jmËtëSÖAG 28 fmjxm M5' Nieuwe Leidsche Courant. TWEEDE BLAD. Wat de bladen zeggen. Plaatselijke Keuze. Blijkens ingezonden stukken in de Nederlander heerscht er in Chr Hist, kringen sterke ontstemming over de houding van het vijftal Chr. Hist. Senatoren die het wetsontwerp tot in voering van Plaatselijke Keuze hielpen verwerpen. Ds. van Krevelen, de secretaris van de N.C.G.O.V. schreef ó.m.: Deze heeren wisten, dat het lot va^ het Ontwerp in hunne handen la: toch hebben zij het oorbaar geacli hun stem er tegen uit te brengen. A voelen dit als een kaakslag in het r gezicht der voorstanders vg.n P.K. en want dat zou op zichzelf zóo erg niet zijn! wij voelen het als, zij het niet zoo bedoeld, als een daad van vijandschap tegen het Godsrijk. Maar wij willen hierover niet voort gaan. Wij moeten gelooven, dat de vijf heeren hun besluit genomen hebben na ernstig gebed en dat zij hebben ge handeld in het volle besef, dat zij ook van deze daad verantwoording schul dig zijn aan God. Alleenlijk hopen we, dat zij voor den Alwetende op deugde lijker wijze rekenschap zullen kunnen afleggen dan in de Volksvertegenwoor diging, want wij vreezen, dat de „hoog heid der Eerste Kamer" niet zoo heel zwaar weegt bij Hem, die den hoovaar- 1 dige wederstaat en den nederige ge nade geeft. Wat wij nu hier, inDeNederlan- d e r, gaarne wilden zeggen is dit, dat de daad dezer vijf heeren een daad van vijandschap is tegen de Christelijk- Historische Unie. Maar zelden in de gansche geschiedenis der Unie zal een tegenstander haar zooveel kwaad hebben gedaan als nu deze vertegen woordigers der Unie in den Senaat. Zij hebben blijk gegeven van een poli tieke verblindheid en een hooghartige eigenwijsheid, die aan het ongeloofe- lijke grenzen. Wil de Unie dat bij de komende Ka roerverkiezingen niet sterk voelen, dan zal zij zich duidelijk moeten uitspre ken tegenover de buitenwereld, het on omwonden verklaren dat zij met haar vertegenwoordigers in de Eerste Ka mer niet accoord gaat. Van het Hoofd bestuur, de Kamer- en Statenkringen, van de plaatselijke Kiesvereenigingen zal een luid protest moeten uitgaan- "<oo zal de Unie moeten trachten weer goed te maken wat door de vijf Eer ste Kamerleden bedorven is. En een andere inzender, de heer Jpogwerf te Rotterdam merkte o.m. 't olgende op: „Kennen zulke hooge volksverte- nwoordigers het arme volk wel? i Waarom vond het gloedvolle woord van Prof. Slotemaker de Bruine geen eerklank in hun ziel al paste het jan niet voor hun verstand? Als zulke volksvertegenwoordigers .riet na een getrapte verkiezing waren gekozen, waren ze zeker niet bij aftre ding herbenoemd. Maar ook nu moet elke Chr. Hist. Kiesvereen. weten wat haar te doen staat bij de keuze van leden der Pro vinciale Staten. Naar aanleiding hiervan schrijft de Nederlander, die niet alle uitdruk kingen van de inzenders voor haar re kening neemt, een artikel waaraan wij het vagende ontleenen: „Het voorstel was van zoo beschei den aard. Zeker, het maakte een slem ming mogelijk onder de ingezetenen over het verbod tot drankverkoop in de gemeenten. Maar deze stemming zou niet meer zijn dan een verzoek; aan de Overheid bleef de beslissing. Men zou zelfs kunnen zeggen, dat de hoofdinhoud van het voorstel, hoewel veel moeilijker uitvoerbaar, ook thans mogelijk is. In zekeren zin lag de grootste beteekenis van het voorstel- Rutgers-Bakker in zijn getuigenis. Tegen dit getuigenis verklaarden zich vijf Christelijk-historische leden van de Eerste Kamer niet om den inhoud