Hulpgebouw: Manufacturen, ZAThKL/AG 31 JANUARI 1925 RECLAME My i—J521 BREESTRAAT 31, (tegenover het Postkantoor). Ruw katoen 70 c/m. br. 23 191 Ruw katoen 90 c/m. br. 36 28 |23V=| l% Ruw katoen voor lakens 47 43gflF~| Ruw keper 30/27/, raöl Wit katoen 70 c/m. br. 27 217» [fl7v"'|j Wit sloopenkatoen 120c/m.50 38|~3~3] HEDENAVOND SPECIALE AANBIEDING COUPONS IN DE HALL 10/4Graslinnen voor lakens 79 53 [4ïfj Prima luierstof 27 24 LSJ Witte handdoeken 31 24 GEI Grauwe potdoeken 35 21ll2 3 Zachte witte flanel 27.20 Prima molton 33 291/2 Dag-Agenda. Zondag 1 Februari Leiden. Evange lieprediking Gebouw Jeruël, Groene- steern.m. 6.30 uur. Dinsdag 3 Februari Leiden. Samen komst in de Chr. Geref. Kerk. Spreker Ds. J. Jongeleen (Hilversum). Onder werp: „Het Goddelijk Dwangbevel". Donderdag 5 Februari Leiden. Bijbel bespreking Gebouw Jeruël, Groenesteeg n.m. 8 uur. A.s. Zondag 1 Februari zal de Zon dagsdienst der Huisartsen te Leiden worden waargenomen door de doktoren Muysert, Rassers, Timmermans, van Voorthuysen. i De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 2 tot en met Zondag 8 Febr. a.s. waargenomen door de apo theken van de H.H. D. J. v. Drie sum, Mare 76, telefoon 406 en Wj. Pelle, K. Rapenburg 12, telefoon 523. belemmering bleef opnemen om ook ten aanzien van onderwijzeressen aan open bare lagere scholen zoodanigen algemee- nen regel te kunnen stellen. Dat hij niet zoover gaat om voor te stellen in de wet te bepalen, dat steeds aan een onderwijzeres, die in het huwe- lijk treedt, ontslag wordt verleend, vindt zijn oorzaak allereerst hierin, dat tfaar het gemeentebestuur de benoeming doet, ook het stellen van regels met betrek king tot het ontslag in zijn handen be hoort te worden gelaten, terwijl tevens dé omstandigheid dat tal van gemeenten boventallige ondenvijzetfessen hebben aangesteld, wier jaarwedden dus niet I door het Rqk worden betaald, mede ge wicht in de schaal legt. Plaatselijke om standigheden kunnen er toe leiden, dat ;de gemeenteraad van de mogelijkheid tot het ontslaan van huwende onderwij zeressen geen gebruik wenscht te ma ken. Een van de redenen daartoe zou kunnen gelegen zijn in de voorkeur, die men zou willen toekennen aan sommige gehuwde onderwijzeressen, tevens moe der, als opvoedster der jeugd boven om gehuwde. Ook dit behoort ter beoordee ling van den gemeenteraad te worden gelaten en mag niet worden aangevoerd als motief om overal en ten allen tijde een onderscheid van behandeling te eischen ten opzichte van de gehuwde onderwijzeres en de gehuwde ambte nares. Behield men het recht van beroep voor de huwende onderwijzeres eener bijzondere lagere school, dan zou een niet demotiveerde ongelijkheid zijn ge- - schapen. Aan den wensch om aan de onder- wijzers en onderwijzeressen bij het bij- zonder lager onderwijs, die wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd worden ontslagen een recht van bercrp toe te kennen, kan de Minister niet vol doen, evenmin aan den wensch om in art. I de woorden ..voor het bereiken van den 65-jarigen leeftijd" te doen vervallen. De opfrierking. dat de Lager Onder wijswet 1920 het begrip „eervol ontslag" niet kent, is juist. In de Memorie van Antwoord gevoegde Nota van wijzigin gen is dan ook het. woord „eervol" ge- .schrapt. W. A. van Beeck Caikoen f In den ouderdom van 79 jaar is te Cothen overleden de heer W. A. van fBeeck Caikoen, oud-burgemeester van Langbroek en Cothen, oud-lid der Pr. Staten van Utrecht en oud-dijkgraaf van den Lekdijk Bovendams. De be grafenis zal plaats hebben Dinsdag a.s. op het kerkhof te Cothen, 's mid dags omstreeks halfeen. De overledene was een zeer geziene persoonlijkheid in de provincie, die zich bijzonder in teresseerde voor de