Dag-Agenda. I RECLAME. RECLAME BREESTRAAT 31, (tegenover het Postkantoor! HEDENAVOND EN ZATERDAG :s: RECLAME-VERKOOP IN DE HALL COUPONS 21/i el wit flanel 89 j 75 l 3x4 moltonné 132 SUS 3 madapofam, 95 72 j 3 prima wit jeans ffl9| 3 v/it Engelsch keper bijzondere qua'liteit c./m. breed Coupon luiers tof (3 luiers) 119 j| tUTjj 31/* el schórtenbont 194 IÏC'9] COUPONS 4 el zephhr nieuwste rcesn streepen 196 31/* el flanéllétte rayée 131 jjJ&Öj 6 ratiné voor peignoirs 325 PPi 6 el flanellette mille fleures en carrée 518 337 ggja Zeer fijn voor cloachs en peignoirs Coupon carreau ecossais chiqué geruite japon m w. Vrijdag 23 Januari Leiden. Chr. Zang ver. v. Gemeng d Koor „Con Am ore". Uitvoering Jephta und seine tochter. Stadsgehoorzaal n.m. 8 uur. Woensdag 28 Januari Leiden. Uit voering Zuid Bevelaiidseu a Camelia Koor in de Pieterskerk n.ro. 8 uur. donderdag 29 Januari Koudekerk. Uitvoering Geref. Zangv. „Soli Deo Gloria, Geref. kerk n.m. 7.30 uur. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt waargenomen: van Maandag 19 tot en met Zondag 25'Jariuari door de apotheken van de K.H. G .F. Keyst, Steenstr. 35, telef. 13C en A. J. Donk, Doezastr. 31, telef. *313. handel in deze voorwerpen zich zal .verplaatsen naar kooplieden, welke in het ontduiken van het invoerrecht geen bezwaar zien of daartoe noodge dwongen zijn overgegaan. Om deze redenen verzoekt adressant den Minister te willen bepalen, dat van invoerrechten mede zuilen worden vrijgesteld geboorde paarls, indien deze niet in metalen monture gevat zijn. De zemerdienstrsgeling. De grieven tegen en de wenschen voor de Zomerdienstregeling der Ne- derlandsche spoorwegen zijn de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Gouda gebleken zoo vele te zijn, dat zij -in hare j gisteravond gehouden vergadering be- sloten heeft een algemeene vergadering van belanghebbenden bijeen te roepen. 'Het is de bedoeling, die vergadering te doen bijwonen door terzake kun dige ambtenaren'van de Spoorwegen en den Postdienst. Bloembollencultuur. Naar wij vernemen is afgezien van den koop van villa Wiihelmina" aan den Haamsingc-1 i? Haarlem om aldaar hot Centraal gebouw van de Algemeene Vcrconiging voor Bloembollencultuur te vestigen. De exploitatie zou te duur zijn en de gelegenheid is voor het doei ook niet in alle opzichten geschikt. ïntusschen schijnen de kansen dat te Haarlem het centraal gebouw zal wor den gevestigd wel grooter te worden. Arbeid ia broocbakkerijes. Gisteren kwam te Rotterdam het hoofdbestuur van den Centralen Bond .van Chr. Arbeiders(sters) in de bedrij- jven van voedings- en genotmiddelen in 'vergadering bijeen. Besloten werd de tweejaarlijksche algemeene vergadering te houden op £9 en 30 April a.s. te 's-Gravenliage. Ten opzichte van de financïeele op- sitie van den Bond kon worden vast gesteld', dat het bondsvermogen op 31 Dec. 1924 ruim f89.000 bedroeg. Het batig saldo der werkloozenkas was ruim f 18.000 groot. Een der meest belangrijke punten, twelke verder aan de orde gesteld wa- !ren, was het voorstel van Minister Aal- jberse tot wijziging van de Arbeidsv. èt jvoor zoover betreft den arbeid in brood- bakkerijen. Het bestuur was van oordeel, dat de vervroeging van het algemeen geldend iaanvairgsuur van 6 op 5 uur, benevens het toestaan aan alle bakkerspatroons om te drie uur en op den Zaterdag te één uur des nachts met den voorberei denden arbeid in de bakkerijen te mo gen beginnen, beteekenen zal een on vermijdelijke terugvoering tot den nachtarbeid in den meest ongunstigen vorm voor de bakkerij-arbeiders. Besloten werd met alle wettige mid delen hiertegen te blijven ageeren. In samenwerking met den R.K. Bak- kers-gezellenbond is een adres aan de •Tweede Kamer gezonden. Gisteravond hadden te Egmond en te Amsterdam gehouden vergaderin gen der federatie hetzelfde resultaat als die in IJmuiden en werd het bestuur gemachtigd tot de bovengenoemde