CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 5e JAARGANG WOENSDAG 11 FEBRUARI 1925 NUMMER 141 IEUWE LEIDSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS ïn Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per weekf 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 V Verblijdend verschijnsel. De S.D.A.P. heeft de goede gewoonte om elk jaar een beredeneerd verslag het licht te doen zien. In het verslag over 1924 wordt ern stig geklaagd over den achteruitgang van het ledental. Telde de partij op 31 December 1919 meer dan 47000 leden, in de daarop vol gende jaren is dit aantal langzamer hand gedaald. In 1923 was men gekomen tot 41230 en. het boekjaar 1924 eindigde met een ledental van 38265. In het verslag worden aan dit ver schijnsel enkele beschouwingen gewijd, die niet van belang ontbloot zijn. De oorzaak van den teruggang is naar het secretariaat meent, niet dui delijk aan te geven. Plaatselijke omstandigheden, de eco nomische crisis, heb ontbreken van tusschejitijdsche verkiezingen zullen waarschijnlijk van invloed zijn geweest maar positieve gegevens ontbreken. In dit verband wordt er dan op ge wezen dat noch de September-demon- stratie van 1923, noch liet Vlootwet petitionnement, noch de actie tijdens de regeeringscrisis, noch de betoogüi- gen ^egen de onderwijsverslechtering en voor de medezeggenschap ook maar eenigen invloed ten goede hebben ge had. Dit zijn ongetwijfeld verblijdende ver schijnselen. Er is door de S.D.A.P. een geweldige actie ontwikkeld. Alles werd aangegrepen om ons volk in beweging te brengen, om het op groote schaal te verlëugenen en op die wijze de positie van de Regeering te ondermijnen en voor de partij propa ganda te maken. Maar nu moet openlijk worden er kend, dat heel deze beweging niet den minsten invloed heeft gehad. De massa, langzamerhand aan de monstraties en betoogingen en scheld woorden gewoon geraakt, bleef onbe wogen. De verwachte politieke winst bleef Uit. Dat pleit voor de nuchterheid van ons volk. Het is een verblijdend en moedge vend verschijnsel. BUREAUHooigracht 35 - Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 STADSNIEUWS. Vereen, voor Dierenbescherming. Gisteren hield de afd. Leiden van de Ver. tot bescherming van Dieren haar jaarlijksche algemeene Vergade ring. De secretaresse," Mevr. J. C. van Poelgeest-Brand, bracht verslag uit van de werkzaamheden in het afge loopen jaar. Hoewel in het afgeloopen jaar geen bijzondere propaganda-dagen werden gehouden, kon met genoegen worden j geconstateerd, dat het ledental, dat in 1923. met zoo'n grooten sprong voor uit ging, bleef gehandhaafd op 52ö. Als men in aanmerking neemt, dat bij een dergelijk aantal door 9verlij den, door vertrek naar elders, enz meerdere tientallen afvallen, wil dat dus zeggen, dat zich ook weer heel wat nieuwe belangstellenden hebben aangemeld. Het geheele bestuur bleef in func tie; bovendien w^rd door de ledenver gadering op 29 Januari de heer \V. D. Eeltjes als leider van de jeugd groep. terwille van een goed contact van die groep met de hoofdvereeni- ging. mede in het bestuur gekozen. In de commissie van Advies werd de heer Duyvermari als afgevaardigde van den B.N.O. vervangen door den heer Hoogendam. Mej. van Spall maakte zich weer verdienstelijk in de film-commissie. De heer Nord Thomson bleef onze afdeeling vertegenwoordigen in de commissie „Brand in Stallen". De secretaresse bleef voor dq hoofd- vereeniging Algemeen 'Bestuurslid in den Nat. Vrouwenraad en kon als zoodanig in opdracht van het H.B. mede bewerken, dat de Nat. Vrouwen raad zich uitsprak tegen het gebruik .an den hond als trekdier. Van de werkzaamheden, die door de afdeeling werden verricht, werd gememoreerd de verspreiding ge schriften. Door het secretariaat werden aan het maandblad en aan