CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN 5e JAARGANG ZATERDAG 24 JANUARI 1925NUMMER 1421 ABONNEMENTSPRIJS In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal f 2.50 Per week 5 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 BUREAU: Hooigracht 35 - Leiden Bit Bumoter Maal uit IWEE Bladen. EERSTE BLAD. m uen oaianstijd. Het is nu weer de tijd, dat in zaken Van beceeKems ue baians worut Ojp^einauivC. ue L>uexi$n w.orden afgesloten, de lijsten van creuiteuren en ueoneuren zoigvuluig vas-gesteid, ae goeueren nauvviteuf ig geïnventariseerd, om aan eindelijK precies na te gaan boe cie zanen er voor staan. Of men vooruit is gegaan dan wel achteruit, of verliezen weruen geieden 01 wiusyen gemaaKt en 0111 zoo noodig maatregelen te nemen die de positie van het beurïji kunnen verstevigen. Een nuttig en nooazanenjK Werk is dat. De fout van vele middenstanders en boeren is geweest, dat zij niet zorgden voor" een zij het eenvoudige, dan toch behoorlijke ooekhouding. Er werd geleefd van de hand in den tand. Er werden verliezen geleden zon der dat men het merkte, men boerde langzaam maar zeker achteruit zonder dat men cr erg in had en miste daar door de gelegenheid om tijdig in te grijpen. Was een behoorlijke balans gemaakt, dan zou men de zwakkere plekken heb ben ontdekt en veel zorg en moeite voor komen. Niet alleen in het zakenleven moet het maken- van een balans ais een nuttige bezignuvi vu Dit geldt ook voor het politieke en sociale leven en van allen aroeid voor de zaak van Gods Koninkrijk. Ook daar kan het nuttig zijn eens een oogenblik stil te staan om rustig de ba lans op te maken. Dat is goed voor de optimisten die geen bezwaren zien en die meenèh, dat we met reuzenschreden vooruit zijn ge gaan, maar het is ook goed voor hen die den moed hebben opgegeven omdat ze tot de ontdekking zijn gekomen, dat al dat arbeiden en zwoegen en slaven toch niets geelt, dat er toch niets meer te red den valt en dat dus verstandig doet wie zich aan allen arbeid onttrekt, om rustig af te wachten hoe zich de zaken zullen ontwikkelen. Een blik op de balans zou hun échter van het tegendeel kunnen overtuigen. Zij werken, of liever rusten op „in drukken", die wel eenige waarde heb ben, maar die men toch om zuiver te oordeelen alleen in het licht van liet ge heel moet je- ien. Wat zien we, wanneer we trachten de balans op te maken? Verschrikkelijke d:ngen. We zien een betrekkelijk klein aantal Christenen, stuk voor stuk zwakke en zondige menschen, met allerlei gebreken behept, die heel weinig overeenkomst vertoonen met 't beeld door den Apostel Paulus geteekend. We zien een in zichzelf verdeeld Christendom, dat er vaak de voorkeur aan schijnt te geven, den vollen nadruk te leggen op wat scheidt en alles wat tot een eendrachtig en daardoor krachtig optreden kan leiden schijnt te ver mijden. Er is menigmaal zoo heel weinig te zien van de heerlijke eenheid en geest drift, die de eerste Pinkstergemeente kenmerkte en die mee daardoor ook genade hadden bij het gansc'ne volk. Daar is een aan God vijandige wereld, die een enorme werkkracht ontwikkelt, bij wie macht en kracht en invloed ge vonden wordt, en die bij duizenden telt de slachtoffers van hare revolutionnaire theoriën. Wanneer we die zijde van de balans bezien, dan is het wel om den moed te verliezen. Maar naast het passief staat ook het actief En hoe groot de passiva ook mogen zijn, de activa zijn grooter. Want tegenover de wereldsche mach ten die van God afvoeren, staat God de Heere, de Almachtige, die alles bestuurt en regeert. En hoog boven 'de met zonde en schuld beladen belijders die vaak zichzelf en de zaak die zij dienen in den weg staan, staat God die dopr alle zonde en nalatig heid heen Zijn raad volvoert en al Zijn