WOENSDAG 4 FEBRUAR\ 1925 CENTRALEN CONVENT op Woensdag 28 Januari 1925, in het Ketel De Witte Brug te 's-Gravenhage. Te ruim 1 uur opent de Voorzitter, de heer Mr. J. A. De Wilde, de vergadering met liet laten zingen van Ps. 84:3 en 6, waarna hij leest het laatste gedeelte van Jesaja 40 en voorgaat in gebed. Vervolgens spreekt de Voörzitter een openingswoord. Door omstandigheden is spr- geroepen deze vergadering te pre- sideeren. De heer Colijn werd minister, rle heer Idenburg Staatsraad. Spr. dankt den heer Colijn voor het offer door hem gebracht. Het is niet vergeefsch geweest. Wij blijven onzen leider zonder ophou den in het gebed gedenken (applauó). Spr. hoopt op een spoedig herstel van den heer Idenburg. Hij zal, als God hem het leven spaart, een sieraad zijn van den Piaad van State, maar zijn afscheid Van het politieke leven stemt ons weemoedig. De heer Colijn had aan den heer Iden burg steun, evenals onze partij die wist als Idenburg er is, kunnen we gerust zijn (applaus). Spr. stelt voor, onder applaus der ver gadering den heer Idenburg een tele gram te zenden, waa/in dank wordt ge bracht voor zijn bemoeiingen voor deze vergadering en een spoedig volledig her stel wordt toegebeden. De Voorzitter roept in het bijzonder een woord van welkom toe aan de mi nisters Heemskerk en Van Dijk. Aan de orde wordt gesteld punt 2 der agenda: voorstel van het C. C. inzake de candidaatstelling £an leden voor de Tweede Kamer der Staten Generaal. Voorgesteld wordt, onder nadere goed keuring der Deputatenvergadering te zullen uitkomen met twee lijsten van candidaten, elk omvattende 20 namen. De eerste dezer lijsten, z.g. „hoofdlijst", zal in den vorm van gelijkluidende lijsten worden ingediend in de 17 kieskringen, die bij de vorige verkiezin gen op de A. R. lijsten de grootste aan tallen stemmen hebben uitgebracht. Op deze lijst worden geplaatst de namen van die candidaten op wier verkiezing in de allereerste plaats wordt prijs ge steld. De tweede, z.g. „bijlij9t", waarop de namen worden geplaatst van 20 perso nen, die in algemeenen zin kunnen ge-' acht worden waardige plaatsvervangers te zijn bij het tu9schentijdsch openval len van zetels wordt ingediend in den lSden kieskring, Maastricht. De beide (achttien) lijsten zullen tezamen worden verbonden tot één groep in den zin van artikel 50 kieswet v De volgorde der candidaten op de hoofdlijst kan in een kieskring worden verwisseld, mits alleen van hen, die op de 2e tot de 12e plaats zijn gesteld. De Voorzitter merkt op, dat dit voor stel niet gaat over personen. Hij brengt een kleine wijziging aan in de laatste alinea van het advies. In plaats van „tot de 12de plaats" wordt gelezen „tot de 13de plaats". Over dit voorstel wordt Het woord ge voerd door de heeren Jhr. Elia9. Ds. Steenhuis, Jhr. Beelaerts vap Blokland, Zuidema, Van Nes, Bakker, v. d. Meer, Schaafsma, Van Wijk, Visscher, Fran cken en Mr. Van Baren. Gevreesd werd, dat bij dit stelsel de invloed der kiesvereenigingen nog zou worden verzwakt en dat ook de band tusschen de kiezers en gekozenen meer teloor zat" gaan. Daartegenover werd de propagandistische kracht van het uit komen van één naam over het geheele land warm verdedigd. Namens Rotter dam werd aanvankelijk voorgesteld de verschuifbaarheid tot de 15e plaats uit te strekken, welk voorstel evenwel later werd teruggenomen. Nadat de Voorzitter het voorstel krach tig had verdedigd, wordt hét met