de plaatselijke en andere bladen verschillende stukjes en mededeelingen ingezonden. Een heel apart belang, dat vrijwel het geheele jaar door de aandacht heeft gevraagd, was de stalling voor de woqnwagenpaardjes. In Januari begonnen er stemmen uit het publiek op te gaan, die den toestand voor de paardjes in het woonwagenkamp ten zeerste afkeurden. De afdeeling, die reeds bij het in orde brengen van het terrein deze kwestie onder de oogen had gezien, vond hierin aanlei ding om de zaak krachtig aan te pak ken en door gedurende het geheele jaar cp allerlei wijzen (lijsten, stukjes in dagbladen, straatverkoop] gelden in te zamelen, slaagde men er in, dank zij ook enkele zeer royale giften, de fondsen bijeen te krijgen om in het najaar te gaan bouwen. Half De cember kwam er een stalling gereed 'voor tien tot vijftien paarden en hoe wel andere financieele belangen door deze uitgave voor het oogenblik wel eenigszins in het gedrang komen, kon de stal volledig worden betaald. De vele onderhandelingen, die telkens nog met het gemeentebestuur werden gevoerd, konden er helaas niet toe leiden, dat van gemeentewege ook maar de minste financieele steun werd verleend. Wel werd met erkentelijk heid gewaagd van de medewerking der Directie van Gemeentewerken bij plannen en uitvoering. Hei zal velen dierenvrienden in dagen van storm, regen en koude een voldoening zijn, te weten, ciat de oude woonwagen- paardjes nu beschut staan. In de wintermaanden werden, even als verleden jaar, aan het secretariaat de vetbollen vQor zangvogels ver kocht. Het aantal klachten, dat het secre tariaat bereikte, was zeer uitgebreid en Veelsoortig. Genoemd worden die over verkeer de behandeling van bode-paarden, van de paarden van Van Gend Loos, van paarden voor zand- en steenen- vervcer, overmatig slaan van paarden, slechte oogkleppen, onvoldoende s.ai ling en voeding van Engelsche slacht- paarden. verzuim van maatregelen te gen gladheid der straten, belemmering van het verkeer te water op Zon- en feestdagen, waaronder het vee op de boptén b.v. op Hemelvaartsdag tot stervens toe te lijden had, het vervoer van nuchtere kalveren, .mishandeling van vee op de veemarkt, het te laat monteeren van de drinkfonteinen, het overrijden van -een hond aan de Vink door een trein (de baanwachter wei gerde de boomen nog even te openen, toen van beide zijden een trein in aantocht was en een groote trekhQnd die zich pp de rails Bevond, te ver geefs naar een uitweg zocht), slechte behandeling van trekhonden, verwaar looting van dieren, doodschieten Van honden, overrijden van honden door luxe- en vrachtauto's, kreupele en schurftige trekhonden, het neerleggen van vergiftigd voedsel, om' katten op te ruimen, het schieten van 130 roeken in den tijd van de nestvogels, onaange name reclame, het zoogenaamde mep pen van katten: een lijst van aan klachten, waaruit wel blijkt, dat een weinig meer aandacht, zorg en belang stelling van den mensch tegenover het dier met aandrang mag worden ge vraagd en bevorderd. Naar aanleiding van het succes in den Nat. Vrouwenraad richtte de'se cretaresse een uitvoerig schrijven tot Mevr. Bakker-Nort, lid van de Twee de Kamer der S. G., cm naar in te lichten over allerlei bijzonderheden van het trekhendenvraagstuk en haar te verzoeken het in de Kamer eens voor den trekhond op te nemen. Het antwoord, dat Mevr. Bakker-Nórt zond, was zeer bevredigend en bij de begrooting heeft ze e:n bijzonder go:d gedocumenteerd betoog gehouden voor geleidelijke afschaffing van den trekhond. Ook heeft ze aan de secre taresse verzocht, haar op de hoogte te houden van alle misstanden in den omgang der menschen met de dieren, claar zij dan haar invloed ten goede wil aanwenden. Dit is een vingerwij zing om/ de -belangen van Dierenbe scherming ook bij andere