CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN '5e JAARGANG NUMMER 1441 DINSDAG '17 FEBRUARI 1925 BUREAUHooigracht 35 - Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per week 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 Y ï^omneiasspeculatie. In de rede waarmede Zaterdag de heer Vliegen het congres van de S.D. A.P. opende, heeft hij ook verklapt hoe de leuzen waarmede de Sociaal-demo craten gewoon zijn het publiek te be werken, tot stand komen. Rondweg werd toegegeven dat het daarbij niet gaat om de zaken in de leuzen aangeduid, maar om die leuzen zelf. Eerst heeft men het geprobeerd met de socialisatie en de bedrijfsorganisa tie. Nog voor was uitgemaakt wat daar mee bedoeld werd, had men de arbei ders reeds opgeroepen om daarvoor te demonstreeren. Maar de leuzen sloegen niet in. Het groote publiek Was te verstan dig en gevoelde er niets voor. En nu waren er aldus de congres- redenaar die wonderen verwachtten van de Ontwapepingsleus, die veel meer de menschen in 'thart zou grij pen dan de socialisatie of de bedrijfs.- organisatie. Dit bleek echter al spoedig een ver gissing. De speculatie op de domheid van de massa mislukte. Men was blijkbaar niet vergeten hoe gëdurende den oorlog de Sociaal-de mocraten over leger en vloot oordeel den. Men zag het optreden van Socialis tische ministers in andere landen, die aan geen ontwapening dachten. Men begreep dat de ontwapenings- leuze geen andere beteekenis had dan de massa in onrust te brengen en de „beweging" te sterken. Het publiek begreep dat het beetge nomen werd. De domheids-speculatie werd een lee lijke mislukking. V Persoonlijke toewijding. Door den heer Vliegen werden bij de opening van het congres ernstige klachten geuit over den achteruitgang van het ledental der S.D.A.P. Ondanks de herhaalde betoogingen in en buiten de Kamer, waarvan veel voor de partij werd verwacht, viel een verlies van 3000 leden te boeken. De oorzaak is volgens den heer Vlie gen te zoeken in het gebrek aan per soonlijke activiteit. En als eenig middel om de partij "veer te sterken werd door hem aange geven de persoonlijke toewijding van de partij^enooten. Wat hier gezegd werd geldt niet al leen van de S.D.A.P. maar van alle partijen. Ook van de Antirevolutionaire partij. De leiding mag nog zoo goed zijn, en de financiën nog zoo goed verzorgd, als de persoonlijke toewijding ont breekt. dan zal iedere actie, ook de verkiezingsactie, tot vruchteloosheid gedoemd zijn. De persoonlijke activiteit is een on misbaar, maar dan ook een zeer waardevol element in den strijd voor de anti-revohitionaire beginselen. STADSNIEUWS: Mr. J. Schokking. Aangaande de ziekte van Mr. Schok king, deelt de „Ned." mee, dat na een consult de geneesheeren geen veront rustende verschijnselen hebben kun nen constateeren, zoodat vertrouwd ma£ worden, dat Mr. Schokking bin nen afzienbaren tijd zijn werk .weer zal kunnen hervatten. Leidsch-Utrechisch Philologen.- Genoofschap. De Societas Philologica Lugduno- Trajcetina heeft haar 55e bijeenkomst clen 14en Februari te Utrecht gehou den, onder voorzitterschap van prof. dr. P. H. Damsté. Prof. dr. F. M u 11 e r Jzn. sprak over de zestiende episode van Horatius in verband met de beroemde vierde eclo- ga van Vergilius, waarin de geboorte van een kind wordt voorspeld, dat een redder en heiland voor de menschheid zal worden. Het gedicht van Horatius is volgens spr. ouder dan dat van Vergilius. Dr. F. C. U n g e r vervolgde zijn in de vorige bijeenkomst afgebroken voor dracht over de aanbevolen wijziging van de uitspraak van het Latijn. Een opgelapte onjuiste uitspraak is voor de leerlingen van het gymnasium van geen waarde. De voorgestelde