CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN f Se JAAW&KFKi MAANDAG* 16-FEBRUARI 1925 NtfMMER" t44 SCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS ADVERTENTIE-PRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per week 1 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 Gewone advertentiën per regel 22ys cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. BUREAU: Hooigracht 35 - Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 En dan Bij alle onderlinge verschil zijn de linksche partijen het hierover eens, dat aan het tegenwoordige bewind een einde mpet worden gemaakt. De rechtsche meerderheid moet ver dwijnen en met nam'e minister Colijn mpet ten val worden gebracht. Het moet! schrijft de „Vrijzinnig De mocraat" en dit woord vindt in heel de linksche pers weerklank. Merkwaardig is echter, en een bewijs van de grenzelooze oppervlakkigheid waarmede 'slands zaken worden behan deld, dat niemand zich schijnt te interes seeren voor de vraag: en wat dan Toch is er voor het stellen van die vraag wel aanleiding. Want als.het aan de linkerzijde gelukt een kleine meerderheid te behalen, dan zal die meerderheid bestaan uit zeer heterogene bestanddeelen. Dan zullen daartoe behooren de Com munisten die alle verantwoordelijkheid schuwen en die regelrecht op revolutie en afbraak aansturen, maar ook de oud liberalen die althans van revolutionnaire practijken niet3 moeten hebben, en die de communisten onder hunne grootste tegenstanders rangschikken. Men zal daar vinden de Vrijéinnig- Democraten, die met de Vrijheidsbon- ders op voet van oorlog leven en niet te Vergeten de Sociaal Democraten, wier hand tegen allen is en die uit zelfbehoud naar twee zijden vechten. Het zaL onmogelijk zijn uit deze elkaar .benijdende en bestrijdende groepen, die omtrent geen enkel punt van staatsbe leid eenstemmig zijn, een regeerkrach- tige meerderheid te vormen. Dat weten de vrijzinnigen opperbest. En toch is hun leuze: het moet! Toch moet, het koste dan wat het kost, aan het regime Colijn, dat voor land en volk van zoo groote beteekenis was, een einde worden gemaakt. Als de afbraak maar eenmaal gelukt is en de zaken in 't honderd zijn ge stuurd, dan is men al tevreden. Een waarschuwing voor allen, onver schillig van welke richting, die met de behartiging van 'slands zaken ernst ma ken, op het „het moet" van de vrijzin nigen een niet minder krachtig: het moet niet, het mag niet en het zal niet te laten hooren. Kamerkieskring „Leiden." Het bestuur van den Kamerkies kring „Leiden" hield Zaterdag 14 Fe bruari te Den Haag een vergadering. De vergadering werd geleid door den 2den voorzitter, den heer P. D. iMüylwijk uit Gouda, aangezien de le voorzitter, de heer W. Warnaar, wegens ongesteldheid niet aanwezig ken zijn. Na opening en lezing der notulen kwam in behandeling het advies van het Centraal Comité, betreffende de op de Hoofd- en Bijlijst geplaatste na men van candidaten, voor de verkie zing der Tweede Kamer. Na ampele bespreking werd bes'o ten instemming te getuigen met hei advies van het C. C., voor watbe treft de nummering der Hoofdlijst van no. 1 tot en met no. 14. Vanaf no. 15 tot en met no. 20 voor de Hoofdlijst zal de kiesvereenl- gingen worden geadviseerd deze als volgt saam te stellen: no. 15 LWj. Warnaar, no. 16 H. A. L'eenstra, no. 17 Th. Heukels, no. 18 Mr. H. A. Dambrink, no. 19 P. van Nes Cz., vo. 20 H. Amelink. Inzake de Bijlijst werd uit de door het C. C. aangeboden groslijst van 57. namen, een lijst van 20 namen ge formuleerd, waarop als no. 1', 2 en 3 werden geplaats de heeren.W. War naar, P. van Nes Cz. en H. Amelink, welke reeds op,de Hoofdlijst geplaatst werden. Beide lijsten, zoowel die van het C. C„ als die welke door het Kamer- kieskringbestuur is ontworpen, zullep aan de tot den Kieskring „Leiden" behoorende Kiesvereenigingen