parlements leden aanhangig te maken en hen in te lichten, omtrent alles wat noodza kelijk nog verbeterd mpet worden. De jeugdgroep vond verscheidene keeren gelegenheid zich voor de af deeling nuttig te maken. Bovenstaande lijst van werkzaam heden, die geen aanspraak op volle digheid maakt, toont wel, dat de af deeling niet heeft stilgezeten. Als we dan tooJi zien, dat in enkele andere plaatsen van ons land, maar zeer ze ker in het buitenland, veel meer nog geschiedt dan in Leiden op het punt van Dierenbescherming., dan kan de ze afdeeling zich excuseeren door er op te wijzen, dat zij ook nog maar korte jaren bezig is, maar dan moeten dergelijke voorbeelden tcch aanmoe digen om den achterstand in te halen Zij, die met ons meeleven, behoeven niet te gaan vergelijken, om het nog schrijnende tekort dagelijks te be seffen. Moge U aller medewerking, aldus besloot de secretaresse, ons hetvol gend jaar weer een stap verder bren gen! Aan het financieel verslag is het vol gende ontleend: De kas- plus giro-omzet over 1924 is kleiner dan vorige jaren omdat geen najaarsactie (dierenweek) gehouden Werd. De inkomsten bedroegen: Saldi 1923 f 22.04 Contributies 772.62V2 Giften en diversen 99. Voor woonwagenpaardjes 97(X3272 Straatverkoop i 539.24 Opgenomen tegoed op spaarbank 650. ADVERTENTIE-PRIJ Gewone advertentiën per regel 22V2 c Ingezonden Mededeeling en, dubbel tar Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden daj_ lijks geplaatst ad 40 cent. De uitgaven bedroegen: Hoofdbestuur Bijdrage andere instell. Abonnementen, kalender Diversen Stalling W.W.-paardjes Bijdrage asyl Saldi 1924 f 3054.127, f 78.75 30.— 152.75 "204.17 1432.— 1100.— 56.457s f 395442 V: De begrooting voor 1925 bedraagt in inkomsten en uitgaven, met een pro memorie-post voor de najaarsactie f 3606.4572. De voorzitter, Prof. Mr. André de la Porie bracht beide functionarissen har telijk dank voor hun vele verdiensten in het afgeloopen jaar getoond. Bij de rondvraag kwam een der aan wezigen met het plan om ook hier een polykliniek te stichten. Er werd van verschillende zijden instemming mede betuigd. Besloten werd het plan in stu die te nemen. De vergadering gaf blijk van veel medeleven bij de leden, en wa's van het begin tot het eind zeer geanimeerd. BURGERLIJKE STAND. Overleden: W. Jongbloed, m. 52 j., A. BleekstijnMuijzert, vr. 69 j., C. Spaanderman, wedr. 87 j., C. Bouwman Tierolf, vr. 81 j., A. v. d. Berg, 58 j., P. W. Altorf, m. 45 j., M. v. Weerlee Arbouw, vr. 37 j., J. H. C. Ederzeel, wed Ranselaar, 88 j., S. F. Knaap, m. 71 j., G. J. Zweistra, m. 73 j., C. Duk—Otger, 79 j- Gehuwd: H. v. d. Westen, jm. en W. v. Kempen, jd., J. R .Kampf, jm. en J. Te^laar, jd., P. Oudshoorn, jm. en G Bleijs jd., S. Heemskerk,, jm. en S. C. v. Egmond, A. Laftbrdus, jm. en S. C. v. Es jd„ J. H. Wegman jm. en C. Fiele-' mon, jd., W. Teyn, jm. en F. F. Meyer, jd., M. B. Laporte, jm. en F. v. d. Wak ker, jd. Geboren: Maria, d. v. W. Verboom en J. W. Optendrees; Anna Berendina, d v. A. Groenendijk en J. G. v. d. Kamp; Hendrik, z. v. J. Kenbeek en J. C. v. d. Berg; Louis, z. v. W. H. Keereweer en L. de Groot; Leendert, z. v. J. B. Ver meulen en M. Daanen; Geeriruida Hen drika, d. v. J. Langerak en E. J. van Qessel; Pieter, z. v. I. Snoek en J. Kra mer; Margaretha^ Jacoba, d. v. P. J. Baggerman en J. H. Osnabrug; Jaco bus, z. v. J. de la Rie en A. M. Neut9- boom; Abraham Wilhelmus, z. v. J. A Lamboo en J. C. Korenhof; Renske, d v. R. Mosselman en J. v. Velzen; Cor nelia, d. v. H. v. d. Lucht envJ. Weber; Bastiaantje, d. v. H. J. v. Kempen en B. Lemmers; Jacobus Johbnnes, z. v. H. Tegelaar .en J. E. Sterk; Franciscus Johannes, z. v. H. Bekkerin en C. Era des; Johanna Catharina, d. v. J. Ver meulen en M. C. Warnaar; Caspar Ma rie, z. v. J. T. A. M. v. Kimmenade cn E. J. Schmidt; Elisabeth Maria, d. v. I. Beurze en S. C. v. d. Hoeven; Maria Cornelia ,d. v.