stap pen. De siaking te IJmuiden. In een gistermiddag gehouden ver gadering van de Ned. Federatie is met 214 tegen stemmen en een blanco besloten het bestuur op te dragen bij de reeders stappen te doen om de toe gezegde premie van 15 per kwartaal onafgebroken dienst, te doen verande ren in 5 per maand en voorts de toezegging te vragen voor een rust- öuur van 36 uur tusschen twee reizen. Naar wij vernemen, staan de reeders niet onsympathiek tegenover dit voor stel, zoodat vrij zekc-r kan worden aan genomen, dat de staking vandaag zal worden opgeheven. STATEN» GENERAAL. EERSTE KAMER. Plaatselijke Keuze. Voortgezet wordt de behandeling van liet initiatief-voorstel-Kuigers c.s. in zake Plaatselijke Keuze. De heer RUTGERS (A.R.) dankt do leden van de Kamer welke gisteren zijn taak zoo hebben verlicht en wijst er op dat het ontwerp alleen zedelijk effect zal hebben daar, waar de propaganda reed3 vergevorderd is. In de stelling: de wet alleen vermag niets, vindt het ontwerp zijn steun. Daarom begreep spr. den heer Rink in dit opzicht niet. Het verband van het ontwerp met de zedelijke nfiddelen ver klaart trouwens ook de belangstelling ervan. Hier. en daar wordt gesproken alsof het 'ontwerp een algemeen drankver bod voor Nederland inhoudt, een prohi bitie zooals in verschillende andere landen bestaat. De-heer van Nagell zei- de' het zeer juist dat alle overdrijving schaadt.'Dit geldt vooral ten opzichte van de tegenstanders van het voorstel. De hoer Rink heeft gevreesd concen tratie van drankverkcop in bepaalde plaatsen, alsook het overbrengen van het drankgebruik in de gezinnen. Spr. vindt het een zonderlinge stel ling dat tér bescherming dei' gezinnen de herbergen moeten worden in stand gehouden. Difc is een paradox, maar de zaak is te. ernstig als menschen als de heer Rink er mede aankomen. Het is een zeer zonderlinge stelling dat de herbergen gehandhaafd moeien blijven ter bevordering der matigheid. Wat de financieels zijde van de zaak betreft, bij zijn berekening ging de heer Rink buiten de grenzen van het voor stel. Er is een speculatief element in de berekening wat betrc-ft hel aantal gemeenten die reeds dadelijk met plaat selijk verbod zouden komen. Spr. heeft een hypothese dienaangaande gemaakt, welke gec-n bestrijding heeft gevonden. De heer Rink echter nam aan dat in voering Van plaatselijke keuze al dade lijk 2ou voeren tot verdwijning van alle voor 1 Mei 1904 verleende vergun ningen. Hiertoe is geen enkele reden aanwezig. Wat betreft de aangevoerde politieke bezwaren, het is jiilst omgekeerd als beweerd is. Het feit der volksstemming in zake alcoholgebruik veroorzaakt juist dat'déze kwestie bij gemeente raadsverkiezingen minder een rol "zhl spelen. Van meer beteekenis zijn dè eocstitutioneele consideraties, als zou er Voor het instituut der volksstem ming geen plaats zijn in ons Staatsbe stel. Spr. ontkent dit. Hij zal niet op treden als een verdediger van de theo rieën van den volkswil, maar de Grond wet erkent een recht van uitspraak van iederen kiezer, het politierecht Het beginsel van actieve bemoeiing buiten de wettelijk gekozen vertegenwoordi gers om is er dus. De politieke bezwaren tegen het voor stel zijn niet houdbaar, en wie ze aan voerde kan op grond daarvan zijn stem gerust aan het ontwerp geven. Wat betreft de rede van den heer De Vos vanSteenwijk, deze deed een be roep op de continuïteit in het Staats bestuur. Ten onrechte. Want die is er alleen wanneer een wijziging die werd aangebracht, morgen weer ongedaan wordt gemaakt. Hier is de continuïteit riiet in gevaar gebracht. De heer de Vos van Steenwijk zag in de spoedige wederindiening van het voorstel eèn gemis aan deferentieje gens de Kamer. Maar pas ruim 2 jaar na de verwerping heeft het voorstel de Eerste Kamer weder bereikt. Boven dien zijn er antecedenten, van her nieuwde, spoedige behandeling van voorstellen in de Eerste