belangen van den landbouw en de waterschappen .In de politiek was hij anti-revolutionair. Hij is burgemeester geweest van 1875 tot 1907 en lid der Prov. Staten (district Amerongen) onafgebroken van 1888 tot 19i9. De geneeskundige Zondagsdienst te Oegstgeest wordt vanaf Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waar genomen door Dr. Varekamp, tel. 1916. Siierenkauringcn in Zuid-Holland, Gedep! Staten van Zuid-Holland heb ben besloten dat de keuringen van springstieren in 1925 o.a. zullen plaats hebben: district Gouda, Zaterdag 14 Maart a.s., voorm. 9 uur; district Bodegraven, Donderdag 12 Maart a.s., voorm. half 11 uur; district Zoetermeer, Zaterdag 14 Maart a.s., voorm. 11 uur. district Alfen a. d. Rijn, Woensdag 11 Maart a.s., voorm. half 11 uur; district Sassenheim, Maandag 9 Maart a.s, voorm. 11 uur; district Rotterdam, Vrijdag 6 Maart fi.s., 's namiddags 2 uur. Weinig belangstelling. Woensdagavond kou voor de afdee- ling S.D.A.P. te Dlrksland spreken de heer J. Brautigam over het onder werp: „Ontwapening en de a.s. verkie zingen." Onze strijd zal gaan tegen het Militairisme en vóór spciale hervor mingen, zoo luidde het volgens de rondgestrooide biljetten. Maar toen de tijd van aanvang der vergadering al lang verstreken was, bleken er geen toehoorders te zijn. De spreker is toen maar weer per eerstvolgende gelegen heid vfertrokken. Centraal Comité. Het Centraal Comité van Antirevo lutionaire Kiesvereenigingen houdt een vergadering op Donderdag 5 Februari, des namiddags te half twee, in het Kuyperhuis te 's-Gravenhage. De L-trein nit den dienst? Naar het „Vad." verneemt, bestaat bij de betrokken spoorwegautoriteiten het voornemen den L-trein LondenHoek van Holland—Berlijn met ingang van 1 Febr. a.s. uit den dienst te nemen. De reden daarvoor moet gezocht wor den in het feit, dat van dezen trein slechts zeer zelden door reizigers ge bruik wordt gemaakt. Doorgaans zijn er slechts 1020 rei zigers en het is zelfs wel eens voorge- kofnen, dat zich in den uit drie wa gens le klasse, een restauratierijtuig en een goederenwagen bestaanden trein bij het passeeren der Nederlandsche grens slechts één enkele reiziger be vond. Chr. Democratische Federatie. Tusschen de Christen Democratische Partij (voorzitter A. P. Staalman), de Chr. Volkspartij en den Christelijk Democra- tischen Bond is gisteren een overeen komst tct samenwerking in bovengenoem de Federatie geteekënd, luidend als volgt: Art. 1. Grondslag der Christelijk Demo cratische Federatie zijn de eeuwige be ginselen van Gods Woord, welke uitgangs »punt en richtsnoer moeten zijn zoo voor het persoonlijk, als voor het maatschap pelijk en staatkundig leven. Art. 2. De Christelijk Democratische Federatie heeft ten deel, samenwerking te bevorderen van alle Christelijk' democra tische partijen, welke instemmen met grondslag en urgentieprogram 1925 der Federatie. Art. 3. Zij tracht dit doel te bereiken door a). Voorlichting in woord en geschrift )van allen, die de uit den grondslag nood- zakelijk voortvloeiende gevolgtrekkingen voer het maatschappelijk en staatkundig leven nog niet aanvaard hebben; b). h'et deelnemen aan politieke verkie zingen voor de bestuursorganen van land provincie en gêmeente c). alle andere zedelijk en wettelijk ge oorloofde middelen, die onder bepaalde omstandigheden geboden zijn. Art. 4. Het urgentieprogram 1925 der Christelijk Democratische Federatie luidt als volgt: I. Aanvaarding van de verplichting tot arbitrage bij internationale geschillen. Nationale Ontwapening als eisch van Christelijk geweten. Democratiseering van de diplomatie. II. a). Organisatie van het bedrijfsleven en regeling van de medezeggenschap. b). Leniging ran socialen nood naar eisch