abonnementsprijs stadsnieuws/ CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN advertentie-prijs binnenland. ->e JAAKOANG VKIJÜAU 2i JAINUAK1 1925 NÜMMER 1420 In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaalI 2.50 Per weeki 0.19 Franco per post per kwartaal f 2.90 GEMEENTESAKEN. Naar aanleiding van de gehouden stemming in de vorige Raadsvergade ring voor een regentes van het Geref. Minne- of Arme Oude Mannen en Vrou*- wenhuis hebben B. en W. aan het Col lege van Regenten en Regentessen ge vraagd of het daarin al dan niet aan leiding vond de ingediende voordracht te wijzigen. Het College heeft geantwoord dat het daartoe geen reden heeft, zoodat op nieuw worden voorgedragen de dames Mevr. Eerdmans en Mevr. van Spall. Naar aanleiding van een voorstel van de Comm. v. Beheer over het Open baar Slachthuis, stellen B. en W. aan den Raad voor genoemde Comm. te machtigen over te gaan tot het doen vernieuwen van den vloer in de run- derslachthal van het Openbaar Slacht huis voor de som van f 15.500, te beta len uit de middelen van het afschrij- vings- en yernieuwingsfonds dier in richting. Door B. en W. wordt aan den Ge meenteraad voorgesteld de kosten voor het bijzonder vervolgonderwijs over het jaar 1923 vast te stellen voor de school a.an de: Pasteurstraat 2b, op 'ƒ334.503; Middel stegracht 119 (v.h .Pieterskerkgracht) op 637,65®Hooge woerd 57, op 197.12, verminderd hiet 70.74, is f 126.38; Hooglandsche Kerkgracht 20a V.h. Hooigracht) op ƒ322.56; Pelikaan straat 1 )van der Werfstraat 98-1000) op ƒ366.595; Haarlemmerstraat 240 op 'ƒ136.89. B. en W. stellen den gemeenteraad voor te besluiten de betrekking van adpunct-directeur van den markt- en havendienst, t.o.v. geruimen tijd gele den uit bezuinigingsoverwegingen Werd besloten voorloopig daarin niet^ te voorzien, opnieuw te doen vervul len. Het salaris van dezen ambtenaar zal onder de bestaande salarisregeling ƒ23000 bedragen met 3 jaarlijksche verhoogingen van 100.— Ook stellen B. en W. voor f15.500 beschikbaar te stellen voor vernieuwng 'van den vloer van het runderslachtlo- ;kaal van het openbaar slachthuis. I Verder wordt door B. en W. voor gesteld de bovenverdieping van den noordelijken vleugel van het gebouw 's-Gravenstein te verhuren aan de on- j langs opgerichte Vereeniging tot stich ting en instandhouding van een Insti- .tuut voor Indische archeologie aan de Rijksuniversiteit te Leiden, genaamd Instituut Kern. Men stelt zich voor de beoogde in stelling in de toekomst onder te bren- igen in een eigen gebouw met voldoen de ruimte voor behoorlijke berging van het studiemateriaal, benoodigd bij de oudheidkundige 'studie van geheel het Indische cultuurgebied. Dit gebouw zal dan tevens bevatten een leeszaal en een collegezaal met gelegenheid voor het projecteeren van lichtbeelden. De Commissie voor de Strafver ordeningen heeft bij den gemeenteraad een voorstel ingediend om het rooken in autobussen te verbieden en strafbaar te stellen, evenals het verontreinigen van de bussen door spuwen als anders zins. Door de woningbouwvereenigin- gen „De Goede Woning" en „Ons Doel" zijn aanvragen ingediend om BUREAU: Hooigracht 35 - Leiden Tel, 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 voorschotten, voor den bouw van resp. 40 beneden- en 42 bovenwoningen als mede 2 winkelwoningen op een terrein benoorden den Maresingel en van 29 beneden- en 31 bovenwoningen bene vens 2 winkelwoningen op een terrein tusschen de Pieter de la Courtstraat en de Witte Laan. De bouwkosten wer den geraamd op f 2400 per woning ex clusief den grond voor „De Goede Wo ning" en op f1950 per .woning voor „Ons Doel". Daar de huurprijs van de laatstbe doelde woningen op f 4.49 per week kan worden gesteld en die van het eerste plan op f5.12 wat de draagkracht van de arbeidersklasse in