van het voorstel, maar omdat er continuïteit in het Staatsbestuur moest zijn, omdat de indiening van het voorstel geschiedde binnen dertien maanden, nadat een gelijkluidend voor stel door de Eerste Kamer was verwor pen en omdat deze spoedige weder-in- diening blijk zou geven van gebrek aan eerbied voor dit hooge College. Dit argument heeft zeken waarde. Maar, zoo ooit, dan schijnt 't ons hier ten onrechte gebruikt. Behoudens grondwetsherziening of andere buitengewone omstandigheden zal zich nimmer weder een zoo rede lijke en verdedigbare aanleiding voor doen tot weder-indiening van een ver worpen voorstel, als thans het geval was. De Eerste Kamer treedt af in twee gedeelten, telken drie jaren de helft der leden. Er blijft dus altijd zekere continuïteit in hare samenstelling. In RECLAME Slapeloosheid. Overspanning, Gejaagdheid, Prikkelbaarheid, Examenvrees. Gebruik hiertegen de zenuw- stillende en zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuw tabletten. Koker 75 cent. Bij Apoth. en Drogisten, 1923 echter, dus na de eerste verwer ping van het voorstel, is de Eerste Ka mer ontbonden, eii is gekozen een ge heel nieuwe Kamer, voor het eerst op den grondslag van evenredige verte genwoordiging. Voor het eerst sedert vele jaren wellicht voor het laatst in langdurig tijdperk waren voor de Eerste Ka mer, zoowel de keuze, als haar grond slag, geheel nieuw. Hierin lag, voor de overtuigde voorstellers, eene aanwij zing, dat het juist nu de tijd was hun wetsvoorstel weder in te dienen. Het wil ons voorkomen, dat op de beteekenis dezer omstandigheid door de vijf Christelijk-historische tegen stemmers niet voldoende is gelet." De Glindhorst. Over het droeve drama, dat zich op De Glindhorst Leeft afgespeeld, aldus de Rotterdammerhebben wij tot hiertoe gezwegen. Niet uit onverschilligheid. Maar omdat wij geen behoefte gevoel den aan versterking van de publieke verontwaardiging, ten deële ongetwij feld ongemotiveerd, maar waarin ook de onzuivere elementen geenszins ont breken. Van het Haagsche blad „Het Vader land" ging de onthulling uit, die ook den stoot gaf tot de vragen, door een Tweede Kamerlid aan den Minister van Justitie gesteld. Welnu, een redacteur van datzelfde „Vaderland" heeft* thans een tweetal dagen op De Glindhorst vertoefd en van zijne ervaringen in enkele artikelen ver- •slaa: gedaan. Ziin hoofdindruk is deze: „Bij dit onderzoek was eigenlijk voor Ons de hoofdzaak er achter te komen, in hoever de bekende gebeurtenissen op de kinderen hadden ingewerkt, en dus het droeve verleden in hen voortleefde. Dat was toch voor ons hoofdcriterium, of de Glindhorst te handhaven zou zijn. De directeur, vergezelde ons op den tocht ^iio begeleiding beieekende, dat hij zich rbsohiut, aan onze .wensch pu onderwierp na verzekerd te hebben, dat de boeren niets van onze komst afwisten. Ware het officierswoord van den heer R. Geleynsn al niet afdoende, zijn vertrouwen wek kende .persoonlijkheid moet na twee mi nuten spreken met dezen man allen twij fel dooden. De keus van den nieuwen direteur lijkt ons eer gelukkig. Wien men ook spreekt ieder is het er over eens, dat deze man in den korten tijd wonderen heeft ge laan cloor een alge- heele herschepping van de atmosfeer op de Glindhorst. Het is een groot geloof in zijn roeping qn waarachtige tnenschen- min, welke dezen» jongen man den moed gaven den Augustusstal te reinigen. Of hij slagen zal? De toekomst moet het antwoord geven. Gaarne erkennen wij, dat de nieuwe toestand ons is