wijzi ging der traditioneele uitspraak is een onpractische daad, die velen in den lande van het Latijn zou kunnen ver vreemden. De problemen der elocutie behooren thuis aan de universiteit. In aansluiting aan deze voordracht zette dr. Vroom uiteen, om welke redenen de katholieken in Frankrijk, en Nederland thans de Italiaansche uitspraak van het Latijn iri kerk en school hebben ingevoerd. Examens apothekers-assistent. Bij beschikking van den minister van Onderwijs, K. en W. is bepaald, dat de commissies, die gedurende het jaar 1925 belast zullen zijn met het af nemen van de examens van apothe kersassistent, zullen zitting houden te Leiden, Utrecht, Groningen en Amster dam; Benoemd zijn in de commissie, die zitting zal houden te Leiden: tot lid en voorzitter: dr. L. E. Goes- ter, buitengewoon hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden; tot leden: dr. L. van Itallie, hooglee raar aan de Rijksuniversiteit te Lei den, en G. F. A. ten Bosch, apotheker te Leiden, met bepaling, dat het lid dr. L. van Itallie den voorzitter bij ver hindering tijdelijk zal vervahgen; tot plaatsvervangende leden: dr. W. van Rijn, apotheker te Rotterdam, A. H. Schirm en dr. D. H. Wester, beiden apotheker te 's-Gravenhage;en aan de commissie zijn toegevoegd als des kundigen: mej. C. P. Renaud, oud- hoofd eener openbare school en J. B. Meynen, oud-hoofd eener bijzondere school, beiden te Leiden. De Veilingloods aan de Boommarkt. Vanmorgen had in de kamer van B. en W. ten raadhuize de verhuring plaats van de groenten-yeilingloods aan de Boommarkt. Er was nogal veel belangstelling van de zijde der tuinders, waaraan de tus- schen belanghebbende vereenigingen hangende kwestie blijkbaar niet vreemd was, te oordeelen althans naar de uitla tingen die voor en na de „beslissing" werden gebezigd. Er waren .slechts twee inschrijvingen. De Leidsche Tuinders Patroonsvereeni- ging (A. J. de Graaf e.a.) had ingeschre ven voor 1500, de andere was van het bestuur der Leidsche Groentenveiling „Ons Belang1' (W. Binik e.a.), dat in schreef voor f 6250.—). Voor de gemeente niet onvoordeelig. Een nieuwe Sportvereeniging. Alhier is opgericht een amusements- sportvereeniging, waarvan de leden hoofdzakelijk het korfbalspel zullen be oefenen. Deze Ver. zal den naam dra gen van „Animo." De tot op heden toegetreden leden zijn grootendeels dames en heeren die reeds eerder „gekorfbald" hebben. Naast deze, zullen echter ook andere takken Van sport worden beoefend. Zoo ligt het o.m. in het voornemen, om in den zomer fiets- en wandeltochten te organiseeren, terwijl in den wintertijd „intieme avondjes" den band tusschen leden en vereenigingswerk zullen be waren. Het secretariaat is gevestigd: Utrecht- sche Jaagpad 12. „Onderling genoegen." Deze muziekclub gaf gisteravond be langeloos een muziekavond in het Ko ninklijk Militair Invalidenhuis aan den Hooge Rijndijk, voor de militai ren. De avond is zeer tot genoegen ge weest en aan het einde van de uitvoe ring betuigde de ondercommandant namens den commandant (die dezen avond door omstandigheden verhin derd was aanwezig te zeijn) zijn harte- lijken dank en sprak hij zijn ingeno menheid uit met dezen avond. Tevens werd de hoop geuit dat „On derling Genoegen" nog eens zou terug komen. Gistermiddag ongeveer half 6 bij het lichten van een wagen uit een vaartuig in de Heerengracht, schoot dit laatste achteruit, met het gevolg, dat zekere J. S. het wiel op zijn rechter voet kreeg. Hij kon niet doorgaan met zijn werk, maar werd per E. H. D. naar het Ziekenhuis vervoerd. Aangehouden is de schilder J. K. alhier woonachtig, die uit een schuur in den tuin van Zomei'zorg een rijwiel van een