CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN ABONNEMENTSPRIJS ADVERTENTIE-PRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 1 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Gewone advertentiën per regel 22L/t cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarieL Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. BUREAU: Hooigracht 35 - Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox20 STADSNIEUWS. Hongarije. Ondanks het feit, dat er zooveel ver gaderingen waren gisteravond wij tel den er niet minder dan negen was de kleine Stadszaal tot berstens toe gevuld en moesten velen teleurgesteld heengaan, omdat zij zelfs geen staanplaats konden krijgen, zooveel belangstelling was er voor de lezing met lichtbeelden over Hongarije, door Ds. en Mevr. Biberaper te Boedapest. De heer T. S. Goslinga opende de vergadering met het laten zingen van Ps. 75:1 en gebed. Daarna heette hij de aan wezigen welkom, zijn blijdschap uitspre kende over de groote belangstelling, die er bestaat voor de Geref. ontwaking in Hongarije, waarvan de arbeid van Bethes- da in Boedapest de ziel vormt. Het ver heugt ons, zegt spr, de leiders van dien arbeid heden avond in ons midden te hebben. Spr. gaf vervolgend het woord aari Ds. Biberauer, die Duitsch sprak en ver tolkt werd door den heer A. J. Ane9. Spr begon, met er zijn blijdschap over uit te spreken, dat hij op zijn reis door Holland ook met Leiden kon kennis ma ken.. Hij had gelezen, hoe vopr korten tijd hier het jubileum der Universiteit op luis terrijke wijze gevierd is en herinnerde er aan, hoe voor 20 jaren Hongarije ook een jubileum gevierd had, en wel ter eere van het feit, dat het 1000 jaar een koninkrijk geweest was. Gelukkig -dat we niet in de toekomst konden 2ienl Thans is Hongarije nog slechts ongeveer een derde van wat het vroeger was; van de 20 millioen inwoners zijn er thans niet meer dan een 7 k 8 millioen over. Daarvan zijn 1 millioen Gereformeer den, waarvan er 100.000 in Boedepast wo nen. De Rcomsch-Katholieke Kerk is in Hongarije de Staatskerk. Daar is een tijd geweest, dat de Geref. beweging in Hongarije machtig was; ware dit zoo gebleven, dan was dit land wellicht bewaard gebleven voor de verschrikkingen van het communisme. Spr deelde een en ander mede van de ellende, die er thans nog in Hongarije heerscht, trots het feit, dat het thans een leening van 125 millioen gulden heeft om het er financieel en economisch weer bo ven cp te helpen. Een verheugend teeken is, dat er in Hongarije een ontwaking is van het Geref. leven: er worden veel bijbels verkocht en ook boeken, waaronder uit het Hollandsch vertaalde van Dr. Kuyper en Dr. Bavinck. Spr dankte ook alle pleegouders, die Hongaarsche kinderen in hun huis gehad hejsben; er waren kinderen, die terugko- mend in hun gezin den Bijbel voor .den dag haalden en vader en moeder vroegen, daar geregeld in te lezen, zooals dat in Holland gewoonte is. Spr deelde daar een treffend staaltje van mee. Spr deelde voorts nog een en ander van Bethesda mee. Het omvat verschillende terreinen van arbeid: ziekenverpleging, de twee kinder huizen, waar 40 kinderen zijn, maatschap pelijke en Evangelisatiearbeid.'Er zijn Zon dagsscholen, Geref. Meisjes-, knapen- en jongelings-vereenigingen, bijeenkomsten Voor gezinshoofden, zoowel vaders als moeders, arbeid onder de politie, enz. Het leven in Hongarije is zoo geheel anders dan in Holland. Als men de poort van Bethesda uit treedt, staat men ineens midden in de wereld en merkt men weinig van God en Gods macht. De ziekén die in Bethesda komen, voe len zoo duidelijk het verschil tusschen de wereld en het tehuis, dat zij in Bethesda gevonden hebben. Ook studenten, ambtenaren, 2ak'enmen- sch'en, zelfs vroegere communisten komen naar Bethesda en zoeken daar iets vopr hun geestelijk leven. Vele ziekenhuizen in Boedapest zijn reeds gesloten, en men was van meening, dat ook Bethesda het niet zal kunnen houden. Er is zelfs reeds gevraagd, of men het kon koopen, of anders huren, maar men heeft daar niet op willen ingaan. Zal het eenige Geref. Ziekenhuis dan gesloten worden en moet dan alle