CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 5e JAARGANG MAANDAG 26 JANUARI 1925 NUMMER 1422 EIDSCHE COURANT BUREAU: Hooigracht 35 - Leiden Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal 2.50 Per weex0.19 Francp per post per kwartaal I 2.90 7 Onder curateele. Reeds meermalen hebben wij gewe zen op de ongewenschte en vaak onge- motieveerde curateele door Ged. Staten over de Gemeentebesturen uitgeoefend. Thans is het weer het Gemeentebe stuur van Leiden dat op deze wijze onmondig- werd verklaard. De toestand van de Gemeentefinan- ciën maakte ook hier krachtige bezui niging noodig en in verband daarmede werd begoten de pensioen-premie voor ambtenaren en werklieden eeniger- mate te verhoogen. Maatregelen werden echter genomen om te vcorkomen dat iemand in sala ris achteruit zou gaan. Het netto uit te keeren loon zou in geen enkel geval dalen beneden het .thans genotene". Ren zeer billijk voorstel was dat. Zoo worden de Gemeentebesturen meente a's met die van de ambtenaren W&s rekc ng gehouden. Maar .1. Staten dachten er anders over. Het voorstel werd niet goedgekeurd. En ook na door den Minister van Binnenl. Zaken op hen geoefenden aandrang om op dit besluit terugte komen, werd het afkeurend besluit gehandhaafd. Zoo werden de Gemeentebesturen onder curateele gesteld en hunne zelf standigheid al meer aangèrand, wat tenslotte op schade van de Gemeente moet uitloopen. Het is jammer dat dit door Ged. Sta ten niet wordt ingezien en dat zij van hunne bevoegdheid niet een meer be scheiden gebruik maken. STADSNIEUWS. 3emeo>nteavcnd der Ned. Herv. Gem. Vrijdagavond werd in de matig be lette Oosterkerk een Gemeenteavond ge houden, waarin de finanéieele toestand der Ned. Herv. Gem. met de leden zou besproken worden. Sprekers waren Prof. Dr. H. M.. van N e s, die den stoffelijken kant en Ds. J. W. Groot Enzerink, die den geestelijken kant van het vraagstuk be- ichtte. Prof. van Nes gaf een uiteenzetting vau de taak der "Gemeente-Commissie, die ;ovenals in andere gemeenten de kerkvoogdij beeft te zorgen voor de natandhouding en zoo noodig hét her- del der kerkgebouwen, voor de predi- antsti°a9tementen, voorzoover deze iet door de rijkssubsidie worden ge- ekt en Voor de bezoldiging der kerke- jké beambten en bedienden. De inkomsten der Ned. Herv. Gem. bedragen pl.m. f3400 als rente van een vast kapitaal, f4000 als huur van de huisjes rondom de Pieters- en Hoogl. kerk,* f 20.000 als opbrengst der' plaat- sengelden en de opbrengst van het 2de akje, 'zijnde ongeveer f9000, een be drag dat evenwel de laatste jaren niet is gehaald. Daarbij komen dan nog de vrijwillige en verplichte bijdragen. FEUILLETON. in 's levens branding (Uit het Engelsch)). 21) Zij had haar geheele leven doorge bracht met menschen, die voor wereld- jsche zaken hadden geleefd - wier eenig evangelie was, het evangelie om voor uit te komen; die van ganscher harte en openlijk het succes aanbaden en wel het succes, dat opgemaakt kon worden door een bankiersklerk en dat zich openbaarde in een groot huis en een vertoon van veel weelde. Waarom dan was deze man zoo totaal mislukt, terwijl een ongetwijfeld succes toch eenmaal binnen fcijn bereik was? Zij wilde haar eigen vraag niet be antwoorden met het antwoord, dat er volgens haar opvatting van het leven ?n de menschen logisch op volgen ïoest. Hij was zoo oprecht, zoo knap, oo goed opgevoed, zoo beschaafd, zoo ntwikkeld, dat het bijna onzinnig heen, kwaad van hem te denken, mr maar. Zij stond op en schelde de meid om theegoed weg te halen. Vaarom zou zij zich eigenlijk over zaak hekommeren? De man wa3 ir niets en kon nooit iets voor haar -i'den. Hij had hun een dienst bewe Wat de laatste