abonnementsprijs Oil ramer beslaat oii TWEE Bladen. eerste BLAD. CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN j advertentie-prijs stadsnieuws. Belangrijkste nieuws in dil nunner. 5e JAARGANG ZATERDAG 14 FEBRUARI 1925 In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaalf 2.50 Per week f 0.19 Franco per post pèr kwartaal I 2.90 I */Het moet! De „Vrijzinnig Democraat" gaf dezer dagen' een voor de vrijzinnigen hoop volle beschouwing over de komende verkiezingen. Met de cijfers werd aangetoond, dat het heel goed mogelijk is het huidige bewind ten val te brengen en de kracht van Minister .Colijn te breken. „De stand is oppervlakkig beschouwd zóó', dat Colijn zestig gedweeë vol gelingen heeft. Men moet echter in aanmerking nemen, dat rechts drie zetels verkreeg door een truc, die straks niet meer kan worden toege past en één dier drie werd verkregen met slechts drie honderd stemmen meerderheid. Onder het huidig kies stelsel zou rechts 'dus sléchts 57 ze tels hebben. Neemt men aan, dat de kiesdeeler zal liggen om en bij de dertig dui zend, dan moeten slechts vijf en ze ventig duizend kiezers op drie mil- lioen die opkomen omslaan, om rechts tot 52 zetels terug te dringen. Bij die 52 is dan nog de zetel van dominus Kersten. Voorts dient afge wacht wat de Michaelisten straks zullen doen, wanneer zij in de R.K. Staatspartij niet hun zin krijgen. In elk geval verwacht ik daarvan nog wel iets. Berusten zij, dan zullen on getwijfeld vele Katholieke kiezers link-democratisch stemmen. Bij een meerderheid van slechts enkele stemnfen wordt een zoo mi litant reactionair régime, als dat van Colijn onmogelijk. Ik vraag mij niet meer af of het mogelijk is dat 75 duizend kiezers omslaan, maar ik zeg: het m o e ti" Uit déze beschouwingen blijkt hoe in vrijzinnige kringen de stemming is. Een krachtige actie zal worden ont wikkeld en men is al bij voorbaat over tuigd dat deze actie zal slagen omdat het moet. Daaruit volgt dat op ons de verplich ting rust om met niet minder kracht en volharding aan het werk te gaan om de gevaren die land en volk bedrei gen af te wenden. Hier valt niet meer te praten: het moet! Wanneer niet alle krachten worden ingespannen, zullen wij het aan ons zelf te wijten hebben als straks het werk van minister Colijn ongedaan wordt gemaakt en in èen krachte doos en stuurloos parlement, de revolutionaire groepen de leiding ne men. Daarom, aan het werk! Het moet! Subsidie gewettigd? Is.bij de Olympische spelen een zoo groot volksbelang gemoeid, dat daar voor in dezen tijd van bezuiniging een bijdrage uit 's lands schatkist? van een millioen gerechtvaardigd is? De Regeering heeft blijkens het inge diende wetsontwerp deze vraag toestem mend beantwoord. Overtuigend schijnen ons de aange voerde argumenten echter niet. De beoefening der lichamelijke opvoe ding, zoo heet het in de memorie van toelichting, zal door deze spelen bevor derd worden. Zou het waar zijn? Wat het vorig jaar omtrent de Olym pische spelen te Parijs gemeld werd, geeft wel aanlecling hier een groot vraagteeken te plaatsen. Zeker, er waren verheffende momen ten, maar over 't geheel was het toch volgens de tot oordeelen bevoegde bla den een vrij smakelooze en weinig ver heffende vertooning, die er meer op ge richt was de hartstochten te prikkelen dan de lichamelijke oefening te bevor deren. Grooten nadruk wordt gelegd op de materieele voordeelen die van deze spe len het gevolg kunnen zijn. Verwacht wordt een druk vreemde lingenverkeer en als gevolg daarvan versterking van de relaties met het bui tenland. Scheepvaart, handel en industrie zul len naar Minister de Visser betoogt, op deze wijze bevorderd worden. Wij 2ullen de laatsten zijn om dit te ontkennen, al mogen, gezien het publiek dat bü deze spelen kan worden ver wacht, naar het ons voorkomt, de ver- BUREAU: Hooigracht 35 - Leiden Gewone adyertentiën per regel 22l/2 cent ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. V I 4 VI fiv-» Tra *7 3 contract, DexangrijKe reauctxe. I 6l« I OSlgSTO a OSibOX /L13 Kleine advertentiën bij vooruitbetaling I van ten hoogste 30 woorden, worden dage- j lijks geplaatst ad 40 cent. wachtingen niet te hoog worden gespan nen. Maar aangenomen, dat hier voor scheepvaart, handel en industrie groote belangen op het spel staan, kan dit dan een reden zijn om een zoo groot bedrag uit 's Rijks schatkist beschikbaar te stellen? Ligt het dan niet meer op den weg van de kringen die daarbij zoo groot be lang hebben, om ook de noodige gelden bijeen te brengen? Maar nu zien we juist het merkwaar dige feit, dat van particuliere zijde bitter weinig gedaan wordt. Blijkens de laatste opgaven heeft, ter wijl de totale kosten op 2 milioen zijn geraamd, het comité nog geen 10.000 bij elkaar weten te brengen. Een bewijs, dat er voor deze zaak zoo bittér weinig belangstelling is. Onze tuinders verstaan het anders. Voor de internationale bloementen toonstelling die straks te Heemstede wordt gehouden, zijn wel subsidiés ver kregen, maar nadat eerst door de be langhebbenden groote sommen waren beschikbaar gesteld. Bij de Olympische spelen echter zijn cle subsidies van Staat en gemeente het begin en het einde. En dan komt de vraag op: is het bil lijk, is het oorbaar, dat in dezen tijd van bezuiniging, nu allerlei uiterst pijnlijke maatregelen onvermijdelijk zijn, nu tal van subsidieaanvragen voor zaken waarbij groote volksbelangen zijn be trokken, moeten worden afgewezen, een zoo groot bedrag, dat misschien straks door nieuwe bijdragen moet worden ge volgd, beschikbaar wordt gesteld? Hierbij komt nog iets anders. Bij de Olympische spelen gaat het van het begin tot het einde om de verheer lijking van den mensch. We hebben hier den eeredienst van de menschelijke kracht, die voor de licha- lijke opvoeding van ons volk bitter wei nig beteekenis heeft, en die gepaard zal gaan met een ontheiliging van den dag des Heeren op groote schaal. Toen we cle eerste berichten omtrent het toe te kennn subidie lazen hadden we de stille hoop, dat daaraan althans een voorwaarde zou worden verbonden. Deze voorwaarde, dat de Zondag bij die feesten finaal zal worden uitgescha keld. In de memorie van toelichting is van zulk een voorwaarde echter geen sprake. Om al deze redenen kunnen wij niet anders dan de indiening van dit ont werp betreuren en de hoop uitspreken, dat dit subsidie-voorstel door de Staten- G-eneraal niet zal worden goedgekeurd. Gemeenteraad Aan de agenda van de Maandag te houden Raadsvergadering is nog het volgende punt toegvoegd: Voorstel tot verkoop van het per ceel bouwgrond op het Raamland, Sec tie M no. 867 ged., aan Prof: Mr. J. C. van Oven. Ter toelichting merken B. en W. on der meer het volgende op:: De heer J. W. Reyneveld alhier heeft, namens den heer Prof. Mr. J. C. van Oven, thans nog wonende te Groningen aan ons College den wensch te kenqen gegeven, een gedeelte grond te koopen van het Raamland, ten Oosten van het Zuidelijk einde der Cobetstraat, gele gen en op de hierbij overgelegde tee- kening met roode kleur aangegeven, ter grootte van 480 M2 en uitma kende een gedeelte van het kadastrale perceel gemeente Leiden Sectie M no. 867, voor den bouw van een landhuis. Belanghebbende is bereid voor den grond een koopprijs van f9 per M2 te betalen en gaat accoord met de gebrui kelijke voorwaarden, aan den verkoop van bouwgrond op het Raamland te verbinden. Aangezien de prijs van f9 per M2 voor dit gedeelte van het Raamland aannemelijk is te achten, geven wij Uwe Vergadering in overweging, zulks in overeenstemming met het advies der Commissie van Beheer voor het Grondbedrijf, te besluiten aan den heer Prof. Mr, J." C. van Oven te verkoopen het perceel bouwgrond