-M. E. J. Stevens en G v. d. Berg; Wilhelmina Grade Alida, d. v. H. G. J. Weulen Kranenburg en M. Renes; Jacobus Jan, z. v. J. F. v. d. Waals en G. Snoeker; Jan Aleides Jo hannes, z. v. N. H. de Klerk en W. BI ken; Petronella, d. v. A. Serdijn en J. de Haan; Geertrui; d. v. J. v. R en C. Kromhout; Jannetje, d. v. Arendsen en M. v. Weerlee;* Samuel, v. B. Erades en G. v. d. Putten; Mai Judith, d. v. C. G. W. v. d. Ham en v. d. Wijngaard; Hendrik, z. v. I. H tevelt eri M. Klein; Bob, z. v. E. Nol", en M. M. de Tombe; Marietje, d. v. I v. d.#Pijl en S. Prins. „Belhesda". Reeds eerder hebben wij üe aandac' gevestigd op de pogingen die word gedaan' om ook voor deze omgeving komen tot de vorming van een plae selijk comité voor de stichting „E thesda" te Boedapest. Een advertentie in dit nummer ge: daaromtrent thans nadere inlichting Niet alleen mevr. Eiberauer, zoca eerst was aangekondigd, maar ook E Biberauer hoopt als spreker op te tr den, terwijl schitterende lichtbeeld, vertoond zullen worden.' Verstandige Belgen. Da politie teBrussel heeft Wille: Moock, die den kost verdiende m „hongerstaken" en hier ter stede me bekend is als „Wolly de hongerkoninr als „ongewenschte vreemdeling" ov. de grens gezet. Dat schijnt ons'*niet onverstandig van de Belgische autoriteiten". Patrimonium. Wij herinneren aan de vergaderi. van Patrimonium die hedenavond 1 houden wordt en waarin zeer belar. rijke onderwerpen aan de orde zuil komen. Schaken. Hieronder vclgt de uitslag van d gisteravond alhier gespeelden vedstrij; voor de competitie v. d. Nederlandscht Schaakbond, district Zuid-Holland, 3de 1 greep A. tusschen dc Leidsche Volk schaakclub en het tweede tiqntal v. Leidsch Schaakgenootschap. L. Volkssch. L. Schaakgen. II. 1. C P. de Blauw 1A 2 W. de Bru. 2. C. J. v. Goor 1. o M. M. 'Sega: 3. W. Segaa'r 1. o H. N. Frango. 4. B. Meijn o. 1 A. W. Jongepie 5. H. I. de Nie 1. o A. Th. Cahe: 6. H. v. Duuren o. 1 M. Bloc: 7. J. v. d. Wilk X G. Schoppe i>. T. Worst o. 1 J. J. Swaan 9. P J. v. d. Zeeuw 1. o T. Nieucl 10. W. F. 'Smeder o. 1 W. A. v. Otteri Totaal Leidsche Volksschaakclub 4! Leidsch Schaakgenootschap II 41e. c 1 afgebroken partij, die ter beslissing a a den arbiter is opgezonden. Bij beschikking van den MinUtc- van Onderwijs. K. e:i W. is benoemd tv directrice van het Ziekenhuis der Rijk: universiteit alhier Mejuffrouw S. G. He dema, sedert 1 December 1924 tijdel:; als zoodanig werkzaam. BINNENLAND. Gemsentsïijk melkbedrijf. Na dagenlange debatten heeft eir. delijk de Amsterdam sch e Gemeente raad een beslissing gcnoihen inzake d gemeentelijke melkvoorziening. Met 23 tegen 22 stemmen werd n.l een motie van den heer Drabbe aan genomen vdn den volgenden inhoud: De raad, overwegende, dat het nood zakelijk is te komen tot een beter, melkvoorziening van Amsterdam; van meening, dat daartoe vooralsnog niet noodig is de dior B. en W. voor FEUILLETON. 1st 's 9@v©tns branding (Uit het Engelsch)). 35) De menschen vertelden dingen, waar niets van waar was, 111 de vaste over tuiging, dat zij het bij het rechte eind hadden. Dat deze man met opzet had gelogen, scheen onmogelijk. "Hij «had zich eenvoudig vergist; hij had iemand anders voor David aangezien. David was de eerlijkheid en vertrouwbaar heid in persoon. En zij waren dus allen verplicht den heer Wybum hun verontschuldigingen aan te bieden voor de wijze, waarop zij hem hadden behandeld, en hij moest bij David zijn verontschuldigingen aan bieden, omdat hij hem belasterd had, en en Maar David had immers dingen ontdekt had bewezen "O, hemel, daar stond zij weder voor het dilemma. En zoo lag zij den halven nacht wak ker, trachtende een weg te vinden in dit wonderlijke doolhof, maar zij