abonnementsprijs CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Lü fiiiüner iiesfeai sit MEE Bladen. "eerste blad. ^stadsnieuws. binnenland" buitenland. advertentie-prijs Belangrijkste nieuws in dit Nummer 5» TA AROANG L WOENSDAG 18 FEBRUARI 1925 Summer 1442 NIEOWE LEIDSCHE COURANT In Leiden en buiten Leiden waar agenjen gevestigd zijn Per kv/ariaal i 2.50 Per weekI 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 BUREAUHooigracht 35 - Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 J We hebben een goede Drankwet Bij de behandeling van het wetsont werp tot invoering van Plaatselijke Keuze, werd door de tegenstanders be toogd, dat plaatselijke keuze overbo dig moet worden geacht, omdat we een goede Drankwet bezitten. Dit laatste is juist. De veel gesmade Drankwet kan in den strijd tegen het alcoholisme toch van groote beteekenis zijn; mits van hare bepalingen een goed gebruik ge maakt wordt. Daartoe bestaat nu weer de gelegen heid. De bestaande drankwet geeft n.l. de gelegenheid om eens in de vijf jaren het maximum aantal vergunningen voor den aankoop van sterken drank te verminderen. Een verzoek daartoe 'dient uit te jaan van den gemeenteraad en te wor den gericht aan H. M. de Koningin, aan Wie de beslissing staat. Langs dezen we<? is den raden- een kostelijk middel geboden, om zonder schade en zeer geleidelijk het aantal vergunningslokalen in te peTken. In bestaande rechten wordt niet ge treden, maar komt door overlijden of anderszins een verleende vergunning open en gaat zij h^t maximum te bo ven, dan wordt in de opengevallen plaats niet voorzien. Nu aan aHe gemeentebesturen van wege eenige drankbestrijdersorgani saties een adres werd gericht, om van de hun door de Drankwet geboden be voegdheid in 1925 gebruik te maken, komt deze zaak overal aan de orde. Wij hebben volgens de tegenstanders van plaatselijke keuze een goede drank wet. Maar dan moet ook worden gezorgd en wij vertrouwen dat onze A. R. raadsleden daartoe overal zullen mee werken dan van hare bepalingen een goed gebruik wordt gemaakt. Jubileum Albert Vogel. Het is een verblijdend teeken te kun nen constateeren dat een kunstenaar als Albert Vogel in ons land zoo po pulair is. Het geeft goede hoop dat ons volk weer oog zal krijgen voor de rijke schoonheid zijner eigen taal. "Want dat is Vogel's groote verdien ste. Hij doet ze leven voor ons de taal van onze dichters en prozaïsten. En'klinkend uit zijn mond rijen zich Vondels verheven verzen aaneen in grootsche gedragenheid, rollen gul rond de klanken van Iluyghens' „Scheepspraet" en krijgt Multatuli's toespraak tot de hoofden van Lebak in haar Telle contrasten een indrukwek kende sclroonheid. Vogel, die bij z'n op komst terstond door hartelijk applaus werd begroet, beeft zijn publiek als altijd geboeid en onder den indruk van zijn geweldig talent gebracht. Een schitterend slot ^an zijn welge kozen programma vormde de „Forum- scène'' uit Shakespeare's „Julius Cae sar." De jubilaris werd toegesproken door Prof. Dr. D. C. Hesseling. Spr. gewaagde van Leiden's groote verplichtingen tegenover Vogel, die ons zoo dikwijls in de gelegenheid stel de van zijn voordrachtkunst te kun nen genieten en die bovendien op zijl} goed bezochte colleges aan de Univer siteit door zijn verklarend woord naast zijn voorbeeld een leemte aanvult in onze ontwikkeling: de beoefening der welsprekendheid. Spr. hoopte dat de jubilaris met bei de werkzaamheden n,og lange jaren zou doorgaan, jaren zoo lang als het repertoire dat Vogel zich in zijn ijze ren geheugen wist vast te leggen. Ten slotte bood Spr. namens het co mité een krans aan en als souvenir een ets van een der schilderachtige hoekjes onzer stad. Achtereenvolgens werden nu onder applaus