van recht. Regeling van den rechtstoestand van het (semi) overheidspersoneel en herstel van het aan hen gepleegd onrecht. d). Voorziening in den woningnood en in de werkloosheid, wettelijke regeling van de werkloosheidsverzekering. e). Handhaving van den achturendag als regel en van den vrijen Zaterdag middag. f). Bevordering van de Zondagsrust. III. Ofimiddellijke invoering van het verplichte zevende leerjaar en wegneming van onderwijsverslechteringen. IV. a). Beperking van de staatsuitgaven door reorganisatie van de staatsdiensten: regeling van de geldelijke verhouding van Rijk en gemeenten. b). Herziening van het belastingstel sel; beperking van de indirecte belastin gen van weelde-artikelengeleidelijke af schaffing van de accijnzen op suiker, zout en geslacht, van de rijwiel-belasting en van de verhooging van het invoerrecht op thee. V. Krachtige bescherming van de be langen van den kleinen landbouwer, den landarbeider, van de zeelieden en vis- schers. VI. Bestrijding van alle protectonische maatregelen. Art. 5. Onder goedkeuring van de sa menwerkende partijen, zal een korte toe lichting officieel worden vastgelegd, in welke zal worden uitgesproken, dat de Federatie onder onvoorwaardelijke eer biediging van haar grondslag, in de prac- tische politiek samen wenscht te werken met andere 'democraten, ten einde -leun te bieden aan een bewind, dat, dank zij een doortastend beleid, hetwelk liet ver band van uitgaven en ontvangsten naar redelijke cischen bevordert, democratic verwezenlijkt in clcn geest van het ur gentie-program 1025. BUITENLAND. LUTHERS ANTWOORD AAN HERRIOT. DuiïscMa^d wil minnelijke schikking. De Duitsche Rijkskanselier Luther iheeft gisteren bij de ontvangst van (vertegenwoordigers der buitenland- jsche pers een rede gehouden, welke1 (als antwoord bedoeld is op de jongste redé van Herriot. De Rijkskanselier betoogde, dat de ■Duitsche regeering de overeenkomst /van Londen nodit uitsluitend heeft be- jschcuwd als een gebeurtenis van zui ver economische en technische betee- jkenis, maar dat zij van de Londensche conferentie het begin had verwacht (vap een nieuw tijdp^k, waarin der [groote internationale problemen langs ■den weg van vreedzame overeenkom sten opgelost zouden worden. 1 Het nieuwe conflict in verband met de met-ontruiming van tie Keulsche zone zou reeds veel nader tot de op lossing zijn gebracht, indien de gealli eerden de behandeling ervan niet hadden ingeleid door een wisseling ■Van nota's, maar waren overgegaan [tot vertrouwelijke besprekingen, naar Ihet voorbeeld van de conferentie van [Londen. t De door Herriot op den voorgrond (geplaatste kwestie der veiligheid /noemde Luther de kern van de poli tieke problemen van na de Londen- fsche conferentie. De wereldconventie, welke het pro tocol van Genève beoogt, lijkt aan! 'Spreker het einddoel. 'Of de bereiking !er van reeds thans practisch mogelijk' Sis, is onzeker. Wanneer echter Herriot dit eind deel, namelijk - een wereldconventie door overeenkomsten tusschen groe pen van staten, wenscht voor te be reiden, en daarmede het probleem eerst wil oplossen voor die gevallen, waarin het onmiddellijk acuut wordt gevoeld, dan is de Rijksregeering be leid, hieraan positief mede te werken. De Rijkskanselier besloot zijn rede met de verklaring, dat hij de drie programpunten van Herriot: arbitra ge, veiligheid en ontwapening, voor Duitschland aanvaardde. DE CRISIS IN PRUISEN. Bratm weer minister-president, Otto Braun,, de aftredende sociaal democratische. minister-president van Pruisen, is gistermiddag door den Landdag herkozen. Uitgebracht werden in» het geheel 44I stemmen, waarvan 6 ongeldig waren. De volstrekte meerderheid was dus <218. Braun behaalde er 22T, de