abonnementsprijs CHRISTELIJK DAGBLAD voor LEIDEN EN OMSTREKEN stadsnieuws"." advertentie-prijs 5e JAARGANG -MAANDAG 19 JANUARI 1925 MJMMER 1416 ODRANT In Leiden en buiten Leiden waar agenten gevestigd zijn Per kwartaal i 2.50 Per week f 0.19 Franco per post per kwartaal i 2.90 BUREAUHooigracht 35 - Leiden Tei. 1278, Postgiro 58936, Postbox 20 Y Om de leiding. Er wordt sedert geruimen tijd in de tS.p.A.P. een strijd gevoerd om de lei- tling. Het gaat om de vraag of de politieke leiders aan het roer zullen blijven dan wel of de mannen der vakbeweging de leiding zullen nemen. En daarbij komt de andere vraag of men op den revisi- onistischen of wil men „democrati- •chen" weg zal voortgaan of dat de mannen van de directe actie, die een meer daadwerkelijkheid revolutionair optreden wenschen, de lakens zullen uitdeelen. Zoolang de heer Troelstra de socia listische factie in het parlement aan voerde, kwam dit geschil niet zoo tut uiting. Maar de heer Troelstra trekt zich terug en nu gaat het er om wie zijn opvolger zal worden, de heer Stenhuis, 'de man van het geweld, de scherpslij per, die voortdurend met de vuisten dreigt of de meer ontwikkelde en be zadigde Haagsche wethouder Albarda, ,die van revolutionaire proefnemingen 'afkeerig is. Aanvankelijk nam de roode vakbewe ging i i de S.D.A.P. een ondergeschikte plaats in ,maar dat is de. laatste jaren verande:Meer dan eens wist zij fei telijk de leiding te nemen en nu is het pogen om de politieke leiders op den achtergrond te dringen. Een lichte streep door hunne reke ning zal echter wel zijn het besluit van 'Mr. Troelstra om reeds thans als leider van de fractie af te treden. Daardoor wordt het noodig reeds voor de ver kiezingen een opvolger aan te wijzen, een opvolger dié straks niet zonder meer op zij gezet zal kunnen worden. Het besluit van Mr. Troelstra maakt het pogen van den op macht belusten vakvereenigingsleider niet gemakke lijker. Of hij er desniettemin in zal slagen zijn doel te bereiken, zal de tijd leeren. Met belangstelling blijven wij den sStrijd om de leiding in de S.D.A.P. volgen. Jubileum Dr. 6. M. Hutten. In de feestelijk aangekleede Gymnastiek Zaal van de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus kan den Hooge Rijndijk, had Vrijdagmorgen te elf uur de huldi- ging plaats van Dr. G. M. Rutten, 'die den dag herdacht, waarop hij yoor 25 jaren zijh funcie als leeraar in de scheikunde' aan deze inrichting aanvaardde. Onder de aanwezigen werden ook' op gemerkt de burgemeester, Jhr. Mr. Dr. N. C. de Gij'selaar, wethouder J. F. X Sanders en de heer. Aug. L. Reimeringer, voorzitter van de pl. commissie van toe zicht op het Middelbaar Onderwijs. De heer Re'imeringer nam het eerst jhet woord, allereerst om namens den heer |Meynen, wethouder van onderwijs, die we- jgens ambtsbezigheden verhinderd was, diens gelukwenschen óver te brengen, doch tevens als voorzitter van de pl. comm." v. toezicht op het M. O. Gij ihebt, aldus sPr-» 25 jaren uw. beste krachten aan de inrichting gegeven. Gij waar. een sie raad van deze instelling, eer; mals zij afin de Pietérsk'erkgracht was gevestigd, en toen in het -nieuwe -gebouw met izijn nieuwe installaties. 