student heeft ontvreemd. BINNENLAND. H. van Kol. De heer H. van Kol,' oud-lid der Eer ste Kamer, moest sedert eenige dagen in zijn woning te 's-Gravenhage het bed houderi wegens een vrij ernstig ongemak, dat hem in zijn vrije bewe gingen belemmerde. Heden zou hij zich voor verdere ver pleging doen opnemen in het Diaco- nessenhuis Bronovo te 's-Gravenhage. Een o bron van de „Bataaische." De :.afsche Petroleummaatschap- pij hc;_. een geweldigen spuiter te Ke- dawan in het Tjepoesche aangeboord, die losbarstte, toen tie boring 780 me ter diep was, De kracht was zoo groot, dat de bui zen werden omlaag geperst en de zwa re boorinstrumenten gedeeltelijk weg geslingerd. De boortoren is verwron gen. Herziening Falilissementswet. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot herziening van de Faillissementswet. In de Memorie van Toelichting wordt o.a. opgemerkt, dat de opvatting als zouden tractementen, soldij en pensi oenen slechts dan in het faillissement vallen, indien krachtens bizondere wet ten verhaal daarop uitdrukkelijk is toegstaan, in strijd is met hetgeen met het oog op de belangen der schuld eischers wenschelijk moet worden ge acht. Ook bleef ongeregeld de invloed, welken de homologatie van een ak koord uitoefent op de voortzetting der verificatie-procedures. Volgens de voorgestelde bepalingen brengt de homologatie van rechtswege schorsing mede van de verificatie-pro cedures, welke tusschen een crediteur en den curator worden gevoerd. Een uitzondering wordt alleen gemaakt voor het geval dat de stukken van het geding reeds tot het geven van een be slissing aan den rechter zijn overge legd. De bedoeling van het wetsontwerp is, ten aanzien van deze en enkele an dere punten, de noodig gebleken voor zieningen te treffen. Wijlen Jhr. Mr. de Savornin Lobman. In perceel Trompstraat 334, het huis van wijlen jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman zal Zaterdagmiddag 21 dezer te 2,30 uur door jhr. mr. D. J. de Geer de plechtige onthulling van een ge denksteen geschieden. Forensenbelastiiig. Vele van de bezwaren, verbonden aan de tegenwoordige regeling van de forensenbelasting zullen, naar minis ter Colijn blijkens de memorie van ant woord aan de Eerste Kamer inzake de begrooting van Financiën hoopt, wor den weggenomen bij de aanhangige herziening van de Gemeentewet. N.V. De Hoogstraat. Naar aanleiding van de oprichting van de N.V. De Hoogstraat was in het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de begrooting van financiën on der het hoofd „Richtige heffing'der di recte belastingen" gevraagd, waarom deze vorm van overdracht van de be zitting, welke zich leent tot het reser veeren van winst, is gekozen. De minister van financiën heeft thans in zijn memorie van antwoord daarop het volgende bescheid gegeven: ,.Met het oog op het particuliere ka rakter der aan het slot van dit onder deel" („Richtige heffing der directe be lastingen") bedoelde aangelegenheid en de in dit geval nog al zonderlinge onderstelling die aan de naar aanlei- ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 22lJi cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarieL Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. Aan het Zoeklicht. Leiden, 17 Februari 1925. Ik wil de rede waarmee de lieer Vlie gen het congres van de S.D.A.P. opende niet al te letterlijk nemen. Een partijleider, die aan den voor avond van den verkiezingsstrijd staat voor het front van de troepen, tracht natuurlijk den moed er in te houden. Moed geeft immers tien vooruit! Toch lijkt 't me ook niet verstandig om wat deze partijleider opmerkte.zon der meer te passeeren. Welnu, volgens de verklaring van den lieer