alge- meene stemmen onder applaus der ver gadering aanvaard. Na een korte paüze heropent de Voor zitter de vergadering en geeft het woord aan ZExc. Colijn, die met applaus i wordt ontvangen. Spr. will een terugblik werpen op de drie jaren, die achter ons liggen. Er is reden tot teléurstelling, omdat we zoo weinig van ons program konden reali- seeren. Na eenige mededeelingen over Spr.'s optreden in het Kabinet-Ruys, brengt spr. warmen dank aan den heer Rut gers, en in hem aan de A.R. Kamerclub voor deri' ontvangen steun. De financieel© vraagstukken zullen ook in de jaren '25—29 in het midden der belangstelling staan. In het afgeloo- pen jaar is eeri en ander gedaan, dat tot voldoening stemt. Maar de moeilijkhe den zijn we daarmee niet te boven. Het budgetair evenwicht voor 1925 is verkregen o.m. door uitstelling van een gedeelte der uitgaven (18V2 millioen voor het ,Invaliditeitsfond9). T.Z.t. moet dit bedrag weer worden gestott. De herzie ning der L.O.wet zal in de toekomst een bedrag opleveren ongeveer even groot als het fondsbedrag. Het volgend jaar zal in dit fonds zeker 16 millioen worden gestort en dan heeft de herziening der L.O. wet nog maar een klein bedrag op gebracht. De stortingen in het Ouderdomsfonds zullen niet, gelijk geraamd 12 millioen, maar 17 millioen bedragefi. D.w.z. dat het volgend jaar weer 20 mill, tekort is. In onverzwakte mate blijft dus be zuiniging eisch. Spr. stelt er prijs op, de verkiezingen van 1925 in te gaan met de volle waar heid (applaus). De dienst der nationale schuld zal in 4930 reeds 10 millioaa oer jaar hooger zijn dan thans in 1933 20 millioen hooger dan nu. Er dient dus een radicale oplossing te worden gezocht voor hel financieele vraagstuk. De uitgaven moeten worden verlaagd. Zwaardere lasten kunnen onmogelijk worden geheven. De grens is bereikt. Een tweede punt is het militaire vraagstuk. Er wordt in ons land krachtige propa ganda gemaakt voor eenzijdige ontwape ning. Wie ook maar een enkele schrede meegaat op dien weg, is verloren. Tegen die propaganda past'slechts één formule: beslist verzet, tegen, eenzijdige nationale ontwapening. Dan va'lt er verder met ons niet te praten (applaus). Aan den anderen kant moet naar voren worden gebracht, dat alles, wat internationaal tot vermindering van de bewapening wordt gedaan, hartelijken steun van de A.R. partij behoort te heb ben. Het derde punt, waarop de aandacht moet vallen, is krachtige bestrijding van wat in het leven des.volks de publieke eerbaarheid aanrandt. Misschien acht men dit punt zóó niet volledig. Spr. bedoelt ermee, dat alle pogingen om ook maar iets af te doen aan de christelijke grondslagen van ons huwelijksleven moeten worden weer staan. In dien zin zou een aanvulling wel licht aanbeveling verdienen. Deze punten moeten volgens spreker op het program om met open vizier den vijand tegemoet te treden. Spr. hlbpt er in geslaagd te zijn eenigermate duidelijk te hebben ge maakt, waarom het program in hoofd zaak drie punten naar voren laat ko men (applaus). Punt 1 van het stembusprogram, lui dende: „krachtige bestrijding van wat in het leven des volks dé publieke eerbaar heid aanrandt", komt in behandeling. Het woord wordt gevoerd door de hee ren Francken, namens de centrale Rot terdam, die voorstelt te lezen: „van wat op publiek terrein de christelijke grond slagen van ons volksleven aantast"; Van Andel (centrale Den Haag): „bewaring der christelijke