betreft, de hoofdelijke omslag is de kurk, waar de kerk op drijft en ook daarin is een gestadige achteruitgang te bespeuren. Van de f 42000 was f 17000 niet ontvangen, daar om werden 4000 circulaires verzonden met het gevolg, dat dit bedrag tot f 13000 werd teruggebracht. Spr. wees op de gevolgen, indien de kerk zou wegvallen. Dit zou'niets min der dan een ramp zijn daarom wekte Spr. allen op mede te werken om dit te voorkomen. Nadat gezongen was Gez. 237:4, be trad Ds. Groot-Enzerink den kansel. Spr. betoogde, dat in onzen tijd alles oept om uitbreiding van den arbeid dc-r kerk, ook doordat er nieuwe stads wijken bijgebouwd worden die nieuwe kerkgebouwen noodig maken. Het zou daarom zeer te betreuren zijn, indien het werk zou moeten ingekrompen vvorden. We moeten het niet van de men schen, maar van den Heere verwach ten, die het zwakke kan sterken. Als een. bewijs, dat de kerk in staat is, moeilijkheden te overwinnen, noem de Spr. de doleantie, toen zich zooveel krachten aan steun onttrokken en mee gingen doen om slooperswerk te ver richten. Doch de kerk is dezen slag te boven gekomen. Spr. eindigde met te wijzen op de dure roeping der gemeente om de kerk in stand te houden. De samenkomst werd gesloten met dankgebed en het zingen van Ps. 122:T: De L.A.W.E.T. De vergadering van de L.A.W.E.T. die, zooals wij reeds eerder meld den, morgenavond in „de Harmo nie" wordt gehouden, belooft een vrij belangrijke te worden, te oordeelen naar de officieele agenda, die den leden thans is toegezonden. Behalve de jaarverslagen van secre taris en penningmeester en de verkie zing van bestuurs- en controlecommis sieleden komen aan de orde een bespre king over het tijdstip van de eerstvol gende tentoonstelling, en over dat der Seizoensopening, terwijl een der leden nog een door hem ingediend voorstel wil zien behandeld inzake wijziging van art. 6 van het Huishoudelijk Re glement in dier voege dat staande de vergadering candidaten kunnen wor den opgegeven voor bestuursvacatures. Het bestuur stelt ten aanzien van dit laatste punt voor, om de bepaling te handhaven dat minstens 8 dagen voor de verkiezing van bestuursleden candi daten moeten worden bekendgemaakt bij het bestuur, dat zich op zijn beurt verbindt om de leden hiervan tijdig op de hoogte te stellen. Museum De Lakenhal. Ter aanvulling van de mededeeling omtrent de samenstelling van de Com missie, vernemen wij nog het volgende: De heer Aug. L. Reimeringer, weth., voorz. der commissie voor het Stedelijk Museum De Lakenhal heeft zitting ge nomen in het Eere-Comité voor de Ten- zen, zooals ieder ander man onder der gelijke omstandigheden gedaan zou hebben. Zij hadden hun dankbaarheid getoond, en zooveel mogelijk aan iede re verplichting, die op hen mocht rus ten, voldaan. Hiermede-moest de zaak uit zijn. Zij had het recht niet eenige verdere belangstelling voor den man te voelen.-Jonge dames mochten geen be lang stellen in jongelui, vooral geënga geerde jonge dames' 'niet. Wat zou David zeggen, als hij wist, dat zij een lang tête-a-tête hadden in het salon! David had'zeer strenge principes, en was zeer trotsch. Hij behoorde tot de geld-aristocratie van Deeping, en was er altijd zeer voor, dat ieder in zijn stand bleef, en deze man was slechts een klerk met misschien een twaalf of vijftien gulden per week, om van te leven. Zij bloosde even, terwijl deze gedach ten door haar hoofd gingen, want zelfs zij kon niet anders dan inzien,dat de klerk, veel meer een echt gentleman was, dan de zoon van den fabrikant. Het scheen haar bijna verraad toe van haar kant, in vergelijkingen te treden, maar zij kon e,r niets aan doen. Zij had nog nooit iemand ontmoej, die in alle opzichten