Duitsch-nationale afgevaardigde ven Kriess I75 en de communist Pieck 39 Toen het resultaat van de stemming door voorzitter Bartëls bekend ge maakt werd, brachten de republikein- sche partijen Braun een ovatie. Gisteravond heeft "Braun een lang durige bespreking gevoerd met de lei ders van de landdagfracties van cen trum, democraten en sociaal-democra ten. Men is het hierover eens, dat de minister-president allereerst moet pro- beeren, weer een kabinet uit de groote coalitie te vormen door onderhande lingen met de Duitsche Volkspartij en de economische vereeniging, dat echter ook bij mislukking van deze poging Braun behoort te trachten een ■kabinet samen te stellen. De volgende zitting van 'den Land dag zal vermoedelijk op 5 Tebr. wor den gehouden. De naod in Ierland. Bij den heerschenden hongersnood in West-Ierland is nog gebrek aam brantstof gekomen. De turf blijft nat in de venen liggen. Honderden vetweiders zijn failliet gegaan tengevolge van de verliezen aan schapen en grootvee. Men acht dit het slechtste jaar voor Ierland, sinds den hongersnood van het „zwatte jaar IS47". Zware saceuval Sn het Reuzengebergte. In liet Reuzengebergte heerscat se dert Donderdag een zware sneeuw val. Op de toppen ligt de sneeuw zestig centimeter hoog, en in de bergdorpen twintig tot vijfentwintig centimeter. Het sneeuwt voort 'bij drie graden verst. In het dal heeft het herhaaldelijk geregend. KORTE BERICHTEN. Lord Balfour heeft er in toe* 'gestemd, in Maart van dit jaar naar Palestina te gaan, ten einde de :H e- jbreeuwsche Universiteit op 'den Scopus-heuvel bij' Jeruzalem, op 1 April te openen. .Volgens een bericht uit Mainz is !er geen kwestie van ontrui ming van Wezel, Dorsten, en Bo- [chum. Er heeft plleen reorganisatie .van de eenheden en verandering van kazerneering plaats gehad. De Duitsche rijksregeering heeft zich in een te Boekarest overhandigde nota bereid verklaard tot een regeling [van alle aanspraken binnen de grenzen van het plan-Dawes, die [Roemenië op grond van het vre desverdrag van Versailles heeft. Er heerscht in Engeland véél 'influenza. De ziekte is goedaardig en uit zich vooral in maagstoornis'-; pen. Het eeuwfeest van den spoor Weg zal in Engeland op velerlei wij- ize worden gevierd met name door /tentoonstellingen, die de ontwikke- (ling van den stoomketel en van de [inrichting der sporen aanschouwelijk' [voorstellen. De begrootingscommissie van den Duitschen Rijksdag heeft beslo ten voor den steun aan werkloo- zen I20 in plaats van 40 millioen uit te trekken en voor werkverschaf fing loo in plaats van 70 miiiioen. Het politiek bureau der com munistische partij heeft beslag laten leggen op de aanteekeningen en ge gevens omtrent de eerste drie revo lutiejaren, die zich in Trotski's bibliotheek bevinden. Een speci ale commissie is met het onderzoek! ;van deze documenten belast. AI COLIJN, WAT DOET GE PIJN! Het Kamerlid Mr. A. Baron van Wijnbergen hield dezer dagen te Die ren een politieke rede. Aan het verslag dat de Maasbode daarvan gaf, is het volgende ontleend: Aan den vooravond van de verkie zingen in I922 werd door spr. te Tilburg een rede gehouden, waarbij spr. een noodzakelijke verandering van koers ten opzichte van het bezuini- igingsvraagstuk bepleitte. Dat werd hem toen zeer kwalijk' en er werden naar aanleiding van die rede zelfs personen naar Den Haag gezonden opdat op den door hem aangegeven koers niet zou wor den ingegaan en het is toen ook niet gebeurd. Maar toen het land in last was, is de heer Colijn geroepen voor de portefeuille v,an financiën. 