van hét publiek kransen aan geboden namens het Leidsch Stud, corps, de Vereen, van Vrouw. Stud., de Indologen Vereen, en den Bond van Leidsche studenten, waarna kapitein J. C. PI. P. Boertee namens Vogel's vroegere kameraden van het 4e Reg. Infanterie hem toesprak en, na zijn geheele loopbaan kortelijks te hebben nagegaan, hem dankt voor alles wat hij als vaderlandsch officier en recita- tor had gedaan voor de manschappen tijdens de mobilisatie. De heer Vogel richtte ten slotte eeni ge woorden van dank voor de vele blijken van hartelijke waardeering. Er was ook gisteravond m den Foyer der Stadszaal veel te genieten. Jubilea. Morgen, 19 Februari, zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer S. Th. Buys, thans hoofdadministratief ambtenaar ten kantore v$.n den heer Gemeente- entvanger, in gemeentedienst trad. Heden herdenkt de heer W. de Water den dag, dat hij gedurende een kwart eeuw is-werkzaam geweest bij de firma Dirkse, Fruithandel, Mare alhier. De le helft dezer jarenreeks was hij in dienst bij den heer P. J. Dirkse, de 2e helft bij den heer D. DiBkse. De jubilaris, die voorheen met de verzending belast was, is de laatste jareh bij da firma geregeld werkzaam in de Pindasbranderij. Het zal dè Wat dezen dag, van de zijde van zijn patroon en van' het per soneel zeker nietaan bewijzen van sympathie en vriendschap ontbreken. Burgerlijke stand. Geboren: Maria, d. van A. van de Logt en M. Cornet; Rosalia Wilh.a Joh.a d. van J. H. A. Manders en J. Vermeulen; Geertr.a Cornelia Joanna, d. van J. I-I. A. Manders en J. Vermeu len; Abraham, z. van J. Laterveer en M. J. van Weeren, Cornelia Johanna, d. van J. H. Klohi en W. S. Uiterdijk; Gerarda Francisca, d- van F. de Haas en J. H. Bierman; Christina,, d. van D. van Straten en H, C. Vijlbrief; Ge- rardus Wilhelmus, z. van W. G. Jonk man en PI. M. Teegelaar* Pieternel la Margaretha, d. van P. van Helden en G. Charité; Willebrojrdus Joseph, zn. van B. A. J. Dij&mans en W. E. Der- signi; Carl Johannes, z. van J. van Booma en L. PI. Uljeé; Wilhelmus Jo hannes, z. van L .Mekel en L. Ruijter; Jan, z. van G. Klomp en C. Betgen; Elisabeth Wilhelmina, d. van J. van Oosten en J. M. Pet; Jacoba Johanna, d. van H. Boeff en J. C. Flanderhijn; Anthctnius Wilh.s Barth.s z. van C. J. van de Voort en M. Gordijn; Petrus Johannes, z. van A. de Goede en A. van Velzen; Elias Abraham Thomas, z. van P. Vermond en L. A. Vogelen zang; Cornelis, z van C. Ponsen en E. Keyser; Clara Wilhelmina, d. van T. G. Schlagwein on J. E. v. de Zeeuw; Catharina Johanna, d. van C. v. Leeu wen en H. Lacourt; Cornelis, z. van A. Berger en A. den Os; Abraham Ge- rardus, z. v. B. H. van den Heuvel en A. C. Weybrands. Overleden: A. L. van Kuye, 4 weken; W. K. Lange, m. 52 j., C. van Arden nen, m. 60 j., J. Fakkel, wed. Verver, 80 j., E. J. Losde Vries, vr. 70 j., G. ten Haaken, zn. 10 mnd., E. S. van Oerle wed. Pieck, wed. 62 j., F. Dom peling, 84 j., A. W. Noqrdwijn, 53 j., J. van de VlietVerbij ,vr. 54 j., A. van de Poll, m. 53 j., C. Reynèveld, z. 5 j., G. van de Geest, m. 78 j., A. Schaft^ wedr. 83 j. Het lichten van muntmeters is een kwaad ,dat nog steeds in onze stad voorkomt. Zoo is door van de K. bij de politie aangifte gedaan, dat jgij hem de inhoud van den muntgasmeter ont vreemd is ten bedrage van f 7. Te Amsterdam is aangehouden en naar hier overgebracht K. G., een van de veiMachten van de inbraak in het Rijksopvoedingsgesticht. Gistermiddag had op het Rapen burg een aanrijding plaats, die geluk- nig geen ernstige gevolgen had. Een met een hit bespannen tweewielige wa gen reed tegen een fiets aan, die daar ergens rustig tegen een hek stond. Deze vreemde ontmoeting werkte klaarblijkelijk op de zenuwen van het dier, want het