dezen tijd te bo ven gaat, meenden B. en W. aan het plan van „Ons Doel" dê voorkeur te moeten geven, hoewel ook voor „De Goede Woning" crediten in uitzicht werden gesteld. In verband daarmede wordt aan den Raad voorgesteld een grondvoorschot van f 44.000 en een bouwvoorschot van f120.900 beschikbaar te stellen. Ter consolideering van een gedeel te van de vlottende schuld stellen B. en W. voor een vaste leening aan te gaan van f 1 millioen, af te lossen in 40 gelijke jaarlijksche termijnen, te gen een koers van 981/4 pet. met het recht van conversie op iederen aflos singstermijn en tegen een rente van 5® pet. B. en W. hebben bij den gemeen teraad een voorstel ingediend, om het onderwijzend personeel van het gym nasium, van de H.B.S. met 5-jarigen cursus, van de H.B.S. voor meisjes en van de Kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen met ingang van den eersten dezer te betalen op den voet van den met ingang van denzelf-. den datum ingevoerde, respectievelijk in te voeren salarisregelingen voor het onderwijzend personeel der rijks hoo- gere burgerscholen en der rijkskweek scholen. B. en W. stellen aan den gemeen teraad voor in beroep te gaan bij de Kroon van de beslissing van Ged. Sta ten op de beroepen, ingesteld door het bestuur van de R.K. parochiale jon gensscholen tegen de raadsbesluiten van 16 Juni 1924, waarbij medewerking werd geweigerd voor den aanleg eener centrale verwarmingsinstallatie in vier scholen. De Mormonen. Gisteravond werd in de flink bezette Oostei'kerk de 2e Apologetische samen komst gehouden, waar Ds. H. Bak- k e r, Ned. Herv. Pred. te Amsterdam, het onderwerp „De Mormonen" behan delde. Spr. begon met een tractaatje van den Mormoon Penrose voor te lezen, bevattende een beschrijving van het „Zion - der Mormonen", Zoutmeerstad. gelegen in het Westen van Amerika, in dén staat Utah. De Mormonen richten zich" bij hun propaganda in de eerste plaats tot de minst ontwikkelden en geven dezen dan niet dadelijk het „Boek van Mor mon" in handen, noch ook hun cate chismus, die op de vraag:: „Zijn er ook meer Goden dan één?" antwoordt: „Ja, velen", en waarin geleerd wordt dat de Vader een lichaam heeft van vleesch en bloed, even tastbaar als de mensch. 2500 zendelingen hebben zij in het veld en zij overstroomen de menschen met tractaten onder de meest aanlokkelijke titels. Zij noemen zich de Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der laatste dagen en hebben o.a. een kerk aan de Weteringschans te Amsterdam. In.Duitschland werd de propaganda voor deze secte van staatswege ver boden, omdat zij de veelwijverij leeren, door hun „profeet" Joseph Smith het „patriarchale huwelijk" genoemd. Over al doen de Mormoonsche zendelingen hun best ongehuwde meisjes naar Utah te lokken, waar zij dan trouwen met reeds gehuwde mannen. De grondlegger dezer secte, Joseph Smith, was een avonturier. Hij werd geboren 23 Dec. 1805 uit niet zeer gun stig bekend staande ouders. Hij leed aan toevallen en blweerde een engelen verschijning te hebben gehad, waarin hem de plaats geopenbaard werd, waar hij het gouden „Boek van Mormon" zou vinden. Dit boek is geschreven in een stijl, die een nabootsing is van dien des Ou den Testaments .en waarin op fantas tische wijze de geschiedenis der we reld verhaald wordt van den toren bouw van Babel tot het jaar 424 na Chr: De tien stammen Israels zijn in h^t Westen van Amerika terecht ge komen en 40 dagen na Zijn opstan ding is Christus hun verschenen. La ter is het ware geloof verloren gegaan, vandaar dat deze menschen een roode huiskleur hebben gekregen (de Indi anen). Op 39-jarigen leeftijd werd Joseph Smith te midden van een woedende volksmenigte doodgeschoten. Volgens de Mormoonsche geloofsbe lijdenis, die uit 13 artikelen bestaat, is het Boek van Mormon evenals de