wor den toegezonden. Deze moeten hieruit een keuze doen en de uitslag der gehouden stemming vóór 1 Maart a.s. aan den Secre taris van den Kamerkieskring „Leiden den heer J. Karstens, Hooigracht 35, Leiden, worden bekend gemaakt. Hiervan wordt proces-verbaal opge maakt, hetwelk vóór den 7en Maart moet worden ingediend bij het C. C. Na behandeling van deze zaak werd de volgens reglement te houden groo te vergadering van afgevaardigden der Kiesvereenigingen geregeld, en de agenda vastgesteld. Deze vergadering /aj D. V. worden gehouden op Woensdag 18 Maart a.s. in de groote zadl van „Pulchri Stu dio", te 's-Gravenhage. De morgen-vergadering welke te half 10 uur aanvangt, zal uitsluitend gewijd zijn aan huishoudelijke zaken. Bestuursve kiez'ng, Voorst 1 Regle mentsherziening. Rapport Propagan da, en Financiën en behandeling van verschillende ingekomèn voorstellen van Kiesvereenigingen. Van l2y» tot 2 uur zal worden ge pauzeerd. Tn de middagvergadering zullen als sprekers optreden de heer Mr. H. Bijleveld van Den Haag en de heer R. A. den Ouden, Adj.-secre- taris van het G. C. Laatsgenoemde zal spreken over het verband tusschen Kiesvereeniging en Propagandaclub. Het onderwerp van Mr. Bijleveld zal den Kiesvereenigng nader worden bekend gemaakt. De middagvergadering zal uiterlijk te 5 uur eindigen. Naar de in Maart te houden ver gadering van afgevaardigden der Kies kringcentrales met het C. C., werden afgevaardigd de heeren R. Jongen burger te Gouda en *Q. van Muis winkel te Zwammerdam. De vergadering werd hierna door den voorzitter gesloten, waarna de heer G. Los van Leiderdorp eindigde met dankgebed. Een Veiligheidstentoonsielliüg. De Ongevallenverzekering is in ons land goed geregeld en sedert de jong ste uitbreiding van de Ongevallenwet 1921 (in werking getreden 1 Mei 1922) en de invoering der Land- en Tuin bouw Ogevallenwet (1 Mei 1923) is vrij wel iedéreen, die in een onderneming of bedrijf arbeid verricht tegen onge vallen verzekerd. De lichamen, die het risico der verzekering dragen (Rijks verzekeringsbank, Centrale Werkge vers Risico Bank enz.) gevoelen echter sterk, dat ook in dezen voorkomen be ter is dan genezen en doen daarom zeer veel om ongevallen te voorkomen. Vooral het instituut der risico-over dracht is voor de ongevals-voorkoming buitengewoon vruchtbaar geweest. Een der vele middelen, die ten dezen wor den toegepast, is den arbeiders te waar schuiven tegen onvoorzichtigheid en hen er doorloopend op te wijzen, hoe zij met verschillende gevaarlijke werk tuigen moeten omgaan. De Veiligheidsplaten, welke worden uitgegeven door een commissie, waarin zitting hebben vertegenwoordigers van de Rijksverzekeringsbank, de Risico- Bank en de Raden van Arbeid, bedoe len op pakkende wijze op gevaren at tent te maken en een voortdurende herinnering te zijn aan de risico's, die den arbeider bij zijn werk bedreigen. Een collectie dezer platen is blijkens in dit pummer vporkomende adver tentie de2e week geheel kosteloos cte bezichtigen in het gebouw van den Raad van Arbeid, aan de Breestraat. Iedereen kan deze tentoonstelling ko men zien. Moge er ten bate van allen, die .dagelijks aan de. gevaren van den arbeid blootstaan een ruim gebruik van worden gemaakt. Schaken. Competitie Ned. Schaakbond, district Z.-Holland, 3e kl. groep A. Doordat de arbiter de afgebroken partij uit den wedstrijd L. Volksschaak clubLeidsch Schaakgenootschap II remise heeft verklaard, eindigde deze ontmoeting met 55 in gelijk spel. De stand in deze groep i,s thans aldus: gesp. gew. gel. verl. v.-t. Tot. 1. Leidsch Sch II 4 2 2 216-18s 6 2. Re3.. Sch. III 2 1 1 125- 75 3 3. L. Volkssch. 