zoo zeer voldeed aan wat een echt gentleman behoorde te zijn. Hij was zeer zeker niet goed gekleed. Integendeel hij zag er onte toonstelling ter herdenking van het 70- ste lustrum der Leidsche Hoogeschool. Belasting-ophaaldienst. .Wij herinneren belanghebbenden, 'dat tegen hedenavond de Commissie van den Belasting-Ophaal-Dienst een vergadering heeft uitgeschreven in het gebouw „Prediker", waar belangrijke mededeelingen zullen worden gedaan, tierwijl daar tevens gelegenheid be staat zich bij' dezen Dienst aan te sluiten. De werking van dezen Dienst heeft de Commissie zich als yolgt inge dacht: De toetreding tot dezen ophaal dienst staat voor ieder open; Zij die tot den Ophaaldienst wen- schen toe te treden, geven dit ver langen aan een der Commissieleden 'te kennen onder inlevering van de belastingbiljetten; In de eerstvolgende vergadering be slist de, Commissie óf, en onden welke voorwaarden (het wekelijks te stor ten bedrag, enz.), toetreding kan vol gen; Hiervan wordt de .betrokkene in kennis gesteld, waarna deze beslist of hij onder de gemelde voorwaarden wenscht toe te treden; De deelnemers verplichten zich het vastgestelde bedrag wekelijks te be talen. Zij die per maand wenschen te be talen moeten het vastgestelde maand- drag bij vooruitbetaling voldoen. Wanneer een der deelnemers in ge breke blijft aan deze verplichting te voldoen, vervalt voor de Commissie de aansprakelijkheid voor dien deel nemer en kan de Commissie de stukken, (belastingbiljetten enz.; en het resteerende geld teruggeven. Door deze daad heeft de betrokkene opgehouden deelnemer te zijn. Wekelijks wordt het vastgestelde bedrag door een, door de Commissie aangestelde Bode, aan huis afgehaald, tegen afgifte vah een geteekende kwi tantie. Burgerlijke stand. A. Springer, jm., 27 j. en J. Noest, jd. 23 j. J. R. Kampf, jm. 53 j. en J. Tege laar, jd. 40 j. A. Pouw, 32 j., en E. L. J. Duysent, 33 j. M. B. Laporte, jm. 27 j. en F. v. d. Wakker, jd., 23 j. H. v. d. Westen, jm. 27 j. en W. van Kempen, jd. 28 j. J. Lens, jm. 22 j., en J. v. d. Kaay. jd. 20 j. L. Boomsma, jm. 28 j. en •J. Ouwerkerk, jd. 21 j. L. v. Kouwenho- veri, jm. 20 j. en J. Nieuwenburg, jd. 21 'j. Geref. Jeugdorganisatie. Naar men ons mededeelde, hopen de beide afdeelingen van de Knapenverg. op G.G. „Mijn zoon geef Mij uw hart", op Donderdag 5 Februari haar jaar vergadering te houden. Een week later, Donderdag 12 Fe bruari hoüdt ook.de Jongeliedenver. op G.G. „Timotheus" haar feestelijke j aar vergadering. De heer J. G. A. Bo s c h alhier tot arts bevorderd, is bestemd voor re serve-officier van gezondheid 2e kl. bij de landmacht. genzeggelijk eenigszins schunnig uit. Hij was ook niet buitengewoon attent of gedienstig, en in vergelijking met de salonjonkers van Deeping was hij niet eerbiedig. Wat was het dan? Dat was een vraag, die zij niet kon beant woorden. Hij had een zeker iets over zich, dat niet onder woorden kon ge bracht worden. Misschien was het de afwezigheid van e]ke inspanning, van alle zelfbewustzijn, die al zijn bewe gingen kenmerkte. Hij was in het ge heel niet opdringerig, hij was gemak kelijk, en eenvoudig en natuurlijk. En al dfen tijd vroeg hij zich af, wat het was in Floss Gresham, dat zoozeer beslag had gelegd op zijn ver beelding en zijn hart zoo volkomen had ingenomen. In sotnmige opzich ten verschilde zij, van al de andere meisjes, die hij had gekend. In wer kelijkheid was het verschil zoo groot niet. Maar de liefde doet den minnaar hoedanigheden in de geliefde zien, die onzichtbaar zijn voor den blik der groo- te menigte. En juist omdat Douglas Floss liefhad, scheen zij hem onder al de vrouwen, die hij had gekend de liefste en de edelste toe. De