Bijbel, het Woord van God, terwijl de Bijbel alleen onvoldoende is ter zalig heid. Daartegenover handhaven wij de ge noegzaamheid der Heilige Schrift. Het Boek van Mormon is oorspron kelijk geschreven door een zekeren Rev. Spalding en omgewerkt door Jo seph Smith. Wat de leer der Mormonen betreft, citeert Spr. uit hun officieele boeken, hoe zij niet slechts aardsch, doch ook potsierlijk en lasterlijk van God spre ken: Adam is hun Vader en God, en Eva één van zijn vrouwen! Evenals andere secten (Baptisten, Adventisten) hebben zij. bezwaar tegen den kinderdoop en achten zij dien on wettig. Het „patriarchale huwelijk" (de po lygamie) wordt niet in het Boek van Mormon, doch wel in hun andere of ficieele geschriften geleerd. Het woord van Jesaja „Als zijne ziel zich tot een schuldoffer zal gesteld hebben, zal hij zaad zien" wordt door hen aldus ver klaard, of liever* verknoeid, dat de Heere Jezus op de bruiloft van Kana met Maria en Martha gehuwd is en dan ook vóór zijn dood aan liet kruis kin deren verwekt heeft. De practijk der Mormonen is met de ze leer in overeenstemming: de tweede „profeet" der Mormonen, de opvolger van Joseph Smith, liet bij zijn dood niet slechts een kapitaal van 2 millioen dollar, maar ook 17 vrouwen en 56 kin deren na! Spr. liet vervolgens zingen Gez. 3 vs. 4 en 5 en sprak daarna een slotwoord, waarin hij er op wees, dat het beste wapen om het Mormonisme te bestrij den is kennis betreffende deze secte, doch vooral kennis van- de Heilige Schrift. Des Heeren Woord hebben wij te ken nen en te onderzoeken, dan worden wij er steeds meer van doordrongen, dat al de Schrift van God is ingegeven en meer dan voldoende .is ter zaligheid. Doch bovenal hebben wij mooaig het oprechte en eenvoudige geloof in Jezus Christus, alsmede liefde tot de kerk der vaderen; ook al vertoont zij de gebreken van den ouderdom, zij is toch onze moeder en volgens de Ge loofsbelijdenis van Guido de Brés is ieder schuldig zich bij de ware kerk te voegen. De samenkomst werd op de gebrui kelijke wijze gesloten, waarbij spr. voorging in dankgebed. Patrimonium. Gisteravond hield de afd. van „Pa trimonium" een in verband met meer dere andere bijeenkomsten niet druk bezochte vergadering. Besloten werd geen afgevaardigde te zenden naar de vergadering van de Gewestelijke Organisatie, maar schrif telijk ter kennis van deze organisatie te brengen, dat de afdeeling zich met den tegenwoordigen gang van zaken niet kan vereenigen. Terwijl in den Bond allerlei belang rijke punten ook van organisatorischen aard aan de orde zijn, houdt de orga nisatie reeds voor de tweede maal een vergadering, waar wel op zichzelf be langrijke onderwerpen aan de orde ko men, maar waar geen gelegenheid is de eigenlijke Bondsbelangen te bespre ken. De jaarvergadering zal waarschijn lijk gehouden worden op Donderdag 5 Februari a.s. Getracht zal worden aan deze vergadering een gezellig ka rakter te geven, terwijl besloten werd voor deze gelegenheid ook de vrouwen uit te noodigen. Door middel van huisbezoek zal ge tracht worden het ledenaantal te ver meerderen en het meeleven der leden te versterken. Medegedeeld werd nog dat begin Maart voor de afdeeling hoopt op te treden Ds. J. G. W. Goedhard, Ned. Herv. Pred. alhier. Academie-tentconstelliiig. Naar aanleiding van de voorberei ding van de'Academie tentoonstelling die ter gelegenheid van het 350-jarig bestaan van de Universiteit hier ter stede in de Lakenhal wordt gehou- heerschap heeft aanvaard. Ook is een eere-comité gevormd, be staande uit prof. mr. A. J. Blok, rectoi'- magnificus, voorzitter, jhr. mr. N. C. de Gijselaar, burgemeester van Leiden, E. C. baron Sweerts de Landas Wy- borgh, commissaris der Koningin in Zuid-Holland, dr. J. Th. de Visser, mi nister van onderwijs, kunsten en we tenschappen. De