'Nogy onlangs hebben we kunnen zien, 1-1 °e netjes alles er uit zag. Niet alleei\_co; gs trouv/ uw (plicht betracht, maar i weet, dat ge ook' iin de harten van leerlingen cn personeel een plaats inneemt. Ge zijt na 25 jaren nog frisch en Tlinkj moogt ge noig «vele jaren tot het verrich ten van uw taak in staat worden gesteld. Spr wenschte dan den jubilaris met zijn gezin hartelijk geluk'. (Applaus). De directeur, Dr. J. C. Schalkwijk, sprak vervolgens den jubilaris toe. Of schoon we allen weten, aldus spr, dat ge slechts schoorvoetend hebt toegestemd in een officieele huldiging, wilden we hier toch' eenige hartelijke woorden wijden aan uw verdiensten. Op, 16 Januari 1900 aangesteld in 'de plaats van dr de Loos, die de school 35 jaar had gediend, onderscheidet ge u reeds dadelijk cloor nauwgezette plachtsbetrach- ting,.zoodat ge in Sept; d.a.v. reeds tijde lijk werd belast met het onderwijs in de practische scheikunde in de 4de klasse. Dr. Andrée had toen de 5de klasse voor zijn rekening. Intusschen werd ge vast aangesteld voor de lessen in de 4de klasse. In 1917 'kwam een logischer verdeeling tot stand; gij werdt belast mei het lesgeven in de 4de en 5de. klasse, terwijl Dr. Andrée de a:« dere klassen voor zijn rekening nam. Hij heeft toen echter spoedig ontslag genom a Eerst toen in '2223 liet aantal lesuren Tot 26 werd uitgebreid, hebt ge een klein deel van uw taak aan anderen overgedra gen. Men behoeft slechts een blik' te werpen in de lokalen yoor practische scheikunde, liocwel %reeds 10 jaar in gebruik, om er, ook wat een nauwgezette werkwijze be treft, den persoon, die er leiding heeft, uit te leeren kennen. Ook namens de leeraren en oud-1 eer aren, Dr. £oops en - Dr. André bood spr. zijn hartelijke gelukwenschen aan, naast een stoffelijk 'bewijs van waardeering,' n 1. een ets, van Harting, voorstellende den Zuidertoren te Amsterdam. Houdt u, al dus spr, van ons aller achting en vriend schap verzekerd. De heèr ITo Hants voerde vervolgens namens de leerlingen het woord en over handigde hem als blijee van hun genegen heid eenbijzonder fraai bloemstuk. Mede namens het personeel, de heeren v:„ Vliet en v. d. Berg bood hierna ei. amanuensis, de heer Winterswijk, den jubilaris een bloemenmand aan. Ten slotte nam de jubilaris zelf het woord. Spr dankte God, die hem de noodige krachten gaf' 0111 zijn werk te verrichten en betuigde onder dank aan B. en W cn voorts aan allen, die op zoo verrassende wijze blijk gaven van hun sympathie en belangstelling. 1 (Dit y er slag moest de vorige week' over staan en wer'd. daarna sterk bekort). Rijksmuseum van Oudksilen. Het programma 1925 voo de Ar- chaeologische Lezingen is- als volgt: i. Prof. M. F. Mayence, Cons er v. au Mus du Cinquantenaire. Bruxel- les; „Fouilles de Délos, le Sanctu- laire", 3 Februari. 2. Prof. M. F. May ence: „Fouilles de Délos, la ville an tique", 6 Februari. 3. Dr. J. H. Hol- werda: „De kunst der hoilenBewoners in Z.-W. Europa", 13 Februari. 4. Dr. P. A. A. Boeser: „De kunst in Gewone advertentiën per regel 227a cent Ingezonden Mededeelingen, dubbel tarief. Bij contract, belangrijke redactie. Kleine advertentiën bij vooruitbetaling van ten Hoogste 30 woorden, worden dage lijks geplaatst ad 40 cent. !de prehistorische èn yoor-dynasti- 'sche tijden van Egypte", 17J Februari. 5. Prof. Dr. G. J. Thierry, (Leiden): „EabyIonisch-Assyrische kunst", 20 Februari. 6. Mej. Joh. Brants: „Etru- rische schilderkunst", 24 Februari. 7. Dr. G. J. Thierry: _„Babylonisch-As- syrische kunst", 27, Februari. 