nam ijlings de vlucht. Het dier werd evenwel spoedig tot bedaren gebracht. De fiets werd licht beschadigd. Troelstra's opvolger. De heer J. W. Albarda schrijft aan „Het Volk". Herhaaldelijk ben ik in de lar..A? maan den in dagbladen en tijdschriften aan geduid als de man. die Troelstra zal op volgen als politiek leider. Mijn benoeming tot lid van het Partijbestuur, door ons congres van Amsterdam, heeft opnieuw aanleiding gegeven tot beschouwingen, die zich met mij als „Troelstra's opvolger" bezig houden. Het schijnt noodig er aan te herin neren, dat de benoeming van een nieuwen voorzitter van onze kamerfraktie nog niet aan de orde is geweest, veel minder dus nog is geschied. Troelstra heeft het voor zitterschap der fraktie nog niet neergelegd Zoolang dat niet het geval is -- en er is in onze fraktie niemand, die hem daar toe zou willen bewegen is de tijd voor de aanwijzing van zijn opvolger nog niet gekomen. Alles wat de bladen daaromtrent schreven en schrijven, is dus voorbarig en ongegrond. Dat ik, nu Troelstra het partijbestuur verlaten heeft, tot lid van dat kollege gekozen ben, beteekent volstrekt niet, dat ik door het congres als „Trpelstra's op volger" zou zijn aangewezen. Ook in de jaren 1917 en 1924 werd ik tot lid van het P. B. verkozen. In 1917 bedankte ik enkele maanden later wegens mijn be noeming tot wethouder van 's Gravenhage. In 1924 kon ik in het P. B. niet zitting nemen, omdat dan het aantal Kalff^r- 'leden-partijbestuurders grooter zou zijn geworden dan onze Statuten toelaten. Dit maal werd, in verband met Trpelstra's af treden, dat maximum niet overschreden. Maar evenmin als in 1917 en in 1924 beteekent ditmaal mijn verkiezing de aap- wijzing van. „Troelstra's opvolger". De huldiging do? Xndië-vliegers. J.l. Zaterdag had in een der zalen van „Riche" te 's-Gravenhage,- een ver gadering plaats van het Regelingsco mité voor défilé en demonstratie op „Iioutrust." Het voorloopig programma luidt: a. Aankomst van de vliegers op „Houtrust." b. Défilé van alle takken van sport, waarna opstelling met banieren voor op in wijden kring om de plaats, waai de feitelijke huldiging zal plaats heb ben. c. Aankomst deelnemers aan de sterritestafette met aan te bieden oor konden. d. Uitreiking van- de geschenken aan liet driemanschap en aan den heer Fokker. e. loslaten van ongeveer 3QQ0 post duiven. f. aankomst boven het terrein van een eskader (ongeveer 20) vliegtuigen uit Soesterberg. g. Afmarsch van de defilé-deelne- mers. h. aankomst boven het terrein van watervliegtuigen van Schiphol. i. Demonstraties van verschillende takken van sport. De voorzitter deelde mede, dat aan alle deelnemende vereenigingen als herinnering een speciaal door de firma Begeer vervaardigde medaille zal wor den uitgereikt. De Hooge-Raadsvacatnre. De Koningin heeft gisteren kwart vóór twaalf ter Koninklijke paleize met het gebruikelijke ceremoineel ont vangen de commissie uit de Tweede Kamer, aangewezen om H. M. de voor dracht aan te bieden, door de Kamer opgemaakt voor de benoeming van een lid van den Hoogen Raad. De commissie bestond uit de leden De Monté Verloren, ir. Bongaerts, mej. Westerman, Tilanus, Ebels, ir. Fruy- tier en mr. Gerritsen. De heer Duys, die mede tot lid der commissie was aangewezen, heeft zich wegens ongesteldheid laten veront schuldigen. Tuber cnlosebestrij ding. Prof. H. Moellgaard uit Kopenha gen, ide uitvinder van Sanocrysine, het nieuwe geneesmiddel tegen tubercu lose, komt de volgende maand in ons land eenige lezingen voor de genees kundige wereld houden over dit mid del. Eerste Kamer. De leden van de Eerste Kamer zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag 2b Februari, des avonds te half 9 uur. Afwezige Kamerleden. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Duys, heeft bericht gezonden, de vergaderingen der Kamer vooreerst, wegens onegsteldheid, niet te kunnen bijwonen. Evenzoo de heer Sncèck Henkemans wegens ongesteldheid, de eerste dagen. H. van Kol. Het oud-lid van de Eerste Kamer, de heer H. van Kol, heeft thans in het Ge meenteziekenhuis alhier een operatie ondergaan, welke uitstekend verloo- pen is. De patiënt zal echter nog eeni ge dagen in het ziekenhuis moeten blij ven voor volledig herstel. De Christ. Amsterdammer. Men meldt uit Amsterdam aan de N. R. Crt.: In een gisteravond gehouden verga dering van bet comité van obligatie houders van voormalig christelijk dagblad „de Amsterdammer" is mede gedeeld, dat de voorbereiding der ci viele procedure tegen de gewezen com missarissen en commissarissen van De Amsterdammer thans zoover gevor derd is, dat vermoedelijk half Maart de dagvaarding tegen den gewezen president-commissaris, den heer D. Wijnbeek, zal worden uitgebracht. Voorts is medegedeeld, dat het co mité in openbare vergaderingen lezin gen zal doen houden, waarin de poli tieke, kerkelijke en financieele zijde van de débacle van De Amsterdammer zal worden behandeld. Ba sneltrein naar Berlijn. Men meldt aan de „N.R.Ct." dat bij de directie van de Nederlandsche Sp.- wegen het voornemen bestaat, met in gang van 5 Juni in de treinen D 171 en D 172 van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag via Oldenzaal naar Ber lijn ook 3e-klas-rijtuigen in te lasschen waardoor het overstappen in den snel trein te Oldenzaal voor 3e-klas-reizi- gers niet meer noodig zal zijn. Uit de Sieanmdasirie. De heer Van IJsselsteyn heeft giste ren, naar „Het Centrum" mededeelt, de samenwerkende organisaties in de steenindustrie uitgenoodigd om hem vandaag aan het Departement van Ar beid inlichting te vertrekken omtrent het dreigend conflict in de steenin dustrie. HET NIEUWE PRUISISCHE KABINET. De Pruisische minister-president Marx deelde gistermorgen mede, dat hij de verkiezing tot die functie aan nam. Het kabinet bestaat uit de volgende ministers: Minister-president: dr. Marx (ctr.1 Binnenl. ZakenSevering (s.-d Financiën: dr. Nöcker-Aschof (dem.) Handel: dr. Schreiber (dem.) Landbouw: dr. Steiger (centr.) Eeredienst: dr. Becker. Justitie: A. M. Zehnhoff (centr.) VolkswelvaartHirtsiefer (ctrN De afgetreden minister-president Braun neemt hedenvoormiddag af scheid. Vanmiddag zal Marx voor den Prui- sischen Landdag zijn regeeringsver- 'klaring afleggen. Nadat Marx zijn kabinet aan den Landdag zal hebben voorgesteld en zijn regeeringsverklaring zal hebben voorgelezen hetgeen c.a. 20 minu ten in beslag zal nemen zal onmid dellijk de discussie over de regeerings verklaring een aanvang nemen, welke Donderdag en Vrijdag zal worden voortgezet. Vrijdag zal de stemming over de re geeringsverklaring worden gehouden. De sjah van Perzië. Het parlement van Perzië heeft de tot nu toe aan den Sjah toekomende bevoegheden opgedragen aan den mi nister-president. v De Sjah, die te San Remo vertoeft, heeft evenwel den minister-president getelegrafeerd, dat hij niet voorne mens is, gevolg te geven aan den eisch afstand te doen. Wolven in den Kaukasus. Heel het Kaukasusgebied ligt onder de sneeuw en de wilde dieren verla ten het gebergte en de bosschen, ten einde in de dorpen hun voedsel te zoeken. Te Kutais, een stad van meer dan 5Q0C0 inwoners, verscheen een groote bende wolven op het marktplein. Men moest een formeel gevecht met de uitgehongerde beesten aangaan, ten einde hen te •verjagen. Te Batoem hebben zich soortgelijke tooneelen afgespeeld. Wolven hebben zich daar op voorbijgangers geworpen en verscheidene slachtoffers gemaakt. In de omstreken dier s'.ad werden roede garden