CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN Belangrijksie nieuws in dit nummor NUMMER 1435 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 s Per weekI 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 Oil niiiiar beslaat ui! TWEE Bladen. EERSTE BLAD. V Verkiezingskoorts. Het liberale „Vaderland" heeft, hoe wel we nog eenige maanden van de stembus verwijderd zijn, de verkie zingskoorts al aardig onder de leden. Dit blijkt wel uit wat het blad schrijft over het aangekondigde ontwerp tot afschaffing van den zomertijd. Dit is niet in orde vindt het liberale blad. De .regeering had zoo kort voor de verkiezingen met dit ontwerp niet mo gen komen, omdat het voor de Kamer leden nu moeilijk is, deze zaak enkel te zien in verband met 's lands belang. „Maar de Kamer, zoo gaat het blad Voort, kan de fout, door de regéering begaan, goedmaken ,door te weige ren, het ontwerp nog vóér de ver kiezingen in behandeling te nemen. Zij zcu daardoor een uitnemende daad verrichten. Het kan haar toch niet onbekend zijn, dat één van de grieven, die in breede kringen van ons volk tegen de Tweede Kamer be staat, deze is, dat zij de kiezers te veel naar de oogen kijkt. En al erkennen wij dat bij deze grief vaak overdreven wordt, wij zou den toch niet gaarne de verantwoor delijkheid op ons nemen, om te zeg gen, dat deze grief geen kern van waarheid bevat. Welnu, door het ont werp te laten liggen tot na de ver kiezingen, zou zij zich zelve een ge tuigschrift van onafhankelijkheid ge ven, dat menig bediller van hare ges tie zou doen verstommen. En deze daad zou, behoeven wij het nog te zeggen, veel beter zijn dan de stille hoop, dat de Eerste Kamer ander maal het ontwerp moge 'verwerpen. Wij hopen dan ook, dat reeds de Centrale Sectie in de Tweede Kamer zich zal verzetten tegen de behande ling van een wetsontwerp omtrent den zomertijd, welk dan ook, vóór de verkiezingen." Wij verstaan deze klacht. De vrijzinnigen hebben inderdaad blijk gegeven de laatste jaren, dat zij de kiezers teveel naar de ocgen kijken. Alleen zóó is de houding van de hee- ren Dresselhuys c.s. verklaarbaar. En het is misschien óók waar wat indertijd van socialistische zijde werd opgemerkt, dat de liberalen wol t e g en de bezuinigingsvoorstellen spraken, maar met de stille hoop dat anderen er Wel voor zouden stemmen. Van karaktervastheid hebben de vrij zinnige politici weinig blijk gegeven de laatste jaren. Daarom is de klacht van het -„Va derland" zoo verstaanbaar. Wie de kiezers naar de oogen kijkt handelt a 11 ij d verkeerd. Het zal hem nooit gelukken alle kiezers tevreden te stellen. Daarom zou het voor de liberalen, die al bibberend de verkiezingen tegen gaan, een uitkomst zijn indien het ont werp bleef liggen. Maar de verkiezingskoorts van de vrijzinnigen -behceft voor de Regeering geen reden te zijn om deze zaak, die zeker voldoende voorbereid is, ni^t aan de orde te stellen. BUREAUHooigracht 35 - Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 HERDENKING VAN HET 350-JAHIG BESTAAN DER UNIVERSITEIT, Da promotie. In aansluiting op het reeds medege deelde omtrent de promotie van H. M. de Koningin diene dat de bul luidt als volgt: De bul is op perkament geschreven In een renaissance-letter met rood af gewisseld, door den heer J. van Krim pen te 's-Gravenhage. Het groot zegel der Universiteit, in roode was, hangt uit aan een oranje zijden lint, en wordt omsloten door een mat zilveren doosje, Vervaardigd in de werkplaats van de firma van Rossum du Chattel. Tot ber ging van de' bul dient een eenvoudige koker van rood marokijnleder met ver gulde versiering, vervaardigd door den heer J. H. J. de Vries, leeraar aan het Instituut voor Kunstnijverheid te Am sterdam. Een korte koorzang: Gelukkig Va- derlandt, it Valerius' gedenckklank. voor