'Hij kwam niet voor zijn pleizier, ■maar zwichtend voor de belangen van het land aanvaardde hij 'de porte feuille. Hij zag dat het ziekteproces reeds zoover gevorderd was. Colijn greep in en wij weten met welk resultaat. En nu hoort men alom de kreet: Ai Colijn, wat doet ge pijn en slingert men hem verwijten naar het hoofd. Is dat billijk? De patient en zijn naaste omgeving hebben 't aan zich zelf te wijten, dat zij den operateur niet eerder riepen op een moment toen een lichte operatie genezing had kunnen brengen. Indien echtec niettemin 'de chirurg zich bereid verklaart tot de inmiddels; levensgevaarlijk geworden operatie over te gaan, en zijn reputatie er aan wil wage nwaar de^massa nu een maal oordeelt naar 't resultaat zal men hem dankbaar hebben te we zen, en zeker hem niet mogen ver wijten, dat de operatie niet pijnloos geschiedde, als de patient ten slotte zich het leven gered ziet. Dit houde men in 't oog, als men Vnen een oordeel velt over *"den Mi nister van 'Financiën. Hij heeftNederland gered van den financieelen ondergang. Laat men daarom billijk zijn tegen over dien bewindsman al is men het niet eens met al de getroffen maatre gelen. KERK EN SCHOOL. Prof. Dr. 3. Wille. In het Gebouw voor den Werkenden Stand te Amsterdam, heeft gistermorgen Prof. Dr. J. Wille, de nieuwbenoemde hoogleeraar aan de Vrije Universiteit, zijn ambt aanvaard met het uitspreken eener rede over het onderwerp: „Aer^rfietisch ol Puriteinsch In onze nieuwste letteren openbaart zich" een kentering der geesten. Er is behoefte aan grondslagen, richting en doel. De reli- gie krijgt weer stem. Men zoekt aansluiting aan het verleden. En de vraag naar de verhouding van vroomheid en schoonheid komt weer aan de orde. Wij kennen ze uit onze literatuurge schiedenis. Nieuwe Duitsche theorieën leidden tot nieuwe bestudeering van de zelfde kwestie in de Engelsche letterkunde En daarbij merken we parallellen op met onze letteren en haar beschrijving. 1. Dilthcy's „Weltanschauung-typen" en zijn tegenstelling van natuur- en geestes wetenschap waren het uitgangspunt van een sterke reactie tegen de philologiscfr analytische methode in de Duitsche litera tuurwetenschap. Walzel eiscKte synthetische literatuur beschouwing. De „aanvoelende" of „inlevende" me thode voerde tot de"^,mythe". Daartegenover kwam ook' van Dil'.he uitgaand, een cultuur-historische richt hg te staan, die nadruk' legde op de wereld beschouwing, en onder invloed van Troeltsch' zicli ook aan literair-sociolo*- gische studie wijdde. De religie vond zoo groote histori sche belangstellingmaar de oude practische geringschatting verdweer daarmee niet. 2. Het Calvinisme inzonderheid wordt streng veroordeeld. Dat- blijkt in den internationalen Mul ton-oorlog' oolc uit SchÖffler's poging om de Verlichting en de pras-romantick in Engeland uitsluitend te verklaren uit het vrijworden van groote volkslagen, die tot nog toe kerkelijk gebonden waren geweest. Evenzoo bij Schirmer, die den samen hang van oudheid, renaissance en purita nisme onderzochten daarbij constateerde dat het moraliseerende calvinisme de dcoö is voor alle groote kunst. v 3. In onze literatuurgeschiedenis vindt men tot op heden toe, schoon in zeer ver schillenden graad, diezelfde Calvinisten- Vrees. Dat Hangt weer samen met het ontstaan en de ontwikkeling van die geschiedschrij ving, in de 18e en 19e eeuw. Vooral de Vondel-legende, b.j Brandt beginnend, door Burman uit anti-kerke- lijke en anti-stadhouderlijke neigingen zeer bevorderd, is een punt van belang. Bak- huizei? van den Brink, Potgieter, Van Lennep, Huett, Jonckblcet zetten ze voort. En zij voegden er nog een Cat:-legende aan toe. Veel is door lateren. inzonderheid door Kalff, herzien. Maar de traditie blijft taai voortleven, gevoed door onderv.js, popu laire geschriften en journalistiek. Vooral de tcóneelstrijd van de 17e en 18e eeuw is daarbij een vertroebelende •factor, door de stage verwisseling van dra ma en schouwburg. 