DONDERDAG 12 FEBRUARI 1925 aderdag 12 Februari Leiden. Jaar- gadering van de Jongeliedenvereen. notheus. londerdag 12 Febr. Leiden. Bijbel- :.preking, gebouw Jeruël, n.m. 8 uur. Donderdag 12 Febr. Leiden. Winter ing (Chr. Comité) Geref. kerk Hooi- acht n.m. 8 uur. Spreker Ds. D. A. d. Bosch, Den Haag. Donderdag 12 Febr. Oegsigeest. Ver. or Chr. Belangen. Lezing in de Reho- ïthkapel, n.m. 8 uur. Spreker Ds. anderink, Haarlem. Donderdag 19 Febr. Leiden. Lezing et Lichtbeelden over Hongarije door s, en Mevr. Biberauer te Boedapest, i de Kleine Stadsgehoorzaal, 's avonds uur. Van oprichting van een partij is oorloopig geen sprake. De bedoeling alleen, te zien, of de voorwaarden, m reeds bij deze verkiezing als partij p te treden, in den lande aanwezig ijn. Ook in het tegenovergestelde ge- al ligt het in de bedoeling het nieu- ;e beginsel verder uit te werken. Het proces inzake art. 40. Dinsdag heeft het O. M. bij de Haag- che rechtbank conclusie genomen in e procedure, in zake de intrekking an het bekende artikel 40 van het 1 ezoldigingsbe sluit. De procedure werd gevoerd door len ambtenaar v. d. Wielen contra len Staat der Nederlanden. Voor den heer v. d. Wielen trad op nr. H. P. Marchant, voor <fen Staat Mr. Telders. De vordering strekte tot uitbetaling van hetgeen gekort is beneden het be- Irag van het tractement op 1 Juli '22. Het O. M. concludeerde tot toewij zing der vordering. Uitspraak over zes weken.' Hulde aan de Koningin. De faculteit der rechtsgeleerdheid aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam heeft- naar aanleiding van le promotie van H. M. de Koningin :ot eeredoctor in de rechtswetenschap M. haar eerbiedige gelukwenschen aangeboden. Hare Majesteit heeft daarop den /oorzitter der faculteit doen antwoor- len, dat Zij zeer gevoelig is voor de naar aangeboden gelukwenschen en aan de faculteit verzocht haar oprech :en dank te betuigen. Afschaffing Staatsloterij. De Tweede Kamer zal het wetsont werp tot afschaffing van de Staatslo- erij a.s. Vrijdag in de af deelingen on derzoeken 4 Mr. Zimmerman. Te 's-Gravenhage is aangekomen Mr. Zimmerman, oud-Burgemeester /an Rotterdam, thans Commissaris- Generaal van den Volkenbond in Oostenrijk. Ziekte- en ongevallenwet 1925. In de Tweede Kamer-vergadering van vandaag zal de voorzitter voorstellen, het wetsontwerp ziekte- en ongevallen wet 1925 te verzenden naar een com missie van voorbereiding. Ds zomertijd. De Kamer van Koophandel te Utrecht heeft in haar vergadering van gister middag zich uitgesproken voor behoud van den zomertijd. Generaal Booth in ons land. Het Leger des Heils in ons land be leeft thans groote dagen. Generaal Bramwell Booth houdt ver schillende samenkomsten met zijn vol gelingen. Gistermorgen arriveerde de algemee- ne leider van het Le^er des Heils aan het Centraal Station. Op het perron werd generaal Booth door verschillende staf- en hoofdoffi cieren verwelkomd, waaronder staf commandant Paulsen, commandant van het Leger des Heils in Nederland, commandant Laane, internationaal se cretaris voor Europeesche zaken, staf commandant Mortimer in Thibet, in zijn exotisch costuum met tulband, kolonel Vlas, secretaris van den staf in Nederland. De heer Booth, die ^vergezeld was van zijn secretaris brigadier Smith en z'n zoon adjud. Wytcliffe Booth werd hij bij zijn aankomst met gejuich be groet. Nadat een psalm ten gehoore was gebracht hield generaal Booth, staan de op de