koor bewerkt door Hubert Cuy- pers, besloot de plechtigheid. Opnieuw klonk het Wilhelmus, dit maal ingezet door het orgel en door alle aanwezigen meegezongen. Als naspel gaf de organist een Alle gro Vivace van Handel. Na het antwoord van H. M. de Ko ningin hief de burgemeester een „Lang leve de Koningin" aan, waarmede de aanwezigen met een driewerf hoera in stemden. Door de commissie van ontvangst Werd nu de Konink. familie weer uit geleide gedaan, zooals wij gisteren reeds screven. Echter was het niet Baron Sweerts, doch de burgemeester Jhr. de Gijselaar als Curator die H. M. de Koningin begeleidde, naast den Rec- tor-Magnificus prof. Blok, als pro fessor. Het is voor de regelingscommissie een moeilijke taak geweest de plaat sen in de kerk toe te wijzen, daar het aantal aanvragen met meer dan 500 dat der beschikbare plaatsen overtrof. Natuurlijk hebben allen, die met de Universiteit in eenige connectie staan, de voorrang genoten. Zoo zijn b.v. alle aanvragen van oud-studenten, die voor half januari binnengekomen zijn, en verscheidene later ingekomene. toege wezen. De aantallen personen van de "verschillende categorieën, die ten slotte in de kerk aanwezig zijn geweest, zijn ten ruwste de volgende: Curatoren, hocgleeraren, oud-hcogleeraren, lecto ren 100; Privaatdocenten, Conservato ren, assistenten, etc. 150; Personeel der Universiteitsgebouwen 50; leden v. d. Universiteitsraad, etc. 50; oud-stu denten: 300. studenten 700; vertegen woordigers der Koninklijke Akademie van Weten^bhappen, Universiteiten en Hoogescliolen, etc.: 50; Ministers, hooge colleges van staat, vertegenwoordigers van vreemde mogendheden, hooge autoriteiten, Kerkbestuur etc. 150; Be stuur van Gemeente en Frovincie 50; dames van Curatoren, hoogleeraren, lectoren 300. Verder belangstellenden, Pers, etc. 50. Naar het Museum ven Oudheden. Terwijl nu'de hooge autoriteiten zich naar „De Lakenhal" begaven ter recep tie, ging de Kon. Familie naar het Mu seum v. Oudheden aan het Rapenburg Ook hier sicm^ een ontzettende men- schenmassa. Aan den ingang van het Museum- werd de Koninklijke Familie opge wacht dcor den Directeur en de twee assistenten Mej. J .Brants en den heer A. E. Remouchamps benevens den oud- onderdirecteur Dr. Boeser, welke res pectievelijk H. M. de Koningin, Z. K. H. den Prins, H. K. H. de Prinses en H. M. de Koningin Moeder tot geleide zouden dienen Bij het betreden der vestibule bood Mevr. Holwerda Hü M. een bouquet orchideeën aan. Hier stond" ook het geheele Museumperso neel geschaard en werden namens de Museumdirectie bloemen aangeboden aan H. M .de Koningin Moeder door Mej. C. Stuurma en aan de Prinses door- den Jongeheer E. Remouchamps. Het bezoek gold in het bijzonder de nieuw ingerichte zalen der Egyptische Afdeeling. Eerst ging het Koninklijk Gezelschap dus de trap op naar de reeks van zaaltjes waar de fijnste voorwerpen van Egyptische kunst hun plaats hebben bevonden. Van hier ging men naar de onlangs geopende za'al voor Egyptische doodenkuïtus, waar de onder electrische belichting tentoonge stelde groepen van mummies met de bijbelioorende mummiêkisten en graf- benoodigdheden werden bezichtigd Ten slotte daalde men de steenen achter trap af naar de groote Egyptische Sculpturenzaal waar in het bijzonder de groote mastaba met zijn onder het zachte scheerlicht zoo prachtig uitko mende waardevolle reliefs de aandacht trok. Hiermede was het bezoek ten ©inde. Naar de Universiteit. Te voet ging men toen over de Nieuwsteegbrug naar de Universiteit, waar ter weerszijden van het hek de eerewacht onder commando van den heer J. D. Zimmerman stond aange treden en bij aankomst van H. M. het .geweer presenteerde. Terwijl de overige leden der Kon Familie zich even onderhielden, inspec teerde H. M. de