meegevallen. Men weet, dat de Minister het ontslag van eenige pachters heeft geëischt. Die menschen zijn weg. De ontslagenen hebben er recht op, dat de wereld wete, dat hun ontslag niet samenhangt met vei grijpen op sexueel gebied, doch met hun onbe kwaamheid als opvoeder of als boer, en met onvoldoende verzorging van de aan hen. toevertrouwde kinderen. Het bezoek aan cle gezinnen had nog een bijzonder belang voor ons omdat het ging om een ons zeer sympathiek stelsel. We meenen toch, dat gezinsverpleging zoo heel ver de voorkeur verdient boven gestichtsverpleging" en dat vooral een zoo eenvoudig mogelijk-milKeu voor het verwaarloo. kind een ?gen is. Welnu, we hebben de gezinnen luk raak uitgekozen en wij vielen er geheel onverwachts binnen. De indruk was onverdeeld gunstig. Het gereformeerde eindelijk heeft voor ons geen bijzondere aantrekkelijkheid, maar wel het stelsel en wij geven den sympathieken, paedagogisch geschool den en van een voor het kind warm voelend hart voorzienen directeur Ge- leynse een goeden kans, den geschoktcn haam der Gereformeerden op het ge bied der Kinderbescherming te herstel len, mits men zijn wepschen, die mini- mum-wenschen zijn, met gulle hand vervult." Natuurlijk is de man van „Het Vader land" niet ten volle bevredigd, maar merkwaardig.is toch zijn getuigenis: „De indruk was onverdeeld gunstig". Onze Scheepsbouw. In de bladen lazen wij, zegt Patrimo nium, het volgende bericht: De regeering van New-Foundland heeft een o^der geplaatst vóór den bouw van een stoomschip, met een snelheid van 15 knoopen bij de Scheepsbouw- Maatschappij „De Nieuwe Waterweg", te Rotterdam. De order is naar Neder land geplaatst, omdat de Britsche in schrijvingen te hoog waren en geen Britsche werf een spoedige aflevering kon waarborgen. Dit is de zestiende Britsche order, die den laatsten tijd in Nederland is ge plaatst, in concurrentie met Britsche werven. Wij kunnen dus weer concurreeren., Er komt weer werk.in het land. Voor een niet onbelangrijk deel is dit ook te danken aan de op zich zelf harde en onaangename maatregelen, inzake loon en arbeidstijd. Maaï zoo komt men dan ook in 'den scheepsbouw de crisismoei'lijkheden al lengs te boven en ontstaat de mogelijk heid van verbetering. Voorzichtigheid valt hierbij ongetwij feld aan te bevelen. Wij mogen geen terrein verliezen. Maar dat straks 'de arbeidsvoorwaar den in de metaalindustrie herzien moe ten worden, spreekt van zelf. Reeds is hier en daar een kleine ver betering te constateeren. KERK EN SCHOOL. Reorganisatie Ned. Herv. Kerk. Over dit onderwerp heeft onlangs Ds K'. H. E. Gravcmeyer te Amsterdam ojl de jaarvergadering der Herv. Geref. Staatspartij het woord gevoerd. Wij laten van deze rede, waardoor nie mand veel wijzer zal zijn geworden, een gedeelte hier volgen/ Er zijn verscheidenen, die de meening zijn toegedaan, dat men de zieke, dat is dus onze Hervormde Kerk, met rust moet laten gedurende het ziekte-proces dat zij doormaaktnaderen willen het middel van de evenredige vertegenwoordiging zien toegepast Tpm de patiënte te redden. Maar tegen het 'medicament van de evenredige vertegenwoordiging heeft spr groot be zwaar, want bij zulk een vertegenwoordi ging sanctioneert men eenvoudig de be staande partijen in de kerk en 'dus past men een geneesmiddel toe, dat niets beter maakt, doch over de breuk heciiwerkt. En door het partijwezen worden juist de zonden geopenbaard. De kerk zij de kerk en geen verbond van groepen. Dan is er een categorie, die het wil vinden