grondslagen onzer maat schappij"; Keulemans (Amsterdam) punt 1 aan te vullen met „handhaving van de grondslagen van on gezinsleven"; Ds. Goslinga aanvullen met de clausule over de samenwerking met andere partijen uit P. v. A. 1922; (de Voorzitter merkt op dat het de bedoeling is daar aan vast te houden); Ds. v. d.'Vaart Smit, die het voorstel-Amsterdam ondersteunt; de heer Schouten, die met bestrijding van het Amsterdamsche voorstel het Rotter- damsche aanbeveelt; Doorn, (Zwijn- drecht) welke het betreffende punt wil aanvullen met het noemen van speciale onderwerpen en Ds. Uyttenhoudt, die de 4e alinea wil lezen: Naarmate de grond slagen van het natuurlijke leven, het gezin en'; het gezag, meer blootstaan aan aanvallen van den geest, die alle Gods ordeningen wil verzwakken en ontbin den, spreekt onze Partij, in diep besef van eigen onbekwaamheid en ontrouw, maar in het vertrouwen in Hem, Wiens kracht in zwakheid wordt volbracht, in heilige bezieling het voornemen uit: Pal te staan in den strijd voor 'sHeeren ordinantiën, te ijveren voor de beveili- liging van de christelijke grondslagen van ons maatschappelijk en staatkundig leven en mitsdien ih de komende jaren te willen streven naar: 1. krachtige bestrijding enz. 2. voortgaande bezuiniging enz. 3. steun enz. De heer Colijn adviseert de redactie van Rotterdam wat het eerste punt be treft over te nemen, terwijl het C. C. het door Ds. Uytenhoudt voorgestelde nader kan overwegen. Aldus besloten. In behandeling komt punt 2: Voort gaande bezuiniging in 's Rijks dienst, opdat het economisch leven kunnen wor den ontlast van den overmatigen belas tingdruk en vrijer kunne ademhalen. De heer Schouten brengt critiek uit op de zinsnede: ademhaling van liet econo misch leven. Ook Wil spr. lezen: voort gaande bezuiniging in 's Rijks dienst, in het bijzonder door reorganisatie en ver eenvoudiging der staatsdiensten, opdat het maatschappelijk en economisch le ven enz. Bezuiniging, moet niet worden gevon den door verlaging der salarissen. De heer Gorter bepleit het voorstel- Emmen, inzake de meer gelijkmatigen belastingdruk der verschillende ge meenten en een meer billijke verhou ding in de uitkeering van Rijkswege aan de gemeenten. De heer Ziedses des Plantes spreekt over de salarissen van het rijkspersoneel en de intrekking van art. 40. De heer Harms acht het noodig toe te voegen: geen verdere vermindering der salarissen. Te half zes schorst de Voorzitter de vergadering tot 8 uur, nadat met alge- meene stemmen het advies van het C C. inzake de benoeming van leden voor het College van gemachtigden en hun plaats vervangers ie goegekeurd. Dientenge volge werden benoemd tot leden de hee ren: A. Anema. P. E. Briët, Joh. Krap en H. de Wilde; tot plaatsvervangers de heeren: fï. van Andel. D. Mulder H. v. d. Vegte en J. H. de Waal Malefijt. Avondvergadering. Te ruim 8 uur heropent de Voorzitter de vergadering en wordt de behandeling van punt 2.voortgezet. De heeren Maris, Ds. van Grieken, Amelink, v. d. Meer, Bakker en Van 't Hof voeren nog het woord. De heer Colijn beantwoordt de spre kers cn meent, dal het niet onmogelijk is nog plooien in de salarisregeling ten bate van het platteland, glad te strijken, mits er geen nieuwe lasten door worden opgelegd. Aan den heer Gorter zegt spr., dat de regeering zeer zeker gemeenten, die bui ten hun schuld in moeilijkheden verkee- ren, behoort te helpen, maar met de uiterste