eerewacht. Terwijl Zij langs de wadi heen- schreed, j»ing uit de dichte menigte aan rVsn overkant van hst water e*o luid gejubel op, waarvoor H. M. vrien delijk dankte. Bij de deur der Academie werd de Koningin en de Koninklijke familie opgewacht door Prof. A. J. Blok, Rec tor Magnificus, Prof. de Sitter, Secre taris van den Senaat en de vier Asses soren, de hoogleeraren Van Itallie, Kristensen, Van der Hoeven, en Hui- zinga. Aan H. H. M. M. de Koningin, de Koningin Moeder eu H K. H. Prin ses Juliana werden bloemen aagebo- den, respectievelijk door Cateau Blok, Olga Meyers en Retha Huïziriga. In de Senaatskamer stelden Vervol gens Rector en Assessoren aan H. H. M. M. en K. K. H. H. den geheelen Academischen Senaat, geschaard naar faculteiten, voor. De President-Curator Jhr. Mr. N. C. de Gijselaar, bood hierop aan de vórstelijke personen elk een exemplaar in zilver van den gedenk penning, ter gelegenheid van het feest geslagen. Deze is vervaardigd door de heer Gf. J. van der Hoef en uiteraard door de Edelmetdalbedrijven te Utrecht De voorzijde vertoont een Minervakop. met het opschrift: Tu lie cede malis sed contra audentior ito, (Vérgilius. Aeneis VI 95); de achterzijde draagt het opschrift: Academia Lugduno Ba- tava excüdi iiissit anno MDCCCCXXV, geflankeerd door de wapens van Hol land en van Oranje Nassau, en ge steund door dat van Leiden, gelijk deze wapens voorkomen op het groot zegel der Universiteit. De president van de Comi^sie van uitvoering Van het Leidsch Universi teitsfonds Prof. Van Vollenhoven, bood hierop aan de Koningin een in leer ge bonden en op Japansch papier gedrukt exemplaar aan van Pallas Leidensis MCMXXV. Dit feestgeschrlft ig uitge gaan van het Universiteitsfonds, en draagt derhalve geen strikt officieei karakter. Het behelst een groep op stellen, ten getale van 22 door een aan tal Leidsche hoogleeraren en lectoren, en enkele anderen, geschreven over onderwerpen uit de geschiedenis der Universiteit voornamelijk van de laatst' verloopen 50 jaren. Naar een volledig bëeld van de ge schiedenis der Leidsche hoogeschcol sedert 1875 is niet gestreefd. Het Inlei dend woord is geschreven door Mr. A. R. Zimmerman, illuster alumnus van Leiden. Het boek bevat slechts ééne illustra tie: de reproductie in lichtdruk tegen over den titel van een tot nu toe onbe kend, geteekend portret van Prins Wil lem I, in het bezit van Mevrouw H. Bosman van OudkarspelVan Veen van Veldhuysen, te Wiesbaden. Deze beeltenis hangt ten nauwste samen met de bekende portretten van Miere- velt, de gravure van Delft, enz. Zij is wellicht een schets Van de hand van Cornelia Visscher den Oude, en zou alsdan een oudere en onmiddellijker afbeelding van den Prins representee- ren dan de genoemde. Van de hand van Dr. J. J. de Gelder, directeur van het Uiversiteitsprentenkabiilet te Leiden, door wiené opmerkzaamheid de aan dacht op dit portret viel, is eerlang een publicatie daarover té verwachten. Het boek is verschenen bij de firma S. C. van Doesburgh te Leiden. De Koningin onderhield zich vervol gens eënige oogenblikken mét de vol gende hoogleéraren :dr. W. B. Kristen sen, den oud-hoogleeraar Mr. W. van der Vlugt, dr. W. Einthoven, dr. A. Einstein, en dr. C. Snouck Hürgronje. Hierna ontbood H. M. dé beambten der LTniversitelt, de heeren W. Verra. pedel majoor, en Flim, bedrijfsleider v. h. Criogeén Laboratorium, Mater, tuinman van den Hortus Botanicus. Knotter, custos van de Leidsche Uni- versiteits Biblotheek, aan wié de me dailles, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, werden toegekend. De Ron. Familie vertrekt. Te 4 uur 45 vertrok het hooge gezel schap, om in de Curatorenkamer. Waarheen tich inmiddels Curatoren uit de Senaatskamer reeds begeven had den, enkele ververschingen te gebrui ken, door