in den modus-vivendi; maar dat is de toestand van elkander verdragen en daarmee doet men 4us niet veel meer dan de gevolgen van de desorganisatie dekken, opdat men ze niet zien zal. Maar met die geneesmethode kan men toch moeilijk vrede hebben, welke wond ge* neest er nu, door haar eenvoudig on zichtbaar te maken, waarbij zij in stilte dan te vi blijft voortbestaan en verergert? Neen, wat men v4il pogen te genezen, moet men duidelijk en klaar onder de ocgen zien, om dan beslist te weten, wat' er moet worden gedaan om tot genezing te komen. Dan zijn er, die luide roepen: Zet alles de j^erk uit, wat gij daar niet duldt. Op die leuze antwoordt spreker óók: neen, dat is de methode niet. Wie zijn wij trou wens, dat wij ons die uitzetting zoudèn dur ven aanmatigen? Er is door een der Amsterdamsche predikanten zoo geestig gezegd: Wij willen u er niet uitzetten, wij willen u alléén maar rechtzetten. Ook spreker wil niemand de kerk' uit bannen en hij zou er niet aan willen denken, eigenwijs en eigengerechtigd e:n- vcuaig te scheiden: hier de *goeden en daar de niet-goeden. Neen, reorganiseeren, van de kerk v.41 in het minst niet zeggen: uit elkander trekken; uiteen scheuren; reorganisatie van de kerk wil óók niet zeggen ééne volkskerk, waarin ieder het zijne heeft; maar réorganisatie wil zeggen: de kerk réorganisecren zóó, dat de Kerk weder wordt gebracht onder het Woord van God en den Heiligen Geest. In dien zin is reorganisatie van de kerk' een natio naal belang. Wie van zulk een reorganisatie verre blijft staan, die werkt er toe mede, dat gehandhaafd blijft een kerk, die uiteen valt in groepen en partijen, een kerk, die in hare verdeeldheid en stuurloosheid bloot staat aan het ernstige gevaar van te worden overheerscht door die andere kerk, die altoos gereed staat om zich uit te breiden en tót zich te trekken wat in onbeslistheid en wankelmoedig heid niet meer weet, naar welken kant zich te keer'en: dat is de Roomsche kerk. En tegenover haar vooral is beginselvast heid en positief-weten een eerste eisch. Als de Hervormde kerk als de ware kerk, historische openbaring van Je zus Christus niet meer in volle ste- vigte staat tegenover de Roomsche kerk, dat is tegenover de ware kerk de valsche kerk, dan is de laatste des te zekerder van haar prooi. Men noeme ons maar opnieuw met schamperheid in de stem: „die onverbe terlijke lijdzamen". Zeker, wij zijn lijd zaam; wij willen de handen vouwen in biddend opzien en zeggen: geef intus- schen aan de Synode wat der Synode is, wjij verwachten alles van het Woord onzes Heeren. En daarom wijzen wij niemand aan als de schuldigen, die de desorganisatie van de kerk op hun geweten zouden hebben, wij werpen geen synodaal juk af, wij zet ten niemand de kerk uit, wij beschuldigen niemand. Wij voelen ons zelf daartoe te schuldig aan den toestand van dit oogen- blik. Van ons zélf uit moet het komen: schuld-erkening en vergiffenis zoeken bij Hem. Die het onmogelijke mogelijk maakt. En die dit doen zal op Zijnen tijd. Prof. H. H. Kuyper. Prof. Dr. H. H. Kuyper, hoogleeraat aan de Vrije Universiteit, heeft Maan dagmiddag ter gelegenheid van zjjn 25- jarig jubileum als hoogleeraar in de Se naatszaal van het gebouw der Vrije Uni* versiteit receptie gehouden. Deze recep tie was zeer druk bezocht; onder de vele aanwezigen waren leden der colleges van directeuren en curatoren, hoogleeraren, lectoren, oud-studenten, en studenten der Vrije Universiteit. Bij den aanvang der receptie trad naar voren de heer Tij s