arbeid ineens wegvallen? Doch God heeft ons zoplang geholpen en heeft ook nu weer uitkomst gegeven. De beide dames Kuyper zijn uit Holland gekomen en er heeft zich een cpmité ge vormd tot steun. We stpnden voor de vraag: sluiten of vergrooten, dit laatste, omdat tot dusver alleen arme patiënten verpleegd werden en nu ook betalend emoesten worden op genomen. Een leening van 200 millioen (papieren) kronen werd gesloten en tot vergrooten besloten. Op uitnoodiging van het Comité is spr. naar Holland gekomen. Vooral werd spr hier door de rust getroffen; dat ligt in het volkskarakter, maar toch is hier ook de invloed van het Geref. geloof te zien. Spr hééft hier ook veel muziek gehoord, doch de schoonste muziek is het Evan gelie. Holland kan gelukkig zijn, dat het zulle een goed georganiseerd kerkelijk leven heeft. Het trof spr ogk, hoe goed de Gereformeerden elkaar hier kennen, als of het een groot gezin is. Wij moeten voortgaan in het geloof, zoo eindigde spr., en eenmaal zal de tijti komen, dat Hongarije weer bloeien zal. Moge er veel gebeds voor dit volk! zijn, dan zal God ons rijkelijk zegenen. Na de lezing van Ds. Biberauer werd een prachtige serie lichtbeelden vertoond over Boedapest en in 'tbijzondpr over Bethesda, idie op prettige1 en onderhou dende wijze werden toegelicht door mevr. Biberauer, die daarbij gelegenheid had. meerdere herinneringen betreffende den arbeid van Bethesda mede te deelen Spr eindigde met een hartelijke uitno diging aan "de aanwezigen, spoedig haar schpone land eens met een bezoek te vereeren. Het was een mooie avond en hoe zeer hpt gesprokene en geziene in den smaak viel, bewees opk wel het hartelijk applaus dat er op volgde. L.E.D.A.G.O.H. De Christelijke Zangvereeniging van dezen naam toont een onvermoeid streven naar een hoogere plaats in de rij harer zusteren. „De Schepping1', het bekende werk van Haydn was gisteravond het voor werp van de jaarlijkschè uitvoering, welke LEDAGOH pleegt te geven; een feit dat in breederen kring belangstel ling vond en een nieuwen stap betee- kent pp den door L. ingeslagen weg. Welnu, voor wat haar eigen aandeel in de uitvoering van het stuk betreft, kan de vereeniging daar met voldoe ning op terugzien het koor, dat met de begeleiding onder leiding stond van den heer J. W. Snel Jr., heeft ge geven wat ervan werd verwacht. De medewerking van het orkest, in dit geval het Leidsch Symphonie-or- kest, viel te roemen. De begeleiding was correct, en toonde zich ook in de soli rijk aan goede krachten. Van de solisten kan eveneens veel goeds gezegd worden, vooral wanneer wij in aanmerking nemen een minder gunstige omstandigheid die zich in betrekking tot het contact tusschen zetting en uitspraak deed gevoelen. We blijven het toch een principieele fout vinden, dit werk van Haydn te doen spreken in de Nederlandsche taa, vooral met het oog op het verband tussehen zetting en oorspronkelijke zinswending in hun waarde voor de klankvorming. Van den zanger werd nu aan bezie ling in voorjdracht meer gevraagd dan Oorspronkelijk het geval was, en het zal mogelijk de wijze zijn waarop aan dezen eisch voldaan is, waarover hét oordeel uiteenloopt. Hendrik Koning, die de bas- soIq vervulde en als zoodanig respect, den Aartsengel Raphael en Adam ver tolkte, was o.i. vooral na het eerste gedeelte, het meest gelukkig. De Lei- denaars die hem nog kennen van een vorige gelegenheid, zullen zich bij ver nieuwing voldaan hebben gevoeld, niet het minst door zijn bekroond streven om recht te laten wedervaren aan den inhoud. In de aria na de vierde reci tatief van het tweede gedeelte: Nu staat in vollen*luister.was hij be paald goed. Mej. Fiep Kruyt bood haar ge waardeerde medewerking als Sopraan soliste. Ook zij gaf in het begin den indruk van te staan onder zekere de pressie; 't was soms als gold rfteer wat de melodie bood dan wel wat de in houd vroeg. Het best toonde haar wel de fijne beurtzang in het derde ge deelte, waar zij, na in het voorgaande den engel Gabriël te hebben vertolkt, de plaats van Eva innam. Van Ger. Ie Cointre, tenor-so list hadden we wat meer soepelheid mogen verwachten. Zijn