welbehagen doet, en Jezus Christus den Heere, wien gegeven is alle m'acht in hemel en op aarde. Dat is beslissend Die.'met ons is, is meer dan die tegen ons- zijn. Zoo bezien vertoont de balans eén schitterend saldo. Een saldo dat ook in anderen zin tot uitdrukking komt. Van de zendingsterreinen worden ver blijdende berichten vernomen. Telkens weer kunnen we hooren, van rijken zegen die keer op keer wordt uitgestort. Uit Rusland, dat door de revolution naire woelingen-zoo zwaar werd getrof fen, waar de Duivel over heel de linie scheen te zulleri zegevieren, en waar alles, wat aan God en Zijn dienst her innerde, seheen te worden uitgeroeid, worden verschijnselen gemeld, die op een nieuw ontluikend geestelijk leven schijnen te wijzen. In Duitschland schijnen de Christenen 'zich hunne roeping bewust te worden en ook in 'ons land is nog zoo heel veel stof om God ootmoedig te danken. De belans vertoont donkere plekken. Maar het eindresultaat .is bemoedi gend, omdat we gelooven het woord, ge sproken door den Koning der eeuwen: Ziet, Ik ben met ulieden, alle de dagen tot aan de voleinding der wereld. V Voor en toch tegen. Het behoeft geen betoog dat wij de beslissing van de Eerste Kamer over het initiatief-voorstel van Mr. Rutgers q.s. inzake de invoering van Plaatse lijke Keuze betreuren. In dè eerste plaats-om dé zaak zelf. H-ier werd een uitnemend middel aan de hand gedaan om het drank- kwaad te beteugelen en de propagam da tegen het alcoholisme krachtig te steunen.' Van dwang' was hier geen sprake. Alleen, tóch waar de overtuiging van de groote meerderheid der bevolking is omgezet kan de plaatselijke keuze effect hebben. De verwerping van dit ontwerp moet dus worden betreurd. Vooral ook omdat niet alleen in de Tweede, maar ook in de Eerste Kamer de meerderheid zich voor het voorstel had uitgesproken. Slechts om bijkomstige redenen werd het verworpen. Het was de heer de Vos van Steen- wijk die mede namens eenige Christe lijk Historische vrienden verklaarde tegen te zullen stemmen, niet omdat zij tegen het ontwerp als zoodanig be zwaar hadden, maar omdat h.i. aan de waardigheid van de Eerste Kamer werd tekort gedaan door een in 1922 verworpen ontwerp reeds nu weer aan de orde te stellen. Met de veranderde omstandigheden werd geen rekening gehouden, terwijl de groote volksbelangen hierbij betrok ken, op den achtergrond weraen ge steld. Het ontwerp werd verworpen om re denen buiten het ontwerp gelegen. De drankhandel juicht. En de drank bestrijders voelen zich teleurgesteld en gegriefd. Wij vreezen dan ook dat de tegen stemmende Senatoren in hun zorg yoot de waardigheid der Eerste Ka mer de waardigheid van dit hooge col lege in hooge mate hebben geschaad. STADSNIEUWS. Uitvoering „Con Am ore". In de door een belangstellend publiek geheel gevulde Stadsgehoorzaal werd gisteravond door het Christelijk Ge mengd Koor „Con Amore" Reirithaler's oratorium „Jephta" uitgevoerd. Evenals het Oud-Testamentische ver haal Handel heeft geïnspireerd tot het schrijven van een grootsch werk voor koor, orkest en solisten, zoo heeft ook Reinthaler aan dit onderwerp zijn aan dacht geschonken. Daar van dit oratorium onlangs in dit tilad een breedvoerig overzicht is ge geven, behoeft over het werk zelf niet te worden uitgeweid, en kunnen we ons bepalen tot de uitvoering. Alleen zou kunnen worden opgemerkt, dat zonder al te veel bezwaar meerdere coupures zouden kunnen worden aangebracht, Tel. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 daar het werk overdadig lang is, zoowel voor de solopartijen als voor de koren. De beide vrpuwenkoren zijn bij „t_.on Amore" aanmerkelijk grooter in omvang dan het mannenkoor; de tenoren zijn het kleinst in getal, met het gevolg, dat de klankverhouding ook niet geneel ge- evenredigd is. Daarbij zijn de mannenkoren, mis schien. oipdat ze zich de mindere gevoe len, nog wel eens schuchter irf Hun in zetten, Aan animo ontbreekt het niet. Er wordt con amore gezongen door deze vereeniging. Wordt dus het mannen koor eenigermatè. uitgebreid, dan zal dit aan den samenzang ten goede komen. De bekwame dirigent de heer D. Smink heeft met veel nauwgezetheid dit concert voorbereid; hiervan getuigt de kennis der partijen en dé vooral bij de polyphone zwaar te zingen koren Als de vrouwenkoren, vooral de so praan, hun geluid ietwat temperen, zal dit een goede voordracht zeker bevor deren/ Ook het orkeèt zal zich hieraan heb ben te houden. Ook daarbij was het ge lui dvolume voortdurend te sterk gehou den. De dirigent zal hier zijn'wil'nog meer moeten handhave1". Wat de solisten betreft: mej. Di Moor slag vertolkte haar hoogliggende so praanpartij zeer prijzenswaardig. Vooral in liet vierde deel kwam zij moei tot haar recht. Zij bezit mooie glanzende boventonen; de voordracht, al is zij dra matisch, is niet overdreven. Zij blijft lyrisch. Eén opmerking moet ons van 't hart, de uitspraak kon meer gespierd zijn. De. heer 'Van Kempen beweegt zich immer gemak7. lijk in zijne partij, zegt de recitatieyen smaakvol en Jsingt met heel zijn hart. Hij .ka;>piei..altijd nalaten een tikje te overdrijven; maar hij weet wat zingen is. Mevr. Hermine Poel—Scholten, die zich. niet zoo vaak laat hooren, doet zich steeds kennen als qen musicienne, die zich mét distinctie weet te uiten. Wij haddén. haar -gaarne meer gehoord, dezen avond, maar hare partij was wei nig omvangrijk. In de ensembles deed haar aangename stem lt zeer goed. - Den heer Caro mochten we als Jephta hooren. 't Allerbest hesft hij zich ge geven bij het: „SielT Hsrr, du hast sie mir gegeben". Daar was hij wel bijzon der mooi. Rotsvast, is Jeze zanger in zijne partij, onvervaard iedere moeilijk heid overwinnende. Mej. Schijfsma onzestadgenoote zong in het terzet voor drie vrouwen stemmen, de mezzo-sopraan partij, en zij heeft dit goed gedaan. Overzien we het gehee, dan hebben we reden om te veronderstellen, dat de dirigent tevreden zal zijn, ever de presta ties van koor, solisten en »rkest. Het publiek, dat veel leeft genoten dezen avond, was het ook. Na de grootsche indrukvekkende fu ga, waarmede dit omvangrijke werk ein digt,, zou het ongetwijfeld 01 ondubbel zinnige wijze aan zijne gevoilens uiting hebben gegeven, wat echter niet moge lijk was, daar met het zingtn van Ge zang 96 werd geëindigd. Het was een verheffend sbt van een schoónen en genotvollen avorri, waarop „Con Amore" mte genoegen lan terug zien. Gemeentezaken. Aan de agenda van de Maandag te houden Raadsvergadering is nog het volgende punt toegevoegd: Nader voorstel in zake het verhaal van bijdragen voor weduwen-en wee- zenpensioen voor gemente-ambenaren. Ter toelichting hiervan schrjven B. en W. het volgende: Zooals U bekend is, hefrben Gedepu teerde Staten bij hunne besciikking van 27 October/4 November 1£4 hun goedkeuring onthouden aan tw be sluit van 14 Juli t.v. a. van de ambtenaren en werilieden die op of na 1 Juni 7924 in dierst der geiheente Leiden treden of geireden zijn, b. van de ambteraren en werklieden die reeds in dien it van de gemeente werkzaam zijn, <bch die op of na 1 Juni 1924 In een hoogere loongroep worden in gedeeld in een andere func tie worden benoend of tot 'n hoogeren rang worden bevrrderd, ter zake van iet ambtenarenpensi- oen 3 eri ter ztke van het weduwen en weezenpensicn, in plaats van 1/2 55 pet .met <e in de wet aangege ven beperking 0 verhalen, met dien ADVERTENTIE-PRIJS Gewone advertentiën per regel 22y2 cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief, Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten hoogste 30 woorden, worden dage- lijks geplaatst a<2 40 cent. verstande, dat ten 'opzichte van de sub b bedoelde ambtenaren en werklieden het netto uit te keeren loon niet zou dalen beneden het bedrag, dat aan netto loon' werd genoten, voordat de indeeling in een hoogere loongroep, aanstelling in andere functie of in een hoogeren rang plaats had. Van deze beschikking heeft de Bur gemeester, gelijk U werd medegedeeld in Uwe Vergadering van 10 Novem ber j.l., vernietiging bij de Kroon aarn gevraagd. Blijkens het hierachter afgedrukt schrijven van den Minister van Land bouw heeft Z.E., nu Gedeputeerde Sta ten na gepleegd overleg niet genegen bevonden werden aan den door den Minister geuiten wensch, om hun be sluit te herzien, te voldoen, geen vrij heid kunnen vinden gevolg te geven aan het verzoek van den Burgemees ter, om het besluit van Gedeputeerde Staten te vernietigen. Na kennisneming van het besluit van den Minister, hebben wij overwo gen, welk standpunt thans door de ge- •meente moet worden ingenomen. Het komt ons voor, dat vermits bij Gedeputeerde Staten slechts bezwaar bestond tegen het verhoogde verhaal ten opzichte van de sub b bedoelde ambtenaren en werklieden, het ver hoogde verhaal ten opzichte van de ambtenaren, die op of na 1 Juni 1924 in dienst van de gemeente Leiden tre den of getreden zijn, dient te worden gehandhaafd. Ook ten opzichte van de ambtenaren in dienst van de provin cie Zuid-Holland, wordt eenzelfde ge dragslijn gevolgd. Onder mededeeling, dat aan de ove rige betrokken ambtenaren en werk lieden krachtens Uw besluit van 14 Juli 1924 meer verhaalde, zal worden terugbetaald en dat het in Uwe Verga dering van 10 November j.l. in handen van ons College ten fine van prae- advies gestelde adres van een drietal politiebonden inzake deze aangelegen heid alsnu verder voor kennisgeving kan worden aangenomen, geven wij Uwe Vergadering derhalve in overwe ging: a. onder intrekking van Uw besluit van 14 Juli 1924 (Ingek. Stukken no. 166) te besluiten dat met wijziging van hot raadsbesluit van "18- December '22 (Ingek. Stukken no. 383) van de in laatstgenoemd besluit sub A bedoelde ambtenaren, voorzoover zij op of na 1 Juni 1924 in dienst van de gemeente treden of getreden zijn, terzake van het weduwen- en weezenpensioen 3 en ter zake van het weduwen- en wee zenpensioen 55 met de in de wet aangegeven beperking zal worden ver haald; b. het adres van den Algemeenen Bond van Politiepersoneel in Neder land, den Bond van Christelijke Poli tieambtenaren in Nederland en den Nederlandschen R. K. Politiebond „St. Michaël" in zake de toepassing van de verordening betreffende de wedden van ambtenaren in dienst der gemeen te Leiden voor kennisgeving aan te nemen. Ned. Herv. Gem. Bij de verkiezing van leden van het kiescollege der Ned. Herv. Gem. is zoowel voor de 24 nieu\Ve vacatures als.voor de 25 vacatures van het be staande college maar óéne candida- tenlijst ingediend. Alle candidaten zijn dus bij enkele candidaatstelling ge kozen. Herkozen zijn mitsdien de aftreden den: A. Corpel, F. Duk, F. Eikerbout, W. Fontein, J. Jansen, W. P. ten Kate, H. Kokkedee, P. P. de Koning, A. Kui- venhoven, J. Megchelsen, J. van Mou- rik, B. Jj. van der Nat, A. van den Ouweelen, J. A. van der Reyden, C. J. W. de Reuver, P. Selier, T. Sprui- tenburg, P. Stoeken en W. F. Tegelaar. In de vijf tusschentijds ontstane vacatures zijn gekozen: A. Bink, W. F. Eggink, L. B. den Houter, G. Knot- ter en H. M. Pont. Voor de 24 nieuwe vacatures zijn be noemd: J. Th. Balkensteijn, Joh. Jac. van Biemen, M. Brinks, A. van Buu- ren, Jac. Eikerbout, N. Eikerbout, L. Fontein, H. de Geus, Jac. de Geus, Ph. van Hoven, J. Keereweer, C. J. Krom wijk, F. van der Laaken, J. van Leeu wen (Langstraat 2b), JF\ van der Mark, C. A. P. Minderhoud, L. Mulder, J. C. Sierat, W. Fr. Vallentgoed, E. v. Wijhe G. van Wijk, G. L. N. Wijling, P. J. J. Zaalberg en L. Zitman. Binnenland r Uitvoering „Con Amore" te Leides De pensioenaffrek van het Gemeen' tepersoneel te Leiden. Docdelijk ongeluk te Sassenheir» Een vrouw door de train vermorzeld De staking te IJmuiden geëindigd Definitief besluit inzake het Toorop' raam. Buitenland. Herriot verdedigt de afschaiiing van het Gezantschap bij het Vaticaan. Nieuwe revolutie in Chili. Do Leidsehe Universiteit. Ter gelegenheid van de herdenking van het 350-jarig bestaan der Leidsehe Hoogeschool zal bij A. W. Sijthoff's Uitgevers-maatschappij alhier op 1 Fe- bruari het licht zien een Album Stil diosorum van de jaren 1875—1925. H. M. de Koningin heeft Hare toe stemming verleend dit Album aan Haar op te 'dragen in verband met Hare promotie op 9 Februari aan Lei den's Hoogeschool, als Doctor in ds' Rechten honoris causa. Het Album Studiosorum is samen- gesteld door dr. J. E. Kroon, die vele jaren achtereen met groote zorg den arbeid heeft verricht; de Rector-Mg- nificus Professor Mr A. J. Blok schreel er een inleiding voor. Een volledig overzicht met bijzon derheden betreffende leeftijd, geboor teplaats en faculteit van allen, die aan de Leidsehe Alma Mater hebben gestu deerd, benevens de opgave van alle hoogleeraren en curatoren der laatst^ halve eeuw kan zeker de belangstel-1 ling hebben van ieder die op eeniger- lei wijze tot deze Academie in betrek» king stond of staat. Zoo bevat dus dit Album Studiosorum bouwstoffen voor de biografieën van tal van geleerden en voor de geschiedenis der verschil lende wetenschappen en hare beoefe naren. De 86-jarige Jan S., verpleegde in het Minnenhuis aan de Kaarsen makerstraat is gisteravond op de Hoo- gewoerd, ter hoogte va.n de St. Joris- steeg aangereden door de tram, waar schijnlijk doordat hij de signalen niet hoorde, want de man is erg doof. Hij werd opgenomen met enkele lichte uitwendige wondjes, en naar het Aca demisch Ziekenhuis overgebracht voor observatie, waar echter bleek dat hij ook inwendige kneuzingen had beko men. Gisteravond om half zes is op de Breestraat, voor het gebouw van den Raad van Arbeid een ernstig onge luk gebeurd. De auto van de wasch- en strijkin- richting wed. J. C. v. d. L., bestuurd door J. C. O., kwam uit de Koornbrug- steeg de Breestraat oprijden toen van uit de richting Hoogewoerd een stads tram naderde. De bestuurder hield er rekening me de en zou voor de tram heenrijden. Terwijl hij aldus uitsluitend op de tram lette, kwam uit de tegenover gestelde richting een andere, zoodat de auto niet tijdig kon wegkomen. Het gevolg was dat de auto van do tram die uit de richting Noordeinde kwam eerst een duw kreeg om vervol gens tusschen de beide trams bekneld te geraken, waarbij de auto zoo goed als geheel werd vernield. Gelukkig konden de beide inzitten den tijdig de auto verlaten, zoodat de gevolgen bleven beperkt tot de mate-' rieele schade, die echter nogal groot was, waar ook de voorbalcons van beide trams werden beschadigd. De rheer A. Arnoldus heeft gisteren onder veel belangstelling herdacht, dat hij 25 jaar in dienst was van de druk kerij H. Buurman, "Nieuwstraat alhier. Ten kantore van zijn patroon werd gis termorgen de jubilaris gehuldigd. Behal ve door den heer Buurman, werd hij na-\ mens de fa. Buurman en de Kier toege sproken door den heer B. de Kier, die hem een bedrag in enveloppe^ ter hand stelde, en door den heer Starre, namenf het personeel. Laatstgenoemde bood ah een stoffelijk bewijs van waardeering een fraaien palm in bronzen pot aan, terwijl de jubilaris van zijn patroon een bloe menhulde had in ontvangst te nemen. 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1