H. van Eeghen, die namens het college van directeuren Prof. Kuyper dankte voor al hetgeen deze voor de Vrije Universiteit heeft gedaar* Spr wenschte den jubilaris namens het college van directeuren geluk en sprak den wensch' uit, dat Prof. Kuyper nog lang voor de universiteit zal worden ge spaard. Ds. J. D. v. d. Munnik, emeritus predikant te 's Gravenhage, die met Dr. J. C. de Moor van Utrecht deputaten vodr het verband tüsschen de Geref. ker ken en de Theologische faculteit der vrije universiteit vertegenwoordigde, sprak'hie:- na den jubilaris toe. Hij dankte Prof. Kuyper voor al zijn' arbeid en de wijze, waarop deze zijn onderwijs aan de uni versiteit steeds heeft gegeven, zoodat de deputaten voor het verband nooit een aan merking behoefden te maken. Hij1 sprak de beste wenschen uit yoor Prof. Ku»-* pers verderen arbeid. Dr. H. H. Kaajan uit Utrecht voerde als voorzitter van de commissie uit de oud-leerlingen en leerlingen van den ju bilaris het woord. Spr gaf de Verzel^erirfg dat de oud-studenten zich con amore op gemaakt hebben, om hun leermeester op dezen zijn feestdag, welke ook voor hsn een feestdag is, te huldigen. Hierna her innerde spr er aan, dat de dissertatie van den jubilaris reeds werd genoemd een pro fetie van verderen rijken oogst en hij merkte op,- dat door de verschijning van zijn andere werken deze profetie is uitge- kömen. Spr schetste den jubilaris als een geleerde van alzijdige, breede en goed georiënteerde ontwikkeling, een kerkhis toricus en canonicus van den eersten rang, een man, wiens beginseltrouw ongerept is, die met heel zijn ziel Calvinist is en wiens arbeid aan hooge eischen beant woordt, niet het minst door den schoonen stijl en taal, waarin de resultaten van zijn studie worden aangeboden. Spr herinnerde eraan, hoe frisch de col leges van den jubilaris zijn en hoe 'n model-promotor hij is. Hij besloot met den wensch, dat Prof. Kuyper nog jaren zal mogen arbeiden, opdat ook nog een deer velen gekoesterde wensch, n. 1. dat de jubilaris nog zijn Gereformeerde Kerk- ge:chiedenis van Nederland zal kunnen schrijven, yervuld zal worden. Namens oud-studenten en studenten bocd spr hierna Prof. Kuyper een al bum aan, bevattende de namen van hen, die ertoe hebben bijgedragen, dat het portret van den jubilaris door een Ne- derlandsch kunstenaar zal worden ge schilderd, welk portret dan een plaats zal krijgen in de Senaatszaal der Vrije Uni versiteit. Prof. Kuyper zeide diep getroffen ie zijn door de hulde hem gebracht. SpL heeft steeds als levensdoel gehad te ar beiden voor het Koninkrijk Gods en nu 25 jaar geleden heeft hij met schroom zijn arbeid als hoo^leeraar aanvaard, om dat hij zoo hoog opzag tegen den arbeid zijner voorgangers, zijn vader, wijlen dr. A. Kuyper, en diens greoten vriend, wij len Prof. Dr. F. L. Rutgers. In zijn ar beid is spr echter steeds gesterkt door de liefde en trouw van zijn studenten en van het Gereformeerde -volk en zijn grootste Icon op dezen dag is de liefde en toege negenheid, die hem 2,0,0 hartelijk werden geschonken. - Spr hoopt, dat hem nog vele jaren zul len gegeven worden om te arbeiden. Be» lof ten voor de toekomst kan hij niet doen, doch hij hoopt, dat hem de gelegenheid zal worden gegeven de stof, die in zijn dictaten ligt verzameld, nog nader uit te werken. Spf is dankbaar voor de hulde hem gebracht, doch hij wenscht die hulde neer te leggen aan de voeten van zijn God, die hem heeft bekwaamd. De rector-magnificus der Universiteit, Prof. Dr. L. B o u m a