treeplank van zijn auto, een korte toespraak, die in 't Nederlandsch werd vertaald Hij herinnerde aan het werk dat het -Leger des Heils verricfit, hoe het de armen steunt, den dakloozen een on derdak geeft, de hongerigen voedt Twee wegen, aldus de generaal, staan den mensch open, een die tot God leidt en een die van hem verwijdert. Welken weg zult gij inslaan? Moge God u allen zegenen. Ik ben blij u te zien, zoo besloot de heer Booth zijn rede. Een h id „God -cgene den Generaal klonk daarna bij bet vertrek van den auto naar het Doelen Hotel. Hulpgebouw: manufacturen, p?e§sfmt3S, tegenover liet Postkantoor. Baby hempjes 29 □D Baby flanellen 29 CD Babytruitjes 371/ O/ /2 ^3 Babybroekjei 21 DËJ Babysokjés prima wol 25 GEJ Tetraluiers zeer practisch 67Va ES RECLAME SPECIALE VERKOOP CORSETTEN IN DE HALL GEREF. KERK. •Beroepen: Te Aalsmeer, D. IC. Wie- lenga te Baambrugge. Aangenomen: Naar ZutpHen, H. Hummelén, te Bedum. CHR. GEREF. KERIC. Tweetal: Te Gouda, J. P. Meyering te Nieuwpoort, en P. Zwier te Papendrecht Te Meppel, J. W .Geels te Apeldoorn en C. v. d. Zaal te Deventer. BUITENLAND. EET BARMAS-SCHANDAAL IN DUITSCHLAND. Oud-minister Hoile gearresteerd. Er komt in Duitschland hoe langs zoo meer corruptie aan den dag. Zoo is ook de oud-minister van pos terijen Dr. Höfle gearresteerd, en wel op grond van een vijftal feiten. In de eerste plaats zou hij zich door de Amexima een crediet van 120.0900 goudmark hebben laten ge- zen, welk crediet hij echter in 1924 weer terugbetaald heeft. Voorts heeft dr. Höfle voor den bouw van zijn villa een hypotheek an het Michaël-concern ten bedrage •an 100.000 goudmark gekregen. In de derde plaats had dr. Höfle in zijn hoedanigheid als minister voor de bezette gebieden, zonder medewe ten van dit departement, twee millioen goudmark bij het rijksministerie van posterijen, afdeeling München, „ten bate van het bezette gebied" aange- raagd en de verdeeling van dit be drag opgedragen aan zijn fractiege noot Lange-Hegermann. De minister blijft er bij, dat hij Lange-Hegermann er uitdrukkelijk op gewezen heeft, dat dit geld gebruikt moest worden voor het bezette gebied. Hegermann echter verklaart daaromtrent geen enkele in structie te hebben gekregen. Hij heeft de twee millioen hoofdzakelijk ge bruikt om er aandeelen in verschil lende industrieele ondernemingen voor te koopen. Het vierde geval betreft de Depo- siten und Handelsbank. 'Höfle was door een der commissarissen van deze bank ernstig gewaarschuwd, doch had niettemin de rijkspostcredieten niet teruggetrokken en zich boven dien door de Depositen und Han delsbank een bedrag van vijftig dui zend mark laten betalen. Tenslotte zou Höfle partijgelden ge bruikt hebben. Een oaislag. Trieb'el, directeur des k'asafdeeling van de Pruisische Staatsbank, is van zijn functie ontheven. Men verdenkt hem ernstig industrie- obligaties en aandeelen in staatslee- ningen van cliënten der bank te heb ben verkocht, maar het ontvangen be drag niet in de kas van. de bank te hebben gestort, doch het voor zich zelf te hebben besteed. :Het onderzoek is nog niet 'afge- loopen. DE TOESTAND IN RUSLAND. Het oorlogsgevaar. Zinovieff heeft te Moskou een rede gehouden over den algemeenen toe stand in de Unie van Sovjet-Republie ken, waarin hij gewezen heeft op de spanning tusschen stad en land, boe ren en industrie-arbeiders. Hij legde den nadruk op het belang van een bijlegging der' kwestie met de