Kamer, b.v. dat betreffende den Wonderkuil, de wij, ziging-Kuyper van de Onderwijswet. Aan spreker kan geen gebrek aan de ferentie jegens de Eerste Kamer ver weten worden. Zeker mag de Tweede Kamer niet lichtvaardig een verworpen voorstel opnieuw aan de Eerste toezenden maar wahneer de Tweede Kamer overtuigd is van.het landsbelang, behoeft er voor de Eerste geen reden te zijn, zich ge- fraisseerd te gevoelen. Door de desbe treffende ópmerkingen van den heer de Vos van Stèenwijk is Spr. zeer te leurgesteld. Bovendien zullen dergelij ke bezwaren, als ze tot verwerping van liet ontwerp den doorslag geven, niet kunnen voorkomen dat het ontwerp te ceniger tijd wederom wordt inge diend. Wordt het ontwerp verworpen, dan biijit de wenseh van honderdduizen den in den lande onvervuld. Het wetsontwerp wordt hierna ver worpen met 28 tegen 20 stemmen. Vóór stemden de leden: Anema, Die penhorst, Briët, de Veer en de Waal Malefij t(al!en A.R.); Wittert van Hoog land (R.K.)van der Hoeven en Slóte maker de Ene- .C H r Embden. VRIJDAG 23 JANUARI 1925 (Vrijz.Dem.); Cramer, de Jonge, Ossen- dorp, Mondeis, -Mfltmaker, Polak, Pot huis-Smit, Rugge, Stenhuis, Wibaut. en de Zeeuw (allen S.D.A.P.). Tegen stemden de leden: dr. H. Frans sen (A.R.); Arritz, Blomjous, Dobbel- mann, W. Fransen Jzn., Haaievoet. Hoffmans, Keerkens Thijssen, Janssen, de Jong, van der Sande, van Lanschot, van der Maesen de Sömbref, Verheyen, van Voorst tot Voorst en dè Wit (allen R.K.); de Gïjselaar, Verkouteren, de Vos van Steenwijk, de Vries en van Wassenaar van Catwijk (allen C.H.); van den Burgh, de Muralt, ^an Nagell van Ampsen. Rink en Smeenge (allen Vrijheidsbond);; Slingenberg en Wès- terdijk (V.D.) L' Afwezig -waren, da ledeh Croles en de Vlugt (béiden A.R.) BUITENLAND. DE RIJKSDAGDEBATTEN. De regeeringsvérklaring aangenomen De uitslag der gisteren gehouden stemming ever de motie tot goedkeu ring der regeeringsverklaring was, dat deze werd aangenomen met 246 stern- vóór, 16o tegen en 39 onthoudingen. De volkschen en de democraten onthielden zich van stemmen. De so ciaal-democraten én de communisten stemden tegen. Zelden heeft in de republiek een re geering een zoo groote meerderheid voor een motie v%n vertrouwen ver worven. Zelden heeft .echter ook dit feit op zich zelf zoo weinig te betee kenen gehad, omdat de regeering haar steun in het parlelhént tót dus ver slechts daaraan te danken hééft, dat zij erin geslaagd is, de partijen over haar eigenlijke bedoelingen vol komen in het onzekere te laten.. Bij de eerste beslissing van belang kan het blijken, dat dé crisis dooi* de meerderheid voor deze motie nog geenszins is opgelost. Voer èenige we ken zal zij echter wel latent kunnen blijven. UIT DEN JAPAN3GHEN LANDDAG. Algemeen kiesrecht. In een redein den Landdag kon digde de Japansdhe premier burggraaf Kato aan, dat de regeering. geloofde, dat de tijd rijp. was voor het-algemeen kiesrecht. Zij zou een wetsontwerp in dienen tot wijziging der kieswet. Eveneens is in onderzoek een wijzi ging van de samenstelling van het Hoogerhuis. De landsverdediging zal worden ge handhaafd om tegemoet te komen bah de c-ischen der veiligheid van Het land en cm de (inter ?.-natiohalë ver plichtingen na te komen.. Hét aantal divisies zul worden verminderd, doch het leger zal opnieuw wórden bewa pend. De staatsuitgaven zijn met 60 milli- oen 'yen verminderd. De minister van buitenlandsche-za ken legde er deri nadruk op, dat Ja pan vastbesloten is om de integriteit van China .te eerbiedigen en in ver- eenstemming mét het* besluit der mo- 'gendheSen zich er van onthouden heeft China te vóórzien van ammunitie en andere middelen om de vijande lijkheden voort te zetten. Costa Rica treedt uit den Volkenbond. De legatie van Costa Rica te Pa rijs heeft aan den secretaris van den volkenbond medegedeeld, dat over eenkomstig artikel 1 van het pacta de republiek Costa Rica uit den vol kenbond treedt en op 1 Januari I927 zal ophouden er deel van uit te ma lleen. 