eenige jonge dames, dochters van hoogleeraren, gepresenteerd. H. H. M. M.en werden weer door de Comm. van ontvangst uitgeleide ge daan, waarbij H. M. den Rector Mag nificus vriendelijk dankte. Onder ge juich van de massa werd ingestegen, waarna de Kon. Familie weer langs Rapenburg er. Noordeinde de gemeente ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentien per regfl 22','j cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentien bij vooruitbetaling van ten Hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. verliet. Echter niet dan nadat duizen den langs den weg een plaatsje had den gekozen, die de Koninklijke be zoekers van nabij wenschen te zien. De politie, bijgestaan door eenige bereden agenten had volop werk om de pas sageruimte voor het gebouw open ie houden; verderop was aan beide zijden de weg geheel versperd, terwijl reeds duizenden op de Klok- en Nieuwsteeg brug en de tegenover de Universiteit gelegen zijde van het Rapenburg ston den. De receptie in de Lakenhal. Ook bij de Lakenhal was het zeer druk. Auto's reden af en aan, op de Lammermarkt werd alle beschikbare ruimte ingenomen door een lange file dezer voertuigen. In het Museum hield da Rector Mag nificus en de Secretaris van den Se naat, Prof. Blok en Prof. Dr. W. de Sitter receptie, geflankeerd door den pedellus-Major en den pedellus-Minor. Ook de Hoogleeraren waren alle aan wezig, terwijl verder werden opge merkt alle Ministers van H. M., tal van leden uit de beide Kamers der Staten- Generaal, vrijwel het geheele corps di plomatique, het gemeentebestuur van Leiden en tal van hoogwaardigheids bekleders. Het duurde geruimen tijd, voordat in deze omgeving de normale stilte was teruggekeerd. Inmiddels vertoefde t. K. H. Prins Hendrik ten hujze van den burgemees ter, waar Hij het. diner gebruikte. Te zeven uur werd in de Stadsge hoorzaal een diner gegeven door dén Senaat, waarbij tal van hooggeplaatste personen aanzaten. De Fakkeloptocht. Op de Breestraat viel reeds vroeg in den avond een bijzondere' drukte op te merken. Wel dreef de regen tusschen 8 en 9 uur velen naar binnen, doch zcodra werd het niet wat minder nat. of de volle drukte liet zich weer zien. Tegen 10 uur werd voor de sociëteit „Minerva" met de opstelling van den fakkeloptocht begonnen, onder benau wend groote belangstelling van het publiek natuurlijk. Goed op tijd werd afgemarcheerd. Voorop ging de praeses-collegii v. h. L. Studentencorps in een rijtuig, dan volgde een muziekkorps, daarachter een vaandeldrager te paard met het vaandel v. h. Stud, corps, en vervol gens de studenten-eerewacht van „Pro Patria" gevolgd door een twintigtal rijtuigen waarin leden v. li. Leidsche corps en de afgevaardigden van zus terorganisaties, alle met hun vaandel, 'twelk bewaard werd door leden van de eerewacht. Naast elk rijtuig liepen twee fakkel dragers. onder wie er waren met Ben- gaalsch licht,* Politie te paard ging vooraf, de kop pen der paarden waren getooid met groote oranjepluimen. Langs Breestraat en Kort Rapenburg ging het naar Rapenbrug. De stoet maakte hier een prachtig effect, honderden sloegen het mooie schouwspel gade. Voor de Universiteit werd even stil gehouden, en het „Io Vivat" aange heven. Vandaar vertrok men langs Ra- penb. O.Z. en het Steenschuur weer naar de Breestraat, waar te midden van een dichte massa werd stilgehou den voor de Stadsgehoorz., in welker Foyer het groote diner van den Senaat werd gegeven. Terwijl het bestuur met liet vaandel op 't bordes wachtte, en de eerewacht ziqh langs de rijtuigen had opgesteld, werd door de muziek het „Wilhelmus" ingezet, waarmede honderden instem den. Nu gingen de vaandels en daarop de studenten naar binnen. Buiten klonk van tijd tot tijd het „Wilhel mus", „Io Vivat" of het clublied van „Pro