boe ren, die protesteeren tegen het feit, dat op de Sovjet-munten de hamer bo ven de sikkel geplaatst is. Een ver- eeniging van de boeren met de ar beiders is absoluut noodzakelijk, slechts dan kan het Socialisme zege vieren. Verder betoogde Zinovieff dat het gevaar van een „imperialistischen oor log" voorhanden is. Weliswaar - is het een belangrijk feit dat vele landen Rusland erkend hebben, doch dat kan den ernst van den toestand niet uit- wisschen. De onderhandelingen met Frankrijk zijn zeer moeilijk, alsmede de besprekingen met de andere lan den die Rusland erkend hebben. De schuldenkwestie is een groote be lemmering. Zinovieff is optimistisch gezind, wat de spoedige erkenning van 'Amerika betreft, want met Amerika zijn geen schulden te vereffenen. De propagandakwestie zal de voornaam ste moeilijkheid vormen. .Zinovieff haalde vervolgens een rede aan, die Lenin in 1920 gehouden had, waarin deze als zijn meening uit sprak, dat iedere groote ge chiedkun- dige gebeurtenis, iedere revolut'e n et één, doch meerdere oorlogen tenge volge heeft. Deze ervaring meet niet vergeten worden. Wij -zijn erin ge slaagd zekere tegenstanders te ove - tuigen dat een oorlog ongewenscht is, doch de minste verandering in den toestand kan hen weder op het oorlogspad brengen. Wij moeien dan gereed zijn. Engeland beheerscht thans de Europeesche politiek. De mogelijkheid van '..en aanvalsoorlog tegen Rusland is groot. Onze vijanden bereiden zich voor, aan het hoofd hiervan staat Engeland. Zinovieff som de vervolgens de voorwaarden op, waarvan de verdediging vdn Rusland afhankelijk is. n.l, versterking van den economischen toestand, de stem ming van de arbeiders in de vijande lijke loopgraven, de houding van den Orient tegen het Imperalisme, en ver- eeniging van de boeren en arbeiders. KAEINETSCRISI8 IN PORTUGAL. De zitting van de Portugeesche Ka mer van afgevaardigden, welke gister middag te (hlalf vier eindigde, had een zeer rumoerig verloop. De' democraat Agatao Zano stelde een motie voor, waarin de premier beschuldigd wordt, het prestige van het openbaar gezag, de militaire disci pline en devsociale orde te hebben on dermijnd. Deze motie werd met 65 tegen 45 stemmen aangenomen. De premier zal het ontslag van het kabinet aanbieden. Mussolini en de Paus. Naar de „Morning Post" meldt, acht men het in Britsche Roomsche kringen zeer waarschijnlijk, dat bin nenkort een concordaat zal gesloten worden tusschen Mussolini en den Paus, waarna de Paus een wereldreis zou maken. Fabriek afgebrand. Te Berchem bij Brussel is gedu rende een hevigen storm de eenige Belgische fabriek van rubbersponsen afgebrand. De schade kon nog niet worden vastgesteld, maar schijnt aanzienlijk te zijn. EöRTE BERICHTEN. Het was -gisteren 6. jaar g den, dat .Ebert door de Nationale Vergadering te Weimar tot rijks president werd gekozen. Bij debetoogingentegende duurte eergisteren te Praag zijn 46 personen, waaronder 33 politiemannen gewond. De Belgische Kamer zal waar schijnlijk over enkele dagen stemmen over de kwestie van de onderwij zers-salarissen. Daarbij zal de kwestie van vertrouwen, gesteld wor den. Gisteren steeg de thermometer te Berlijn tot 13 graden in de schaduw. Het was de warmste dag van 'den winter. De Amerikaansche begrooting van marine, met den oproep tot een nieuwe ontwapeningsconferen tie, is gisteren door Coolidge getee- kend. Ket Arabisch comité zal de ope ning van de HebreeuwscbeHoo- geschool te Jeruzalem op 1 April a.s. niet zonder protest laten voorbij gaan en heeft tegen dien dag een algemeene werkstaking afgekondigd. 