taak scheen hem soms al te spoedig te brengen op de grens van de beheersching; wat echter de zuiverheid niet aantastte, terwijl ook en speciaal in d. beurtzang van het slot de nitspraak mocht vol doen. Ook zijn uitbeelding van het eerste menschenpaar in het tweede ge deelte was gelukkig. De aangekondigde Alt-soliste, Mej. de Graaf werd vervangen door Mej. M. Zwikker uit Leiden. Haar optreden bepaalde zich tot den slotzang, waarin zij uiteraard niet speciaal kon uitko men. Zooals gezegd was de orkestbegelei ding heel goed. Zeldzaam was de fuga begeleiding van de sopraan-soliste in een aria op de Schepping* der dieren in het 2e gedeelte. Het zangkoor zelf gaf zich uitne mend, en zonder de beheersching te veronachtzamen. Schoon was de slui ting in het terzet van de tweede phase. Het geheel mag ogetwijfeld een suc ces heeten voor de uitvoerende ver eeniging, zoo goed asl voor haar me dewerkenden ten dezen. Zij heeft gis teravond iets gepresteerd, dat een nog grootere belangstelling verdien de dan ervoor werd getoond want er waren nog te veel plaatsen over wat, en dit houde men mede in het oog gok op de uitvoerenden van invloed kan zijn. De uitvoering werd met gebed aan gevangen en beëindigd. Ned. Christel. Landarbeidersbond. De afd. Leiden van bovengenoemden Bond hield gisteravond haar Jaarverga dering in de bovenzaal van Patrimoni um. De vergadering, welke zeer druk bezocht was, werd om even 8 uur door den voorzitter, den heer H. v. Bostelen geopend. Gezongen werd Ps. 68 10, waarna de voorzitter in gebed voorging, en Ne- hemia 4 voorlas. Hierna sprak de voorzitter een openingswoord, waarin hij een overzicht gaf van dé gebeurtenissen van het laat ste jaar. Hieruit blijkt, dat een opgewekt or ganisatieleven geconstateerd mocht wor den, terwijl1 het ledental in hét afgeloo- pen jaar van 26 tot 41 steeg. Nu volgde een finantieel overzichtvan den penningmeester, den heer M. Corpel waaruit blijkt, dat per 1 Januari 1925 een batig saldo van ruim ƒ.34 in de afd.kas aanwezig was. Van het Hoofdbestuur was de heer Oudekerk aanwezig, die in een welspre kend betoog nog eens het doel van de Ghr. Vakbeweging uiteen zette. De muziekclub „Onderling genoegen" verleende zeer tot genoegen van de ver gadering haar medewerking. In de pauze werd een tombola zonder nieten gehouden, waarvoor zeer veel animo bestond. De opbrengt der, tom bola, kwam ten goede aan het fonds „Draagt elkanders lasten" tot bestrijding van de T. B. C., welk fonds een onder- afdeeling van het C. N. V. is. Om deze te doen slagen was er mede gewerkt door de volgende firma's: Al- bert Hein, De Gruyter, Anton Hunnink, Miss Branche sigarettenfabriek, Bat- schari sigarettenfabriek. Klaverblad, zeepfabriek, Wybert-tablettefabriek, Gjst- en spiritusfabriek te Delft, firma Calvé te Delft, firma Niemeyer, Talens' inktfabriek, en door de firma v. Nelle. Alles bij elkaar genomen was het voor 'de afd. Leiden een goede avond. Te ruim 11 uur stoot de voorzitter de vergadering, nadat nog gezongen was Gezang 1801, ging de voorzitter in dankzegging voor. N.S.C.Vi Op uitnoodiging van 'de Nederl. Chr. Studentenvereen. zal Dinsdag avond mej. Bidgram, secretaresse van de Wereldfederatie van Chr. Studen- tenvereenigingen, in het klein audito rium der Leidsche .Universiteit een lezing houden over het onderwerp: LWat is Christus voor ons'? Het noodlottige schot. De Rechtbank' te 's-Gravenhage heeft gisteren voorwaardelijk veroor deeld tot één jaai* met drie jaar proef tijd, wegens het veroorzaken van den dood door schuld, den medisch stu dent B. A. P. Zooals men zich zal herinneren, had deze veertien dagen geleden voor de rechtbank aldaar terecht gestaan, ter zak'e van het feit, dat hij 12 'No vember wonnende bij zekeren De 1V1 alhier, met een geladen buks de trap in zijn .woning opliep, dat op een of ander oogenblik de buks was afge gaan, tengevolge waarvan He pension houdster zoodanig door een schot in den hals .werd getroffen* dat zij kort daarna is overleden. N.V v.h. Hoogenstraaten en Co. ïn de gister gehouden vergadering van de N.V. Verduurzaamde Levens middelen v.h. W. Hoogenstraten en Co. te