8. Mej. Joh. Br;ants: „Archaïsche beeldhouw-' kunst, een nieuwe aanwinst van het museum", 3 Maart. 9. Dr. P. A. A. 'Boeser: „De Monumenten der oudste idynastische tijden", 6 Maart. 10. A. |E. Remouchamps: „De Romeinsche legerplaats bij Vechten", 10 Maart. 11. Dr. |W:. D. van .Wijngaarden: „Egyptische doodencultus", 13 Maart. 12. Dr. J. H. Holwerda: „Dea San- Idraudiga, Germaansche goden en hei ligdommen in ons land", '17, Maart. 13. Dr. W. D. van Wijngaarden: „Huiselijk en Maatschappelijk leven m het oude Egypte", 20 Maart. 14. Dr. J. H. Holwerda: „De Kerk van Si. Aibertus_te Eg-mond en de eerste graai' van Holland', 24 Maart. 15. A. li. Remouchamps: „Een Romein sche. kolonie in Zuid-Limburg", 27 Maart. 16. Proff. Dr. PI. DragenGorif (Freiburg): „Phidias und die klassi- sche Kunst des ,V, Jghrhunderts", 31 Maart. 17,. Prof. Dr. IT. Dragendonf: „uhidias und die klussike Kunst des v Jahrhunderts", 3 April. Gameenievergadeïiag. Tegen Vrijdag 23 Januari is dooi den kerkeraad der Ned. Plerv. Gem. alhier een gemeenteavond uitgeschre ven in de Oosterkerk, waarbij als sprekers hopen op te treden de voor zitter der Gemeente-Commissie Prof. H. M. van Nes, en de voorzitter van den kerkeraad Ds. Groot Enzerink. Schietvereeniglng „Willem Teil". De Leidsche Schiet vereeniging „Willem Teil" welke in de maanden Aug.Sept. een nationalen wedstrijd heeft gehouden ter herdenking van haar 25-jarig bestaap, heeft nu voor hare leden gedurendei 3 weken een onderlingen wedstrijd gehouden ter herdenking van het Jubileumjaar. Een personeele en vrije baanwedstrijd was daaraan verbonden (vrije baan 10 se ries). De uitslag was: Pers. baan ie pi'. P. D. de Gunst; 2e pr. M. Hannaai't; 3e pr. W. Alphe- naar; 4e pr. H. Brouwer; 5e pr. PI. v. Benten; 6e pr. Ph. L. v. d. Drift; 7e pr. C. P. Kok; 8e pr. A. v'. Zijl; 9e pr. Th. G. Bartnen; 10e pr. L'. de Witt; lie pr. P. de Gunst; 12e pr. I. v. Weerlee; 13e pr. J. PI. v. Sla veren; 14e pr. J. Barendse; 15e pr. J. Brakhoven; le pr. J.-C. Gaykema. Vrije 'baan. ie prijs J. IT. v. Stave ren; 2e pr. A. v. Zijl; 3e pr. C. P. Kok'; 4e pr. PI. Brouwer;; 5e pr. D. D.'de Gunst; 6e pr. Mi Hannaart; 7e pr. Th. G. B.artnen; 8e pr. W|. Al- phenaar. Rozenprijs: 'A- v. Zijl, LiefdadiglieidscciïceiY Naar wordt medegedeeld, zal de Leidsche Mandolineclub ,Krebustlipo" binnenkort een liefdadighe'.dsconcert geven ten bate van de stichting „Je- ruèl" aan de Middélstegracht. Burgerlijke stand. Ondertrouwd: D. H. v. Niekerk, jm. 23 j. en G. W. v. d. Meer, jd. 23 j. J. Plillebrand, jm. 24 j. en H. Ruis jd. 21 j. G. Wieringen, jm. 28 j. en H. J. Nijk, jd. 28 j. V/.- Noest, wedr. 33 j. en C. J. Latei"v:.-., wed. 20 j. Zaterdagmorgen om 11 uur had op 'de Prinsessekade eenaanrijding plaats van een handwagen door de clectrische tram. De gemeentewerkman, G. B., kwam met een handwagen, waarop een zware be tonnen plaat, van de BJauwpoortsbrug af rijden. Hij kon den wagen niet meer hou- .den en deze werd door de tram, die haar vaart ook niet kon inhouden, Aangere den. De handwagen werd beschadigd. Een 27-jarige juffrouw J. v. d. T., struikelde Zaterdagmiddag en viel door een der ruiten van Posthof. Ze bekwam geen letsel en betaalde f2,50 voor een nieuwe ruit, waarmee deze zaak' weer tot het verleden behoorde. Ingebroken is in het clubgebouw van de voetbalvereeniging „Lugdunum," aan den Warmonderweg. De deur is met een valschen