Vliegen een nuchter en be zadigd man .staat de S.D.A.P. er uit stekend voor. Ik ruik zoo verklaarde hij de mogelijkheid van een groote overwin ning. Een groote overwinning voor de S. D.A.P. beteekent een geweldigen klap voor de rechtsche partijen. Hartelijk dank meneer Vliegen voor deze waarschuwing. Me dunkt, ik ruik den strijdlust bij onze propagandisten! OBSERVATOR ding daarvan gedane vraag ten grond slag ligt, acht de ondergeteekende zich ontslagen van het geven van een anL woord op die vraag." Bevordering der Nederlandsche Industrie. In tegenstelling met de vele Neder- landsche aanbestedingen, die ter wille van slechts enkele procenten voordeel dikwijls naar het buitenland gaan, ver nemen wij, dat de Philips Gloeilam penfabrieken de ijzerconstructies voor een belangrijke yitbreiding hunner proeffabriek (4000 M2) en voor den nieuwbouw van een papierfabriek en een cartonnage fabriek, op uitnoodi- ging aan de Nederlandsche firma De Vries Robbé 'te Gorinchem hebben op gedragen. Het totaalbedrag dezer opdracht, ge baseerd op de prijzen der laatst gehou den aanbestedingen in het binnen- en buitenland, beloopt ogeveer 4^ ton. St. Michaël. Naar de Maandagmorgen verneemt, heeft het Verbond St. Michaël Zater dag in zijn te Utrecht gehouden ver gadering het door de besprekingen van Prof. J. D. N. Aengenent met den Al- gemeenen Bond van R.K. Kiesvereni gingen bereikte compromis aanvaard. De ter vergadering gevormde kies- kringgroepen hebben afzonderlijke be sprekingen gevoerd. Gezant te Madrid. In diplomatieke krjngen verluidt, dat voor den post van Nederlandsch gezant te Madrid vermoedelijk in aan merking zal worden gebracht oud-mi nister van koloniën mr. Th. B. Pleyte, thans gezant van Nederland'te Rio de Janeiro (Brazilië). Ket luchtverkeer. De Kon. Luchtvaartmaatschappij had gisteren van Rotterdam naar En geland zooveel passagiers en goederen FEUILLETON. Sn 's levens branding (Uit het Engelsch)). 40) Het was heden de beurt van Floss Gresham om voor de patiënten te zin gen. Zij had geaarzeld bijna tot het laatste oogenblik. Zij wist, dat Dou glas Wyburn in het ziekenhuis was, en zij zag er zeer tegen op hem te ont moeten. Zou zij zich verontschuldi gen? Een plaatsvervangster zenden? Ongesteldheid voorwenden? Het zou een groote-teleurstelling zijn voor vele der patiënten, dat wist zij. Zij zagen altijd vol verlangen haar komst tege moet. Zij kwam in het eind tot de overtui ging, dat zij niet aan zichzelve mocht denken, dat het zelfzuchtig en laf zou zijn, zulks te doen. Toen zij het ziekenhuis naderde, ver dween def angst Douglas Wyburn te ZJillen ontmoeten en een anxier gevoel trad in de plaats. Zij hoopte bijna, dat zij hem zien zou. Zij was niet geheel rechtvaardig 'jegens hem geweest, zij was niet rechtvaardig jegens zichzelf geweest. Daarenboven, wat zijn verle den ook mocht geweest zijn, hij deed nu eerlijk zijn best; en het was zeker zeer verkeerd hem niet behulpzaam te willen zijn op den goeden weg te blij ven, nu hij er den voet weder op had gezet. Het zou een pak van haar hart dijn, als zij hem alles eens kon uitleg gen. Zij vond het vreeselijk, onrecht vaardig jegens iemand te zijn, zelfs al was hij haar medelijden niet waard. Ook had hij zich moedig en heldhaftig gedragen, en dat moest men toch niet vergeten. En terwijl alle andere men schen hem prezen, moest zij dan zwij gen en zelfs weigeren hem te herken nen? De bijeenkomst was in de regenten kamer. Floss was een paar minuten over haar tijd. Een veertig mannen en vrouwen, allen meer of minder hulp behoevend of ziek, wachtten geduldig op haar komst. Zij trad binnen met vlugge, bevallige bewegingen, en aller gelaat helderde onmiddellijk