Leiden en Alkmaar kwam in de eer ste plaats aan de orde het rapport van de in de vorige vergadering benoemde commissie uit aandeelhouders, de hee* ren Mr. A. J. Fokker, P. A. de Gooyer en Dr. B. Th. Hoist Weber. Het rapport uitgébracht bij monde van eerstgenoem de, ter voldoening van de ter Algemeene Vergadering van 20 Augustus 1924 aan de commissie gegeven opdracht, den toestand van de Venootschap, alsmede 'de oorzaken, waarom de bepalingen van de artikelen 8, 10 en 11 van de statuten niet worden nageleefd, te onderzoeken, hieromtrent verslag uit te brengen en zoodanige voorstellen te doen, als zij in het belang der Vennootschap zal raad zaam achten, behandelt achtereenvol gens in eenige algemeene beschouwing gen: Oorzaken van de verliezen, Beschouwing der redenen waarom het bestuur niet met voorsteden is ge komen ter voorziening in de Directie, Rendabiliteit, Statutenwijziging. De Commissie stelt in haar rapport vast, dat de naar haar oordeel te lage prijs waarmede de Directie destijds voor de fabrieksgebouwen te Leiden heeft ge noegen genomen, in verband met den duren bouw te Alkmaar, waarvan de kosten door het oploopen van de prijzen van materialen en de verhooging van de loonen, de aanvankelijke raming verre hebben overtroffen, oorzaak zijn van den minder gunstigen toestand van df Vennootschap en gaat zij dieper in op. oorzaken van een en ander. Het aanhouden van groote voorraden bij het sluiten van een seizoen en den aanvang van een nieuwe campagne was een ernstige fout, die zich door conjunc: tuur verliezen gewroken heeft. Waar de verliezen van de laatste ja ren in hoofdzaak zijn toe te schrijven aan den duren bouw en het aanhouden van de te groote voorraden, de uit dezen hoofde geledèn verliezen bzwaarlijk zijn in te verdienen, kan. men dus niet ont komen aan eene vermindering van het kapitaal en dienvolgens afstempeling van de aandeelen op 50 pCt. De nieuw te construeeren balans kan dan worden opgebouwd op de basis van een meer gemotieveerde bedrijfswaarde. Het zal de taak van de nieuwe Direc tie zijn te toonen, dat het bedrijf op de basis van de nieuwe positie behoorlijk rendabel is. De mogelijkheid, dat de Directie hierin zal slagen, acht de com missie in geenen deele uitgesloten, te minder waar zij met groote voldoening mocht vaststellen, dat de goede naam, waarin zich het product van de aloude firma Hoogenstraaten steeds h«<jft mo gen verheugen ongerept is gehandhaafd. In verband daarmede wordt aangedron gen op centraliseering van de Directie en Administratie te Alkmaar, waar de fabriek thans gevestigd is. De Commissie vereenigt zich met het voorstel van Commissarissen om hef kapitaal met 50 pCt. te verminderen. Zij mocht tot overeenstemming komen met 'de houders van de actions de jouisance, FEUILLETON. In 's levens branding (Uit het Engelsch)), 43) r- ,,'Heel best, juffrouw Gresham; ik heb dit onderhoud niet gezocht." „Maar ik kwam tot u in een geest van vriendelijkheid, en u beleedigt mij." „Dat is het laatste, wat ik zou wil len doen", zeide hij kalm. „U hebt mij aangesproken met het doel uw spijt te betuigen, dat u mij bij zekere gele genheid niet rechtvaardig hebt behan deld. Ik dank u voor die confessie, maar zij is van weinig waarde, indien u mij terzelfder tijd beschuldigt, dat ik mijn verleden met ongenoemde slechtheid en mijn heden met laag heid en leugens bezoedeld heb." Zij sloeg haar oogen neder en bloos de, want zij voelde de juistheid zijner woorden. „Toch verwijt ik u niets", ging hij voort. „Het is gemakkelijker voor u, te gelooven, dat ik een leugenaar en een schurk ben, dan te gelooven, lat de heer David Sutcliffe dit is. Het was dwaas van mij, te denken, dat ik u van uw noodlot zou kunnen redden." „Ik heb den heer Sutcliffe mijn ge- heele leven gekend", zeide zij, met waardigheid. Zijn karakter is ons allen bekend, en niets, wat u zoudt kunnen zeggen, zou mijn vertrouwen in hem aan 't wankelen brengen, en het smart mij, dat iemand, djie tot zulke edele en heldhaftige daden in staat is, zich tot zulke dÜngen ver laagt." „En het smart mij, dat iemand, die waard wordt geacht de echtgenoot te zijn van