sleutel geopend; van eenige kas ten is de inhoud ontvreemd, bestaande uit wat versnaperingen e.d. Aangehouden is in verband hiermee de 24-jarige T. V.; deze heeft bovendien nog wat papier op elkaar gestapeld en daarna den boel in brand gestoken, ten einde op die wijze de sporen voor het ge pleegde kwaad uit te wisschen. De. betreffende persoon, die reeds be. kend heeft, moet ljier ter stede alsmede inde omstreken (Voorschoten, Oegstgeest) nog eenige inbraakjes op zijn geweten hebben. Tot klerk' bij de directe be lastingen kantoor Katwijk', is benoemd :de heer M. de Troye alhier. De heer W. Snoeker slaagde voor het examen Duitsche Ha'ndels- .ccrrespcndèntie, afgenomen door de Vereen, v. Leeraren. BINNENLAND. W aïerleidiagplaimeii, In verband met de aanhangige plan nen tot den aanleg v^ji een drinkwa terleiding in Midden-Zuid,-Holland hielden vertegenwoordigers van de 'ge meenten Pijnacker, Nootdorp, Zoeter- meer, Zegwaart, Zevenhuizen, Bleis- wijk, Berkel, Benthuizen en Moerca- pc-lle te Zoetermeer ëen vergadering. Tot voorzitter van de waterleiding- commissie werd benoemd de heer F. S. G. Bos, burgemeester dezer gemeen te, tot secretaris mr. Helmstrijd en tot leden de burgemeesters van de gemeen ten Pijnacker, Bleiswijk en Benthuizen Prof. ir. C. K. Visser, hoogleeraar aan de Techn. Hoogeschool te Delft, die het plan voor den aanleg van de waterlei ding ontwierp, werd tot adviseur be noemd. Kosten rij- en nummerbewijzen. Den 19den Januari treedt in werking het besluit van Ged. Staten van Zuid- Holland van 16 Juli 1924 tot vaststel ling van de verordening tot wijziging- van die op het heffen van leges door de Provinciale Griffie. In verband hier mede hebben Gedeputeerde Staten on der dé. aandacht van de gemeentebe sturen van deze provincie gebracht* dat van dien datum af leges geheven worden ten bedrage van: a. f 1.50 voor een rijbewijs als bedoeld in de Motor en Rijwielwet of de verlenging daar van; b. fl.50 voor een nummerbewijs als bedoeld in de Motor- en Rijwiel- wet; c. fl.50 voor een duplicaat van een der onder a. en b. genoemde be wijzen; d. f2.50 voor een door Ged. Staten af te geven bewijs van onthef fing van het verbod om één of meer wegen in de provincie te berijden met motor-rijtuigen; e. f 1 voor de verlen ging van een ontheffing als onder d. bedoeld. Voor de inning dezer leges roepen Ged. Staten de medewerking der ge- meentebesturen in. Tevens deelen zij mede, dat het in hunne bedoeling ligt, dat de aanvragen voortaan moeten ge schieden öp een aanvraagformulier, dat ter gemeente-secretarie verkrijg baar zal zijn. Het schijnt wenschelijk, dat reeds bij het afgeven dezer formu lieren de storting wordt gevraagd van het verschuldigde Opbrengst Rijksmiddelen. De opbrengst, der Rijksmiddelen be- droeg over de maand December j f 32.454.172, tegenover f 34.001.307 in de- zelfde maand van het vorige jaar. Over 't geheele jaar was de opbrengst f437.226.381, waaronder f5:300.031 van de rijwielbelasting. Over 1923 was de opbrengst in totaal f 428.865.783. Na een uitvoerige bespreking van den middelenstaat maakt de N.R.Ct. de volgende opmerkingen: „Het afgeloopen jaar is ongetwijfeld een jaar van kentering geweest, die in menig opzicht ook in den staat der middelen naar voren treedt. Toch is feitelijk het totaal van alle baten niet hooger, maar lager geweest dan in 1923, wanneer men n.l. rekening houdt met de buitengewone ontvang sten. De reeds lang afgeschafte o.w.