namiddag vloog als een droom voorbij. De dienstbode kwam terug en stak de lampen aan en sloot de lui ken; toen stond Douglas op om heen te gaan. Het spijt mij, dat u.oom niet Mooiè gift. Aan het gebouw Jeruël werd een en veloppe met f150 bezorgd onder letter G. Y. Z. voor de inrichting voor dak- loozen en kindervoeding. De heer H. Buu rman, bloe mist alhier, is benoemd tot leeraar aan 'de op te richten cursussen te Haarlem voor bloemschikken en binden. BINNENLAND. A. Luyendijkf Plotseling overleed Zaterdag, 50 jaar oud de heer A. Luijendijk, wethouder van publieke werken te Maassluis. De overledene behoorde tot de A.R. partij en was secretaris der Ver. voor Chr. Onderwijs, oud-lid 'der commissie van beheer der Geref. Kerk. Hij was een zeer bekend architect, onder wiens lei ding vele Chr. scholen zijn gebouwd. Huldiging Prof. Remmelts. Naar „De Slagerscourant" verneemt, heeft de huldiging van prof. dr. Rem melts, oud-directeur van den Veeart- senijkundigen Dienst, door de Nederl. Vereeniging van Vleeschexporteurs en Bacon-zouters, a.s. Donderdag des mid dags om 3 uur in het hotel-restaurant „Royal" te 's-Gravenhage plaats. Faillissementen in 1924. Het aantal gewezen vonnissen van faillietverklaring bedroeg i$ 1924 4363 tegen 3928 in 1923; hiervan hadden 145 betrekking op Naamlooze Vennoot schappen 80 op vennootschappen onder firmanaam, 24 op coöperatieve vereeni- gingen, 6 op commanditaire vennnoot- schappen en 26 op andere onderne mingsvormen. Het aantal gefailleerde bijzondere personen bedroeg 4082. Van hen waren o.m. 23 werkzaam bij het boek- en steendrukkersbedrijf enz., 408 bij de bouwbedrijven, 61 bij de houtbewerking, 78 bij de vervaardiging en reiniging van kleeding, 50 bij de lederbewerking, 116 bij de bewerking van metalen enz 146 bij de bereiding van voedings- en genotmiddelen, 170 bij den landbouw, terwijl 2606 handeldrijvenden door een fail lissement werden getroffen. De naam onzer groenten. In een aan den Langendijk gehouden vergadering van tuinbouwers is de wen schelijkheid besproken van het verzen den onzer tuinbouwproducten onder een certificaat van oorsprong en kwa liteit, om zoo den goeden naam der Langendijker groenten te bewaren. Er werd op gewezen dat het uitvoer con trole-bureau in Dan Haag reeds veel in de aangewezen richting beproeft. Het Troelstra-oord. Stenhuis schrijft aan ,Het Volk", dat het bericht van dat blad over het Troel- #stra-oord minder juist was. De bedoeling is niet een vacantie- of rustoord te stichten voor de leiders der ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 22l/« cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. arbeidersbeweging, doch een vacantie- oord voor de leden der moderne ar beidersbeweging. Deze rectificatie verandert aan de zaak weinig. De hulde, waarbij den gehuldigde reeds bij voorbaat wordt voorgeschre ven hoe hij de bijeen te brengen gelden zal hebben te besteden, blijft er even onsympathiek om. De Btiitenveldersche polder. Zaterdag is in tegenwoordigheid van B. en W. aan Nieuwers-Amstel, het be stuur en eenige genoodigden, een aan vang gemaakt met de droogmaling van den Buitendijkschen Buitenvelderschen polder. De drooglegging geschiedt electrisch. Heet water wordt afgevoerd naar den Schinkel. De bedoeling is, dag en nacht te ma len met uitzondering van Zondag. Vol gens berekening wordt per minuut 25 duizend liter water uitgepompt. De droogmaling zal in* zestig dagen vol tooid kunnen zijn. Prijzen der levensmiddelen. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek deelt het volgende mede betreffende de indexcijfers der handelsprijzen. H# algemeen indexcijfer en dat voor voedingsmiddelen over December daal den in vergelijking met de maand No vember met resp. 1 en 2 punten. Van de 48 artikelen, waarover het maandelijksch onderzoek loopt, daalden er 21 (met 123 punten); daarentegen stegen er 12 met 68 punten. Met 10 of meer punten stegen slechts de artikelen: kalfsvleesch, en runderhui den (elk 10 punten); met 10 of meer pun ten daalden groene erwten' (13 puntenV, alcohol (11 punten), eieren (31 punten) en katoen en terpentijn elk met 10 pun ten.) In vergelijking met het jaar 1923 steeg het algemeen indexcijfer van 151 tot 15S? dat van voedingsmiddelen e.d. van 143 tot 156. Begrafenisfondsen. Naar wij vernemen, hebben nog lang niet alle begrafenisfondsen (dit zijn fondsen welke een uitkeering in geld doen aan de nabestaanden hunner over leden leden) zich aangemeld bij de Ver zekeringskamer en zijn zij dus iri ge breke gebleven te voldoen aan de voor schriften der wet en der daarmede sa menhangende Koninklijke Besluiten. Het niet voldoen aan dat voorschrift stelt de nalatige ondernemingen bloot aan strafvervolging, maar dit is niet alles.. Wanneer zij niet voor 15 Nov. '25 aan de voorschriften der wet hebben voldaan, en in het bezit zijn van de ver klaring, bedoeld in art. 18. der wet. zul len zij bovendien hun bedrijf niet mo gen voortzetten en tot liquidatie moeten overgaan. De loonen bij de N.Z.-H .tram. De door de directie der N.Z.IT. tram vastgestelde verlaagde loonen voor het personeel zijn Vrijdag voor de eerste maal uitbetaald. Eenigen van liet perv soneel wilden op den betalingsstaat in vullen: „ontvangen onder protest", het- heeft gezien", zeide Floss, „maar de meid zegt mij, dat hij is geroepen voor een consult, het kan dus nog wel eenigen tijd duren, voor hij terug komt." „Als ik mag, hoop ik nog wel eens weer een visite te komen maken." „Ja, doet u dat. Het zal ons veel geijoegen doen u te zien." Hij ging dus uit in de duisternis met een vreemde trilling in zijn hart, die weldra veranderde in een gevoel van doffe smart. Een half uur na zijn vertrek kwam de dokter thui9. Floss deed hem de deur open. „Wie denkt u, dat hier is geweest?" vroeg zij. „Ik weet het niet", zeide hij kortaf. „Mijnheer Wyburn. Ik kwam hem tegen in Thornwood Avenue en nam hem mee naar huis. Hij komt eens gauw terug om u te zien." „Zoo' niet, als ik het kan verhin deren!" „Waarom, oom? Wat heeft hij ge daan?" „Als mijn inlichtingen juist zijn, is Wyburn een gemeene slimme schurk." „Oom!". Het was alles wat zij kon zeggen, doch haar oogen zeiden des te meer. „Ik heb van het begin af aan ach terdocht gekoesterd, zooals je weet, maar mijn ergste suspices zijn van daag bevestigd." „Wat heeft u gehoordHaar stem was zeer zacht, want het scheen haar alsof aan al haar geloof in het mensch- dom plotseling de bodem werd inge slagen. „Kom mee in het salon", zeide hij op onvriendelijkcn' toon, „en ik zal het u vertellen." HOOFDSTUK IX. Het gesprek met dr. Upton. Er was des Zondags slechts eén post bezorging te Deeping, en dat wel vroeg in den morgen. Dit was een zaak, die Douglas Wyburn vrijwel 'koud liet, want hij ontving slechts zeer zelden brieven. Een brief op zijn bord te vin den, als hij beneden kwam om te ont bijten, was een even groote verrassing voor hem, als om te ontdekken, dat zijn wekelijksche rekening van de waschvrouw minder was, dan hij ver wacht had. Zulk een verrassing wachtte hern echter op den morgen, die volgde op den middag, dien hij met Floss Gres ham had doorgebracht. Hij nam den brief haastig op en keerde hem ver scheidene malen in zijn handen om eer hij hem openscheurde. Dc hand was hem onbekend,' en de enveloppe droeg slechts het postmerk van Deeping. (Wordt vervolge^.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1