door beren aangevallen. Ook te Tiflis vertoonden zich de gevreesde gasten en een corps com- Gewone adverfentiën per regel 22l/2 cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief,' Bij contract, belangrijke redactie. Kleine adverientiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. Binnenland De burgemeester van Oegsigeest ju bileert. De leiding van de S.D.A.P. De Holland-Indië vliegers. Buitenland. Het nieuwe Pruisische kabinet. De sjah van PGrzië weigert afstand te doen. munistische vrijwilligers moest gefor meerd worden om de indringers te verdrijven. Lawines in Italië. Te Valtellina (Noord-Italië) is door een lawine een aantal arbeiders-ba rakken onder de sneeuw bedolven. Vier personen werden gedood ter wijl zeven zwaar gekneusd onder de sneeuw vandaan werden gehaald. Ook uit andere gedeelten van di Alpen worden lawines gemeld. De durute in Engeland. Het ministerie van Arbeid deelt me de dat op 31 Januari de gemiddelde prijzen in den détail-handel voor de eerste levensbehoeften, waaronder voedsel, huur, kleeding, brandstoffen, licht enz., ongeveer 79% hooger wa ren dan in Juli 1914. Op 1 Januari 1925 waren deze prijzen 80% en op 1 Februari 1924 79% hooger. Prime's campagno tegen hei Sspara- tisme. De Catalaansche commissarissen van politie hebben van Primo de Ri vera het bevek ontvangen, alle perso nen te vervolgen, die separatistische ideeën aanhangen. Separatisten, die weigeren, het s-pa ratisme af te zweren', zullen met zware geldboete gestraft worden. Practisehe bel. De Italiaansche kamer-president heeft een electrische alarmschei be steld, die van den presidentszetel af in werking is en wier geluid zelfs de grootste herrie van links en rechts tnet gemak overstemmen kan. De bel zal einde dezer 'maand in de zittingszaal geïnstalleerd worden. Een onbewoond dorp. Een heel dorp, dat maandenlang volkomen zonderinwoners is, is ze ker geen veelvuldig voorkomend iets.' Zulk een dorp is het Noord-Zweedsce dorp Pitkajarvi aan de Zweedsch- Finsche grens. Sinds einde November is het volslagen onbewoond, "zoodat de laatste arbeiders, die daar tijdens de herfstmaanden werkzaam waren, hun woonplaats wegens gebrek aan arbeid elders .moesten kiezen. Het dorp. dat slechts uit eenige 'groote boerenhoeven en bijbehcoren- de arbeiderswoningen beslaat, is elk jaar tijdens de wintermaanden bijna onbewoond. Psychologen in dienst van do politie. Eenige studenten in de psychologie aan de Columbia-Universiteit en an dere wetenschappelijke centra in Noord-Amerika hebben hun diensten aan de politie aangeboden. Zij willen de psychologische factoren bestu- deeren, welke moordenaars tot hun misdaad drijven, en naar resultaten van dit-onderzoek de politie advisee- ren. Het hobbelpaard van den President. President Coolidge heeft zich om gezondheidsredenen een paard aan ge schaft. D.w.z. een mechanisch pja^d gelijk dat in inrichtingen vcor he 1- gymnastiek en Zander-instituten ge bruikt wordt om al te corpulente of al te veel aan een zittend leven ge wende, een dagje ouder wordende, patiënten een goede lichaamsbewe ging te verschaffen. Maar de Amerikaansche bladen hebben voor hun spotpaginas natuur lijk op dat hobbelpaard beslag gelegd en de president heeft over zijn eques- rrische toeren binnenshuis nog al wat moeten hooren. Dat nu echter ook al in het con- gres over het paard van president Coolidge grappen worden verkocht, gaat velen toch wel wat al te ver. Het was de democratische ai ge- vaardigde van Kentucky, dc heer in- son, die zijn geestigheden niet or der zich kon houden en die na lang durig èn levendig debat over de vrua of men dat belachelijk maken van den president zou toestaan of niet, ver

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1