tentoonstellingscommissie bestaat uit de heeren dr. J. G. de Lint, privaat docent aan de Leidsche hoogeschool, voorzitter, mr. J. C. Overvoorde, archi varis en directeur van het Stedelijk museum de Lakenhal, tweede voorzit ter, A. Coert, adj. directeur van het museum, secretaris-penningmeester, prof. dr. P. J. Blok, A. W. Frentzen, directeur van A. W. Sijthoff's Uitge vers-maatschappij, dr. J. J. de Gelder, conservator van het Prentenkabinet der Leidsche universiteit, prof. dr. J. Huizinga, prof. dr. L. Knappert Jzn., dr. J. E. Kroon, wetenschappelijke as sistent der universiteitsbibliotheek, prof. dr. W. Martin, directeur van het Mauritshuis, dr. P. C. Molhuijsen, di- Gewone advertentiën per regel 22'/2 cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke reductie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten Hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. recteur van de Koninklijke Biblio theek, A. Stoop, assessor I van het col legium van het Leidsche Studenten corps, dr. S. C. Wieder, directeur van de Universiteitsbibliotheek. College psychG-pailiologie. In het Groot-Auditorium van het Academiegebouw aanvaardde heden (Vrijdag)namiddag Dr. J. M. Rombouts benoemd privaat-docent, voor de ge rechtelijke psychiatrie aan de rijks universiteit alhier zijn werkzaamhe den, met een openbare les, ten onder werp hebbende „Over de beteekenis der nieuwere psychopathologische in zichten voor den jurist. Dit heeft dr. F. P. Muller, privaat docent in de theoretische algemeene psycho-pathologie, aanleiding gegeven het volgende ad valvas der Universi teit té doen aanplakken: „Daar ondergeteekende van meening is, dat ingevolge het optreden van dr. J. M. Rombouts als privaat-docent voor de gerechtelijke psychiatrie tevens in het onderwijs in de psychopathologie aan de studenten in de faculteit der rechtsgeleerdheid voldoende wordt voorzien, is- hij voornemens, dit col lege over psycho-pathologie, dat hij tot nog toe in het bijzonder voor stu denten dier faculteit gegeven heeft niet te hervatten." Duivensport In een Woensdagavond in „Zorner- lust" gehouden vergadering is beslo ten tot de oprichting van een „Bond van Postduivenvereenigingen voor Lei den en Omstreken." Elf vereenigingen traden dadelijk als lid toe. Tot voorzitter werd gekozen de heer W. A. H. Reynaarts, terwijl in een vol gende vergadering de overige functio narissen zullen worden aangewezen. Besloten 'werd tot het houden van eenige gecombineerde concoursen en, in het najaar, van een bondstentoon- stelling. Verder zal door het organiseeren van lezingen enz. getracht worden de be- langsteling voor de duivensport te ver- grooten. 'Het Vaderlandsch Verbond. Mej. Dr. van Dorp heeft doen weten dat zij zich niet hij het dezer dagen opgerichte Vaderlandsche Verbond kan aansluiten, daar deze bond zich niei plaatst op vrijhandels-standpunt. In verband hiermede, deelt het be stuur van het verbond mode, dat het Vaderlandscli Verbond, ofschoon het als uitvloeisel van zijn vooropzetting der vrijheid, het vrijhandelsstelsel on der normale omstandigheden het meest aanbevelenswaardige acht, in deze tij den van opbouw en reconstructie der economische toestanden, zijn vertegen woordigers niet wil binden aan dat dogma, indien zou blijken, dat afwij king daarvan in sommige gevallen waarin belangen van hoogero orde dit vorderen, noodzakelijk zou zijn. Juweelen en de Tariefwet. De Bond van Edelmctaalvcreenigin- gen heeft een adres tot den Minister van Financiën gericht, waarin, naar aanleiding van de- bepaling ten op zichte van juweelen, paarlen cn edel gesteenten in de nieuwe wet op de in voerrechten, gezegd wordt, dat de bona fide handelaren de dupe van deze be paling zullen worden, aangezien de FEUILLETON. In 's levens branding 19) (Uit het Engelsch)). Hij had zonder