra van Mozart. Ook „Berceuse de Jocelijn" van Goddard deed het weer goed. De voorzitter dankte in zijn slot woord voor de groote belangstelling om ten slotte te eindigen met gebed, nadat „Athalia" nog een ferme margch als „toegift" had gegeven. Ned. Bond van J. V. op Ger. Gr. Zooals velen bekend zal zijn is dit voorjaar Leiden aan de beurt om de jaarvergadering van de afdeeling Zuid Holland van den Ned Bond van J. V. op G. G. grondslag te ontvangen. De ochtenvergadering zal in de groo te zaal van de Graanbeurs, de middag vergadering, die ook voor belangstel lenden toegankelijk is, in de Hooi- grachtkerk worden gehouden. Naar wij vernemen was het afdee- lingsbestuur zoo gelukkig om van Mi nister Colijn toezegging te krijgen, dat hij, behoudens onvoorziene omstandig heden, in de middagvergadering zal spreken. Het belooft dus voor de bezoekers een mooie Tweede Paaschdag te zullen worden. Een Geref. Vereen, v. Radiotelefonie. Naar verluidt heeft zich hier ter plaatse een commissie gevormd, die de oprichting van een Vereen, voor Ra diotelefonie op Ger. Grondslag zal voor bereiderr. Het ligt o.m. in de bedoeling om pa- tienten in de verschillende ziekenhui zen alhier een ontvangtoestel in ge bruik te geven, teneinde op die wijze de predicaties te kunnen volgen. In de commissie zouden thans zitting hebben de heeren H. J. de Ru, Ds. W. Bouw man en I. Snoek. Mede in verband met verschillende bezwaren van principieelen aard die er in de practijk zijn gerezen tegen de werkwijze'van de Chr Ver. v. Radio telefonie zal gebruik worden gemaakt van den zender van de Geref. kerk van Bloemendaal. Vefllgheidsplaten. De van Dinsdag tot Vrijdag j.l. ge houden tentoonstelling van veiligheids platen, welke gehouden werd in het gebouw van den Raad van Arbeid, werd door ruim 600 personen bezocht. Daaronder bevonden zich tal van werk gevers, werkmeesters, bazen, arbei derSj onderwijzers leeraars en een paar klassen van een avondschool voor meisjes. Met groote aandacht werden de pla ten bekeken, uitgelegd en soms gekri- i tiseerd. ue oeiangsieiiing was zeer groot en ongetwijfeld heeft deze tentoonstelling de inzichten van velen op "het gebied der bedrijfsveiligheid verhelderd. Tal van platen werden verkocht. Zij zijn ook in de toekomst steeds hij den Raad verkrijgbaar. De Centrale School. Ons iwordt verzocht het volgende te plaatsen: Nu vele ouders deze maand ipoeten beslissen of zij hunne kinderen, die het 6e leerjaar hebben doorloopen en op 1 Maart den 12-jarigen leeftijd heb ben bereikt, al dan niet van school zullen nemen, willen wij, ter voorko ming van teleurstelling, er op wijzen, dat aan kinderen beneden den 14-jari- gen leeftijd geen arbeidskaart mag worden afgegeven. Zeer tot hun na deel moeten de kinderen, die op zoo jeugdigen leeftijd de school verlaten, nog 1 of 2 jaren rondloopen voor zij aan het werk kunnen gaan. Veel beter is het daarom de kinderen nog eenigen tijd naar de Centrale school voor het 7e leerjaar te zenden ,waar het ge leerde nog eens terdege wordt her haald en uitgebreid en zeer veel prac- tische kennis wordt bijgebracht, waar aan de kinderen in hun later leven heel veel kunnen hebben. Nadrukkelijk vestigen wij er 'de aan dacht op, dat het volstrekt niet alleen voor de jongens, maar ook voor de meisjes zeer nuttig is om het 7e leer jaar te volgen. Kan uit den aard der zaak op de gewone school niet zoo heel veel tijd worden besteed aan de nuttige handwerken, op de Centrale school ontvangen zij 4 uur per week les in dit voor haar zoo belangrijke vak. Voor jongens, die naar de Ambachts school wenschen oyer te gaan, is het zeer aan te bevelen eerst nog een half jaar de lessen aan de Centrale school te volgen. Daardoor toch wordt de kans op toelating tot de Ambachts school zeer veel grooter en zullen zij met meer succes de lessen aan die school kunnen volgen. Het komt ons voor, dat, indien de ouders dit alles rustig overwegen, de keuze tusschen het van school nemen hunner kinderen en het zenden naar de Centrale school niet moeilijk zal zijn. Aangifte voor de Centrale school kan plaats hebben bij de hoofden der ge wone scholen en bij het hoofd der Cen trale school. Gezag en Vrijheid. Onder dezen titel verscheen heden in een oplaag van 16000 exemplaren een propagandablaadje, uitgegeven door de A.R. Propagandaclub hier ter stede. Dit blad zal tot aan de komende verkiezingen elke maand verschijnen en huis aan huis worden verspreid. 't Is in populairen stijl geschreven en bevat tal van korte artikeltjes, o waarin gewezen wordt op wat de A.R. partij bedoelt, op het werk van Mins ter Colijn, de houding door de ver schillende partijen ten opzichte van „het bezuinigingsvraagstuk enz. Met ingenomenheid zal de verschij ning van dit propagandablad door ve len worden begroet. De drukkerij „Nieuwe Leidsche Cou rant" zorgde, voor een uitstekende tech niscbe uitvoering. „Het Duo.