Patria" terwijl de eerewacht salu eerde. Aanhoudend werd er gejubeld, of uitdrukkelijk geroepen om den Prins, die zich eindelijk temidden van de andere gasten op het balcon liet zien. Er ging een luid hoera uit het publiek op, terwijl nog weef eens het Wilhelmus gezongen werd. Op het mlddenbalcon verscheen toen de burgemeester, die „den jongelui" voorstelde een hartelijk hoera uit te brengen op Haar Die vandaag met het Eere-Doctoraat was begiftigd Spontaan werd spr.s „Lang leve de Koningin" bevestigd met een driewerf hoera. Binnenland r - De Leidsche univexsiteitsieesteü. Leiden. Brand in een vuurwerkfabriek' ie De geweldige slorm van gisteravond Buitenland. Griekenland heeft inzake de uifwij* zing van den patriarch een beroep ge' daan op den Volkenbond. Mars candidaat voor het minister- presidentschap in Pruisen. Een nieuwe conferentie te Versailles aanstaande. Ook het „er is maar eene goeie Leie naar" bleef niet achterwege. Het weer was nu droog geworden, al stond er een aardige storm, zoodat het voor de Stadszaal wel uit te hou den was. Naar traditioneel gebruik toonde de dicht op elkaar gepakte massa meer dan eenige woelachtigheid, maar de stemming was goed. Het tramverkeer lag zoo goed als stil; alleen de Haag- sche Tram gaf het niet op. Een oogenblik dreigde de storm voor sommigen nog noodlottig te wor den, daar de groote vlaggestokken van „Minerva" en de Stadsgehoorzaal het bijna begaven. Gélukkig is het er niet van gekomen. Eerst heel laat verspreidde zich de menigte, toen de eerewacht en het be stuur, na binnen een serenade te heb ben gebracht, terugkeerde en ?ich haar de Soc. „Minerva" begaven, waarheen ook de gasten van het diner, met den Prins gingen. Én hiermede eindigde tevens de feest viering, waaraan ten slotte tcch de ge heele bevojking in al zijn lagen voor 'eeh groot deel had deelgenomen. 'tWas voor ieder feest geweest. Ondanks het feit, dat de Sehaat van de herdenking geen kennis had gege ven aan Universiteiten of Hoogesclio len buiten Nederland, daar de tradi tie def Universiteit scheen mee te bren gen, de halve eeuwfeesten tot een lou ter nationale viering te bepalen, heb ben toch sommige zusterinstellingen buitenslands van hare belangstelling blijk gegeven. De Technische Hooge- school tè Bandoeng droeg aan Prof. Schoemaker te Delft op. haar te ver tegenwoordigen; de Rechtshoogeschool te Weltevreden zond een brief van ge- lukwensch. De Universiteit van Liverpool droeg, aan Dr. F. A, Freeth, bijna een jaar ge-1 leden te Leiden gepromoveerd, op, haar te vertegenwoordigen. Een latijnschei bfief van gelukwensch kwam in van. de Masaryk Universiteit te Brunn, te legrafische gelukwenschen van de Uni- j versiteiten van Weenen, Presburg en Kelsingfors, en van het Bataviasshe1 Genootschap te Weltevreden. STADSNIEUWS. KONINKLIJKE ONDERSCHEI- DINGEN. Bij Kon. Besluit is: 1. benoemd als a. commandeur in de orde van Oranje-Nassau: jhr. mr. de Gijselaar, president-curator der Universiteit, bur gemeester van Leiden, en Prof. dr. W. Einthoven, hoogleeraar. b. ridder in de orde van de Nederl. Leeuw mr. P. J. Blok, rector magni ficus en dr. W. de Sitter, secretaris van déri Senaat. c. ridder in de orde van Oranje-Nas sau: G. J. Flim, bedrijfschef cryogeen laboratorium. 2. toegekend een eere-medaille der orde van Oranje-Nassau: a. in goud, aan W. D. Verra, pedel' der Rijksuniversiteit. b. in zilver, aan J. Mater, amanu-, en9is le klasse bij de Hortus Bota nicus. c. in brons; aan D. Knotter, custos der Universiteitsbibliotheek en Leo v d. Meer, bediende le klasse bij liet Rijksmuseum van Oudheden. Verder tot officier in de orde van Or.-Nassau dr. P. A. A. Boeser, oud on derdirecteur van het Rijksmuseum van Oudheden, lector aan de Univer siteit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1