voorzichtigheid, opdat radicale gemeenteraden niet de gelegenheid krij gen om met rijksgeld op royale wijze allerlei niet strikt noodzakelijke uitga ven te doen. De Voorzitter deelt mede, dat het C. C. zich kan vereenigen met de redactie van den heer Schouten. Met algemeene stemmen aanvaardt de vergadering deze Wijziging. Punt 3, luidende: „Steun aan alles, wat in het volkerenverkeer de heerschap- 1 ij van het recht kan verzekeren. Zoo lang niet eene, die heerschappij beves tigende regeling onder de volken is tot stand gekomen, behoud onzer nationale weermacht in Nederland en in Indië be slist tegen eenzijdige nationale ontwa pening"; komt ten slotte aan dé orde. Bij dit punt wil Ds. Goslinga lezen: behoud en bevestiging der nationale weermacht. De heer Schouten vraagt of-de redactie van dit punt de utopie der pacifisten niet in het gevlei komt? Spr. wil voorts wijziging der opeen volging en eerst lezen: behoud der weer* macht; dan verzet tegen ontwapening; en ten derde: steun aanblies, enz. De heer Colijn vraagt of het Centralen Convent goed kan keuren, dat het C. C. niet essentieel, maar technisch dit artikel1 wijzigt, Aldus goedgekeurd. Vervolgens komt het Program van Actie 1922 aan de orde. De Voorzitter vestigt er de aandacht op, dat besloten is geen wijzigingen aan te.brengen. De eventueel te maken op merkingen zullen dóór het C. C. worden overwogen. Verschillende voorstellen in den Be schrijvingsbrief afgedrukt of te laat in gediende voorstellen worden verdedigd. Verschillende dezer voorstellen worden gerenvoyeerd naar de A.R. Kamerclub. Over de financieele paragraaf voeren het woord de heeren Van Baren. Ho*y, Peereboom, Wouda en Wiersinga, die door den heer Colijn worden beant woord. Over het „binnenlandsch bestuur" spreken de heeren Jhr. Elias, v. d. Meer, Bos en Duymaer van Twist. Ze worden beantwoord door de heeren Rutgers en Colijn. Bij het „sociale vraagstuk'*"komen aan het woord de heeren Van Andel, Keule mans, Beekman, Frijlink en Hovy. De heer Schouten beantwoordt de vra gen over ongevallenverzekering, rechts positie der ambtenaren, ziekteverzeke ring en werkverschaffing. Bij Justitie spreekt Jhr. Elias tegen de lijkverbranding. Over Onderwijs voeren het woord de heeren Van der Meulen, Ds. Kamper, Oprei en Wolters. Aangedrongen wordt om de onderwijswet ten gunste van het platteland te wijzigen. De heer Colijn geeft in overweging sprekende gevallen ter kennis van het Kuyperhuis te brengen om zoodoende materiaal te verzamelen. Bij Koloniën vraagt Ds. Kamper over art, 123 R. R. Ned. Indië en het w.o. tot wijziging R. R van Indië. De heer Colijn antwoordt. Over Defensie wordt niet gesproken. De Voorzitter dankt allen voor hun aanwezigheid en den heer Colijn voor cie wijze, waarop hij deelnam aan de discussies. Gezongen wordt Ps. 66 :10. De Voorzitter verzoekt Ds. Hofstede met dankzegging te eindigen, waaraan Heze gevolg geeft na vooraf den Voor zitter, die voor de eerste maal een derge lijke vergadering presideerde, voor zijn uitstekende leiding te danken. Op het Convent waren aanwezig 3 Ministers, 5 kamerleden. 