op het Raam land, ten Oosten van het zuidelijk ein de der Cobetstraat, op de hierbij over gelegde teekening met roode kleur aan gegeven ter groptte van i 480 M2 en deel uitmakende van het kadastrale perceel gemeente Leiden, Sectie M no. 867, tegen den prijs van f9 per M2. Prof. Einsiein. In aansluiting op het bericht dat prof. Einstein gisteren weer naar Ber lijn is teruggekeerd, vernemen wij dat Z.Hooggel. tijdens zijn verblijf alhier op het Colloquium van prof. Ehrenfest een lezing heeft gehouden over gasont- aarding bij lage temperaturen, en te vens besprekingen heeft gehad met den lector, Dr. Woltjer en enkele an deren over astrophy9ische vraagstuk ken. „Staalwijk." Het bekende wijkgebouw van de wijk „Staalwijk" der Ned. Herv. Gem. aan de Heerenstraat, zal Maandag 16 Fe bruari a.s. 10 jaar bestaan, waar het 16 Febr. 1915 onder leiding van Prof. Dr. H. M. v. Nes werd in gebruik ge nomen. In verband met dit feit wijdt de pre dikant van deze wijk, Ds. J. G. W. Goedhard in het L. Pred. blad enkele woorden aan het werk dat in de voor bijgegane 10 jaren door middel van dit wijkgebouw mocht worden verricht. Naast God wordt dank gebracht aan diQ leden der gemeente, die medear beidden in het werk der barmhartig heid, in Zondagschool, kinderkerk en vereenigingen. en niet het minst aan Ijet gezin Kuivenhoven, dat het con- ciergewerk waarnam. Nooit was hun iets te veel, en wanneer het gebouw telkens weer gebruikt werd, was hun dit niet tot een last, maar tot een vreugde. Ook zij die door geldelijke bijdragen steunden worden gedankt, nevens de jongens en meisjes die voor de verzameling zorgden. „Voortgaande, zoo besluit de schr. stellen wij dezen arbeid in de hand van Hem, die het geringe en zwakke kan zegenen en gebruiken, die ook in de toekomst, wanneer Leiden steeds uitgroeit, ons werk moge dienstbaar maken aan het heil van meerdere wijkbewoners en aan Zijn eere." In verband met de tentoonstelling van Dr H. P. Berlage's Indische Reisschetsen zal de conservator de lieer T. B. Roorda op Maandag 23 Februari a.s. des avonds te acht uur in de collegezaal van het gebouw Hoogewoerd ic8, de eerste van een tweetal voordrachten met lichtbeelden houden, getiteld: ,,Indië als kunstwerk, Reisimpressies". De tweede voordracht zal dan plaats hebben den aden Maart a.s. op dezelfde plaats en hetzelfde uur. Voor belangstellenden zal de heer Roor da cj> Zaterdag 21 Februari en Zater dag 28 Februari, telkens des namiddags te 2 uur een toelichting geven tot de te 2 uur een toelichting geven van de tentoongestelde teekeningen in de ten toonstellingszaal van het gebouw Rapen burg 67. Het aantal vergunningen. Bij den Raad dezer gemeente is het volgende adres ingekomen: Geven met verschuldigden eerbied to kennen Eilders J. J. en Zunderman H., respectievelijk voorzitter en secretaris van het Leidsch Drankweer-Comité, dat ge vormd wordt door afgevaardigden van de volgende Leidsche Drankbestrijdersverce- nigingen. a. Aid. Leiden van de Ned: Vcreeniging tot afschaffing van Alcoholhoudende Dranken. b.,Loge „Leiden Vooruit" v. d. Orde der Goede Tempelieren. c. Door Wilskracht Sterk. d. Afd. Leiden v. d. Nat. Chr. Geheel - enthoudersvereeniging. e. Afd. Leiden v. d. Jongelieden Chr. Geheelontho\»dersbond. f. Leidsche Studentengeheelonthouders- vereeniging. g. Afd. Leiden v. d. Vereeniging voor Geheelonthouders van Spoor- en Tram* wegpersoneel. h. Afd. Leiden v. d. Ned. Bond van Abstinent Studeerenden. i. Afd. Leiden v. d. Jongelieden Ge- heelonthoudersbond. j. Afd. Leiden v. d. Chr. Kweekelingen Geheelcnthoudersbond. dat rij kennis genomen hebben van het adres van de Nationale Commissi; tegen Alcoholisme (N. C. A.) bij Uw geacht College irigediend; dat na de verwerping van het wetsont werp vopr Plaatselijke Keuze de drank bestrijders van dit middel vooralsnog geen gebruik kunnen maken dat dus de beschikbare middelen met des te meer kracht moeten -worden aan gewend om het drankgebruik, dat ook in Lexlen nog aanzienlijk is, te doen verminderen om hierdoor het levensge luk en het welzijn van de ingezetenen voer deze gemeente te bevorderen. Redenen, waarom zij beleefd de vrijheid nemen, namens bovengenoemde organi saties ie. Adhaesie t: betuigen am he: adres van de Nat onale Commissie tegen het Alcoholisme. 