° Deze welbekende firma in Deiden en omgeving heeft gisteravond onder groote belangstelling 'van de zijde van het publiek haar tweeden winkel ge opend in het perceel Hoogewoerd 43, naast de firma Splinter. De heeren P, Oostendorp en F. H. Gaas-1 tra, hebben door verplaatsing van één hunner winkels van Janvossen- steeg naar Hoogewoerd. een belang rijke schrede vooruit gedaan en hun beide winkels, n.l. die in de Pieters- k'erkkoorsfeeg, waar de heer Gaastra en die aan de Hoogewoerd, waar de heer Oostendorp woont in onderlinge harmonie gebracht. Meer dan tot dusver kan thans in beide zaken aandacht geschonken wor den aan den handel in fijn fruit, (recht streekschen aanvoer) conserven, blik- g)roenten, comestibles, koek- encho coladewerken enz. Dit neemt echter niet weg, dat „Het Duo" zich blijft beijveren h et gehee- le publiek te bedienen en voort gaat in zijn marktkraam wekelijks zijn artikelen aan het kooplustige publiek aan te bieden. ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiên per regel 22^8 cent Ingezonden Mededeclirtgen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, i lijks geplaatst ad 40 cent. Binnenland De patroonsbonden in de bouwvak ken hebben besloten, het nieuwe col lectief contract niet te aanvaarden. Buitenland. Het Pruisische kabinet-Mar* is reeds ten val gebracht. Het Engelsche Lagerhuis heeft een Labour-voorstel verworpen, strekken de tot uitbreiding yan het vrouwen- kiesrecht. Ernstig mijnongeluk in Engeland. De firma is er in geslaagd haai nieuwen winkel aan de Hoogewoerd mooi ïn te richten. De bekwame handen van'den schil der Engels, den timmerman E e g e t den electricien S w a a k en den stof feerder Mefjs-en, zorgden er voor, dat in korten' tijd zoowel de winkel als Öe achter den winkel liggende „fruitsalon" (waar men iets nuttigen kan) keurig werd gerestaureerd. Een groote sorteering fruit, conser ven, comestibles, enz., vult etalage en winkel en geeft een beeld van <^e uitgebreidheid van dezen handel. "Wij behoeven onze lezers niet op te wekken, eens te gaan kijken: een ieder die de Hoogewoerd passeert, ziet den helder verlichten winkel reeds s an verre en zal ongetwijfeld een blik slaan op al dat heerlijke fruit, dat als 't ware tot koopen noodigt. Hebbe „Het Duo" veel succes in zijn beide zaken. L. de K., de 46-jarige bewoner van een der alhier vertoevende woonschui ten heeft een vrouw die 19 jaar jonger is, en blijkbaar meer voelde voor een ander H. S., althans sedert eenige we ken leeft zij met den laatstgenoemde samen. Gistermiddag kwam de eigen lijke echtgenoot in de Bouwelouwe- steeg, waarbij hij haar een glas met vitriool in het gelaat trachtte te wer pen. Door een afwerende beweging kwam bet zoover echter niet, zoodat het letsel zich beperkte tot eenige nog al ernstige brandwonden op haar arm. De K. is voorloopig in arrest ge steld als beschuldigd van poging tot zware mishandeling. De dader heeft n.l. toegegeven dat hij zijn vrouw blind wilde maken. Gistermiddag brak van een met dennenboomen beladen wagen op de Breestraat een as, zoodat de lading overhelde en de wagen, die niet ver der kon, een belemmering werd voor het verkeer. Dit duurde echter niet lang, want door overladen kon de wa gen weer gauw worden vrijgemaakt. Bestuurder was Jac. v. A uit Boskoop. Persoonlijke ongelukken kwamen er niet bij voor. Op het terrein van de Staatsspoor aan den Haagweg kreeg gistermiddag de 53-jarige F. L. toen hij de deur van een wagon wegschoof, een der zich in den wagen bevindendekachels op het gelaat, waarbij de getroffene nogal beduidende kwetsuren opliep. BINNENLAND. Plattelandersbond. Donderdag vergaderde de Plattelan dersbond te Utrecht. Nadat de statuten in dien zin gewij zigd waren, dat nu ook een afgevaar digde naar de Kamer of Staten een Bondshoofdbestuursfunctie mag ver vullen, werd een motie van de provin ciale afdeeling Overijssél behandeld, waarin de wensch werd geuit, dat de heeren Braat en de Boer zich zouden verzoenen. Nadat de heer Braat ver klaard had, dat hij, als de heer De Boer als berouwhebbend afgedwaalde meegesleept door verkeerde oppositie- mannen, zou terugkeeren, hem dan gaarne de hand wilde reiken, werd een commissie benoemd met opdracht om den heer De Boer, die afwezig was, in die richting te bewerken. Daarna werd een groslijst van can- didaten voor de a.s. Kamerverkiezin gen opgemaakt, welke tot aan de vol gende algemeene bondsvergadering aangevuld kan worden. Op verzoek van het rechtsche gedeelte van den Bond werd besloten om in 18 kieskringen met gelijkluidende lijsten ;ult rte^knnwn^.metg, ais no. 1 den heer

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1