7 leden Cen traal Comité, 25 afgevaardigden van Prov. Comité en kieskringcentrales, 133 afgevaardigden der Statencentrales en 4 vertegenwoordigers der A. R. pers. GODSDIENST EN ZEDEN. Communistische excessen, aldus ..Wartburg" worden ons ook uit Diiitschland gemeld. In het voorjaar vond in Hannover, zoo mefdt het blad „der Fndericus,J, naaktdansen plaats door den operazanger Harald Kreuz- berg. In een zwart wit roode zwem broek met hakenkruis en een stalen helm op het hoofd danste hij', naar de, mc-lcdie van het kerklied: ,,Wdr treten zum Beten." Daarna werd een stuk opgevoerd, getiteld Getsemanè, dat van spotternijen en van met bijbel spreuken doorspekte onzedelijkê aar digheden overvloeide. De komediant die voor Christus speelde, verscheen in rek er. zong: Siegreich wollen wlr Frankreich schlagen Inderdaad, ook hier is de -geest uit den afgrond aan het woord. In een school-te Berlijn venden on langs naaktdansen plaats van jongens en meisjes gezamenlijk. Gelukkig is hiertegen krachtig pretest opgegaan. De Duitsche zedelijksheidsbond van liet Witte Kruis en de Duitsche vrou wen- en meisjesbönd voor zedelijke reinheid zijn er krachtig tegen opge komen. Bedenkelijker is dat sommige zooge naamde „schcolautoriteiten" dit vuil verdedigen. Zoo o. a. zekere H. Schmidt in de „Leipziger Lchrcrzei- lung." Hij verklaart kortweg alle klee ding als een erfdeel van een kerkleer, die alle vleesch vcor zonde verklaart- Het is tegen de natuur. ^Hebt gij", zoo schrijft hij, „ouders en opvoeders dan nooit gevoeld, dat gij de kleinen van "hunne vrijheid be rooft, als gij met uwe zoogenaamde opvoeding begint en hun een li- phaamskleeding opdringt Gymnas tiek met een bekleed lichaam is on denkbaar. Geheel naakt rrioet-men turnen, op dat de leeraar iedere spier kan nagaan* ien het spel van spanning en ont-- spanning kan volgen en beïnvloeden. Zelfs de zwembroek moet worden af geschaft als' hinderlijk, want op de spieren van de heupen komt het juist aan." iV.oorwaar wij zien waar wij heengaan, als mét Gods (Woord ook Gods heilig gebod uit school en op voeding verdwijnt." •We kunnen er nog aan toevoegen, dat helaas de nèutraliteit het ook in ons land een eind in de richting van het turnen zonder kleeding gebracht heeft en een „halt" van onze zijde dringend gewenscht is. GEMENGD NIEUWS. HET DRAMA TE AMSTERDAM. De bekentenis. Eerst te 12 uur gisternacht, toen het verhoor was afgeloopen, was de politie in staat een goed overzicht te krijgen van de verschrikkelijke gebeurtenissen, die zich op de vierde verdieping van per ceel 11 in de Wormerveerstraat hadden afgespeeld. De dader bevestigde, dat de verhou ding met zijn vrouw veel. ja zelfs alles te wenschen overliet. Talloos zijn de keeren dat er ruzie was, twisten, die meermalen met een vechtpartij besloten werden. Het feit, dat zijn vrouw dikwijls naar haar ouders ging, was hem een doorn in het oog. Eveneens, dat zij bui ten de deur ging werken, doch het huis houden verwaarloosde. Het werd er nie.t beter op, toen hij zijn betrekking bij een lunchroom kwijtraakte. Hij ging hier over piekeren, werd somber en thuis ging het van kwaad tot erger. De beide kinderen, de twee-jarige Magdalena en de zeven-jarige Louise, wekten zelfs meermalen zijn toorn op. Donderdagavond was er weer een hevige twist met zijn vrouw. Op verwij ten volgden vechtpartijen en naar Van Dam verklaarde,'sloeg zijn vrouw hem eenige keeren in het gelaat. Hij greep haai» bij de keel, kneep en wierp haar op den grond. Toen zij daar lag, bleef hij knijpen tot de -levensgeesten gewe ken waren. Vervolgens tilde hij het lijk op en legde het op bed in de slaapkamer. Dien nacht bleef hij thuis, en vertelde van hetgeen gebeurd was niets aan zijn kinderen. Den volgenden dag ging hij, daar hij, zooals