'Het succes Van het Duitsche luchtschip heeft volgens een bericht uit New York aan Ford aanleiding gegeven, een nieuw bestuurbaar luchtschip te laten bouwen, waar mede een driedaagscjh verkeer met Europa onderhouden zal worden. De Estlandsche minister van bin- nenlandsche zaken heeft bepaaM, dat de domkerk te R e va 1, tot dus ver eigendom der Duitsche gemeente, in staatsbezit overgaat. Het congres der Fransche so cialisten heeft met meerderheid van stemmen besloten, de politiek van steun aan de regeering Her- riot voort te zetten. De Fransch-Duitsche han delsbesprekingen zijn wederom mislukt. In Duitsche kringen te Parijs wordt de toestand pessimistisch beoor deeld. De Pruisische minister-president Marx heeft de bedoeling, een coali tiekabinet van de volksgemeen schap tot stand te brengen. UIT DE OP4GEVING. RECLAME Last van gal en slijm beslagen tong, een voortdurend onaangenamer smaak, tragen stoelgang en een opgeblazen gevoel. Gebruik hiertegen de zonder eenige kramp werkende Mijnhardt's Laxeertabletten. Doos 60 ets. Bij Apoth. en Drogisten. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Drietal: Te Steenwijk, A, J. Ver meulen. te Noordwijk aan Zee; Hon- ders te Zoeterwoude en. G. Tichelaar te Leiderdorp. Beroepen: Té St. lichidsgestel (toez.), B. ter Haar Romen ie Engelen. Te Kerlcdriel (toez.), Th. Loran te de Lier. Te Assen (Vereen, voor Chr. Be langen), E. H. Blaauwendraad te Vlagt- wedde. OEGSTGEEST. Gisteravond werd in de Chr. School aan den Hooge Morschweg de tweede ouderavond van dezen winter gehou den. Ze was flink bezocht door ouders en belangstellenden. Uit het bezoek bleek ook ditmaal dat de ouderavond aan de Morsch steeds meer gewaar deerd wordt. Het "bestuur was er in ge slaagd een aantrekkelijk programma samen te stellen, wat zeer goed werd uitgevoerd. De aanwezigen werden onthaald op een keurig opstel van Mej. H. Veenen- daal over „Het liegen op schoqj" De voorzitter, de heer T. v. Egmond sprak op de alleen hem eigene wijze over „Priester in huis." Beiden werden met groote belangstelling aangehoord en de herinnering aan dezen ouder avond zal voor de aanwezigen een zeer aangename zijn. Het was een hoog gestemde avond. Ook droeg hiertoe bij de afwisseling door muziek en zang, waarvoor het personeel der school en enkele jonge dames zich hadden beschikbaar ge steld. Zonder twijfel is hierdoor de band tusschen school en ouders weer nauwer geworden. In onze gemeente werd al sederi eenigen tijd gesproken over het bou wen eener tweede Ned. Herv.. Kerk Zeer velen achtten de standplaats van de oude kerk (Groene- Kerkje,) niet goed. Veel is hiervan waar; gerieflij ker ware een flinke kerk meer in het centrum der gemeente n.l. de Leid- sche buurt. Wel is' in dat gedeelte „Irene" destijds gebouwd, dcch het is niét geheel ingericht als kerk en daarbij blijkt vooral den laatsten tijd dat dit gebouw te klein is:' Nu is er zeer veel te zeggen voor een kerk in het centrum, doch dat is maar niet zoo voor elkander. En kele ingezetenen hebben schijnbaar hun hart gevestigd cp den bouw van een nieuwe kerk en al eenige bespre kingen onderling gehouden. Zelfs is er al een vcorstander(sterj die een begin gemaakt heeft en in een der kerk zakjes een gouden tientje deed voor den bouw der nieuwe tweede