slaag de er alleen in, nog verder te verdwa len. Dit was, uit bet oogpunt van den dokter beschouwd, in alle opzichten slecht voor Floss.. Hij zag den volgen den .morgen aan haar oogen, dat zij zeer weinig had geslapen, en toen hij er haar naar vroeg, stemde zij toe, dat zij den halven nacht wakker had gele gen. Zij bekende cok, dat zij voortdu rend aan Douglas Wybum had ge dacht. „De duivel hale dien jongen!" grom de de oude dokter bij zichzelf, toen hij na het ontbijt zijn courant openvouw de. „Hij schijnt er op uit te zijn gezeur te maken en allerlei onaangename toestanden in het leven te roepen, en tcch slaagt hij er in ieders sympathie voor zichzelf te winnen. Natuurlijk is hij een schurk. Hij stemde het zelf half 'toe. Hij vertelde Floss, dat zijn ouders hom voor predikant hadd'en bestemd, doch dat 'hij niet waard was, die be trekking te bekleeden. En dan heeft David van allerlei over liem ontdekt." Dr. Upton, evenals de meeste achter dochtige menschen, was nu en dan ont zettend goedgeloovig. Zijn regel was, in niemand te gelooven en niemand te vertrouwen. Maar er waren uitzonde ringen in zijn geval, zooals die overal zijn. Hij had een onbeperkt vertrouwen in Floss en in David. David was een jonge man, die de eer van zijn ge slacht ophield. Hij was bijna boos op zichzelf, dat hij ooit aan eenige ach terdocht omtrent David in zijn hart had plaats gegeven, en toch had het hem bijzonder veel genoegen gedaan, dat de jonge man in staat was ge weest zich zoo snel en zoo volkomen te rechtvaardigen. Hij had na het gesprek met den Jood, David zijn verontschuldigingen aangeboden, en daarmede was de zaak uit. Maar het was al heel vervelend, dat die Wybum nu weer van zich liet hooren, eer de wéék nog uit was, en dat van alle menschen nu juist Floss getuige moest zijn van die moedige daad, waar de geheele stad vol van zou zijn. Floss was edelmoedig en had veet verbeeldingskracht, een meisje met idealen en wat hij noemde illusies; daarom was er geen buiten gewone kennis van de mensehelijke natuur toe noodig om in zulk een sa menloop van omstandigheden gevaar te zien. Een man, met zulk een inne mend uiterlijk, zoo heldhaftig in' zijn optreden en gedrag, kon gemakkelijk het hart van een meisje vergiftigen, indien hij slechts gehoor bij haar kon krijgen. Misschien was hetgeen, waartegen hij zoozeer had opgezien het huwe lijk van Floss toch eigenlijk maar een heel goed ding. Hij zou minder verantwoordelijkheid voelen, als zij veilig met David was getrouwd. David was zeer verbaasd, toen hij den volgenden dag een bezoek^ kwam brengen, en ev zeer vaag en voorzich tig op doelde, dat het hem veel beter zou uitkomen, indien het huwelijk een maand vroeger plaats greep, dan den dag, dien zij oorspronkelijk hadden bepaald, niet de minste tegenwerping van den ouden dokter te vernemen. Aldus aangemoedigd, stelde David bru taalweg voor, dat het huwelijk zou plaats hebben de eerste week var Maart, inplaats van in April. „Wanneer ge maar wilt", antwoord de de dokter; „het is mij hetzelfde." David snelde heen, om Floss op te zoeken. „Lieveling", zeide hij, „hoe denkt ge er over in Maart te trouwen, inplaats van in April?" „O ja, Floss. Weet ge, lieve, in April is het onze drukste tijd, en een huwe lijksreis /van veertien dagen, is het langst dat ik kan uitblijven. Mis schien zullen we een paar daagjes naar Parijs kunnen gaan, maar meer niet. Maar als we nu trouwen, laat ik zeg gen, de eerste week van Maart, dan kan ik een maand uitblijven, en we kunnen ons een maand gaan koeste ren in de zon, ban de Riviera; denk het eens in, lieveling." „Maar wat zal oom er van zeggen?" „Hij vindt het best. Ik heb het hem gevraagd." „Ik zou het heerlijk vinden naar df Riviera té gaan, David." (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1