we reeds hebben mee gedeeld, werkloos was, „stempelen" en keerde naar het huis, dat het lijk van zijn vroüw verborg, terug. Des avonds nam hij Magdalena en Louise mede en verteerde hij het geld in tapperijen. Hij sloeg veel drank naar binnen en men- schen, die hem met de beide stumpertjes dronken over straat zagen scharrelen, spraken er schande van. Op het laatst werd hij rumoerig en lastig; zijn toe stand werd van dien aard, dat eenige politieagenten hem beetpakten en voor zijn eigen veiligheid naar het posthuis onder de Willemspoort moesten bren gen. De kinderen gingen mee en er wer den buren gehaald, die de kinderen van het posthuis naar huis begeleidden. Louise bracht haar zusje naar bed en kroop daarna zelf onder de wol. Zij ver zorgde het kind, zooals het tengevolge van de huiselijke omstandigheden meer malen had gedaan en toog den volgen den morgen naar school. Dat ze haar moeder niet zag, wekte haar bevreem ding niet, omdat vrouw Van Dam meer malen de#s morgens lang te bed bleef liggen. Inmiddels werd Van Dam zelf dien morgen uit zijn hechtenis ontslagen. Hij was nu zeer zwaarmoedig en naar hij verklaarde, dacht hij bij zichzelf: het is beter, dat ik ze allemaal maar dood maak. Hij heeft toén het tweejarig stnm- perdje beetgepakt en naar de keuken gebracht. Hij sloot de deuren en het. raam en zette de gaskraan open met de bedoeling het kind en zich zelf van het leven te berooven. Doch er stond dien morgen een hevige wind, op storm af en niet onwaarschijnlijk is het, dat het dat het gas door den tocht via deuren en vensters wegstroomde. Toen hij zag, dat zijn pogingen geen resultaat hadden heeft hij het kind geworgd. Het meisje, dat van school thuiskwam, maakte hij wijs. dat'haar zusje sliep. En des avonds lokte hij ook Louise naar de keuken en wederom probeerde hij zich zelf en haar het was een kind uit het eerste huwelijk van vrouw Van Dam door middel van gas te vergiftigen. Evenmin als den eersten keer lukte dit geheel. Wel waren hij en het kind suf geworden. Met de woorden: ga nou maar slapen, bracht hij het naar bed, waarin de vrouw en het wicht lagen. Daarna nam hij een kussen en drukte dit stevig op 't gelaat van Louise, waar na het kind kalm bezweek. De vader trok het laken vervolgens over haar ge zicht. Spcoibrug aangevaren. Gisteravond is te Gorinchem een klinperschip tegen de Afkelsche spoorbrug gevaren, waar door die brug zoodanig uit haar ver band is geraakt, dat de rails niet meer pasten aan die van de landhoofden. Van beide richtingen moesten de pas sagiers uitstappen en over de brug lpope.n naar de gereedstaande, treinen. Vreeselijk ongeluk. Gisteren moest in de scheepslooperij der firma Rijsdijk aan de Poortershaven te Maassluis de bijna 20-jarige Arie Huisman een klei ne herstelling aan een machine ver richten. Deze werd daartoe gestopt, doch tijdens de werkzaamheden werd op onverklaarbare wijze het contact hersteld en de machine begon te wer ken. Huisman, die boven op de. machi ne stond, viel tusschen de raderen en werd vermorzeld. De jongeman waf kostwinner voor zijn moeder. Doodelijk ongeluk. Bij het lossen van een lading sinaasappelen aan de Ha ven te Bergen op Zoom kwam de 68- jarige Jacobus Landa door onbekende oorzaak van den walkant te vallen, waardoor hij tegen de reeling van de boot sloeg en zoodoende te water ge raakte. Waarschijnlijk was hij door dezen val reeds bewusteloos geraakt, want toen rappe handen den