kerk. Voorwaar een dankbaar begin Thans heeft de kerkeraad. in over leg met de kerkvoogden gemeend, dat de "tijd is gekomen, om verdere stappen te doen; zij zullen een bij eenkomst houden in „Irene" op Vrij dag, 13 dezer mft alle gemeenteleden iom zoo mogelijk tot een of ander besluit te komen. t De oudste inwoner onzer ge meente, de heer H. Koster, is in den gezegenden ouderdom van bijna 92 jaar overleden. Naar wij vernemen zou de heer K. den 14en van 'deze maand 92 jaar zijn geworden. De heer K. was rus tend landbouwer. Zijn geestvermogens waren nog steeds zeer goed, maar sedert eenige jaren kon hij slecht hoo-, ren en zien en was daarom verplicht de huiskamer te houden. Burg. Stand. Gebor en: Pieter z. van P. Pauw en C. H. v. d. Eijkel Albertus, Lipia, z. van C. van Eg- mond en N. Heemskerk Gijsberta Maria"; d. van D. J. van Beek en G. S. Mensink.- Ondertrouwd: J. W. Noordover te Wassenaar en C. M. van Abswoude te Oegstgeest. Gehuwd: J. J. A. Welling te Leiden en C. J. Hillenaar te Oegst geest. Overleden: A. C. Kroes 44 jaar echtgen.: L. Th. Koenraads Joh. Moeliker, 7 jaar H. Koster, 91 jaar. RIJNSBURG. Voor een zeer talrijk! gehoor trad Dins dagavond voor de A. R. Riesvereeniging op Mr. J. A. de Wilde, om in verband met de a.s. verkiezingen een opwekkings woord te spreken. Door den voorzitter, dhr M. Pieper, daartoe ingeleid, begon spr, het groote doel van Mr. Troelstra in zake de bekende vrijage met de Room- schen t e schetsen, om, als dit gelukt was, aan Troelstra, evenals Simson, de eer te geven, dat hij bij zijn sterven meer vijan den verslagen had, dan bij zijn leven. Gelukkig is die aanslag mislukt, en zal het 40-jarig huwelijk tusschen Roomschen A. R. en Chr. Hist, nog niet worden ont bonden. Na aangetoond te hebben, dat links ook onmachtig is om, zij 'hét, dat ze 5 zetels halden, t e kunnen regeeren, werd door spr op het behoud van een Rechts Ministerie aangedrongen, als zijnde het meeste bekwaam, om zoowel in stofffelijk als geestelijk opzicht in de nooden te voor zien. Nadat nog enkele vragen waaron der pikante evenzoo werden beant woord werd door spreker de genotvolle aivond met dankzegging gesloten. LEIDERDORP. Gisteravond trad in openbare verga dering voor de Christ. Oranjevereen. op Ds. T. Sap van Gouda, met het onder werp": „De and tusschen Nederland en Oranje". Kan men in den tegenwoordigen tijd nog spreken van hechte bandeji? begon spreker te vragen? Machtige** worden van den troon gestooten, eeuwenoude banden verbroken. Aan den band tus schen Nederland en Oranje heeft men ook telkens weer getornd, maar door Gods genade is die band 350 jaren lang hecht en sterk gebleven. Die band is ontstaan in den tachtigjarigen oorlog. Toen was het volk door de Spaansche dwingelandij wreed geknecht, van zijn vrijheid beroofd. Willem van Oranje kwam toen aan het hoofd van een sterke partij. Goed en bloed heeft-hij veil gehad voor 't arme en verdrukte volk. Na hem heeft een reeks van helden ons volk gediend. Tot drie maal toe heeft men den band willen verscheuren, 't buiten Oranje willen stellen. Vruchteloos whs het steeds. Want de kern van ons volk voelde vóór üranje. Troelstra dacht ook den band gemak kelijk los te maken, leger en pointe zou hij wel achter ^ich hebben, 't Viei bitter tegen! 