- belasting, die in laatstgenoemd jaar nog f 131/2 millioen had opgeleverd, bracht in 1924 nog slechts f 11/4 mil lioen in 't laatje, terwijl de opcenten voor het leeningsfonds ad f 103.7 mil lioen, met ruim f 3 millioen bij 1923 zijn ten achter gebleven. Bij elkaar dus een nadeelig verschil van ruim f 14 millioen dat door de stijging van f 8 1/3 millioen bij de overige middelen niet wordt goed gemaakt. Niettemin zou het onjuist zijn, met dit eindsommetje den over 't algemeen bevredigenden indruk van den midde lenstaat over 1924 te willen te niet doen. Want deze wordt, zooals gezegd» niet in hoofdzaak door het eindcijfer teweeggebracht. Het visscherij-coBfliet te ÏJnmiden. Aan de besturen van de Reedersver- eeniging en van de IJmuider Federatie is een brief gericht, onderteekend door ds. T. J. van Oostrom Soede, Ned. H. predikant, ds. W. Luikinga, Doopsge zind predikant en den heer L. Rinkel, pastoor der oud-kath. kerk aldaar. In FEUILLETON. In 's Sevens branding (Uit het Engelsch)). 15) Na het eten brandde de kachel in de zitkamer. Hij maakte het zich dus zoo gezellig mogelijk, en 11a in een gemak- kelijken stoel te hebben plaats geno men, gaf hij zich over aan zijn ge peinzen. Zijn levensdraad' scheen naarmate de tijd voortging, steeds meer verward te raken Tot dusver was alles verkeerd gegaan. Al zijn voornemens waren mis lukt, al zijn verwachtingen waren ver keerd uitgekomen. Hij had iedereen te leurgesteld, zijn beste vrienden tegen hem gekeerd. Zijn laatste vlucht, die hem eenige aren geleden zoo aanlokkelijk had toer geschenen, scheen hem nu.eveA dwaas als vele zijner vroegere daden. Hij was het middel geweest om Dr. Up ton's leven te redden, maar tot welk een prijs? De wond in zijn schouder was ore" genoeg, de wond in zijn hart was Y *■-' veel erger. „A Mp voorzienigheid is", zeide hij tot zlctizclf "op bitteren toon, „dan heb ik er genoeg van. Ik zou in 't vervolg liever mijn eigen weg gaan, zonder dat iemand van buitenaf er zich mede be moeide. Den volgenden morgen, hoewel hij zich nog zwak en zenuwachtig voelde, ging hij terug naar het kantoor. „Alles zal beter zijn", peinsde hij, „dan bij het vuur te zitten denken. Wat vervolgt haar beeld mij! Hoe klinkt de muziek harer stem mij steeds in de ooren! Ik ben benieuwd of ik haar ooit zal kun nen vergeten, of zal mijn liefde voor haar een droom zijn, die mijn hart ver wondt tot het einde mijns levens?" De heer Mozes Schlinger ontving hem zeer afgemeten. „U zijt een geheele maand weg ge weest, mijnheer Wyburn, en dat gaat maar zoo niet", zeide hij, terwijl hij zijn bril goed zette, en naar beneden keek over zijn gebogen' neus. „Het spijt mij zeer", zeide Douglas. „U weet natuurlijk de reden." „Ja, de reden weet ik, maar dat lielpt mij niet, en ik heb een advertentie ge plaatst om ec-n anderen secretaris." „O zoo. Dus kan ik mij zelf als ont slagen beschouwen." „Nu, dat zeg ik niet. Ik heb nog geen anderen gehuurd." „Dus u wilt mij weder inhuren?" „Niet tegen hetzelfde salaris, mijn heer Wyburn. U zijt wat men bleek noemt u kunt het werk niet doen, wat u vroeger deedt." „Ik weet, dat ik nog niet de oude ben", antwoordde Douglas, op bitteren toon. „Gisteren ben ik voor 't eerst weer in de buitenlucht^geweest. Maar ik hoop over een paar dagen weer