3 111 13—17 3 4. Voorsch. Sch. 11 45-55 5. Leiderd. Sch. 22 8®-ll5 Het Leidsch Schaakgenootschap II heeft thans zijn partijen in de compe titie afgespeeld. Eerstvolgende ontmoeting op 10 Maart a.s. te Voorschoten tusschen de Leider- dorpsche Schaakvereeniging en de Voorschotensche Schaakclub. Bierenbescherming. De Jeugdgroep van Dierenbescher ming heeft, daartoe door het Tentoon- stellingsbestuur welwillend in de ge legenheid gesteld, op de Pluimvee-ten toonstelling weer propaganda-artike- len uitgestald en verkocht en haalde circa f 60 op. Heel wat brochures von den koopers. In de Stedelijke Werkinrichting zijn "opgenomen: Datum. Dagen. Personen. Kind. Tot. Febr. 8 Zondag 20 20 9 Maandag 32 2 34 10 Dinsdag 33 2 35 11 Woensdag 33 2 35 12 Donderdag 33 2 35 13 Vrijdag 34 2 36 14 Zaterdag 33 2 35 Vanmorgen om acht uur had de. 18-jarige timmerman Jac. R., het on geluk, om terwijl hij in de Zoutkeet op een 4 M. hooge stellage aan het werk was,-.door^e -misstap naar be neden te vallen. De Eerste 'Hulp dienst was direct ter plaatse aanwe zig om den getroffene te onderzoe-r (ken, maar deze bleek' gelukkig geen letsel te hebben bekomen. Zekerheids halve werd hij ten Ziekenhuize verder geobserveerd. Zaterdagmiddag sloeg op den Hoo- gen Rijndijk een paard, dat voor een sleeperswagen stond gespannen, op hol Bij de remise van de N.Z.H.T.M. kwam het gespan in aanraking met een alda'zft staanden lantaarnpaal, waardoor dez* 'kraakte. Ter hoogte van de H.B.S. wer den de paarden door een voorbijgangéi tot stilstand gebracht. De voerman bleek er zonder letsel te- zijn afgekomen. In haar woning aan de Kraaierstraat is Zaterdagmiddag de Si-jarige weduwe J., terwijl zij alleen thuis was, van de trap gevallen. Bewusteloos werd zij door familieleden aangetroffen. Na onderzoek in het acad. ziekenhuis bleek, dat ze geen uitwendig letsel had bekomen. Echter werd het gewenscht geacht haar voo* Icopig nog eenigen tijd in het Elisabeth- \gesticht te doen verkeeren. Burgerlijke stand. Ondertrouwd: C. de Haan, jm. 32 j. en E. Rietkerk, jd. 25 j., ALA Goddijn, 31 j. en N. Dekker, jd. 21 j., L. Kooien wedr 59 j. en M. G. Hageman, jd. 62 j., J. Nievaart. jm 25 j. en J. de Ridder, jd. 26 j., P. Siera jm. 25 j. en J. G. Brandt jd. 23 j. BINNENLAND. Een verteringsbelasting. De Minister van Financiën is voor nemens in verband met de verlichting van den belastingdruk door verlaging van het successierecht en de verdedi gingsbelasting II en vermindering van den druk den inkomstenbelasting door verhooging vafi den kinderaftrek, een verteringsbelasting in te voeren. Deze verteringsbelasting -wordt als een onderdeel van het zegelrecht aan gemerkt en daarom als aanvulling der Zegelwet 1917. Het komt in 't kort hierop neer, dat geheven zal worden:: Tien procent van alle verteringen in hotels, café's, lunchrooms enz. bij elke aanschaffing van piano's, gramofoons, antiquiteiten, juweelen, reukwaren, dure stoffen en kleeren, banketbak kerswaren en delicatessen. Vijf procent bij aanschaffing van automobielen, motorrijwielen, pleizier- vaartuigen, radio-ontvangtoestellen, biljarten, fotografietoestellen tot for maat 13 x 18, wapens en munitie, schil derijen en huur van safe-loketten. Verschillende categorieën weeldear tikelen, die reeds op andere wijze vrij hoog zijn belast, zooals wijnen, likeu ren, sigaren, sigaretten, gouden voor werpen, e.d. zijn van deze nieuwe be lasting uitgesloten. De belasting is uitdrukkelijk „afwen telbaar gesteld, d.W.z. dat zij niet door den leverancier, maar door den kooper moet worden betaald. De afschaffing der Staatsloterij. Naar het „N. v. d. D." uit parlemen taire kringen verne'emt, is het ontwerp tot afschaffing van de Staatsloterij in de afdaelingen van de Tweede Kamer zeer oiïgunstig ontvangen. Alleen de anti-revolutionairen er christelijk-historischen zullen er vooi stemmen. De nieuwe directeur van de Staats loterij. Naar het Corr. Bur. mededeelt, is met ingang van 1 Maart 1925 benoemd tot directeur van de Staatsloterij te 's-Gravenhage. de heer T. Sanders, thans