n, voerde hierna namens den academischen Senaat het woord. Spr huldigde den jubilaris als een - man van wetenschap, wiens beteekenis iris kerkhistoricus en canonicus zeer groot is, doch ook als collega, wiens adviezen in den Academischen Senaat op hoogen pi^js wórden gesteld. Namens de hoogleeraren bood spr den jubilaris als blijvend aandenken aan dezen dag een zilveren sigarenkist aan. Daarna kwamen nog zeer velen den jubilaris hun gelukwenschen aanbieden. Do driejaarlijksche verrekening. Op initiatief van den gedelegeerde voor het 6e district van den schoolraad, werd Zaterdag 24 Jan. j.l, in de Chr School te Alkmaar een vergadering gehouden van de afgevaardigden der schoolbestu ren in het noordelijk deel van het district. Besproken werd de driejaarlijksche ver rekening met de Gemeentebesturen. Mr. J. Terpstra, secretaris van den Schoolraad, was aanwezig tot het geven van advies. De meeste schoolbesturen hadden af gevaardigden gezonden. Vele vragen werden gesteld, die door den heer Terpstra werden beantwoord De heer Van Zijl Langhout, uit Pur- merend, was de tolk der aanwezigen, toen hij dank bracht voor 't bijeenroepen de- der vergadering, waardoor de besturen op zoo'n gemakkelijke wijze alle gewensch- te inlichtingen konden ontvangen. Een eigenaardige ceremonie. De vorige week' heeft te 's Hertoger» bosch in de kerk der paters Redempto risten een merkwaardige gebeurtenis plaats gehad. Daar werd n.l. de iste luitenant der jrenadiers A. J. Piron als kloosterling in de Congregatie dier paters opgenomen, welke plechtigheid door tal van vrienden en verwanten, mitsgaders vertegenwoor digers der Roomsche Officieren- en On- derofficieronvereenigingen, werd bijge woond. In officiersuniform groot tenuu, trad de postulant voor het altaar, waar hij verzocht in de congregatie te worden opgenomen. Daarna h ad de inkleeding .plaats, waar bij de militaire uitrusting verwisseld werd voor het grauwe ordekleed. Knielend voor •een Mariabeeld bood de officier de moe der Gods zijn degen aan, welke van nu af zal zijn vervangen door een rozenkrans Het Calvijnfonds. Naar de „Heraut" mededeelt, is op. 31 December 1924 opgericht het Cal vijnfonds. Een gever, die zijn naam niet noemen wil, heeft door een der Geref. Predikanten, die eveneens onbekend wil blijven, een bedrag van f 10.000 geschon ken ten behoeve van de Vrije Universiteit, speciaal met de bedoeling, het contact tusschen de Universiteit en het Geve. formeerde leven in het buitenland te ver sterken. Teneinde dit doel te verwei* kelijken is een afzonderlijke stichting iu het leven geroepen. Bedoelde f 10.000 ii daarvoor het stichtingskapitaal. Volgens de acte van oprichting heeft de stichting ten doel de bevordering van het contact der Vereeniging voor Hoo- ger onderwijs op Gereformeerden Grond slag, gevestigd te Amsterdam, met het Gereformeerd wetenschappelijk leven el ders, speciaal in het buitenland. Zij tracht dit doel te bereiken door het doen houden v&i lezingen door Neder- landsclm geleerden van Gereformeerde richting in het buitenland of door het doen houden van lezingen door buitenlandsche vertegenwoordigers der Gereformeerde le vensopvatting in Nederland of door het doen vertalen ^an wetenschappelijk wer ken, benevens door alle andere wettige middelen, die voor het bereiken van dit «loei dienstig kunnen zijn. ZUINIG HUISHOUDEN. Een onzer lezeressen, die onlangs haar instemming betuigde met het plan een vrouwenrubriek te beginnen een plan dat wordt uitgevoerd, zcodra het met ons