't Volk- koos weer voor Oranje, Omdat die_ band is' door God zelf ge legd! ',t Was bij den aanvang van den vrijheidsoorlog bij alle slftatslieden, hoofd voor hooid, niet in de eersie plaats om Godsdienstvrijheid te cioen. Bij 't volk was 't echter om vrijheid van religie te doen. E}at heeft Oranje begre- perl, wat hij ook uitdrukt in de woor den: „liever alles verlaten dan die groote schat te verliezen'". God heeft ons zelf Oi%nje gezonden. Hij heeft dien hechten band zelf gelegd. In 1672 gji 1S13, steeds was het God zelf die onr. aan dien band herinnerde. De liberalen beschouwen de Koningin als een monument of een vliegwiel der staatsmachine, maar wij gelooven, dat Zij regeert bij de gratie Gods. Niet alleen omdat H.M. ons zoo sympathiek is, heb ben wij haar lief, maar omdat het Goeie b.elieft ons door Kaar hand le regeeren. Die band is schoon. Hoe schoon.is het als wij allen eenparig "s Keeren woord in praefcijk brengen: „Vreest God, eert den Koning'. Hoe aangrijpend schoon i£ 't, dat de JKoningin zco'n grocle plaats inneemt m 't hart van ons volk, zooals dat bij on- dèrscheidene gebeurtenissen duidelijk uitkomt. Hoe schoon, dit daar te midden van soc. en comm. propaganda esn veil: leeft, diat voor Oranje bidt. De band tusschen Nederiand en Oranje is intiem. Hoe groot was de geestdrift toen de Koningin werd geboren en bij haar inhuldiging, 't meeleven met haar leed, tijdens haar ernstige ziekte in 1Ö03. Hoe yoelen we dien intiemen banckwan- neer Zij steeds weer getuigde van haar Heiland en Heere. Voor het socialisme is de kroon een hindernis. Wij moeten trouw zijn, Oranje lief hebben, omdat Nederland nooit kan ver goeden wat Oranje deed. Bovenal moet er door Gods genadé liefde zijn in on3 hart tot Hem den Koning der Koningen, en Heer der Heeren. Ja elk der Vorsten zal zich buigen, En vallen voor Hem neer. Nadat dit 6e vers van Ps. 72 was ge zongen, vervolgde spr. zijn rede. Die band is onbreekbaar. Als we zien op republieken als Rusland en Duitsch land, dan zullen wij ons als éen man scharen om den troon van onze Konin gin, trouw betoonen, als 't moet tot in den dood. Nooit móeten wij echter op ons zelf steunen, maar kracht in het gebed zoe ken. God heeft steeds het biddend volk verhoord. De Christ. Oranjevereen. doet niet aan politiek. Maar'in dezen tijd van ongeloof en revolutie heeft zij den strijd a#n te binden door daar tegenover te stellen het evangelie. Willem van Oranje schonk Leiden, omdat het trouw was gebleven tot in den dood, een Universiteit. Dankbaar is ons hart gestemd als Wilhelmina, de waardige nazaat, bij de herdenking van het 35Ö-jarig-bestaan clier Universiteit promoveert tot Eere-doctór. Er zij bij ons temidden van ontrouw _§n afval, trouw niet alleen op nationale herdenkinsda- gen, maar ook in het toetreden als lid der Christ. Oranjevereen. in voortdu rend getuigen. Na de uitnemende, met geestdrift uit gesproken en met groote aandacht ge volgde rede eindigde Ds. Sap met gebed, waarna Ps. 1187 werd gezongen. iDe Chr. Jongel.-Vereen. „Bidt en Werkt" hoopt Vrijdag a.s. 's avonds te 8 uur in de Gemeenteschool haar tweede jaarfeest te vieren. Gezien het programma, belooft het een mooie avond te worden. KOUDEKERK. Vrijdagavond 7 u. hoopt Dr. T. J. Krop van Rotterdam in de Ned. Herv. Kerk een lezing te houden met als on derwerp „De eenheid bij Rome en de eenheid bij ons". Het zal zeker wel overbodig zijn, ditmaal hier een opwekkend woord bij te voegen, want zoowel spreker als onderwerp beloven ons een leer- Zjajnen avoad te brengen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2