Rijksbetaalmeester te Tiel. Be Olympische Spelen. Naar de Standaard verneemt, heeft de jongste vergadering der Geref. Kerken in de classis 'sGravenhage aan de predi kanten Dijk en Los opgedragen aan do Deputaten voor de Hooge Overheid een missive te richien met bezwaren tegen den Regeeringssteun voor de Olym pische spelen. De classis zal daarbij wijzen op de gevaren voor de zedelijkheid en voor de ontheiliging van den Zondag. Verzocht zal worden deze bezwaren ter kennis te brengen van Regeering en Staten Generaal. Het paleis aan üen. Kneuterdijk. Het bericht, dat Minister van Karno beek op zoek naar een huis moet gaan, zal allicht de gedachte wekken, dat Prin ses Juliana, op den Kneuterdijk gaat wonen. Intusschen meent het „Vad." te weten, dat dit nog wel niet zoo'n vaart zal loo- pen. Ten eerste is de Prinses pas 15 jaar en voor haar lSe, het offiéieele jaar, zal toch van alleen wonen wel geen sprake zijn. Tegen het vermoeden, dat reeds nu de Prinses een eigen woning met eigen hofstoet zou betrekken, verzet zich ook het bekende streven der Koningin in deze economisch nog altijd abnormale tijden de uiterste zuinigheid te betrach ten. De Minister had een huur van zeven jaar. Dat men geen tweeden termijn wilde ingaan, ligt voor de hand. Het paleis is nu eenmaal historisch de kroonprinselijke woning, en het moet binnen korten of langen tijd de kroon- prinsesselijke worden. Met een waardige voorbereiding voor deze bestemming gaat allicht ook eenigen tijd heen. Nederland en Rusland. In verband met een bericht volgens hetwelk een Parijsch Telegraafagent- schap bericht zou hebben, dat tusschen Nederland en Paisland spoedig weer handelsbetrekkingen zullen beginnen, verneemt de Telegraaf dat ter bevóegder plaatse, waar men -op de hoogte zou moeten zijn, niets daarvan bekend is. Op onze vraag, of welliché voorbereidingen worden getroffen om tot dergelijke be sprekingen te kometn, zeide men, dat ook dit niet het geval was. Nederlandsch vee voor Italië. Volgens telegrafische mededeeling van Hr. Ms. gezant te Rome, heeft de Itaii- aansche regeering besloten, in verban met de verbetering in den toestand van het mond- en klauweer, den invoer van levend vee uit Nederland weer toe te staan. Aangenomen moet voorshands worden, 'dat voor elke zending vooraf vergunning moet zijn verkregen, door de Italiaansche importeurs aan te vra gen bij den directeur de la santé publi- ai'n te Rome. De Zwitsohersche regeering heeft zich bereid verklaard, den doorvoer van Ne derlandsch vee, bestemd voor Italië toe te staan. FEUILLETON. In 's levens branding (Uit het Engelsch)). 39) Het gesprek liep over geheel andere onderwerpen, dan Sugden zich had voorgesteld. Douglas, die in John Sug den een verwante ziel ontdekte, werd ongewoon mededeelzaam. Vertrouwe lijkheid fokt vertrouwelijkheid uit. De redacteur beloofde nog eens terug te zullen komén, hetgeen hij deed. Man nen, die aan een academie hadden ge studeerd, waren zeldzaam in Deeping; mannen mot een echt literarsch talent waren ncfg zeldzamer. Het was een waar genot met Douglas te praten, en ieclere wending van het gesprek bracht aan het licht, dat zij in bijna alle op zichten sympathiseerden. Douglas beloofde een verslag van den brand te zullen schrijven voor de we- kelijksche editie van „De Opmerker" en het was_op dit artikel, dat zijn oog thans rustte, hoewel hij er voor het oogenbliJi wel op tuurde doch het niet zag. John Sugden had hem den vorigen avond weder bezocht, en verteld, dat een van zijn reporters vertrok, „daar hij een betere betrekking heeft gekre gen aan „De Boodschapper van Leeds" en als" De redacteur zweeg plotseling, en kleurde, maar Douglas zijn bedoeling vattende, viel dadelijk in. „Wilt u het met mij probeeren?" vroeg hij vol verlangen. „Ik ben géén slecht stenograaf, waarlijk niet." „,Als u de betrekking wilt