even stérk te zijn als ooit." „Een paar dagen! Dat zal wel langer duren, mijnheer Wyburn. Ik zal u 12 gulden per week geven, maar geen cent meer. Neen, geen cent." „U behandelt mij zeer liard", zeide Douglas, zijn toorn inhoudende, zoo goed hij vermocht. „Ik heb u vroeger altijd goed gediend, zooals u weet/en nu, alleen oindat ik ziek hen geweest, ontneemt u mij de helft van mijn toch al zoo armzalig salaris." „Zaken zijn zaken, mijnheer Wy burn", zeide Mozes met een breeden glimlach, terwijl hij zijn dikke, groe zelige handen uitstrekte en zijn schou ders optrok..„Ik kan honderd jongelui voor een krijgen, die graag in uw plaats zouden komen. Maar ik heb de betrek king een heel langen tijd voor u open gehouden. En nu zegt u, jlat ik hard ben, terwijl ik heel vriendelijk ben ge weest." „Uw begrippen over vriendelijkheid, mijnheer Schlinger, gaan mijn opvat ting ver te bo\cn", antwoordde Dou glas op cynischen toon. „U waardeert niet, wat ik voor u heb «gedaan", zeide Mozes gegriefd. „Neen, mijnheer Schlinger, dat doe ik niet, mijn omstandigheden zijn u volkomen bekend." „Best; u zijt volkomen vrij een 'be tere «betrekking te zoeken. Ik sta u niet in den weg." Douglas zag, dat het niets gaf, lan ger over de zaak te spreken. De heer Schlinger had hem in zijn macht, en hij wist het. Als iemand zich doodzwak voelt, heeft hij weinig lust tot rede twisten, en Douglas nam in vredes naam de voorwaarden van zijn inha- ligen en slimmen patroon aan. „U zijt wat men noemt, bescheiden", zeide Mozes op beschermenden toon, nadat Douglas het nieuwe contract had geteekend. „Een half brood is beter, dan. geen brood, moet u maar denken." „Men is er ten minste langer mee bezig om uit te hongeren", antwoordde Douglas op bitteren toon." „Uithongeren met twaalf gulden per week!" En Mozes hief zijn oogen in heilige ontzetting ten hemel. „O, mijn heer Wyburn, ik vrees, dat u vreeselijk verkwistend zijt. Toen ik een jonge man was, bespaarde ik een aardig duit je van twaalf gulden per week." Douglas keek zijn patroon aan en glimlachté, maar hij antwoordde niet. „Nu dan, hoe eerder ge begint hoe beter", ging Mozes voort, terwijl hij naar zijn lessenaar ging en dien open de. Ik heb een menigte brieven te schrijven." Douglas haalde dadelijk zijn op schrijfboek en zijn potlo.od tevoorschijn en begon te sten'ografeeren, wat Mozes hem citeerde. Dit was geen gemakke lijke taak, want Mozes sprak zeer snel, en dikwijls in zeer gebroken Engelsch. Af en toe verviel hij in Duitsch, zon der het zelf te bemerken. Al deze brieven hadden betrekking op geldleeningen; namen en sommen werden echter zorgvuldig weggelaten. Deze werden door Mozes zelf ingevuld, als hij er zijn handteekenïng onder plaatste. Hij adresseerde ook al de en- veloppes en bracht brieven op de post. Zoo kwam het, dat hoewel Douglas bijna al het schrijfwerk had gedaan op Mozes Schlinger's kantoor gedu- j rende meer dan een jaar, hij niets van de clienten afwist. Hij zag nooit een der bezoekers, hoewel hij af ep toe heel wat hoorde. Mozes hield verblijf in het eerste, van het uit twee vertrekken be staande kantoor. Iedere cliënt, zoodra hij de deur opende, bevond zich van aangezicht tot aangezicht tegenover den patroon. Iedere andere schikking zou ook schadelijk geweest zijn voor het welslagen van de zaak. - (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1