1 Dit is het eerste geval, dat een lid van den Volkenbond officieel uit den bond treedt. Costa Rica werd eerst in I920 opgenonien. De reden van cleze beslissing is ge brek aan middelen voor de contri butie aan den-"Volkenbond. Zeker gehoor van de Unie van Chr. Onderwijzers en <Jen Bond van Chr. Postpersoneel, die ook om financiëele redenen, zich van het Chr. Nat. Vak verbond hebben afgescheiden? Russische wantoestanden. De „Times" meldt uit Riga: De bladen te Moskou bevatten kolom men over de „schitterende" vooruit zichten van de Fransch-Russische be trekkingen, doch nemen een stilzwij gen in acht met betrekking tot de pro testen tegen Zinoyieff's aansporing tot de Fransche Communisten óih hun activiteit te vergrooten en tegen Ry- kof's uitlatingen op het Onderwijzers- congres, waar hij de meening uit sprak dat alle Franschë leeningen de zaak van het Czarisme en- van de .'imperiale schulden beschouwen. Dit gedeelte van Rykoff's rede," dat niet in harmonie is met de uitlatingen van Kalinine, toen deze Herbette ontving/ heeft in politieke Sovjet- kringen ontstemming gewekt, evenals Rykoff's uitlatingen over de revolu tionaire beweging in het Oostrti. Rykoff zeidc eveneens dat er los bandigheid en corruptie heerscht niet alleen bij de lagere doch ook bij de hoogc-re Sovjet-instellingen. Rusland had volgeïis Rykoff in Augustus j.l. I.26I.000 werklao2en. De Commissaris voor de Opvoeding. Lunachavsk-^ zeide dat cle Sovict- seholct) i Rusland zich r-y trcu- arigen toestand bevinden, dakloos en zender verwarming. Een minimum-bedrag van 25 rnülioen 'goudröebel was nocdig om deze scho len bruikbaar te maken. Groote hoeveelheden schoolboeken waren gedrukt, doch zij bleven meest in de warenhuizen omdat de boeren (onwillig waren 'ze te gebruiken. De onderwijzers waren eveneens on willig deze boeken te gebruiken en de Communistische methoden te onder wijzen. Daarom móesten „roodq" on derwijzers agitatie voeren onder hun ■collega's en 'de boeren en hun de Communistische .wijze van denken bij brengen. Lunacharsky voégde toe dat in ver schillende gedeel.en van Rusland m'n- der dan 20 pCt. van de kinderen, die den schoolgaanden leeftijd bereikt hadden, de school bezoeken en dat in geheel Rusland minder dan 50 pCt. der kinderen naar school gaat. Onze voorouders. Prof. Sir Arthur Keith, de conser vator van het Koninklijk Museum, heeft Woensdagavond'in een te Lon den gehouden lezing medegedeeld, dat in Rhodesia I2 geraamten gevon den zijn van menschen, die z. i. on-, geveer loo a 200.000 jaar geleden geleefd hebben. Deze geraamten zijn de oudste van menschen, welke men tot nu toe gevonden heeft. De vondst maakt, het noodzakelijk dat de geleerden een nieuwe klasse van menschelijke wezens scheppen. De 'gevonden skeletten tconen aan, dat 'déze menschen uit de grijze oudheid rechtop liepen. De redenaar verklaarde, dat de vondst van het grootste belang is voor de wetenschap. Zouden de geleerden er nu mis- 'schien aan gaan twijfelen of de menschen en- de-apen een gemeen- schappelijken stamvader hebben. KORTE BERICHTEN. Primo de Rivera is te Ma drid aangekomen, waar hij door een talrijke menigte werd toegejuicht. De Britsche regeering is voor nemens te Singapore behalve een vloótbasis ook een basis voor de 1 u c h t v 1 o o t te vestigen. Een beslis sing is evenwel nog niet genomen. De eerste Maart I925 zal in Duitschland als gedenkdag voor de slachtoffers van den wereldoorlog gevierd worden. De Canadeesche immigratie-af- •deeling zal dit jaar twintig vertegen woordigers naar Europa zenden om lezingen te houden ter bekendmaking van de kansen, die de immigratie in Canada biedt en om behulpzaam te zijn bij het keuren van landverhui zers. De voorbereiding voor het be zoek van den prins van Wales aan Zuid-Afrika is gereed. Hij zal op 30 April te Kaapstad aankomen, na