4. Tegenover die literair-historische tra ditie moet onafhankelijk onderzoeken beschouwen tot het besluit leiden, dat de puriteinen terdege hart hadden voor aller lei kunst, dat zij breede belangstelling hadden voor literatuur, dat zij niet achter aan kwamen, maar vaak' vó5r gingen, dat zij voor individueele en voor gemeen schapskunst beide veel hebben tot stand gebracht; en dat zij niet onverdraagzaam waren, maar andersdenkenden wisten te waardeeren, als dichter en als vriend. 5. Zij nameft de literatuur minder eng, dan wij doen, die met de Duitschers, te genover alle andere Europeesqjie cultuur volken, te veel ervan uitsluiten. De Christen, die zich onderwerpt aan Gods Woord, ontkent op grond van Schrift, historie en ervaring de wederzijd- sche uitsluiting van schoonheid en vroom heid. Hij gelooft, dat ze kunnen en moeten samengaan. Hij wenscht te zijn: püri- teinsch en aesthetisch. UIT DE OMGEVING. RIJNSBURG. Gemeenteraad Vergadering van den Gemeenteraad de zer gemeente op Vrijdag 30 Januari, des avonds half acht. Voorzitter; dhr" J. L'. Bosschieter, bur gemeester. Aanwezig: alle leden. De voorzitter opent de vergade ring met gebed, heet de aanwezigen op de eerste vergadering in dit nieuwe jaar jaar welkom en spreekt den wensch uit, dat het voor allen een gezegend jaar moge zijn. Daarna leest hij de notulen der vorige vergadering, die onveranderd wor den vastgesteld. Vervolgens doet de voprzitter mededee- ling van eenige ingekomen stukken, waar onder een aanvraag van. de tuberculose- vereeniging om een subsidie van f 120 in handen van ,B. en W. Ingekomen is een adres van Mej. H-, VoorthuizenBremer, verloskundige, be helzende het verzoek, haar jaarwedde met f 200 te vt'rhoogen. De voorzitter deelt mede, dat Het voorstel van B. en W. luidt, met..ingang van 1 Jan. f150 verhooging .van salaris dit is alleszins billijk, aangezien het aan tal verlossingen, waarbij" zy.j hulp heeft verleend, in het afgeloopen jaar 52 heeft bedragen, terwijl haar te voren door B en W. was medegedeeld, dat zij op een aantal van 80 kon rekenen. Dhr Dr. Jonker kan zich met het voorstel van B. en W. zeer goed vereeni gen. De verloskundige maakt een zeer goeden indruk, en wanneer zij' meer be kend is in de gemeente, zal het aantal verlossingen, waarbij zij gevraagd wordt, zonder twijfel stijgen. Spr kan als genees heer een oordeel over haar kunde hebben; Het voorstel wordt in stemming ge bracht en aangenomen met alleen de stem vani dhr Brussee tegen. Aan de orde komt een voorstel van B. en W., aan de Vei- lingvereeniging „Flora" voor de te hou den bloemententoonstelling een medaille van f 50 toe te kennenwordt met alge- meene stemmen aangenomen. De minimum hoeveelheid water v. d. Leidsche Duinwaterleiding Mij wordt op 10.000 kub. M. vastgesteld. Een voorstel van B. en W., in verband met art. 7, 2 de lid van de Locaalspoor- en Tram wegen wet, de Koninklijke goedkeuring te verzoeken op een besluit tot vaststelling van de snelheid der tram langs de Sandt- laan op .10 K.M. per uur, wordt door Weth. S. Schoneveld toegelicht en daarna aangenomen met algemeene stem men. Bij' 4e rondvraag vestigde dlir dr r Jonker er de aandacht op, dat cr in het dorp weer een erge voctbuimSiic heerscht, en wel op bepaalde uren cn plaatsen. Spr. zou den voorz. willen ver zoeken, de politie daar te laten survcil- leeren, teneinde een eind te maken aa - dezen overlast. De voorzitter zegt dit toe. Dhr Schoneveld vraagt, of er nik een voorziening is te treffen in het gc\ c van briefjes van onvermogen door d_: burgemeesterj_de menechen moeien r.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2