op. ,,'t Is een liefje, dat zeg ik!" mompelde een oude vrouw, achter in de kamer, een opmerking, waarmede ieder die haar hoorde het eens was. Zij was „een lief je" daar was geen twijfel aan, en zij scheen met zich te brengen den geur van appelbloesem en een straal van lente-zonneschijn# Floss durfde niet rondzien, eer zij zich voor de piano gezet en haar hand schoenen uitgetrokken had, toen liet zij vlug haar oogen gaan over de klei ne groep van aangezichten, die haar vol verwachting aanzagen. Die blik was genoeg Douglas Wyburn was niet onder haar gehoor. Misschien wist hij, dat zij dien middag zou komen en had hij geweigerd te komen. Zij had daar van te voren niet aan ge,dacht. Dit was zonder twijfel de reden. Wel n,u, zij kon er zich niet over verwon deren. Na alles, wat er tusschen hen was voorgevallen, zou hij niet verlan gen haar weder te hooren zingen of haar zelfs terug te zien. Zij voelde hoe het bloed haar naar het gelaat steeg, terwijl deze gedach ten haar door het hoofd gingen. En toch, over het geheel,, voelde zij zich toch verlicht, dat hij niet in de zaal was; zij zou nu vrijer kunnen zingen." ,Ik zal vandaag een paar gezangen voor u zingen," zeide zij, terwijl zij haar lief, innemend gelaat tot den kleinen kring van patiënten keerde. Toen sloeg zij een paar accoorden aan en begon te zingen „Hoog omhoog het hart naar boven." Hoe spraken de woorden tot aller hart. Zij voelde hoe de woorden haar hoorders troffen. Zij wendde haar hoofd om, en zag hoe meer dan een traan schielijk werd af- gewischt. Haar eigen oogen werden vochtig, en een nieuwe uitdrukking kwam in haar stem, diep en teeder. Zij kon haar door de zaal zoowel hooren als voelen trillen. Haar gehoor haalde ternauwernood adem. Sommigen zaten met gesloten oogen, staarden in de verte voor zich uit, anderen met gebogen hoofd veeg den de stil vlietende tranen weg. De eenvoudige woorden van het ge zang roerden een snaar aan in ieders gemoed. Zij leden smart en pijn; en ve len onder hen konden op niets beters hier op aarde hopen. En terwijl Floss voortzong en haar stem aan kracht en vertrouwen en uitdrukking won, had den sommigen harer toehoorders een gevoel, alsof hun hart waarlijk naar omhoog werd getrokken. Douglas schrikte op bij de eerste to nen harer stem, alsof iemand hem had geslagen. „Dat is Floss Gresham," zeide hij, terwijl hij de courant neergooide. „Ik zou haar stem onder tienduizenden herkennen." Hij stond even later van zijn stoel op eA zette zijn deur een klein eindje open, en stond met zijn schouder te gen de post en zijn oor bij de opening. Hij was zeer bleek, en zijn lippen beef den telkens. Het gezang zou hem bekoord hebben door elke andere goede zangeres voor gedragen, maar nu het gezongen werd door Floss," deed het de diepste snaren van zijn. gemoed trillen. Hij vergat de beleediging, die zij hem nog slechts weinige weken gele den naar het hoofd had geslingerd, vergat alles, behalve, dat hij haar lief had. Hij zou aan haar voeten hebben vallen, terwijl zij zong, om haar te aan bidden. Het gezang was eindelijk uit en er heersehte diepe stilte, en hij sloop uit de kamer en begaf zich zacht jes door de gang naar de zaal. Buiten de deur stond hij stil en luis- terd. Floss las haar klein gehoor een hoofdstuk uit een der Evangeliën voor. Zij las van het water te Bethesda, en van de lijdende menschen, die lagen te wachten, tot het water zou beroerd worden. Hij kende de geschiedenis zeer goed, en in, zijn cynische buien had hij er dikwijls om gelachen. Maar terwijl Floss voorlas met haar zachte lieve stem, scheen zij een nieuwe betfeekenN te verkrijgen. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1