een reis naar West-Afrika eij Nigeria. Daarna zal hij naar Oranje Vrijstaat gaan en op 2 Juli te Lady smith aan komen. In de Fransche Kamer is een voorstel ingediend tot stichting van een nationaal graanbureau. De begroeting van marine en het amendement, "waarbij president Coolidge wordt uitgenoodigd, een nieuwe internationale ontwape ningsconferentie bijeen te roe pen, zijn door den Amerikaanschen Senaat aangenomen. In het Zwitsersche kanton Grau- bunden, waarin de bekende, door ve le toeristen bezochte plaatsen Arosa, Davos, Pontresina, St. Moritz enz. liggen, is het autoverkeer geheel verboden. KERK EN SCHOOL. NED. HERV. KERK. Drietal: Te Driebergen, P. de Bruijn te AalsmeerH. van Dijken, te Wage- ningen; en B. C. Koolhaas te Utrecht. GEREF. KERK. Beroepen: Te Marken, L. E. Smil- dc, cand. te Utrecht, Aangenomen: Naar Schoonebeek P. Eo!t. 'Wi j. te Nuns>. ct. De heer Th. Mud de, thans hulp prediker te Musselkanaal, zal op 5 April a.s. zijn intrede doen bij de Ned. Hervy Kerk te Made en Drummeien, na beves tigd te zijn door Ds. A. I. Kan te Asseft, Ds. A. K'. Straatsma nam Zoh- d'ag afscheid van de Ned. Herv. Gem." té Meppel, naar aanleiding van joh. 3:30, Na .het uitspreken dezer rede volgden de gebruikelijke toespraken, ook tot de aanwezige ringcollega's, n.l. J. A. Gertli \Wn Wijk.van Kolderveen, Dr. B. J. W. v. d.' Berg van Nijeveen en Ds. D. Wes tenburg, van Pesse, alsmede Ds. A. Zoe te van Avereest en Ds. Salverda van Heino, werden woorden van dank en we- derkeerig welzijn gejicht. De scheidende ïeeraar werd namens gemeente, kerkeraad, classis en ring toe gesproken door den voorzitter van den kerkeraad, ds. C. Koeneköop. RECLAME UIT DE OMGEVING. ALKEMADL. Gemeenteraad Gemeenteraadsvergadering van Donder dag 22 Januari. Voorzitter, de burgemeester, de heet L. H. J. M. Vosters. Aanwezig alle leden. Na opening met ambtsgebed, houdt 'de voorzitter een korte Nieuwjaarsrede. Spr. dankt, mede namens zijn echtge- noote, voor-de vele bewijzen van belang stelling, bij de wisseling des jaars onder vonden, en wenscht wederlceerig den le den met hun gezinnen alle goeds toe. Mogen zij allen voor ziekte en tegenslag gespaard blijven, iets dat spr elk gezin in de gemeente toewenscht. Een terugblik werpend op het afgeloopen werkjaar, dankt spr den raad, voor den steun van .dezen ondervonden. Spr. hoopt in '25 op dezelfde samenwerking te mogen rekenen. De economische toestand in 1924 was niet - ongunstig. De veeteelt was evenals de tuinbouw, over het algemeen loonend, al hadden sommigen tegenspoed. Ten slotte uit spr den wensch, dat Gods ze gen in dit nieuwe jaar den arbeid zal bekronen, en dat allen gezondheid el. krachten mogen ontvangen, om de be langen der gemeente te dienen. De notulen worden gelezen en onver anderd vastgesteld. Zonder discussie wordt aangenomen het voorstel om over te gaan tot aankoop van een perceeltje grond alhier, kad. be kend als Gem. Alkemade, Sectie B Nq. 1496, van den heer du Pau. Deze grond was noodig voor verplaatsing van een ketelhuis, dat door de gedurige verbrok keling van den wal, te dicht bij het water kwam te staan. De prijs is f 50. Het kohier voor de hondenbelasting over 1925 wordt vastgesteld met een eind cijfer van f516. In antwoord op den heer van A n d e 1 deelt de voorz. mede, dat de politie gaarne aangiften aanneemt van gevallen waarin lastige losloopende honden schade veroorzaken, b.v. aan kleeding, enz. Tot leden van de Commissie van Toe zicht op hét Lager onderwijs worden be noemd: a. in de vacature J. F. de Ren, wisn ëervol ontslag is verleend, de heer D. Klèes. b. in dè vacature C, P. Jansen, die niet méér in aanmerking komt, de heer B. Ojto. - Tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim, in de plaats van den heer ƒ-; F. de Ren, die ontslag heeft genom-n, wor.dt/bénoèmd de lie:r Vv. A. v. IIa;t.- vcid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2