aanvaar den", zeide John Stugd^n, „zal het mij een waar genoegen zijn u haar aan te bieden maar natuurlijk" „Geen woord meer, als het u belieft," viel Douglas hem in de rede. „Iemand die zijn brood moet verdienen, moet nemen, wat hem wordt aangeboden. Daarenboven, het zal voor mij een mid del zijn, om er in te komen." „Het salaris, tot mijn spijt, slechts klein." „Dat is misschien maar goed. Een groot salaris zou mij wellicht volko men demoraliseeren. ,Het is volstrekt geen betrekking, waarop iemand van uw opvoeding en bekwaamheid, aanspraak zou kunnen maken." „Mijn beste mijnheer Sugden, ik heb gedurende de laatste twee jaren onder vonden, dat enkel opvoeding en daarmede bedoel ik boekengeleerdheid al heel weinig waarde heeft in den moeilijken strijd om het bestaan. In dien zij niet samengaat met practische kundigheden, zou men evengoed bui ten geleerdheid kunnen, voor zoo ver het betreft iémand voort te helpen bij den strijd om brood en kaas." ,Maar zonder haar zijn al de intel- lectueele wegen vpor hem gesloten." „Zij zijn dikwijls in ieder geval voor hem gesloten. Aan hem, die fortuin heeft, brengt geleerdheid haar eigen belöoning, maar voor hem, die zijn eigen bróód moet verdienen, heêft en kel geleerdheid, zooals ik zoo even zei de, heel weinig waarde, wel, er zijn honderden menschen, diö gestudeerd hebben, en die niet genoeg verdienen om hun waschvrouw te betalen! „Heel waarschijhlijk. Geleerdheid, evenals andere zaken, meet gespecia liseerd worden." „En u wilt'mij dus toestaan, de wei nige geleerdheid, die ik bezit, ten voor- cleele van „De Opmerker" te speciali- seeren?" John Sugden lachte. „U zult begin nen", zeide hij, „zoodra weer geheel hersteld zijt." Naar aanleiding van dit gesprek be gon Douglas weder luchtkasteelen te bouwen. Evenals duizende andere jon ge mannen, had hij van de journalis tiek en letterkunde gedroomd als van een veld, waarop lauweren zijn te be halen. Geen ander beroep had hem zoo groot, zoo edel, zoo vol van het uitge- zochtste genot toegeschenen. Er zou misschien eens een dag aanbreken, waarop hij een boek zou schrijven. Te eeniger tijd over vele jaren mis schien zou hij in den tooverkring der onster fel.'Ten worden opgenomen, en dan o, dan zou hij leven! En nu verbeeldde hij zich, dat hij zich den toegang, tot dien weg geopend zag, een zeer nauwe toegang, weliswaar, maar toch een toegang.' Maar „nauw was de poort en smal was de weg,' tot ieder Koninkrijk, dat het bezitten waard was Hij verwachtte niet dadelijk een be roemdheid te zullen worden. Hij was er tevreden mede onder aan de lad der te beginnen, en met langzame moeitevolle stappen naar boven te klimmen: Eindelijk had hij den voet in den stijgbeugel. Welbeschouwd was het leven tcch nog zoo vreeselijk niet, en zelf9 ongelukken waren soms zege ningen in vermomming. Hij had in het ziekenhuis een kleine kamer voor zich alleen, de groote zaal met haar twintig Sedden was vol. Hij was zeer dankbaar voor die afzonder lijke kamer. Hij kon zijn droomen droo men, zonder dat iemand hem stoorde. Plotseling ging de deur open en een verpleegster trad binnen. „Heeft u lust van middag bij de gods dienstoefening te komen?" vroeg zij. „Wat voor godsdienstoefening, zus ter?" „Het is geen officieele, weet u, dat wil zeggen, zij wordt niet geleid door een predikant, maar twee of drie da mes, hier uit de stad, komen Zondags middags om beurten voor de patiën ten zingen en spreken als er name lijk geen zeer ernstige gevallen zijn." „Zij zingen zeker psalmen?" „Ja psalmen en gezangen, en zij le zen een hoofdstuk uit den bijbel en verklaren dat."' ,Dank u, zuster, ik zal maar blijven, waar ik ben." „Ik dacht, dat het misschien een kleine variatie voor u zou zijn, maar zooals u wilt", en zij verliet hem en sloot de deur achter zich dicht. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1