twijfel zijn for tuin verloren, anders zou hij zijn brood niet behoeven te verdienen als klerk. Maar niets kon het feit verbergen, voor hen die oogen had den om te zien, dat hij aan iets geheel mders gewoon was geweest. Zijn uit- ïtekende manieren, het gemak, waar mede hij zich bewoog, zijn wellevend heid jegens ieder in huis, konden niet op eens verkregen zijn. Hij had van zijn jeugd af een goede opvoeding ge noten dat stond vast. Dit alles legde veel gewicht in de schaal bij den norschen ouden dokter, hoewel het feit, dat hij een geheim ver- botg, een tegenwicht vormde. Dr. Up ton haatte geheimzinnigheid. Geheim zinnigheid, beteekende volgens hem altijd iets, dat niet in den haak was. Menschen op wie niets was aan te mer ken, behoefden niets te verbergen. Daarom, als menschen dus hun verle den trachtten te verbergen, school daar, volgens hem, altijd iets achter, dat het licht niet kon zien. Floss was minder wantrouwend, doch nieuwsgierige*. Zij verlangde vu rig het geheim van zijn vroeger leven te ontdekken. „Als ik er ooit kans toe zie", zeide zij op zekeren dag tot zichzelf, „zal ik hem zien over te halen het mij te ver tellen." En nu kwam het haar voor, dat die kans zich voordeed. Zij zou het grootste gedeelte van den middag heb ben om «hem te ondervragen, indien z'j hem slechts kon overhalen zoo lang te blijven. Tien minuten nadat zij elkander wa ren tegengekomen, zaten zij in het ge zellige salon van Dr. Upton; en daar de dokter juist uit was, begon Floss zonder uitstel haar proefneming of zij hem aan het spreken zou kunnen krij gen, HOOFDSTUK VIII. Mét de oogen eens minnaars, j' Douglas vond Floss volkomen onwe derstaanbaar, en gaf zichzelf zonder strijd aan de betoovering van haar te genwoordigheid over. Zij maakte eerst wat muziek voor hem, en onder de bekoring dier welluidende klanken, smolt bijna alle terughoudendheid weg, en toen zij hem eindelijk vroeg of hij voor haar zou willen spelen, kon hij het haar niet weigeren en waarlijk hij had nog nooit zoo goed gespeeld als dien middag. Het was alsof hij een nieuwe inspiratie ontving, een onver wachte gloed en kracht kwamen over hem. Alle zenuwachtigheid verliet her* geheel, en zonder dat hij zich bewust was van eenige inspanning, doemden allerlei lang vergeten melodieën in zijn geheugen op. Floss was verrukt. Zij speelde zelf uitstekend; maar haar talent was niet bij het zijne te vergelijken, ook ontbrak het haar aan de hartstocht en de en thousiasme, die zijn spel kenmerkten. Zij had zich voorgenomen, Douglas on der haar bekoring te'doen komen, en zie! zij kwam zelve onder zijn bekoring. Voor eenige korte oogenblikken vértoef den deze jonge lieden in het paradijs, en hoorden de engelenmuziek wakker roepen met hun harpen. Van de muziek keerden zij eindelijk tot de gewone taal terug. De overgang was gemakkelijk genoeg, want de be koring der muziek bleek en gaf een lioogere beteekenis aan de eenvoudig ste woorden. „Waar had hij muziek gestudeerd?" Het was de eerste rechtstreekschevraag maar zij kwam zoo natuurlijk in hun gesprek te pas, dat er geen zweem van uitvragen in klonk. Hij kleurde even, en zag zich' plotse ling uit de wereld der poëzie in de we reld der werkelijkheid teruggeworpen. Hij had niets te verbergen, zeide hij tot zichzelf; maar de ztak was voor nie mand van eenig belang. Hij sprak dus over zijn schooldagen op een algemee ne, luchthartige manier, die een pret- tigen indruk van oprechtheid achter liet, maar heel weinig meer. Hij was in Duitscliland op school ge weest. Hij vond, dat het goed was voor jongens, eens van huis gezonden te worden. Hij had altijd zeer veel vali muziek gehouden, hij had dus een jaar of zoo doorgebracht onder leiding van professor Von Buolienthal te Leipzig, .c! (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1