ongeluk kige op den wal hadden gehaald, mocht het niet gelukken de levensgees ten op te wekken. De ijlings ontboden geneesheer kon dan ook niet anders dan den dood constateeren. Levend verbrand. Het 15-jarig dienst meisje, Maria Heygele, dat bij de fami lie B. te Maastricht diende, kwam met haar kleeren te dicht bij de gloeiende kachel, zoodat haar kleeren in brand geraakten. Met ernstige brandwonden is zij in het hospitaal opgencmeiï; waar zij Maandag aan de bekomen brand wonden is overleden. Gevaarlijke kolendamp. Gistei i*- A gen hoorden bewoners van den Hoofd weg te Amsterdam op een aangrenzen- de verdieping een geluid, dat op kreu nen geleek. Een politie-beambte werd I gewaarschuwd en daar de deur van liet bewuste vertrek, niettegenstaande herhaald kloppen, gesloten bleef, open de hij haar met geweld. In het slaap vertrek vond hij de vrouw des huizes voor het bed op den grond liggen, in het ledikant lag de man. Beiden ver keerden in bewusteloozen toestand. Het bleek, dat men hier- te doen had met een geval van kolendamp-vergif tiging. Vermoedelijk heeft de vrouw onraad bemerkt en heeft zich uit bed laten glijden Er voor is zij bewusteloos in elkaar gezakt. Het tweetal was sinds eenige dagen getrouwd en dit was de eerste nacht 'geweest, die zij in hun eigen woning doorbrachten. De Geneeskundige Dienst werd ge waarschuwd en men slaagde er in het tweetal bij te brengen. Gewetenswroeging. Twee jaar gele den werd te Brussel het in stukken gesneden lijk van een marskramer uit 't water opgevischt. Een zekere Struyck werd van dezen moord beschuldigd, doch bij gebrek aan bewijs doör het Assizenttof van Brabant vrijgesproken. Thans is hij krankzinnig geworden en beschuldigt zich zelf, de daad te hebben bedreven. De ongelukkige is in eén gesticht opgesloten. Verdronken. Te Eelde in Drente is de landbouwer H. V. B. door de duis ternis misleid te water geraakt en ver dronken. Bandieten-overval. Het noordelijk deel van New York werd Woensdag j.l. opgeschrikt doordat een zestal bandie ten een juwelier neersloegen en tracht ten met een aantal kastjes met diaman ten en andere sieraden zich uit de voeten te maken. Een politieagent vuurde en doodde een der inbrekers. De anderen vlucht ten en wierpen een deel van hun buit weg. Men is thans' nog in de dikke sneeuwlaag, die de straten bedekt, be zig te zoeken naar de vermiste ju- weelep. Noodlottige brand. Te Rimouskt (Quebec) zijn bij een brand tengevolge van een benzine-ontploffing een vrouw I en vijf kinderen een prooi der vlam-i men geworden De moeder verloor haar leven bij pogingen om haar kinderen te redden. De chichoreiprijzen. Van Flakkee schrijft men ons, dat de prijs van ge droogde chichoreiwortelen de laatste dagen aan daling onderhevfig is. De fabrieken die tijdens de campagne ver kochten voor f 12.50 per 100 K.g. be-1 ginnen nu de nog aanwezige partijen! af te leveren tegen f 1L Niettegenstaan de deze daling zal er toch weer uft-1 gezaaid worden. Oók bestaan plannen óm op midden Flakkee een fabriek te stichten n.l. te Middelharnis. De ex-kroonprins. De ex-kroonprins Wilhelm, die zich sedert zijn terugkeer uit Nederland tot dusver in politiek' opzicht zeer terughoudend heeft be toond, is than9 voor de eerste maal op den voorgrond getreden. Zaterdag avond nam hij deel aan een openbare meeting van den Sileziachen bond, waarin de ei9chen van de agrariërs

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 7