juffrouw Gresham, een onbe kend man, die alleen op de wereld staat, belastert." „Dit is niets dan tijd verspillen", antwoordde zij. „Ik had gehoopt, dat ons onderhoud anders geëindigd zou zijn." Hij ging naar de deur en hield die voor haar open. Zij aarzelde een oogenblik, alsof zij nog iets had willen zeggen, toen sloeg zij langzaam haar oogen neer en ging dralend door de geopende deur. „De dag zal komen, waarop u de waarheid zult weten", zeide hij, ter wijl zij hem voorbijging, „maar ik vrees dat het dan te laat zal zijn." Zij antwoordde niet, zij zag hem zelfs niet aan. Hij wachtte tot de bui tendeur achter haar gesloten was, toen viel hij in een stoel en haalde met moeite adem. „Zoo eindigt mijn dwaze droom", ^ide hij tot zichzelf. „Zij zal nooit meer tot mij spreken, wat er ook ge- bure. Welnu het zij zoo. Ik ben een dwaas geweest, dat ik ooit aan haar heb gedacht." Een paar dagen later bevond hij zich op het kantoor van „De Opmer ker" en moest zijne bekwaamheid too nen in het schrijven van het plaatse lijk nieuws. Eindelijk, zoo meende hij. had hij zijn bestemming bereikt, en hij zette zich aan zijn werk met al den ijver van een enthousiast. Hij was al tijd op uitkijk naar nieuws, en maakte soms verre tochten te voet, om de eer ste te zijn, die een belangrijk stuk „copie" machtig werd. Hij kwam Floss Grseham telkens op straat tegen, maar zij gingen elkander als vreemden voor bij was, des te beter dit voor hém te kennen, die haar in haar gezicht gezegd, en met nadruk verzekerd had. dat haar aanstaande echtgenoot een leugenaar en dat liegen' de minste zij ner euveldaden was. Hij gaf haar ech ter nooit de. gelegenheid hem zonder groeten voor bij te gaan. Als hij haar aan zag komen, stak hfi altijd de straat over of ging een zijstraat in. In haar hart dankte zij hem voor zijn welwillendheid, want zij had zulk een edelmoedige natuur, dat zij haar groot sten vijand geen verdriet zou-willen doen Een van de nieuwtjes ,die hem on der meer ter oore kwamen, was, dat Floss in het begin van Maart zou trou wen; dit wilde zeggen uiterlijk over twee weken. Het bericht ontroerde hem eerst, maar hij overlegde bij zich zelf, dat hoe eerder het huwelijk voor bij was, des te beter dit voor hem zou zijn zou. Sinds zijn vertrek van New- lands had hij zich, als iemand, die op het punt is, te verdrinken, steeds aan iederen stroohalm van hoop vastge grepen. Er kon toch nog iets gebeu ren, dat David Sutcliffe's ware karak ter aan het licht zou brengen. Het een of ander toeval kon toch tusschenbeide komen om de opoffering te verhinde ren. Het een of ander woord, door hem gesproken, zou toch tot onderzoekin gen aanleiding kunnen geven, en zoo vrucht dragen. Maar hij had thans alle hoop op gegeven of, hij dacht ten minste, dat hij dit gedaan had; noch het nood lot, noch de Voorzienigheid schenen geneigd tusschenbeide te willen ko men. Al de toebereidselen voor het huwelijk waren in vollen gang, en als het voorbij was, zou hij het ergste weten en liet onvermijdelijke zoo goed mogelijk dragen. Hij zeide tot zichzelf, dat hij zijn liefde te boven zou komen, als hij wist dat zij de vrouw was van een ander; maar zoolang de knoop niet was ge legd, wilde de Hoop, de bedriegster, niet ophouden hem te kwellen. Hij was niets verder over David Sut cliffe te weten gekomen, en hij hield zijn mond nog, over hetgeen hij wist. De menschen te Deeping beschouwden hem als een wezen van eenigszins ne gatieve hoedanigheid. Indien hij geen buitengewone ondeugden bezat, zoo bezat hij ook geen op den voorgrond tredende deugden. Hij was de zoon van een fabriekseigenaar, en vond, dat dit hem liet recht gaf eenigszins uit de hoogte op anderen neer te zien. Er waren menschen, die verbaasd waren, dat Floss Gresham, de erfdoch ter, erin toestemde hem te trouwen. Maar dit werd gedeeltelijk verklaard door het feit, dat dit dc wensch was van Floss' vader; hij en David's vader waren groote vrienden geweest. Daar enboven, hij had van David als jongen gehouden en gemeend, dat hij zou op groeien tot een eerlijk en degelijk man. 'AVordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1