2e. Te verzoeken: b. het wettelijk maximum aantal ver gunningen aanmerkelijk' te verlagen, daar de mogelijkheid bestaat, dat in de eerst volgende viif jaren het aantal vergunnin gen en eden het nu vastgestelde maxi- 1 mum 7ou kunnen dalen. J Hetwelk doende, Met de meeste hoogachting, V Namens het Leidsch Comité, J- J. EILDERS, Voorzitter. H. ZUNDERMAN, Secretaris. De adressen van geluk'wensch' aan de Rijks-Universiteit alhier van dé Uni versiteit van Groningen, Utrecht, van de C-em. Universiteit te Amsterdam en van de Rechtshoogeschool te .Weltevreden zijn» nadat ze in de Senaatskamer der Aca demie tentoongesteld waren, alsnu ove? gebracht naar de tentoonstelling in de Lakenhal. BINNENLAND. VERLICHTING VAN BELASTING DRUK. De wetsontwerpen ingediend. Ingediend zijn wetsontwerpen tot wijziging van de Inkomstenbelasting 1914, Verdedigingsbelasting II en van de Successie-wet. Het eerste wetsontwerp beoogt ver lichting aan te brengen van den druk der belastingen door verhooging van den kinderaftrek. Bovendien beoogt het voorstel, de gehuwden voortaan min der in de belasting te doen bijdragen dan de overige belastingplichtigen door aan eerstgenoemden een aftrek van f200 op hun belastbaar inkomen toe te staan. Het tweede ontwerp beoogt, het ta rief der Verdedigingsbelasting II met ongeveer 50 pet. te verlagen. Het hoofddoel van de wijziging der successiewet is eveneens verlaging van het tarief der rechten. De minister is van oordeel, dat de verhooging dezer rechten door de wet van 10 Juni 1921 ingevoerd, tot de helft moet worden teruggebracht. Uit het onderstaande staatje blijken die verhooging en de thans voorgestelde verlagingen. Verhooging: 1. Rechte lijn 2 pet. voor taan: 1 pet., 2. Hveede graad 3 pet. en 13 pet. 3. Opgaande lijn. resp. 10 pet. en 5 pet. 4. Broeders en zusters, resp. 10 pet. en*5 pet. 5. Kinderen van broeders en zusters, resp. 15 pet. en 7' pet. 6. Alle andere gevallen, resp. 29 pet. en 10 pet'. Volgens raming zal de opbrengst dei- successierechten door deze verlaging der percentages ongeveer f 10 millioen minder worden. DE KAPITAAL VLUCHT. In 1923-24 79 millioen. In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer in zake „Financiën" lezen we o.m.: Of de kapitaalvlucht uit ons land tot staan is gekomen, weet de minister niet. Wel kan hij medédeeïen, dat in het belastingjaar 1923/192T 582 aangeslage- nen in de vermogensbelasting, met een gezamenlijk vermogen van 79 millioen, naar het buitenland zijn vertrokken Nagedachtenis generaal Van Eeutz. Zooals men zich herinneren zal heeft zich in ons land een comité gevormd teneinde de nagedachtenis van *den on langs overleden generaal J. B. van Heutsz te huldigen. „De Ned." verneemt thans dat alleen te 's-Gravenhage tot dit doel een be drag van f27.000 is samengebracht. Nederland en België. Naar aan de „Msb." uit Brussel wordt geseind, heeft de Belgische regeering de delegatie, die te 's-Gravenhage over het Schelde regime en aanverwante vraagstukken confereeren zal, aange vuld met de heeren Bouckerat, direc teur-generaal, en Melotte, inspecteur- generaal van het Departement van Ma rine. Genoemde heeren vertrekken Vrij dag naar Den Haag. Stenkuis ongesteld. Naar wij in „Het Volk" lezen, moet de voorzitter van het N.V.V.' de heer Stenhuis, op last van zijn geneesheer rust nemen. Da nieuwe politieke partij. In aansluiting met hetgeen medege deeld is over de plannen tot