bedrijf geheel in orde is, vroeg ons dan ook eens faan te geven hoe men zuinig kan huishouden. Nu is dat een gemakkelijke vraag, waarop ,'t al heel moeilijk is, een be- hooriijk antwoord te geven. Misschien echter dat onderstaande (opmerkingen, die we in een der bla den vonden, alvast van eenig nut kun nen zijn, waarom wij ze hier laten volgen In nog heel veel huishoudens, zelfs in die waar zuinigheid noodzaak is, (wordt jaar na jaar nog veel te veel geld verspild aan dingen, die men niet ncodig had, of die eenmaal ge kocht, verknoeid zijn geworden. Neem b.v. alle wrijfwas, poetspo- ïnade, glanspoeder, kachelpotlood en aldie kleine ingrediënten, die men dagelijks noodig heeft. Het helpt niets om die roekeloos en met grooüe hoe veelheden te gebruiken, daarbij den kend, dat men arbeid spaart. Het te genovergestelde is waar, want een (echte goede huisvrouw of werkster gebruikt heel weinig, hoewel de •stukken, welke zij onderhanden heeft gehad, steeds onberispelijk proper en blinkend zijn. Omdat zeep en soda tamelijk goed koop zijn, wordt er royaal mee omge sprongen. Het is toch onnoodig om handen vol soda in het waschwater te gooien; een beetje om het vet weg te nemen is voldoende, te veel is slecht voor de teekening en voor het verguldsel op het porcelein en boven- Idien verderfelijk voor de handen. Jaarlijks kan veel bezuinigd worden door op te passen, dat de zeep niet in natte morsige bakjes ligt, waarin 'ze zacht en smeltend wordt. Sommige keukenprinsessen smijten eenvoudig met de bloem bij het ma ken van deeg, bij het bakken enz. Het „te veel" kleeft ^an de deegplank of op den schotel, en hoewel bloem ook niet duur is, i6 ze toch altijd te duur om weg te spoelen. Restanten van brood dwalen in vele kelders en huishoudkasten en in de broodtrommels. Er ligt weinig zui nigheid in het bijvoegen van allerlei min of meer dure ingrediënten om (daarmee de p,ude korsten weer tot Smakelijke schotels te verwerken. Brood kan bij de kookkunst .goede diensten bewijzen, maar men dient de zuinigheid beter door den broodin- koop voor het huishouden naar be hoeften te regelen, zoodat er zoo wei nig mogelijk overblijft wat moet wor den opgemaakt. Een brood moet ook' behoorlijk worden gesneden en niet in hompen worden „gehakt" en het eene brood moet verbruikt zijn, vocfr- idat men aan een tweede begint. De enkele onvermijdelijke resten kunnen dan geroosterd en fijngestampt wor- (den ofwel in soep opgegeten. Ook de voorraadkast is in menig huishouden de oorzaak van veel geld- (verspilling. Tenzij de kruidenierswaren in bijzondere verpakking worden ver kocht, bestemd om daarin bewaard te blijven, moet men ze onmiddellijk uitstorten in de voor elke soort be- fetemde trommel of pot, of beter ge legd, zoodra de daarin zijnde oude (voorraad is verbruikt en de pot goed is uitgewasschen en gedroogd. Het is een rommelige methode met veel verknoeiing om de waren tc gebrui ken uit de papieren zakken en ge scheurde cartons. Op schrijfartikelen wordt ook al Veel verkwist, door goed postpapier te 'gebruiken voor kleine notities, waar toe heel goed een goedkoope bloc note dienen kan. Pak- en vloeipapier, doosjes en touw behoort men netjes op een daartoe bestemde plaats te bergen, opdat zij goede diensten kunnen bewijzen, in- plaats van rond te slingeren of wegge worpen te worden. In zuinigheid ook gaat het om de kleine zaken,waarbij men gedachtig moet wezen, dat vele kleintjes een groot geheel maken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 5