oprich ting van een nieuwe politieke organi satie verneemt de „Tel." dat tot de op richters zouden behooren het huidige Anti-Revolutionaire Tweede Kamer- Mars' pogingen tot vorming van een Pruisisch kabinet op den grondslag der volksgemeenschap mislukt. De Briische regeering zal voorloopig niet tot den bouw van nieuwe oorlogs schepen overgaan. Mgr. Dr. Seipel is overwerkt en moet daarom van zijn bezoek aan Nederland afzien. Binnenland Wetsontwerpen zijn ingediend inzake vermindering van belastingdruk. De kapitaalvlucht. lid Van der Voort van Zijp, dr. Gerret- son, zoon van het Tweede Kamerlid, de heer Torley Duwel en Prof. Eyge- man te Rotterdam. Het paleis aan den Kneuterdijk. Zooals men weet, heeft de Koningin eenige jaren geleden het paleis aan den Kneuterdijk beschikbaar gesteld tot ambtswoning van den Minister van Buitenlandsche Zaken en zulks voor pen bepaalden termijn, welke binnen kort ten einde loopt. Naar wij vernemen zal het niet in de bedoeling liggen, dien termijn te verlengen. Salarisregeling Gemeentepersoneel. B. en W. van Rotterdam stellen den Raad voor, om met ingang van 1 April a.s. over te gaan tot verhaal van pen sioenbijdragen op het gemeenteperso neel, tot het bij de wet geoorloofde ma ximum 83 pet. t.w. 55 pet. van den pen sioengrondslag voor weduwen en wee- zenpensioen, 3 pet. van den vollen pen sioengrondslag voor eigen pensioen. De verkregen besparing per jaar is begroot op f 1.900.000. Voor 1925 is de besparing dus f 1.425.000. Nadat deze zaak beslist is, willen B. en W. onver wijld een algemeene herziening der loonen en salarissen van het gemeen tepersoneel doen voorbereiden, op den grondslag van goede regelingen bij par ticuliere werkgevers. Het ligt in het voornemen, deze herziening eventueel op 1 Jan. 1926 in werking te doen treden. '~3d schoenen werden duurder. In een te Tilburg gehouden vergade ring, bijeengeroepen door dén Ned. R.K. Bond van Schoenfabrikanten, welke ook werd bijgewoond door- leden van den Neutralen en den Tilburgschen Bond van Schoenfabrikanten zijn breedvoerig besprekingen gewijd aan de verhooging der schoenprijzen in verband met de enorme stijging der grondstoffen, n.l. 30 tot 40 pCt. voor zool- en overleer en 15 tot 20 pCt. voor fournituren en an dere leersoorten. Besloten werd met in gang van 21 dezer een prijsverhooging van alle schoeisel in te voeren van ten minste tien procent. Uitbetaling van lijkspeimoenen. Bij het Departement \^m Financiën ia een veranderde wijze van pensioenbeta ling in veorbereiding. In verband hiermede wordt allen ge- pensionneer den (met uitzondering van de gepensinneerde weduwen en weezen, van de gepensionneerde gemeente-amb tenaren, van de Indische gepensionneer- den en van hen, wier pensioen op hun postrekening wordt overgeschreven, in hun eigen belang verzocht, aan het De partement van Financiën, afd. Pensioe nen en Eerediensten, spoedig schrifte lijk mede te deelen in welke gemeente zij metterwoon zijn gevestigd met ver melding van straat en huisnummer, het nummer der pensioenakte en de betrek king waarin zij zijn gepensionneerd. Het leger in November 1918. Aan het Xed. Correspondentiebureau wordt van bevoegde militaire zijde het volgende gesenreven: De heer Marchant heeft oplangs in een vergadering van de vrijzinnig de mocratische afdeeling te 's-Gravenhage gezegd, dat „revolutionaire onlusten zich kunnen uiten in plaatselijke rel letjes, welke door politie en mare chaussee onderdrukt kunnen "worden, of in een waarlijk ernstige beweging over het geheele land, in welk geval een leger evenmin iets zou kunnen doen. November 1918 heeft dit bewe zen. Het leger was in plaats van een bescherming een gevaar voor de Re geering en de revolutie is onderdrukt niet door de mobilisatie van het leger, maar door demobilisatie."

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1